MY.UAНовини
Боротьба за відкриті списки: чому виборцям важливо відстояти реформу?
Боротьба за відкриті списки: чому виборцям важливо відстояти реформу?

Боротьба за відкриті списки: чому виборцям важливо відстояти реформу?

Зразки підкупу виборців у Музеї агітації та виборчого трешу: партія «Батьківщина», наприклад, агітувала за себе брендованими пасками

Військова агресія Росії ставить багато питань на порядок денний. Зокрема нам важливо обирати владу за чесними правилами, які допоможуть формувати якісний парламент. А він нам дуже потрібний за даних умов.

«Слуга народу», ЄС, «Батьківщина» та інші політичні партії обіцяли громадянам запровадити відкриті списки під час виборів, аби змінити нечесну систему закритих списків та мажоритарну систему.

Це означає, що парламент мав провести виборчу реформу. Парламент проголосував за Виборчий кодекс, і за новими правилами ми навіть встигли провести місцеві вибори. Цей кодекс, звісно, вимагає доопрацювання, і є робоча група, яка напрацьовує зміни. Але проти нового року Давид Арахамія заявив, що у Верховній Раді є 300 голосів, щоб зламати правила, які мали б бути незворотною демократичною зміною.

Майже 50 громадських організацій та політичних партій спільно з Рухом «Чесно» наголосили на необхідності зберегти відкриті списки. Всім зрозуміло, чому закриті списки партій для українців невигідні. Тут партії, а не виборці вирішують, хто буде під яким номером у списку.

Фігуранти антикорупційних розслідувань, які люблять засівати округи гречкою, щоб отримати перепустку до Верховної Ради і доступ до ресурсів, прагнуть залишити собі шанс потрапити до парламенту. Їхня мета – зберегти мажоритарку. Саме тому вони сакралізують стару систему виборів.

Рух «Чесно» за 10 років роботи провів чимало досліджень і акцентує увагу виборців на ключових аргументах, чому мажоритарна система себе не виправдовує.

Мажоритарка – це коли мільйони виборців не представлені в раді

Коли вибори відбуваються за мажоритарною системою в округах, перемагає той, хто набрав більшу кількість голосів. Сотні тисяч голосів пропадають.

Всі ми пам’ятаємо вибори на Франківщині 2021 року, де змагалися «слуга народу» Василь Вірастюк, Олександр Шевченко від «За майбутнє» та «свободівець» Руслан Кошулинський. Тоді зникли близько 500 бюлетенів. І про ці 500 бюлетенів говорила вся країна.

Насправді тоді пропало понад 32 тисячі голосів. Це 68% (!!!) голосів виборців. Саме стільки виборців віддали голоси не за Вірастюка. А якщо така сама ситуація у 225 округах? Пропасти можуть голоси мільйонів. То яка ж це представницька демократія?

Або чи можна говорити про справедливість за мажоритарної системи, коли в окрузі Донеччини Юхим Звягільський набирав менше 1500 голосів і перемагав через низьку явку тоді, коли інші кандидати набирали понад 20 тисяч голосів і програвали в інших округах.

Тому можна відверто радіти, що зараз відбуваються чи не останні довибори за мажоритарною системою на Чернігівщині (206-й округ). Чи краща нова виборча система? На місцевих виборах був прохідний бар’єр, як у парламенті, – 5%, і вперше задіяли відкриті списки. У деяких округах недопредставництво (відсоток виборців, голос яких був відданий за партії, які не пройшли до ради) сягає 3–4%. Щоправда, є значно вищі показники, максимум — 35%.

Мажоритарка – це коли перемогу купують за гречку

Перемогу в окрузі депутат дуже часто здобуває за допомогою «гречки». Зразків такого підкупу виборців багато в Музеї агітації та виборчого трешу. Цьому присвячена, зокрема, і виставка «Великодня гречка». Ще гірше, коли політики використовують дітей, щоб отримати голоси дорослих.

Є просто хрестоматійні випадки, коли депутат жбурляв новорічні подарунки дітям, як собачатам, а вони підстрибували і ловили. А інша кандидатка додумалася піти до інтернату, стати під час виборчої кампанії хрещеною для сиріт і виклала фото напівоголених дітей у мережу.

