MY.UAНовости
«За збір грибів і ягід в Україні відтепер доведеться платити штраф». Правда чи фейк?
«За збір грибів і ягід в Україні відтепер доведеться платити штраф». Правда чи фейк?

«За збір грибів і ягід в Україні відтепер доведеться платити штраф». Правда чи фейк?

Пояснюємо, що не так із цим твердженням і чому це маніпуляція.

Наприкінці 2021 року Кабінет міністрів України ухвалив постанову «Про затвердження спеціальних такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд», згідно з якою штрафи за збір грибів, горіхів, вилов риби тощо у природо-заповідних фондах зросли в кілька разів. І рівень паніки в людей, які полюбляють збирати гриби в лісі, у зв’язку з цим також зріс. Адже окремі ЗМІ, телеграм-канали та журналісти поширювали в мережі інформацію, що ця постанова нібито забороняє українцям збирати гриби в лісі, тому за це відтепер доведеться платити чималий штраф. Наприклад, понад 70 гривень за один гриб. Чи так це? MediaSapiens пояснює, що ж відбулося насправді, чи можна в Україні збирати в лісі гриби, хмиз, горіхи та ягоди і чи доведеться за це платити тисячі гривень штрафу.

 

Що, серйозно заборонили збирати гриби і впровадили штрафи?

Не зовсім. Проте таке твердження поширювали в соціальних мережах та окремих українських і російських ЗМІ. Зокрема, що «уряд Зеленського заборонив людям самовільно випасати тварин, і збирати квіти, трави та гриби», написав на своїй фейсбук-сторінці ведучий 5 каналу і політичний активіст «Європейської солідарності» Віталій Гайдукевич — і запропонував політикам запровадити штрафи й за користування повітрям. 

Видання «Фокус» також повідомило читачів, що в Україні відтепер «штрафуватимуть за збирання ягід, грибів і горіхів». У тексті йдеться, що Кабінет Міністрів 23 грудня ухвалив постанову про затвердження розміру штрафів за такі дії, однак уточнюється, що штрафи виписуватимуть за заподіяну шкоду природно-заповідному фонду, про що забули чимало інших видань. Наприклад, що «українців дозволили штрафувати за збирання ягід та грибів у лісі», написали на сайтах «Наш», Today.ua, «Стопкор», «Перший діловий» та інших. Російське видання «Секрет» також написало, що в Україні штрафуватимуть за збір трав і грибів, і уточнило, що в постанові Кабміну нібито не вказано, «относятся ли эти меры к заповедным зонам или распространяются на всю территорию страны. Кроме того, неясно, кто должен давать разрешение на рыбную ловлю, сбор грибов и трав и охоту»

В анонімних телеграм-каналах, зокрема на каналі «Темный рыцарь», також розмістили інформацію, що Кабмін дозволив штрафувати українців за збір грибів і ягід в лісі. У коментарях до допису люди обурюються таким рішенням і називають його «неєвропейським». Аналогічні коментарі українців можна побачити й під схожими дописами до цієї новини у фейсбуку. 

Проте всі ці твердження можна назвати маніпулятивними, адже штрафи за збір грибів, ягід, горіхів та іншого в Україні справді існують, і вони — зовсім не нові та й не стосуються будь-якого лісу.

 

А за що тоді штрафуватимуть і скільки доведеться платити?

Вперше так звані такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд України, або ж простою мовою — штрафи за збір грибів, вирубку лісів, вилов риби тощо на території природо-заповідних фондів, Кабмін ухвалив ще у 1993 році. Після цього розмір такс переглядали кілька разів: у 1995-му, 1998-му, 2013-му, і зовсім нещодавно — у грудні 2021-го. Саме цього разу штрафи зросли в кілька разів, однак ухвалена постанова стосується виключно територій та об’єктів природно-заповідного фонду: національних природних парків, природних заповідників, ботанічних садів, дендрологічних парків. Як роз’яснюють у Міндовкілля, йдеться про території, які створені для збереження біорізноманіття та охороняються як національне надбання. В Україні такі території становлять лише 6%. У таких місцях повинні бути таблички з попередженням, а охорона має повідомляти відвідувачів про обмеження. «Тож помилитися і назбирати заборонене через незнання у таких зонах неможливо», — йдеться на сайті Кабміну.

