MY.UAНовини
Скласти план Б і не панікувати: як вгамувати тривогу через загрозу війни в Україні
Скласти план Б і не панікувати: як вгамувати тривогу через загрозу війни в Україні

Скласти план Б і не панікувати: як вгамувати тривогу через загрозу війни в Україні

Останні декілька тижнів українці щоденно живуть у напрузі. Заяви іноземних політиків про велику ймовірність масштабного вторгнення РФ на територію України, різні сценарії з окупацією українських міст, постачання нам зброї – нині ми живемо в інформаційній бульбашці лише з однією головною темою. Про можливість війни дискутуємо з колегами на роботі, з друзями, сусідами, вдома з рідними. Тривожно нині всім, лякає невідомість, що ж буде далі.

Але постійний стан паніки нам лише нашкодить, наголошують психологи. Як нині вгамувати тривогу, Факти ICTV зібрали поради фахівців.

Інформаційна чи реальна: яка війна вірогідніша?

Попри заяви іноземних політиків щодо конкретних сценаріїв нападу Росії на Україну, багато експертів все ж таки переконані, що дії Москви зараз радше нагадують “гру м’язами”, психологічний тиск на Україну та чергову спробу деморалізувати українців.

– Нині Росія застосовує свій перший план – дестабілізацію України без застосування воєнних дій. Вони залякують людей дискусіями про війну. Кількість російських військ зростає постійно. Наразі їхня ціль – створити паніку, змусити нас піти на поступки. Вони також застосовують кібератаки та економічні заходи, щоб ослабити Україну. Ми не можемо дозволити Росії і далі це робити, – цитує міністра закордонних справ Дмитра Кулебу під час нещодавнього робочого візиту у Данію Суспільне.

До чергової інформаційної атаки українці виявилися стійкішими. Масової паніки у суспільстві і насправді немає: ніхто не скуповує гречку кілограмами, не виїжджає за місто. Попри тривожні новини більшість продовжує жити звичним життям. І це найкраще, що ми можемо зараз зробити, наголошують фахівці. Панікувати нині – грати на руку агресору.

– Я думаю, Кремль налаштований зараз на те, щоб посіяти більше паніки, розділити українців. Наразі хтось – за те, що повномасштабні військові дії можуть відбутися, а хтось може, навпаки, тікати від реальності, заперечувати: ні, ні, ні, я в це не вірю. Тому може бути розкол українців на тих, хто все заперечує, та панікерів. І це такі дві крайнощі, тут повинна бути золота середина, – певен Максим Кияк, експерт Ради зовнішньої політики Українська призма.

Панічні настрої зараз більше притаманні соцмережам. Люди обговорюють новини, висловлюють свої прогнози, радяться, що ж покласти у тривожну валізу. Хтось публікує конструктивні поради, а хтось відверто сіє тривогу сумнівними закликами. І ось тут потрібно бути вкрай обережним, аби не потрапити під панічну хвилю.

Читайте
Жодних дій військового характеру не спостерігається: Резніков про ситуацію біля кордону з РФ

Фільтруйте новини та відпочиньте від соцмереж

Засновниця ініціативи з інфогігієни Як не стати овочем Оксана Мороз переконана: щоб менше панікувати, насамперед треба фільтрувати інформацію, яку споживаєте. Зараз триває активна фаза гібридної війни – пропагандисти роблять усе, щоб дезорієнтувати, приглушити раціональність українців.

Експертка наголошує: щоб проаналізувати реальний стан справ, потрібно читати не новини, а переглядати оригінали заяв лідерів держав, інформацію з офіційних сайтів, аналітику від авторитетних міжнародних дослідницьких центрів. Варто ретельно фільтрувати заяви політиків та різноманітних експертів, адже нинішня ситуація – хороший момент для піару та нарощування аудиторії. І не всі заяви можуть відображати реальність.

