MY.UAНовини
29 січня 2022 - яке сьогодні свято, прикмети та іменинники, що сьогодні не можна робити
29 січня 2022 - яке сьогодні свято, прикмети та іменинники, що сьогодні не можна робити

29 січня 2022 - яке сьогодні свято, прикмети та іменинники, що сьогодні не можна робити

Яке свято 29 січня / фото УНІАН (Тарас Кашуба)

У цей день у світі відзначають День мобілізації проти загрози ядерної війни.

В Україні - День пам'яті Героїв Крут, у США - День штату Канзас, День вільнодумців, Фестиваль ковбойської поезії, День кукурудзяних чіпсів, День собак-поводирів, День скнари, День гвоздики, День головоломок, День обміну насінням, у Непалі - День мучеників, у Молдові - День працівників прокуратури, в Іспанії - Свято святого Валерія Сарагоського.

День пам'яті героїв Крут - історія події

Бій під Крутами - одна з трагічних і найгероїчніших сторінок в історії України. Про ці події значення дня пам’яті героїв Крут кореспондент УНІАН говорив з доктором історичних наук, деканом історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Іваном Патриляком.

Історик каже:

Коли ми говоримо про історію та про державу, ми повинні розуміти таку річ: як кожна людина має документ, який посвідчує її особу, так само кожна держава має свою історію, і це її документ. Якщо країна чи нація не має окремої історії, то значить і немає окремої країни. Тобто історія є легітимізацією держави.

Розмірковуючи про значення дня пам’яті героїв Крут, професор вбачає в цьому не просто пам’ятну дату і героїзм юнаків, які добровільно поїхавши до північної лінії зіткнення прийняли завідомо нерівний бій з сильнішим і краще озброєним ворогом. Ці події це урок всім нам. 

Декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка нагадує:

Крути нас вчать того, що за відсутності суспільної консолідації чи консолідації зусиль більшості суспільства, героїзм сотень чи тисяч людей буде красивою, яскравою плямою у нашій історії, але завершиться трагічно.

Історик також погоджується з тією думко, що за своїм героїзмом та відвагою події 1918 року мають певну схожість з захисниками донецького аєропорту, котрі тримали оборону летовища 242 дні.

Професор розглядає події більш ніж сторічної давнини в контексті нинішнього та майбутнього поколінь. Особливо наголошуючи на важливості консолідації між українцями та концентрації спільних зусиль.

Патриляк акцентує увагу на тому, що державу не можна зробити чужими руками. Якісна держава - це результат всього суспільства. Її не зроблять ні уряд, ні президент, ні парламент, ні громадські активісти. Один відсоток суспільства не зробить роботу за всіх. Створення розвинутої, економічно сильної та військово-могутньої держави - це результат великих зусиль суспільства, як правило, не одного, а декількох поколінь.

Ми маємо набути інерцію. Зараз ми тільки розштовхуємо цей "вагон" (маючи на увазі державу). Коли вже розштовхаємо його, то він покотиться легко, але поки зіштовхнути з місця його важко. Наступні покоління зможуть користуватися благами Української держави, гарно розвинутої, безпечної, якщо наші покоління її збудують. Якщо нинішні декілька поколінь зуміє відстояти і збудувати цю державу, пожертвувавши навіть своїми інтересами і комфортом, то покоління наступні зможуть скористатись цими благами, тому що буде вже певна інерційність

Він говорить, що жертовність це добра якість, але на одній лиш жертовності неможливо збудувати сильну державу.

"Жертовність тисяч не зможе замінити жертовної праці та консолідації десятка мільйонів", - влучно висловився професор.

Пам'ятні дати 29 січня, річниці та події

29 січня 1616 року голландські мореплавці відкрили крайню Південну точку Південної Америки - мис Горн. Історія наступна: в 1615 році група купців з голландського міста Хорн організувала експедицію для пошуку нового шляху в Ост-Індію. 25 травня з гавані Хорна вийшли два судна: "Ендрахт" і "Хорн". На борту обох суден було 87 осіб. Командував експедицією Віллем Схаутен, а торговим директором був Якоб Ле-Мер. 7 грудня вони досягли Патагонії, де витягли кораблі на пляж для очищення корпусів від налиплих черепашок і водоростей.

Один з кораблів, "Хорн", під час очищення запалав і згорів майже дотла. Команда "Хорна" зібрала врятовані пожитки і перебралася на "Ендрахт". Плавання тривало. 24 січня 1616 року корабель минув Магелланову протоку. Схаутен підозрював, що земля повинна коли-небудь скінчитися. Це сталося ввечері 29 січня. Схаутен назвав південний край Америки мисом Хорн (або мис Горн) на честь рідного міста і загиблого судна. Крім того, він довів, що Вогняна Земля - острів. Перетинаючи Тихий океан, експедиція зробила масу відкриттів: острови і цілі архіпелаги. Нарешті, 26 жовтня 1616 року корабель прибув до Батавії - центру Голландської Ост-Індії.

