MY.UAНовини
Для Украины – оружие, для РФ – санкции: результаты переговоров с Блинкеном и Бербок
Для Украины – оружие, для РФ – санкции: результаты переговоров с Блинкеном и Бербок

Для Украины – оружие, для РФ – санкции: результаты переговоров с Блинкеном и Бербок

Вже протягом кількох тижнів Росія роздмухує питання власної “безпеки” та вимагає від НАТО відійти на кордони 1997 року, а також забов’язатися не приймати у свої лави нових членів, зокрема Україну. Водночас, Кремль продовжує зосереджувати на наших кордонах десятки тисяч військових.

У відповідь на це Україна запросила на переговори кількох ключових союзників, які згодом зустрілися і з представниками РФ. Та чи допомогли ці контакти зменшити градус напруги?

Україна-Німеччина-США

Міжнародні контакти України цього тижня відзначилися двома візитами – міністра закордонних справ Німеччини Анналени Бербок та держсекретаря США Ентоні Блінкена.

Ціль їхнього візиту була більш-менш однаковою – обговорити двосторонні відносини країн та вкотре підтвердити протистояння гібридній агресії Росії.

– Динаміка процесу потребує постійних консультацій. Чутливість питань та їхня вага вимагають подекуди персональних консультацій, а не дистанційного спілкування з ризиком витоку інформації, через що ми й спостерігаємо таку човникову дипломатію.

Є різні оцінки і бачення стратегій поведінки у різних суб’єктів серед західних країн. Тому домогтися єдності не так легко. Це й потребує низки раундів консультацій, – пояснює політолог Олег Саакян.

Тим паче, що нарощування контактів не минуло непомітно. Протягом останніх років Сполучені Штати дедалі більше долучаються до зустрічей, які зачіпають тему війни на Сході України.

Читайте
Зустріч Блінкена з Лавровим та візит держсекретаря до Києва: що пишуть західні ЗМІ

На думку політолога Олексія Якубіна, дедалі більша активність США в переговорах щодо України може в майбутньому допомогти просунутися у вирішенні конфлікту. А зараз їхня активізація допомагає стримувати Росію.

– Дуже важливий момент переговорів і в тому, що коли говорять дипломати, не говорять гармати. Ми це частково й спостерігаємо. З 22 грудня 2021 року формально оголосили перемир’я. Є певні ексцеси, але навіть за даними ОБСЄ, кількість обстрілів зменшилась.

Коли тривають переговори, можливість військового вторгнення знижується, – висловлює думку Якубін.

Проте були й позиції, які українська влада хотіла обговорити окремо. Зокрема, постачання зброї в Україну.

Позиція Німеччини у цьому питанні не змінилася. Влада ФРН не має наміру схвалювати постачання зброї Україні, навіть попри тренд збільшення кількості угод з експорту озброєння.

Анналена Бербок

Водночас Бербок підтвердила, що Німеччина й надалі виступатиме проти агресивних дій РФ.

– Ми підтримували Україну в питанні лікування українських військових у Німеччині, в Берліні. Ми допомогли встановити пересувний військовий лазарет.

Ми робитимемо все для того, щоб не допустити подальшої ескалації цієї кризи і використовуватимемо всі дипломатичні можливості та найефективніші важелі для цього, для підтримки України, – сказала глава МЗС ФРН на спільній пресконференції з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою.

У свою чергу Блінкен під час зустрічі з президентом Володимиром Зеленським підтвердив прихильність США щодо підтримки України.

Ентоні Блінкен

Також йому було важливо узгодити позиції перед переговорами з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим, попри бажання домовитися з Москвою.

– Мені здається, що США та РФ виходять на якусь робочу угоду, яка серед іншого буде пов’язана з питаннями безпеки та нюансами, що стосуватимуться України в контексті Донбасу.

Таке додаткове уточнення окремих деталей і навіть візит Блінкена до Києва – це був додатковий елемент звіряння годинників, – каже Якубін.

Українська влада впевнена, що жодних домовленостей на переговорах з РФ за нашою спиною не буде, що й показали візити американського та німецького дипломатів.

Відновлення Норманді

Попри підтвердження давно відомих тез наших союзників, Україна вкотре спробувала порушити питання відновлення переговорів у нормандському форматі на найвищому рівні.

Німеччина теж бачить розв’язання конфлікту лише дипломатичним шляхом, тому вирішила згадати про нормандський формат на зустрічі з Лавровим.

