MY.UAНовини
«Вітер з гір»: Крим — це сильніше за окупацію
«Вітер з гір»: Крим — це сильніше за окупацію

«Вітер з гір»: Крим — це сильніше за окупацію

«Інтерньюз-Україна» представив документальний серіал, знятий спільно з кінорежисеркою Юлією Кочетовою. Він має привернути увагу світової спільноти до теми окупованого Криму.

«Крим зник із новинної адженди. Кримськотатарська історія не звучить». Із цих слів кінорежисерки Юлії Кочетової почався закритий показ документального серіалу «Вітер з гір» у кінотеатрі «Жовтень» 13 лютого. До нього долучилися документалісти, журналісти видань «Крим. Реалії» і «Кримські новини», співзасновниця громадської ініціативи «Крим SOS» Таміла Ташева. Також під час показу виступила представниця «Кримської платформи» Марія Томак і прозвучало онлайн-звернення лідерки «Кримського дитинства» Муміне Салієвої.

«Вітер з гір» однаково добре сприймався б і на кінофестивалі, і на Netflix, і на Takflix, і в ефірі «UA: Першого». Обираючи концепт, режисерка Юлія Кочетова хотіла створити насамперед універсальну історію, зрозумілу для найширшої аудиторії. Вона фокусується на необхідності підтримки політв’язнів, ідентифікації та драматичних моментах історії кримськотатарського народу. Крім того, це серіал, зосереджений на конкретних людях. А ще, поряд із драматичним фактажем, «Вітер з гір» — це багатопланове кіно з краєвидами Криму і красивою музикою.

Кіно як спосіб повернутися до Криму

«Вітер з гір» — чотири історії про життя кримських татар після загарбання Криму Росією. Насамперед ці короткометражні фільми — про значення Криму для його корінних мешканців, кримських татар, яких із рідної землі «двічі вирвали з корінням». У 1944 році цей народ депортували, а з 2014 року на окупованому півострові хазяйнує російська влада. Поняття «батьківщина», «віра», «родина», «дім», «справа життя» є базовими для культури цього народу. Кремль вторгнувся в життя кримських татар, посягнувши на душевний спокій і родинні зв’язки.

Авторка серіалу поєднала оповіді про людей, які залишили Крим, із розповіддю-включенням у сучасне життя кримських татар на півострові. Тут є факти тиску російських спецслужб: за книжки людей кидають за ґрати, погрожуючи тривалим ув’язненням. 

Відкриває серіал розповідь про кераміста Рустема Скибіна, відомого, зокрема, завдяки проєкту «Шлях/Yol» на адміністративному кордоні з Кримом. Митець мешкає в Києві. Тепер його Батьківщина живе в орнаментах, якими Рустем прикрашає посуд. Глек, наприклад, символізує дім. А трикутник, на якому він стоїть, — це Земля, опора життя. Розповідь про Рустема формується із прямої мови героя, його роботи з глиною і, власне, мистецьких творів та подій у його житті.

Героїнею наступної історії є підприємниця з Ірпеня Леране Хайбуллаєва. Після загарбання Криму журналістка мала труднощі з роботою в медіа, і врешті поїхала з півострова. Зараз вона веде фейсбук-спільноту «Музей Кримських Спогадів». Народилася Леране в Узбекистані. Найяскравіший спогад її родини про депортацію — російський солдат вибиває ногою казан із дбайливо бабусею сармою. Виноградне листя для сарми, рецепти мантів і рису — частина Криму, яку вдалося зберегти самій Леране. Все найкраще, як вона каже у фільмі, лишилося там до 2014 року. На окупований півострів вона повертатися не хоче.

Леране Хайбуллаєва. Кадр із серіалу 

Історія нового життя Леране на материковій частині України переплетена із коханням. У стрічці слова кримчанки звучать так проникливо, що не потрібно жодної анімації чи комп’ютерної графіки. Наприклад, своє майбутнє кафе Леране переконливо змальовує долонею в повітрі над закинутим подвір’ям в Ірпені.

Правозахисниця Муміне Салієва, про яку йдеться у третій історії, — дружина політв’язня, громадянського активіста Сейрана Салієва. Муміне, яка виховує чотирьох дітей, точно знає, скількох кримськотатарських дітей через арешти позбавили можливість бачити батьків. «197», — каже координаторка організації «Кримське дитинство», яка підтримує родини незаконно ув'язнених кримських татар. У справах Криму правозахисниця приїздить до Києва, де й зафільмували її історію. Як розповіла Юлія Кочетова, Муміне вона зацікавилася як журналісткою — саме так називає себе діячка. «Дописи Муміне можна назвати документальною прозою про Крим», — каже режисерка.

