MY.UAНовини
Скласти план Б і не панікувати: як вгамувати тривогу через загрозу війни в Україні
Скласти план Б і не панікувати: як вгамувати тривогу через загрозу війни в Україні

Скласти план Б і не панікувати: як вгамувати тривогу через загрозу війни в Україні

Останні декілька тижнів українці щоденно живуть у напрузі. Заяви іноземних політиків про велику ймовірність масштабного вторгнення РФ на територію України, різні сценарії з окупацією українських міст, постачання нам зброї – нині ми живемо в інформаційній бульбашці лише з однією головною темою. Про можливість війни дискутуємо з колегами на роботі, з друзями, сусідами, вдома з рідними. Тривожно нині всім, лякає невідомість, що ж буде далі.

Але постійний стан паніки нам лише нашкодить, наголошують психологи. Як нині вгамувати тривогу, Факти ICTV зібрали поради фахівців.

Інформаційна чи реальна: яка війна вірогідніша?

Попри заяви іноземних політиків щодо конкретних сценаріїв нападу Росії на Україну, багато експертів все ж таки переконані, що дії Москви зараз радше нагадують “гру м’язами”, психологічний тиск на Україну та чергову спробу деморалізувати українців.

– Нині Росія застосовує свій перший план – дестабілізацію України без застосування воєнних дій. Вони залякують людей дискусіями про війну. Кількість російських військ зростає постійно. Наразі їхня ціль – створити паніку, змусити нас піти на поступки. Вони також застосовують кібератаки та економічні заходи, щоб ослабити Україну. Ми не можемо дозволити Росії і далі це робити, – цитує міністра закордонних справ Дмитра Кулебу під час нещодавнього робочого візиту у Данію Суспільне.

До чергової інформаційної атаки українці виявилися стійкішими. Масової паніки у суспільстві і насправді немає: ніхто не скуповує гречку кілограмами, не виїжджає за місто. Попри тривожні новини більшість продовжує жити звичним життям. І це найкраще, що ми можемо зараз зробити, наголошують фахівці. Панікувати нині – грати на руку агресору.

– Я думаю, Кремль налаштований зараз на те, щоб посіяти більше паніки, розділити українців. Наразі хтось – за те, що повномасштабні військові дії можуть відбутися, а хтось може, навпаки, тікати від реальності, заперечувати: ні, ні, ні, я в це не вірю. Тому може бути розкол українців на тих, хто все заперечує, та панікерів. І це такі дві крайнощі, тут повинна бути золота середина, – певен Максим Кияк, експерт Ради зовнішньої політики Українська призма.

Панічні настрої зараз більше притаманні соцмережам. Люди обговорюють новини, висловлюють свої прогнози, радяться, що ж покласти у тривожну валізу. Хтось публікує конструктивні поради, а хтось відверто сіє тривогу сумнівними закликами. І ось тут потрібно бути вкрай обережним, аби не потрапити під панічну хвилю.

Читайте
Жодних дій військового характеру не спостерігається: Резніков про ситуацію біля кордону з РФ

Фільтруйте новини та відпочиньте від соцмереж

Засновниця ініціативи з інфогігієни Як не стати овочем Оксана Мороз переконана: щоб менше панікувати, насамперед треба фільтрувати інформацію, яку споживаєте. Зараз триває активна фаза гібридної війни – пропагандисти роблять усе, щоб дезорієнтувати, приглушити раціональність українців.

Експертка наголошує: щоб проаналізувати реальний стан справ, потрібно читати не новини, а переглядати оригінали заяв лідерів держав, інформацію з офіційних сайтів, аналітику від авторитетних міжнародних дослідницьких центрів. Варто ретельно фільтрувати заяви політиків та різноманітних експертів, адже нинішня ситуація – хороший момент для піару та нарощування аудиторії. І не всі заяви можуть відображати реальність.

– Політики роблять заяви, які часто суперечать одна одній. Кожен стає експертом в міжнародній дипломатії та веденні війни. Проте всі вони не знають, як є насправді. Вони висловлюють свої суб’єктивні думки, спираючись на загальновідому інформацію. Чим гучніша заява, тим краще для них – та гірше для нас із вами. Бо вони – свідомо або ні – виконують сценарій Кремля із дестабілізації, – пояснює Оксана Мороз.