Проте глава МЗС РФ після переговорів повторив ту саму мантру, яка лунає з Кремля після Норманді 2019-го.

– Для нас головне — не колись зустрічатися, а навіщо зустрічатися… Нам важливе чітке розуміння, досягнуте заздалегідь — з чим ми будемо йти на зустріч у нормандському форматі на тому чи іншому рівні, – сказав глава МЗС РФ за результатами зустрічі.

Та навіть якщо Росію й вдасться всадити за стіл переговорів, то навряд чи вони принесуть результат.

– Всадити сьогодні Росію за стіл переговорів з бажанням домовитися неможливо. Просто всадити за стіл можливо. Є нормандський формат, є мінський формат. Але домогтися доброї волі на те, щоб завершити війну і повернутися до цивілізованої політики – ні.

Реалістично привести ці переговори до чергового витка деескалації, коли РФ розумітиме, що ціна нарощування агресії буде занадто болючою. Відповідно, вони відкладуть ці плани до настання більш сприятливих для них умов, – каже Саакян.

Те, що Росія не готова сідати та говорити показала зустріч Блінкена та Лаврова у Женеві, після якої очільник російського МЗС продовжував слідувати “лінії партії”, заявляючи про необхідність виконання Мінських угод, але так, як це вигідно Кремлю.

Очільник Держдепу заявив, що США лише посилюватимуть підтримку України, зокрема наданням озброєння. А Росії порекомендував відвести свої війська від українського кордону, якщо вона хоче довести, що не готується до ескалації.

Лезо Заходу та Росії

Переговори з Німеччиною були важливими і в контексті протистояння запуску Північного потоку-2, тому й знадобилася зустріч з Бербок цього тижня, навіть попри призупинення сертифікації труби.

– На європейському просторі значний геополітичний вплив має Німеччина… Також її роль важлива з огляду на Північний потік-2, який теж є одним із аргументів на столі переговорів, причому як кинджал з двосічним лезом.

Він може бути як інструментом слабкості ЄС, так і сили щодо Росії. Я певен, що одним із треків переговорів з Німеччиною за лінією США є питання Північного потоку-2 і того, як їм скористатися на посилення Заходу, а не послаблення, – висловлює думку Саакян.

Читайте
Північний потік-2 можуть зупинити у відповідь на агресію РФ проти України – МЗС Франції

Цю позицію показала зустріч Блінкена з Бербок. За її результатами держсекретар Сполучених Штатів заявив, що наразі російський газопровід корисніший Заходу, ніж Росії.

– Ми також говорили про статус газопроводу Північний потік-2, проти якого США продовжують виступати. Варто зазначити: газ ще не тече Північним потоком-2, що означає, що трубопровід є важелем впливу для Німеччини, США та союзників. Не Росії, – сказав держсекретар США після переговорів у Берліні.

Переговорний трикутник Київ-Вашингтон-Берлін показав Росії, що Заходу важливіше не допустити ескалації, а не домовлятися з Кремлем у будь-який спосіб.

А у разі продовження агресивних дій на Москву чекатимуть важкі наслідки.

Конкретні кроки

Звісно, війська в Україну ніхто не відправлятиме, тут ми маємо покладатися лише на свою військову міць.

Що наші союзники можуть зробити, так це запровадити санкції, про які говорять уже понад місяць.

Українські високопосадовці та президент Зеленський цього тижня кілька разів казали, що варто запровадити санкції до ескалації, щоб вони були ефективними. Але навряд чи союзники підуть на такий крок.

– Санкції – це питання майбутнього. Це інструмент на крайній випадок. Частину санкцій запроваджено, і навіть серед європейських країн точиться дискусія про те, наскільки це допоможе.

США, навпаки, намагаються вести переговори з РФ, тому санкційний режим не був би доречним, – пояснює Якубін.

Поки що ніхто не говорить, які саме це будуть обмеження, але вони точно вдарять по фінансовій системі Росії.

Нині можна виокремити три складові, які найчастіше зустрічаються у ЗМІ.

Відключення Росії від системи SWIFT – мабуть, найболючіший крок. У такому випадку РФ не зможе проводити міжнародні фінансові операції, а це означає параліч всієї економіки.

Купівля та продаж товарів за кордон стає практично неможливою, а в таких умовах майже жодна країна не може довго протягнути. Для РФ це означатиме колапс економіки протягом кількох місяців.