Однак по прибуттю моряків, губернатор Батавії з представлення Ост-Індійської компанії наказав заарештувати їх за порушення прав зазначеної компанії - вони пройшли без дозволу Магелланову протоку. "Ендрахт" з вантажем був конфіскований. Схаутена, Ле-Міра і вірних їм моряків відправили до Голландії, де їх чекав суд. Ле-Мер помер у дорозі. Громадська думка в Голландії була розбурхана. Суд виправдав мандрівників, губернатор Батавії був відкликаний зі своєї посади, а батькові Ле-Міра було повернуто судно з усім вантажем. Крім того, Ост-Індійська компанія сплатила морякам всі витрати, в тому числі і за смерть Ле-Міра. А Схаутен в 1619 році опублікував свої подорожні щоденники. Так мис Хорн (Горн) офіційно з'явився на картах.

У 1635 році кардинал Рішельє заснував Французьку академію.

У 1804 році був відкритий Харківський національний університет - один з найстаріших університетів Східної Європи.

У 1856 році королева Великобританії Вікторія заснувала вищу військову нагороду країни - "Хрест Вікторії". Донині виготовляється нагорода з бронзи незмінно на ювелірній фірмі "Ханкокс". За формою - це простий хрест, в центрі розташовується корона і лев на ній. Слова "За відвагу" чітко визначають ступінь героїзму воїна, який отримав почесний орден. Право отримати "Хрест Вікторії" є у будь-якого солдата або офіцера, службовця в британській армії з одним тільки застереженням: подвиг повинен бути здійснений під вогнем противника. Мало кому за життя вдавалося отримати цю нагороду, тому король Едуард VII в 1902 році дозволив вручати "Хрест Вікторії" родичам загиблого героя. А король Георг V в 1920 році зумів переконати уряд в тому, що ніякий злочин не дає права позбавляти героя законної нагороди. За всю історію існування цього ордена їм нагороджено 1356 осіб.

29 січня 1886 року вважається Днем народження бензинового автомобіля - Карл Бенц отримав патент на перший транспортний засіб, що працює на бензині. Після 1876 року, коли Ніколас Аугустін Отто запатентував двигун внутрішнього згоряння, багато винахідників працювали над його вдосконаленням. Перший автомобіль Бенца, зроблений в 1885 році, являв собою триколісний двомісний екіпаж вагою 250 кг на високих колесах зі спицями. На нього Бенц поставив свій новий чотиритактний бензиновий мотор з водяним охолодженням потужністю 0,9 к. с.

Циліндр розташовувався горизонтально над віссю величезних задніх коліс і приводив їх в рух через одну ремінну і дві ланцюгові передачі. Машина розвивала сміховинну за нашими мірками швидкість - 16 км/год, але на ті часи це була дуже прогресивна конструкція. Екіпаж був урочисто названий Motorwagen. У 1885 році Карл вперше продемонстрував свій триколісний саморушний екіпаж бюргерам Мангейма. Однак, новинка викликала не стільки інтерес, скільки роздратування. Коли Бенц вирішив проїхати по місту, шум мотора перелякав коня м'ясника. Він побіг, розсипавши по дорозі вантаж. Щоб зам'яти скандал, Карл купив зіпсований товар, поставив автомобіль під навіс і почав його вдосконалювати. 

29 січня 1886 року, після того, як винахід пройшов численні випробування і доопрацювання, Motorwagen отримав німецький Імператорський патент №37435. У 1887 році перший в світі автомобіль дебютував на виставці в Парижі. Таких автомобілів було створено всього три, два з яких безслідно зникли, а третій красується на подіумі німецького музею в Мюнхені. Стан цього експоната оцінюється як дуже хороший, на автомобілі можна навіть їздити, правда, ніхто цього не робить - раритети треба берегти...

У 1896 році американський фізик Е.Груббе першим у світі використовував радіоактивне випромінювання для лікування раку.

У 1927 році в Англії вперше з'явився готель з ванними кімнатами.

У 1960 році вченими була створена перша штучна нирка.

У 2000 році в казино Лас-Вегаса офіціантка Синтія Джей виграла 35 мільйонів доларів на автоматі "Однорукий бандит". Це - найбільший у світі виграш на ігрових автоматах.

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 29 січня вшановує пам'ять святого апостола Петра. У народі день назвали Петро Напівкорм, або Петрів день.   

Що сьогодні не можна робити

Не беріть в руки нічого гострого. Є велика ймовірність завдати собі поранення. 

