MY.UAНовини
Діра на мапі України. Чому треба формувати український погляд на Крим
Діра на мапі України. Чому треба формувати український погляд на Крим

Діра на мапі України. Чому треба формувати український погляд на Крим

Крим — не «курорт» і не «проросійський анклав». Такі штампи будують ментальний бар’єр між півостровом та рештою території України.

Від того, що українці знають про сучасність і минуле Криму, безпосередньо залежать шанси півострова на звільнення й реінтеграцію. До сьогодні образ Криму як місця відпочинку формувався в головах українців під впливом чужих, радянських / російських історичних наративів про минуле. Поверхове знання про Крим як курорт змушувало українців із материка ставитись до Криму по-споживацьки. Тепер ці уявлення про півострів позначаються на культурі, мистецтві, повсякденному спілкуванні та на політиці.

Відколи Радянський Союз розпався й Україна стала незалежною, Крим був місцем «боротьби світоглядів». За допомогою інформаційних спецоперацій, підкріплених точковими фінансовими вливаннями, Росія успішно формувала образ півострова як «проросійського анклаву». Підвищуючи в такий спосіб лояльність частини кримчан до Кремля. Натомість українська держава не запропонувала власної візії Криму. Регіон залишався ізольованим і сприймався через образи, створені кремлівською пропагандою. З часом дедалі більше кримчан почувалися частиною української держави й суспільства, але держава й суспільство далі сприймали їх як мешканців всуціль проросійського регіону.

Із початком російської агресії та загарбанням Криму навесні 2014 року «боротьба світоглядів» набула нового виміру. Необхідність творення власного українського знання про Крим і заперечення російських наративів стала передумовою для політичної боротьби за окупований півострів. Простіше кажучи, постала необхідність пояснити українській і міжнародній аудиторії, чому Крим має повернутися під контроль України. Пошук українських наративів ще триває. Він ускладнюється загальною необізнаністю про Крим навіть серед професійних журналістів. Із 2014 року на уявній національній мапі Криму помітнішими стали кримські татари. Їхній масовий мітинг під стінами Верховної Ради Криму у 2014 році став одним із символів спротиву окупації. Проте українському суспільству й державі потрібно зробити ще чимало, аби захистити корінний народ і усвідомити Крим «своїм».

 

Опитування поневолених: безпековий аспект незнання

Після загарбання Криму кримчани, які мешкають на території півострова, відвідують його або мають там родичів, стали вразливими. Російська окупаційна влада не переймається питаннями прав людини чи дотриманням будь-яких цивілізованих правових норм. За останні вісім років російські силовики досить ефективно продемонстрували свою здатність залякувати, заарештовувати й катувати незгодних. Окупаційна влада знищила незалежні ЗМІ, регулярно заарештовує політичних опонентів, звинувачуючи їх за кримінальними статтями. З 2014 року російські спецслужби проводять регулярні обшуки в Криму. Переважна більшість жертв цих обшуків — кримські татари. Такий метод тиску не завжди веде за собою затримання чи арешти, але є дуже ефективним для тримання людей у страху.

Для людей та організацій, які постійно працюють з кримською темою, вже стало (чи мало б стати) звичним продумувати наперед, кого потенційно можуть зачепити їхні проєкти чи заходи, та чи не несуть у собі такі проєкти потенційних безпекових загроз. Це накладає суттєві обмеження на інформацію, яку дозволено поширювати публічно. У випадку журналістів це обмежує коло питань, які безпечно / етично ставити кримчанам, особливо публічним людям. Адже згода відповідати на запитання не означає, що така відповідь є безпечною — часто, на жаль, респонденти також не усвідомлюють того, на які теми їм не варто публічно висловлюватися. Це рулетка — спрогнозувати, якими відповідями зацікавляться репресивні органи окупанта.

Те саме стосується соціологічних і будь-яких інших опитувань в окупованому Криму, наукових досліджень, журналістських репортажів — окупований півострів існує в атмосфері страху, критичні висловлювання на адресу окупантів можуть створити реальні проблеми, аж до кримінального переслідування. Тому, з одного боку, відповідати на деякі запитання небезпечно, а з іншого — відповіді можуть мати елементи самоцензури, не бути правдивими. За оцінкою Freedom House, ситуація з громадянськими свободами та правами людини в Криму у 2021 році, як і сім років поспіль до того, залишається однією з найгірших у світі.

