MY.UAНовини
Росію можуть відключити від платіжної системи SWIFT. Хто, коли і як це може зробити?
Росію можуть відключити від платіжної системи SWIFT. Хто, коли і як це може зробити?

Росію можуть відключити від платіжної системи SWIFT. Хто, коли і як це може зробити?

Якщо це станеться, російській економіці буде непереливки (але й Захід постраждає).

Сьогодні, 26 лютого, більшість держав ЕС погодилися відключити Росію від системи  SWIFT. Посилаючись на власні джерела, «Радіо Свобода» пише, що Німеччина також  має намір підтримати таке рішення. Це – важливий крок задля відокремлення Росії від цивілізованого світу.

MediaSapiens  вже пояснював, що таке система SWIFT, хто від неї може відключити, що буває з країнами, яких фактично опиняються через відключення в  міжнародній економічній ізоляції.  

Увага! Цей текст був опублікований вперше в травні 2021 року, але ми рекомендуємо прочитати його, аби зрозуміти, чому  крок, на який йдуть країни ЕС, дуже важливий в стриманні країни-агресора. 

Економічні санкції, якими Захід тисне на Росію у відповідь на агресію проти України та окупацію частини української території, — інструмент повільний. Сподівання багатьох оптимістів зразка 2014–2015 років, що санкції «швидко доб’ють» російську економіку, не справдилися. Втім коли Європі знадобилося пригрозити Росії, аби та не думала про вторгнення на вільну територію України, пролунала серйозна погроза: відключення від платіжної системи SWIFT. Це один із пунктів резолюції Європарламенту, ухваленої у дні, коли біля українського кордону скупчилося багато російських військ. Погроза лунає не вперше: про можливість відключення Росії від SWIFT, що значило би фактичне виключення із глобального ринку, 2014 року писали навіть російські медіа. Однак тоді сама банківська система заперечила такі наміри.

То чи можна взагалі відключити Росію від SWIFT? Хто це може зробити? Які це може мати наслідки? Спробуймо розібратися.

Що таке взагалі цей SWIFT?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications (Товариство всесвітньої міжбанківської фінансової комунікації) — це глобальна мережа обміну фінансовими повідомленнями між банками. Її створили 1973 року понад двісті банків із п’ятнадцятьох країн, переважно європейських. SWIFT використовував для обміну повідомленнями між банками комп’ютерні мережі — тогочасну найпередовішу технологію. До того для зв’язку між банками використовували телетайп або навіть телеграф.

Нині SWIFT — акціонерне товариство, що співпрацює з понад 11 тисячами приватних і державних банків у понад 200 країнах. Як стратегічна мережа SWIFT підпорядковується центральним банкам десятьох держав: Сполучених Штатів Америки, Великої Британії, Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Бельгії, Нідерландів, Швейцарії та Швеції, а також центробанку ЄС. 2012 року до контролю долучили інші держави: Китай, Гонконг, Індію, Сінгапур, Південноафриканську республіку, Австралію, Саудівську Аравію, Південну Корею, Туреччину… І Росію.

Щороку SWIFT забезпечує транзакції на понад шість трильйонів американських доларів: грошові перекази, міжбанківські платежі, обіг цінних паперів. Кожен банк має унікальний код, який використовується у міжнародних платежах.

Від SWIFT колись когось відключали?

SWIFT — комерційна компанія, й відключати клієнтів їй невигідно. «Однак такі прецеденти були, — розповідає політолог Дмитро Шеренговський. — Після рішення Євросоюзу про санкції проти Ірану та Північної Кореї під тиском своїх найбільших акціонерів товариство мусило відключити банки цих країн від мережі». Іранські банки відключили 2012 року й почали повертати в систему 2016-го. Північну Корею відключили 2017-го. В обох випадках важливу роль відіграла позиція влади Бельгії, на території якої розташована штабквартира SWIFT. А ось заклики палестинців заблокувати в системі Ізраїль компанія проігнорувала.

Отже, спершу Євросоюз або Сполучені Штати Америки мають запровадити санкції проти російських банків, які працюють із SWIFT. Потім — вимагати від компанії відключити ці банки. Якщо тиск буде достатньо сильним і переконливим, відключення можливе. Сама компанія SWIFT ініціативи не проявлятиме — вона не є політичним гравцем.

Що станеться, якщо Росію відключать від SWIFT?

Відключать, власне, не державу й не країну, а банки, які працюють із SWIFT, адже Росія як держава членкинею товариства не є. «Ці банки втратять змогу використовувати SWIFT як інструмент для транзакцій і будуть змушені шукати альтернативні, незручні механізми. Економічна взаємодія Росії з зовнішнім світом стане менш активною, принаймні, на певний час», — каже політолог Петро Байковський. За його словами, якщо російські банки більше не зможуть користуватися міжнародною системою, вплив на світову економіку буде набагато більшим, ніж у випадках Ірану та Північної Кореї. Але експерт застерігає: «Треба розуміти, що від відключення постраждає не тільки Росія, а й ті структури, які мають із нею фінансові відносини. Тож це рішення болюче і для економічних партнерів Росії, які не зможуть виводити звідти гроші як дивіденди». (Не забуваймо, що Україна не припиняє торгувати з Росією.)