 Муміне Салієва

Історія кримської діячки кінематографічна і сповнена трагедій. Красиві кадри тут миттю розлітаються на друзки, чергуючись із поглядами матерів політв’язнів. Самі ж арештовані російською спецслужбою чоловіки через скляну огорожу усміхаються і співають пісень.

Сейран Салієв виконує пісню «Вуличками Бахчисараю». Кадр із серіалу

Влітку ця трилогія доповниться четвертим короткометражним фільмом, який представлять онлайн. Це історія музиканта Усеїна Бекірова, який працює над першою у світі кримськотатарською оперою. «Він справді розмовляє мелодіями», — каже про свого героя Юлія Кочетова. До серіалу «Кримський вітер» увійшла музика Усеїна Бекірова.

Оператором стрічки є учасник «Вавилону’13» Юрій Грузинов, якого разом із Ярославом Пілунським викрала 16 березня 2014 року «кримська самооборона» в Сімферополі. Звукорежисеркою є Юлія Виноградова. 

Також до стрічки увійшли матеріали «Радіо Свобода» та однієї з найактивніших на півострові організації «Кримська солідарність». Найменше у документальному проєкті архівних кадрів. У Центральному державному кінофотофоноархіві збереглося небагато матеріалів, каже режисер монтажу Володимир Демченко.

Знайти кадри Криму? Не питання!

Крим як концентрація активізму

«Кримська історія є одночасно нашою історією. Робота “Кримської солідарності” це те, що сильніше за страх», — каже про серіал Юрія Кочетова. Для неї Крим став єдиним місцем, де вона опинилася під дулом вогнепальної зброї. Це було у 2014 році, коли вона як фоторепортерка працювала неподалік військової бази в Криму. Тоді, каже Юлія Кочетова, в неї й виник задум зняти фільм про Крим. І лише за вісім років трапилася ця нагода.

Юлія Кочетова (у центрі)

До Революції гідності Юлія була редакторкою новин. А потім не витримала: звільнилася та вийшла на Майдан із фотокамерою. Її світлини публікувалися у The Guardian, The Telegraph, The Huffington Post, The National Geographic, BBC News і Bild am Abend. Юлія Кочетова — учасниця фотовиставок в Україні, США, Німеччині, Великій Британії, Сербії і Франції.

Коли її хлопець пішов добровольцем на фронт, Юлія зняла автобіографічну стрічку «До скорого» (2016). Я запам’ятала її роботу з героїнями у фільмі «Поки ви всі зі мною» (2019), де секспрацівниці розповідали про терапію. Режисерка спонукає глядачів на кілька хвилин забути про осуд.

«Мене цікавлять люди з пограничним станом душі, personal transition», — каже Юлія Кочетова. Це вона запропонувала трансформувати проєкт відеороликів про кримців у кінопроєкт.

Як розповіла продюсерка стрічки Катерина Юдіна, робота над кіно розпочалось у межах проєкту організації «Інтерньюз-Україна» — «Розмаїття збагачує: висвітлення внеску етнічних, релігійних меншин та ЛГБТІ в українське суспільство», що фінансувався Посольством Нідерландів.

Ідея створити документальну стрічку про кримських татар у «Інтерньюз-Україна» виникла під час мозкового штурму у соціальному проєкті «Розмаїття збагачує»

Юлія Кочетова впевнено ставить на пряму мову героя, на ясний виклад і на ефектний, мистецький відеоряд. Його вона сміливо поєднує із журналістською, а подекуди й любительською зйомкою. В історії Муміне — сніг і портрет діячки, наче з епохи Відродження. А далі «партизанські» кадри затримання активіста, якому ефесбешники дозволили попрощатися з рідними. У контексті серіалу цей епізод викликає сильне співпереживання. І повертає до дискусії: що в документалістиці важливіше — зафіксувати мить будь-якою ціною чи роками полювати на унікальний кадр індустріальної якості, що так цінують академіки «Оскара».

