Вчені Лондонського університету королеви Марії (Великобританія) та Будапештського університету Земмельвайса (Угорщина) довели, що вживання до трьох чашок кави на день надає захисну дію на здоров’я серця, а також знижує ризик інсульту та загальну смертність. Користь напою продемонструвало найбільше на сьогодні дослідження, про результати якого повідомляється в прес-релізі на MedicalXpress.
Дослідники проаналізували дані про 468 629 людей, які взяли участь у довгостроковому дослідженні UK Biobank, націленому на виявлення факторів середовища та генетичної схильності до розвитку різних захворювань. Добровольці заповнювали докладну анкету про харчові звички та спосіб життя, в якій вказували кількість вживаної кави, а також повідомляли про шкідливі (куріння) та корисні (фізичні вправи) звички. В учасників також перевіряли кров’яний тиск, рівень холестерину та цукру в крові, які є факторами ризику серцево-судинних захворювань.
Усіх людей розділили на три групи залежно від кількості споживаної кави: ті, що не п’ють, вживають у помірних кількостях і п’ють значну кількість кави на день. Учасникам також провели МРТ, щоб можна було простежити, як вживання кави впливає на функціонування кровоносної системи з часом.
Виявилося, що невеликі та помірні дози напою не тільки не шкідливі для серця та судин, а, навпаки, мають захисну дію. Так, загальний ризик смертності знижувався на 12 відсотків, а ризик смерті від серцево-судинних захворювань на 17 відсотків. Ризик інсульту знижувався на 21 відсоток.
Молота кава в помірних кількостях була пов’язана з нижчим ризиком смертності, але ця перевага не була виявлена серед постійних любителів розчинної кави. Це може пояснюватися відмінностями в технологіях виробництва мелених та розчинних форм, оскільки вони містять різні сполуки. Однак навіть вживання кави без кофеїну знижувало загальну смертність, що вказує на те, що не лише кофеїн позитивно впливає на здоров’я.