MY.UAНовини
Що таке Стамбульська конвенція й чому вона не руйнує «традиційну» українську сім’ю
Що таке Стамбульська конвенція й чому вона не руйнує «традиційну» українську сім’ю

Що таке Стамбульська конвенція й чому вона не руйнує «традиційну» українську сім’ю

«Це не лише про захист від насильства, а й про вибір європейських цінностей». Розвінчуємо фейки та упередження щодо документа, який допоможе боротися з проблемою домашнього насильства в Україні.

У порівнянні із 2020 роком, у 2021-му в Україні на 47% побільшало звернень щодо домашнього насильства. Наприклад, за вісім місяців 2021 року до поліції на домашнє насильство поскаржилися стільки ж людей, як за весь 2019 рік — 209 тисяч. 90% звернень — від жінок. Така кількість звернень може свідчити, що через обговорення цієї проблеми в медіа та зрушення в роботі поліції з потерпілими вони частіше звертаються по допомогу до правоохоронців. Однак для того, щоби держава могла в рази якісніше та ефективніше допомагати постраждалим, Україна може ратифікувати так звану Стамбульську конвенцію, яку підписала ще у 2011 році. На ратифікації наполягають експерти, громадські організації, окремі політики. Є й ті, хто проти, — представники релігійних спільнот чи люди, які дотримуються консервативних поглядів. І часто вони не лише виступають проти ратифікації документа, а й поширюють міфи про нього. Приміром, стверджують, що конвенція ніяк не захищає чоловіків і надає жінкам привілеї. MediaSapiens пояснює, чому міфи, які ширяться про Стамбульську конвенцію, не відповідають дійсності; чому це не чужий для України документ і чому його потрібно ратифікувати попри вже чинні закони.

 

Що таке Стамбульська конвенція й чому всі просять її ратифікувати

Стамбульська конвенція — це міжнародна угода Ради Європи щодо насильства проти жінок та домашнього насильства. Її назвали Стамбульською, адже відкрили до підписання саме в цьому турецькому місті 11 травня 2011 року. Вже за три роки — 1 серпня 2014 року — конвенція набула чинності. Першою у 2012 році її ратифікувала Туреччина, станом на 2018 рік конвенцію підписали 45 країн. Україна також підписала конвенцію, однак досі не ратифікувала (тобто не затвердила на законодавчому рівні в парламенті), хоча такі спроби були, а активістки часто виходять на марші та створюють петиції з вимогою зробити це.

Наприклад, 4 травня 2020 року петиція про ратифікацію Стамбульської конвенції на сайті президента набрала понад 25 тисяч голосів. Тоді у відповіді на петицію йшлося, що президент внесе на розгляд Верховної Ради проєкт закону «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» після того, як Міністерство закордонних справ подасть пропозиції. І хоч заяви парламентарів, що Верховна Рада готова розглядати питання про ратифікацію, були, цього так і не сталося. Активістки громадської організації «Марш жінок» взимку 2022-го знову створили петицію на сайті президента з незмінною вимогою, і вона знов набрала необхідну кількість голосів для розгляду.

На думку активістки «Маршу жінок» Олени Шевченко, Стамбульська конвенція — це захист, реагування на насильство та його попередження. «Конвенція гармонізує українське законодавство та дасть змогу змінити систему, яка десятиліттями звинувачувала самих постраждалих від насильства жінок у тому, що їх б’ють, ґвалтують та знущаються. Конвенція захищає всіх людей, незалежно від гендеру, але не ігнорує факту, що жінки від насильства страждають непропорційно частіше, адже це насильство засноване саме на ставленні до жінки як такої, що має підкорятися чоловікові», — каже вона.

 

А хіба в Україні немає закону, який захищає потерпілих від насильства?

