MY.UAНовини
Союзна рішучість-2022: військовий вишкіл, план наступу на Україну чи ядерний ляпас НАТО
Союзна рішучість-2022: військовий вишкіл, план наступу на Україну чи ядерний ляпас НАТО

Союзна рішучість-2022: військовий вишкіл, план наступу на Україну чи ядерний ляпас НАТО

Союзна рішучість 2022 – військові навчання, які влаштували Москва та Мінськ на території Білорусі, сполошили весь світ. Білоруси проводять маневри спільно з російськими військовими, наче, не вперше. Але що ж так бентежить сусідні з Білоруссю країни: Україну, США та й взагалі НАТО. Зараз про все по черзі.

Цього разу вишкіл проводять на п’яти полігонах – Доманівському, Гозькому, Обуз-Ліснівському, Брестському та Осиповичському. Також задіяні майже всі великі військові аеродроми країни.

Чому важлива географія навчань?

По-перше, тому що два з п’яти військових об’єктів розташовані не на українському кордоні, а на межі Білорусі з Польщею та Литвою. Тобто фактично Москва грає м’язами під самим носом двох членів НАТО.

Невже Путін і Лукашенко зазіхнули на найпотужніший у світі військовий союз? І так, і ні. Принаймні такої думки аналітики, з якими поговорили Факти Тижня.

— Я не прихильник сліпого відкидання версій. Але коли йдеться про баланс сил на європейському континенті, то у Росії шансів немає, – зазначив американський генерал у запасі Бен Ходжес.

Колишній військовий зазначив: якщо скласти всі економічні показники та військову силу всіх тридцяти членів союзу та порівняти з Росією, то в Заходу величезна перевага.

— Але за останній рік росіяни складали до купи різні частинки свого плану, які дають їм різні можливості. І це не лише заради максимального тиску на Україна, але й на єдність союзників НАТО.

Що ж це за пазли, які намагаються скласти росіяни? З одного боку, Путін хоче дати ляпаса Заходу за відмову виконувати ультиматум, який Кремль висунув країнам НАТО. Зокрема, йдеться про відмову в членстві Україні та Грузії, а також повернення до рубежів 1997 року.

З іншого боку – у Кремлі намагаються відволікти увагу від справжньої цілі Москви – повномасштабного військового нападу на Україну.

Фото: Офіс президента, Depositphotos

Але тут важливі деталі. Чим таким Росія може налякати більш технологічно розвинені західні країни? Звісно, відповідь на поверхні – це ядерна зброя. Ще у 2019 році, під час суперечки з Дональдом Трампом, Путін гримнув дверима та вийшов з договору про ліквідацію ядерних ракет середньої та малої дальності (ДРСМД). Не те щоб в Москві й до цього його дотримувались, але три роки тому росіяни заговорили про це відкрито.

Не смішіть мої Іскандери

Але який зв’язок між ядерною зброєю та спільними навчаннями росіян і білорусів? Річ у тім, що американська приватна компанія Maxar Technologies оприлюднила знімки, на яких видно скупчення цих російських ракетних установок. Ці ракети здатні нести ядерні заряди. За офіційними даними, дальність польоту ракети Іскандер до 500 км, що в принципі відповідає обмеженням вже недіючого договору про ядерну зброю зі США.

Але військові експерти неодноразово заявляли, що Москва навмисне занижує тактико-технічні характеристики цих ракет, а насправді вони можуть вражати цілі на відстані до 700 км. Це сильно змінює безпековий стан речей. Про перетягування Іскандерів до Білорусі повідомляють і розслідувачі російського незалежного проєкту Conflict Intelligence Team (CIT).

У коментарі Фактам Тижня експерт СІТ Кирило Михайлов розповів, що поки не бачить спроб Росії розв’язати масштабну ядерну війну на континенті. Мовляв, Іскандери до Білорусі стягнули з іншою метою.

— Все, що зараз є на території Білорусі 0 це фактор стримування самої НАТО. Російські штабісти розглядають можливість певного натівського контрудару в разі повномасштабного наступу на Україну, – сказав Михайлов.

А от білоруський військово-політичний оглядач Ягор Лєбядок вважає, що Іскандери прислали в Білорусь не лише для того, щоб не дати НАТО вступитися за Україну.

Читайте
Крім загрози вторгнення Росії в Україну, існує ризик повалення уряду в Києві - Столтенберг

По-перше, ракетні установки засвітилися на супутникових знімках, тому сховати ядерні боєприпаси не так просто – для цього потрібна спеціальна інфраструктура, охорона та додаткові гроші.