Прикмети на 29 січня      

Народні прикмети сьогодні / фото pixabay

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

  • заметіль - до дощового літа;
  • мороз - літо буде спекотним і сухим;
  • захід червоний - скоро буде мороз при сонячній погоді;
  • яскравий місяць з крутими рогами - мороз посилиться. 

Іменини 29 січня 

Іменини у Максима, Петра, Леонілли та Івана.

Вас також можуть зацікавити новини:

  • Китайський Новий рік 2022: початок східного свята і його головні традиції
  • Вихідні дні лютого 2022 в Україні: що відзначимо і скільки відпочинемо в наступному місяці
  • Коли відзначається День бабака 2022: дата, історія і традиції унікальної події
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
«Субстанция» выйдет в «цифре» 31 октября
GameMag
2024-10-25T21:07:50Z
Распухло лицо и будет еще хуже: российская певица заболела после развода
Comments UA
2024-10-25T20:45:27Z
Затяните корсет: почему Карл Лагерфельд ненавидел свое тело и унижал полных женщин и низких мужчин
Marie Claire
2024-10-20T17:33:35Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
Известная актриса рассказала о кризисе в отношениях с мужем
Фокус
2024-10-22T14:24:36Z
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
«Хорошие русские» поиздевались над планом победы и обозвали Украину «проблемным активом»
Comments UA
2024-10-16T15:15:04Z
Путин будет в шоке: такого он от своих военных точно не ожидал
Comments UA
2024-10-13T06:03:26Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
Военные КНДР против Украины. Реакция мира
Корреспондент
2024-10-25T21:21:35Z
Биолабораторию восстанавливают под Москвой: WP показал ФОТО
Новости Украины
2024-10-25T21:03:34Z
Коллаборантку Монтян лишили права заниматься адвокатской деятельностью
Корреспондент
2024-10-24T19:06:14Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
МУС: Монголия нарушила свои обязательства, не арестовав Путина
Европейская правда
2024-10-24T19:26:57Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
В роССии молотком убили пилота, причастного к ударам по Украине
Известия Киев
2024-10-21T13:50:21Z
В Днепре сообщают о прилете ракеты
Корреспондент
2024-10-25T21:06:12Z
Прилет дрона по Киеву: есть погибшие и пострадавшие, подробности
Фокус
2024-10-25T20:51:31Z
В Хмельницкой области раздаются взрывы
TSN
2024-10-19T09:33:48Z
СБУ задержала поджигателей авто ВСУ в трех областях
Корреспондент
2024-10-21T11:00:42Z
Атака на Запорожье: власти рассказали о последствиях
Корреспондент
2024-10-12T10:09:19Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
В Киеве на Осокорках после реконструкции откроется современная амбулатория
Апостроф
2024-10-15T15:03:23Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
РФ активизировалась на Угледарском направлении: какие планы врага
Comments UA
2024-10-25T19:54:09Z
Враг ударил по переправам и перерезал дорогу в Харьковской области
Comments UA
2024-10-23T13:18:02Z
В DeepState зафиксировали территориальный успех ВСУ в Донецкой области
Апостроф
2024-10-13T05:39:37Z
Киевщину ждут массовые отключения электроэнергии: где не будет света по 10-11 часов
Хвиля
2024-10-20T18:15:42Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Стало известно, каким образом в Украине хотят до конца года мобилизовать 200 тысяч человек
Comments UA
2024-10-13T04:42:34Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
Украинцы обомлели от новой рекламы Третей штурмовой на улицах украинских городов: "Наша семья выглядит так"
Знай
2024-10-15T18:36:18Z
Ничтожный ответ: в ВСУ раскритиковали НАТО
Comments UA
2024-10-25T20:15:40Z
"Переодевается" и зарабатывает деньги: собака успешно "изображает" из себя человека
Фокус
2024-10-25T20:12:37Z
В соцсети слили техническую документацию по южнокорейскому истребителю KF-21, — СМИ
Фокус
2024-10-25T15:44:40Z
Россияне ставят на свои БПЛА линзы Люнеберга: зачем они нужны и есть ли такие у ВСУ
Фокус
2024-10-21T14:21:24Z
Какие доплаты получат пенсионеры в 2025 году
Знай
2024-10-20T18:36:01Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Украинцам объяснили, почему банки взимают до 30% за закрытие счетов
Знай
2024-10-13T18:06:44Z
Цены на помидоры достигли многолетнего максимума: сколько стоят в октябре
Хвиля
2024-10-13T03:06:20Z