Згідно з постановою, порушники природоохоронного законодавства на заповідних територіях мають сплачувати за:

  • незаконні рубки, пошкодження дерев та рослин;
  • пошкодження лісових культур, сіянців і саджанців;
  • пошкодження газонів та квітників;
  • самовільну заготівлю сіна або випасання худоби;
  • вилов чи знищення тварин, пошкодження їх житла, місць перебування і розмноження;
  • незаконний збір або знищення дикорослих трав’янистих рослин, лісової підстилки, лікарських рослин, дикорослих плодів горіхів, грибів, ягід;
  • проїзд транспорту, проліт та посадку літальних апаратів;
  • самовільне зайняття земельних ділянок, забруднення територій тощо.

Штраф за збір грибів на території природо-заповідного фонду тепер становитиме 75 гривень за одну штуку. Для порівняння: у 2013-му цей штраф був 27 гривень за один гриб. За кілограм ягід у напівкущиках і трав’янистих ягідниках можна заплатити 378 гривень штрафу, у 2013-му було лише 137 гривень. Розмір усіх штрафів можна знайти за посиланням.

 

Для чого збільшили штрафи?

У Кабміні пояснюють, що це зробили, бо штрафи не переглядали з 2013 року, а індекс інфляції за цей час — понад 300%. «Також через суттєву різницю в розмірах штрафів, які діють за порушення законодавства, наприклад, у лісах чи на водних об’єктах. Ситуація, коли на території заповідників браконьєрство каралося не так жорстоко, як на інших природних об’єктах, робило заповідні території більш привабливими для зловмисників. Для прикладу, лише за три квартали 2021 року у межах природно-заповідного фонду було зафіксовано порушень більше, ніж за весь 2020 рік», — йдеться на сайті Кабміну.

Також там додають, що підвищили розмір штрафів задля захисту заповідних територій та їх біорізноманіття, адже застарілий механізм нарахування розміру шкоди не відповідав обсягу реальних збитків, які завдаються природі.

 

Але гриби просто в лісі збирати можна, як і раніше?

Так. У документі від Кабміну сказано, що дія правила не поширюється на ліси, водні та інші об’єкти і природні ресурси, які не входять до території природо-заповідних фондів. Представник громадської організації «Українська природоохоронна група» Олексій Василюк каже: твердження, що українцям тепер не можна збирати гриби чи ягоди в лісах, — маніпуляція. «Ніяких нових обмежень не з’явилося. Із новацій — лише інша сума збитків за доведений факт порушення законодавства в об’єктах природо-заповідного фонду. Немає нових типів порушень, немає ніяких нових місць, на які поширюється ця постанова, — каже Олексій Василюк. — Тобто йдеться всього лише про 6% території України. В три рази менше, ніж у середньому по Євросоюзу, де суворість дотримання законодавства значно вища, ніж у нас».

 

Чи працюватимуть ці штрафи?

На думку Олексія Василюка, підвищення штрафів — добра ідея, адже в такий спосіб людей можна мотивувати не завдавати шкоду природі. Проте експерт каже, що й ті штрафи, що були, працювали лише певною мірою. «Ці штрафи могли спрацювати у випадку, якщо йдеться про національний парк або заповідник, де є адміністрація чи служба охорони. Вона потенційно може зупинити якесь порушення, якщо застане когось у момент скоєння. Якщо ж ідеться про заказники, де немає адміністрації й охорони, не зрозуміло, як можна впіймати когось під час скоєння порушення, адже робити це нікому, — розповідає Олексій Василюк. — Це могла б робити екологічна інспекція, але вона не патрулює природо-заповідні об’єкти. Тому потенційно реалізувати цю норму можна лише в заповідниках і нацпарках».