Навіщо Кремлю такий головний біль? А от що має викликати справжнє занепокоєння – системи протиповітряної оборони С-400 в тандемі з бомбардувальниками ТУ-22М3.

Доречі, вони вже на білоруських військових аеродромах. Росіяни їх перекинули з Далекого Сходу, щоб вони могли “залетіти на потрібну глибину, завдати ракетні удари та полетіти”, сказав Лєбядок. А в цей час С-400 розчистять для них небо.

Байрактари проти Іскандерів?

Російські системи ППО також мають іншу мету. Річ у тім, що ударні дрони турецького виробництва Байрактар здатні легко знищити батарею Іскандерів, яких в Білорусі поки нарахували 12 штук. В арсеналі України Байрактарів достатньо, щоб завдати удар, але саме С-400 за задумом росіян якраз і мають стримати українські безпілотники.

Аналітик Національного інститут стратегічних досліджень Микола Бєлжсков розповів, що звичайно Іскандери можуть дати ефект, але вони працюють лише у комплексі, як елемент глибокого бою чи військової операції. Це серйозні відмінності цих навчань, якими не можна нехтувати, якщо порівнювати з навчаннями Захід-21 (проводилися восени минулого року).

Таємниця за сімома замками

Традиційно такі навчання, як Союзна Рішучість готуються тривалий час, тому про них відомо заздалегідь. Навіть Захід-21 анонсували майже за рік до початку. Про рішучість Путіна і Лукашенка на кордоні з трьома незалежними державами стало відомо ледь не за місяць – все тримають у таємниці.

Навіть кількість російського контингенту ніхто не називає, як приховують і кількість білоруських вояків на цих навчаннях. Колишній начальник Генерального Штабу, головнокомандувач Збройних Сил України, генерал Армії України, Віктор Муженко розповів, що є інформація про зосередження від 5 до 8 тис. російських військ.

— І процес накопичення продовжується, врешті кількість росіян може досягати близько 20-30 тис. військових.

У НАТО вже нарахували близько 30 тис. російських військовослужбовців на території союзної Білорусі. Такі ж цифри називають і незалежні військово-політичні оглядачі.

Щоб продемонструвати прозорість, зазвичай на військові вишколи запрошують іноземних спостерігачів. Про такі правила давно домовилися всі країни на континенті, включно з Росією та Білоруссю.

Читайте
Це не вправи у вакуумі – США про російсько-білоруські навчання

Начальник Генерального штабу ЗС Білорусі Віктор Гулевич проводить брифінг для військових аташе західних країн. Під час цього заходу він намагається переконати закордонних військових дипломатів, що Білорусь та Росія проводять виключно оборонні навчання “на тлі агресивних провокацій деяких країн”.

Щодо чисельності учасників вишколу обмежується лише формулюванням: не перевищує порогу інформування, передбаченого Мінським документом від 2011 року та двосторонніми домовленостями з Республікою Польща та Україною. Гулевич намагається переконати всіх: нічого особливого не відбувається, всі країни тренують своїх солдатів захищати власні кордони.

Нічого особливого, окрім того, що Союзна Рішучість – 2022 відбувається під пильним контролем російського військового керівництва. До Білорусі приїхали міністр оборони РФ Сергій Шойгу та начальник Генштабу Валерій Герасимов. Про шо це може свідчити?

— Це фактично стратегічні навчання Росії, щонайменше з перекидання військ. На всіх стратегічних навчаннях Російської Федерації завжди присутнє вище керівництво – чи то Шойгу, чи то Герасимов, – відповів на наше запитання білоруський експерт Ягор Лєбядок.

Щодо мети цьогорічною Рішучості її озвучує у притаманній йому манері сам Олександр Лукашенко.

— Якщо збожеволілі якісь нацики в Україні не влаштують провокацію, ми воювати не будемо. Але людям треба казати, що ми, щоб вони розуміли, в будь-який момент.

Про будь-який момент в один голос говорять військові розвідки світу. Поки у білоруському небі розсікають російські винищувачі та бомбардувальники, а ракети та танки у повній бойовій. З Києва масово евакуйовуються дипломати. МЗС різних країн закликають своїх громадян чим швидше покинути Україну.

Фото: Depositphotos

Закінчитися навчання мають 20 лютого разом з Олімпіадою у Пекіні. Проводячи паралелі з 2014 роком, коли Путін напав на Україну одразу після Ігор в Сочі, багато хто називає саме цю дату для початку великої війни в Європі.