Є не менш принизливі випадки гречкосійства, коли мажоритарник дає виборцям «два курячі стегенця за паспорт». Загалом таких випадків десятки тисяч, але Рух «Чесно» зібрав інформацію про 1500 найяскравіших кейсів гречкосійства.

Більше того, під час виборчих перегонів у мажоритарних округах ми можемо спостерігати, як місцеві політики, які мають доступ до бюджетів, вирішили балотуватись до парламенту.

Тому вони займаються бездумним бюджетним гречкосійством. Так, під час своєї кампанії на Київщині фігурант антикорупційних розслідувань Володимир Карплюк захопився створенням парків, які могли б бути фотозоною для кампанії. Але ці парки змило першим же дощем.

Це було марнотратство за кошти громади. Ці гроші треба було витрачати в інший спосіб, на ті проєкти, які дійсно могли б принести їй користь.

Саме завдяки мажоритарці проходять у парламент такі гречкосії та кнопкодави, як Антон Яценко, який у своєму окрузі набрав рекордні 69% голосів.

Мажоритарка — це нечесна гра

Саме в мажоритарних округах процвітає ганебне явище клонування. У бюлетені може бути і два, і три клони, які крадуть голоси. Рекордну кількість голосів на парламентських виборах — понад п’ять тисяч — вкрав клон нардепа Олександра Горобця (Київщина, 95-й округ).

З клонами ЦВК спробувала боротися під час довиборів на Черкащині. Ввели нумерацію в бюлетені. Спроба, як і передбачав Рух «Чесно», була невдалою, оскільки в останні дні агітації почали з’являтися листівки з фото реального кандидата і номером клона.

Мажоритарник не гарантує результат

Жоден народний депутат не може самостійно дати готове рішення. Для того, щоб парламент його ухвалив, потрібно 226 голосів. Саме більшість у Верховній Раді голосує за закони, формує уряд і відповідає перед всією країною.

Деякі виборці звикли до того, що мажоритарник принесе їм в округ субвенцію. Так, дійсно, депутати звикли піаритись на наших податках і заводять в округ субвенції. Рух «Чесно» робив дослідження, під час якого опозиційні народні депутати наголошували, що вони нічого не можуть отримати в округи. Тобто це роблять представники правлячої більшості.

Відповідно, коли в одному окрузі представниками громади є декілька депутатів від різних політичних сил, шанси громади залучити кошти на розвиток регіону зростають. І на наших податках не зможе зробити собі піар один кандидат-мажоритарник, а громада отримає благо. Більше того, депутати не зможуть проводити власну виборчу кампанію за кошти платників податків, як це відбувалося в 2019 році.

Є ще один міф, який слід розвінчати: зі зникненням мажоритарки нібито зникне доступ до депутатів і не буде приймалень. Ми вже обрали і Київраду, і Київську обласну раду за новою системою, і розміри округів стали майже такими, як на парламентських виборах. І депутати Київради, і депутати Київської облради у цих великих округах мають приймальні.

Більше того, якщо раніше у виборця в окрузі був один депутат, то тепер може бути кілька депутатів від різних партій. Якщо хтось із депутатів не працює, є можливість піти до іншого. А нова система – це конкуренція і демонополізація округу. Зараз законодавство спрямоване на партійне будівництво — партії мають боротися за виборців в одному окрузі, а це означає, що виборці будуть отримувати кращий сервіс від депутатів і більше уваги.

До нових парламентських виборів залишилося відносно небагато часу. Все, що мають зараз робити законотворці, — це напрацьовувати необхідні зміни до Виборчого кодексу. Рух «Чесно» оприлюднив і подав свої пропозиції на комітет, і їх чимало.

Однією з нагальних змін є зниження 25-відсоткової виборчої квоти, яка руйнує розвиток лідерства кандидатів. Адже у раду можуть пройти не ті кандидатки, які отримали в окрузі значну кількість голосів, а ті, хто має вищу позицію у списку. Але, звісно, це не єдина зміна, яку треба внести до кодексу.

Не можна повертатися в минуле, демократичні зміни мають бути незворотними. Потрібно просто мати політичну волю виконувати свої передвиборчі обіцянки і запустити чесну систему відкритих списків.

