MY.UAНовини
Комікси, плакати та лекції для вчителів. Як Академія української преси поширює знання про вакцинацію
Комікси, плакати та лекції для вчителів. Як Академія української преси поширює знання про вакцинацію

Комікси, плакати та лекції для вчителів. Як Академія української преси поширює знання про вакцинацію

У межах проєкту «Абетка вакцинації від А до Я, або Освітнє щеплення від дезінформації» експерти розробили матеріали про вакцини та поради, як спростовувати фейки про щеплення, для учнів всіх класів, учителів та методистів.

Про імунітет та його види, про те, чому люди бояться вакцинуватися, про історію щеплень, типи вакцин і навіть про те, як крізь призму медіа досліджувати епідемію, можна дізнатися завдяки матеріалам проєкту «Абетка вакцинації від А до Я, або Освітнє щеплення від дезінформації». Проєкт разом із експертами-біологами втілила Академія української преси за підтримки ініціативи Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією «Internews». Експерти проєкту створили матеріали для учнів та вчителів шкіл, які мають допомогти їм краще порозумітися у складній темі й навчитися аналізувати інформацію про вакцини та щеплення. Детально про проєкт під час онлайн-презентації розповіли експерти, які долучалися до його створення, — Руслан Шаламов та Микита Каліберда.

Один із авторів проєкту, кандидат біологічних наук Руслан Шаламов каже, що людству відомо про кілька пандемій і приблизну кількість людей, які внаслідок них загинули. «Однак із кожним разом ми бачимо, що медицина не стоїть на місці і дає раду пандеміям дедалі краще, — розповідає Руслан Шаламов. — Зокрема, успіхом можна назвати результати роботи профілактичної медицини, дієвої у боротьбі з пандеміями. У тому числі йдеться і про вакцинацію».

Він додає: попри успіхи вакцинації, у світі й зокрема в Україні поширюються антивакцинаторські настрої. «Наприклад, у 2018 році у Європі зареєстрували близько 83 тисяч випадків кору, із них 54 тисячі — в Україні, із них 16 — смертельних. В Україні станом на початок липня 2020 року лише 37% (від планового річного показника) дітей віком до року вакциновані від кору, паротиту і краснухи, — каже Руслан Шаламов. — Ці числа говорять, що в Україні посилюються антивакцинаторські настрої, батьки з меншою охотою хочуть вакцинувати своїх дітей, що призводить до такого жахливого становища». На його думку, така ситуація виникла через брак просвітництва у школах, медіа тощо. «Зараз у медіа набагато простіше знайти антинаукову інформацію, ніж зважену, науково підкріплену думку лікарів. Тому попри те, що вакцинація визнана найбільш ефективним медичним втручанням з усіх, винайдених людиною, антивакцинатори наразі виграють», — розповідає він. 

Антивакцинаторські настрої, за словами експерта, у світі поширюються із кінця XVIII століття, відколи вакцини лише починали виготовляти (докладно про це нещодавно розповідала українська служба Бі-бі-сі). «Стурбованість безпечністю вакцини виглядає як ланцюг подій: спочатку оголошують про ще не доведену побічну реакцію від вакцини, потім не доведений ефект широко рекламується в ЗМІ, пізніше гіпотеза не підтверджується, проте потрібно багато років, щоб люди в це повірили», — каже Руслан Шаламов.

Проєкт «Абетка вакцинації від А до Я, або Освітнє щеплення від дезінформації» створений якраз для того, щоб учителі й учні більше дізналися про вакцинацію. «З аргументами антивакцинаторів потрібно працювати, дуже ретельно їх вивчати і кожного разу пояснювати всім своїм слухачам, учням, як спростувати такі аргументи. Показувати, що всі їхні докази є фейковими, ненауковими», — додає експерт.

Ще один автор проєкту, біолог Микита Каліберда каже, що це чи не єдиний освітній проєкт в Україні, який стосується вакцинації. «Всі матеріали проєкту — комікс, посібники для вчителів, плакати та інше, — ми розмістили у вільному доступі. Усі вони безкоштовні, — розповідає Микита Каліберда. — Що більше ці матеріали використовуватимуть учителі, що більше про них дізнаватимуться учні та батьки, то краще люди ставитимуться до вакцин та щеплень».

