MY.UAНовини
Скласти план Б і не панікувати: як вгамувати тривогу через загрозу війни в Україні
Скласти план Б і не панікувати: як вгамувати тривогу через загрозу війни в Україні

Скласти план Б і не панікувати: як вгамувати тривогу через загрозу війни в Україні

Останні декілька тижнів українці щоденно живуть у напрузі. Заяви іноземних політиків про велику ймовірність масштабного вторгнення РФ на територію України, різні сценарії з окупацією українських міст, постачання нам зброї – нині ми живемо в інформаційній бульбашці лише з однією головною темою. Про можливість війни дискутуємо з колегами на роботі, з друзями, сусідами, вдома з рідними. Тривожно нині всім, лякає невідомість, що ж буде далі.

Але постійний стан паніки нам лише нашкодить, наголошують психологи. Як нині вгамувати тривогу, Факти ICTV зібрали поради фахівців.

Інформаційна чи реальна: яка війна вірогідніша?

Попри заяви іноземних політиків щодо конкретних сценаріїв нападу Росії на Україну, багато експертів все ж таки переконані, що дії Москви зараз радше нагадують “гру м’язами”, психологічний тиск на Україну та чергову спробу деморалізувати українців.

– Нині Росія застосовує свій перший план – дестабілізацію України без застосування воєнних дій. Вони залякують людей дискусіями про війну. Кількість російських військ зростає постійно. Наразі їхня ціль – створити паніку, змусити нас піти на поступки. Вони також застосовують кібератаки та економічні заходи, щоб ослабити Україну. Ми не можемо дозволити Росії і далі це робити, – цитує міністра закордонних справ Дмитра Кулебу під час нещодавнього робочого візиту у Данію Суспільне.

До чергової інформаційної атаки українці виявилися стійкішими. Масової паніки у суспільстві і насправді немає: ніхто не скуповує гречку кілограмами, не виїжджає за місто. Попри тривожні новини більшість продовжує жити звичним життям. І це найкраще, що ми можемо зараз зробити, наголошують фахівці. Панікувати нині – грати на руку агресору.

– Я думаю, Кремль налаштований зараз на те, щоб посіяти більше паніки, розділити українців. Наразі хтось – за те, що повномасштабні військові дії можуть відбутися, а хтось може, навпаки, тікати від реальності, заперечувати: ні, ні, ні, я в це не вірю. Тому може бути розкол українців на тих, хто все заперечує, та панікерів. І це такі дві крайнощі, тут повинна бути золота середина, – певен Максим Кияк, експерт Ради зовнішньої політики Українська призма.

Панічні настрої зараз більше притаманні соцмережам. Люди обговорюють новини, висловлюють свої прогнози, радяться, що ж покласти у тривожну валізу. Хтось публікує конструктивні поради, а хтось відверто сіє тривогу сумнівними закликами. І ось тут потрібно бути вкрай обережним, аби не потрапити під панічну хвилю.

Читайте
Жодних дій військового характеру не спостерігається: Резніков про ситуацію біля кордону з РФ

Фільтруйте новини та відпочиньте від соцмереж

Засновниця ініціативи з інфогігієни Як не стати овочем Оксана Мороз переконана: щоб менше панікувати, насамперед треба фільтрувати інформацію, яку споживаєте. Зараз триває активна фаза гібридної війни – пропагандисти роблять усе, щоб дезорієнтувати, приглушити раціональність українців.

Експертка наголошує: щоб проаналізувати реальний стан справ, потрібно читати не новини, а переглядати оригінали заяв лідерів держав, інформацію з офіційних сайтів, аналітику від авторитетних міжнародних дослідницьких центрів. Варто ретельно фільтрувати заяви політиків та різноманітних експертів, адже нинішня ситуація – хороший момент для піару та нарощування аудиторії. І не всі заяви можуть відображати реальність.