Порада експертки – обмежити джерела, звідки ви дізнаєтесь новини, читати перевірені медіа (білий список є на сайті Інституту масової інформації). Нині, коли інформаційний потік нестримно продукує безліч новин, не потрібно читати багато різної інформації, щоб порівняти. Це ще більше заплутає та посіє невпевненість.

– Якщо ви читаєте інформацію з десятків джерел, вас простіше заплутати та направити за потрібним маніпуляторам слідом. Дослідження показали, що в умовах інформаційного шуму люди, які не читають новин, і ті, які споживають їх із багатьох джерел, однаково не розбираються в суті подій, – наголосила Оксана Мороз.

Потрібно змінити свою поведінку у соцмережах – краще зараз промовчати, ніж висловити щось необдумане на емоціях. Не писати гнівних коментарів під фейковими новинами, адже так ви підвищуєте їхню популярність і теж стаєте причетними до дезінформації інших користувачів.

Будьте в курсі головних новин, але, якщо розумієте, що не вмієте фільтрувати інформацію і переймаєтеся після прочитаного, мінімізуйте її споживання.

– Наприклад, ви можете читати новини раз на день в кількох медіа з білого списку та звести до мінімуму користування Facebook. На YouTube не споживати суспільно-політичний контент. Його хорошим замінником можуть стати науково-популярні чи історичні відео, – радить фахівчиня з інфогігієни.

Приборкуємо паніку: складаємо чіткий план дій

Експертка психологічної служби Пласту​​ Ірина Маркевич переконана: потрібно розрізняти, що ви зараз відчуваєте – стан паніки чи тривоги. Скоріше за все, це тривожність, і це нормальна реакція. Небезпека справді існує, але з’явилася вона не сьогодні. Вісім років триває війна на Сході, ми живемо поруч з агресором, який міг активізуватися будь-якого моменту. Ми мали б бути до цього морально готові. Але якщо ви зараз відчуваєте страх, розгубленість, не ховайте свої почуття.

– Дозвольте собі відреагувати: поплакати, покричати, висваритися. Виділіть на це певний час, наприклад, 15 хвилин, коли будете самі вдома. Висловіть свої почуття і рухайтесь далі, – радить психологиня.

Найбільша причина стресу та паніки – невизначеність та невідомість, коли ми не розуміємо, що буде завтра. І не знаємо, як діяти, коли прийде той самий час небезпеки. Найкращі “ліки” – це чіткий план дій.

– Потрібно взяти себе в руки і готувати план. Це може бути план на рівні одного громадянина, на рівні сім’ї. Треба скоординуватися з рідними, близькими, сусідами, з колегами по роботі. Є чимало інформації в інтернеті, як поводитися у таких ситуаціях. Це робиться для того, щоб ти був упевнений, що в тебе є план на завтра, алгоритм дій. І будь-які події не застануть тебе зненацька, – зауважує Максим Кияк.

Міністерство культури та інформаційної політики розробило хорошу пам’ятку, як діяти у разі надзвичайної ситуації або війни. Є чіткий порядок дій, коли лунає сигнал тривоги, якщо ви опинилися у зоні обстрілу. Прочитайте ці поради і поширте довідник серед рідних та друзів.

Обов’язково обговоріть ситуацію з родиною, вислухайте думки та переживання рідних. І разом продумайте свій план дій, що робитимете, коли відчуєте: небезпека вже на порозі. Опишіть його до дрібниць: чи ви залишаєтеся вдома і як діятимете в такому випадку, чи поїдете за місто, на якому транспорті, маршрут, що візьмете з собою. Що детальнішим буде ваш план, то впевненіше ви себе почуватимете. Нехай краще він ніколи вам не знадобиться, але ви точно позбудетеся панічних настроїв.

