MY.UAНовини
Страсті по телепулу-2022. Як повернути телетрансляціям Прем’єр-ліги з футболу об’єктивність
Страсті по телепулу-2022. Як повернути телетрансляціям Прем’єр-ліги з футболу об’єктивність

Страсті по телепулу-2022. Як повернути телетрансляціям Прем’єр-ліги з футболу об’єктивність

Пропонуємо вдосконалити регламентні норми трансляції матчів. Це допоможе і телебаченню, й українському футболу.

Влітку 2022 року закінчується контракт каналів «Футбол 1/2/3» на трансляції матчів Прем'єр-ліги України з футболу. Найближчим часом буде запущений  тендер на  визначення нового транслятора (або трансляторів) матчів національної «вишки». У дужках недарма є уточнення: слово «трансляторів» у множині, бо у світі це вже стало азбучною істиною: пул – один, трансляторів може бути більше одного. Чи є в цій ніші вітчизняного телебачення проблеми? А якщо є, то в чому бачаться шляхи їх розв’язання? 

Частина перша. Хто винен?

Давно не секрет, що проведення найбільших спортивних змагань — це не в останню чергу бізнес національного, а то й планетарного масштабу. Ще у 70-х роках ХХ століття авторитетні міжнародні маркетингові фірми розробили організаційно-фінансову стратегію й тактику монетизації великого спорту за принципом узгодження інтересів усіх учасників цього процесу, а саме:

— творців самого дійства змагань (спортивних структур: клубів, збірних, федерацій, безпосередньо спортсменів і тренерів);

— каналів комунікації, трансляторів (телебачення, радіо, а згодом інтернет-ресурсів);

— інвесторів, спонсорів — тих, кому важливо, щоб їхній бренд асоціювався з найбільшими змаганнями;

— масових споживачів цього товару: глядачів, уболівальників, фанатів.

Ці схеми були впроваджені у професійних асоціаціях: американського футболу (NFL), хокею (NHL), баскетболу (NBA), боксу тощо. З 1992 року ці бізнес-проєкти стали інтенсивно розвиватися в класичному футболі (сокері): УЄФА — Ліга чемпіонів УЄФА, в подальшому Ліга Європи та Ліга Конференцій УЄФА; Англія — створення АПЛ; потім створення аналогічних прем’єр-ліг під різними назвами в інших країнах.

Нікого не варто переконувати в перевагах цих схем. Найсвіжіша на сьогодні новина: іспанська Ла Ліга оголосила про продаж прав на трансляцію поєдинків чемпіонату Іспанії двом великим компаніям — Movistar та DAZN. Нова угода розрахована на п'ять років і діятиме із сезону-2022/23 до сезону-2026/27, а її вартість оцінюється в 4 мільярди 950 мільйонів євро, тобто майже мільярд євро на рік.  

Ідея єдиного телепулу для найвищого дивізіону національної першості давно не чужа і для нас. Але віз і нині там. Чому так — про це трохи пізніше.

Начебто останнім часом справа має шанси зрушити з мертвої точки. Виконавчий директор Української Прем'єр-ліги (УПЛ) Євген Дикий уже оголосив, що створення єдиного телепулу підтримують усі клуби Ліги: «Наша головна мета передбачає, щоб клуби формували свій бюджет саме з телеправ. Так само, якщо подивитися на досвід європейських ліг, то лише з моменту, коли всі телевізійні права об'єднувалися в один пул, вони починали дорожчати з кожним роком. Ті зустрічі, які були проведені із представниками футбольних клубів, показали, що вони розуміють це. Політичні питання відходять на другий план, і, без сумніву, всі клуби хочуть, щоб був єдиний телепул і збільшувалися доходи від продажу прав». 

Та й претендентів на важку, але почесну місію трансляторів, як вітчизняних, так і міжнародних, судячи з інформації масмедіа, накопичилося навіть понад десяток. Тут журналісти уточнюють, що справжніх лідерів лише двоє: ті ж «Футболи 1/2/3» і стримінговий сервіс Megogo. Нагадаємо, що зараз Megogo виграв у «Футболів» права на показ єврокубків.