– Політики роблять заяви, які часто суперечать одна одній. Кожен стає експертом в міжнародній дипломатії та веденні війни. Проте всі вони не знають, як є насправді. Вони висловлюють свої суб’єктивні думки, спираючись на загальновідому інформацію. Чим гучніша заява, тим краще для них – та гірше для нас із вами. Бо вони – свідомо або ні – виконують сценарій Кремля із дестабілізації, – пояснює Оксана Мороз.

Порада експертки – обмежити джерела, звідки ви дізнаєтесь новини, читати перевірені медіа (білий список є на сайті Інституту масової інформації). Нині, коли інформаційний потік нестримно продукує безліч новин, не потрібно читати багато різної інформації, щоб порівняти. Це ще більше заплутає та посіє невпевненість.

– Якщо ви читаєте інформацію з десятків джерел, вас простіше заплутати та направити за потрібним маніпуляторам слідом. Дослідження показали, що в умовах інформаційного шуму люди, які не читають новин, і ті, які споживають їх із багатьох джерел, однаково не розбираються в суті подій, – наголосила Оксана Мороз.

Потрібно змінити свою поведінку у соцмережах – краще зараз промовчати, ніж висловити щось необдумане на емоціях. Не писати гнівних коментарів під фейковими новинами, адже так ви підвищуєте їхню популярність і теж стаєте причетними до дезінформації інших користувачів.

Будьте в курсі головних новин, але, якщо розумієте, що не вмієте фільтрувати інформацію і переймаєтеся після прочитаного, мінімізуйте її споживання.

– Наприклад, ви можете читати новини раз на день в кількох медіа з білого списку та звести до мінімуму користування Facebook. На YouTube не споживати суспільно-політичний контент. Його хорошим замінником можуть стати науково-популярні чи історичні відео, – радить фахівчиня з інфогігієни.

Приборкуємо паніку: складаємо чіткий план дій

Експертка психологічної служби Пласту​​ Ірина Маркевич переконана: потрібно розрізняти, що ви зараз відчуваєте – стан паніки чи тривоги. Скоріше за все, це тривожність, і це нормальна реакція. Небезпека справді існує, але з’явилася вона не сьогодні. Вісім років триває війна на Сході, ми живемо поруч з агресором, який міг активізуватися будь-якого моменту. Ми мали б бути до цього морально готові. Але якщо ви зараз відчуваєте страх, розгубленість, не ховайте свої почуття.

– Дозвольте собі відреагувати: поплакати, покричати, висваритися. Виділіть на це певний час, наприклад, 15 хвилин, коли будете самі вдома. Висловіть свої почуття і рухайтесь далі, – радить психологиня.

Найбільша причина стресу та паніки – невизначеність та невідомість, коли ми не розуміємо, що буде завтра. І не знаємо, як діяти, коли прийде той самий час небезпеки. Найкращі “ліки” – це чіткий план дій.

– Потрібно взяти себе в руки і готувати план. Це може бути план на рівні одного громадянина, на рівні сім’ї. Треба скоординуватися з рідними, близькими, сусідами, з колегами по роботі. Є чимало інформації в інтернеті, як поводитися у таких ситуаціях. Це робиться для того, щоб ти був упевнений, що в тебе є план на завтра, алгоритм дій. І будь-які події не застануть тебе зненацька, – зауважує Максим Кияк.

Міністерство культури та інформаційної політики розробило хорошу пам’ятку, як діяти у разі надзвичайної ситуації або війни. Є чіткий порядок дій, коли лунає сигнал тривоги, якщо ви опинилися у зоні обстрілу. Прочитайте ці поради і поширте довідник серед рідних та друзів.

Обов’язково обговоріть ситуацію з родиною, вислухайте думки та переживання рідних. І разом продумайте свій план дій, що робитимете, коли відчуєте: небезпека вже на порозі. Опишіть його до дрібниць: чи ви залишаєтеся вдома і як діятимете в такому випадку, чи поїдете за місто, на якому транспорті, маршрут, що візьмете з собою. Що детальнішим буде ваш план, то впевненіше ви себе почуватимете. Нехай краще він ніколи вам не знадобиться, але ви точно позбудетеся панічних настроїв.