В принципі, є. Наприклад, закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Але цього не досить. За словами координаторки Громадської ради з гендерних питань при МФО «Рівні можливості», керівниці Програми рівних можливостей жінок ПРООН Лариси Кобелянської, в останні роки Україна розробляла зміни до національного законодавства в контексті запобігання насильству. «Ці зміни Верховна Рада ухвалювала, і деякі з них, зокрема у Кримінальному кодексі, вже містять посилання і на Стамбульську конвенцію, хоча вона досі не ратифікована, — каже Лариса Кобелянська. — За останні роки ми маємо великий прогрес: ми ухвалили державну соціальну програму рівних прав і можливостей чоловіків і жінок, соціальну програму протидії та запобігання домашньому насильству, внесли зміни до чотирьох кодексів і десяти законів України тощо. І якщо в інших країнах Стамбульська конвенція приймається з очікуванням змін у їхні національні законодавства, то ми вже внесли зміни, які йдуть синхронно з тим, які є у Стамбульській конвенції. У нас залишився наступний крок — ратифікація. Нам це потрібно».

Вона додає, що переваги, які Україна матиме від ратифікації Стамбульської конвенції, лежать у площині вдосконалення законодавства і наближення його до стандартів ЄС. «Головне — ратифікацією цієї конвенції ми підтверджуємо свій вибір європейських цінностей. Сподіваюся, це наближатиме Україну до набуття повноправного членства в Європейському союзі», — розповідає Лариса Кобелянська.

 

І що, коли її ратифікують, усе одразу зміниться й домашнього насильства не стане?

Експертка каже, що зміни внаслідок ратифікації не відбудуться в один момент. Аби прискорити процес змін, суспільству треба зробити велику домашню роботу — попрацювати над формуванням адекватного ставлення до проявів домашнього насильства. «Поки не буде активної участі в запобіганні насильства з боку всіх громадян, розв’язати проблему, лише укладаючи міжнародні договори чи ухвалюючи закони, буде важко, — розповідає Лариса Кобелянська. — Але це не ставить під сумнів необхідність конвенції і законів. Це паралельні процеси, які мають однакову важливість. Адже лише завдяки громадській відповідальності притулки не з’являться, і лише з ухваленням конвенції також. Маємо розробити інфраструктуру: сформувати місцеві бюджети, підготувати спеціалістів, навчити людей, які працюватимуть із потерпілими і кривдниками. Щоби подолати проблему, ми повинні мати ресурс — як людський, так і фінансовий».

 

Окей. Але ж Стамбульська конвенція — чужа для України

Та ні. Хоча таку думку нерідко можна зустріти в медіа. Наприклад, у заявах Ради церков, яка наполягає, що ця конвенція нав’язує Україні «зовнішні» ідеології. Лариса Кобелянська розповідає, що починаючи з 2001 року, від прийняття Україною одного з перших законів щодо протидії домашньому насильству, створювалися національні інструменти для правового захисту потерпілих і переслідування кривдників, винних у домашньому насильстві. І завдяки цьому, каже експертка, Україну запросили до розробки Стамбульської конвенції. «Ми маємо пам’ятати, що наша країна була серед авторок цього міжнародного документу», — пояснює експертка.

 

А хіба Стамбульська конвенція не руйнує «традиційну» українську сім’ю?

У грудні 2021 року кілька обласних рад, зокрема Запорізька, звернулися до Верховної Ради із проханням не допустити ратифікації Стамбульської конвенції та захистити традиційну українську родину, цінності якої базуються на основах християнської етики. Звернення ініціювали депутати від «Опозиційної платформи — За життя». У ньому йшлося, що Стамбульська конвенція «легалізує і запроваджує поняття, що руйнують традиційні погляди на сім’ю і людство як спільноту чоловіків та жінок», а поняття «гендер», яке справді є в конвенції, на думку авторів звернення, розмиває поняття статі.

Представниця ГО «Інсайт» та «Марш жінок», авторка петиції за ратифікацію Олена Шевченко заперечує це твердження й каже, що Стамбульська конвенція захищає від насильства, а не руйнує традиційні цінності. «В Україні є велика проблема поширеності домашнього насильства, коли мільйони жінок та дітей страждають від постійних знущань, побиття та каліцтва. Саме це руйнує українські сім’ї», — каже Олена Шевченко. Вона додає, що саме Стамбульська конвенція допоможе Україні нарешті почати допомагати постраждалим та дасть змогу будувати своє життя без насильства.

Проте не всі обласні ради такі, як Запорізька. Наприклад, Вінницька облрада, навпаки, звернулася до президента із проханням ратифікувати конвенцію якнайшвидше. У зверненні депутати наголосили, що ратифікація «стане виконанням зобов’язань, які Україна дала як країна, що рухається до Європи».