Головна мета кінорежисерки — щоби документальний серіал побачило якомога ширше коло людей. Заради цього вона відмовилася від гучної кінофестивальної історії, що передує виходу фільму в широкий прокат. «Активістська історія не має залишатися у затишному залі "Жовтня"», — каже кінорежисерка. За її словами, серіал незабаром вийде на онлайн-платформах. А ще цей серіалрадо приймуть у Криму: окрім пісень, тут чимало епізодів із кримськотатарською мовою.

Медійний продакшен

«Вітер гір» — приклад синергії медійної організації і режисерки. Серіал вийшов за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку та посольства Нідерландів в Україні. Команда «Інтерньюз-України» перемогла у конкурсі Pitch UA та отримала додаткове фінансування.

Спочатку журналісти «Інтерньюз-Україна» хотіли зробити п’ять відеороликів про представників спільнот. Попрацювавши над стрічкою, вонипобачили: це глибока історія, яку слід донести до ширшої аудиторії

В’язням ФСБ можна допомогти листами

Замість кадрів катувань чи смерті — обличчя матерів політв’язнів. Замість «голови експерта» в кадрі, який перекладає до голів глядачам цифри про Крим, — виразна музика Усеїна Бекірова. Замість тисячі слів — вулички Бахчисарая. Замість проклять із уст кримських політв’язнів — усмішки і підтримка українцям із залу суду.

Осягнути весь пласт трагедії Криму без кіно неможливо. Хоч скільки є архівів і свідчень, важливий людський контакт, сказала під час прямого включення Муміне Салієва. «Розповідати про хроніку горя в Криму можна в новинах, та важливі й інші форми», — каже правозахисниця. Як вона розповіла, для кримських татар слова «Вітер з гір» тотожні з висловом «прохолода очей» — сльози полегшення і радості. Для неї серіал став нагодою поглянути на кримських татар ще з одного ракурсу.

Зараз, під час тиску Кремля на правозахисну організацію «Меморіал», кримські активісти можуть лишитися без захисту, на який покладались найбільше. Тому важливо писати листи політв’язням — російською мовою, інакше конверт просто не віддадуть. Така акція пройшла під час показу серіалу. Як підкреслив режисер монтажу Володимир Демченко, у ФСБ мають бачити: Україна про політв’язнів не забула. Як підтримати арештованих у Криму, читайте тут. Як відправити листа до російської в’язниці, йдеться за цим посиланням.

Кримські татари мають з українцями чимало спільного. Це й генетична пам’ять про потребу захищати свої домівки від нашого спільного ворога, і повага до цінностей сім’ї. Як і в нас, їхня культура домашньої їжі підкріплена не лише давніми рецептами, а й традиціями. А ще — здатність мати в серці те, що не вмирає. І «Гюзель Кирим»!