Не тривожна, а валіза безпеки

Щодо тривожної валізи, яку нині всі активно складають, краще називати її валізою безпеки. І вона завжди повинна у вас бути. Крім війни, є багато інших екстрених ситуацій, коли терміново можуть знадобитися документи, медикаменти та речі першої необхідності. Важливо не лише її укомплектувати, але й запам’ятати, де вона лежить, потренуватися швидко виходити з нею на вулицю. Якщо у родині є старші, формуючи валізу безпеки, варто подбати про достатній запас необхідних ліків.

– План та тривожна валіза – не паніка, а прояви здорового глузду. Коли у нас буде план, ми будемо напружені, але знатимемо, що робити. Зараз саме час познайомитися з сусідами, з якими ви раніше не спілкувалися. Наприклад, разом прибрати у підвалі будинку, спільно підготувати місце для сховища. Ось така згуртованість, розуміння, які добрі люди поруч із нами живуть, дасть більше спокою і впевненості, – наголошує Ірина Маркевич.

Як поговорити з дітьми та літніми родичами про загрозу?

Психологи радять не ховати дітей від реальності. Навіть з найменшими потрібно поговорити про можливу загрозу, розповісти, як діяти у разі надзвичайної ситуації. Нещодавно відома українська дитяча психологиня Світлана Ройз випустила невеликий довідник Супергерої безпеки – про те, як правильно поговорити з дітьми про це. Вона радить зібратися усією сім’єю, говорити з дитиною спокійно, і у формі гри пояснити алгоритм дій у різних випадках.

– В ігровій формі згадуємо, що ми робимо в ситуаціях небезпеки у мирному житті. Наприклад, якщо ми побачили пожежу. Коли розглянули знайомі ситуації, переходимо до того, як діяти дитині, якщо буде сигнал тривоги (дитина має взяти свою тривожну валізу, телефон, улюблену іграшку, взяти дорослого за руку і вийти). Бажано потренуватися разом з дитиною оперативно збиратися та виходити з будинку за ручку. Під час бесіди ми маємо бути спокійні. Дітям треба відчувати, що вони під захистом дорослих, – радить батькам психологиня Ірина Маркевич.

Поговоріть про можливу загрозу і зі старшими членами родини – батьками, з бабусями та дідусями. Вислухайте їхні переживання, якщо вони панікують, з’ясуйте причини. Важливо  обговорити з ними варіанти подій, залучити до прийняття рішень. Чим більше вони будуть задіяні, тим їм буде спокійніше.

Незважаючи на тривожні новини та внутрішні переживання, психологи радять усім продовжувати жити звичним життям, займатися улюбленими справами, обмежити час перегляду новин та фільтрувати інформацію, яку читаєте.

Подумайте, чим ви можете бути корисним у цей час. Психологиня Ірина Маркевич нагодує, що, наприклад, варто долучитися до груп допомоги армії. Люди, які вісім років допомагають військовим, вже дуже втомлені, якщо з’являться нові волонтери – і у тилу, і на фронті – стане спокійніше. І всім, незалежно від віку, дуже корисно відновити навички з першої домедичної допомоги. Вони можуть знадобитися і в мирному житті у будь-який момент.