 

Конвенція захищає лише жінок?

Ні. Але такі твердження також трапляються в медіапросторі. Наприклад, видання «Всеукраїнський собор» стверджує, що «документ не згадує про чоловіків-жертв і про жінок, які постраждали від насильства з боку представників своєї статі». Лариса Кобелянська каже, що це не так. Вона наголошує, що з більш ніж 300 тисяч звернень за фактом домашнього насильства за останній рік майже 90% — саме від жінок. «Відсоток чоловіків, які потерпають від насильства, як правило, значно менший. Тому з арифметичної точки зору зрозуміло, що ті зусилля, які будуть спрямовані внаслідок ратифікації, будуть адресовані переважно жінкам, — розповідає вона. — Хоча справедливости заради: конвенція перша з подібних документів вказує на те, що це комплексний документ, який зобов’язує державу надавати допомогу жінкам, чоловікам, дітям, іншим членам родини, людям похилого віку, людям з інвалідністю. Це важливо, тому що ігнорування захисту чоловіків створює ілюзію, що вони апріорі не можуть потрапити в число потерпілих. Але вони можуть, і це враховується конвенцією».

 

А чому Туреччина вийшла з конвенції? Може, і нам вона не потрібна?

Повідомлення, що деякі держави намагаються вийти зі Стамбульської конвенції, справді з’являються у ЗМІ. Переважно йдеться про Туреччину та Польщу. Однак як з’ясували фактчекери «Вокс Україна», у Польщі вихід зі Стамбульської конвенції з 2015 року був пунктом угоди коаліції «Об’єднаних правих», які зараз при владі. У 2021-му Польща оголосила про вихід із конвенції нібито через «ідеологічний характер», неприйнятний для чинної влади. Раніше консервативна влада Польщі називала «іноземною ідеологією» і захист прав ЛГБТ+, а в січні 2021 року в країні набуло чинності рішення Конституційного суду щодо заборони абортів, згідно з яким переривання вагітності дозволяється тільки після зґвалтування або в разі загрози життю матері, що порушує право жінки розпоряджатися своїм тілом.

Олена Шевченко пояснює: Стамбульська конвенція стала маркером належності до демократичних цінностей. «Так, на жаль, деякі країни зараз намагаються обмежити права жінок, транслюючи меседж, що Стамбульська конвенція призведе до більшого відсотку розлучень. Але основне — це те, що справжню сім’ю неможливо побудувати на насильстві та примусі», — каже експертка.

Лариса Кобелянська каже, що не підписали конвенцію тільки Росія та Азербайджан. «Країни, які підписали, але не ратифікували — переважно ті, які перебувають під впливом Росії. Ми маємо зрозуміти, що Стамбульська конвенція в наш час тотальної гібридної війни стала однією з тем для пропаганди, — каже Лариса Кобелянська. — Щодо Туреччини та Польщі… Треба розуміти, що боротьба праворадикальних сил із демократичними в кожній країні відбувається у специфічний спосіб». Експертка додає, що при виході зі Стамбульської конвенції Туреччина порушила міжнародні норми. «Ратифікацію підтримує парламент, а про вихід був лише указ президента. Не може указ президента скасовувати те, що ухвалено парламентом», — розповідає вона. Під час виходу з конвенції турецькі політики також заявляли, що документ «заохочує розлучення і підриває традиційну родину», а це, за їхніми словами, суперечить консервативним цінностям країни, проте на вулицях відбувалися протести. Люди виходили з гаслами про те, що не відмовляються від конвенції.

 

Але ж Стамбульська конвенція дає жінкам додаткові права?

На сайті президента України з’являються петиції не лише із проханням ратифікувати конвенцію, а й навпаки — з вимогою не робити цього. Серед аргументів автора одного з таких звернень — Олександра Лапка — те, що конвенція надаватиме жінкам додаткові переваги у правах. Олена Шевченко каже, що це неправда, бо захист від насильства — не додаткове право, а спосіб зупинити знущання.

 

І конвенція не усуває відмінності між чоловіками та жінками?