Ірина Федорів, головна редакторка Руху «Чесно»

Теги за темою
вибориреформа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Що буде з курсом валют до кінця 2025 року
24tv
2025-07-08T13:30:48Z
Елеватор ОптімусАгро перестав бути монокультурним
AgroPortal
2025-07-08T13:30:46Z
Українці найактивніше скуповують євро у 2025 році
Gazeta UA
2025-07-08T13:30:25Z
Ціни суттєво впали: у магазинах подешевшали улюблені сезонні овочі українців
GlavRed
2025-07-08T13:27:09Z
Дефіцит продуктів у Вінницькій області: що у критичній нестачі
Политека
2025-07-08T13:19:03Z
Аграрії передали 20 мікроавтобусів для бійців Сил спеціальних операцій
AutoCentre
2025-07-08T13:15:43Z
У деяких країнах ціни зросли в 3 рази: як змінилася вартість житла в Європі
24tv
2025-07-08T13:15:36Z
Україна отримала понад ₴1 мільярд допомоги для фермерів
УкраинФорм
2025-07-08T13:15:34Z
Повірка газового лічильника: коли проводити і хто за неї має платити
24tv
2025-07-08T13:09:23Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Точно не згниє і не засохне: як зберегти часник до весни
GlavRed
2025-07-08T13:27:36Z
Україна закупить найсучаснішу вакцину проти вірусу папіломи людини
УкраинФорм
2025-07-08T13:15:16Z
Частота походів до туалету попереджає про небезпечні хвороби: на що варто звертати увагу
Фокус
2025-07-08T12:57:04Z
Небезпечна крижана пастка-2025: в Україну могло потрапити "отруєне" морозиво, не беріть в жодному випадку
Знай
2025-07-08T12:51:09Z
Попелиця цього боїться як вогню: як її позбутися раз і назавжди
24tv
2025-07-08T12:39:52Z
Старіння за графіком: як змінюється тіло у 45, 60 і 75 років
TSN
2025-07-08T12:06:43Z
Науковці назвали найкорисніший хліб, який треба їсти якомога частіше
TSN
2025-07-08T12:06:25Z
Вже все зроблено: економіст озвучив невтішний прогноз тиску санкціями на РФ
GlavRed
2025-07-08T13:27:50Z
Підпал у Британії на замовлення "Вагнера": у Лондоні визнали винним трьох людей
Европейская правда
2025-07-08T13:27:18Z
Конфлікт з наслідками для інших країн: чому війна з Китаєм може вийти за межі Тайваню
Фокус
2025-07-08T13:27:11Z
ЄС у діалозі зі США щодо санкцій проти Росії, але фокусується на власному пакеті - Домбровскіс
УкраинФорм
2025-07-08T13:27:05Z
Кошта та фон дер Ляєн візьмуть участь у Конференції з відновлення України
Европейская правда
2025-07-08T13:21:21Z
Удари по ТЦК є спробою Росії розхитати Україну зсередини, але ця стратегія провальна - експерт
УкраинФорм
2025-07-08T13:19:55Z
Чим важлива зустріч у Римі: Конференція з відновлення України та доленосні перемовини
Комсомольская правда
2025-07-08T13:19:37Z
Нова партія Маска – удар по Трампу та шанс для України?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:18:04Z
Росіяни просто оскаженіли: конфлікт з Азербайджаном матиме дуже погані наслідки для Кремля
24tv
2025-07-08T13:15:52Z
На Південно-Слобожанському напрямку росіяни атакували п’ять разів, на Куп’янському окупанти здійснили одну атаку — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-08T13:27:59Z
Війська Росії перейшли держкордон на новому напрямку - де ситуація загострилась
GlavRed
2025-07-08T13:27:57Z
Історична перемога: на Житомирщині суд змусив громаду заплатити 1.8 мільйона за незаконну вирубку лісу – такого в Україні ще не було
Знай
2025-07-08T13:24:56Z
Сирський назвав напрямки, на яких ворог зосереджує основні зусилля
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:21:38Z
У Києві на Броварському проспекті демонтували футуристичну японську заправку
Комсомольская правда
2025-07-08T13:16:38Z
Новий графік поїздів Сумської області: місцевим жителям зробили важливе оголошення