Заборона на постачання енергоресурсів також може бути одним із варіантів “покарання”. В такому випадку РФ втратить значну частину прибутку і не зможе довго продовжувати агресивні дії.

Зокрема, можуть заблокувати сертифікацію і запуск Північного потоку-2, що підтвердила й Бербок.

– У нас немає іншого вибору, навіть якщо це означає високу економічну ціну… Німеччина підтвердила, що у разі використання енергії як зброї це матиме наслідки для трубопроводу, – сказала вона.

Також Росія може залишитися без низки імпортних товарів та запчастин, які використовуються, зокрема, в оборонній промисловості.

Масштаби цієї заборони можуть бути безпрецедентними. За деякими даними, може йтися про заборону експорту до РФ будь-яких товарів, вироблених у Сполучених Штатах.

Навіть напівпровідники можуть опинитися під забороною в Росії.

Також у ЗМІ часто з’являється інформація про санкції проти президента РФ Володимира Путіна та його найближчого оточення, найбільших російських банків, зовнішнього боргу РФ.

Точно дізнатися про кроки, підготовлені західними союзниками, ми зможемо лише незадовго до їхнього запровадження.

Активізація дипломатичних контактів України та її союзників цього тижня продемонструвала готовність дати відсіч Кремлю, хоч би на які кроки він пішов.

