23 січня у приміщенні Чернівецької обласної філармонії імені Д. Гнатюка відбувся показ сімейної казки-балету Петра Чайковського «Лускунчик» у виконанні Академічного симфонічного оркестру під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Йосипа Созанського. Цей всесвітньо відомий твір чернівецький колектив виконує, до речі, не вперше – його презентація відбулася ще 2010-го у приміщенні плацу «Академічний». Тоді для ілюстрації казки Е.Гофмана використали слайди. Цього ж разу керівники філармонії запросили художницю-аніматорку по піску харків’янку Свєтлєну Вадько. Це дуже відома мисткиня, яка неодноразово працювала з Київським симфонічним оркестром, кількома зарубіжними колективами. І ось вона прибула на Буковину, щоб, за словами Йосипа Созанського, чернівчани хоч на день перестали вважати себе провінціалами далекими від високого мистецтва.
Події балету відбуваються напередодні Різдва. Сюжет розгортається навколо дівчинки, яка у подарунок отримує Лускунчика – ляльку для розколювання горіхів. Прикметно, що у Німеччині такі ляльки приносять удачу, тому їх часто дарували на Різдво, особливо дітям. Вся постановка та її основні події, а саме знайомство з принцом Лускунчиком, битви з мишами, і так далі – є лише сном дівчинки. У своєму сні, після перемоги над королем мишей, вона стає принцесою поруч з Лускунчиком і починає жити в красивому місті, де основні персонажі – це іграшки та ляльки.
Кожну дію – чи то прикрашання й запалювання ялинки, чи то дитячий галоп і вихід батьків, чи то сцена і танок «Гросфатер», чи то бій, сцена, війна іграшок і мишей, чи то ялиновий ліс узимку, чи то вальс сніжинок, які вправно виконували музиканти симфонічного оркестру, Свєтлєна Вадько на великому екрані позаду оркестру на очах у численних глядачів створювала захоплюючі ілюстрації з піску. Дорослі і навіть діти, яких було того вечора чимало у залі, захоплено спостерігали за вправними руками аніматорки, котра з піску створювала палаци, парки і сквери, королівських гостей, Лускунчика, короля мишей і його військо… Картини динамічно мінялися по ходу подій.
Півтора години концерту минули на одному диханні. Захоплені глядачі щирими оплесками дякували артистам симфонічного оркестру за чудовий вечір і можливість поринути у високе мистецтво.
Анатолій ІСАК