Политека
2025-07-08T13:09:38Z
Україну розжарить найсильніше в Європі. Де буде найспекотніше та 10 порад, як це пережити
Telegraf
2025-07-08T13:03:01Z
Дрони атакували окуповані росіянами Старобільськ і Сватове
УкраинФорм
2025-07-08T13:00:42Z
Посадовиця Івано-Франківської міськради безпідставно преміювала своїх родичів
Украина Криминальная
2025-07-08T12:54:48Z
Таємна зброя Росії: підрив Каховської ГЕС випустив на волю невидиму отруту, яка десятиліттями вбиватиме українців
Знай
2025-07-08T13:27:33Z
Продукти для ЗСУ: найбільше фальсифікату виявили у твердих сирах
УкраинФорм
2025-07-08T13:19:46Z
Як українською сказати "путь": чи є таке слово в українській мові і як його можна замінити
24tv
2025-07-08T13:18:48Z
Знати російську – це не привілей: Інна Мірошниченко висловилася про мовне питання
24tv
2025-07-08T13:18:31Z
"Тремтіли руки й ноги": дрон врятував двох дітей в екстремальній ситуації
Фокус
2025-07-08T13:12:25Z
БЗВП для студентів: в Україні створили полігон з умовами "чотиризіркового хостелу"
TSN
2025-07-08T13:06:44Z
Залишила паспорт і телефон: в Італії зникла 18-річна українка Марія Бугайова
24tv
2025-07-08T13:03:16Z
В Україні є ціле село під назвою... Олег: де його знайти
Telegraf
2025-07-08T13:03:14Z
Офіціантка заробляє великі чайові завдяки брехні: її критикують, та жінці байдуже
Фокус
2025-07-08T12:57:48Z
Постійні сварки та хвороби: що обов'язково потрібно викинути, щоб повернути благополуччя
GlavRed
2025-07-08T13:27:52Z
Чим можна закрити вікна в оселі від сонця: 5 ефективних речей
24tv
2025-07-08T13:15:49Z
У вас буде застій у всьому, якщо не викинете цю стару річ
Telegraf
2025-07-08T13:03:47Z
Щоб повернутися у літо посеред зими: готуємо варення з черешень всього з 2 інгредієнтів
24tv
2025-07-08T13:03:11Z
Щойно на томатах з’явилися квіти, обприскайте бутони цим розчином: жоден не засохне, а зав’язь не опаде
TSN
2025-07-08T12:36:02Z
Грибний бум на Прикарпатті: які місця вибрати для "тихого полювання" та як уникнути штрафів
Telegraf
2025-07-08T12:33:14Z
У Тайвані з’явилося пиво зі смаком гавайської піци
360ua.news
2025-07-08T12:30:10Z
Чистити більше не потрібно: копійчаний засіб надовго позбавить від пилу
GlavRed
2025-07-08T12:27:59Z
Не купуйте дітям ці солодощі і не їжте самі: які смаколики можуть серйозно нашкодити
Telegraf
2025-07-08T12:27:34Z
Автор Cyberpunk Edgerunners пояснив депресивність серіалу: «Ми з Польщі, а там народжуються і помирають сумними»
ITC
2025-07-08T13:21:52Z
Відома українська ведуча власноруч коротко підстригла волосся в прямому ефірі
TSN
2025-07-08T13:03:35Z
12 вітрин паризького універмагу присвячено українському бренду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T12:48:24Z
Кеті Перрі та Орландо Блума вперше побачили разом після заяви про розлучення
24tv
2025-07-08T12:33:41Z
У Ольги Мартиновської новий роман: шеф показала свого обранця
GlavRed
2025-07-08T12:27:13Z
Найновіша романтична комедія, яка занурить глядачів у справжню італійську пристрасть
24tv
2025-07-08T12:18:10Z
Повернення легенди: Надя Дорофєєва несподівано воззʼєдналася зі своїм "колишнім"
Фокус
2025-07-08T12:06:06Z
"Це було шоком і втратою": Інна Мірошниченко відверто розповіла про пережитий викидень
24tv
2025-07-08T11:48:23Z
Образи для жінок після 55 років: чудові речі, які омолоджують на очах
24tv
2025-07-08T11:42:36Z
17-річного диверсанта засудили до 5 років за підпал на замовлення інтернет-кураторів з рф
InternetUA
2025-07-08T13:27:23Z
На Львівщині водій кросовера на смерть переїхав жінку, яка лежала на дорозі
