MY.UAНовини
Що робити медіа, аби бути готовими до роботи в умовах російського наступу
Що робити медіа, аби бути готовими до роботи в умовах російського наступу

Що робити медіа, аби бути готовими до роботи в умовах російського наступу

Медіаексперти діляться планами та порадами, які допоможуть редакціям ЗМІ подбати про безпеку та працювати у випадку надзвичайної ситуації.

Фундація «Суспільність» за сприяння «Інтерньюз-Україна», «Детектора медіа» та Незалежної медійної ради провела експертне обговорення «Робота медіа в час воєнної ескалації».  Про дії журналістів і редакцій у разі ескалації бойових дій розповідали Олександр Мартиненко («Інтерфакс Україна»), Олексій Тарасов («НВ»), Наталія Гуменюк (Лабораторія журналістики суспільного інтересу, Незалежна медійна рада), Анастасія Шибіко («Вільне радіо» в Бахмуті), Дмитро Хоркін («Українське радіо»), Ірина Земляна (Інститут масової інформації), Наталія Соколенко («Українське радіо»), Данило Мокрик (Bihus.info), Наталія Лигачова («Детектор медіа»), Олександр Пасховер (донедавна «НВ»), Еміль Шлеймович («Деталі», Ізраїль) і Сергій Гранкін (9 канал, Ізраїль). Модерував конференцію медіаменеджер і ведучий Дмитро Тузов. «Ми маємо бути готові до роботи в позаштатних ситуаціях, — сказав він. — Не тільки до бойових дій. Що таке позаштатна ситуація, ми, наприклад, відчули нещодавно під час масштабних хакерських атак». 

Подбати про засоби зв’язку на випадок відключення телефону та інтернету

Навіть не повномасштабні бойові дії, а менш гостра кризова ситуація — наприклад, та, через яку 2020 року пройшла Білорусь, а нещодавно Казахстан, — створює для журналістів першу очевидну проблему: відсутність зв’язку. «Журналісти не зовсім вміють працювати без інтернету, — каже керівниця Лабораторії журналістики суспільного інтересу Наталія Гуменюк. — Це вганяє їх у ступор. Виявляється, що в людей не налаштований VPN, наприклад. Тому редакції повинні визначити способи комунікації за умови відсутності інтернет-зв’язку. Ще одна важлива потреба в таких випадках — кібербезпека». За її словами, в більшості редакцій, окрім тих, що працюють у прифронтовій зоні, переважно немає планів дій на випадок надзвичайної ситуації. 

Генеральний директор інформагенції «Інтерфакс-Україна» Олександр Мартиненко каже, що його компанія у разі відсутності мобільного та стаціонарного зв’язку використовуватиме для передачі найважливіших повідомлень супутниковий телефон. «Телефонів має бути щонайменше два, щоб з одного дзвонити на інший. Інакше може бути, що телефон є, а нема куди дзвонити», — говорить він. Для забезпечення супутникового зв’язку Мартиненко радить встановити в редакції спеціальну антену з можливістю передачі потокових даних. 

Убезпечити сайт від відключення

Олександр Мартиненко вважає, що в Україні, на відміну від Білорусі, Росії чи Казахстану, повністю відключити інтернет неможливо. Однак сайти варто заздалегідь перенести на іноземний хостинг або, принаймні, створити дзеркало на сервері за межами України, попередивши читачів про резервну адресу. 

Шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова каже, що варто зберігати кілька бекапів сайту, один із яких тримати у хмарному сховищі, аби мати до нього доступ, навіть якщо неможливо буде потрапити в редакцію. «Важливо не втратити архіви, — каже Наталія Лигачова. — Колегам варто подбати, аби їхні копії були в кількох надійних місцях». 

Зібратись у безпечному місці

Олександр Мартиненко вважає, що у разі загострення збройного конфлікту варто відмовитись від дистанційної роботи та зібрати команду в редакції, де буде вода, їжа, інші необхідні ресурси. «Редакція має працювати як редакція», — каже він. Приміщення має бути надійно захищене: металеві двері, ґрати на вікнах, охорона. Потрібен також генератор, який дозволить працювати, якщо відключать світло, а також запас пального для нього.