Експерт додає, що цю постанову можна використати лише у випадках, коли хтось справді вчинив зумисне правопорушення, завдав шкоди державі, це було зафіксовано й шкоду можна обрахувати у штуках чи гектарах. Проте чимало порушень, на його думку, наглядові органи ніколи не побачать. «Наприклад, вирубані дерева. Хто це робить? Або ж хто підпалює траву неподалік природоохоронних зон? Ми можемо нарахувати мільярди збитків, але як довести, хто це зробив? Ніяк. Тому в більшості випадків ця постанова не спрацює. Це проблема системи контролю, тобто вірогідність, що порушника хтось застане під час скоєння порушення, дуже низька», — пояснює Олексій.

Експерт наголошує, що охоронець у нацпарку чи заповіднику не може сам скласти протокол на порушника, навіть якщо впіймає його на гарячому. «Для цього йому потрібна поліція, адже суми штрафів, регламентована постановою, підпадають уже не під адміністративну відповідальність, як раніше, а під кримінальну, — каже Олексій Василюк. — Це недопрацювання, яке ставить під загрозу можливість узагалі зупиняти хоч якісь порушення».

Він додає, що система запрацює лише в разі, якщо службам охорони вдасться налагодити взаємодію з поліцією. «Якщо люди справді отримуватимуть ці штрафи, порушень стати менше. Адже порушник, який раніше міг заплатити 170 гривень, тепер у разі порушення платитиме 20–30 тисяч і вдруге таке робити не захоче, — розповідає експерт. — На сусідів чи друзів порушника цей факт також може вплинути. Якщо людина бачить, що її сусід заплатив великий штраф, теж не захоче такого робити».

