MY.UAНовини
Комікси, плакати та лекції для вчителів. Як Академія української преси поширює знання про вакцинацію
Комікси, плакати та лекції для вчителів. Як Академія української преси поширює знання про вакцинацію

Комікси, плакати та лекції для вчителів. Як Академія української преси поширює знання про вакцинацію

У межах проєкту «Абетка вакцинації від А до Я, або Освітнє щеплення від дезінформації» експерти розробили матеріали про вакцини та поради, як спростовувати фейки про щеплення, для учнів всіх класів, учителів та методистів.

Про імунітет та його види, про те, чому люди бояться вакцинуватися, про історію щеплень, типи вакцин і навіть про те, як крізь призму медіа досліджувати епідемію, можна дізнатися завдяки матеріалам проєкту «Абетка вакцинації від А до Я, або Освітнє щеплення від дезінформації». Проєкт разом із експертами-біологами втілила Академія української преси за підтримки ініціативи Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією «Internews». Експерти проєкту створили матеріали для учнів та вчителів шкіл, які мають допомогти їм краще порозумітися у складній темі й навчитися аналізувати інформацію про вакцини та щеплення. Детально про проєкт під час онлайн-презентації розповіли експерти, які долучалися до його створення, — Руслан Шаламов та Микита Каліберда.

Один із авторів проєкту, кандидат біологічних наук Руслан Шаламов каже, що людству відомо про кілька пандемій і приблизну кількість людей, які внаслідок них загинули. «Однак із кожним разом ми бачимо, що медицина не стоїть на місці і дає раду пандеміям дедалі краще, — розповідає Руслан Шаламов. — Зокрема, успіхом можна назвати результати роботи профілактичної медицини, дієвої у боротьбі з пандеміями. У тому числі йдеться і про вакцинацію».

Він додає: попри успіхи вакцинації, у світі й зокрема в Україні поширюються антивакцинаторські настрої. «Наприклад, у 2018 році у Європі зареєстрували близько 83 тисяч випадків кору, із них 54 тисячі — в Україні, із них 16 — смертельних. В Україні станом на початок липня 2020 року лише 37% (від планового річного показника) дітей віком до року вакциновані від кору, паротиту і краснухи, — каже Руслан Шаламов. — Ці числа говорять, що в Україні посилюються антивакцинаторські настрої, батьки з меншою охотою хочуть вакцинувати своїх дітей, що призводить до такого жахливого становища». На його думку, така ситуація виникла через брак просвітництва у школах, медіа тощо. «Зараз у медіа набагато простіше знайти антинаукову інформацію, ніж зважену, науково підкріплену думку лікарів. Тому попри те, що вакцинація визнана найбільш ефективним медичним втручанням з усіх, винайдених людиною, антивакцинатори наразі виграють», — розповідає він. 

Антивакцинаторські настрої, за словами експерта, у світі поширюються із кінця XVIII століття, відколи вакцини лише починали виготовляти (докладно про це нещодавно розповідала українська служба Бі-бі-сі). «Стурбованість безпечністю вакцини виглядає як ланцюг подій: спочатку оголошують про ще не доведену побічну реакцію від вакцини, потім не доведений ефект широко рекламується в ЗМІ, пізніше гіпотеза не підтверджується, проте потрібно багато років, щоб люди в це повірили», — каже Руслан Шаламов.

Проєкт «Абетка вакцинації від А до Я, або Освітнє щеплення від дезінформації» створений якраз для того, щоб учителі й учні більше дізналися про вакцинацію. «З аргументами антивакцинаторів потрібно працювати, дуже ретельно їх вивчати і кожного разу пояснювати всім своїм слухачам, учням, як спростувати такі аргументи. Показувати, що всі їхні докази є фейковими, ненауковими», — додає експерт.

Ще один автор проєкту, біолог Микита Каліберда каже, що це чи не єдиний освітній проєкт в Україні, який стосується вакцинації. «Всі матеріали проєкту — комікс, посібники для вчителів, плакати та інше, — ми розмістили у вільному доступі. Усі вони безкоштовні, — розповідає Микита Каліберда. — Що більше ці матеріали використовуватимуть учителі, що більше про них дізнаватимуться учні та батьки, то краще люди ставитимуться до вакцин та щеплень».