Не дарма одним з етичних правил для журналістів є неможливість проведення інтерв’ю з людьми, які перебувають у полоні чи ув’язненні та можуть постраждати за свої висловлювання. Це правило мало би поширюватися на весь Крим та кримчан.

У Криму нема активних бойових дій, але цей «мир» — оманливий. Збереження образу «миру» — частина російської пропагандистської стратегії, міфу про «демократичне приєднання» півострова. Росія створила два паралельні світи. В одному — Крим повернувся до «рідної гавані», там наступила міжнаціональна «злагода», Крим відвідують туристи (навіть іноземні!), західні науковці проводять там дослідження, туди приїжджають поодинокі європейські політики.

Але в іншому, паралельному, світі Асана Ахтемова катують електрострумом; у дружини та дітей забирають чоловіка та батька просто посеред ночі та везуть у невідомому напрямку; кримськотатарським політичним в’язням забороняють виступати своєю мовою в судах, а журналіста Владислава Єсипенка звинувачують у шпигунстві на замовлення українських спецслужб за те, що він проводив у Криму репортажі для «Радіо Свобода». В цьому другому світі незгодні давно мовчать, а тому чути зазвичай лише тих, хто згоден з окупацією. Не мовчать лише одиниці, які цілком свідомі того, що по них також можуть прийти.

Необхідно розуміти, що Росія використовує відвідувачів півострова для підтримки образу «миру» та «злагоди» в Криму. Відвідування Криму українськими та іноземними науковцями, журналістами, їхній безпечний в’їзд та виїзд із півострова грає важливу пропагандистську функцію. Вони мають заперечити реальність політичних репресій на півострові: «Ми ж поїхали, і з нами нічого не сталося…» При цьому, чи здатні науковці та журналісти врахувати всі ризики для своїх респондентів, є великим питанням. Таке ж питання постає і щодо правдивості матеріалів, отриманих в умовах окупації.

 

Крим як стереотип: ментальний аспект незнання

«Боротьба світоглядів» означає, що будь-яка теза, будь-який образ Криму має бути прискіпливо вивірений. В розмовах про півострів уже час відходити від тез про «курорт», не кажучи вже про трансляцію російських пропагандистських штампів про споконвічну та безкомпромісну проросійськість півострова. Українським посадовцям, приміром, варто було би знати, що в Ялті на пляжах немає піску, та й взагалі Ялта не обмежується лише пляжем. Ця помилка дуже дрібна, але симптоматична — вона відображає загальний брак знань про Крим в українських державних інституціях.

Зовсім нещодавно — у річницю кримського референдуму 20 січня 1991 року низка провідних українських видань опублікували тексти до «дня автономної республіки». Загалом ці тексти повторювали дещо бідну інформацію про референдум, подану у Вікіпедії, приправлену пафосом про «вибір» Криму на користь України. При цьому опис референдуму був повністю позбавлений проблематики. Майже ніхто, приміром, не згадав про факт та причини бойкоту того референдуму кримськими татарами. Також не йшлося про наслідки референдуму, які по факту створили в Криму автономію для радянізованої російськомовної еліти та її електорату. І ніхто не згадав, що тим референдумом кримські політичні еліти прагнули підтвердити свій курс на збереження Криму в складі оновленого СРСР, а не України.

Дуже прикро, що в публікаціях українських журналістів про Крим все рідше йдеться про долі кримських політв’язнів, екологічні наслідки окупації, розкрадання Росією культурних цінностей Криму, заселення півострова поселенцями з Росії. На ці теми часто «не вистачає знаків» у публікації. Натомість дописувачі обирають теми, які найбільше вразять читача: проросійські виступи та мітинги в Криму, антиукраїнські заяви кримчан тощо. Іноді здається, що краще про Крим не писати взагалі, ніж своїми текстами підсилювати усталені стереотипи.