Олексій Тарасов із «Радіо НВ», натомість, сказав, що його компанія подбала, аби в усіх працівників була можливість включатись із дому. «Бо варіанти, які ми зараз розглядаємо, передбачають, що таки є зв’язок і ми можемо передавати дані», — пояснив він. 

Домовитись про дії і ролі

Анастасія Шибіко з бахмутського «Вільного радіо» рекомендує на випадок надзвичайної ситуації розподілити ролі: «Хто і що буде робити, як і про що писати».  При цьому кожен має право вирішити для себе, що робити, якщо територія, де працює медіа, буде окупована: виїхати чи залишитись в окупації. «Безпека і здоров’я найважливіші, інше — вирішимо», — каже Анастасія.

Експертка Інституту масової інформації Ірина Земляна радить зібрати контакти всіх працівників редакції та додаткову інформацію — наприклад, до кого з родичів звертатись, аби знайти людину. Домовитись, хто кого замінить у разі, якщо хтось із працівників зникне чи не зможе працювати: «потрібно закільцювати людей — хто за кого відповідає у разі небезпеки». Ірина також рекомендує заздалегідь запастися ліками, які можуть знадобитися у випадку, коли аптеки не працюватимуть чи будуть недоступні, та вирішити проблеми зі здоров’ям, які ми часто залишаємо «на потім»  наприклад, полікувати зуби. 

Фільтрувати інформацію

Із початком активних бойових дій зазвичай посилюються й інформаційні атаки. Тому медіа особливо важливо подбати про те, щоб не підігрувати ворогу й не поширювати фейки. Головний редактор ізраїльського сайту «Деталі» Еміль Шлеймович розповідає, що в його країні про це дбає військова цензура, яка дає рекомендації, що варто і що не варто публікувати. Втім рішення, публікувати чи ні, залишається за редакцією. В періоди ескалації конфлікту в Ізраїлі організовують пресцентри, інформаційні центри, де компетентні організації пояснюють, що відбувається. Це допомагає зняти інформаційну блокаду. Активізуються й військові пресслужби.

Журналіст Bihus.info радить у разі надзвичайної ситуації передусім з’ясувати й чітко вирішити, про що, як і для чого повідомлятиме медіа. «В усього має бути мета, — каже він. — Під час критичних подій особливо важливо думати про наслідки». 

За словами Наталії Лигачової, у кризових ситуаціях особливо важливо, аби журналісти відрізняли факти від прогнозів і суджень, а також були відповідальні за те, що вони передають. І, відповідно, користувались тільки достовірною інформацією та спростовували фейки та дезінформацію, поширенням яких займаються спеціально навчені люди. 

«Зараз іде нагнітання з обох сторін, і Україна не завжди є суб’єктом, який самостійно створює інформаційні приводи, — говорить Наталія Лигачова. — Це виклик для всіх медіа — ми не повністю розуміємо, що відбувається. Показовий приклад — ситуація з Мураєвим: ми розуміємо, що це маячня, але цю інформацію розповсюджує уряд Британії. А нас вчили довіряти офіційним джерелам. Але під час війни держави можуть проводити й інформаційні спецоперації, і медіа стають їхніми жертвами та розповсюджувачами неправдивої інформації. Водночас ми бачимо намагання маніпулювати інформацією, подавати її різні інтерпретації і серед наших політичних сил, в тому числі використовуючи нас. Залишитися в такій ситуації з холодною головою і орієнтуватись тільки на факти важко».

«Ми мусимо дбати про джерела достовірної інформації та опиратися дезінформаційним хвилям, — каже керівник фундації «Суспільність» Тарас Петрів. — Це значить, що треба особливо серйозно ставитись до перевірки фактів».  

