MY.UAНовини
Андрій Гермак: Фінанси важливі для громади, але дошкуляє кадровий голод
Андрій Гермак: Фінанси важливі для громади, але дошкуляє кадровий голод

Андрій Гермак: Фінанси важливі для громади, але дошкуляє кадровий голод

Банилівська, Лівинецька, Сучевенська, Ванчиковецька громади Буковини розпочали розробку стратегій розвитку за експертної підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Депутати Лівинецької громади, що на Кельменеччині, вже, до прикладу, ухвалили рішення про початок стратегічного планування і сформували склад робочої групи, яка працюватиме над її розробкою.

Перші засідання робочих груп відбудуться вже наступного тижня. Команди відпрацюють по чотири засідання, на яких здійснять соціально-економічний аналіз, проведуть опитування мешканців та бізнесу, аналіз сильних і слабких сторін проєкту та розроблять матрицю цілей.

На які позитивні зрушення варто чекати від участі у програмі «U-LEAD з Європою»? Як нині виживає одна із наймолодших в області «незалежна» громада у вільному плаванні? Про це наша розмова із головою Лівинецької сільської територіальної громади Андрієм ГЕРМАКОМ.

Програму «U-LEAD з Європою» фінансує ЄС та його держави-члени – Німеччина, Польща,  Швеція, Данія, Естонія та Словенія – для підтримки України на шляху до зміцнення місцевого самоврядування

Усе у руках громад

– На Кельменеччині до останнього вперто не йшли на створення окремих громад. Лише позаторік за рішенням Кабміну відбулося адміністративне утворення двох об’єднаних громад – Кельменецької й Лівинецької. Ви, пане Андрію, очолили низку прикордонних сіл. Як вдається виживати?

– У вашому запитанні вже і є частина відповіді. Реформа у нашому районі справді відбувалася зі скрипом. Деякі районні керівники, взявши за приклад Сокирянщину, затято відстоювали принцип «Один район – одна громада». Хоча за Перспективним планом, який десятки разів переглядали, ми давно мали стати окремою громадою, одержати від держави відповідні кошти на розвиток і надалі поліпшувати життя населених пунктів. Між тим, перше рішення про створення громади ми прийняли 2018 року, розіславши запрошення доброму десятку сіл з пропозицією об’єднатися навколо Лівинців. Не всі прийняли її, та п’ять сільських рад, які об’єднували сім населених пунктів, все ж погодилися ґаздувати з нами без кельменецької командної бригади. Вже незабаром ми пересвідчилися у правильності свого вибору. До прикладу, у раді Кельменецької ТГ не кожне село має свого представника, щоб відстоювати інтереси земляків, у нашій же раді кожен населений пункт має своїх депутатів. Це, звісно, має вплив на розподіл коштів з бюджету, виділення землі охочим. Другий аргумент. Наші прикордонні села щороку найменше коштів отримували з районного бюджету, що стало додатковим стимулом для створення власної територіальної громади. Шкода лише, що запізно почали процедуру створення громади, бо втратили чималі гроші на соціальний розвиток сіл. Так само як і наші сусіди кельменчани.

– Які завдання взялися реалізовувати після створення територіальної громади?

– Починати було дуже складно. Нас застерігали і переконували, що громада буде неспроможною: ні фінансово, ні кадрово. Та якщо фінансовий аспект ми вирівняли вже за рік, то кадровий голод відчуваємо досі. Нам не вдалося залучити до роботи у громаді досвідчених фахівців, які могли б ефективно будувати роботу. Перший бюджет складала обмежена група людей. Не було бухгалтерів, економістів. Якщо й знаходили фахівців, то вони боялися брати на себе відповідальність. Адже треба було приймати рішення, котрі раніше не властиві були пересічній сільській раді. Це трішки гальмувало наші дії. Але за рік уже набули досвіду, маємо певні напрацювання. Тому, гадаю, справу зрушили з місця. Рухаємося повільно, маленькими кроками. Проте було б зовсім по-іншому, якби скоріше об’єдналися: одержали державну підтримку і методичну допомогу. Тепер мусимо надолужувати. Через це за рік особливих зрушень у громаді не зробили. Поки що збираємо все до купки, щоб у майбутньому було з ким працювати.