Крим — не «курорт» і не «проросійський анклав». Такі штампи будують ментальний бар’єр між півостровом та рештою території України, демонструють нерозуміння мовцем теми, про яку він говорить. Крим — це півострів, населений різними людьми, громадянами України. Не всі вони живуть «біля моря» та не всі є проросійськими тільки тому, що живуть у Криму. З 1991 року ці люди, як і по всій країні, переживали злети й падіння, потерпали від обману й маніпуляцій політиків, раділи спільним перемогам. У 2014 році ці люди опинилися під окупацією. До їхніх домівок прийшли солдати з автоматами. У такій ситуації важко говорити про якийсь вибір чи можливість протесту, особливо коли йдеться про дезорієнтоване цивільне населення. «Проросійськість» Криму завжди перебільшувалася російською пропагандою, бо саме такий образ дозволяв Росії мати контрольовану «больову точку» на тілі України. Відсутність збройного опору окупанту не означає, що Крим «обрав» Росію, хоча саме в цьому Росія намагається переконати світ. При цьому вимагати збройного опору від кримських татар (як багато хто чекав у 2014 році) означає перекладати спільну для українських громадян відповідальність на малочисельний корінний народ. Це не лише демонструє байдужість до територіальної цілісності України, а й вносить зайву напругу в українське суспільство.

Протягом десятиліть перебування Криму у складі України життя на півострові не визначалося «проросійськістю» чи «проукраїнськістю». Лояльність Криму до Росії чи до України — це зовнішня (а тому часто нав’язана) оцінка дійсності. Більша частина людей як у 1990-х роках, так і пізніше — у 2000-х — більше переймалася «економічною стабільністю» та рівнем життя. Таку недалекоглядність можна засуджувати, але тоді треба засудити більшість громадян України. Під час виборів кримчани рідко коли мали вибір: проросійська пропаганда, відсутність проукраїнської інформаційної альтернативи та незрозумілість меседжів проукраїнських сил залишали для них майже виключно проросійських кандидатів. Зрештою образ «проросійського анклаву» створив ситуацію, в якій Крим віддали на поталу проросійським політичним силам та меседжам, а українські політичні партії лише зрідка проводили на півострові серйозну роботу з електоратом. Голосування, як і багато де в Україні, часто визначалося економічними побажаннями, а не цивілізаційним вибором. Та й сама проросійськість, особливо у 1990-х роках, також великою мірою була зумовлена уявленням про кращу економічну ситуацію в Росії. Весь цей час у Криму були власні проблеми — з репатріацією кримських татар та їхнім облаштуванням, із землею, екологією, криміногенною ситуацією тощо.

Окремим об’єктом стереотипізації є один із корінних народів Криму — кримські татари. Причин для стигматизації та стереотипізації кримських татар в Україні декілька. З одного боку, ці причини криються у традиційному українському історичному наративі. Ще у школі на уроках історії нам розповідають про «підступних татар», які споконвіку уводили українських людей у полон або зраджували козаків під час важливих битв. Для християнської України кримські татари (а також турки) були традиційними «іншими», на додачу до поляків та росіян. Зокрема, великою мірою через релігійні відмінності та історію воєнних зіткнень, існує традиційно усталений негативний образ кримських татар (цікавим у цьому плані є текст Олесі Ісаюк про образ кримських татар в українській підрадянській белетристиці). Питання перегляду цих образів та історичних наративів у школах уже давно перезріло. З іншого боку, значна частина стереотипів про кримських татар — щодо їхніх традицій, політики їхніх представницьких органів, щодо оцінки їхніх політичних вимог та навіть щодо їхнього походження — є такими, що цілеспрямовано формувалися Росією (чи то Російською та Радянською імперіями, чи то Російською Федерацією) з метою вкорінення власного панування в Криму.

Кримські татари — або киримли, як себе називають вони — сформувалися як народ саме в Криму. В цьому сенсі вони в Крим не «прийшли»: в результаті складних процесів етногенезу цілий конгломерат народів, які жили на півострові з давніх часів та які були захоплені Золотою Ордою в XIII столітті, отримав мусульманську віру та ім’я, дане їм іншими народами, — «татари». Крим є частиною ідентичності кримських татар. Твердження, що кримські татари насправді є в Криму чужинцями, мігрантами, сепаратистами (потенційними «зрадниками»), — це повторення усталених російських тез. Російська імперія, а сьогодні Росія, витворювала та підтримує ці тези задля легітимізації власного панування на півострові. Адже якщо в Криму всі «чужинці» та «мігранти», тоді й росіяни мають не менше прав на Крим, аніж киримли. При цьому, звинувачення у зраді — чи то в 1853-му, чи то у 1944 роках — це традиційне виправдання дискримінаційних дій імперії супроти корінного народу.