Зараз між рядків звернімо увагу на, можливо, загадкові для когось слова з тексту Євгена Дикого — «політичні моменти»… але й про це пізніше. Лише зауважмо: не треба нікого запевняти, що тільки сьогодні народу розплющили очі на ті фінансові переваги, які дає єдиний телепул.

Ще не було Української Прем'єр-ліги (УПЛ), а вже в далекому 1999 році тодішнє керівництво Федерації футболу та Професійної футбольної ліги (ПФЛ) країни шукали єдиного титульного спонсора для елітного дивізіону нашого чемпіонату. Тоді на таку роль претендували українські уповноважені менеджери найбільшого пивоварного концерну Interbrew (Бельгія). Вони якраз запустили в нашій країні виробництво локального бренду «Чернігівське», а пізніше ще й «Рогань», «Янтар», інших національних сортів, міжнародних брендів Stella Artois, Bud, Staropramen тощо. 

На той час пивовари запропонували рекламний пакет за трансляції матчів — пів мільйона доларів. Керівництво ПФЛ відхилило цю пропозицію, бо, як говорив герой знаменитого мультика, «малувато буде». До речі, чи задовольнить нинішніх керівників клубів обсяг доходів від продажу телеправ (у ЗМІ фігурує цифра близько 5-6 мільйонів доларів), вирішувати їм самим. Звісно, на тлі мільярда євро на рік в іспанській Ла Лізі — скромно, але й реалістами треба бути.

Тодішній президент ПФЛ, водночас очільник  ФК «Динамо Київ», у 1999 році розумів фінансову привабливість для клубів від впровадження єдиного телепулу. Чому ж так довго керівництво столичної команди не погоджувалося віддавати свої телеправа на домашні матчі офіційному транслятору Прем'єр-ліги – групі каналів «Футбол 1/2/3», а прямо передавало «Плюсам»? 

Теперішній офіційний транслятор — канал «Футбол» — насамперед вирішував не стільки  маркетинго-фінансові питання, — як свої, так і клубів, — скільки ці «політичні», а точніше — пропагандистські. Постійно насаджувались дифірамби «рідному» клубу «Шахтар» та жорстокі випади проти суперників, насамперед у бік головного — столичної команди. Ми впевнені, що пам'ять у всіх добра. Лише процитуємо офіційну позицію «Динамо»: «У таких умовах довіряти трансляцію домашніх ігор “Футболам” було б очевидною помилкою з боку нашого клубу».

Погляньмо, що за кордоном,  чи є ще випадки, коли господар футбольного клубу й телеканалу — той самий? Так, історія знає подібні приклади. В Італії колишній прем'єр-міністр Сільвіо Берлусконі одночасно володів ФК «Мілан» та холдингом Mediaset S.p.A., до якого входить кілька телевізійних каналів, де футболу приділяється достатньо уваги. Проте ніхто не пред'являв синьйору Сільвіо та його підлеглим претензії в ангажованості на користь «Мілану».

Протилежний приклад: «Газпром» у Росії володіє і ФК «Зеніт», і групою спортивних каналів «Матч-ТВ». Ось тут коментаторам, журналістам просто заборонено критикувати «Зеніт», нинішнє керівництво РФС та російської Прем'єр-ліги. Чий приклад для нас привабливіший?

В останні роки в силу як об'єктивних причин — епідемії, війни на сході країни, занепаду економіки і, відповідно, зменшення платоспроможності українців, — так і суб'єктивних, суто футбольних (зникнення «старих» «Металіста» та «Дніпра», близьких турнірними досягненнями до лідерів — «Шахтаря» і «Динамо»; скорочення бюджетів більшості інших клубів, небажання потенційних легіонерів їхати до нас), — знизилася дохідність клубів від трансляцій національного чемпіонату та від спонсорства. На цьому наголосили члени делегації УЄФА на чолі з президентом Європейського футбольного союзу Александером Чеферіном, які були в Києві у грудні 2021 року. Представники УЄФА виявили готовність допомогти створенню єдиного телепулу, спираючись на власний досвід та досвід передових національних федерацій. І ще, як читаємо в повідомленнях деяких колег: «УАФ підключає до цієї історії компанію, яка сертифікована УЄФА. Тобто, якщо будуть у клубів якісь претензії до цього, і вони заходять позиватися до суду, то будуть змушені це робити з УЄФА».