Не тривожна, а валіза безпеки

Щодо тривожної валізи, яку нині всі активно складають, краще називати її валізою безпеки. І вона завжди повинна у вас бути. Крім війни, є багато інших екстрених ситуацій, коли терміново можуть знадобитися документи, медикаменти та речі першої необхідності. Важливо не лише її укомплектувати, але й запам’ятати, де вона лежить, потренуватися швидко виходити з нею на вулицю. Якщо у родині є старші, формуючи валізу безпеки, варто подбати про достатній запас необхідних ліків.

– План та тривожна валіза – не паніка, а прояви здорового глузду. Коли у нас буде план, ми будемо напружені, але знатимемо, що робити. Зараз саме час познайомитися з сусідами, з якими ви раніше не спілкувалися. Наприклад, разом прибрати у підвалі будинку, спільно підготувати місце для сховища. Ось така згуртованість, розуміння, які добрі люди поруч із нами живуть, дасть більше спокою і впевненості, – наголошує Ірина Маркевич.

Як поговорити з дітьми та літніми родичами про загрозу?

Психологи радять не ховати дітей від реальності. Навіть з найменшими потрібно поговорити про можливу загрозу, розповісти, як діяти у разі надзвичайної ситуації. Нещодавно відома українська дитяча психологиня Світлана Ройз випустила невеликий довідник Супергерої безпеки – про те, як правильно поговорити з дітьми про це. Вона радить зібратися усією сім’єю, говорити з дитиною спокійно, і у формі гри пояснити алгоритм дій у різних випадках.

– В ігровій формі згадуємо, що ми робимо в ситуаціях небезпеки у мирному житті. Наприклад, якщо ми побачили пожежу. Коли розглянули знайомі ситуації, переходимо до того, як діяти дитині, якщо буде сигнал тривоги (дитина має взяти свою тривожну валізу, телефон, улюблену іграшку, взяти дорослого за руку і вийти). Бажано потренуватися разом з дитиною оперативно збиратися та виходити з будинку за ручку. Під час бесіди ми маємо бути спокійні. Дітям треба відчувати, що вони під захистом дорослих, – радить батькам психологиня Ірина Маркевич.

Поговоріть про можливу загрозу і зі старшими членами родини – батьками, з бабусями та дідусями. Вислухайте їхні переживання, якщо вони панікують, з’ясуйте причини. Важливо  обговорити з ними варіанти подій, залучити до прийняття рішень. Чим більше вони будуть задіяні, тим їм буде спокійніше.

Незважаючи на тривожні новини та внутрішні переживання, психологи радять усім продовжувати жити звичним життям, займатися улюбленими справами, обмежити час перегляду новин та фільтрувати інформацію, яку читаєте.

Подумайте, чим ви можете бути корисним у цей час. Психологиня Ірина Маркевич нагодує, що, наприклад, варто долучитися до груп допомоги армії. Люди, які вісім років допомагають військовим, вже дуже втомлені, якщо з’являться нові волонтери – і у тилу, і на фронті – стане спокійніше. І всім, незалежно від віку, дуже корисно відновити навички з першої домедичної допомоги. Вони можуть знадобитися і в мирному житті у будь-який момент.