Читайте
Куди ховатися та що з собою взяти на випад атаки РФ - поради
Теги за темою
Війна на Донбасі
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Василіса Фролова кардинально змінила зачіску та приголомшила новим іміджем: фото до та після
TSN
2024-10-05T12:21:01Z
Swoiia, яка раніше виступала під псевдонімом Ассоль, розповіла про кризу у стосунках з чоловіком
Комсомольская правда
2024-10-05T12:06:30Z
У Нью-Йорку відбудеться двотижневий Фестиваль української культури
УкраинФорм
2024-10-05T11:53:14Z
Не варто витрачати час: 3 найгірші мультфільми від Disney за увесь час
24tv
2024-10-05T11:45:59Z
Держмистецтв оголосило конкурс на здобуття премії імені Лятошинського
УкраинФорм
2024-10-05T11:45:15Z
Рецензія на фільм «Джокер: Божевілля на двох» / Joker: Folie à Deux
ITC
2024-10-05T11:43:41Z
Сергій Жадан уперше після розриву звернувся до Христини Соловій
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:39:22Z
Тарас Цимбалюк приїхав до батьків до рідного Корсуня та показав, як час з ними проводить
TSN
2024-10-05T11:33:48Z
Лідія Таран замилувала архівними фото з донькою та ніжно привітала її з 17-річчям
TSN
2024-10-05T11:33:03Z
Яку роботу виконують полонені росіяни та скільки їм платять: репортаж із табору
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T12:18:41Z
РФ відновить наступ на Покровськ після вирішення "певних завдань": про що йдеться
Фокус
2024-10-05T12:15:56Z
У Києві та області вночі очікується злива
УкраинФорм
2024-10-05T12:01:40Z
Війська РФ "хочуть" узяти райони Харкова під вогневий контроль, очікується загострення
GlavRed
2024-10-05T11:57:32Z
Україна перейшла до повільного відступу: NYT описала ситуацію на фронті
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:54:17Z
Синоптики прогнозують аномально теплу зиму: сніг і морози будуть короткочасні
Знай
2024-10-05T11:36:58Z
У фонтані Києва купалася видра: що кажуть про це у зоопарку
TSN
2024-10-05T11:33:35Z
Чи готується РФ до нового наступу на Харків: військовий відповів
TSN
2024-10-05T11:33:19Z
ЗСУ попали прямо в яблучко: СУшка РФ вартістю $50 млн «доліталася» на Донбасі
GlavRed
2024-10-05T11:27:07Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Несистемного і різкого: кого та чому дуже боїться Путін
24tv
2024-10-05T12:21:04Z
Столтенберг згадав ключові події напередодні вторгнення Путіна в Україну
Хвиля
2024-10-05T12:15:21Z
У Китаї затонув атомний підводний човен: чому це сталось
24tv
2024-10-05T12:09:24Z
Як країни НАТО могли б запобігти вторгненню РФ в Україну? Зізнання Столтенберга
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T12:00:08Z
Російський журналіст Познер потрапив у «список Путіна»: що це означає
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T12:00:06Z
Навіщо Путін іде війною на регіональних олігархів
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:57:15Z
Байден: Не впевнений, що президентські вибори пройдуть мирно
Европейская правда
2024-10-05T11:51:05Z
Розвідка Британії назвала наступну ціль російських окупантів після захоплення Вугледара
Европейская правда
2024-10-05T11:48:19Z
Мобільні оператори на межі зриву через вимоги НЦУ: це серйозно позначиться на нашому зв'язку взимку
Знай
2024-10-05T12:06:24Z
Санкції працюють: Кремль втратив прибутки від видобутку нафти в Північному морі
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:30:34Z
Польща утримує лідерство у виробництві курятини в ЄС
AgroPortal
2024-10-05T11:30:27Z
Ліміт на посилки планують різко урізати: за дешеві товари доведеться доплачувати, деталі
Политека
2024-10-05T11:30:23Z