За словами Микити Каліберди, творці проєкту перш за все хотіли поширити перевірену інформацію про вакцини: як вони працюють, як їх розробляють, які бувають види вакцин. «Ще одна мета проєкту — навчати медіаграмотності, адже ми знаємо, що дорослі люди, які закінчили школу, дізнаються про вакцинацію з медіа. Ніхто не читає додаткові книжки, не вчиться на спеціальних курсах. Тому ми хотіли, щоби наші продукти вчили освітян та учнів аналізувати інформацію, відрізняти фейки від правди», — каже біолог.

 Серед матеріалів проєкту — плакат, створений для промоції коміксу. Однак він, як каже Микита Каліберда, став окремим повноцінним продуктом. «Це плакат про те, що треба аналізувати інформацію, а не лише прислухатися до того, що ми чуємо у медіа і від знайомих. Ми розіслали його майже у тисячу шкіл України», — розповідає він.

 Ще одна частина проєкту — комікс «Щепле-що? Чомучки у пошуках відповідей про щеплення», створений для учнів початкової школи. «За сюжетом коміксу, учні й учениці вирушають шукати інформацію про вакцини. У ході подорожі аналізують, чому можна, а чому не можна довіряти і розуміють, що таке насправді щеплення, — каже Микита Каліберда. — Ми сподіваємося, що комікс спонукатиме вчителів до додаткових бесід з учнями і що ідеї, викладені в ньому, надихнуть дітей говорити про питання вакцинації, медіаграмотності та довіри до матеріалів медіа».

Для 5-6 класів у межах проєкту створили графічний роман «Як імунні клітини вірус долали», в якому пояснили, як формується імунітет після вакцинації і як він спрацьовує, коли до організму потрапляє справжній збудник. Також твір розповідає, хто такі експерти й чому не варто довіряти анонімним джерелам. «Вся інформація, зібрана у романі, є науковою та перевіреною. Проте ми старалися написати його максимально простою мовою, без заскладних термінів», — каже Микита Каліберда.

Експерти проєкту також розробили матеріали трьох занять для позакласних уроків у 8–11 класах. Для восьмикласників експерти підготували урок про імунітет та його види, а уроки для учнів 9–11 класів присвячені вакцинам, різним типам профілактики, видам препаратів для щеплення. «Під час уроків ми пропонуємо учням подивитися відео з тіктока, переглянути відеофейки. Наприклад, що вакцинована людина нібито притягує предмети як магніт, — розповідає біолог Микита Каліберда. — Оскільки в соціальних медіа є як підтвердження, так і спростування фейків та маніпуляцій, ми дивимося відео із соцмереж, і за допомогою інформації із тих самих соцмереж намагаємося їх спростувати. Це дуже актуальне завдання, яке дозволяє учням свідомо подивитися на соцмережі і ту інформацію, яка там поширюється».

На заняттях, які експерти розробили для класів із поглибленим вивченням природничих наук, учням пропонують дізнатися про епідемію через матеріали в медіа. «На цьому уроці вчитель — це лише фасилітатор, який спрямовує, допомагає, посилює роботу учнів. Вони читають статті, дивляться відео, вивчають наукові публікації», — каже Микита.

Крім цього, експерти проєкту «Абетка вакцинації від А до Я, або Освітнє щеплення від дезінформації» створили посібник «Про вакцини для учителів: теорія та медіаграмотність», присвячений медичним, біологічним та медійним аспектам просвітництва щодо вакцинації. У посібнику викладена коротка історія створення вакцин, описана основна мета вакцинації, типи й компоненти вакцинних препаратів, процеси їх створення, побічні ефекти щеплень тощо. Також у посібнику є чимало вправ для роботи з учнями, які розвивають медіаграмотність. «Посібник допомагає зрозуміти, що таке вакцинація. Лекції для освітян доступні й у відеоформаті. Послухати їх можна у транспорті, готуючи сніданок чи вечерю», — каже Микита Каліберда.