Ця логіка є очевидно пропагандистською, шовіністичною та має бути переглянута. Зрештою, ця логіка є антиукраїнською, адже імперія часто використовувала подібні методи для заперечення прав українців на окремішність.

Насправді, окрім частини назви «татари», кримських татар мало що поєднує з іншими «татарами». За радянських часів етнонім «кримські татари» був стертий із переписів та особистих документів. Цілий народ опинився в ситуації, коли його ім’я, а отже й культура, опинилися під забороною. Адже якщо немає кримських татар, не може бути кримськотатарської мови у школі, не може бути інституцій, які б досліджували, розвивали, кодифікували різноманітні аспекти кримськотатарських традицій та культури. Радянська влада всіляко намагалася пов’язати, а бажано — асимілювати кримських татар із казанськими татарами. Саме тому ці два народи не можна плутати. Не слід скорочувати слово «кримські» в етнонімі «кримські татари». Таке скорочення — свідоме чи ні — є прихованою підтримкою асиміляційної політики агресора.

 

«Крим — це Україна» (?): замість фінального зауваження

Вислів «Крим — це Україна» потрібно наповнювати змістом. За останні сім років ця фраза перетворилася на ритуал. Дослідження показують, що більшість громадян України не готові визнати відділення Криму, хоча і не до кінця вірять у можливість деокупації. Тим часом ми настільки мало знаємо про півострів поза набором стандартних штампів про «море-гори-пляж», що іноді стає не зовсім зрозуміло, що саме ми збираємося повертати.

Сьогодні Росія проводить політику заміщення місцевого населення колонізаторами. Насправді ця політика не є унікальною. Саме внаслідок витіснення місцевого населення та заміщення його поселенцями-слов’янами кримські татари перетворилися на меншину на власній батьківщині наприкінці XIX століття. А після депортацій 1944 року радянська влада, знову ж таки, продовжила переселення до Криму людей із Росії та України. Поселенський колоніалізм не є унікальним для імперій. В подібний спосіб, скажімо, утворилися США, Канада, Австралія та деякі інші колоніальні держави. В усіх цих державах колонізатор заміщував собою корінне населення, винищуючи чи асимілюючи його. Проте поселенський колоніалізм — це політика XVIII–XIX століть. Скажемо прямо — це політика, що містить елементи геноциду, вона жодним чином не може бути нормою міжнародних відносин у XXI столітті.

На відміну від кримчан-українців, киримли не мають власної батьківщини поза Кримом, не мають куди тікати. Продовження російського панування в Криму, залякування та репресії, витіснення корінного народу та його асиміляція означають, що в нас мало часу. Крим потрібно повертати вже зараз. Репресії продовжуватимуться, адже саме існування киримли в Криму нагадує Росії про її злочини, що Росія в Криму — окупант. Про те, що Крим — не «ісконно русскій». А тому Кремль усіма способами намагатиметься стерти кримських татар із Криму.

Україна зобов’язана підтримати кримських татар, їхню мову та культуру. У місцях компактного мешкання киримли — наприклад, у Києві — вже давно перезріла потреба відкриття кримськотатарських дитячих садочків. Необхідно створювати освітні інституції з кримськотатарською мовою викладання, адже мова не може довго існувати виключно в побутовому просторі. Її треба відновлювати та розвивати.

З іншого боку, без Криму, без боротьби за Крим Україна опиняється у стані failed state, держави без майбутнього. Окупація Криму означає, що суверенітет України під питанням, кордони — невизначені. Оточена ворогом із півдня, сходу та північного сходу, маючи спільний кордон із союзником Росії на півночі, без гарантованих торговельних шляхів в Азовському та Чорному морях, із постійними військовими, політичними, інформаційними загрозами ззовні, Україна стає державою, яка не матиме часу на економічний розвиток, бо буде постійно зайнята нагальними «пожежами». Важливість питання Криму для українських громадян — це тест на державність, на зрілість суспільства. Російські війська в Криму несуть таку ж загрозу для нас у Києві, Львові, Дніпрі та Запоріжжі, як ті ж російські війська в Донецьку.