Послуги наближені до людей

– Якщо починали з «нуля», то на якому етапі нині громада?

– Не можу сказати, на які етапи можна поділити у цій ситуації наш рух. Можу впевнено сказати, що успішно подолали перший рік. Наповнювали бюджет громади, втішені, що закінчили рік без боргів. Хоча всіляко траплялося – було від’єднання газу, електроенергії. Але ми запустили челендж «Зробимо село чистим», під час проведення якого прибрали цвинтарі, упорядкували території шкіл, дошкільних закладів, викосили бур’янина узбіччі доріг, частково попідсипали шляхи, облаштували місця для збору побутових відходів. Вдалося зберегти бібліотеки, підтримуємо у належному стані школи і дитячі дошкільні заклади. На базі Лівинецького закладу загальної освіти ми утворили опорний центр – Лівинецький ліцей. Нечисленні школи у Михайлівці, Козирянах, Оселівці зробили філіями. І вже з нинішнього року можемо брати участь у різних проєктах, зокрема і «Спроможна школа». Переконаний, що це принесе позитив. На умовах певного співфінансування зможемо провести модернізацію приміщень навчальних закладів, запровадити теплозбереження. Зараз розробляємо проєкт із заміни системи опалення в опорному закладі та протипожежного захисту. За час діяльності громади ми також визначили вузькі місця, над якими варто трудитися. Зокрема у соціальному захисті самотніх людей старшого покоління. Адже вукожному селі є люди, котрі потребують сторонньої допомоги. В нашій громаді таких двоє. На їхню підтримку з бюджету громади виділяємо певні кошти. Нам вдалося зберегти після об’єднання працівників культури, щоб не було нарікань на реформу. Старостинські округи наділені правом надавати послуги своїм односельцям у плані надання субсидій, допомог, щоб люди не їздили у район. Одне слово, старалися послуги якнайбільше наблизити до простих людей.

Я правильно зрозумів, ваша громада поки що не має Центру надання адміністративних послуг?

– Як такого ЦНАПу немає. Але є кілька фахівців, які надають послуги. Зокрема – державний реєстратор. А старости на старостинських округах наділені статусом віддалених робочих місць. Для створення ЦНАПу є певні вимоги. Скажімо, наша громада налічує до 10 тисяч населення, тому її поклали у 3-4 чергу для створення центрів, яка може підійти до нас 2024 року. А доки ми готуємо проєктно-кошторисну документацію. Будівництво й обладнання ЦНАПу орієнтовно обійдеться у 3,5 мільйона гривень. Мусимо зібрати кошти на співфінансування, а це 30 відсотків. Для нас це чимала сума, тому будемо частину робіт самі виконувати, залучатимемо грантові кошти, щоб здешевити об’єкт. До речі, цю роботу ми вже розпочали.

Населення у громадах старіє, дедалі більше потребує меддопомоги. У Лівинцях колись діяла пристойна дільнична лікарня. Вона ще надає послуги?

– Це, певно, найбільша наша проблема. Досі належним чином не запрацювала медична реформа, основний принцип якої «Гроші мають іти за пацієнтом». Її задумували як краще, а вийшло як завжди. Медичні заклади громади, а це чотири амбулаторії й чотири ФАПи – підпорядковані Кельменецькому центру первинної медико-санітарної допомоги. Якщо в амбулаторіях ще є лад, то лише у двох із чотирьох наших ФАПів є медичний працівник, в інших відсутні. Медики не хочуть іти працювати у село. Лікарі не знають, як діяти. А ось у наших сусідів з Мамализької територіальної громади кожна амбулаторія уклала угоду з Національним центром охорони здоров’я і щороку отримує по 800 і більше тисяч гривень. А у нас гроші з НСЗУ надходять у Кельменці, там їх розподіляють між амбулаторіями. Нам мало що і дістається. Отже, у нашому випадку принцип «Кошти йдуть за хворим» діє не повною мірою. Чуємо від односельців нарікання, що медична допомога у селах не поліпшилася. Не всім людям, на жаль, ще медицина доступна.

