MY.UAНовини
Союзна рішучість-2022: загроза для України або збройний ляпас НАТО
Союзна рішучість-2022: загроза для України або збройний ляпас НАТО

Союзна рішучість-2022: загроза для України або збройний ляпас НАТО

Союзна рішучість 2022 – військові навчання, які влаштували Москва та Мінськ на території Білорусі, – сполошили весь світ. Білоруси проводять маневри спільно з російськими військовими, наче, не вперше. Тоді що ж так бентежить сусідні з Білоруссю країни: Україну, США та й взагалі НАТО. Зараз про все по черзі.

Цього разу вишкіл проводять на п’яти полігонах – Доманівському, Гозькому, Обуз-Ліснівському, Брестському та Осиповичському. Також задіяні майже всі великі військові аеродроми країни.

Чому важлива географія навчань?

По-перше, тому що два з п’яти військових об’єктів розташовані не на українському кордоні, а на межі Білорусі з Польщею та Литвою. Тобто фактично Москва грає м’язами під самим носом у двох членів НАТО.

Невже Путін і Лукашенко зазіхнули на найпотужніший у світі військовий союз? І так, і ні. Принаймні такої думки аналітики, з якими поговорили Факти Тижня.

— Я не прихильник сліпого відкидання версій. Але коли йдеться про баланс сил на європейському континенті, то у Росії шансів немає, – зазначив американський генерал у запасі Бен Годжес.

Колишній військовий зазначив: якщо скласти всі економічні показники та військову силу всіх тридцяти членів союзу та порівняти з Росією, то Захід має величезну перевагу.

— Але за останній рік росіяни складали до купи різні частинки свого плану, які дають їм різні можливості. І це не лише заради максимального тиску на Україну, але й – на єдність союзників НАТО.

Що ж це за пазли, які намагаються скласти росіяни? З одного боку, Путін хоче дати ляпаса Заходу за відмову виконувати ультиматум, який Кремль висунув країнам НАТО. Зокрема, йдеться про відмову в членстві Україні та Грузії, а також повернення до рубежів 1997 року.

З іншого боку – у Кремлі намагаються відволікти увагу від справжньої цілі Москви – повномасштабного військового нападу на Україну.

Фото: Офіс президента, Depositphotos

Але тут важливі деталі. Чим таким Росія може налякати західні країни, що набагато краще розвинені у технологічному сенсі? Звісно, відповідь на поверхні – це ядерна зброя. Ще у 2019 році, під час суперечки з Дональдом Трампом, Путін гримнув дверима та вийшов з договору про ліквідацію ядерних ракет середньої та малої дальності (ДРСМД). Не те щоб у Москві й до цього його дотримувались, але три роки тому росіяни заговорили про це відкрито.

Не смішіть мої Іскандери

Але який зв’язок між ядерною зброєю та спільними навчаннями росіян і білорусів? Річ у тім, що американська приватна компанія Maxar Technologies оприлюднила знімки, на яких видно скупчення цих російських ракетних установок. Ці ракети здатні нести ядерні заряди. За офіційними даними, дальність польоту ракети Іскандер – до 500 км, що в принципі відповідає обмеженням нечинного вже договору про ядерну зброю зі США.

Але військові експерти неодноразово заявляли, що Москва навмисне занижує тактико-технічні характеристики цих ракет, а насправді вони можуть вражати цілі на відстані до 700 км. Це сильно змінює безпековий стан речей. Про перетягування Іскандерів до Білорусі повідомляють і розслідувачі російського незалежного проєкту Conflict Intelligence Team (CIT).

У коментарі Фактам Тижня експерт СІТ Кирило Михайлов розповів, що поки не бачить спроб Росії розв’язати масштабну ядерну війну на континенті. Мовляв, Іскандери до Білорусі стягнули з іншою метою.