Українські морські порти цього року перевозять більше вантажів, ніж рік тому
Петр и Мазепа
2024-10-05T11:16:34Z
Україна експортувала понад 100 т яєць до Сьєрра-Леоне та Мавританії
AgroNews
2024-10-05T11:16:33Z
Пенсія понад 4 тисяч гривень: скільки людей її отримує
24tv
2024-10-05T11:15:18Z
Марокко збільшить імпорт пшениці: Україна — серед можливих постачальників
AgroPortal
2024-10-05T11:00:03Z
За два роки програмою єОселя скористалися 13 тисяч родин
УкраинФорм
2024-10-05T10:50:59Z
У 123 бригаді ТрО проведуть службове розслідування після повідомлень про самогубство комбата на фронті
УкраинФорм
2024-10-05T12:15:22Z
Чи справді російського кита-шпигуна Хвалдіміра вбили: поліція Норвегії дала відповідь
24tv
2024-10-05T12:09:20Z
Пережила дві світові війни: друга найстаріша людина планети розкрила секрет довголіття
24tv
2024-10-05T12:06:56Z
Подолати освітню нерівність. Програми ГО «Навчай для України»
Детектор М
2024-10-05T12:01:16Z
Дефіцит талонів на іспит з водіння: у сервісному центрі МВС пояснили проблему
ZN UA
2024-10-05T11:53:18Z
"Рандомайзер" і помилки в алгоритмах формування: що не так з повістками, які відправляють поштою
Фокус
2024-10-05T11:36:36Z
Два уроки марширували у спортзалі: Марічка Падалко емоційно розкритикувала урок "Захист України"
24tv
2024-10-05T11:33:48Z
Укрпошта отримала 70 тисяч повісток з QR-кодами та підписами начальників ТЦК: кому розішлють
Хвиля
2024-10-05T11:30:23Z
Литва придбала системи NASAMS на €234 мільйони
InternetUA
2024-10-05T11:22:10Z
Берінчик захищатиме чемпіонський титул в андеркарді бою Усик – Ф'юрі: хто стане його суперником
TSN
2024-10-05T12:21:20Z
Емері: Поважаю Манчестер Юнайтед і готуватимуся до цього матчу більше, ніж до зустрічі з Баварією
Football.ua
2024-10-05T12:17:50Z
Українська біатлоністка Віта Семеренко дискваліфікована за порушення антидопінгових правил
Комсомольская правда
2024-10-05T12:17:33Z
Одна помилка – і це кінець, – Ф'юрі назвав найскладнішого суперника за всю кар'єру
24tv
2024-10-05T12:15:31Z
Верес здобув вольову перемогу над Зорею
Football.ua
2024-10-05T12:07:35Z
Реал Мадрид пильно слідкує за розвитком Ніко Паса в Комо
Football.ua
2024-10-05T12:01:35Z
«Верес» обіграв «Зорю» у футбольному чемпіонаті УПЛ
УкраинФорм
2024-10-05T12:01:04Z
Ф'юрі націлився на трилогію з Усиком: названо умову для її реалізації
24tv
2024-10-05T11:54:41Z
Кобін: Нічия проти Карпат — справедливий результат
Football.ua
2024-10-05T11:36:26Z
Лікар розповів кому і чому не можна пити каву
360ua.news
2024-10-05T11:42:02Z
У тампонах виявили токсичні метали: чи варто непокоїтися
24tv
2024-10-05T11:03:21Z
Що робити з жоржинами восени: 10 правил вирощування шикарної квітки
GlavRed
2024-10-05T09:25:01Z
9 продуктів, щоб їсти достатньо клітковини і забути про проблеми із травленням
24tv
2024-10-05T09:18:40Z
Нарешті знайшли причину: тепер вчені знають, що викликає слухові галюцинації у хворих на шизофренію
Фокус
2024-10-05T09:12:42Z
Чи можна приймати гарячу ванну при хворобах серця
24tv
2024-10-05T06:06:10Z
Як захистити сад від шкідників восени: поради та секрети досвідчених господарок
Политека
2024-10-05T06:00:34Z
Щось на кшталт плацебо, але дуже смачно: вчені заявили, що кава з молоком не приносить користі
Знай
2024-10-05T05:51:33Z
Наукова діаспора: як перетворити відтік мізків на їх циркуляцію
ZN UA
2024-10-05T05:33:04Z
Програміст хотів втекти за кордон — що вирішив суд
InternetUA
2024-10-05T12:11:06Z
Харківська косметологиня підозрюється у вбивстві клієнтки з необережності
Мій Харків
2024-10-05T12:06:55Z