– Політики роблять заяви, які часто суперечать одна одній. Кожен стає експертом в міжнародній дипломатії та веденні війни. Проте всі вони не знають, як є насправді. Вони висловлюють свої суб’єктивні думки, спираючись на загальновідому інформацію. Чим гучніша заява, тим краще для них – та гірше для нас із вами. Бо вони – свідомо або ні – виконують сценарій Кремля із дестабілізації, – пояснює Оксана Мороз.

Порада експертки – обмежити джерела, звідки ви дізнаєтесь новини, читати перевірені медіа (білий список є на сайті Інституту масової інформації). Нині, коли інформаційний потік нестримно продукує безліч новин, не потрібно читати багато різної інформації, щоб порівняти. Це ще більше заплутає та посіє невпевненість.

– Якщо ви читаєте інформацію з десятків джерел, вас простіше заплутати та направити за потрібним маніпуляторам слідом. Дослідження показали, що в умовах інформаційного шуму люди, які не читають новин, і ті, які споживають їх із багатьох джерел, однаково не розбираються в суті подій, – наголосила Оксана Мороз.

Потрібно змінити свою поведінку у соцмережах – краще зараз промовчати, ніж висловити щось необдумане на емоціях. Не писати гнівних коментарів під фейковими новинами, адже так ви підвищуєте їхню популярність і теж стаєте причетними до дезінформації інших користувачів.

Будьте в курсі головних новин, але, якщо розумієте, що не вмієте фільтрувати інформацію і переймаєтеся після прочитаного, мінімізуйте її споживання.

– Наприклад, ви можете читати новини раз на день в кількох медіа з білого списку та звести до мінімуму користування Facebook. На YouTube не споживати суспільно-політичний контент. Його хорошим замінником можуть стати науково-популярні чи історичні відео, – радить фахівчиня з інфогігієни.

Приборкуємо паніку: складаємо чіткий план дій

Експертка психологічної служби Пласту​​ Ірина Маркевич переконана: потрібно розрізняти, що ви зараз відчуваєте – стан паніки чи тривоги. Скоріше за все, це тривожність, і це нормальна реакція. Небезпека справді існує, але з’явилася вона не сьогодні. Вісім років триває війна на Сході, ми живемо поруч з агресором, який міг активізуватися будь-якого моменту. Ми мали б бути до цього морально готові. Але якщо ви зараз відчуваєте страх, розгубленість, не ховайте свої почуття.

– Дозвольте собі відреагувати: поплакати, покричати, висваритися. Виділіть на це певний час, наприклад, 15 хвилин, коли будете самі вдома. Висловіть свої почуття і рухайтесь далі, – радить психологиня.

Найбільша причина стресу та паніки – невизначеність та невідомість, коли ми не розуміємо, що буде завтра. І не знаємо, як діяти, коли прийде той самий час небезпеки. Найкращі “ліки” – це чіткий план дій.

– Потрібно взяти себе в руки і готувати план. Це може бути план на рівні одного громадянина, на рівні сім’ї. Треба скоординуватися з рідними, близькими, сусідами, з колегами по роботі. Є чимало інформації в інтернеті, як поводитися у таких ситуаціях. Це робиться для того, щоб ти був упевнений, що в тебе є план на завтра, алгоритм дій. І будь-які події не застануть тебе зненацька, – зауважує Максим Кияк.

Міністерство культури та інформаційної політики розробило хорошу пам’ятку, як діяти у разі надзвичайної ситуації або війни. Є чіткий порядок дій, коли лунає сигнал тривоги, якщо ви опинилися у зоні обстрілу. Прочитайте ці поради і поширте довідник серед рідних та друзів.

Обов’язково обговоріть ситуацію з родиною, вислухайте думки та переживання рідних. І разом продумайте свій план дій, що робитимете, коли відчуєте: небезпека вже на порозі. Опишіть його до дрібниць: чи ви залишаєтеся вдома і як діятимете в такому випадку, чи поїдете за місто, на якому транспорті, маршрут, що візьмете з собою. Що детальнішим буде ваш план, то впевненіше ви себе почуватимете. Нехай краще він ніколи вам не знадобиться, але ви точно позбудетеся панічних настроїв.