— Все, що зараз є на території Білорусі, – це фактор стримування самого НАТО. Російські штабісти розглядають можливість певного натовського контрудару в разі повномасштабного наступу на Україну, – сказав Михайлов.

А от білоруський військово-політичний оглядач Ягор Лєбядок вважає, що Іскандери прислали в Білорусь не лише для того, щоб не дати НАТО вступитися за Україну.

Читайте
Крім загрози вторгнення Росії в Україну, існує ризик повалення уряду в Києві - Столтенберг

По-перше, ракетні установки засвітилися на супутникових знімках, тому сховати ядерні боєприпаси не так просто – для цього потрібна спеціальна інфраструктура, охорона та додаткові гроші.

Навіщо Кремлю такий головний біль? А от що має викликати справжнє занепокоєння – системи протиповітряної оборони С-400 в тандемі з бомбардувальниками ТУ-22М3.

До речі, вони вже на білоруських військових аеродромах. Росіяни їх перекинули з Далекого Сходу, щоб вони могли “залетіти на потрібну глибину, завдати ракетних ударів та полетіти”, зазначив Лєбядок. А в цей час С-400 розчистять для них небо.

Байрактари проти Іскандерів?

Російські системи ППО також мають іншу мету. Річ у тім, що ударні дрони турецького виробництва Байрактар здатні легко знищити батарею Іскандерів, яких у Білорусі поки що нарахували 12 штук. В арсеналі України Байрактарів достатньо, щоб завдати удар, але саме С-400, за задумом росіян, якраз і мають стримати українські безпілотники.

Аналітик Національного інститут стратегічних досліджень Микола Бєлжсков розповів, що, звісно, Іскандери можуть дати ефект, але вони працюють лише у комплексі як елемент глибокого бою чи військової операції. Це серйозні відмінності цих навчань, якими не можна нехтувати, якщо порівнювати із навчаннями Захід-21 (проводилися восени минулого року).

Таємниця за сімома замками

Традиційно такі навчання, як Союзна Рішучість готуються тривалий час, тому про них відомо заздалегідь. Навіть Захід-21 анонсували майже за рік до початку. Про Рішучість Путіна і Лукашенка на кордоні з трьома незалежними державами стало відомо мало не за місяць – все трималось у таємниці.

Навіть кількість російського контингенту ніхто не називає. Приховують і кількість білоруських вояків на цих навчаннях. Колишній начальник Генерального Штабу, головнокомандувач Збройних Сил України, генерал Армії України, Віктор Муженко розповів, що є інформація про зосередження від 5 до 8 тисяч.

— І процес накопичення триває, під кінець кількість росіян може бути близько 20-30 тисяч.

У НАТО вже нарахували близько 30 тис. російських військовослужбовців на території союзної Білорусі. Такі самі цифри називають і незалежні військово-політичні оглядачі.

Щоб продемонструвати прозорість, зазвичай на військові вишколи запрошують іноземних спостерігачів. Про такі правила давно домовилися всі країни на континенті включно з Росією та Білоруссю.

Читайте
Це не вправи у вакуумі – США про російсько-білоруські навчання

Начальник Генерального штабу ЗС Білорусі Віктор Гулевич провів брифінг для військових аташе західних країн. Під час цього заходу він намагався переконати закордонних військових дипломатів, що Білорусь та Росія проводять виключно оборонні навчання “на тлі агресивних провокацій деяких країн”.

Щодо кількості учасників вишколу він обмежився лише формулюванням: не перевищує порогу інформування, передбаченого Мінським документом від 2011 року та двосторонніми домовленостями з Республікою Польща та Україною. Гулевич намагається переконати всіх: нічого особливого не відбувається, всі країни тренують своїх солдатів захищати власні кордони.

Нічого особливого, окрім того, що Союзна Рішучість 2022 відбувається під пильним контролем російського військового керівництва. До Білорусі приїхали міністр оборони РФ Сергій Шойгу та начальник Генштабу Валерій Герасимов. Про шо це може свідчити?