Залишається лише чекати на відповідь РФ, якій навряд чи сподобалася консолідація західної дипломатії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Київстар" попросив українців вигадати слоган і пошкодував про це
Telegraf
2025-04-05T05:12:07Z
Україні вдалося повернути з ТОТ двох молодих українців — 19-річну дівчину та 23-річного хлопця з інвалідністю, — ОП
Antikor
2025-04-05T05:06:43Z
Комунальники можуть нарахувати додаткові 4 000 гривень за світло
24tv
2025-04-05T05:03:37Z
Як отримати за кордоном паспорт, не маючи військового квитка
Комсомольская правда
2025-04-05T05:01:45Z
Українська освіта йде на дно: експерт назвав головні проблеми шкіл та садочків
Знай
2025-04-05T04:24:46Z
Нові пільги для українців: хто може економити на транспорті, комуналці та лікуванні
24tv
2025-04-05T04:03:34Z
5 квітня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна веселитися
24tv
2025-04-05T04:03:22Z
Чому не можна казати "в кінці кінців": вчителька пояснила поширену помилку
GlavRed
2025-04-05T03:27:33Z
Яке свято 5 квітня 2025 та до чого чхає кіт
Факти ICTV
2025-04-05T03:01:16Z
Мінус 1390 окупантів та десятки одиниць техніки: втрати ворога на 5 квітня
24tv
2025-04-05T05:24:08Z
В Україні дощі та грози: прогноз погоди на 5 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T05:03:21Z
Грошова допомога в Києві: скільки можуть отримати малозабезпечені родини
Политека
2025-04-05T05:01:03Z
Подорожчання кави в Києві: ціни на улюблений напій сильно підскочили
Политека
2025-04-05T04:30:41Z
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-05T04:27:30Z
Карта бойових дій на 5 квітня 2025 – ситуація на фронті
Факти ICTV
2025-04-05T04:03:28Z
Платежі за воду можуть неприємно здивувати: як уникнути переплат через лічильники
Хвиля
2025-04-05T03:45:15Z
Продовольчі ярмарки у Києві 5-6 квітня: де можна купити свіжі овочі та фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T03:42:28Z
Гороскоп на завтра 6 квітня: Левам - фінансовий сюрприз, Терезам - відпочинок
GlavRed
2025-04-05T03:27:57Z
Відмова розслідувати скандал із Signal загрожує нацбезпеці США – ексглава ЦРУ
InternetUA
2025-04-05T05:22:22Z
Адміністрація Трампа помилково розіслала українцям листи із наказом покинути США, — Reuters
Фокус
2025-04-05T05:22:14Z
Зеленський: Росія намагається вивести заморожені активи через переговори в США та Європі
Antikor
2025-04-05T05:15:38Z
ISW: Росія посилює вплив свій вплив в Африці
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T05:12:26Z
Що творить Трампа зі своєю командою
GlavRed
2025-04-05T05:12:14Z
Відповідь на апетити Кремля: як демократичний Захід створював НАТО і яку ціль ставив
Telegraf
2025-04-05T05:00:31Z
Відсидів другий термін і одразу одружилися: як Віктор Янукович та його дружина виглядали у день весілля
Telegraf
2025-04-05T04:46:54Z
Новий наступ Росії: у ЦПД сказали, коли ворог почне посилені атаки
24tv
2025-04-05T04:36:37Z
Мобілізація в Україні: як правильно діяти при незгоді з рішенням ВЛК
Политека
2025-04-05T04:00:10Z
Британський гуморист Рассел Бренд відреагував на звинувачення у сексуальному насильстві
Комсомольская правда
2025-04-05T05:19:07Z
Емінем вперше став дідусем
Комсомольская правда
2025-04-05T05:15:22Z
Де зараз Наталія Валевська, яка виступала на Антимайдані, а сьогодні мріє про материнство
24tv
2025-04-05T04:03:50Z
Актор Дмитро Ярошенко пояснив втечу за кордон: Реалізовував «важливий проєкт»
Antikor
2025-04-04T21:45:54Z
Хто може посісти 34 місце на Eurovision, на думку букмекерів? Це може бути Латвія. Етно- та поп-музичний гурт Tautumeitas.
FM-TV
2025-04-04T21:42:06Z
5 знаменитих акторок, які були вагітними на зйомках: який вигляд мають їхні діти зараз
24tv
2025-04-04T21:03:32Z
Емінему народили онука: усі подробиці
GlavRed
2025-04-04T20:27:15Z
Напруга в кожному кадрі: 3 неймовірні серіали про апокаліпсис
24tv
2025-04-04T20:06:05Z
Червоний і жовтий – культовий дует: дизайнери розповіли, як поєднувати їх в інтер'єрі
24tv
2025-04-04T17:39:40Z
Евертон — Арсенал. Напередодні
Football.ua
2025-04-05T05:22:23Z
Дженоа — Удінезе 1:0 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-05T05:09:27Z
Чорноморець — ЛНЗ. Напередодні
Football.ua
2025-04-05T05:01:36Z
Ворскла — Зоря. Напередодні
Football.ua
2025-04-05T04:55:03Z
Баварія у більшості перевернула хід матчу проти Аугсбурга
Football.ua
2025-04-04T22:03:43Z
Мадрид схилився перед Барселоною: Еспаньйол у гостях познущався над Райо Вальєкано
Football.ua
2025-04-04T21:07:17Z
Дженоа після заміни Маліновського вирвала важку перемогу над Удінезе
Football.ua
2025-04-04T20:49:57Z
Україна перемогла Чехію в жіночій Лізі націй з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:21:19Z
Викликав суперечки у мережі: Ярмоленко відчитав фаната "Динамо"
Antikor
2025-04-04T20:18:07Z
Домашнє птахівництво скорочується, підприємницьке — зростає: дані за 2024 рік
Agravery
2025-04-05T05:25:59Z
Мобілізовані підприємці отримають допомогу від податкової: що важливо знати