Подбати про безпеку журналістів у полі

Член правління Суспільного Дмитро Хоркін, відповідальний за радіо, каже, що редакція повинна подбати про підготовку журналістів до роботи в небезпечних умовах. Для всіх, хто працюватиме в полі, слід закупити жилети, каски, аптечки та інші засоби захисту. 

Воєнний кореспондент ізраїльського 9 каналу Сергій Гранкін говорить, що на першому місці має бути безпека всієї знімальної групи, на другому — власна безпека, а вже далі — виконання журналістського завдання. Він  також нагадує про необхідність застрахувати журналістів, які висвітлюють бойові дії. «Обов’язково має бути відповідальна за тебе людина в редакції, яка стежить за твоєю геолокацією і з якою ти будеш завжди на зв’язку. Кожні три години — контрольний дзвінок», — говорить Сергій Гранкін. Він рекомендує журналістам пройти курси першої домедичної допомоги. 

«Репортаж не вартий синця під вашим оком», — каже Олександр Пасховер, колишній журналіст «НВ», який віднедавна живе в Ізраїлі. 

Курси для журналістів у назвичайній ситуації від Інституту масової інформації пройшла ведуча «Українського радіо» Наталія Соколенко. Вона рекомендує зробити це всім колегам, аби розуміти і знати, до чого слід бути готовими і як поводитися. «Вивчати це в теорії і самій спробувати проповзти під кулями — зовсім різні речі, — каже вона. — Шкода, що в нас усі громадяни не пройшли такий тренінг. Вони би розуміли зараз, до чого треба бути готовими». 

Допомагати слухачам

Дмитро Хоркін каже, що у разі воєнного стану, надзвичайного стану або в інших кризових ситуаціях, коли виникає загроза людським життям, «Українське радіо» повноцінно інформуватиме суспільство та пояснюватиме слухачам, що слід робити. Для цього проведена велика підготовча робота. Зокрема  УР ділитиметься досвідом країн, де вже запровадили стан війни, та рекомендуватиме надійні джерела інформації. При цьому, за словами члена правління Суспільного, не слід постійно заспокоювати аудиторію (це дає протилежний ефект). Не можна також провокувати паніку. Одним із завдань медіа має стати перевірка фактів, яку Дмитро Хоркін називає головною протидією інформаційній агресії. 

«Ми не повинні нагромаджувати додаткову тривожність, занепокоєння у суспільстві, — говорить Тарас Петрів. — Наша місія — докладатись до справжньої відсічі агресору. Це значить також перешкоджати нагнітанню паніки». 

Давати слово людям 

«Мене бентежить, як ми висвітлюємо конфлікти. Ми маємо давати слово людям, — каже Наталія Гуменюк. — Запитати їх, що їм треба знати і що вони хочуть знати. Наші дослідження свідчать про велику недовіру до ЗМІ. Але є можливість зробити ЗМІ корисними: зв’язати людей і тих, хто за них відповідальний. Аби відповідальні розуміли, що турбує людей, а люди знали, що ЗМІ приносять їм користь». 