Джерела надходження коштів

– Для повноцінної діяльності громади потрібні гроші. Назвіть джерела наповнення бюджету громади, пане Андрію?

– Здебільшого, кошти надходять від оренди землі та податку на неї. Друге джерело – сплата єдиного податку від осіб, зареєстрованих на території громади, податок з доходів фізичних осіб тощо. Землі наших населених пунктів обробляють компанія «Контінентал Фармерз Груп», корпорація «Сварог», приватне підприємство «Югро», місцеві підприємці-фермери.

Чи беруть ці аграрії  участь у соціальній підтримці села?

– Найбільше долучається до цієї справи компанія «Контінентал». Наприклад, це підприємство виділило гроші на обладнання спортивного комплексу та дитячого майданчика у Козирянах. Вони ж виділили 300 тисяч гривень на ремонт дороги з Лівинців до Михайлівки і Козирян. Дарували медичні препарати для кожного медичного закладу під час пандемії, комп’ютери, мультимедійні пристрої для шкіл, амбулаторій. Співпрацюємо з іншими орендарями. Допомагають сільським громадам фермери Лілія Бортич, Віктор Нєдєльський та інші. Практично ніхто не відмовляє нам.

Нещодавно ваша громада оголосила про намір взяти участь у програмі «U-LEAD з Європою». Що дасть громаді ця участь?   

– Реформа місцевого самоврядування дозволяє підвищувати ефективність управління ресурсами громад. Але нам бракує досвіду у цьому напрямку. Тому потрібно навчитися стратегічно планувати. Адже стратегія розвитку громади сприяє зростанню ресурсів. Одне слово, стратегічне планування – це спільна робота влади та громади. І що більше залучено людей до пошуку рішень розвитку, то краще для кінцевого результату. А у цьому якраз і є наша мета – досягати найкращих результатів.

