MY.UAНовини
Ймовірний план Путіна в Україні: оновлений прогноз Вашингтонського Інституту дослідження війн
Ймовірний план Путіна в Україні: оновлений прогноз Вашингтонського Інституту дослідження війн

Ймовірний план Путіна в Україні: оновлений прогноз Вашингтонського Інституту дослідження війн

Американські експерти оцінюють варіанти воєнних дій Кремля в Україні

Президент Росії Володимир Путін використовує кризу, яку він створив, мобілізувавши великі військові сили навколо України, для здійснення двох основних завдань. По-перше, для просування та, можливо, завершення його зусиль щодо відновлення дієвого контролю над самою Україною. По-друге, задля розколу та нейтралізації альянсу НАТО.

Розгорнуті Росією війська можуть підтримати масове вторгнення в Україну з півночі, сходу та півдня, що може надати Путіну фізичний контроль над Києвом та іншими великими українськими містами, дозволяючи йому диктувати умови, які здійснили б перше з цих завдань. Однак таке вторгнення може підірвати його зусилля щодо здійснення другого завдання, оскільки могло б згуртувати альянс НАТО навколо необхідності реагувати на такий драматичний акт агресії. Вторгнення також тягне за собою значні ризики та певні високі витрати. Російські військові дії, зосереджені на обмежених військових операціях на півдні та південному сході України, у поєднанні з короткою, але широкомасштабною та інтенсивною авіаційною та ракетною операцією могли б краще позиціювати Путіна для здійснення обох завдань, а також зменшити ймовірні витрати та ризики для Росії.

Тому зараз ми прогнозуємо, що:

  • Росія не буде проводити повне бронетанкове вторгнення, щоб завоювати всю Україну цієї зими (без змін).
  • До середини лютого російські бронетанкові війська будуть відкрито широко розгорнуті на окупованому Донбасі (ймовірність цього збільшилась).
  • Росія може розгорнути авіаційно-ракетну операцію по території всієї неокупованої України у поєднанні з відкритим розгортанням на окупованому Донбасі (щойно визначений курс дій).
  • Росія може здійснити обмежені наземні вторгнення на північ і захід з окупованого Донбасу та/або на північ з Криму.

Наш попередній прогноз щодо того, що Росія розмістить бронетанкові війська у Білорусі на початку 2022 року (який ми вперше зробили в грудні 2020 року і востаннє оновили в грудні 2021 року), справдився.

Ми визначили новий варіант дій після нашого попереднього розгляду російських варіантів дій, які Путін готує та може здійснити у поєднанні з відкритим вступом до окупованого Донбасу: авіаційно-ракетна операція, можливо, масштабна, по території всієї неокупованої України. Ми помітили ознаки того, що він готує цей варіант. За нашою оцінкою, така авіаційна операція в неокупованій Україні є значно більш імовірною, аніж вторгнення, спрямоване на захоплення значних територій неокупованої України, включаючи Київ та інші великі міста. Путін може розпочати авіаційну та ракетну операцію та/або обмежені наземні вторгнення на південний схід та південь України до того, як російські війська завершать розгортання та підготовку вздовж північного українського кордону та Білорусі. Станом на 27 січня 2022 року ми ще не готові передбачити, що Путін фактично віддасть розпорядження про авіаційно-ракетну операцію в поєднанні з просуванням на Донбас, але політики повинні знати про те, що Кремль готується до такої можливості — окремо від підготовки до великого наземного наступу.

Російська авіаційно-ракетна операція, спрямована як на окуповану, так і на неокуповану Україну, може стати навіть більшою короткостроковою проблемою для США і НАТО, аніж вторгнення з метою окупації більшої частини України, так само як ситуація з живими заручниками створює більше напруженості та складності, поки вона триває, аніж здійснене вбивство. Якщо російські бронетанкові сили захоплять столицю та великі міста України, дієві засоби впливу Путіна на Захід істотно зменшаться, оскільки він використає майже повну міру своєї здатності завдати шкоди Україні та залишить Заходу мало можливостей для того, щоб спробувати стримати такі дії або запобігти їм шляхом умиротворення.