Цей міф, знову ж таки, часто ширять представники релігійних організацій, однак його, як і низку інших міфів про конвенцію, спростували експертки Ліза Кузьменко та Олександра Голуб у посібнику «Міфи і факти про Стамбульську конвенцію». Експертки наголошують, що Стамбульська конвенція не спрямована на усунення відмінностей між жінками та чоловіками і не передбачає, що жінки та чоловіки є або повинні бути однаковими. «У той же час конвенція вимагає вжити заходів для протидії думці, що жінки є неповноцінними порівняно з чоловіками», — йдеться в посібнику.

 

Але ж конвенція суперечить релігійним традиціям України?

Ні, адже, як ідеться в посібнику «Міфи і факти про Стамбульську конвенцію», документ не регулює релігійні норми чи вірування. «Однак конвенція підкреслює, що культура, звичаї, релігія, традиції або так звана “честь” не повинні розглядатися як виправдання будь-якого акту насильства, — пишуть експертки. — Стамбульську конвенцію ратифікувала низка держав із сильними релігійними традиціями: Сербія, Греція, Кіпр, Чорногорія, Грузія, Іспанія, Сан-Марино, Італія та Польща. Варто пам’ятати, що, згідно з нашою Конституцією, церква та релігійні організації в Україні відокремлені від держави. Водночас кожен в Україні має право на свободу думки та релігійну свободу».

 

Якщо документ такий класний, чому його досі не ратифікували?

На думку експертки Лариси Кобелянської, єдина перепона на шляху до ратифікації — відсутність потенційних голосів серед депутатів. «Невдалі спроби ратифікації вже були. І невідомо, чи зараз депутати підтримають це. Тому громадянське суспільство для себе розглядає як першочергове завдання роботу з депутатами — просвітницьку, адвокаційну. І, звісно, донесення думки громадськості. Нехай це виглядає як тиск на депутатів, але це на благе діло», — пояснює Лариса Кобелянська.

 

А що можна зробити, щоби таких міфів було менше?

Голова ГО «Жінки в медіа», членкиня Комісії з журналістської етики Ліза Кузьменко каже, що українські медіа та журналісти інколи поширюють недостовірні чи неперевірені факти про Стамбульську конвенцію. Наприклад, поширюючи думки відомих політиків із цього приводу. На її думку, тиражування цих міфів і фейків можна уникнути завдяки старому доброму фактчекінгу. Експертка радить медійникам послуговуватися «Рекомендаціями щодо принципів запрошення гостей і титрування експертів в інформаційно-аналітичній журналістиці», які розробила Незалежна медійна рада ще у 2018 році.

Також, на думку Лізи Кузьменко, говорячи про Стамбульську конвенцію, не варто запрошувати коментувати таку складну тему «експертів з усього» — людей, готових коментувати будь-які теми. «Якщо йдеться про політиків, вони мають коментувати суспільно-політичні явища або від імені представленої ними політичної сили, або в межах сфери їхньої компетенції — професійної (за наявності попередньої експертизи, наукової роботи тощо) або посадової (якщо вони представляють відповідний комітет парламенту або відповідають за певний напрям), — каже експертка. — Медіа також мають перевіряти, чи немає конфлікту інтересів у запрошених гостей та експертів».

Ліза Кузьменко додає, що принцип «балансу», якого варто дотримуватися в текстах, не означає, що можна надавати слово в медіа тим, хто, висловлюючи позицію, вдається до мови ворожнечі, дискримінації чи сексизму. «Подання таких цитат без відповідного пояснення з боку редакцій або належного бекґраунду неприпустиме. Особливо коли такі висловлювання подаються в заголовках медіа, — розповідає експертка. — Пам’ятайте про принцип ВВС “Repeating a libel is a libel” / ”Повторення наклепу — це наклеп”».