За словами Микити Каліберди, творці проєкту перш за все хотіли поширити перевірену інформацію про вакцини: як вони працюють, як їх розробляють, які бувають види вакцин. «Ще одна мета проєкту — навчати медіаграмотності, адже ми знаємо, що дорослі люди, які закінчили школу, дізнаються про вакцинацію з медіа. Ніхто не читає додаткові книжки, не вчиться на спеціальних курсах. Тому ми хотіли, щоби наші продукти вчили освітян та учнів аналізувати інформацію, відрізняти фейки від правди», — каже біолог.

 Серед матеріалів проєкту — плакат, створений для промоції коміксу. Однак він, як каже Микита Каліберда, став окремим повноцінним продуктом. «Це плакат про те, що треба аналізувати інформацію, а не лише прислухатися до того, що ми чуємо у медіа і від знайомих. Ми розіслали його майже у тисячу шкіл України», — розповідає він.

 Ще одна частина проєкту — комікс «Щепле-що? Чомучки у пошуках відповідей про щеплення», створений для учнів початкової школи. «За сюжетом коміксу, учні й учениці вирушають шукати інформацію про вакцини. У ході подорожі аналізують, чому можна, а чому не можна довіряти і розуміють, що таке насправді щеплення, — каже Микита Каліберда. — Ми сподіваємося, що комікс спонукатиме вчителів до додаткових бесід з учнями і що ідеї, викладені в ньому, надихнуть дітей говорити про питання вакцинації, медіаграмотності та довіри до матеріалів медіа».

Для 5-6 класів у межах проєкту створили графічний роман «Як імунні клітини вірус долали», в якому пояснили, як формується імунітет після вакцинації і як він спрацьовує, коли до організму потрапляє справжній збудник. Також твір розповідає, хто такі експерти й чому не варто довіряти анонімним джерелам. «Вся інформація, зібрана у романі, є науковою та перевіреною. Проте ми старалися написати його максимально простою мовою, без заскладних термінів», — каже Микита Каліберда.

Експерти проєкту також розробили матеріали трьох занять для позакласних уроків у 8–11 класах. Для восьмикласників експерти підготували урок про імунітет та його види, а уроки для учнів 9–11 класів присвячені вакцинам, різним типам профілактики, видам препаратів для щеплення. «Під час уроків ми пропонуємо учням подивитися відео з тіктока, переглянути відеофейки. Наприклад, що вакцинована людина нібито притягує предмети як магніт, — розповідає біолог Микита Каліберда. — Оскільки в соціальних медіа є як підтвердження, так і спростування фейків та маніпуляцій, ми дивимося відео із соцмереж, і за допомогою інформації із тих самих соцмереж намагаємося їх спростувати. Це дуже актуальне завдання, яке дозволяє учням свідомо подивитися на соцмережі і ту інформацію, яка там поширюється».

На заняттях, які експерти розробили для класів із поглибленим вивченням природничих наук, учням пропонують дізнатися про епідемію через матеріали в медіа. «На цьому уроці вчитель — це лише фасилітатор, який спрямовує, допомагає, посилює роботу учнів. Вони читають статті, дивляться відео, вивчають наукові публікації», — каже Микита.

Крім цього, експерти проєкту «Абетка вакцинації від А до Я, або Освітнє щеплення від дезінформації» створили посібник «Про вакцини для учителів: теорія та медіаграмотність», присвячений медичним, біологічним та медійним аспектам просвітництва щодо вакцинації. У посібнику викладена коротка історія створення вакцин, описана основна мета вакцинації, типи й компоненти вакцинних препаратів, процеси їх створення, побічні ефекти щеплень тощо. Також у посібнику є чимало вправ для роботи з учнями, які розвивають медіаграмотність. «Посібник допомагає зрозуміти, що таке вакцинація. Лекції для освітян доступні й у відеоформаті. Послухати їх можна у транспорті, готуючи сніданок чи вечерю», — каже Микита Каліберда.