Не тривожна, а валіза безпеки

Щодо тривожної валізи, яку нині всі активно складають, краще називати її валізою безпеки. І вона завжди повинна у вас бути. Крім війни, є багато інших екстрених ситуацій, коли терміново можуть знадобитися документи, медикаменти та речі першої необхідності. Важливо не лише її укомплектувати, але й запам’ятати, де вона лежить, потренуватися швидко виходити з нею на вулицю. Якщо у родині є старші, формуючи валізу безпеки, варто подбати про достатній запас необхідних ліків.

– План та тривожна валіза – не паніка, а прояви здорового глузду. Коли у нас буде план, ми будемо напружені, але знатимемо, що робити. Зараз саме час познайомитися з сусідами, з якими ви раніше не спілкувалися. Наприклад, разом прибрати у підвалі будинку, спільно підготувати місце для сховища. Ось така згуртованість, розуміння, які добрі люди поруч із нами живуть, дасть більше спокою і впевненості, – наголошує Ірина Маркевич.

Як поговорити з дітьми та літніми родичами про загрозу?

Психологи радять не ховати дітей від реальності. Навіть з найменшими потрібно поговорити про можливу загрозу, розповісти, як діяти у разі надзвичайної ситуації. Нещодавно відома українська дитяча психологиня Світлана Ройз випустила невеликий довідник Супергерої безпеки – про те, як правильно поговорити з дітьми про це. Вона радить зібратися усією сім’єю, говорити з дитиною спокійно, і у формі гри пояснити алгоритм дій у різних випадках.

– В ігровій формі згадуємо, що ми робимо в ситуаціях небезпеки у мирному житті. Наприклад, якщо ми побачили пожежу. Коли розглянули знайомі ситуації, переходимо до того, як діяти дитині, якщо буде сигнал тривоги (дитина має взяти свою тривожну валізу, телефон, улюблену іграшку, взяти дорослого за руку і вийти). Бажано потренуватися разом з дитиною оперативно збиратися та виходити з будинку за ручку. Під час бесіди ми маємо бути спокійні. Дітям треба відчувати, що вони під захистом дорослих, – радить батькам психологиня Ірина Маркевич.

Поговоріть про можливу загрозу і зі старшими членами родини – батьками, з бабусями та дідусями. Вислухайте їхні переживання, якщо вони панікують, з’ясуйте причини. Важливо  обговорити з ними варіанти подій, залучити до прийняття рішень. Чим більше вони будуть задіяні, тим їм буде спокійніше.

Незважаючи на тривожні новини та внутрішні переживання, психологи радять усім продовжувати жити звичним життям, займатися улюбленими справами, обмежити час перегляду новин та фільтрувати інформацію, яку читаєте.

Подумайте, чим ви можете бути корисним у цей час. Психологиня Ірина Маркевич нагодує, що, наприклад, варто долучитися до груп допомоги армії. Люди, які вісім років допомагають військовим, вже дуже втомлені, якщо з’являться нові волонтери – і у тилу, і на фронті – стане спокійніше. І всім, незалежно від віку, дуже корисно відновити навички з першої домедичної допомоги. Вони можуть знадобитися і в мирному житті у будь-який момент.