Фото: Amnesty International Ukraine

Теги за темою
Законодавство
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як перетворити телефон на роутер і роздати мобільний інтернет: доступні способи
Политека
2025-02-12T00:00:36Z
Археологи знайшли велике загублене місто
Gazeta UA
2025-02-11T23:39:45Z
Український прапор просто зараз прямує до Місяця, – Юлія Саніна
Фокус
2025-02-11T23:36:43Z
У Мілані під замком виявили таємничі тунелі, ескізи яких міг створити Леонардо да Вінчі
УкраинФорм
2025-02-11T22:36:58Z
Чотири головні ознаки: хакер розповів, як зрозуміти, що ваш телефон зламали
Политека
2025-02-11T21:27:44Z
Знайшли гроші диявола: археологи виявили унікальні скарби в Нідерландах
Фокус
2025-02-11T21:15:34Z
Мільйони користувачів під загрозою: Apple та Google видалили понад 20 застосунків, що крали криптовалютні паролі
InternetUA
2025-02-11T20:52:27Z
Я так борюся з тролями, – популярний блогер перетворює хейт соцмереж у чорнило на своєму тілі
24tv
2025-02-11T20:39:35Z
Абонентам Vodafone, lifecell та Київстар показали, як усунути символ "Е" з екрана смартфона
Хвиля
2025-02-11T20:39:19Z
14 лютого принесе незабутні моменти: астрологи назвали ТОП-4 знаки зодіаку
GlavRed
2025-02-12T00:33:31Z
5 неочевидних ознак, що вашу кухню захопив безлад: ось що з цим робити
24tv
2025-02-11T20:48:20Z
Що треба робити, щоб банани не чорніли: експерти поділились лайфхаком
GlavRed
2025-02-11T20:27:53Z
Що означає носити червону нитку на зап'ясті: чим небезпечна така прикраса
GlavRed
2025-02-11T20:27:04Z
Рецепт дивовижного рибного пирога розкрив шеф-кухар: неймовірно ніжний смак
GlavRed
2025-02-11T19:27:23Z
Сподобається кожному: красиві подарунки чоловікові на День Валентина
24tv
2025-02-11T19:27:23Z
Сяятимуть, як новісінькі: як відбілити кросівки в домашніх умовах
GlavRed
2025-02-11T19:27:13Z
Досить купувати його в магазині: домашній майонез на варених яйцях від фіналістки "МастерШеф"
24tv
2025-02-11T19:21:40Z
4 європейські напрямки, де вирує найромантичніша атмосфера на День святого Валентина
24tv
2025-02-11T19:15:45Z
У Стамбулі через снігопади скасували навчання в усіх навчальних закладах
УкраинФорм
2025-02-12T00:45:50Z
Прикордонники викрили контрабанду психотропів і ліків на ₴1,3 млн
Украина Криминальная
2025-02-12T00:33:26Z
У Львові затримали організатора каналу переправлення осіб через кордон
УкраинФорм
2025-02-12T00:12:41Z
Жителя Київщини судитимуть за шахрайство на ₴600 тис
Украина Криминальная
2025-02-11T23:45:54Z
У Рівненській області чоловіки побили військовослужбовців ТЦК
Украина Криминальная
2025-02-11T23:21:11Z
На Рівненщині сапери знешкодили бойову частину російського дрона
УкраинФорм
2025-02-11T23:18:54Z
Росіяни обстріляли село на Харківщині, є постраждалий
УкраинФорм
2025-02-11T20:57:13Z
У Києві та низці областей - повітряна тривога через загрозу ворожих БПЛА
УкраинФорм
2025-02-11T20:21:24Z
В Італії під час рейду проти сицилійської мафії заарештували 130 осіб
УкраинФорм
2025-02-11T19:24:28Z
Україна виборола перші медалі на Іграх Нескорених
УкраинФорм
2025-02-12T00:00:20Z
Футболіста Девіда Бекхема викрили у зв'язках із РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T23:39:26Z
Монако — Бенфіка: цікаві варіанти ставок на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-02-11T22:51:16Z
Синьо-жовтий подіум: Україна здобула перше "золото" на Іграх нескорених
24tv
2025-02-11T22:33:27Z
Ювентус вперше з січня 2024 року здобув три перемоги поспіль
Football.ua
2025-02-11T22:28:18Z
"Реал" без Луніна вирвав перемогу над "Манчестер Сіті" в першому матчі плейоф Ліги чемпіонів
TSN