24tv
2025-07-08T13:24:46Z
В італійському аеропорту людину засмоктало в двигун літака
Европейская правда
2025-07-08T13:21:33Z
На Косівщині чоловік розстріляв машину з "пневмата": поранив 12-річного хлопчика
24tv
2025-07-08T13:18:42Z
ДБР розслідує смертельну ДТП у Житомирі за участі правоохоронця
Украина Криминальная
2025-07-08T13:18:07Z
У Норвегії лось налякав ціле містечко: тварина промчала жвавою вулицею
24tv
2025-07-08T13:15:30Z
На Дніпропетровщині перевернувся двоповерховий автобус – є загиблий, 28 постраждалих
Лига
2025-07-08T13:09:34Z
У Татарстані літак врізався в житловий будинок
360ua.news
2025-07-08T13:06:25Z
Поліція Одещини розшукує трьох дітей
Украина Криминальная
2025-07-08T13:03:55Z
Мотоцикліст на Harley врізався в оленя на великій швидкості, але дивом утримався у сідлі
Топ Жир
2025-07-08T13:18:47Z
Електрокар з пробігом у кредит від ОТП БАНК – розумне рішення для тих, хто вміє рахувати гроші
Фокус
2025-07-08T13:06:18Z
Керівник Hyundai, який створив Focus RS, стверджує, що електрокари дарують більше задоволення, ніж авто з механічною коробкою передач
Топ Жир
2025-07-08T12:48:52Z
Skoda Auto святкує 130-річчя та 22-й рік партнерства з Тур де Франс
AutoCentre
2025-07-08T12:33:53Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі Foton Aumark
AutoCentre
2025-07-08T12:18:40Z
Продажі Porsche у Китаї різко впали, але одна країна продовжує активно купувати
Топ Жир
2025-07-08T12:03:57Z
Анонс. 24 години Спа – 2025
AutoCentre
2025-07-08T11:52:02Z
ZF представив інноваційну гібридну систему: як вона працює
AutoGeek
2025-07-08T11:45:39Z
Електромобіль Slate подорожчав до початку продажу
AutoCentre
2025-07-08T11:33:22Z
Apple сильно зменшила ефект Liquid Glass в оновленні iOS 26 Beta 3: що змінилося
24tv
2025-07-08T13:16:14Z
У винятковому стані: археологи розкопали мозаїку в стародавньому місті Дара
Фокус
2025-07-08T13:06:36Z
Смартфони, годинники і не тільки. Samsung проведе презентацію нових пристроїв: що відомо
InternetUA
2025-07-08T13:01:23Z
Вчені з’ясували, кому належив моторошний "гібридний" череп
TSN
2025-07-08T12:51:38Z
У Японії компанія почала скуповувати хвилі мозку людини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T12:46:20Z
Учені розкрили генетичний секрет: люди зможуть відновлювати пошкоджені частини тіла
Фокус
2025-07-08T12:42:54Z
Нове дослідження показало, що домінування самців не є нормою в природному середовищі
ZN UA
2025-07-08T12:39:17Z
Шахраї пропонують пройти опитування за 1000 грн: яким чином вони крадуть гроші
InternetUA
2025-07-08T12:34:37Z
Кінець Всесвіту ближче, ніж ми думали: вчені назвали нову дату смерті всього, що ми знаємо
24tv
2025-07-08T12:33:06Z
Шахтар – Ільвес: де дивитися матч Ліги Європи
Football.ua
2025-07-08T13:27:00Z
Ліверпуль зацікавився одноклубником Довбика: клуб шукає заміну загиблому Жоті
24tv
2025-07-08T13:24:27Z
«Маю зірвати ці пояси». Дюбуа прокоментував майбутній бій з Усиком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:18:24Z
"Чекає просто пекельне випробування": відомий боксер застеріг Усика перед реваншем із Дюбуа
24tv
2025-07-08T13:15:26Z
Бенчич розповіла про поєднання материнства з кар'єрою професійної тенісистки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:03:33Z
Араухо залишиться в Барселоні
Football.ua
2025-07-08T13:01:21Z
FIE допустила до ЧС з фехтування 40 нейтральних атлетів: як відреагували в Україні
24tv
2025-07-08T13:00:44Z
Ювентус виставив Влаховича на трансфер
Football.ua
2025-07-08T12:46:21Z
Макелеле: Алонсо потрібен час
Football.ua
2025-07-08T12:39:17Z