Анатолій ІСАК

Теги за темою
финансирование
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Заволодіння коштами Приватбанку. НАБУ і САП завершили слідство у справі Коломойського
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T13:09:37Z
У Стамбулі посили заходи безпеки перед зустріччю груп перемовників України та Росії
УкраинФорм
2025-07-23T13:09:22Z
Арахамія каже, що влада побачила невдоволення законом щодо НАБУ і готова реагувати
Комсомольская правда
2025-07-23T13:07:16Z
Зеленський визначив, хто представить Україну на переговорах з РФ у Стамбулі
Европейская правда
2025-07-23T13:06:02Z
Перед зустріччю з росіянами українська делегація провела перемовини з Ердганом, – Єрмак
24tv
2025-07-23T13:03:22Z
Україна та Росія зустрінуться у Стамбулі
360ua.news
2025-07-23T13:00:38Z
В ОЕСР попередили Банкову про наслідки для оборонних інвестицій в Україну через НАБУ
Европейская правда
2025-07-23T13:00:15Z
Переговори задля припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС зайшли в глухий кут — The Guardian
ZN UA
2025-07-23T12:55:36Z
У Рівному зафіксували випадок тропічної малярії
УкраинФорм
2025-07-23T13:03:47Z
Подолав майже 7 тис. км. На Одещину прилетів незвичайний птах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T13:03:42Z
Наступ Росії на Запоріжжі: військові ЗСУ розповіли, як окупанти "полюють" на пілотів дронів
TSN
2025-07-23T13:03:30Z
Чи йдуть бої за Покровськ: у ЗСУ повідомили про ситуацію на найважчому напрямку
TSN
2025-07-23T13:03:25Z
Наприкінці тижня відбудеться дев’ять безплатних екскурсій Києвом: як потрапити
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T13:03:04Z
Українська бійчиня ММА зізналась, як змінилось її життя з початком АТО
24tv
2025-07-23T13:00:07Z
Обмеження руху в Вінницькій області: частина доріг стане тимчасово недоступною
Политека
2025-07-23T13:00:00Z
На Львівщині померла зв'язкова ОУН Лідія Тиховліз
Комсомольская правда
2025-07-23T12:55:51Z
В Україні завтра без опадів, вдень до +32°
УкраинФорм
2025-07-23T12:51:59Z
Експерти назвали 6 заборонених тем для чатботів
InternetUA
2025-07-23T13:03:11Z
Фітофтора з картоплі зникне: потрібен один диво-засіб
24tv
2025-07-23T12:51:20Z
Білий цукор зводить з розуму бактерії в кишківнику: вони буквально починають змінювати свою ДНК
Фокус
2025-07-23T11:15:19Z
Впоратися з проблемою легко: що робити, якщо натирає взуття
24tv
2025-07-23T11:09:19Z
Нова хвиля кору: МОЗ попереджає про стрімке зростання випадків
24tv
2025-07-23T10:48:27Z
Туристи з наркотиками паралізують Ібіцу: швидка допомога зривається з викликів
Фокус
2025-07-23T10:00:35Z
"Порішати" інвалідність стало важче, та все ще можливо: що не так з реформою МСЕК
Telegraf
2025-07-23T08:33:58Z
5 найнебезпечніших психологічних міфів про схуднення, які заважають вам жити
24tv
2025-07-23T08:27:43Z
ВООЗ занепокоєна новим спалахом вірусу у світі
iPress
2025-07-23T07:33:48Z
Туристи тікають з півдня на північ: у Європі відбувається революція у подорожах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T13:09:58Z
Це точно врятує влітку. Як розширити взуття, аби воно не натирало
Telegraf
2025-07-23T13:06:08Z
Вишукано, швидко та корисно: готуємо низькокалорійний салат з руколи та креветок
24tv
2025-07-23T13:00:12Z
Як поводить себе чоловік, коли йому дійсно подобається жінка: звертайте увагу на ці вербальні і невербальні сигнали
TSN
2025-07-23T12:36:43Z
Чорні оливки зовсім не ті, за кого себе видають: розкрито таємницю виробників
GlavRed
2025-07-23T12:33:30Z
У житті двох знаків зодіаку відбудеться переломний момент: що на них чекає
GlavRed