Ми з великою повагою ставимося до УЄФА, до рекомендованої Європейським футбольним союзом сертифікованої фірми-консультантки. Впевнені, що всі маркетингові та фінансові проблеми вони спроможні легко «лускати», як білка горішки. А названі вище «політичні моменти»?  Тут уже, якщо цитувати булгаковського героя: «Мене гризуть примарні сумніви»…

Далі. Згадується літо 2016 року, коли в Одесі перед проведенням Суперкубку України попереднє керівництво УПЛ провело семінар за участі провідних маркетологів УЄФА, присвячений саме цим проблемам. Ці найавторитетніші маркетологи з Європейського футбольного союзу тоді ясно давали зрозуміти: «Хлопці, на створення єдиного успішного телепулу у вас залишилося щонайбільше два роки». Минуло понад п'ять… 

Частина друга. Що робити?

«Детектор медіа», ясна річ, не футбольний, а головний, на нашу думку,  інформаційно-аналітичний ресурс країни, який розбирає проблеми ЗМІ, насамперед електронних. Видання докладно висвітлювало роботу журналістів, коментаторів, режисерів, операторів, продюсерів на світових та континентальних турнірах: чемпіонатів світу і Європи (про домашнє українсько-польске «Євро»: 24 дні турніру  — 24 аналітичні матеріали, присвячені оцінці роботи всіх творців трансляцій та студійних програм). «Детектор медіа» неупереджено писав про телевізійний продукт,  який висвітлював не лише на міжнародні, а й національні змагання. Давав комплексну оцінку роботі коментаторів. Не раз і не два в цих матеріалах звертали увагу на необ'єктивність коментаторів «Футболів». Наприклад, у запалі власних уболівальницьких  пристрастей коментатори дозволяли собі говорити про «Шахтар»: «Наша команда!» І це не під час міжнародних матчів із клубами з-за кордону, де подібна словесна фігура цілком припустима, а у внутрішніх змаганнях. Виходить, що команда-суперниця помаранчево-чорних — уже не наша, не українська?

Проте грішили не лише коментатори «Футболів». Цілком можна спотворити перебіг подій на полі та режисерськими «маленькими хитрощами». І про це «ДМ» писав. 

Дуже актуально, щоби найближчим часом об'єктивність телетрансляторів мала бути ще більшою, ніж за старих часів. 

Однією з головних негативних футбольних подій 2021 року для нас стало те, що Україна втратила пряму путівку до групового турніру Ліги чемпіонів. Наша асоціація за рейтингом буде нижчою за шотландську, а тому навіть чемпіонові України доведеться пробиватися в турнір через кваліфікацію.

Але й там є свої підводні камені, на які поки що не особливо звертає увагу більшість уболівальників. Справа в тім, що чемпіон нашої країни в цих кваліфікаційних турнірах єврокубків піде «шляхом чемпіонів», а срібний призер — «шляхом представників ліг». Як показує досвід останніх років, суперники на другому шляху зазвичай сильніші, отже поборотися за місце у груповому турнірі більше шансів у команди, яка завоює золоті медалі української першості й піде «шляхом чемпіонів».

Як це стосується телепоказу матчів еліти національної першості, зокрема телепулу? У жорстокій боротьбі за кожне очко двох наших лідерів не може бути дрібниць: ні внутрішньокомандних, ні організаційних у проведенні чемпіонату — від моментів арбітражу до трансляційних нюансів. Як вчить стародавня мудрість: «Дружина цезаря має бути поза підозрою».