Однак частковий напад, при якому зберігається видима здатність йти далі, посилює тиск на Захід, з тим, щоб він задовольнив деякі вимоги Путіна, аби відмовити його від подальшого насильства. Утримання від завоювання Києва та великих українських міст дозволить Путіну продовжувати вимагати від Заходу поступок, які виходять за межі українських проблем, наприклад, загальні зобов’язання не розширювати НАТО далі. А військове завоювання України Росією, напевно, зробить такі зобов’язання неактуальними та зменшить тиск до того, щоб Захід взяв на себе такі зобов’язання.

Проте авіаційно-ракетна операція, яка залишає українську державу номінально незалежною з оточеним і заляканим урядом і народом, дозволить Путіну затягувати кризу. Він зможе продовжувати свої зусилля, спрямовані на збільшення напруженості та тертя між Україною, Сполученими Штатами та європейськими союзниками Америки (особливо німцями, враховуючи їх надзвичайну вразливість перед енергетичним тиском Росії), використовуючи загрози продовження авіаційних нападів, економічного спустошення України і Європи, або, зрештою, вторгнення й окупації України.

Авіаційно-ракетна операція проти неокупованої України є менш витратною та ризикованою для Росії у порівнянні з вторгненням та окупацією території, хоча разом з тим авіаційно-ракетна операція більш витратна і ризикована, аніж просто відкрите переміщення сил на окупований Донбас без нападу за межі нинішньої лінії зіткнення. Сполучені Штати та НАТО повинні надати пріоритет розробці узгодженої відповіді на такий варіант дій на додаток до інших зусиль зі стримування та підготовки відповідей на російські загрози.

Цілями такої російської авіаційно-ракетної операції можуть бути, зокрема:

  • Збільшити розбіжності у західному альянсі;
  • Посилити тиск на Захід, щоб він пішов на більші поступки щодо розширення НАТО загалом і розміщення сил НАТО у Східній Європі;
  • Змусити Україну піти на подальші поступки вимогам Росії щодо окупованого Донбасу;
  • Змусити Україну прийняти нову версію Мінських угод або зовсім іншу угоду, зробивши ще більше поступок, що підривають український суверенітет;
  • Змусити Україну внести зміни до Конституції, що виключають членство в НАТО;
  • Розхитати українську владу;
  • Створити кризу управління та стабільності в Україні шляхом примусу до поступок, що обурюють українських патріотів;
  • Завдати шкоди українській економіці;
  • Серйозно принизити гідність українських військових задля підготовки ґрунту для подальших вимог або російських військових дій, якщо Путін не зможе досягти своїх цілей шляхом цієї більш обмеженої операції.

Авіаційно-ракетна операція з більшою ймовірністю досягне цих цілей, ніж просто переміщення російських сил на окупований Донбас. До того ж така операція з більшою ймовірністю досягне цих цілей за ціну, прийнятну для Путіна, аніж один лише бронетанковий наступ уздовж північного узбережжя Азовського моря.

Якщо Кремль зможе затягнути кризу на своїх умовах, це може підвищити витрати для Сполучених Штатів і НАТО. Сполучені Штати та НАТО повинні зробити своїм пріоритетом не дати Путіну затягувати кризу, швидко збільшуючи ризики для його сил і витрати для російської економіки, щойно він ініціює конфлікт або шляхом відкритого переміщення сил на окупований Донбас, або шляхом нападу на неокуповану Україну.

Сполучені Штати та НАТО найкраще могли б стримати або зірвати такий напад, розгорнувши та використавши системи протиповітряної та протиракетної оборони наземного та морського базування та винищувачі-невидимки, щоб збити російські пілотовані літаки, що атакуватимуть цілі в неокупованій Україні. Метою таких західних військових операцій було б накласти на Росію досить високі витрати, щоб переконати Путіна уникнути операції або припинити її.