Після завершення Союзної Рішучості – 2022 росіяни обіцяють вивести більшість військ з територій своєї союзниці. Для Заходу це стало б сигналом про початок деескалації. Та поки у це ніхто не вірить., адже минулого року в Кремлі вже заявляли, що відвели війська від України. Але нині влаштували гру м’язами з іще більшим розмахом.

— Зрештою сьогодні ні з боку України, ні з боку НАТО немає серйозних угруповань, які б виправдовували загалом проведення таких навчань, особливо після того, як минулої осені країни-союзниці вже відпрацювали ті, чи інші елементи, – переконаний військовий експерт Микола Бєлєсков.

Які дійсно плани у Путіна в голові – вгадати не береться ніхто. Але така військова дружба із Білоруссю на тлі дипломатичних ультиматумів Заходу та погроз Україні точно не свідчить про бажання Кремля до чогось домовитись мирно.

Читайте
В окупованому Криму зараз перебуває 32 тис. російських військових - Міноборони
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Жінка успадкувала "дешеву" картину, але насправді забезпечила себе до кінця життя
24tv
2024-10-05T08:27:48Z
Рецензія на фільм «Маєток привидів» / Dagr
ITC
2024-10-05T08:11:25Z
Лікар визнав себе винним у смерті зірки серіалу "Друзі" Метью Перрі: це вже третій
Знай
2024-10-05T07:51:52Z
Відома українська співачка розлучилася з чоловіком після п'яти років шлюбу: "Дуже боляче"
TSN
2024-10-05T07:48:01Z
Нерухомість НСКУ почала рухатися: як живе Будинок кіно у свій 50-й рік
Детектор М
2024-10-05T07:01:57Z
Шари фарби приховували справжнє мистецтво: жінка купила стару шафу та подарувала їй друге життя
24tv
2024-10-05T06:51:26Z
5 сучасних українських фільмів, які заборонені для перегляду в Росії
24tv
2024-10-05T05:57:36Z
"Гострі картузи" вже в процесі: що відомо про каст та сюжет
Знай
2024-10-05T04:51:59Z
У музеї Рівненської, Волинської та Житомирської областей передали унікальний інклюзивний продукт
УкраинФорм
2024-10-05T03:30:21Z
У Маріуполі партизани фіксують переміщення російської техніки у більш безпечні місця
УкраинФорм
2024-10-05T08:30:49Z
На Житомирщині запускають котельню, яка працюватиме на рештках від обробки гречки
AgroNews
2024-10-05T08:21:38Z
Розвідка повідомила, які населені пункти стануть наступною ціллю росіян після Вугледара
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:21:10Z
У Києві є найнебезпечніша станція метро: багато крадіжок
TSN
2024-10-05T08:06:43Z
У Костянтинівці запровадиться посилена комендантська година: коли та скільки триватиме
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:06:19Z
На Прикарпатті держслужбовиця незаконно «здала» в оренду понад 55 гектарів землі
Украина Криминальная
2024-10-05T07:51:28Z
У Києві зранку низький рівень забрудненості повітря
УкраинФорм
2024-10-05T07:45:44Z
Через російські обстріли двоє чоловіків загинули, ще один дістав поранення: на Харківщині слідчі задокументували наслідки воєнних злочинів рф
Мій Харків
2024-10-05T07:40:23Z
ЗСУ мали успіх на Харківщині, а росіяни просуваються далі на Донбасі: ISW про ситуацію на фронті
TSN
2024-10-05T07:36:47Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Західні лідери більше не бояться ядерних погроз Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:31:11Z
У Лаврова зробили цинічну заяву про ядерну зброю і "накинулися" на США
GlavRed
2024-10-05T08:27:19Z
Зеленський збирається представити свій "план перемоги" на "Рамштайні"
Европейская правда
2024-10-05T08:25:19Z
Глава МЗС Естонії: Ми не готові визнати Палестину як державу
Европейская правда
2024-10-05T08:19:54Z
Трамп закликає Ізраїль вдарити по ядерних об'єктах Ірану
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:11:43Z
Журналістка Sky News скасувала інтерв'ю з Борисом Джонсоном через заборону на запис розмови
Детектор М
2024-10-05T08:11:41Z
КНДР постачає росії мільйони снарядів щороку – The Times
iPress