Тому ми хочемо саме через «Детектор медіа» внести свої пропозиції щодо вдосконалення регламентних норм трансляцій матчів, а потім — постійного контролю над дотриманням цих норм.

1. На стадії підготовки умов телепулу та відповідного тендеру на вибір транслятора (трансляторів) матчів УПЛ заради того, щоби трансляція була максимально об'єктивною:

1.1. Розробити і внести в Регламент кілька простих, але ясних правил, що можна і чого не слід говорити коментатору під час трансляції.

1.2. Аналогічно — що можна і потрібно і чого не слід робити режисерам, операторам, продюсерам трансляції. Один із нас має великий досвід у цій сфері внаслідок багаторічної співпраці з фахівцями УЄФА та провідними європейськими режисерами трансляцій, а також був учасником тренінгів із режисури футбольних трансляцій, які проводив УЄФА в Англії та Шотландії. Тому ми вважаємо цілком обґрунтованим іще глибше впровадити в трансляції наших національних змагань європейські стандарти.

1.3. Вдосконалити Регламентні правила, які повинні виконувати клуби для нормального проведення трансляцій (коментаторські та операторські позиції, рівень світла на стадіоні, забезпечення підключення телевізійної техніки до джерел електроживлення, забезпечення місць для паркування ПТС та іншого транспорту транслятора тощо).

1.4. До складу робочої групи з розробки цих нормативних правил залучити фахівців, які знаються на футболі і на процесі телетрансляцій. Спеціалістів від телекомпаній, клубів, УАФ, Прем'єр-ліги, нейтральних структур.

2. На стадії постійної трансляційної роботи:

2.1. Створити невелику (4-5 фахівців) експертну (наглядову) раду (групу) з досвідчених телевізійників, представників клубів, УАФ, Прем'єр-ліги, які після кожного проведеного туру чемпіонату країни складатимуть короткі, але чіткі рапорти щодо роботи трансляторів та клубів — господарів стадіонів, на кшталт рапортів арбітрів і делегатів матчів. Витрати на оплату роботи такої групи мають бути сплановані керівництвом УАФ, УПЛ, погоджені з клубами та передбачені у кошторисі витрат на проведення змагань.

2.2. Бажано, щоб кожна недоробка, відхилення від регламенту як з боку транслятора, так і з боку клубу — господаря поля мала свою ціну штрафних балів. Наприкінці сезону можна і потрібно підбити підсумки рівня роботи і транслятора, і клубу — господаря поля та зробити підсумковий додатковий фінансовий перерахунок на користь постраждалої сторони. Це саме той випадок, коли «удар гривнею» повинен дати привід для роздумів порушнику розроблених норм: а чи варто було робити подібні порушення.

2.3. Бажано, щоби контент рапортів спостерігачів за проведення трансляцій постійно публікувався у футбольних і не лише у футбольних ЗМІ. 

2.4. Це стосується кожного потенційного транслятора. Чи то Megogo, досі націленого виключно на маркетингові питання, чи то «Футболів», досі націлених також на маркетингові, а й трішки на «політичні питання». Чи будь-якого іншого транслятора.  

Юрій Дзекунов, головний продюсер Управління спортивних проєктів «1+1 Медіа»

Ігор Свиридов, головний режисер трансляцій футбольних матчів чемпіонату України, Ліги чемпіонів, Ліги Європи УЄФА протягом багатьох років

Семен Случевський, старший викладач кафедри кінознавства (історія і теорія кіно і телебачення) Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого, заслужений журналіст України.

P.S. від редакції. «Детектор медіа» готовий опублікувати й інші думки щодо принципів і правил трансляції футбольних матчів на українському телебаченні. 