Фото: Bigandt_Photography / Getty Images

Теги за темою
Крыманнексия Крыма
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Пустыня сохранила свидетельства работорговли: в Израиле нашли захоронение 2500-летней давности
TSN
2025-02-06T22:06:35Z
Avowed будет работать с частотой «до 60 кадров в секунду» на Xbox Series X
GameMag
2025-02-06T21:37:15Z
Раскрыты награды для российских игроков за предрегистрацию в новой онлайн-RPG Rememento: White Shadow
GameMag
2025-02-06T21:31:40Z
Как увеличить время работы телефона на Android: важные советы, если смартфон почти разрядился
Политека
2025-02-06T21:27:56Z
Битва сильнейших: В Москве стартует главное киберспортивное событие по Warface – LAN-финал Astrum League Championship
GameMag
2025-02-06T21:19:29Z
Спустя века поисков: ученые раскрыли содержимое свитка из Геркуланума
Фокус
2025-02-06T20:45:38Z
В России начались продажи нового ударопрочного смартфона HONOR X9c
GameMag
2025-02-06T20:19:01Z
Январь-2025 стал самым теплым за всю историю наблюдений: климатологи сказали, каким будет год
TSN
2025-02-06T19:54:45Z
Все 7 планет на одной линии: какие еще астрономические события ждут украинцев в феврале
Знай
2025-02-06T19:51:51Z
Худшие периоды 2025 года для Козерогов: топ главных разочарований
Comments UA
2025-02-06T23:30:25Z
Простой тест: какой вы человек в любви
TSN
2025-02-06T21:18:42Z
Сладкая вкусняшка, для которой не нужно преть на кухне: просто вылейте тесто на пергамент
Telegraf
2025-02-06T20:30:35Z
Нежная и вкусная выпечка: рецепт творожного пирога с яблоками
Фокус
2025-02-06T20:15:43Z
Львам — возвращение старых проблем, Тельцам — справедливость: гороскоп Таро на 7 февраля 2025 года
Telegraf
2025-02-06T18:54:48Z
Сытный и вкусный салат с сельдью и картофелем: рецепт быстрого блюда
Фокус
2025-02-06T18:00:03Z
ТОП-3 способа, как получить от позы «наездница» еще больше удовольствия
Comments UA
2025-02-06T17:57:37Z
Имена, которые привлекают успех, гармонию и счастье: какие женщины просто обречены на удачу
Знай
2025-02-06T17:51:52Z
Пышные блинчики с корицей: простой рецепт вкусного завтрака
Фокус
2025-02-06T17:51:14Z
В лицеях Ровно школьники за один день устроили несколько драк: есть серьезно пострадавший
Telegraf
2025-02-06T20:24:32Z
В Украине не хватает спасателей для ликвидации пожаров: что известно
Comments UA
2025-02-06T19:36:19Z
Пятнадцать лет проведут в тюрьме поджигатели объектов Укрзализныци на Буковине
ZN UA
2025-02-06T19:34:11Z
Пытались покончить жизнь самоубийством? В России два полковника выпали из окон
Telegraf
2025-02-06T19:00:31Z
В аварии самолета Tecnam в Подмосковье погибли два военных инструктора: детали
Апостроф
2025-02-06T18:39:56Z
Украинцам рассылают сообщения о сокращении количества спасателей: в ГСЧС отреагировали
Фокус
2025-02-06T18:30:45Z
38-летний мужчина отказался получать повестку, потому что он "верен только Богу": чем это закончилось
TSN
2025-02-06T17:51:22Z
"Массовые сокращения в ГСЧС": в МВД назвали фейком призыв самостоятельно ликвидировать пожары
Апостроф
2025-02-06T17:45:02Z
На Киевщине уже несколько часов горит завод. С огнем не могут справиться десятки пожарных
Telegraf
2025-02-06T17:00:15Z
Барселона з хет-триком Феррана Торреса знову познущалась над Валенсією
Football.ua
2025-02-06T22:25:54Z
Внук Мохаммеда Али сравнил Усика со своим дедушкой
Корреспондент
2025-02-06T18:15:27Z
Бундеслига: расписание и результаты матчей 21-го тура чемпионата Германии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-06T17:18:37Z
Женская сборная Украины по биатлону определилась с составом на чемпионат мира-2025