2025-07-23T12:27:43Z
Яка бабуся несправжня: тільки "геній головоломок" здогадається
GlavRed
2025-07-23T12:27:08Z
"Це було пекло": туристи скаржаться на зіпсований відпочинок на Санторіні
24tv
2025-07-23T12:21:44Z
Нізащо не садіть тут гортензії: популярні місця, які вбивають кущі
24tv
2025-07-23T11:48:36Z
Повнометражний фільм Жанни Озірної «Медовий місяць» з 11 вересня вийде в український прокат
Детектор М
2025-07-23T12:51:30Z
Розкіш та велич справжньої рок-зірки: який вигляд мають будинки легендарного Оззі Осборна
24tv
2025-07-23T12:51:08Z
Номінант «Оскар» Джанкарло Джанніні зіграє у трилері «Людина-кролик» - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-23T12:42:33Z
«Я Оззі Осборн, Принц, чорт забирай, темряви!»: яким був найепатажніший музикант ХХ століття
Комсомольская правда
2025-07-23T12:34:27Z
У Львові пройде новий книжковий фестваль за участі топ-авторів - від Забужко до Кідрука
Комсомольская правда
2025-07-23T12:28:24Z
Найвідоміший хіт Емі Вайнхауз з'явився за 5 хвилин: як це трапилось
24tv
2025-07-23T12:21:21Z
"Забезпечив собі місце в пантеоні рок-богів": зірки з болем відреагували на смерть Оззі Осборна
24tv
2025-07-23T11:45:34Z
Історія, яка закохає у себе глядачів: в Україні стартували зйомки комедії із топовими акторами
24tv
2025-07-23T11:45:26Z
Блогерка Скальницька шокувала наслідками невдалої пластики грудей: фото до та після змін
TSN
2025-07-23T11:36:36Z
"Ці 40 днів були суворими вчителями": дружина Юрія Феліпенка чуттєво вшанувала його пам'ять
24tv
2025-07-23T13:06:40Z
Енергетики придбали для морпіхів нові пікапи та фургони
AutoCentre
2025-07-23T13:06:31Z
Містичний гороскоп на 21–27 липня 2025 року: що руни нам віщують
TSN
2025-07-23T13:03:29Z
Біда може вже постукати у двері. Що не так зі старими дитячими іграшками
Telegraf
2025-07-23T13:03:23Z
Чеченський полк, який РФ перекидає в Україну, має на озброєнні найсучаснішу бронетехніку - Волошин
УкраинФорм
2025-07-23T13:00:52Z
Як подати мотиваційний лист: поради абітурієнтам
24tv
2025-07-23T12:54:03Z
В Україні через російську агресію постраждали 1528 пам’яток культурної спадщини та 2359 об’єктів культурної інфраструктури
Детектор М
2025-07-23T12:34:22Z
Україна інвестує у власне виробництво дронів
360ua.news
2025-07-23T12:33:20Z
У Німеччині відбулася мистецька програма з молитвою за Україну
УкраинФорм
2025-07-23T12:27:41Z
У Кривому Розі через російську атаку пошкоджено два православні храми
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T13:09:13Z
Буревій зривав дахи з будинків і валив дерева: моторошні наслідки нічної негоди в Україні
24tv
2025-07-23T13:06:26Z
В аеропорту Стокгольма затримали пілота, який зібрався сісти за штурвал нетверезим
Европейская правда
2025-07-23T13:00:11Z
У Лондоні банда викрала «криптомільярдера» з $9 на рахунку
InternetUA
2025-07-23T12:58:59Z
​Літак потонув: ДБР невідкладно розпочало розслідування аварії Mirage-2000 на Волині
24tv
2025-07-23T12:57:34Z
На Миколаївщині зіткнулися позашляховики - двоє загиблих, є постраждалі
УкраинФорм
2025-07-23T12:54:25Z
В Дніпрі біля банкомату вбили жінку: до кривавої розправи може бути причетна дитина
Telegraf
2025-07-23T12:51:43Z
Зловмисниця вкрала із картки пенсіонерки понад 300 тис. грн, допомагаючи їй розібратися зі смартфоном
InternetUA
2025-07-23T12:24:57Z
В Одесі 25-річного чоловіка затримали за спробу підпалу квартири військового
Украина Криминальная
2025-07-23T12:24:21Z
Частина великого коридору: Україна запустила пором на Південний Кавказ
24tv
2025-07-23T13:06:57Z
Чи можна приватизувати землю, не отримуючи згоду сусідів