Відкрите розміщення військ Росії на Донбасі з російською авіаційною операцією або без неї в неокупованій Україні повинно спричинити весь спектр каральних санкцій США та Європи проти Росії. Сполучені Штати та їхні союзники повинні також визначити поріг, за яким продовження таємного розміщення військ Росії на окупованому Донбасі спричинить таку відповідь. Але російські варіанти дій, що розглядаються в цьому прогнозі, в тому числі авіаційно-ракетна операція, чинитимуть величезний тиск на відносини США з їхніми неохочими партнерами, особливо з Німеччиною, якщо в цих варіантах не буде вторгнення значних російських сил до неокупованої України. Сполучені Штати та їхні більш віддані союзники повинні вже зараз підготуватися до цієї складної ситуації.

Реакція Європи на спроби США згуртувати альянс для стримування Путіна на цей час свідчить про те, що більш обмежений напад Росії скоріше послабить і розколюватиме НАТО, аніж військове завоювання більшої частини України. Повне російське вторгнення та окупація України, включаючи Київ та/або інші великі міські центри, зруйнує простір для прийняття рішень Заходу. Це той варіант дій Росії, що найімовірніше викличе сильну, узгоджену реакцію Заходу. Однак російська військова агресія без повномасштабного вторгнення, навіть з широкою авіаційною операцією, дає Путіну ініціативу і створює невизначеність щодо того, як Путін в кінцевому підсумку вирішить кризу. Путін дуже дієво використав такий підхід у Сирії та інших країнах. Він відкриває простір для численних дискусій і розбіжностей щодо відповідей між Сполученими Штатами, їх європейськими союзниками та Україною. Тривалий російський економічний тиск на Європу, особливо на Німеччину, на тлі такої кризи може серйозно підірвати згуртованість альянсу.

Сполучені Штати та решта їхніх партнерів по НАТО повинні погодитися на ризик серйозного напруження і навіть шкоди американо-німецьким відносинам і відносинам між НАТО і Німеччиною, щоб рішуче відповісти на цю більш обмежену форму російської агресії. Надання Путіну дозволу на те, щоб домагатися значних поступок з боку України або Заходу шляхом обмеженої агресії становить більшу небезпеку для згуртованості, довіри до альянсу НАТО і навіть виживання, аніж протистояння Німеччині та іншим непоступливим членам НАТО шляхом накладення таких жорстких економічних покарань на Росію, що завдають економічної шкоди цим союзникам. Зняти напруження у відносинах з Німеччиною та іншими союзниками, особливо через погані рішення, які вже прийняв німецький уряд, є більш керованою проблемою в довгостроковій перспективі.