TSN
2025-02-06T15:18:14Z
Чисора – Валлин: где и когда смотреть бой
Telegraf
2025-02-06T14:36:37Z
Лукашенко показательно опускали во время хоккейных матчей с Путиным
Telegraf
2025-02-06T12:42:55Z
Экс-футболист "Шахтера" может возобновить карьеру после инфаркта
ZN UA
2025-02-06T12:22:02Z
Промоутер Усика назвал причину, почему украинец не проведет бой с Баколе
Корреспондент
2025-02-06T11:06:54Z
промоутер назвал боксера, с которым Усик не проведет бой
Корреспондент
2025-02-06T10:51:42Z
Зеленский оценил результаты Курской операции
Корреспондент
2025-02-06T23:24:31Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2025-02-06T21:45:38Z
Сложилось слово "срака": на каком участке фронта у ВСУ - мгновение до катастрофы
Comments UA
2025-02-06T20:21:56Z
Киеву и области угрожают вражеские беспилотники: что известно
TSN
2025-02-06T20:21:45Z
Земельная коррупция в Киевсовете: разоблачена преступная организация
Корреспондент
2025-02-06T19:51:16Z
Без опознавательных знаков, но с автоматами: украинские пограничники без предупреждения стреляют по гражданским машинам
Знай
2025-02-06T19:21:20Z
Мобилизация осужденных: как происходит и как реагируют военные
Знай
2025-02-06T19:06:58Z
Таро-гороскоп для каждого: какие сюрпризы приготовил этот день
Comments UA
2025-02-06T19:06:52Z
Задержан бывший депутат Киевского горсовета
Gazeta UA
2025-02-06T18:15:10Z
"Его нельзя стабилизировать": Оззи Осборн перестал ходить
GlavRed
2025-02-06T20:33:36Z
В России поддерживающий Украину певец выпрыгнул из окна во время обыска по делу о поддержке ВСУ
Comments UA
2025-02-06T20:03:10Z
Голливудский актер Бен Стиллер прокомментировал поездку в Украину "за деньги USAID"
Comments UA
2025-02-06T19:54:13Z
Украинские победители Евровидения попали в скандал из-за отказа помогать ВСУ/Менджмент Kalush заявил, что "не публикует и не распространяет сборы, имеющие характер оружия"
Апостроф
2025-02-06T19:39:46Z
Нацотбор на "Евровидение 2025": где смотреть, как голосовать и какой сюрприз подготовили звезды
Фокус
2025-02-06T19:30:40Z
Кто такая Анна Саваи — новый амбассадор Dior и «темная лошадка» мира кино
Marie Claire
2025-02-06T19:00:40Z
Как Кейт Миддлтон и Белла Хадид: 9 способов носить кружево в 2025 году
Marie Claire
2025-02-06T18:00:22Z
Пристрастилась к алкоголю и заметно постарела: как изменилась путинистка Валюха из "Сватов"
Telegraf
2025-02-06T17:39:29Z
У Оззи Осборна прогрессирует болезнь Паркинсона: будет ли концерт Black Sabbath в июле
Фокус
2025-02-06T17:27:05Z
Праздник 7 февраля: что нельзя делать сегодня, если не хотите столкнуться с нищетой
Telegraf
2025-02-06T22:21:09Z
День ангела 7 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-06T22:21:00Z
7 февраля 2025 года: преподобного Луки Элладского - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-06T22:00:49Z
ВСУ активизировались на Курщине: как ответили россияне
Comments UA
2025-02-06T21:45:58Z
Херсонский маг предсказал окончание войны: "Появится хороший хозяин...."
Знай
2025-02-06T21:30:03Z
Как действовать при получении ошибочного перевода денег: советы, чтобы не стать жертвой мошенников
Политека
2025-02-06T21:00:26Z
Мужчина додумался, как зарабатывать тысячи, ничего не делая: никаких графиков и начальников
Знай
2025-02-06T20:51:49Z
В 12 регионах России открыли для учеников VR-музеи о войне в Украине
Апостроф
2025-02-06T20:21:47Z
Начальник ЦСП «Омега» генерал-майор Павел Яцюк: "Водолазы ЦСП «Омега» бывают определяющим фактором реализации боевых операций"
Политека
2025-02-06T20:21:39Z