ДБР затримало голову Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу за незаконне збагачення
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T12:01:27Z
Росіяни дроном атакували цивільних у Херсоні - троє постраждалих
УкраинФорм
2024-10-05T11:58:20Z
Судно з "вибуховим" вантажем з Росії прийшло у Ла-Манш
Европейская правда
2024-10-05T11:53:22Z
На Рівненщині син зарубав топором рідну матір
TSN
2024-10-05T11:33:42Z
Чоловік приїхав по своє авто на штрафстоянку і був шокований, побачивши його
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:09:38Z
"Все, нема мостика": величезний потік води прорвав дамби в Алтайському краї – відео
24tv
2024-10-05T11:00:04Z
Повені у Боснії: кількість загиблих збільшилась до 21, рятувальники шукають зниклих безвісти
Европейская правда
2024-10-05T10:14:06Z
Оживе напівмертва квітка: як реанімувати орхідею без моху
GlavRed
2024-10-05T12:18:28Z
Дизайн інтер'єру у стилі хюґе: як реалізувати данську концепцію простоти
24tv
2024-10-05T12:15:57Z
Експерт назвала дешевий засіб, який назавжди усуває плісняву в оселі: у чому секрет
GlavRed
2024-10-05T12:13:42Z
У світі почали виробляти бананове вино
AgroNews
2024-10-05T12:13:13Z
Смачнющі курячі крильця в духовці: простий рецепт від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-05T12:01:52Z
Найпопулярніше місто "Гри престолів" значно обмежить потік туристів
24tv
2024-10-05T11:33:03Z
Етикет проти зливи: як правильно користуватися парасолькою
GlavRed
2024-10-05T11:27:12Z
Мульчування саду: що це таке та чим воно корисне
24tv
2024-10-05T11:24:33Z
Ці 5 способів допоможуть помити вікна без розводів за лічені хвилини: спробуйте їх
24tv
2024-10-05T10:09:11Z
Пітеру Фальку довелося обирати машину для Коломбо, і ось чому він зупинився на Peugeot 403
24tv
2024-10-05T11:54:07Z
Представлено революційний кемпер із гібридною силовою установкою
AutoCentre
2024-10-05T09:49:19Z
Українська компанія представила двовісний причіп для 120-мм міномета
InternetUA
2024-10-05T08:31:40Z
У США рідкісний Ferrari за $575 тисяч розшукали завдяки AirPods за 129 доларів
InternetUA
2024-10-05T07:01:05Z
Audi RS7 Sportback став ще крутішим
Portaltele
2024-10-05T06:51:16Z
Представлено оновлений кросовер Nissan Magnite
Portaltele
2024-10-05T04:51:33Z
Знають не всі водії: яку кнопку в авто не варто натискати під час дощу
GlavRed
2024-10-05T00:27:59Z
В Україні запровадили нові правила продажу автомобілів: що потрібно знати водіям
Хвиля
2024-10-04T19:42:25Z
Renault показали стильний електричний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T19:15:13Z
EA неочікувано показали нову революційну відеогру по всесвіту The Sims
24tv
2024-10-05T12:21:14Z
У 30 разів важча за Землю: вчені виявили нову планету
TSN
2024-10-05T12:18:52Z
Підтвердили незвичайну теорію: учені знають, що насправді зробило виверження Тонги настільки сильним
Фокус
2024-10-05T12:15:15Z
Telegram повідомив про рекордні навантаження на сервери: що відомо
InternetUA
2024-10-05T12:02:44Z
Meta анонсувала нову ШI-модель для генерації відео та звуку
Детектор М
2024-10-05T11:48:43Z
Вчені розгадали секрет привабливості картини "Дівчина з перловою сережкою"
TSN
2024-10-05T11:33:50Z
Valve представила дані про обладнання, яке використовують гравці Steam
InternetUA
2024-10-05T11:31:58Z
Ми досі не зустріли інопланетян, бо вони вбивають себе з дуже знайомої причини, кажуть учені
24tv
2024-10-05T11:03:43Z
Використовуватимуть і в Україні. Колумбієць винайшов систему виявлення мін за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2024-10-05T11:01:34Z