Фото: Caroline Purser/Getty Images

Теги за темою
футболУЄФА
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Найбільший у світі айсберг розпадається на шматки
24tv
2025-02-08T12:06:50Z
Рух — Штурм: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-02-08T11:58:03Z
У Панамі мешканці острова змушені кидати житло та переїжджати через глобальне потепління
Фокус
2025-02-08T11:51:14Z
У «Резерв+» стався технічний збій: що відомо
Vlasti
2025-02-08T11:39:52Z
В Україні створили конкурента Telegram і WhatsApp, який працює навіть з поганим Інтернетом
InternetUA
2025-02-08T11:31:32Z
Геймер порівняв замок з Kingdom Come: Deliverance 2 зі своїм реальним фото
24tv
2025-02-08T11:00:46Z
Google анонсує перехід до ШІ-помічника: що відомо
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:03:28Z
Розкриті технічні характеристики австралійського бойового дрона MQ-4C Triton
InternetUA
2025-02-08T10:01:42Z
Економити заряд батареї смартфонів потрібно буде по-іншому: нові правила
Фокус
2025-02-08T10:00:16Z
Як виростити фісташку з горіха й отримати врожай
GlavRed
2025-02-08T11:48:51Z
Секрети догляду за орхідеями: як забезпечити тривале цвітіння
TSN
2025-02-08T11:36:19Z
Чи можна ставити теплу їжу в холодильник: знають не всі
24tv
2025-02-08T11:30:21Z
Як розвантажити кухонні полиці і не обділити увагою улюблені чашки: хитрий трюк з TikTok
24tv
2025-02-08T10:30:26Z
Китайський гороскоп на завтра 9 лютого: Півням - конфлікти, Собакам - проблеми
GlavRed
2025-02-08T10:27:52Z
Що потрібно садити на розсаду в лютому: список овочів і квітів
GlavRed
2025-02-08T10:27:37Z
Ці 5 фраз про гроші заважають розбагатіти: ніколи так не кажіть
24tv
2025-02-08T10:00:46Z
Коли в коморі не залишилось: як приготувати мариновані огірки за 10 хвилин
24tv
2025-02-08T09:39:16Z
Як правильно тримати келих із шампанським, вином або коньяком: правила етикету
GlavRed
2025-02-08T09:27:41Z
Смерть чоловіка у ТЦК Чернівців: у МОЗ назвали причину
TSN
2025-02-08T12:06:51Z
На Полтавщині маршрутка зіткнулася з вантажівкою, є загиблий
УкраинФорм
2025-02-08T12:03:40Z
На Львівщині зловмисник убив знайомого 10-ма ударами ножа
Украина Криминальная
2025-02-08T12:00:00Z
Трагедія на Кіровоградщині: у пожежі загинула дитина, є постраждалі
TSN
2025-02-08T11:48:10Z
На Київщині уламки БпЛА пошкодили два приватні будинки та утворили пожежу на полі
Khreschatyk
2025-02-08T11:36:22Z
Рюкзак врятував життя лижника, якого накрила лавина: неймовірне відео
24tv
2025-02-08T11:30:05Z
В Чорноморську жінка загинула, випавши з вікна 9-го поверху
Украина Криминальная
2025-02-08T11:24:27Z
Досвяткувались: 20-річний іменинник порубав своїх гостей сокирою на Тернопільщині
Telegraf
2025-02-08T11:21:14Z
Люди не знають, що робити: ціле селище в Каліфорнії може опинитися в океані
24tv
2025-02-08T10:39:48Z
Баварія — Вердер 3:0 Відео голів та огляд матчу Бундесліги
Football.ua
2025-02-08T12:07:40Z
Як частіше забивати зі штрафних ударів в EA FC 25 – покроковий спосіб
24tv
2025-02-08T12:06:29Z
Піке: Димові інформаційні завіси — це дуже в стилі Реала
Football.ua
2025-02-08T11:49:39Z
Хокей. Юнацька збірна України переграла словаків у контрольному матчі
УкраинФорм
2025-02-08T11:48:59Z
"Він вразив його": промоутер Ф'юрі про можливий бій Усика і Дюбуа