Хвиля
2025-04-05T05:15:42Z
Сем Альтман – мільярдер без частки в OpenAI: як він заробив свій капітал
24tv
2025-04-05T05:06:20Z
Як приватизувати землю у кооперативі чи садовому товаристві
24tv
2025-04-05T05:03:16Z
Зростання економіки України виявилось гіршим, ніж прогнозувалось
AgroPortal
2025-04-05T05:00:20Z
Переговори по копалинах: Україну представлятиме юридична компанія
Gazeta UA
2025-04-05T04:51:15Z
Чи подорожчає iPhone в Україні через мита Трампа? Роз'яснення економіста
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T04:48:09Z
Китай заблокував угоду з TikTok через тарифи США
Gazeta UA
2025-04-05T04:27:47Z
До Великодня між Києвом і Львовом курсуватиме ще один поїзд
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T04:00:07Z
Ракетний удар РФ по Кривому Рогу 4 квітня: кількість загиблих зросла до 18 людей
Лига
2025-04-05T04:51:30Z
Удар по Кривому Рогу, вибухи в Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T04:30:24Z
Атака "Шахедами", у Кривому Розі зросла кількість жертв і поранених: хронологія 1137 дня війни
24tv
2025-04-05T03:51:25Z
Росіяни атакували Київ дронами: в одному з районів виникла пожежа через падіння уламків
Лига
2025-04-05T03:48:19Z
Країну атакувала найпотужніша магнітна буря: Україна під атакою майже 7-бального шторму
GlavRed
2025-04-05T03:27:55Z
У російському Чапаєвську дрони атакували завод з виробництва вибухівки "Промсинтез"
24tv
2025-04-05T03:21:34Z
Поліція вилучила $600 тис. у продавця на eBay, якого обвинувачують у продажі підроблених повітряних пакетів
Топ Жир
2025-04-05T01:15:28Z
У російському Саранську – вибухи: ймовірно, горить виробництво оптичного волокна
24tv
2025-04-05T00:51:38Z
У Саранську палає оптоволоконний завод
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T00:51:19Z
Характер людини за знаком зодіаку: у кожного є свій страх і слабкі сторони
GlavRed
2025-04-05T04:27:54Z
Де 3 відмінності між дітьми: треба мати "гострі очі", щоб знайти відповідь швидко
GlavRed
2025-04-05T04:27:42Z
Тест на уважність: знайдіть сумочку, що відрізняється від інших, за 5 секунд
GlavRed
2025-04-05T03:27:42Z
Бісквіт вийде пухким та високим: знадобиться всього одне яйце
Telegraf
2025-04-05T03:15:28Z
Як нагострити тертку підручними засобами - прості лайфхаки
Gazeta UA
2025-04-04T23:30:03Z
Їсти вчорашній рис – не можна: гарнір є небезпечним
24tv
2025-04-04T21:33:58Z
Сік з неї так і капатиме: рецепт великодньої шинки, який ви збережете і на наступний рік
24tv
2025-04-04T21:00:50Z
Кімнатна рослина, яка не потребує грунту: ідеальний варіант, якщо забуваєте про полив
Gazeta UA
2025-04-04T20:54:59Z
Українців попередили про місце, де не можна зберігати покришки між сезонами
24tv
2025-04-04T20:12:24Z
Чому можуть не рости зуби мудрості: неочевидне пояснення
GlavRed
2025-04-05T03:27:40Z
Пилові кліщі, грибки та бактерії: чому не варто спати з мокрою головою
Gazeta UA
2025-04-04T23:57:45Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z
Нові правила лікарняних в Україні: що змінилося від 4 квітня
TSN
2025-04-04T19:15:38Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
Розкриті технічні характеристики інноваційного грецького безпілотника AXS-µ1
InternetUA
2025-04-05T05:01:06Z
Допоможе в пошуках людей під час завалів. Американські інженери створили незвичайного гнучкого робота
InternetUA
2025-04-05T04:01:39Z
Стала відомою нова дата презентації Samsung Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-05T02:01:55Z
OpenAI готує випуск O3 та O4-mini перед релізом GPT-5
InternetUA
2025-04-05T01:03:00Z
Оптична загадка кидає виклик найуважнішим: якщо у вас гострий зір, знайдіть число 4884 за 15 секунд
Gazeta UA
2025-04-05T00:54:42Z
Програмісти та веброзробники: люди з цими іменами створені для роботи в IT-сфері
Telegraf
2025-04-04T23:33:39Z
3 знаки зодіаку, у яких буде складний 2025 рік
GlavRed
2025-04-04T23:27:34Z
Давні люди активно займалися торгівлею: археологи знайшли докази
Gazeta UA
2025-04-04T22:39:30Z
Вчені вважають, що знайшли рушійну силу її вулканів
Portaltele
2025-04-04T21:28:29Z
Водій самокату виходить з близької смертельної ситуації після того, як його збив автомобіль
Топ Жир
2025-04-05T02:30:19Z
Неймовірно барвистий G-Wagen: вражає зовні та ще більше вражає всередині
Топ Жир
2025-04-05T00:30:41Z
Найпотужніший двигун V12 для шосе їде не тими, від кого ви очікуєте
Топ Жир
2025-04-04T23:45:50Z
Чверть Омардеривых Збив З цим Інфініті для Американців
Топ Жир
2025-04-04T23:00:00Z
Для цієї Dodge Challenger заплатили $450,000
Топ Жир
2025-04-04T22:30:00Z
Hyundai та Genesis не підніматимуть ціни до червня, а потім всі ставки скасовано
Топ Жир
2025-04-04T22:00:35Z
Tesla представила доступнішу модель Y Juniper від $48,990
Топ Жир
2025-04-04T21:15:01Z
Stellantis надає працівникам знижку через наростання страхів перед рецесією
Топ Жир
2025-04-04T20:45:34Z
Неабиякі можливості: купуй Nissan Z із 400 к.с. за меншу ціну, ніж Mazda MX-5 RF
Топ Жир
2025-04-04T20:15:56Z