2024-10-05T08:11:18Z
Розвідка Британії назвала наступну ціль російських окупантів після захоплення Вугледара
Европейская правда
2024-10-05T08:04:09Z
Україна знову експортує електроенергію: чому та як довго це триватиме
ZN UA
2024-10-05T08:25:30Z
В Україні через війну і техпорушення знеструмлені 508 населених пунктів
УкраинФорм
2024-10-05T08:21:40Z
Курс валют на вихідні, 5-6 жовтня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2024-10-05T08:18:57Z
«Енергоатом»: Вже у жовтні з ремонту вийде останній недоступний енергоблок
Петр и Мазепа
2024-10-05T08:18:06Z
Чому молоко подешевшало, а інші молочні продукти подорожчали
Agravery
2024-10-05T08:16:33Z
В Україні один з овочів здорожчав майже вдвічі, ніж торік
TSN
2024-10-05T08:06:06Z
В Україні понад 142 тисячі км² залишаються забрудненими вибухівкою
УкраинФорм
2024-10-05T08:03:19Z
Бюджет війни: експерт розповів про головні ризики та проблеми в економіці України у 2025 році
Политека
2024-10-05T07:42:16Z
В Україні зросли ціни на малину: скільки коштує
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T07:36:19Z
Прикордонники оприлюднили ексклюзивне відео боїв за газовидобувні вежі поблизу Зміїного
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:30:23Z
Барбер зачарував хлопця, перетворивши його з "Геґріда" на красеня
24tv
2024-10-05T08:27:28Z
Триває серйозна підготовка: на що вказує знищення російської РЛС "Небо-М"
24tv
2024-10-05T08:21:50Z
росія набирає контрактників: до 2027 року планують 255 тисяч нових військових
iPress
2024-10-05T08:11:44Z
Чому мобілізують тих, хто не служив: юрист дав чітке пояснення
24tv
2024-10-05T08:03:37Z
Керівниця МСЕК потрапила у гучний корупційний скандал: що це за заклад і які його функції
24tv
2024-10-05T08:03:02Z
Старі російські системи ППО не здатні боротися з новими українськими дронами — пояснення розробника БпЛА
InternetUA
2024-10-05T08:01:36Z
Росія виділяє 90 мільярдів рублів на нових контрактників
360ua.news
2024-10-05T07:57:38Z
Стало відомо, скільки невдовзі повісток буде відправлено «Укрпоштою»
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T07:37:34Z
Нонго: У Рівному справді неймовірні вболівальники
Football.ua
2024-10-05T08:25:29Z
Сміян: Матч проти Зорі не матиме принципового характеру для мене
Football.ua
2024-10-05T08:19:08Z
Українець Скапінцев дебютував за «Бостон Селтікс»
УкраинФорм
2024-10-05T08:18:13Z
Ребров довикликав до збірної України Ярмоленка та Сватка
УкраинФорм
2024-10-05T08:11:30Z
Роман: Олександрія завжди була сильною командою
Football.ua
2024-10-05T07:54:45Z
Квасниця: Руху треба змінити свою гру в атаці
Football.ua
2024-10-05T07:49:33Z
Гласнер: Мене не так бентежить упевненість у своїй команді, як те, що правий популізм стає світовим трендом
Football.ua
2024-10-05T07:37:13Z
Гвардіола: АПЛ дозволить клубам перенести стартові матчі нового сезону через Клубний чемпіона світу? Звісно, що ні
Football.ua
2024-10-05T07:25:34Z
Титулована українська біатлоністка отримала термін дискваліфікації
24tv
2024-10-05T07:21:39Z
Чи можна приймати гарячу ванну при хворобах серця
24tv
2024-10-05T06:06:10Z
Як захистити сад від шкідників восени: поради та секрети досвідчених господарок
Политека
2024-10-05T06:00:34Z
Щось на кшталт плацебо, але дуже смачно: вчені заявили, що кава з молоком не приносить користі
Знай
2024-10-05T05:51:33Z
Наукова діаспора: як перетворити відтік мізків на їх циркуляцію
ZN UA
2024-10-05T05:33:04Z
Як правильно підготувати малину до зими: що потрібно зробити у жовтні
Политека
2024-10-05T04:30:36Z
Хлопець каже, що у всіх чоловіків є родимка в одному місці: тікток кинувся масово перевіряти
24tv
2024-10-05T03:36:21Z
На Миколаївщині цьогоріч захворюваність на лептоспіроз збільшилася у 3,4 раза
УкраинФорм
2024-10-05T00:54:52Z
Як зберегти розсаду суниці до весни: експерти дали поради, як правильно підготуватися до зими