— Це фактично стратегічні навчання Росії, щонайменше – з перекидання військ. На всіх стратегічних навчаннях Російської Федерації завжди присутнє вище керівництво – чи то Шойгу, чи то Герасимов, – відповів на наше запитання білоруський експерт Ягор Лєбядок.

Мету цьогорічної Рішучості озвучує у притаманній йому манері сам Олександр Лукашенко.

— Якщо, збожеволівши, якісь нацики в Україні не влаштують провокацію, ми воювати не будемо. Але людям треба казати, хто ми, щоб вони розуміли, що в будь-який момент…

Про будь-який момент в один голос говорять військові розвідки світу. І поки в білоруському небі розсікають російські винищувачі та бомбардувальники, а ракети та танки у повній бойовій готовності, з Києва масово евакуйовуються дипломати, а МЗС різних країн закликають своїх громадян якомога швидше залишити Україну.

Фото: Depositphotos

Закінчитися навчання мають 20 лютого разом з Олімпіадою в Пекіні. Проводячи паралелі з 2014 роком, коли Путін напав на Україну одразу після Ігор в Сочі, багато хто називає саме цю дату для початку великої війни в Європі.

Після завершення Союзної Рішучості 2022 росіяни обіцяють вивести більшість військ із територій Білорусі. Для Заходу це стало б сигналом про початок деескалації. Та поки у це ніхто не вірить, адже минулого року в Кремлі вже заявляли, що відвели війська від України. Але нині влаштували гру м’язами з іще більшим розмахом.

— Зрештою, сьогодні ні з боку України, ні з боку НАТО немає серйозних угруповань, які б виправдовували  проведення таких навчань, особливо після того, як минулої осені країни-союзниці вже відпрацювали чимало елементів, – переконаний військовий експерт Микола Бєлєсков.

Які насправді плани у Путіна в голові – вгадати не береться ніхто. Але така військова дружба із Білоруссю на тлі дипломатичних ультиматумів Заходу та погроз Україні точно не свідчить про бажання Кремля домовитись про щось мирно.

Читайте
В окупованому Криму зараз перебуває 32 тис. російських військових - Міноборони