Читайте
Куди ховатися та що з собою взяти на випад атаки РФ - поради
Теги за темою
Війна на Донбасі
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленський обговорив з Премʼєр-міністром Болгарії посилення співпраці у сфері енергетики
УкраинФорм
2025-07-10T22:28:15Z
Україна та МАГАТЕ підписали Меморандум про співпрацю в галузі підтримки енергетичного відновлення
УкраинФорм
2025-07-10T21:40:42Z
«Цифри шокують». Хто отримує найбільші пенсії в Україні
Украина Криминальная
2025-07-10T21:10:20Z
Microsoft зекономила $500 млн завдяки ШІ і скоротила 15 000 працівників
InternetUA
2025-07-10T20:43:39Z
У ЄС вперше сонячна енергія стала головним джерелом електроенергії
iPress
2025-07-10T20:34:31Z
Половину комуналки оплатить держава: у кого з українців платіжки зменшаться на 50%
Знай
2025-07-10T20:22:32Z
Субсидії для пенсіонерів у Дніпропетровській області: куди звертатися за недоотриманою допомогою
Политека
2025-07-10T19:31:01Z
Мелоні: пов’язані з РФ компанії не мають брати участь у відбудові України
Европейская правда
2025-07-10T18:43:25Z
Митні тарифи Трампа призвели до зростання цін у Сполучених Штатах – CNN
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T18:39:12Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Нічна звичка, яка здатна призвести до втрати слуху
Gazeta UA
2025-07-10T21:40:13Z
Що насправді означає свербіж носа: розбір народних прикмет для кожного дня
GlavRed
2025-07-10T20:25:12Z
Як швидше досягнути оргазму – практичні поради для жінок та чоловіків
24tv
2025-07-10T19:36:11Z
Робот-хірург вперше самостійно провів надскладну операцію без підказок людини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T18:58:33Z
Навіть одна безсонна ніч змінює мозок і тіло — попередження вчених
360ua.news
2025-07-10T18:40:31Z
Як покращити стан шкіри без зусиль: секрети краси Вікторії Бекхем та Кім Кардашян
24tv
2025-07-10T18:40:13Z
Як підібрати ідеальний вид спорту для вас: поради психологів на основі особливостей характеру
24tv
2025-07-10T18:16:05Z
Британія та Франція збільшать кількість миротворців для України
TSN
2025-07-10T22:25:24Z
В України набагато менші, – Рубіо озвучив втрати Росії загиблими від початку 2025 року
24tv
2025-07-10T22:22:01Z
«Вдень – виплати Україні, ввечері – розморожені активи». Мерц поставив умову Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T22:21:52Z
Рютте поговорив з Трампом про ППО для України
УкраинФорм
2025-07-10T22:19:52Z
Передача даних до Китаю: в Ірландії почали нове розслідування щодо TikTok
InternetUA
2025-07-10T22:16:53Z
Війна, день 1233. Вбивство працівника СБУ у Києві та можливе призначення Умєрова послом у США
Football.ua
2025-07-10T22:01:20Z
Австралія вимагає від РФ відшкодування за збитий літак MH17
1News
2025-07-10T21:58:23Z
Зеленький відреагував на слова Дуди про можливість закриття інфраструктури для поставок зброї
ZN UA
2025-07-10T21:58:01Z
Сенатор Грем передав Зеленському примірник законопроєкту з жорсткими санкціями проти РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T21:54:35Z
Збитки бюджету на ₴196,4 млн через службову недбалість чи розтрату майна посадовцями КМДА – повідомлено про підозру 11 особам
Украина Криминальная
2025-07-10T21:58:30Z
2,1 млн грн переплати за техніку: у Києві підозрюють посадовця КП "Інформатика"
InternetUA
2025-07-10T21:10:59Z
На Донеччині працюють 18 відділень Ощадбанку
УкраинФорм
2025-07-10T21:10:45Z
Добропілля потерпає від навали FPV-дронів. DeepState повідомив головну мету окупантів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T21:06:13Z