24tv
2025-02-08T11:39:16Z
ПСЖ — Монако 4:1 Відео голів та огляд матчу Ліги 1
Football.ua
2025-02-08T11:36:31Z
Мудрика можуть дискваліфікувати навіть за негативну пробу B
360ua.news
2025-02-08T11:33:24Z
Адеємі розпочав партнерство з агенцією ROOF — ван Дейк, Гаверц та тер Штеген серед її клієнтів
Football.ua
2025-02-08T11:27:45Z
Боявся суду: Майк Тайсон зізнався, чому наважився на бій із Полом після десяти переливань крові
24tv
2025-02-08T11:15:54Z
На Сумщині зафіксували випадок пташиного грипу - оголошений карантин
УкраинФорм
2025-02-08T12:06:57Z
ЗСУ пішли в новий наступ на Курщині: експерт пояснив, як це вдалося
TSN
2025-02-08T12:06:22Z
“Куди виїжджати з пенсією 3 тисячі?”: як сьогодні під обстрілами живе розбитий Миколаїв
TSN
2025-02-08T12:06:18Z
Ворожа техніка перетворилася на згарище: бійці СБС знищили рідкісний ТОС-1А "Сонцепьок"
24tv
2025-02-08T12:00:19Z
Мати не цікавилася: що із п'ятьма дітьми з Рівненщини, які жили у халабуді у лісосмузі Тернополя
24tv
2025-02-08T11:45:20Z
На Донеччині енергетики завершили ремонт електромереж, пошкоджених під час обстрілів РФ
УкраинФорм
2025-02-08T11:39:06Z
Чоловіка знайшли мертвим та замкненим разом з двома доберманами в Києві
Telegraf
2025-02-08T11:33:14Z
Наблизились до паритету: український танкіст порівняв російську техніку та техніку ЗСУ
24tv
2025-02-08T11:30:37Z
РФ заявляє про окупацію Торецька, натомість в ОСУВ "Хортиця" повідомляють про бої в місті
ZN UA
2025-02-08T11:28:50Z
Рецензія на фільм «Тиша» / The Silent Hour
ITC
2025-02-08T12:07:07Z
Нацвідбір на Євробачення 2025: онлайн-трансляція шоу
GlavRed
2025-02-08T12:03:50Z
Вперше після зупинки серця: Лесик з гурту DZIDZIO виступив на сцені
Gazeta UA
2025-02-08T12:03:47Z
Netflix назвав найпопулярніший фільм тижня
Фокус
2025-02-08T12:00:02Z
На аукціоні у США продали трьохсотрічну скрипку Страдіварі за $11 мільйонів
УкраинФорм
2025-02-08T11:52:24Z
Каньє Вест планує випустити футболку зі свастикою
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:39:35Z
Співак Парфенюк шокував подробицями стосунків з екснареченою: збирала компромат та шантажувала
TSN
2025-02-08T11:36:36Z
Садиба Мурашка має шанси стати унікальним столичним культурно-мистецьким простором
Khreschatyk
2025-02-08T11:27:10Z
5 beauty-секретів Кейт Мосс, які варто додати в свою щоденну рутину
24tv
2025-02-08T10:18:42Z
Річка в Аргентині стала криваво-червоною
360ua.news
2025-02-08T12:03:40Z
Жінки "тр*х*лися" з ним, – колишня студентка КНУКіМ звинуватила Поплавського в домаганнях
24tv
2025-02-08T12:03:38Z
Розкриті технічні характеристики американських корабельних гармат Mk 45
InternetUA
2025-02-08T12:01:50Z
Для тих, кому 18-24, готують спеціальну контрактну пропозицію - Президент
УкраинФорм
2025-02-08T11:51:44Z
ЗСУ пішли у стрімкий наступ в Курській області: деталі Forbes про новий прорив
TSN
2025-02-08T11:42:49Z
Розкриті технічні характеристики норвезьких бойових модулів Crows
InternetUA
2025-02-08T11:01:51Z
«Ні, не туди я пішов. Виріжемо». Марічка Падалко поговорила з Тереном про «Холостяка» та цькування після нього
Детектор М
2025-02-08T11:01:46Z
В Україні залучать до ЗСУ молодих людей віком від 18 до 24 років: відомі деталі, що анонсували
Политека
2025-02-08T11:00:25Z