Фото: Офіс президента, Depositphotos, Міноборони РФ

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На годиннику Samsung Galaxy Watch 5 запустили GTA: Vice City 60 FPS та God of War 30 FPS
ITC
2025-02-02T16:55:13Z
В Антарктиді помітили унікальну родину пінгвінів: фото
TSN
2025-02-02T16:48:55Z
10 найпопулярніших пін-кодів, які легко підібрати: у списку може бути і ваш
InternetUA
2025-02-02T16:01:53Z
Нідерланди розпочали розслідування щодо збору даних чат-ботом DeepSeek
УкраинФорм
2025-02-02T15:24:01Z
Атмосфера впливає на океанську погоду несподіваним чином
Portaltele
2025-02-02T15:12:39Z
Заява DeepSeek про $5,6 млн за навчання моделі R1 сумнівна, китайський ШІ коштує у 400 разів більше, — SemiAnalysis
ITC
2025-02-02T14:46:55Z
Випробовано міцність смартфона Samsung Galaxy S25 Ultra
InternetUA
2025-02-02T14:31:10Z
Біля станції «Академік Вернадський» з'явилася унікальна родина пінгвінів із трьома пташенятами
УкраинФорм
2025-02-02T14:21:37Z
Зіткнення 22 грудня 2032 року: чим небезпечний астероїд 2024 YR4
Фокус
2025-02-02T14:06:03Z
Як приготувати пекінську капусту в духовці: рецепти смачної і поживної страви
TSN
2025-02-02T16:48:57Z
Дріжджове тісто та хрусткі сирні бортики: Євген Клопотенко поділився рецептом піци
Политека
2025-02-02T16:42:36Z
Цього краще не говорити: про що потрібно брехати на співбесіді
24tv
2025-02-02T16:33:29Z
Ніколи не ставте віник у цих місцях: тільки притягнете негаразди
24tv
2025-02-02T15:39:34Z
Гороскоп на тиждень з 3 до 9 лютого: Близнюкам - важкий вибір, Ракам - перемога
GlavRed
2025-02-02T15:27:53Z
Секрет розкрито: для чого хитрі грузини миють магазинні пельмені перед варінням
GlavRed
2025-02-02T15:27:39Z
Практичні подарунки для чоловіка: він точно буде в захваті
24tv
2025-02-02T14:36:39Z
Євген Клопотенко розкрив фірмовий секрет тертого пирога: надає неймовірного смаку та аромату
Политека
2025-02-02T14:30:58Z
Багато шарів задоволення: готуємо оригінальний торт "Тирамісу" без савоярді
24tv
2025-02-02T14:27:57Z
У Херсоні внаслідок дронової атаки на маршрутку та авіаудару постраждали семеро людей
Комсомольская правда
2025-02-02T16:46:25Z
У Херсоні триває рятувальна операція, під завалами є жива людина
УкраинФорм
2025-02-02T16:33:22Z
Кількість постраждалих від авіаудару по Херсону зросла до трьох, з-під завалів дістали жінку
УкраинФорм
2025-02-02T16:21:17Z
На Харківщині четверо людей підірвалися на вибухівці
УкраинФорм
2025-02-02T16:21:14Z
У Києві підлітки побилися напарковці біля торгового центру, за справу взялася поліція
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T16:18:01Z
Працівники Божковської колонії №16 катували та вбивали увʼязнених – ДБР
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T16:15:50Z
Одну з загиблих упізнали за взуттям. Як Полтава оговтується від ракетного удару
Telegraf
2025-02-02T16:15:35Z
У Полтаві завершено рятувальні роботи: російська атака забрала життя 14 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T16:12:32Z
У Берліні і Дрездені стались чотири напади правих екстремістів
Европейская правда
2025-02-02T15:58:46Z
Легенда Карпат перебував у машині з наркоторгівцем, якого затримала поліція
24tv
2025-02-02T16:33:04Z
АПЛ: "Брентфорд" без Ярмолюка програв "Тоттенгему", "Манчестер Юнайтед" зазнав поразки
TSN
2025-02-02T16:18:52Z
Чи може Усик побитись із Кличком: у команді українця зробили несподівану заяву
24tv
2025-02-02T16:03:25Z
За крок від титулу: Ястремська програла "нейтральній" росіянці у фіналі турніру в Австрії
24tv
2025-02-02T15:48:38Z
Ястремська не змогла виграти турнір WTA в Лінці