Читайте
Куди ховатися та що з собою взяти на випад атаки РФ - поради
Теги за темою
Війна на Донбасі
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
РФ вдарила балістикою по житлових будинках Одеси: є руйнування і постраждалі
GlavRed
2024-11-25T11:51:14Z
Ворог вчергове обстріляв Купʼянщину: постраждав мирний мешканець
Мій Харків
2024-11-25T11:45:53Z
Уночі росіяни спробували прорватися через кордон у Харківській області
24tv
2024-11-25T11:42:24Z
Погода в Україні 26 листопада: на деревах - паморозь, сніг - на сході та заході
Комсомольская правда
2024-11-25T11:36:12Z
Ворог ударив по Великому Бурлуку на Харківщині, є руйнування
УкраинФорм
2024-11-25T11:33:19Z
У Києві зачинили станцію метро «Вокзальна», виявили підозрілий пакет
УкраинФорм
2024-11-25T11:18:47Z
Бійці Третьої штурмової зачистили селище Копанки на Харківщині
24tv
2024-11-25T11:18:16Z
У Криму відмовилися від масових заходів на Новий рік
УкраинФорм
2024-11-25T11:00:11Z
У Євпаторії росгвардія посилює оборону міста та околиць - партизани
УкраинФорм
2024-11-25T10:40:24Z
Команда Трампа cпільно працює з адміністрацією Байдена над питаннями національної безпеки — Волтц
ZN UA
2024-11-25T11:49:32Z
Росіяни атакували безпілотником Антонівку, поранена жінка
УкраинФорм
2024-11-25T11:49:12Z
Протестувальники закидали яйцями парламент Грузії, що розпочав перше засідання без опозиції
Европейская правда
2024-11-25T11:46:00Z
Британська розвідка проаналізувала стан економік України та Росії на тлі війни
Европейская правда
2024-11-25T11:45:50Z
Підраховано майже 100 відсотків голосів: на виборах президента Румунії – несподіваний лідер
24tv
2024-11-25T11:45:16Z
Посадовці в Європі знову заговорили щодо відправки військ в Україну – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T11:42:52Z
Команди Трампа та Байдена тісно співпрацюють: вони доходять згоди зокрема щодо України
24tv
2024-11-25T11:42:47Z
Депутат спростував свою заяву про кількість переселенців, які повертаються на ТОТ
УкраинФорм
2024-11-25T11:40:54Z
ЗМІ: Лідери провідних партій Румунії підуть з посад після провалу на виборах
Европейская правда
2024-11-25T11:37:03Z
5 кольорів для інтер'єру, про вибір яких ви не пошкодуєте навіть через 10 років
24tv
2024-11-25T11:51:47Z
Російський стример обурився піснею Соловій у STALKER 2: іронічна реакція артистки
24tv
2024-11-25T11:33:33Z
Прем'єра серіалу про українських курсантів «Прикордонники» відбудеться 2 грудня на каналі НТН
Детектор М
2024-11-25T11:27:12Z
46-річна відома українська ведуча вперше показала фото зі свого весілля в ОАЕ
TSN
2024-11-25T11:18:04Z
Україна має працю з іноземними режисерами, щоб бути присутньою в голлівудських фільмах - Ковальська
УкраинФорм
2024-11-25T11:07:25Z
На Netflix вийшов один із найновіших українських серіалів: про яку стрічку йдеться
24tv
2024-11-25T11:06:07Z
Херсонський режисер Сергій Павлюк: «Росіяни на допитах постійно примушували нас відновити роботу театру. Для них це було символом»
Детектор М
2024-11-25T11:01:56Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 25 – 29 листопада
VGorode
2024-11-25T10:57:52Z
Режисер «Самотніх вовків» скасував продовження, бо «більше не довіряє Apple»
ITC
2024-11-25T10:55:00Z
Бджолине лікувальне ліжко в піраміді: авторська методика оздоровлення Ольшанського
TSN
2024-11-25T10:21:16Z
Дослідження попереджає: бути диванним овочем шкідливо для пам'яті
Фокус
2024-11-25T09:46:40Z
Хвороби крові: які аналізи здати, щоб виявити
24tv
2024-11-25T09:21:59Z
МОЗ посилює контроль над психіатричними оглядами з 2025 року
УкраинФорм