Фото надані «Інтерньз-Україна»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Спутники фиксируют строительство БпЛА нового поколения в Северной Корее
Gazeta UA
2025-04-05T06:25:37Z
"Ну и самое интересное. Сопротивления и защиты ноль": дроны атаковали российское предприятие в Саранске
Апостроф
2025-04-05T05:54:16Z
Ко Дню освобождения Киевщины телеканал 2+2 покажет истории героев, изменивших ход войны
TSN
2025-04-01T08:13:54Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Ситуация на фронте на утро 5 апреля
UAToday
2025-04-05T06:30:09Z
Народные приметы сегодня, 5 апреля: что запрещено и разрешено делать
UAToday
2025-04-05T05:45:57Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Трогать нельзя! В Запорожье заметили редкого жука, но он очень ядовитый
Telegraf
2025-04-04T15:13:16Z
Россияне ударили по Харькову дронами: среди пострадавших есть дети
Корреспондент
2025-04-03T19:57:48Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Россияне нанесли ракетный удар по Кривому Рогу
Комсомольская правда
2025-04-05T00:00:15Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
В России дроны атаковали завод по производству оптоволокна
Корреспондент
2025-04-05T06:31:03Z
Проект «Интермариум»: Петр Кульпа объяснил, как достичь безопасности в Европе
Знай
2025-04-05T06:21:20Z
Франция и Британия обвинили Путина в затягивании переговоров о перемирии
Факти ICTV
2025-04-04T15:15:14Z
"Большой прогресс": Трамп оценил готовность Зеленского и Путина к переговорам
Хвиля
2025-04-04T16:00:57Z
Кремль оценил переговоры посланника Путина в США
Корреспондент
2025-04-04T18:42:43Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
"Называется одним из самых значительных рэперов". Кто такой Паша Техник/Павел Ивлев и почему вокруг его смерти такой ажиотаж/Музыкант скончался в Таиланде
Апостроф
2025-04-05T06:18:32Z
Топ 5 лучших детективных сериалов для просмотра на выходных
Фокус
2025-04-05T06:01:20Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
НБА: Лейкерс обыграли Нью-Орлеан, а Юта проиграла Индиане
Корреспондент
2025-04-05T06:03:37Z
НХЛ: Детройт справился с Каролиной, а Айлендерс победили Миннесоту
Корреспондент
2025-04-05T05:03:45Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Хирн сделал прогноз, в каком раунде Хргович нокаутирует Джойса
Корреспондент
2025-04-05T04:39:44Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Как раньше уже не будет: в Украине собрались кардинально изменить систему повышения пенсий
Знай
2025-04-05T06:30:10Z
Пополнение карты в ПриватБанке: простая операция обошлась украинцу в 100 долларов
Знай
2025-04-05T06:13:54Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Мордовию и Самарскую область РФ атаковали дроны: сообщается о пожарах на предприятиях
Лига
2025-04-05T05:33:28Z
В Кривом Роге завершили аварийно-спасательные работы: количество погибших снова выросло
Comments UA
2025-04-05T04:27:21Z
"Слышен запах пороха": дроны ударили по заводу в Самарской области РФ, изготавливающему взрывчатые вещества
Фокус
2025-04-05T03:36:31Z
В результате удара БПЛА по Харькову погибла семья
Корреспондент
2025-04-05T02:57:49Z
В российском Саранске прогремели взрывы: БПЛА разгромили важный оборонный завод
Telegraf
2025-04-05T02:00:59Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Польща хоче отримати свій порт в Одесі для експорту зерна в Африку
AgroNews
2025-04-05T06:09:53Z
На седьмом небе от счастья - кого ждет большой успех
Gazeta UA
2025-04-05T05:40:07Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Гороскоп на сегодня 5 апреля: кто в субботу окажется перед жестким выбором
Знай
2025-04-05T01:33:49Z
Почта вместо аптеки? Минздрав обещает доступ к лекарствам, но насчет логистики компании сомневаются
Фокус
2025-04-05T06:30:05Z
Что произойдет с вашим телом, если пить сок на ночь
Comments UA
2025-04-05T05:30:09Z
"Доставка в ТЦК еще быстрее...": эксперт ответил, что грозит школам, больницам и медцентрам в Украине
Знай
2025-04-05T02:30:19Z
Почему надо пить воду при высокой температуре
Gazeta UA
2025-04-05T02:18:32Z
Какой тропический фрукт съесть перед сном, чтобы спать всю ночь и не просыпаться
Gazeta UA
2025-04-04T21:27:20Z
Сахарозаменитель заставляет человека ощущать себя голоднее - исследование
Корреспондент
2025-04-04T18:45:49Z
Рак мозга: этот продукт защитит организм от онкологии
Comments UA
2025-04-04T18:30:26Z
Гигиена наушников: как часто нужно чистить устройство
Comments UA
2025-04-04T17:18:53Z
Попрощайтесь с сутулостью: простые упражнения для здоровой спины
Comments UA
2025-04-04T15:57:49Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Украину накрыла мощная магнитная буря, которая продлится все выходные
Комсомольская правда
2025-04-05T05:22:37Z
Ужасы Лавкрафта не оставят равнодушным: киевская Frogwares готовит ремастер The Sinking City
Знай
2025-04-05T04:51:47Z
Озвучено оновлені ціни на помідори в Україні
AgroNews
2025-04-05T04:04:56Z
"Дія" с ИИ внутри, чат-бот Наталка: Украина тоже прокачивает умные технологии
Знай
2025-04-05T03:51:07Z
"Гнездовой кот - очень редкая порода": украинка насмешила сеть видео с домашним любимцем
Telegraf
2025-04-05T01:33:10Z
Официально: Создатели ELDEN RING трудятся над новыми одиночными играми — Хидэтака Миядзаки подтвердил
GameMag
2025-04-04T21:03:02Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Nissan прекращает прием заказов на мексиканские Infiniti в США из-за пошлин
Корреспондент
2025-04-04T17:24:15Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z