УкраинФорм
2025-02-02T15:33:58Z
"Барселону" здобула скромну перемогу та продовжила гонитву за "Реалом" і "Атлетіко" у Примері
TSN
2025-02-02T15:18:43Z
Український нападник Русин результативно дебютував у Хорватії
ZN UA
2025-02-02T15:09:14Z
Український біатлоніст став рекордсменом чемпіонату Європи-2025
24tv
2025-02-02T15:06:25Z
ЛНЗ – Ванкувер Вайткепс: онлайн-трансляція контрольного поєдинку
Football.ua
2025-02-02T15:01:10Z
"Завдяки її любові я зміг пройти через це": боєць зробив перші кроки після поранення, кохана завжди була поруч
Политека
2025-02-02T16:27:55Z
У 110-й ОМБр заявили, що у Великій Новосілці армія РФ потрапила у "вогневий мішок"
ZN UA
2025-02-02T15:36:58Z
Рік забудови дуже важливий: як він впливає на вартість нерухомості
24tv
2025-02-02T15:33:05Z
Україну накриває сильне похолодання: коли в регіони повернуться снігопади
GlavRed
2025-02-02T15:27:08Z
Погода на понеділок, 3 лютого: в яких областях очікується значне похолодання
TSN
2025-02-02T15:24:42Z
На Куп’янському напрямку росіяни атакували 12 разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-02-02T15:18:02Z
Не пропустіть: хто зі знаків зодіаку сьогодні отримає погану новину
24tv
2025-02-02T15:12:27Z
ЗМІ: Покровська міськрада планує закупити сувенірної продукції на понад 700 тис. грн
TSN
2025-02-02T15:06:26Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 16.00 02.02.2025
Украина Криминальная
2025-02-02T15:00:43Z
Стрижка боб: трендові варіанти зачіски сезону 2025
TSN
2025-02-02T16:48:23Z
Надя Дорофєєва приголомшила сумою, яку зібрала для ЗСУ протягом року
TSN
2025-02-02T16:36:13Z
Сумська на архівному фото показала, як виглядала з чоловіком 35 років тому
Комсомольская правда
2025-02-02T16:34:04Z
Для гарного настрою: 4 найкращі мюзикли, які варто подивитися кожному
24tv
2025-02-02T16:21:58Z
Біла кухня все ще в моді чи вже антитренд: якого висновку дійшли дизайнери
24tv
2025-02-02T16:21:05Z
Стрижка Шарлотти з серіалу "Секс і місто" – найцікавіша зачіска 2025 року
24tv
2025-02-02T16:15:13Z
Доларовий мільйонер у 19 років і кокаїнник: як виглядає єдиний син путіністки "Вальки-стакана" Матвієнко
Telegraf
2025-02-02T16:12:29Z
Jerry Heil приїхала у Лос-Анджелес на Греммі-2025: чи отримала артистка нагороду
24tv
2025-02-02T16:06:54Z
Кіно у лютому: новий Капітан Америка, «нова стара» Бріджит Джонс та фаворит кінопремій «Бруталіст»
Комсомольская правда
2025-02-02T16:04:10Z
Релігієзнавці назвали справжніх авторів текстів Біблії: що показують нові дослідження
Фокус
2025-02-02T16:57:28Z
Кількість солдатів у німецькому війську торік зменшилась
Европейская правда
2025-02-02T16:54:36Z
В Україні створюють потужну систему захисту від російських дронів - проєкт "Атлас"
InternetUA
2025-02-02T16:46:08Z
"Волохата" бронемашина: як Росія намагається рятувати техніку від ударів дронів
TSN
2025-02-02T16:39:48Z
Бабак Тимко спрогнозував погоду на весну: виліз чи не виліз гризун
24tv
2025-02-02T16:28:12Z
У Липецькій області наробила збитків ракета, якою росіяни атакували Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T16:27:41Z
Розвідка показала, в яких умовах перебувають незаконно мобілізовані Росією українці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T16:27:07Z
E-направлення на ВЛК - у Міноборони розʼяснили деталі
УкраинФорм
2025-02-02T16:24:26Z
Мобілізація та відстрочка 2025: хто може уникнути служби з 1 лютого
24tv
2025-02-02T16:18:12Z
Витікатимуть гроші з гаманця й покидатиме здоров’я: чому ще не можна носити діряві шкарпетки
TSN
2025-02-02T16:06:37Z
Які пільги отримають ветерани праці у 2025 році