Лінія фронту станом на 10 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T20:57:44Z
Збитки столичному бюджету майже на ₴200 мільйонів: підозри оголосили 11 посадовцям КМДА
УкраинФорм
2025-07-10T20:49:20Z
Над Києвом зійшла Оленяча повня: є перші фото
TSN
2025-07-10T20:46:53Z
Росія здійснила майже 1200 атак дронами – Генштаб
1News
2025-07-10T20:40:58Z
Гороскоп на 11 липня: Овнам - поворотний момент, Скорпіонам - непередбачувані зміни
FaceNews
2025-07-10T20:34:27Z
ССО знищили рідкісну російську систему дистанційного мінування «Земледелие»
УкраинФорм
2025-07-10T22:04:34Z
Литва інвестує €21 мільйон у відновлення освіти в Україні
iPress
2025-07-10T21:07:55Z
Скандал із домаганнями в ЛНУ: професор Лось хоче поновитися на посаді та відкидає звинувачення
24tv
2025-07-10T21:00:19Z
У Литві впав дрон, який залетів з Білорусі
FaceNews
2025-07-10T20:19:52Z
Оператори служби 112 опрацювали мільйони викликів: деталі від МВС
Хвиля
2025-07-10T20:16:00Z
Червень став місяцем із найбільшою кількістю жертв серед цивільних в Україні за три роки війни - ООН
УкраинФорм
2025-07-10T20:04:41Z
Гуманітарна допомога пенсіонерам у Харківській області: хто надає підтримку
Политека
2025-07-10T20:01:46Z
Над Україною зійшов «Оленячий Супермісяць»: видовищні кадри
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T19:52:23Z
У ПФУ назвали помилки, через які не зарахують стаж
Хвиля
2025-07-10T19:52:08Z
У Києві дрон влучив у квартиру відомого художника
ZN UA
2025-07-10T22:28:47Z
"Та пішли ви": Джонні Депп уперше висловився про своє вигнання з Голлівуду
GlavRed
2025-07-10T21:25:22Z
У РФ закльовували дружину Преснякова: що вона вчудила
GlavRed
2025-07-10T21:25:14Z
Пригоди, свобода і багато сонця: 3 нові українські фільми для літнього настрою
24tv
2025-07-10T21:00:39Z
Потап попався на прослуховуванні російського співака з бази "Миротворець"
GlavRed
2025-07-10T20:25:25Z
Фінал шокує: 5 легендарних серіалів з несподіваним закінченням
24tv
2025-07-10T20:12:06Z
У Києві розпочався VII Тиждень швейцарського кіно - що покажуть
УкраинФорм
2025-07-10T19:13:36Z
Котяча вендетта: 6 способів, як пухнастий тиран мститься господарям
Знай
2025-07-10T18:52:53Z
"Нестерпний біль, паралізоване обличчя": Мозгова розповіла, як прощалася з життям
GlavRed
2025-07-10T18:25:15Z
Непрохані гості: які змії можуть поселитися в саду та чи варто панікувати
24tv
2025-07-10T20:54:59Z
Конкурент борщу: як приготувати капусняк за давнім рецептом
24tv
2025-07-10T20:28:06Z
Ви точно захочете тут залишитися: маловідоме село в Карпатах з найкращими чанами і водоспадами
24tv
2025-07-10T20:24:56Z
Вони соковиті та м'які: як зробити найкращі курячі котлети всього завдяки 1 інгредієнту
Знай
2025-07-10T19:52:30Z
Забудьте про стерилізацію банок: ці огірки "по-фінськи" закриваються без зайвого клопоту та зберігаються до весни
Telegraf
2025-07-10T19:43:50Z
Експерти запропонували альтернативу вареній картоплі: чому варто готувати її інакше
24tv
2025-07-10T19:24:26Z
Співзалежна дружба: чому важливо негайно навчитися розпізнавати її ознаки
24tv
2025-07-10T19:24:00Z
Ніколи не садіть біля кавуна ці 2 рослини: урожаю не дочекаєтеся
24tv
2025-07-10T19:06:52Z
Прохолодний вітамінний мікс: освіжаючий салат, який врятує в спеку
24tv
2025-07-10T19:00:54Z
«Народилась в сорочці». Дворічна дитина вижила після падіння з вікна четвертого поверху
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T19:33:28Z
У Київській області випав град розміром із куряче яйце