Не просто флірт. Як українською цікаво назвати кокетство
Telegraf
2025-02-08T10:45:15Z
Шукаємо альтернативу: як урятувати проєкти для ветеранів без USAID
ZN UA
2025-02-08T11:04:27Z
Це має значення: як правильно різати м'ясо для смаження – вздовж чи поперек
24tv
2025-02-08T10:57:49Z
Супермодель Міранда Керр розкрила свої 11 секретів молодості
Вива
2025-02-08T08:00:07Z
Популярний кисломолочний продукт продовжує тривалість життя
24tv
2025-02-08T07:21:34Z
Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців
ZN UA
2025-02-08T06:34:34Z
Як правильно почистити клавіатуру MacBook і повернути їй ідеальний стан: поради щодо догляду
InternetUA
2025-02-08T06:01:44Z
Тренажери в спортзалі можуть мати більше бактерій, ніж туалет: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T03:06:57Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Ринок соняшника залишається напруженим
AgroNews
2025-02-08T12:03:42Z
Зеленський: Вартість корисних копалин на окупованих територіях України оцінюється у трильйони доларів
УкраинФорм
2025-02-08T12:01:53Z
Якою буде пенсія, якщо нема стажу роботи: названа сума
Политека
2025-02-08T11:45:42Z
Власник "Трухи" виділив мільйон грн на підтримку медіа в Україні
Telegraf
2025-02-08T11:42:12Z
Зміна ширини залізничної колії коштуватиме Україні десятки мільярдів євро
AgroPortal
2025-02-08T11:30:37Z
Вікові надбавки до пенсії: нові розміри доплат та умови отримання
Хвиля
2025-02-08T11:30:27Z
Ціни на тепличні огірки зросли майже на чверть - EastFruit
УкраинФорм
2025-02-08T11:27:33Z
Молочка здорожчала удвічі: які ціни на сир, сметану та молоко платять українці
Политека
2025-02-08T11:27:26Z
Доведеться економити: на що вистачить електроенергії, яку може покрити субсидія
Telegraf
2025-02-08T11:03:59Z
У Volvo анонсували нові моделі електрокарів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:18:38Z
Як у США з’явилася «вантажівка завтрашнього дня»
AutoCentre
2025-02-08T10:04:56Z
Електричний Jaguar Type 00 вперше помічено на дорожніх тестах
AutoCentre
2025-02-08T08:09:27Z
В Україні розкуповують електрокари: названо найпопулярніші американські авто
Хвиля
2025-02-08T07:45:21Z
Водії зможуть перереєструвати авто онлайн: AUTO.RIA запустив послугу через "Дію"
Хвиля
2025-02-08T05:30:33Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Зеленський пояснив, якою бачить співпрацю зі США в розробці корисних копалин в Україні
TSN
2025-02-08T12:06:49Z
Зеленський пояснив, чому росіяни хочуть забрати Донеччину і Запоріжжя
TSN
2025-02-08T12:06:13Z
Сьогодні найбільший об'єм титану в Європі саме в Україні – Зеленський
TSN
2025-02-08T12:06:01Z
Пекін висловив шкоду через намір Панами вийти з китайської ініціативи
360ua.news
2025-02-08T12:00:47Z
ЗМІ дізналися, що путін сказав силовикам перед замахом на гендиректора Rheinmetall
InternetUA
2025-02-08T11:58:59Z
Прем'єр Швеції: Заяви про саботаж у Балтійському морі мають бути обґрунтованими
Европейская правда
2025-02-08T11:58:07Z
Кулеба назвав головну "переговорну помилку" команди Трампа, яка "дорого обійдеться" Україні
24tv
2025-02-08T11:57:26Z
Ердоган лобіює повне зняття санкцій Євросоюзу з Сирії
УкраинФорм
2025-02-08T11:52:37Z
"Варіанти Трампа" - хто має найбільший вплив на президента США? ВИСНОВКИ.
FM-TV
2025-02-08T11:49:23Z