24tv
2025-07-23T13:06:48Z
Постачання неякісних консервів на замовлення Кіровоградської ОДА — збитки державі ₴13,8 млн
Украина Криминальная
2025-07-23T13:03:35Z
ЄС готує єдиний пакет торговельних заходів проти США, що торкнеться товарів на 93 млрд євро
Европейская правда
2025-07-23T12:55:39Z
Україна долучилась до нового транспортного шляху з Китаю до Євросоюзу
iPress
2025-07-23T12:55:12Z
Липень можна зустріти без пенсії: чому виплати можуть припинити
24tv
2025-07-23T12:45:01Z
Держпродспоживслужба: Сарану фіксують у 4 областях України
AgroPortal
2025-07-23T12:42:18Z
Курс євро рвонув угору, що з доларом
Gazeta UA
2025-07-23T12:39:31Z
Заволодіння ₴5,1 млн під час закупівлі шин – судитимуть колишнього посадовця КП «Київпастранс»
Украина Криминальная
2025-07-23T12:39:09Z
Новачок УПЛ підписав двох іспанських футболістів
ZN UA
2025-07-23T13:09:41Z
Уклав вигідну угоду: чим займається і де живе син легендарного футболіста Андрія Шевченка
Фокус
2025-07-23T13:06:12Z
Металург замінить Минай у Першій лізі
Football.ua
2025-07-23T12:52:59Z
Визначені суперники жіночої збірної України у відборі на Євробаскет-2027
УкраинФорм
2025-07-23T12:45:28Z
Легендарна тенісистка виграла матч турніру WTA у 45 років
ZN UA
2025-07-23T12:34:55Z
Дві українські бригади арбітрів обслуговуватимуть матчі Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-23T12:34:24Z
Чемпіон світу з футболу та експерша ракетка світу розлучилися після дев'яти років шлюбу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T12:24:05Z
Епіцентр посилився двома іспанськими легіонерами
Football.ua
2025-07-23T12:06:56Z
Фергюсон — новий конкурент Довбика на вістрі атаки Роми
Football.ua
2025-07-23T12:03:21Z
Укрінформ запускає нову послугу: купуйте фото зручно та швидко через електронну платіжну систему
УкраинФорм
2025-07-23T13:09:01Z
Небезпечна рослина, від якої потерпає Україна, тепер захоплює Британію
Фокус
2025-07-23T13:00:50Z
Чоловік потрапив до психлікарні через розмови з ChatGPT
24tv
2025-07-23T12:51:53Z
Найкращий OLED-телевізор: названо лідера за якістю зображення у 2025 році
Фокус
2025-07-23T12:51:01Z
Штучний інтелект уперше здобув "золото" на міжнародній олімпіаді з математики: що це означає для науки
InternetUA
2025-07-23T12:46:57Z
У Чумацькому Шляху існують безсмертні зірки: що допомагає їм жити вічно
Фокус
2025-07-23T12:42:34Z
Вчені виявили несподіваний фактор масової загибелі дерев у всьому світі
TSN
2025-07-23T12:36:27Z
Найбільше сховище в Амазонії перестало поглинати вуглець: що це означає для планети
Фокус
2025-07-23T12:27:11Z
"Нарешті й ви почекали": Укрпошта і "Нова пошта" пожартували один над одним у соцмережах
24tv
2025-07-23T12:21:57Z
В Україні за відчинене вікно в авто водії можуть отримати штраф
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T12:57:54Z
Справжній відкат: Lexus LC втратив гібридну версію
AutoGeek
2025-07-23T12:45:06Z
Isuzu D-MAX EV: власний «Cybertruck» з 263 км ходу на одному заряді та майже такою ж ціною
ITC
2025-07-23T12:22:22Z
На європейський ринок виходить доступний клон Range Rover від Chery
Фокус
2025-07-23T12:00:38Z
Найшвидший електричний: кросовер Opel Mokka GSE показали офіційно
AutoGeek
2025-07-23T11:42:30Z
Chevrolet анонсував випуск нового кросовера початкового рівня
AutoCentre
2025-07-23T11:04:38Z
Geely показала новий кросовер за $13 000
AutoCentre
2025-07-23T11:04:19Z
Найдивніший мікрокар гордо носить бантик та циліндр, не соромлячись свого вигляду
Топ Жир
2025-07-23T10:48:13Z
Популярний гібрид: кросовер Toyota Corolla Cross оновили
AutoGeek
2025-07-23T10:42:30Z