Теги за темою
КоронавірусШкола
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
CEO Microsoft Сатья Наделла каже, що ШІ не генерує жодної цінності: «Коли це станеться, це буде добра індустрія»
ITC
2025-02-24T14:16:58Z
"Не зобов'язана": працівниця банку у Києві відмовилась обслуговувати клієнта російською мовою
24tv
2025-02-24T14:06:19Z
Чатбот Grok відмовлявся відповідати на запитання про дезінформацію з боку Маска і Трампа
InternetUA
2025-02-24T14:01:59Z
Астронавт вперше візьме в космос вареники – фото
TSN
2025-02-24T13:51:38Z
Apple відключила росіян від платформи розробки бізнес-додатків: альтернативи їй немає
InternetUA
2025-02-24T13:46:29Z
Думай, Sony: PS5 Pro «пасе задніх» за продажами — і не змогла перевершити успіх PS4 Pro
ITC
2025-02-24T13:43:28Z
400 років тому одне з найпосушливіших місць Землі процвітало: скільки опадів випадало тут
Фокус
2025-02-24T13:42:43Z
ASUS випустить комп'ютерну мишу, яка розпилює довкола вас ароматичні масла
24tv
2025-02-24T13:36:05Z
Які смартфони Samsung не отримають Android 16 у 2025 — список
InternetUA
2025-02-24T13:31:10Z
Буде смачнішою, ніж свіжа: геніальний спосіб, як розігріти вчорашню піцу
GlavRed
2025-02-24T14:12:28Z
З цим інгредієнтом оригінальніше: рецепт "Олів'є" за переписом 1904 року
24tv
2025-02-24T14:03:07Z
Цих собак найлегше дресувати: експерт назвав найрозумніші породи
Фокус
2025-02-24T14:00:56Z
Найкращі привітання з Масляною - прикольні картинки і красиві слова
GlavRed
2025-02-24T13:39:20Z
Чи можна виростити троянду з гілочки: чотири перевірених методи здивують вас
GlavRed
2025-02-24T13:27:00Z
Три незвичайні способи вирощування розсади: зручні та ефективні
TSN
2025-02-24T13:03:13Z
Хрумкі сирні деруни з ковбасою та зеленню: ідеальна страва для вечері, рецепт
Знай
2025-02-24T12:51:07Z
7 згубних звичок, через які одяг псується і зношується: відмовтеся від них зараз
24tv
2025-02-24T12:45:23Z
Коли у березні треба змінити зачіску, а в які дні – не можна: місячний календар стрижок
24tv
2025-02-24T12:45:08Z
У столиці затримали нетверезого водія-іноземця, який наїхав на пішохода та втік
Украина Криминальная
2025-02-24T14:12:43Z
Впродовж тижня на Харківщині сапери ДСНС знешкодили понад 200 вибухонебезпечних предметів
Мій Харків
2025-02-24T14:10:21Z
Поліція викрила нотаріуса та його спільника, які заволоділи квартирою померлої киянки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T14:06:16Z
ДБР схопило командира-хабарника, який обклав військових поборами
Новости Украины
2025-02-24T13:51:22Z
Викрадення та катування односельця – трьом жителям Звягельського району повідомлено про підозру
Украина Криминальная
2025-02-24T13:45:31Z
В Німеччині зіткнулися два автобуси: 35 потерпілих
1News
2025-02-24T13:24:10Z
У школі на Волині восьмеро дітей отруїлися невідомою речовиною
УкраинФорм
2025-02-24T13:12:25Z
На Волині до 15 років позбавлення волі засуджено ґвалтівника 12-річної дівчинки
Украина Криминальная
2025-02-24T12:51:29Z
Росіяни скинули КАБ на Цупівку: постраждали четверо мирних мешканців
Мій Харків
2025-02-24T12:43:31Z
Колишній український боксер оцінив можливого суперника Усика
24tv
2025-02-24T14:09:37Z
Іто – перший японець, який відзначився голом за Баварію в Бундеслізі
Football.ua
2025-02-24T14:07:05Z
Роналду опублікував спільні фото з Усиком: пост зірки футболу набрав 3 мільйони вподобайок
24tv
2025-02-24T14:00:50Z
Суркіс: В Динамо бразильський вектор не приживається
Football.ua
2025-02-24T13:57:56Z
Євросоюз запровадив індивідуальні санкції проти шахіста-зрадника України та російського гімнаста
ZN UA
2025-02-24T13:49:44Z
Запалив по повній: Степанов відзначився дублем та асистом в юнацькій ліги