Фредерік В. Каган, Мейсон Кларк, Джордж Беррос та Катерина Степаненко,

Вашингтонський Інститут дослідження війн

Главком

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На відео тонкого Samsung Galaxy S25 Edge «засвітився» ще й Google Pixel 9a
ITC
2025-02-24T11:55:15Z
Фальшиві Seagate: вживані HDD продають як нові, параметри SMART затирають
ITC
2025-02-24T11:51:41Z
Штучний інтелект розшифрував ДНК за 10 хвилин замість кількох днів
InternetUA
2025-02-24T11:48:18Z
Гравці роздобули диски з Assassin’s Creed Shadows за місяць до релізу — геймплей та спойлери вже у мережі
ITC
2025-02-24T11:46:55Z
Успішну Marvel Rivals ледь не скасували — що відбувається у NetEase
ITC
2025-02-24T11:46:15Z
За всю історію людства зафіксовано лише два випадки народження у цього виду: про кого йдеться
Фокус
2025-02-24T11:45:52Z
Найбюджетніший і неймовірно простий салат - справжній фаворит
GlavRed
2025-02-24T11:42:08Z
Найважча частинка у Всесвіті: фізики кинули виклик теорії Ейнштейна, що з цього вийшло
Фокус
2025-02-24T11:27:43Z
Де заховані два обличчя: лише "справжні детективи" вгадають за 5 секунд
GlavRed
2025-02-24T11:27:05Z
Ці 4 речі не визначають тебе: саме час припинити їх соромитися
24tv
2025-02-24T11:54:19Z
Найкращі привітання з Масляною - прикольні картинки і красиві слова
GlavRed
2025-02-24T11:51:37Z
Якщо на вашому подвір’ї росте волоський горіх, ніколи його не спилюйте, і ось чому
TSN
2025-02-24T11:51:16Z
Один із найменших будинків у світі може вмістити 6 мешканців: як це можливо
24tv
2025-02-24T11:48:33Z
Розвалить стосунки: чого чекати від ретро Венери 2025 усім знакам зодіаку
GlavRed
2025-02-24T11:27:06Z
Коли сіяти помідори на розсаду за місячним календарем: будуть міцні та соковиті
24tv
2025-02-24T11:24:10Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 24 лютого 2025 року
Фокус
2025-02-24T10:18:29Z
Що робити, коли розсада жовтіє: простий спосіб врятувати її
24tv
2025-02-24T10:15:47Z
Виростити ананас вдома – легко: як це правильно зробити
24tv
2025-02-24T10:06:32Z
В Луцьку викрито мережу з торгівлі алкогольним контрафактом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T11:30:16Z
Рятувальники показали, як ліквідовують осередки тління на ЧАЕС
УкраинФорм
2025-02-24T11:24:50Z
Кількість поранених унаслідок удару РФ по селу на Харківщині зросла до чотирьох
УкраинФорм
2025-02-24T11:18:48Z
У Баку розслідують масове отруєння етиловим спиртом: 15 загиблих
1News
2025-02-24T11:09:37Z
У російській Рязані скаржились на вибухи та пожежу: дрони могли атакувати НПЗ
24tv
2025-02-24T10:57:26Z
Поліція Хустщини затримала зловмисника, причетного до переправлення ухилянтів за кордон
Украина Криминальная
2025-02-24T10:45:14Z
В Україні судили жінку, яка інформувала про перебування працівників ТЦК
InternetUA
2025-02-24T10:25:10Z
Загарбники вночі обстріляли Херсон: є загиблий і руйнування
УкраинФорм
2025-02-24T10:18:17Z
За підпал авто мешканця Запоріжжя посадили на 7 років
Украина Криминальная
2025-02-24T10:06:03Z
Іско: З Антоні легко грати, він дуже талановитий
Football.ua
2025-02-24T11:45:45Z
Марченко: Дізнався за два дні до початку матчу, що я буду грати проти Ворскли
Football.ua
2025-02-24T11:31:52Z
Україна має подвійний п'єдестал етапу Кубка Європи із фристайлу
УкраинФорм
2025-02-24T11:30:56Z
Кальярі — Ювентус 0:1 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-24T11:27:01Z
Знаменитий бразильський футболіст забив гол прямим ударом з кутового
ZN UA