Теги за темою
КоронавірусШкола
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Российский военкор Андрей Филатов мог погибнуть под Покровском, — соцсети
Фокус
2025-07-25T16:12:22Z
Что заставит Путина закончить войну: эксперт назвал три готовящихся «серебряных пули»
TSN
2025-07-25T16:06:57Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Секрет идеального борща раскрыт: эта заготовка сэкономит вам кучу времени на его приготовление
Telegraf
2025-07-25T16:12:58Z
Огурцы с кетчупом чили: легкий рецепт без стерилизации на зиму
TSN
2025-07-25T16:06:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Назван возраст, в котором люди изменяют чаще всего
Comments UA
2025-07-25T15:24:48Z
Посевной лунный календарь на август: что обязательно нужно сделать в последний месяц лета
Gazeta UA
2025-07-25T15:00:32Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Девушка, похудевшая на 220 кг, показала обновленную фигуру
Фокус
2025-07-25T16:06:38Z
Виталина Библив сообщила о горе в семье
Корреспондент
2025-07-25T15:18:20Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Гитаристка The Rasmus высказалась о визите в Украину
Корреспондент
2025-07-22T06:54:39Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Идеальный маринад для огурцов: сколько нужно сахара, соли и уксуса, чтобы получились хрустящими
TSN
2025-07-25T15:48:07Z
Как вывести пятна от арбуза: действенные советы
Comments UA
2025-07-25T15:45:28Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Будете спать как младенец: врачи назвали напиток, который поможет быстро заснуть
Знай
2025-07-25T15:06:35Z
С праздником, медики! Открытки и картинки, чтобы поздравить врачей с профессиональным праздником
Telegraf
2025-07-25T14:57:23Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Верховный Суд признал право прихода на костел Святого Николая в Киеве
Апостроф
2025-07-25T16:06:43Z
Рунический гороскоп на 26 июля 2025: Ракам – обновление от интуиции, Водолеям – укрепление внутренней границы
TSN
2025-07-25T16:06:30Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
"Через два года на фронте не останется никого": военный напомнил, что мобилизованные массово бегут из армии
Gazeta UA
2025-07-25T15:54:08Z
Убивает до миллиона человек ежегодно: какое животное является самым смертоносным в мире
TSN
2025-07-25T15:48:46Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Сбежал в СОЧ и бил жену? Что известно о скандальном блогере, устроившем ДТП в Киеве
Telegraf
2025-07-25T15:24:05Z
Госпрограмма "Муниципальная няня": правоохранители раскрыли схему хищения 2 млн грн
Апостроф
2025-07-25T14:42:54Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Футболку величайшего украинского футболиста выставили на продажу: как она выглядит и сколько стоит
Telegraf
2025-07-25T16:12:34Z
В бою Канело-Кроуфорд Уайлдер ориентируется на успех Кроуфорда
Корреспондент
2025-07-25T15:57:12Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
"Бьют, как лошадь копытом": Усик назвал боксеров, перед которыми у него тряслись ноги
Telegraf
2025-07-25T15:54:09Z
Яремчук забивает за Олимпиакос уже второй матч
Корреспондент
2025-07-25T15:33:32Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Максимальные пенсии в августе: возрастут ли выплаты и кто может получить
Знай
2025-07-25T15:36:00Z
В Украине начал дорожать популярный сезонный овощ: с чем это связано
Фокус
2025-07-25T15:15:26Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Разработчики поделились новым видео с геймплеем Mafia: The Old Country
Знай
2025-07-25T15:51:29Z
Ученые обнаружили остатки любимого соуса древних римлян, который ели 1800 лет назад
Апостроф
2025-07-25T15:15:19Z
Крадет фото и угрожает пользователям: в 250 приложениях обнаружилась неожиданная опасность
Фокус
2025-07-25T15:00:32Z
Искусственный интеллект и кибербезопасность: цифровая эволюция защиты
Comments UA
2025-07-25T14:06:50Z
В России запустили ракету с иранским спутником
Корреспондент
2025-07-25T13:57:36Z
Apple добавит новый цвет в линейку iPhone 17 Pro
Gazeta UA
2025-07-25T11:57:25Z
LG против TCL и Hisense: эксперты выяснили, какой телевизор Mini-LED лучше купить
Фокус
2025-07-25T11:30:37Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z
Цены на электромобили в Украине резко пойдут вверх: с чем это связано и когда лучше покупать
UAToday
2025-07-24T23:39:45Z
Volkswagen опередила Tesla на рынке электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-07-24T18:21:00Z
Toyota обновила внедорожник Sequoia
Корреспондент
2025-07-24T18:12:36Z
Acura прекращает производство седана TLX из-за низкого спроса
Корреспондент
2025-07-24T16:21:30Z
Tesla отчиталась о падении прибыли на 16%
Корреспондент
2025-07-24T11:15:08Z