2024-11-25T09:13:47Z
Чому гарячі батареї — ворог вашого сну
360ua.news
2024-11-25T09:09:15Z
Реформа МСЕК: в Мінсоцполітики пояснили, що буде з інвалідністю, виплатами та кого перевірятимуть
Фокус
2024-11-25T07:15:46Z
Пити чи ні: наскільки корисне чи шкідливе шампанське
24tv
2024-11-25T06:06:17Z
Лікарі відкрили секрети самовідновлення людського серця
Portaltele
2024-11-25T05:49:28Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Усик назвав боксера, який буде домінувати в хевівейті
24tv
2024-11-25T11:51:09Z
Маханьков – про відбитий пенальті: Знаю Слободяна, я готувався та мав деяку інформацію
Football.ua
2024-11-25T11:25:20Z
Українки здобули історичне "срібло" Кубка світу з фехтування в командній рапірі
TSN
2024-11-25T11:18:10Z
Українські шпажистки - срібні призерки Кубка світу у Ванкувері
УкраинФорм
2024-11-25T11:15:21Z
Реал готує трансферну бомбу: "вершкові" хочуть придбати одного з найкращих у світі бомбардирів
24tv
2024-11-25T11:03:45Z
Егіналду: Для мене було дуже важливо відзначитися дублем і перервати неприємну смугу
Football.ua
2024-11-25T11:01:08Z
Українські боксери виграли 40 медалей Євро серед Балканських країн
УкраинФорм
2024-11-25T10:52:11Z
Салах: Я розчарований, що досі не отримав пропозицію по контракту
Football.ua
2024-11-25T10:49:04Z
Полісся — Зоря. Напередодні
Football.ua
2024-11-25T10:43:14Z
Чи скасують в Україні графіки відключення світла найближчим часом
24tv
2024-11-25T11:51:50Z
Найбезпечніша електроенергія. Президентка Професійної асоціації екологів радить Україні розвивати АЕС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T11:42:53Z
Відбудеться безкоштовне навчання щодо земельних аукціонах на Прозорро.Продажі
AgroNews
2024-11-25T11:40:50Z
Як вказати період підприємницької діяльності до 2004 року при призначені пенсії
24tv
2024-11-25T11:33:18Z
Нові платіжки змусять працювати у дві зміни: готується підвищення тарифів майже на 40%
Знай
2024-11-25T11:30:15Z
Як зміниться тариф на електроенергію з грудня
24tv
2024-11-25T11:18:55Z
Мінагрополітики відкриває нові ринки для агровиробників
AgroNews
2024-11-25T11:16:36Z
В Україні цьогоріч приватизували майже 350 обʼєктів
Хвиля
2024-11-25T11:15:55Z
Електрика подешевшає вночі – як на цьому заощадити
Знай
2024-11-25T11:12:31Z
Підрозділ ССО "Рейнджер" отримав FPV-дрони від "Української команди"
24tv
2024-11-25T11:51:31Z
У військових частинах створять штатні підрозділи рекрутингу - Генштаб
УкраинФорм
2024-11-25T11:51:13Z
Можна заводити навіть в невелику квартиру: топ 3 "найзручніших" собак для проживання
Фокус
2024-11-25T11:46:54Z
Вийшла книга про український досвід стратегічних комунікацій в умовах війни
Детектор М
2024-11-25T11:44:06Z
У Курській області "бавовна" могла завітати на аеродром "Курськ – Східний", – соцмережі
24tv
2024-11-25T11:42:11Z
98-річний чоловік одружився з молодшою на два роки обраницею: історія кохання та фото пари
TSN
2024-11-25T11:36:44Z
Помер політв'язень радянських концтаборів Іван Мігус
УкраинФорм
2024-11-25T11:36:20Z
Жовто-блакитні сірники набули популярності завдяки відеогрі S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
Комсомольская правда
2024-11-25T11:31:33Z
Значна частина українців втратить право на бронь від мобілізації, – нардеп Кицак
24tv
2024-11-25T11:27:10Z
"А що ви не працюєте": харків'янин після атаки прийшов у вщент розбитий ЦНАП
24tv
2024-11-25T11:51:37Z
У Миколаєві російський дрон атакував пункт видачі гуманітарної допомоги, є постраждалі
Комсомольская правда
2024-11-25T11:49:12Z