Фото: Ірина Сампан/Facebook

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Медогляд обмежено придатних: кому і коли його потрібно пройти
ZN UA
2025-01-12T04:01:47Z
Молода дружина Віктора Павлика влаштувала всім тривожну ніч через зникнення: "Їхати до поліції..."
Политека
2025-01-12T04:00:03Z
Байден нагородив Папу Франциска президентською медаллю Свободи
УкраинФорм
2025-01-12T03:57:56Z
12 січня: яке сьогодні свято і що не можна робити
Комсомольская правда
2025-01-12T03:34:21Z
Подвійний стаж для пенсії: хто з українців зможе вийти на заслужений відпочинок раніше
Хвиля
2025-01-12T03:30:52Z
Соцдопомога в Україні: які пільги можуть отримати діти війни
ZN UA
2025-01-12T03:04:57Z
Яке сьогодні свято 12 січня 2025 року: чому варто бути обережним на перехресті
GlavRed
2025-01-12T03:03:30Z
Привітання з Днем Тетяни: у прозі, віршах і яскравих листівках
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T03:00:48Z
Хто і як може отримати підйомну допомогу? Пояснення Міноборони
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T03:00:28Z
Поцілуночки з малоліткою: Демі Мур пригадали витівки 40-річної давності, все є на відео
Знай
2025-01-12T03:51:36Z
Я гола, йдіть звідси, – Тіна Кароль розсмішила мережу новим відео
24tv
2025-01-11T20:51:18Z
"Хапає за горлянку і не відпускає": що відомо про найочікуваніший фільм зими "Носферату"
24tv
2025-01-11T19:27:36Z
Не встигла: голлівудська актриса розповіла про втрату близької людини в пожежі
GlavRed
2025-01-11T19:27:13Z
Відомий актор оприлюднив діагноз своєї дитини
GlavRed
2025-01-11T18:27:42Z
"Мені боляче": переможниця "Холостяка" Бєлєнь відреагувала на сварку з Олександром "Тереном" через мову
Фокус
2025-01-11T17:36:13Z
Єдині стрижки, які ідеально пасують для жінок після 50 років: вони личать всім
24tv
2025-01-11T17:15:05Z
6 фільмів та серіалів, які варто подивитися на Netflix у січні 2025
24tv
2025-01-11T16:00:24Z
Відома голлівудська акторка втратила подругу через пожежу в Лос-Анджелесі
Фокус
2025-01-11T15:42:50Z
TikTok попереджає про наслідки для інших компаній світу, якщо Верховний суд США його заборонить
InternetUA
2025-01-12T04:01:56Z
Чому Шольц блокує допомогу Україні: німецький політолог пояснив позицію канцлера
24tv
2025-01-12T03:42:30Z
У Польщі група, підготовлена спецслужбами РФ, намагалася вплинути на вибори
Украина Криминальная
2025-01-12T03:18:17Z
FT дізналося, що хоче домогтися Путін на переговорах із Трампом
Хвиля
2025-01-12T03:06:20Z
Що не так із заявами Трампа щодо Гренландії, Канади та Панамського каналу
24tv
2025-01-12T02:48:18Z
ЦПД спростовує інформацію про «зобов'язання» України захищати Данію у разі загрози для Гренландії
УкраинФорм
2025-01-12T02:27:00Z
Цукерберг закликає Трампа зупинити ЄС від штрафування американських техкомпаній
InternetUA
2025-01-12T02:01:15Z
ISW за добу не зауважив просування росіян на жодному з напрямків: аналіз боїв та оновлені карти
24tv
2025-01-12T01:51:47Z
США запровадили дуже потужні санкції проти російської нафти: економіст пояснив важливість
TSN
2025-01-12T00:51:47Z
Смертельна ДТП у Києві, на Одещині вбило струмом 12-річну дитину: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T03:48:10Z
На Одещині стався трагічний інцидент: загинув 12-річний хлопець
ZN UA
2025-01-12T01:21:30Z
Киянка втратила 223 718 гривень через юриста-шахрая
Украина Криминальная
2025-01-11T23:45:20Z
Помер дорогою в лікарню: на Одещині вдарило струмом 12-річного хлопця, який виліз на вагон потяга
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T23:21:39Z
Під час пожежі в Дніпрі загинули троє людей
Украина Криминальная