2025-02-11T22:18:15Z
Дембеле повторив бомбардирське досягнення Неймара, Б'янкі та Мбаппе в ПСЖ
Football.ua
2025-02-11T21:24:51Z
Девіс хотів забрати пояс Берінчика: як пройшла перша битва поглядів боксерів
24tv
2025-02-11T21:09:47Z
ПСЖ розбив "Брест" у стартовому матчі 1/16 фіналу Ліги чемпіонів
TSN
2025-02-11T20:30:33Z
Водоканал на Житомирщині внаслідок забруднення річки спричинив збитки на понад ₴3,6 мільйона
УкраинФорм
2025-02-12T00:54:50Z
Довічне ув’язнення отримав зрадник, який штурмував Попасну й Бахмут
УкраинФорм
2025-02-12T00:30:58Z
Діденко попередила про "замасковане" потепління та новий прихід морозів
Хвиля
2025-02-12T00:09:28Z
Росія атакувала Кривий Ріг: Вілкул розповів про наслідки для міста
24tv
2025-02-11T23:54:42Z
У Рівному засудили до 11 років ув’язнення колаборантку-лікарку з Херсонщини
УкраинФорм
2025-02-11T23:51:48Z
Росіяни за добу майже 100 разів обстріляли Сумщину і вбили двох людей
Gazeta UA
2025-02-11T23:45:22Z
Війна, день 1084. У Міноборони представили деталі контракту для добровольців віком 18-24 років
Football.ua
2025-02-11T23:03:27Z
З Бериславської громади з-під обстрілів поліцейські евакуювали ще двох жінок
УкраинФорм
2025-02-11T22:57:07Z
Сталінські висотки зводили буквально рабською працею: історик розповів про відбудову Хрещатика у 1940-50-х роках
Telegraf
2025-02-11T22:39:00Z
Після семи років разом і народження двох дітей: зірка Володаря перснів одружився
GlavRed
2025-02-12T00:27:41Z
Тарас Цимбалюк різко скинув вагу і показав, який тепер вигляд має
GlavRed
2025-02-12T00:27:02Z
Євробачення-2025: конкурсну пісню для учасниці від Ірландії написала росіянка
GlavRed
2025-02-11T23:27:15Z
"Вона пропагує": зрадниці Лоліті пред'явили звинувачення в РФ
GlavRed
2025-02-11T21:27:08Z
Як виглядав перший музичний кліп в українському шоубізнесі та хто його створив
24tv
2025-02-11T20:39:37Z
Все не просто, – Тоня Матвієнко висловилась про свій хіт "Кульбаби" та заробіток з пісні
24tv
2025-02-11T20:27:24Z
"У машині він починає": Анна Саліванчук повідомила про домагання
GlavRed
2025-02-11T20:27:00Z
Не тільки зірка "Друзів": 4 найкращі фільми з Дженніфер Еністон
24tv
2025-02-11T19:48:52Z
Які жіночі парфуми зводять з розуму чоловіків
24tv
2025-02-11T19:36:49Z
Влада хоче планово відмовитися від мобілізації: в ОП розповіли деталі
24tv
2025-02-12T00:27:51Z
«Контракт 18-24″: Міноборони запустило новий формат добровільної служби
Vlasti
2025-02-12T00:15:16Z
У ЗСУ припинили формування нових бригад: Паліса розповів, на чому зосередять усі зусилля
ZN UA
2025-02-11T23:33:55Z
В Україні кружляють безпілотники: названо напрямок руху
TSN
2025-02-11T23:18:35Z
Що подарувати хлопцю на 14 лютого: недорогі, але гарні ідеї
Политека
2025-02-11T23:03:33Z
Засновник Apple Стів Джобс казав Біллу Гейтсу прийняти LSD, щоб створювати кращий дизайн — той відповів, що просто «отримав не ту партію»
ITC
2025-02-11T22:10:29Z
12 лютого: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T22:03:23Z
Уряд Польщі хоче обмежити виплати на дітей для біженців
iPress
2025-02-11T21:51:01Z
Українцям показали сім найрідкісніших професій на ринку праці: ви про них навіть не чули
Хвиля
2025-02-11T21:36:59Z
Обмежено придатні можуть стати порушниками обліку: чому та як цього уникнути
Telegraf
2025-02-11T23:30:38Z
Науковці з’ясували, у який час доби люди відчувають себе найщасливішими
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T23:09:57Z
Сім явних ознак, що ви спите недостатньо
Gazeta UA
2025-02-11T21:03:22Z
Знайшли новий негативний наслідок використання менструальних чаш
24tv
2025-02-11T18:45:31Z