Intel выиграла суд по рекордному штрафу ЕС в 1,1 миллиарда долларов
Хвиля
2024-10-25T20:33:04Z
Coca-Cola отзывает в Австрии 28 млн бутылок с напитками
UAToday
2024-10-25T20:09:25Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
Неприятный сюрприз от "Ощадбанка": как не попасть в ловушку
Знай
2024-10-13T03:06:18Z
Картофель в Украине продолжает бить ценовые рекорды: как изменились цены
Хвиля
2024-10-15T18:27:37Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Что вызывает "мушки" перед глазами: возрастные изменения или серьезная опасность
Знай
2024-10-13T17:21:25Z
«Делайте это каждый день»: врач выбрал лучшее упражнение, которое продлевает жизнь
Marie Claire
2024-10-12T03:00:53Z
Лунный гороскоп на 26 октября, суббота
Marie Claire
2024-10-25T21:06:33Z
«Каждый четвертый подозревает, что у него СДВГ»: почему все больше людей хотят поставить себе диагноз
Marie Claire
2024-10-25T17:31:45Z
Одна добавка изменила ситуацию: ученые обнаружили потенциальное лекарство от опасного синдрома
Фокус
2024-10-25T16:36:16Z
В Украине стартовала кампания по вакцинации от гриппа прямо в аптеках
Известия Киев
2024-10-25T15:28:11Z
Молодость лицаи тела в вашей тарелке: какие продукты не дадут вам покрыться морщинами благодаря коллагену
Знай
2024-10-25T13:51:21Z
Правительство приняло план реформирования и проверок МСЭК: детали
Comments UA
2024-10-25T11:42:52Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
GeForce RTX 3070 для «высоких»: системные требования ремастера Horizon Zero Dawn на ПК
GameMag
2024-10-25T21:13:46Z
Ламповая поездка к друзьям: Обзор Sunset Hills
GameMag
2024-10-25T21:06:50Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Иран нашел способ заставить Кремль расплатиться за поддержку в войне против Украины
Новости Украины
2024-10-13T05:57:07Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
За день до боя с Усиком: жена Тайсона Фьюри Пэрис Фьюри потеряла ребенка
Фокус
2024-10-25T20:00:33Z
Кличко наградил киевлян - призеров Олимпийских и Паралимпийских игр в Париже
Апостроф
2024-10-25T15:30:14Z
Стероиды для сушки тела: лучшие препараты для достижения рельефности
GameMag
2024-10-25T15:19:00Z
Баскетболист Лень установил новый рекорд Украины в НБА
ZN UA
2024-10-25T15:00:15Z
"Уверен во влиянии на Путина": Усик попросил Трампа помочь освободить украинских военнопленных
Фокус
2024-10-25T14:10:50Z
Усик оценил обещание Фьюри нокаутировать его в реванше
Корреспондент
2024-10-25T12:03:11Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
Как правильно хранить чеснок на зиму, чтобы он остался свежим: полезные советы
Политека
2024-10-12T14:42:11Z
Стоит повторить: 8 идей для оформления стола на Хэллоуин — гости будут в восторге
Marie Claire
2024-10-25T19:31:32Z
Блинчики с творогом и укропом: как приготовить вкусное блюдо к завтраку
Фокус
2024-10-25T19:21:26Z
Вкусный ужин за считанные минуты: рецепт курицы с грибами
Политека
2024-10-25T17:46:40Z
Гороскоп на 26 октября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-10-25T17:45:36Z
С заботой об океане: что нужно знать об экотуризме на Мальдивах
Marie Claire
2024-10-25T15:25:21Z
Медовый месяц перед свадьбой: что такое earlymoon и где его провести в любое время года
Marie Claire
2024-10-25T14:27:42Z
Грибные котлеты и вкуснее, и дешевле, чем мясные: рецепт, который все хотят попробовать осенью
Знай
2024-10-25T12:51:45Z
Первый электромобиль Cadillac Escalade подорожал в 4 раза за считанные минуты
Фокус
2024-10-15T09:57:54Z
Роскошь для семьи: в интернете показали уникальный универсал Mercedes S-Class W126
Фокус
2024-10-25T15:06:57Z
Пережила торнадо: на аукцион выставили коллекцию редких американских авто
Фокус
2024-10-25T08:45:59Z
В Киеве появился очень редкий спорткар BMW 2000-х
Фокус
2024-10-25T07:40:36Z
Пенсионерам лучше избегать этих марок: какие автомобили советуют обходить стороной
Знай
2024-10-24T18:51:29Z
Комфортные, амбициозные: знакомимся с новой линейкой Toyota Proаce
Корреспондент
2024-10-24T17:15:04Z
На аукцион выставили культовый 19-летний спорткар Ford почти без пробега
Фокус
2024-10-24T10:00:12Z
Пять самых популярных цветов в Украине в 2024 году: что выбрали украинцы
Comments UA
2024-10-24T09:24:30Z
С двигателем V8 и автоматической КПП: в Украине обнаружили уникальную "Волгу" ГАЗ-24
Фокус
2024-10-24T07:15:47Z