Фото: unsplash.com

Теги по теме
Кабмин
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Где сейчас Надежда Савченко и как ей удалось избежать тюрьмы
Telegraf
2024-05-11T09:00:42Z
"Оставлять этих людей в Украине не надо": Кошевой из "Квартал 95" сделал громкое заявление
Политека
2024-05-09T18:01:19Z
Не только Донбасс: на параде в Москве назвали 4 города Украины, которые хотят "освободить"
Comments UA
2024-05-09T09:48:28Z
Беда пришла, откуда не ждали: в Польше призывают не голосовать за Украину на Евровидении-2024
Обозреватель
2024-05-08T17:46:16Z
Медведев заставляет Запад действовать в интересах России, — ISW
Фокус
2024-05-11T10:51:21Z
Британские военные присоединились к учениям НАТО для демонстрации силы на границе с Россией — The Times
ZN UA
2024-05-11T10:34:57Z
НАТО готовит подлость против Украины, которую примут в Вашингтоне на саммите
Comments UA
2024-05-08T13:09:21Z
Многие ли заключенные действительно хотят воевать: адвокат ошеломил заявлением
TSN
2024-05-08T16:48:15Z
Сценарии третьего года войны: почему Запад не хочет свержения режима Путина и делает ставку на переговоры
TSN
2024-05-11T09:51:25Z
Новый налог на жилье опустошит карманы украинцев: сколько придется заплатить
Знай
2024-05-10T16:30:30Z
Пассажирский самолет из России заметили над Украиной: эксперт объяснил, что могло быть на самом деле
TSN
2024-05-10T16:36:20Z
И это только за неделю, а что будет дальше? В Украине продолжает дорожать репчатый лук
Знай
2024-05-11T02:12:45Z
Штрафы на десятки тысяч гривен, газовики наказывают украинцев: за что и кому готовить кошельки
Политека
2024-05-10T13:01:03Z
Неуплата налога на недвижимость: какие штрафы вам могут угрожать в 2024 году
Знай
2024-05-11T10:30:24Z
У украинцев будут забирать землю: для правильного оформления остались считанные месяцы
Обозреватель
2024-05-11T10:07:08Z
ПФУ опубликовал важную информацию насчет выплаты пенсий, субсидий и больничных: когда придут деньги
Хвиля
2024-05-08T19:27:39Z
Тариф на электроэнергию в Украине могут повысить уже с 1 июня: сколько придется платить
Обозреватель
2024-05-09T15:04:14Z
В ДТЭК вчетверо увеличили импорт электроэнергии
Корреспондент
2024-05-10T16:19:50Z
Наступление России на севере. Что ждет Харьков и область в ближайшие дни, прогноз боевой ситуации
Фокус
2024-05-10T15:36:21Z
Началась новая эвакуация населения: срочное заявление Минобороны Украины
Политека
2024-05-10T11:15:58Z
Зачем РФ штурмует Харьковщину: почему началась истерия
Comments UA
2024-05-11T04:03:46Z
Что может скрываться за наступлением оккупантов на Харьковщину: чего ждать дальше
Comments UA
2024-05-11T09:54:45Z
Полномасштабного наступления в Харьковской области нет — спикер войск
ZN UA
2024-05-11T10:43:05Z
Взрывы в Донецке: россияне сообщили об обстреле из HIMARS, есть жертвы
Фокус
2024-05-11T10:36:42Z
Россияне захватили несколько сел во время вчерашнего наступления на Харьков – на что теперь они могут рассчитывать: ISW
ZN UA
2024-05-11T04:19:13Z
Киев эпохи Брежнева: фото, сделанные в 70-80 годы прошлого века
Апостроф
2024-05-11T02:30:04Z
Назвались ДРГ ВСУ: в Белгородской области оккупанты расстреляли офицеров, приехавших с проверкой
Обозреватель
2024-05-09T16:02:31Z
"Будет не страшно...": астролог определил, чего ждать украинцам к середине 2024 года
Знай
2024-05-11T01:30:13Z
Какой завтра, 12 мая, праздник – все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2024-05-11T06:03:57Z
Всегда слева: пассажирам объяснили, почему их пускают на борт самолета только с одной стороны
Фокус
2024-05-11T07:51:21Z
Поминальные дни уже начались: что запрещено делать на кладбище и как правильно вспомнить умерших на Гробки
Знай
2024-05-11T04:51:26Z