Украинских медиков будут "разбронировать": как это будет происходить
Апостроф
2025-02-06T23:07:14Z
Голубые или карие: что известно о цвете глаз, волос и кожи неандертальцев
Фокус
2025-02-06T20:03:38Z
Назван фрукт, который поможет похудеть на 3 килограмма за 3 дня
TSN
2025-02-06T16:48:59Z
Ученые выяснили, какие привычки присущи людям с высоким IQ
Корреспондент
2025-02-06T16:18:44Z
Израильские врачи нашли лекарство от редкой "аллергии на оргазм"
Корреспондент
2025-02-06T16:09:59Z
Нечем будет дышать? В некоторых регионах может ухудшиться качество воздуха
Telegraf
2025-02-06T16:09:57Z
Медуслуги перейдут в онлайн: рецепты, направления и планы лечения будут в смартфоне
Знай
2025-02-06T14:30:36Z
Переводим ли часы в 2025 году на летнее время?
Comments UA
2025-02-06T13:54:15Z
Медики бьют тревогу из-за опасной болезни в Украине: активно распространяется во время войны
UAToday
2025-02-06T12:30:56Z
В Украине ликвидируют еще один банк - Коминвестбанк
ZN UA
2025-02-06T22:58:52Z
Инфляция 12%: экономистка рассказала, что будет с учетной ставкой НБУ и емкостью рынка в Украине
Знай
2025-02-06T21:42:56Z
Важно для всех при обмене 100 долларов: украинцев предупредили о возможных сложностях
Хвиля
2025-02-06T20:45:54Z
Готовить кошельки и заначки? Что будет с тарифами на воду под конец зимы
Знай
2025-02-06T20:30:33Z
Глава Минэнерго раскрыл газовые потребности Украины до конца 2025 года
Хвиля
2025-02-06T19:39:36Z
Украинские облигации стремительно выросли в цене: что произошло
Comments UA
2025-02-06T19:24:23Z
Саудовская Аравия повысила цены на нефть
Корреспондент
2025-02-06T18:54:05Z
ПФУ показал ситуацию с выплатами через Укрпочту и банки: когда украинцам ждать пенсий и больничных
Хвиля
2025-02-06T18:39:16Z
Финансовый кризис накроет каждого: рост цен ударит по карманам всех украинцев
Знай
2025-02-06T18:36:14Z
ArcelorMittal инвестирует в новый завод в Алабаме
Корреспондент
2025-02-06T19:09:42Z
В Европе стремительно снижаются продажи Tesla
Корреспондент
2025-02-06T18:27:37Z
Subaru представила экономичный гибрид и экстремальный кроссовер для бездорожья
Фокус
2025-02-06T16:42:04Z
Мастера превратили старую Toyota 90-х в яркий суперкар
Фокус
2025-02-06T15:57:54Z
Американская мощь: пикап Dodge завелся и поехал после 42 лет простоя в лесу
Фокус
2025-02-06T12:51:36Z
Водителям запрещено использовать ремень безопасности: где и почему действуют такие правила
UAToday
2025-02-06T12:30:54Z
В Одессе заметили новейший электрокар Xiaomi: в чем его особенность
Telegraf
2025-02-06T11:03:30Z
Какие новые автомобили выбирают украинцы в 2025 году
Фокус
2025-02-06T10:06:40Z
Звезда гонок: знаменитый Ferrari 60-х продали за $36 миллионов
Фокус
2025-02-06T09:00:10Z
Минюст США распустил группу по поиску активов российских олигархов
Корреспондент
2025-02-06T23:30:00Z
"Козырь" Украины. Новая атака на Курщине
Корреспондент
2025-02-06T23:07:05Z
Новый министр обороны США посетит "Рамштайн" 12 февраля
ZN UA
2025-02-06T22:54:41Z
Экономика РФ приближается к краху: что похоронит Кремль
Comments UA
2025-02-06T22:42:29Z
Сирия готова покинуть российские военные базы
Gazeta UA
2025-02-06T22:33:12Z
Евлаш объявил, что идет с должности спикера Воздушных сил ВСУ
Апостроф
2025-02-06T22:30:52Z
"Россия более опасна, чем когда-либо", - Business Insider об опыте войны РФ с Украиной и реальной угрозе НАТО
Новости Украины
2025-02-06T22:27:29Z
Россия пыталась запустить Орешник по Киеву, но что-то пошло не так
Новости Украины
2025-02-06T22:12:27Z
Турция поможет Сирии восстановить разрушенные города – Эрдоган
Хвиля
2025-02-06T22:12:22Z