Комсомольская правда
2025-07-10T19:31:20Z
Під Києвом випав град розміром з куряче яйце
1News
2025-07-10T19:19:10Z
Просто на очах у відпочивальників: у Чернігові у річці потонула 17-річна дівчина
24tv
2025-07-10T19:12:32Z
На добу пішла з дому: на Одещині матір покинула чотирьох дітей у квартирі
24tv
2025-07-10T18:40:48Z
В Одесі мати та дочка проводили диверсії для ФСБ — що їм загрожує
InternetUA
2025-07-10T18:37:11Z
У Києві внаслідок російської атаки були пошкоджені будівля й автомобілі митниці
Khreschatyk
2025-07-10T18:28:43Z
У Києві кількість постраждалих унаслідок атаки РФ зросла до 19
УкраинФорм
2025-07-10T18:28:33Z
У Харкові водій автобуса не впорався з керуванням та з’їхав у кювет
Мій Харків
2025-07-10T18:19:04Z
Нова дочірня компанія Rivian з виробництва компактних електромобілів оцінюється в $1 мільярд ще до початку продажів
Топ Жир
2025-07-10T21:04:12Z
Chevrolet оновив свої найдоступніші моделі цифровими технологіями, але зовнішність залишилася звичайною
Топ Жир
2025-07-10T20:18:30Z
Що насправді означає червоний колір гальмівних супортів на авто: секрет розкрито
GlavRed
2025-07-10T19:25:15Z
Toyota представила доступнішу версію SUV, натхненного Ferrari, але він залишається недосяжним
Топ Жир
2025-07-10T19:18:16Z
У Китаї помітили прототип наступного позашляховика Xiaomi
1News
2025-07-10T19:07:57Z
Volkswagen заперечує призупинення поставок електромобілів ID. Buzz через митні обмеження
Топ Жир
2025-07-10T18:33:44Z
Наступний електромобіль Subaru відкриває нові горизонти
Топ Жир
2025-07-10T18:03:30Z
Формула-1 планує повернути двигуни V8 після рішення Stellantis
Топ Жир
2025-07-10T17:34:09Z
У Кременчуці виготовили потужний зерновоз тристороннього розвантаження
AutoCentre
2025-07-10T17:22:44Z
Творив історію: помер екстренер "Карпат" Степан Юрчишин, які його найбільші досягнення у футболі
Фокус
2025-07-10T22:07:15Z
Кудус став гравцем Тоттенгема
Football.ua
2025-07-10T21:37:04Z
Пішов стежкою Мудрика: відомого гравця іспанського клубу, який переміг рак, спіймали на допінгу
24tv
2025-07-10T21:30:15Z
Шахтар розгромив Ільвес у Лізі Європи: хто став героєм поєдинку
GlavRed
2025-07-10T21:25:06Z
Туран: Матч-відповідь проти Ільвеса буде гарним тренуванням
Football.ua
2025-07-10T21:10:39Z
Вімблдон-2025. Визначилася перша фіналістка Вімблдонського турніру-2025
УкраинФорм
2025-07-10T21:01:56Z
На фронті загинув розвідник і спортсмен Родіон Пустовий
УкраинФорм
2025-07-10T20:52:33Z
На 68-му році життя помер Степан Юрчишин
24tv
2025-07-10T20:49:42Z
Педріньйо: Думаю, ми змогли задовольнити задуми Арди Турана
Football.ua
2025-07-10T20:49:27Z
Прощавай Google: творці ChatGPT випустять власний браузер на базі ШІ, – Reuters
Фокус
2025-07-10T20:07:00Z
Samsung готує смартфон, який складається тричі: коли чекати на анонс
InternetUA
2025-07-10T19:52:53Z
Як заробляти на прямих ефірах у TikTok
24tv
2025-07-10T19:12:30Z
Microsoft відновлює раніше видалені візуальні ефекти Windows 11 в Edge
Portaltele
2025-07-10T18:13:36Z
Як вибрати ідеальний телевізор у 2025 році та не переплатити: підказки експертів
Фокус
2025-07-10T17:37:26Z
В Україні під час спецоперації заблокували 133 нелегальних онлайн-казино
InternetUA
2025-07-10T17:31:58Z
Як правильно заряджати смартфон, щоб акумулятор служив довше
InternetUA
2025-07-10T17:13:01Z
Фахівці розповіли, чому варто регулярно перезапускати iPhone
InternetUA
2025-07-10T16:43:22Z
Монетизації не буде: YouTube боротиметься з низькоякісним контентом, створеним ШІ
24tv
2025-07-10T16:34:14Z