Ламкі нігті, роздутий живіт і плями на шкірі: ШІ показав, що буде, якщо не спати 7 годин на добу
FaceNews
2025-02-11T18:42:16Z
Богуславська лікарня тимчасово припинила планову госпіталізацію через грип і ГРВІ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T17:51:12Z
В Україні впроваджують програму безоплатної психологічної допомоги для ветеранів
УкраинФорм
2025-02-11T16:27:55Z
Чому рибу обов'язково потрібно подавати з лимоном: ця хитрість не лише для покращення смаку
TSN
2025-02-11T15:36:14Z
Ще одній людині успішно пересадили нирку від свині
24tv
2025-02-11T15:27:43Z
Український експорт до Німеччини зріс майже на 20 відсотків і значно випередив російський
УкраинФорм
2025-02-11T23:36:48Z
Україні потрібно подвоїти ВВП: економіст дав прогноз на найближчі роки
24tv
2025-02-11T22:03:03Z
У Нідерландах споживання газу скоротилося на чверть за п’ять років
УкраинФорм
2025-02-11T21:54:48Z
Американська компанія купила українського розробника ШІ-чатботів BotsCrew: що відомо
InternetUA
2025-02-11T21:52:14Z
Добудувавши два енергоблоки на Хмельницькій АЕС, можна буде виробляти понад 2 гігавати електрики, - Зеленський
Комсомольская правда
2025-02-11T20:52:52Z
Індекс сприйняття корупції: Україна погіршила свої показники у 2024 році
iPress
2025-02-11T20:12:18Z
ПФУ встановив граничну суму доходу для отримання комунальних пільг
Хвиля
2025-02-11T20:00:16Z
Величезна сума: що варто розуміти про вартість угоди щодо рідкоземельних металів
24tv
2025-02-11T19:57:51Z
Видобуток рідкісноземельних металів буде дуже вигідним Україні — економічний експерт
TSN
2025-02-11T19:36:15Z
Заощадити можна понад 8 000 грн на рік: механік назвав секретну кнопку у авто
GlavRed
2025-02-11T22:27:58Z
Як перевірити авто з Європи, США та інших країн за VIN-кодом?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T20:45:52Z
Більшість не знає: чому не варто використовувати литі диски на авто взимку
GlavRed
2025-02-11T20:27:15Z
Volvo модернізував процес зарядки електромобілів та гібридів
AutoGeek
2025-02-11T19:36:48Z
На шасі Ford Trucks F-Line в Україні виготовили цікавий комунальний автомобіль
AutoCentre
2025-02-11T19:12:55Z
Кладовище електромобілів: Jaguar викупила проблемні I-Pace у власників та відправила їх на смітник
ITC
2025-02-11T17:16:10Z
DAF Trucks зміцнює свої позиції на ринку вантажівок
AutoCentre
2025-02-11T16:15:27Z
Спад на ринку вживаних авто: які моделі купували найчастіше
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T16:12:53Z
Tesla запустила суперкомп'ютер Cortex з 50 000 ШІ-чипів NVIDIA H100
24tv
2025-02-11T16:09:37Z
Без open та sale: Держдума підтримала законопроєкт про заборону іноземних слів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T00:48:00Z
В МЗС РФ відреагували на пропозицію Зеленського обміняти Курську область на територію України
Gazeta UA
2025-02-12T00:30:39Z
"Абсолютно нереалістично": Тука розніс пропозиції команди Трампа щодо України
GlavRed
2025-02-12T00:27:59Z
"Україна – не "околиця" Росії, а давня держава!" – історик розвінчав найпопулярніший міф
Telegraf
2025-02-12T00:24:03Z
США, Британія й Австралія ввели санкції проти російської інтернет-платформи Zservers
InternetUA
2025-02-12T00:04:54Z
Сійярто похизувався, що Угорщина дасть 1 млн євро армії Лівану, а не України
Европейская правда
2025-02-11T23:36:58Z
Трамп розповів про контакти з РФ і зробив важливу заяву щодо завершення війни
GlavRed
2025-02-11T23:27:15Z
Пострадянська Азія виходить з-під впливу Кремля – FT
Хвиля
2025-02-11T23:12:03Z
Росія відреагувала на ідею про “обмін територіями”
1News
2025-02-11T23:06:44Z