Удар "Шахеда" та загибель 14-річної Марійки: у Києві спалахнув гучний скандал через стан багатоповерхівки
TSN
2024-11-25T11:48:02Z
Ще один російський “Суперджет” здійснив аварійну посадку
InternetUA
2024-11-25T11:45:40Z
Затримано двох підпалювачів військових автівок та державних установ
Украина Криминальная
2024-11-25T11:37:37Z
Повідомлено про підозру жінці, яка вчинила розбійний напад на перехожу у Черкасах
Украина Криминальная
2024-11-25T11:37:19Z
Низка німецьких шкіл отримали погрози про замінування
Европейская правда
2024-11-25T11:37:18Z
Три благодійні фонди продали понад 700 авто, які ввезли під виглядом допомоги для ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T11:33:25Z
У Єгипті затонуло туристичне судно: понад 30 людей зникли безвісти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T11:33:14Z
Як перетворити звичайну гречку на справжній кулінарний шедевр: додайте цю спецію
TSN
2024-11-25T11:06:14Z
Ці 4 кімнатні рослини допомагають спати: поставте їх у спальні вже зараз
24tv
2024-11-25T10:57:28Z
Без муки, зайвого цукру та випікання: готуємо супершвидкий шоколадний пудинг з хурмою
24tv
2024-11-25T10:42:02Z
Що категорично не можна давати курям: фермер назвав продукти, які викликають діарею та інші проблеми
TSN
2024-11-25T10:36:20Z
Їх у житті не розлучить ніхто: 3 пари знаку Зодіаку, яким бути разом написано за долею
Знай
2024-11-25T09:51:59Z
Астрологи назвали три щасливі знаки Зодіаку цього тижня
360ua.news
2024-11-25T09:48:09Z
Китайський гороскоп на завтра 26 листопада: Драконам - зриви та сварки, Козлам - підозри
GlavRed
2024-11-25T09:27:49Z
5 речей у домі можуть притягнути лихо: ніколи не тримайте їх в оселі
24tv
2024-11-25T09:00:25Z
Салати на Новий рік 2025: тут знайдуться рецепти на будь-який смак
24tv
2024-11-25T08:45:59Z
Valve розробляє Half-Life 3 із революційними механіками руйнування
InternetUA
2024-11-25T11:49:49Z
Штучний інтелект має потенціал знищити корупцію на планеті
InternetUA
2024-11-25T11:31:22Z
Дизайнер створив унікальну серію меблів, які відтворюють руїни давньогрецьких Дельф
24tv
2024-11-25T11:27:58Z
Найвлучніше око. Вчені зняли "снайпера" зі щупальцями, який стріляє камінням у рибу
Фокус
2024-11-25T11:27:18Z
Оновлення Windows 11 24H2 спричиняє збої в роботі популярних ігор від Ubisoft
ITC
2024-11-25T11:22:54Z
Зваріть своє авокадо, якщо воно недозріле: геніальний лайфхак з TikTok
24tv
2024-11-25T11:18:09Z
Instagram і WhatsApp очистили від більш ніж 2 мільйонів шахраїв
InternetUA
2024-11-25T11:16:49Z
Китайські науковці запустили революційну центрифугу, що у 1900 разів перевищує силу гравітації Землі
InternetUA
2024-11-25T11:01:08Z
У Землі є «другий Місяць», споріднений з першим, — вчені
ITC
2024-11-25T10:55:45Z
Чорна п’ятниця з Mitsubishi: знижка 5% на кросовери!*
AutoCentre
2024-11-25T11:04:44Z
Volkswagen презентував спецверсію Amarok для суворої бездоріжжя
AutoCentre
2024-11-25T11:04:31Z
На тлі непопулярних електрокарів: Volkswagen повертає у продаж найдешевшу модель
ЗаРулем
2024-11-25T10:46:55Z
Volvo готує новий гібридний кросовер із запасом ходу понад 1000 км
AutoCentre
2024-11-25T10:10:02Z
ТОП автівок, що претендують на звання «Автомобіль року в Україні»
ITC
2024-11-25T09:52:57Z
Представлено новий кросовер Kia Sportage: подробиці та ціни
ЗаРулем
2024-11-25T09:33:34Z
Зміниться до невпізнання: нову Toyota Corolla показали за рік до презентації
Фокус
2024-11-25T09:30:45Z
Ентузіаст побудував стильний спорткар із розбитої Tesla
AutoCentre
2024-11-25T09:04:11Z
Електромобіль Tesla після ДТП перетворили на яскравий спорткар
Фокус
2024-11-25T08:42:51Z