2025-02-24T11:22:29Z
Роналду звернувся до Усика: що сказав легендарний португалець
24tv
2025-02-24T11:18:30Z
Українські сумоїсти виграли рейтинговий турнір в Естонії
УкраинФорм
2025-02-24T11:07:06Z
Олімпійський чемпіон пригадав, як дружина вмовила його не йти на війну
24tv
2025-02-24T10:51:24Z
Тебас: Реал сам створює навколо себе всі ці скандали та фейки
Football.ua
2025-02-24T10:48:22Z
Південний міст буде відкрито для приватних авто? Кличко зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T11:57:15Z
Окупанти в Криму «націоналізували» ще 720 об'єктів майна
УкраинФорм
2025-02-24T11:48:48Z
На війні загинув актор родом із Донецької області Олексій Самойленко
TSN
2025-02-24T11:45:58Z
На Київському водосховищі та біля одного із озер столиці знайшли уламки російських безпілотників
УкраинФорм
2025-02-24T11:34:09Z
Одеська поліція розшукує 15-річну давчину
Украина Криминальная
2025-02-24T11:27:35Z
У Києві два мікрорайони - без опалення через пошкодження тепломереж
УкраинФорм
2025-02-24T11:15:52Z
Третя річниця повномасштабного вторгнення: головні цифри та факти війни в Україні
Политека
2025-02-24T11:15:05Z
Росіяни панічно посилили зачистки у Маріуполі напередодні 24 лютого
24tv
2025-02-24T11:12:31Z
Вночі росіяни вдарили БпЛА по селу на Богодухівщині
Мій Харків
2025-02-24T11:04:02Z
Біль від утрати, сльози доньки і почесне звання: Тоня Матвієнко довела до мурах концертом у Києві
TSN
2025-02-24T11:48:25Z
Популярну українську співачку Сашу Кольцову збили на пішохідному переході
TSN
2025-02-24T11:34:21Z
Реліз фільму «Людина-павук 4» перенесли на нову дату — і винен в цьому Крістофер Нолан
ITC
2025-02-24T11:31:42Z
"Прихована" кухня: дизайнер створив для подружжя незвичний простір
24tv
2025-02-24T11:27:52Z
Роль ділового стилю в сучасному гардеробі
CutInsight
2025-02-24T11:27:07Z
Євробачення-2025: Україна рвонула вперед у новому рейтингу букмекерів
GlavRed
2025-02-24T11:27:05Z
Міка Ньютон виконала українську версію свого хіта "В плену": як відреагували слухачі
24tv
2025-02-24T11:24:33Z
Ніколь Кідман визнана жінкою року за версією Time
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T11:12:04Z
Алан Бадоєв напередодні річниці повномасштабної війни показав документалку "Довга доба" у Будапешті
Комсомольская правда
2025-02-24T10:46:18Z
Канада передасть Україні понад 20 бронемашин та тренажери для F-16
Европейская правда
2025-02-24T11:57:49Z
У містах Закарпаття вшановують пам'ять загиблих у війні з Росією
УкраинФорм
2025-02-24T11:57:20Z
У Резерв+ вже можна подати заявку на укладання "Контракт 18-24"
Комсомольская правда
2025-02-24T11:51:45Z
Перший чоловік, якому трансплантували обличчя, показав фото казкового весілля
TSN
2025-02-24T11:51:38Z
43% українських біженців працевлаштовані в Німеччині
Европейская правда
2025-02-24T11:49:01Z
Сьогодні – Національний день молитви 2025: що відомо про свято
24tv
2025-02-24T11:48:48Z
Привітання з Масницею 2025: картинки, вірші та побажання у прозі
Комсомольская правда
2025-02-24T11:48:29Z
Розвідка Британії: РФ втратила 860 тисяч військових і тисячі танків, але продовжує тиск на Україну
Европейская правда
2025-02-24T11:42:30Z
X і Meta схвалили антисемітську та антимусульманську рекламу в Німеччині перед виборами
24tv
2025-02-24T11:33:14Z
Чим небезпечні консервовані овочі і фрукти та яку альтернативу обрати
Знай
2025-02-24T11:51:08Z
Японські вчені створили найбільшу у світі біогібридну роботизовану руку з живими м'язовими тканинами