2025-01-11T23:18:06Z
Киянин намагався підпалити прапори, встановлені загиблим військовим на Майдані
24tv
2025-01-11T23:15:57Z
2 людини загинули та 4 травмовані в ДТП у Голосіївському районі столиці
Украина Криминальная
2025-01-11T22:57:48Z
У Франції лоб в лоб зіткнулися два швидкісних трамваї, десятки людей постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T22:51:03Z
Вбило струмом: в Одеській області підліток виліз на вагон потяга
TSN
2025-01-11T22:03:50Z
Хмарно, на дорогах ожеледиця: прогноз погоди на 12 січня
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T04:00:52Z
Українські війська просунулися на Курщині – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T03:54:02Z
Терезам треба більше часу приділяти родині: гороскоп на 12 січня
24tv
2025-01-12T03:03:49Z
В Україну насувається похолодання: названо області, в які повернеться зима
Политека
2025-01-12T03:00:49Z
На Сумщині пролунало 57 вибухів
TSN
2025-01-12T02:18:11Z
Снайпери ГУР знищили групу російських військових під Покровськом
УкраинФорм
2025-01-12T01:57:08Z
Росіяни форсували річку на Донеччині, ЗСУ, ймовірно, доведеться відходити з кишені на заході від Курахового
ZN UA
2025-01-12T01:39:01Z
Гороскоп на 12 січня для всіх знаків Зодіаку: у кого настане вдалий час
Политека
2025-01-12T01:03:27Z
60 тисяч російських військових готові вторгнутися в Україну: який напрямок під загрозою наступу, — WP
Хвиля
2025-01-12T01:03:08Z
Гороскоп на 12 січня: як зробити неділю ідеальною
Знай
2025-01-12T02:30:26Z
Харизма збиває з ніг: астрологи назвали ТОП-3 найяскравіших знаків зодіаку
GlavRed
2025-01-12T00:27:07Z
Що робити із залишками їжі після свят: добірка простих рецептів
24tv
2025-01-11T21:57:11Z
Австралійка заробляє тисячі завдяки невинному вчинку, який шалено збуджує чоловіків
24tv
2025-01-11T21:27:09Z
Як відбілити тюль у домашніх умовах швидко та ефективно: вражаючий метод
GlavRed
2025-01-11T20:27:22Z
Щука в духовці: рецепт смачної риби, який ви захочете повторити вдома
24tv
2025-01-11T19:27:53Z
Можна притягти невдачі та лихо: ось що не варто робити на кухні
24tv
2025-01-11T18:06:21Z
Навіть найстаріша плита буде, як нова: секретний засіб, який відмиє багаторічний жир
Знай
2025-01-11T17:51:50Z
IQ-тест для інтелектуалів: знайдіть заховану парасольку за 5 секунд
GlavRed
2025-01-11T16:27:30Z
Усик став "Боксером року" від The Ring: непереможний українець виграв у трьох номінаціях
24tv
2025-01-12T01:06:39Z
Олександр Усик – найкращий боксер 2024 року за версією The Ring Awards
24tv
2025-01-12T00:16:49Z
Українець Трубін відбив вирішальний пенальті та завоював перший трофей з "Бенфікою"
ZN UA
2025-01-11T23:39:56Z
У Мельбурні стартує Відкритий чемпіонат Австралії з тенісу
УкраинФорм
2025-01-11T23:03:23Z
Крадіжка з-під носа Усика та Ф'юрі: названо найкращий бій року за версією The Ring
24tv
2025-01-11T22:45:31Z
Реал Мадрид — Барселона: цікаві варіанти ставок на матч Суперкубка Іспанії
Football.ua
2025-01-11T22:36:18Z
Перший бій між Усиком та Ф'юрі визнали головною подією 2024 року в боксі
24tv
2025-01-11T22:33:10Z
Трубін виграв перший трофей у Бенфіці: воротар збірної України став героєм у серії пенальті
24tv
2025-01-11T22:30:36Z
Раунд першого бою Усик – Ф'юрі став найкращим у 2024 році
24tv
2025-01-11T22:18:06Z
Відразу на 32%: в Україні змінили ціни на яйця, огірки, помідори та олію
Хвиля
2025-01-12T04:00:51Z
Українці в 2025-му мають заплатити податки за свої машини: сума чимала
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T03:12:03Z
Дубайські компанії володіють 55 танкерами з "тіньового флоту" РФ - Yle
TSN
2025-01-12T02:51:11Z