Политека
2024-10-04T22:00:54Z
Стерли відчуття страху: вчені відкрили новий спосіб боротьби з ПТСР
Фокус
2024-10-04T18:30:31Z
Харківська косметологиня підозрюється у вбивстві клієнтки з необережності
Мій Харків
2024-10-05T08:13:30Z
На Гаїті банда розстріляла щонайменше 70 людей
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:11:23Z
"Все, нема мостика": величезний потік води прорвав дамби в Алтайському краї – відео
24tv
2024-10-05T08:06:46Z
У Львові жінка випала з трамваю під час руху: водій опинився під судом
Политека
2024-10-05T08:00:01Z
Попросив прикордонників його врятувати: ухилянт намагався втекти до Словаччини, але заблукав
TSN
2024-10-05T07:36:41Z
Ураган "Хелен" вбив у США понад 200 осіб: жахливі кадри наслідків
TSN
2024-10-05T07:33:05Z
У Хмельницькому ексголова МСЕК, засуджений за корупцію, мобілізувався у військо
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T07:15:31Z
У Німеччині двоє військових постраждали під час навчань з ліквідації наслідків стихійних лих
Европейская правда
2024-10-05T07:12:26Z
Замерз та злякався диких звірів. Історія порятунку заблукалого в горах ухилянта
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T07:00:56Z
Українська компанія представила двовісний причіп для 120-мм міномета
InternetUA
2024-10-05T08:31:40Z
У США рідкісний Ferrari за $575 тисяч розшукали завдяки AirPods за 129 доларів
InternetUA
2024-10-05T07:01:05Z
Audi RS7 Sportback став ще крутішим
Portaltele
2024-10-05T06:51:16Z
Представлено оновлений кросовер Nissan Magnite
Portaltele
2024-10-05T04:51:33Z
Знають не всі водії: яку кнопку в авто не варто натискати під час дощу
GlavRed
2024-10-05T00:27:59Z
В Україні запровадили нові правила продажу автомобілів: що потрібно знати водіям
Хвиля
2024-10-04T19:42:25Z
Renault показали стильний електричний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T19:15:13Z
Як не угробити авто: копійчаний засіб вмить уб'є іржу на гальмівних дисках
GlavRed
2024-10-04T17:27:24Z
Skoda Octavia FL: нові грані чеського бестселера
AutoCentre
2024-10-04T16:37:05Z
Скільки коштує відпочинок на Мальдівах
24tv
2024-10-05T08:27:58Z
Знайти панду за 5 секунд зможуть лише одиниці: надзвичайно складна загадка
GlavRed
2024-10-05T08:27:08Z
Як позбутися непотрібних речей у домі: простий, але дуже дієвий лайфхак
24tv
2024-10-05T08:18:04Z
Що покласти в лунку при посадці лілії восени: секретна добавка забезпечить пишне цвітіння
GlavRed
2024-10-05T07:27:15Z
Вихідні повинні бути "смачними": готуємо вдома знамениту на весь світ яєчню Бенедикт
24tv
2024-10-05T07:18:29Z
Порада на мільйон: що додати до прання рушників, щоб вони були м'які та пухнасті
24tv
2024-10-05T06:30:13Z
Час з коханою людиною: у цих 3 знаків зодіаку попереду романтична подорож
24tv
2024-10-05T06:21:06Z
Ніжні японські млинці із заварним кремом: як зробити вишуканий десерт
Политека
2024-10-05T05:33:45Z
Старовинний центр Буковини. Чернівці відзначають День міста
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T05:00:08Z
Конкурували з римлянами: археологи знайшли артефакти древньої культури Кастро
Фокус
2024-10-05T08:06:37Z
Зоря Бетельгейзе весь цей час приховувала від нас величезну таємницю
24tv
2024-10-05T08:03:10Z
Жорсткі диски об’ємом 60 Тбайт з’являться через чотири роки
Portaltele
2024-10-05T07:51:40Z
“Мурашки по шкірі”: маловідома функція iPhone може врятувати життя
InternetUA
2024-10-05T07:01:50Z
Apple програла патентний позов щодо безпеки iPhone
Portaltele
2024-10-05T06:51:42Z
Вчені представили найпотужніший у світі звуковий лазер
Portaltele
2024-10-05T05:51:05Z
Інтерфейс смартфонів Samsung кардинально зміниться з виходом One UI 7
Portaltele
2024-10-05T05:51:04Z
Дуров вперше опублікував фото з донькою
InternetUA
2024-10-05T05:28:15Z
Шахрайка, яка виманювала гроші, зламуючи месенджери, отримала умовний термін
InternetUA
2024-10-05T05:16:43Z