InternetUA
2025-02-24T11:16:57Z
Як покращити здоров’я легенів за допомогою натуральних продуктів
360ua.news
2025-02-24T11:00:44Z
Різницю помітите відразу: ось для чого насправді до тіста додають горілку
24tv
2025-02-24T10:45:13Z
Лікарка назвала популярний продукт, який ніколи не купує у супермаркеті
Фокус
2025-02-24T10:15:06Z
Вчені розповіли, скільки підлітки можуть сидіти у смартфоні
InternetUA
2025-02-24T09:46:36Z
У США найскладніший сезон грипу за останні 15 років
360ua.news
2025-02-24T09:21:30Z
Яку рибу корисно їсти: чому японці їдять дрібноту
TSN
2025-02-24T09:03:00Z
Можна їсти їх навіть вночі: 5 закусок, корисних для серця
24tv
2025-02-24T09:00:10Z
Нацбанк до третьої річниці повномасштабної війни випустив пам'ятну монету «Тримаймо стрій!»
УкраинФорм
2025-02-24T11:51:17Z
Україна в березні отримає від ЄС 3,5 млрд євро – фон дер Ляєн
Европейская правда
2025-02-24T11:45:15Z
ЄС витратив більше на російську нафту та газ, ніж на допомогу Україні – The Guardian
ZN UA
2025-02-24T11:42:53Z
Експорт зернових залізницею показав спад у лютому
Хвиля
2025-02-24T11:37:17Z
Чотири країни ЄС прагнуть повернення довоєнних квот на українську продукцію
24tv
2025-02-24T11:33:53Z
На готівковому ринку злотий дорожчає: який курс чекає на покупців
24tv
2025-02-24T11:33:22Z
Яку криптокартку обрати в 2025 році?
iPress
2025-02-24T11:31:42Z
Нова технологія геотермальної енергії може замінити викопне паливо
InternetUA
2025-02-24T11:31:22Z
Три чверті українських компаній продовжують працювати у повному обсязі
УкраинФорм
2025-02-24T11:30:22Z
BMW розкрила технічні подробиці електромобілів Neue Klasse
AutoGeek
2025-02-24T11:48:20Z
Skoda готує стильного конкурента Tesla Model Y: що відомо про новинку
AutoCentre
2025-02-24T11:04:25Z
Стрімке падіння: у Китаї в 3,5 рази знизився попит на електромобілі Volkswagen
AutoGeek
2025-02-24T10:45:55Z
Представлено нову Honda Accord: всі подробиці
ЗаРулем
2025-02-24T10:24:22Z
Розкішне американське авто 60-х простояло понад 40 років в старому сараї
Фокус
2025-02-24T10:21:21Z
Подивіться на позашляховий Lamborghini Urus із 33-дюймовими шинами
AutoCentre
2025-02-24T10:12:19Z
Перемогла не Tesla: опубліковано рейтинг електромобілів за швидкістю зарядки
AutoGeek
2025-02-24T09:51:56Z
В Україні створили сервіс для аналізу продажу автомобілів CheckEngine
AutoGeek
2025-02-24T08:57:15Z
Понад 900 сил і максималка 350 км/год: презентовано найшвидший кросовер Porsche
Фокус
2025-02-24T08:21:06Z
Стефанішина заявила про фінальну фазу "конструктивних переговорів" щодо угоди зі США
Европейская правда
2025-02-24T11:51:08Z
Американський дипломат назвав ключову помилку США та Європи щодо України
TSN
2025-02-24T11:51:00Z
Литва хотіла б, щоб нові санкції ЄС проти Росії були "більш амбітними"
Европейская правда
2025-02-24T11:49:36Z
Сі Цзіньпін поговорив із Путіним
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T11:48:18Z
Зеленський назвав п’ять кроків, щоб досягнути справедливого миру цьогоріч
УкраинФорм
2025-02-24T11:48:06Z
Зеленський назвав перший крок, з якого має початися завершення війни в Україні
24tv
2025-02-24T11:46:30Z
США хочуть отримати частину українських рідкісноземельних ресурсів: як просуваються переговори
Новости Украины
2025-02-24T11:45:57Z
Німецькому уряду буде складніше надавати допомогу Україні
24tv
2025-02-24T11:45:19Z
ЄС призупинив обмежувальні заходи щодо ключових секторів економіки Сирії
Европейская правда
2025-02-24T11:45:10Z