ГУР рассекретило летчиков, запускающих "Кинжалы" по Украине: фото и биографии
Апостроф
2024-05-11T10:45:40Z
Каждый день против уклонистов открывают до 10 судебных дел: в каких случаях реальный срок могут заменить условным
Telegraf
2024-05-11T10:42:29Z
Сколько действительно мужчин могут мобилизовать: военный раскрыл неожиданную правду
Знай
2024-05-08T13:30:01Z
В РФ школьники разрисовали портреты убитых на войне в Украине
Корреспондент
2024-05-09T12:40:51Z
ТЦК и полиция "поймали" Монатика на Крещатике, украинцы заподозрили спектакль: "Никто тебя никуда не отправит"
Знай
2024-05-10T12:51:46Z
Организатор нашумевших "пьяных вечеринок" в Киеве, где издевались над девушками и насиловали их, вышел из СИЗО
Telegraf
2024-05-10T11:06:25Z
В Запорожье раздался взрыв
TSN
2024-05-10T15:33:55Z
Кто такой криминальный авторитет Журавель, который плевал в полицию. И при чем тут треш-блогер Щадило
Telegraf
2024-05-10T11:09:16Z
Беспощадный ракетный обстрел Харькова: что известно о массированном ударе окупантов и что говорят потерпевшие
TSN
2024-05-10T16:51:57Z
Армия РФ убила жителя Херсонщины, также есть пострадавшие
Хвиля
2024-05-11T10:36:56Z
В Чернигове мужчина выстрелил в собаку на автостоянке: появились подробности инцидента
Обозреватель
2024-05-11T09:51:03Z
Переполох под Киевом: все подробности конфликта известного "криминального авторитета" и полиции
TSN
2024-05-10T18:18:25Z
Военного, плюнувшего в полицейского в Броварах, арестовали с альтернативой залога
Комсомольская правда
2024-05-11T05:01:04Z
Новые взрывы и прилеты в России: куда попало на этот раз
TSN
2024-05-10T15:19:12Z
Усик прибыл в Саудовскую Аравию на бой с Фьюри
ZN UA
2024-05-10T18:57:20Z
"Ему отдадут победу". Непобедимый боксер сказал, что случится в бою Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-05-09T16:52:56Z
Ломаченко – Камбосос: все подробности чемпионского боя
Обозреватель
2024-05-11T04:25:08Z
Германия приблизила "Шахтер" к выходу в Лигу чемпионов: что произошло
Обозреватель
2024-05-10T19:27:16Z
Сборную России лишили Олимпиады-2024, не пустив в Чехию на квалификационный турнир по гребному слалому
Обозреватель
2024-05-11T10:19:07Z
Ломаченко – Камбосос: боксеры показали вес перед боем и провели финальную дуэль взглядов
TSN
2024-05-11T09:04:45Z
Леннокс Льюис сделал прогноз на бой Усик - Фьюри
Корреспондент
2024-05-09T10:51:49Z
"Все были удивлены". Непобедимый боксер впервые рассказал про случай с Ломаченко
Обозреватель
2024-05-08T16:37:42Z
Официально. Россию "отменили" на чемпионате мира по хоккею
Обозреватель
2024-05-08T18:58:18Z
Украинцы стали чаще покупать гибридные автомобили: Toyota RAV-4 в лидерах
AutoCentre
2024-05-09T08:40:38Z
Новый соперник Toyota RAV4 от Geely приятно удивил ценой. Фото
Обозреватель
2024-05-09T19:52:46Z
Новая дешевая модель Renault и Dacia: что о ней известно. Фото
Обозреватель
2024-05-10T21:07:53Z
Сел, и поехал с Богом... Мечту украинских перекупов Hyundai Sonata продали всего за 25 баксов
Знай
2024-05-08T15:51:32Z
Лучше, чем Volvo: роскошный седан от ЗАЗ, который "советы" запретили собирать
Знай
2024-05-11T10:51:57Z
Вы возненавидите свою машину: какие авто до 10 тысяч долларов самые дорогие в обслуживании
Telegraf
2024-05-11T10:03:32Z
Как Август Хорьх создавал уникальные автомобили
AutoCentre
2024-05-10T18:49:56Z
В машине отсутствует огнетушитель: какое наказание предусмотрено для водителей
Апостроф
2024-05-10T06:06:05Z
В автомобилях Hyundai появятся платные функции
AutoCentre
2024-05-08T16:07:54Z
Растущая Луна с 9 по 22 мая 2024 года: что нельзя делать
Фокус
2024-05-10T16:15:35Z
Стиральная машинка сама "удалит" плесень и грязь: нужно зажать эти две кнопки