24tv
2025-02-24T13:39:07Z
Суркіс: Я не хочу запрошувати в Динамо футболістів, які перекриють шлях нашій молоді
Football.ua
2025-02-24T13:31:37Z
Кімміх зазнав пошкодження в поєдинку з Айнтрахтом Ф
Football.ua
2025-02-24T13:16:53Z
Суркіс: Ванат – наша зірочка
Football.ua
2025-02-24T13:01:47Z
На Харківському напрямку Сили оборони відбивають штурм в районі Вовчанська, на Куп’янському росіяни атакували 9 разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-02-24T14:15:37Z
Почали будувати 265 років тому: який вигляд має найстаріший будинок Києва
24tv
2025-02-24T14:15:25Z
В окупованому Приморську ФСБшники підірвали вибухівку у кабінеті колаборанта Подсудєвського
TSN
2025-02-24T14:06:57Z
На Київщині 123 школи перевели на дистанційне навчання через грип та ГРВІ
УкраинФорм
2025-02-24T14:03:47Z
Де цього тижня у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-02-24T14:00:15Z
На Вінниччині хабарі у ₴101 тис. викрито депутата міськради
Украина Криминальная
2025-02-24T13:57:45Z
Без опадів, але з ожеледицею: прогноз погоди на 25 лютого
24tv
2025-02-24T13:39:24Z
Графіки відключення світла 25 лютого: названі адреси, де не буде електрики
Политека
2025-02-24T13:34:25Z
У Києві за три роки повномасштабної війни загинули 210 цивільних, серед них - 11 дітей
УкраинФорм
2025-02-24T13:33:53Z
«Найкраща з трьох частин»: з’явились перші реакції на «ранню» версію «Аватар 3» — щоправда, від друзів Джеймса Кемерона
ITC
2025-02-24T14:16:45Z
Тіна Кароль здивувала заявою: "Ще хочу донечку"
24tv
2025-02-24T14:06:41Z
У столиці Австрії вшанують пам’ять Лесі Українки та Леся Курбаса
УкраинФорм
2025-02-24T14:03:16Z
"Три роки боротьби": Могилевська, Ребрик, Білик та інші вшанували пам'ятний день в історії України
TSN
2025-02-24T13:51:20Z
Після розставання з Тереном: переможницю "Холостяка-13" запідозрили у романі з відомим співаком
24tv
2025-02-24T13:36:18Z
"Збив на переході": з відомою співачкою стався нещасний випадок
GlavRed
2025-02-24T13:27:52Z
"Морок": путініст Йосип Пригожин зганьбив дружину Валерію на всю РФ
GlavRed
2025-02-24T13:27:50Z
Ірина Білик показала відео із пікантною помадою: колишній Ані Лорак відреагував
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T13:27:20Z
5 легендарних фільмів про війну в Україні, які знає весь світ
24tv
2025-02-24T13:21:54Z
Від ворожих гелікоптерів і до "Шахедів": як бійці ТрО завзято захищають небо Харківщини
24tv
2025-02-24T14:15:59Z
До червня буде "розрив" у постачанні зброї до України, – Sky News
24tv
2025-02-24T14:09:53Z
Канада передасть Україні 25 колісних БМП LAV III
AutoCentre
2025-02-24T14:07:56Z
У Батумі через зимову погоду став транспорт і закрились школи
Европейская правда
2025-02-24T14:07:32Z
Мобілізація з 1 березня: як проходитиме та що чекає 18-річних
24tv
2025-02-24T14:06:01Z
«Бізнес повинен інвестувати в безпекові ініціативи»: Руслан Тимофєєв про відкриття Clust Space Dnipro
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T14:03:38Z
Трудова книжка втрачена: українцям повідомили найважливіше про стаж для нарахування пенсій
Политека
2025-02-24T14:03:32Z
В Україні за три роки повномасштабної війни росіяни пошкодили 1390 пам’яток культури
УкраинФорм
2025-02-24T13:57:57Z
У третю річницю повномасштабного вторгнення на Харківщині вшанували хвилиною мовчання жертв війни
Мій Харків
2025-02-24T13:54:27Z
Нове дослідження показує, чому дженерики не створюються рівноцінними
Portaltele
2025-02-24T13:31:20Z
Уникайте цвіль шоковою вентиляцією: помічний лайфхак від німецьких господинь
24tv
2025-02-24T13:21:20Z
Топ дорогих продуктів, які можна замінити дешевими аналогами
TSN