Бензин – це паливо чи пальне: лише одиниці дадуть правильну відповідь
GlavRed
2025-01-12T02:36:46Z
Чому Україна досі не отримала обіцяні Литвою тисячі дронів: що кажуть виробники й посадовці
24tv
2025-01-12T00:27:54Z
Американські компанії сплатили Росії понад 1 мільярд доларів податків, – Newsweek
24tv
2025-01-11T22:54:02Z
Азербайджан зупинив постачання газу до Сербії через форс-мажорні обставини
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T22:24:42Z
Президент Словаччини відмовився їхати до України через зупинку транзиту газу
Европейская правда
2025-01-11T21:24:35Z
Став відомий заробіток генерального директора Apple у 2024 році
InternetUA
2025-01-11T20:51:19Z
Розробники Meta представили інноваційну систему машинного зору для роботів
InternetUA
2025-01-12T03:04:55Z
Українські полярники показали, як пінгвіни годують своїх дитинчат: миле відео
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T02:39:43Z
ДРАЦС відновив доступ до цифрових свідоцтв у «Дії»
Детектор М
2025-01-11T23:51:47Z
Секрети розкрили дикі миші: вчені вивчили витоки найсильніших почуттів людини
Фокус
2025-01-11T21:57:52Z
Закінчення війни чи новий конфлікт: що насправді несе 2025 рік, магія чисел
Знай
2025-01-11T21:30:29Z
Цукерберг засвітив годинник за сотні тисяч доларів: що це за модель
24tv
2025-01-11T20:06:20Z
Безпечна зарядка смартфона: важливі поради для уникнення неприємностей
InternetUA
2025-01-11T19:52:52Z
Доісторичні кенгуру змінили свій раціон, щоб пережити зміну клімату
Portaltele
2025-01-11T19:06:55Z
iPhone 17 Air вийде в 2025 році: що це буде за смартфон і в чому його особливості
InternetUA
2025-01-11T18:51:44Z
У 10-річного хлопчика з Волині діагностували одразу три серйозні хвороби
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T01:30:07Z
Як оскаржити рішення експертних команд, що замінили МСЕК? Пояснення
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T01:09:36Z
Нова система соцстрахування передбачатиме особливий пакет підтримки ветеранів - Мінсоцполітики
УкраинФорм
2025-01-11T23:00:27Z
Назвали 4 найшкідливіші дієти, які на піку популярності, але вони шкодять здоров'ю
24tv
2025-01-11T19:06:22Z
Як отримати лікарняні виплати у 2025 році: деталі
Фокус
2025-01-11T19:00:45Z
Чи можуть мобілізувати чоловіків, що пережили інсульт
24tv
2025-01-11T18:51:58Z
На порозі катастрофи: вчені заявили про необхідність масової вакцинації тварин у Європі
Фокус
2025-01-11T18:36:16Z
Дарує години життя за годину ходьби: вчені розповіли про користь простої прогулянки
Фокус
2025-01-11T16:51:25Z
Коли пити каву, щоб це було корисно для організму: вчені знайшли відповідь
24tv
2025-01-11T16:45:24Z
Навіщо досвідчені водії возять в авто гірчицю: хитрий лайфхак здивує багатьох
GlavRed
2025-01-12T01:33:04Z
Tesla відкликає 239 000 автомобілів у США через несправність камери заднього виду
УкраинФорм
2025-01-12T00:57:33Z
Renault повертає знамениту дешеву модель
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T14:24:24Z
В Україні помітили унікальний седан Mercedes з характеристиками суперкара
Топ Жир
2025-01-11T13:12:11Z
Автопілот, Tesla-зарядки та мінімалізм: Honda показала стильний седан та кросовер
Знай
2025-01-11T12:51:45Z
Як позашляховик ЛуАЗ оснастили харківським дизелем
AutoCentre
2025-01-11T12:42:53Z
Електромотор і ціна 20 000 євро: Renault повертає знамениту дешеву модель
Фокус
2025-01-11T09:27:15Z
Kia має намір підкорити сегмент фургонів електричною новинкою
AutoCentre
2025-01-11T08:09:13Z
Який бензин може повільно "вбивати" автомобіль: попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-11T04:27:42Z