Знай
2024-05-09T14:51:57Z
Ученые раскрыли причину глухоты Бетховена
Корреспондент
2024-05-08T15:52:11Z
Таропрогноз на 11 мая 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в субботу
Telegraf
2024-05-10T18:18:35Z
Опасный астероид "Апофис" приближается к Земле
TSN
2024-05-11T10:33:43Z
Древнеегипетская мумия, попавшая в австралийскую школу: ученые воссоздали ее лицо
Фокус
2024-05-11T09:51:49Z
Загадка наконец раскрыта. Через 27 лет ученые выяснили, почему попугаи убивают и усыновляют птенцов друг друга
Обозреватель
2024-05-09T11:43:14Z
Избавьтесь от назойливых спамеров: как заблокировать номер на iPhone и Android
Апостроф
2024-05-09T23:12:07Z
На случай отключения света: как зарядить ноутбук без розетки и не повредить гаджет
Фокус
2024-05-09T10:42:48Z
Как очистить дверь для душа: полезные советы от экспертов
Политека
2024-05-10T04:01:37Z
Как избавиться от моли в доме: самые действенные методы, которые проверены временем
Marie Claire
2024-05-11T03:01:20Z
4 самых лучших способа, как избавиться от муравьев: будут обходить грядки десятой дорогой
GlavRed
2024-05-10T11:27:20Z
Забудете о седине надолго: как замаскировать седые волосы без окрашивания
TSN
2024-05-10T11:18:35Z
Стрижка каре: как быть современной и выглядеть как француженка
TSN
2024-05-11T10:48:13Z
Боннский суп: рецепт самого диетического блюда
Фокус
2024-05-11T10:42:36Z
Как почистить жалюзи, даже не снимая их с окна: быстрый способ
Telegraf
2024-05-08T19:03:59Z
Салат из шампиньонов: рецепт сытного блюда из доступных продуктов
Фокус
2024-05-10T18:42:36Z
Как почистить свой холодильник как профессионал: шесть действенных шагов
Политека
2024-05-11T00:01:38Z
Безуглая снова жестко "атаковала" Залужного: что ей не понравилось на этот раз и как отреагировала Сеть
TSN
2024-05-09T14:33:36Z
Павел Зибров восхитил редким фото с 27-летней дочерью и зятем
TSN
2024-05-09T08:03:42Z
Худший номер Евровидения 2024: кому букмекеры прогнозируют последнее место в финале. Видео
Обозреватель
2024-05-09T15:04:20Z
alyona alyona и Jerry Heil установили рекорд Украины на "Евровидении" и разорвали музыкальные тренды мира
TSN
2024-05-10T09:06:16Z
Актер Довженко признался, пойдет ли воевать в случае получения повестки и есть ли е него бронь от мобилизации
TSN
2024-05-11T10:21:40Z
Гранд-финал Евровидения-2024: во сколько начало
Обозреватель
2024-05-11T10:16:33Z
Наталья Мосейчук призналась, что ее 25-летний сын живет за границей и нарвалась на хейт
Фокус
2024-05-09T08:42:03Z
Грация пантеры: супермодели с самой красивой походкой в мире
Marie Claire
2024-05-08T18:01:46Z
Чем удивляли участники во втором полуфинале "Евровидения-2024": видео лучших выступлений
Апостроф
2024-05-10T10:30:45Z
Помогает при выпадении волос и замедляет старение кожи: масло, на которое не обращают внимание
Обозреватель
2024-05-11T02:10:49Z
Врач "опозорил" популярный советский метод лечения, который никак не помогает
Знай
2024-05-09T19:30:26Z
Что делать со старой помадой: сроки использования косметики
Обозреватель
2024-05-11T03:08:43Z
Диетологи назвали 5 продуктов, которые обязательно нужно есть в мае
Фокус
2024-05-10T19:12:20Z
7 эффектов от цельнозернового хлеба, о которых нужно знать перед тем, как его есть
UAToday
2024-05-11T09:03:20Z
Свободное дыхание после простуды: 5 асан йоги для очищения носовых пазух
Обозреватель
2024-05-11T06:40:22Z
Тайна всех долгожителей: эта вещь продлит вашу жизнь на 5 лет
Marie Claire
2024-05-09T03:31:04Z
Всегда делайте это: чистим палетку теней, тушь и помаду, чтобы не заразиться
Обозреватель
2024-05-10T16:13:35Z
Повышает риск рубцевания легких: ученые обнаружили новое осложнение после COVID-19
Фокус
2024-05-10T19:27:42Z