24tv
2025-02-02T16:03:43Z
Що відбувається з організмом після 40
360ua.news
2025-02-02T16:00:52Z
Виявили рак порожнини рота заздалегідь: учені відкрили ранні сигнали організму про хворобу
Фокус
2025-02-02T15:12:15Z
Чи є користь від вживання алкоголю та яка норма напоїв
Знай
2025-02-02T14:51:16Z
Що впливає на виплати для осіб з інвалідністю III групи
24tv
2025-02-02T14:03:43Z
Справжня вітамінна бомба: які чотири овочі та фрукти допоможуть уникнути авітамінозу
Gazeta UA
2025-02-02T13:33:53Z
Лікарі розвіяли п'ять найпопулярніших міфів про холестерин
Gazeta UA
2025-02-02T13:18:41Z
Блідо-жовтий чи яскраво помаранчевий: про що свідчить колір жовтка
24tv
2025-02-02T13:18:23Z
Економія до 10 грн. Де в Україні найдешевше купити курячі яйця
Telegraf
2025-02-02T16:45:15Z
Україна покриває лише 30% своїх потреб у одному з важливих овочів: чому так
TSN
2025-02-02T16:06:54Z
Мексика обіцяє дзеркальну відповідь на мита США
УкраинФорм
2025-02-02T15:30:30Z
Надмірні курсові коливання та дефіцит валюти: у НБУ повідомили, чого очікувати на валютному ринку 2025 року
Политека
2025-02-02T15:30:25Z
Зарплати в конверті, квоти на осіб з інвалідністю: скільки й за що штрафуватимуть бізнес
24tv
2025-02-02T15:21:08Z
В Україні хочуть змінити процедуру відкриття та закриття банківських рахунків: що пропонує НБУ
Telegraf
2025-02-02T15:15:34Z
У 90 разів більше мінімалки: експерт розповів про "золоті пенсії" в Україні
Хвиля
2025-02-02T14:45:47Z
Маск отримав повний доступ до платіжної системи Мінфіну США
iPress
2025-02-02T14:28:20Z
Діючі умови підтримки зеленої енергетики мають тривати до 2030 року – Центр Разумкова
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T14:21:20Z
7 ознак, що пралка віджила свій термін і скоро зламається
24tv
2025-02-02T16:27:42Z
Як легендарні вантажівки Mercedes-Benz підкорили «Дакар»
AutoCentre
2025-02-02T13:51:08Z
Чи припинить Jeep використання назви Cherokee?
360ua.news
2025-02-02T11:03:26Z
Запас ходу — до 760 км: розкрито подробиці першого електрокросовера Xiaomi
Фокус
2025-02-02T10:30:14Z
Простояло 10 років надворі: в Україні врятували розкішне американське авто 80-х
Фокус
2025-02-02T09:21:50Z
Opel Combo отримав гібридну версію з турбодизелем
AutoCentre
2025-02-02T08:13:36Z
Porsche у Китаї збирав аналог "Логана": про це мало хто знає, але авто досі актуальне
Знай
2025-02-02T05:51:30Z
Небезпечний вибір: чому не варто купувати автомобілі старше 15 років
Хвиля
2025-02-01T20:30:05Z
Tesla готує бюджетні електромобілі та тестує безпілотний сервіс
360ua.news
2025-02-01T19:21:35Z
Зеленський прокоментував скандал в Агенції оборонних закупівель
ZN UA
2025-02-02T16:57:51Z
Від Києва вимагають вибори, Трамп почав тарифну війну, Придністров’я з газом: все за вихідні
Европейская правда
2025-02-02T16:54:31Z
Американський доброволець-розвідник пояснив, що буде, якщо Україна програє війну
ГЛАВКОМ NET
2025-02-02T16:54:07Z
Путін боїться прямих перемовин з Україною, – Зеленський
24tv
2025-02-02T16:48:07Z
Зеленський запросив Рубіо у Київ після його заяви, що війна відкинула Україну на 100 років назад
УкраинФорм
2025-02-02T16:46:26Z
Колишній депутат парламенту Британії приєднався до Сил оборони України
УкраинФорм
2025-02-02T16:42:43Z
Росіяни атакували Херсон авіабомбами та дронами: восьмеро поранених, серед них — діти
ZN UA
2025-02-02T16:34:25Z
Заклик Трампа: чому в Росії збільшилась кількість добровольців в армії
24tv
2025-02-02T16:33:59Z
Прем'єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу вилетів до США для зустрічі з Трампом
ZN UA
2025-02-02T16:28:15Z