2025-02-24T13:03:50Z
Що робити, щоб вода не википала під час варіння страв: корисні поради для вирішення проблеми
TSN
2025-02-24T12:51:21Z
Чому не можна заводити будильник на ранок: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-02-24T12:27:25Z
Популярний горіх здатен покращувати роботу мозку
24tv
2025-02-24T12:03:15Z
Чим небезпечні консервовані овочі і фрукти та яку альтернативу обрати
Знай
2025-02-24T11:51:08Z
Японські вчені створили найбільшу у світі біогібридну роботизовану руку з живими м'язовими тканинами
InternetUA
2025-02-24T11:16:57Z
Як покращити здоров’я легенів за допомогою натуральних продуктів
360ua.news
2025-02-24T11:00:44Z
Нацбанк до третьої річниці повномасштабної війни випустив пам'ятну монету «Тримаймо стрій!»
УкраинФорм
2025-02-24T14:15:43Z
Україна сильно наростила експорт яєць у січні: хто купує найбільше
24tv
2025-02-24T14:06:47Z
Долар може ще більше зрости в ціні, але є ризики: прогноз від топового банку США
24tv
2025-02-24T14:06:36Z
Є чотири добровільні способи: як українці можуть збільшити пенсію
Фокус
2025-02-24T13:57:14Z
Біржі Bybit вдалось оговтатись після найбільшої крадіжки в історії криптовалют
ITC
2025-02-24T13:43:51Z
У Мінекономіки оцінили запаси критичних матеріалів на окупованих територіях
Хвиля
2025-02-24T13:42:26Z
Іспанія стала третім за величиною імпортером українського соєвого шроту
AgroPortal
2025-02-24T13:30:57Z
Польський суд передав акції українського Ідея Банку під зовнішнє управління
24tv
2025-02-24T13:24:24Z
Донати великим українським благодійним фондам: в Опендатаботі поділилися статистикою
24tv
2025-02-24T13:24:12Z
Tesla — не в лідерах: названо електромобілі з найшвидшою зарядкою
Фокус
2025-02-24T13:42:19Z
Фокус не на рідній країні: у Mini передумали випускати електромобілі у Британії
AutoGeek
2025-02-24T13:39:50Z
Штраф до 1700 грн або втрата машини: в Україні посилили нові жорсткі правила
GlavRed
2025-02-24T13:33:14Z
Новий Audi A6 розсекретили за десять днів до прем’єри
AutoCentre
2025-02-24T13:16:04Z
Як Rolls-Royce створив унікальне купе для подружжя
360ua.news
2025-02-24T13:06:50Z
Великі екрани не допомогли: Audi визнала деградацію інтер’єрів на нових авто
AutoGeek
2025-02-24T12:45:45Z
Моторошний звір: в Японії показали найнезвичніший суперкар Lamborghini
Фокус
2025-02-24T12:45:01Z
Що буде з машиною на "автоматі", якщо на ходу увімкнути задню передачу
ТСН
2025-02-24T12:21:41Z
В Україні виготовлено черговий самоскид на шасі Dongfeng
AutoCentre
2025-02-24T12:10:16Z
Резолюція ГА ООН щодо річниці війни в Україні: Європа пропонує доповнення до версії США
Хвиля
2025-02-24T14:15:23Z
"У Путіна не всі карти на руках у цій війні": британський прем'єр різко відповів Трампу через Україну
Фокус
2025-02-24T14:15:09Z
Макрон прибув у Білий дім на зустріч із Трампом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-24T14:15:08Z
Шмигаль: Україні потрібно півтора року для імплементації всіх необхідних євродиректив
Европейская правда
2025-02-24T14:13:50Z
В Лондоне не рады друзьям Путина. Британский министр о новом санкционном режиме
Европейская правда
2025-02-24T14:13:28Z
Британія вдарила по Росії найбільшим пакетом санкцій
Европейская правда
2025-02-24T14:13:13Z
Орбан оголосив про розробку законопроєкта для боротьби з іноземним фінансуванням ЗМІ
Европейская правда
2025-02-24T14:13:03Z
Глава МЗС Нідерландів: Наша мета - максимально підтримувати Україну для сильної позиції на переговорах
УкраинФорм
2025-02-24T14:12:33Z
Одеському ексдепутату, який супроводжував колону російських окупантів до Києва, повідомлено про підозру у держзраді та пропаганді війни
Украина Криминальная
2025-02-24T14:12:12Z