На думку Дмитра Шеренговського, відключення від SWIFT — фактична міжнародна економічна ізоляція. «Це втрата державою фактичної здатності купувати і продавати товари на міжнародній арені — розраховуватись за них можна тільки готівкою. Ви розумієте, на що перетворюються фінансові операції, коли чеки треба буде пересилати в конвертах або готівку в бандеролях. Імпортозаміщення стане не модним словом, а реальністю. Або ж можна вибудовувати схеми торгівлі через офшори, що, власне, відбувається у випадку Ірану та Північної  Кореї.  Однак втрати неминучі, а офшори також можна блокувати. За час першого відключення Ірану в 2012 році обсяг зовнішньої торгівлі країни знизився на 30 %, інфляція сягнула 40% річних, а офіційний відсоток безробітних — 25 %», — розповідає експерт.

Для Росії відключення від SWIFT буде особливо сильним ударом, адже вона залежить від експорту енергоносіїв. «Чи покладе це Росію на лопатки, залежить від низки факторів: кількості відключених банків, тривалості, толерантності до офшорів, якими вже користуються для торгівлі великі російські компанії», — каже Дмитро Шеренговський. За його словами, Росія ставиться до небезпеки відключення від SWIFT цілком реально й розробляє власні способи міжнародних розрахунків.

Чому відключення Росії від SWIFT — це серйозно?

Росія залежить від продажу енергоносіїв, але і Європа потребує російських нафти й газу. Чи готовий Захід зазнавати збитків і ставити під загрозу власну економіку, аби допомогти Україні?

З одного боку, про це доволі розмито говорить Держсекретар США Ентоні Блінкен: «Не хочу говорити про якісь гіпотетичні кроки, які ми можемо зробити в майбутньому. Скажу ось що: коли йдеться про те, щоб стримати агресію, чи про те, щоб відповісти, ми розглянемо будь-який розумний варіант».

А ось очільник зовнішньополітичної служби Європейського союзу Жозеп Боррель каже, що Євросоюз не має повноважень для впливу на приватну компанію. «Ми повинні бути разом з багатьма іншими людьми, щоб мати можливість впливати на рішення щодо SWIFT», — сказав він. На радість російським ЗМІ, які вирвали слова Борреля з контексту й подали їх як свідчення неможливості відключення Росії від SWIFT.

Економічний експерт Євген Пенцак вважає, що відключення навряд чи станеться. «Я вже не перший рік чую цю погрозу, але це тільки погрози. Так, це був би дієвий механізм, який відключив би Росію від глобальної банківської мережі та вів би до її подальшої ізоляції. Але зараз це радше демонстрація наступних кроків, до яких може вдатися ЄС, якщо Росія надалі посилюватиме військову агресію та терористичні дії у світі. Росії залишають шлях для відступу, щоб не провокувати її на радикальні дії», — коментує він.

Дмитро Шеренговський каже, що відключити Росію від SWIFT цілком реально. «Євросоюз створює законодавче та політичне поле,  вносячи банки до санкційних списків і забороняючи приватним компаніям держав-членів взаємодіяти з ними. Подібні рішення синхронно можуть прийняти й інші держави-учасниці SWIFT, окрема Бельгія, де розташований головний офіс компанії. Товариство фактично буде вимушене виконати рішення ЄС», — коментує він. На думку Петра Байковського, ініціювати відключення можуть і Сполучені Штати, адже розрахунки в системі відбуваються переважно в доларах і за посередництва американських банків.

Втім поки що йдеться про «ціннісну» позицію Європарламенту, яка не означає, що завтра Росії відключатимуть SWIFT. За словами Дмитра Шеренговського, Євросоюз визначив ціну подальшого розхитування Кремлем міжнародної безпекової та правової ситуації. Втім змусити Росію заплатити цю ціну Євросоюзу було  би вкрай непросто.

Отже резолюцію Європарламенту не слід сприймати всерйоз?

Не зовсім. У резолюції йдеться, що якщо Росія далі нагнітатиме збройне протистояння та порушуватиме міжнародне право, ЄС повинен припинити імпорт нафти й газу з Росії, виключити її з системи SWIFT, усі активи російських олігархів і людей, наближених до російської влади, мають бути заморожені, а їхні візи — скасовані. Також Європарламент закликав інші органи ЄС та всі держави-членкині зупинити будівництво «Північного потоку — 2» та вимагати зупинення будівництва атомних станцій, що зводяться за участі «Росатому». Погрози серйозні, навіть якщо не всі вони насправді були б утілені. Дмитро Шеренговський нагадує, що Європарламент — орган законодавчий. Аби його рішення було втілене, його має прийняти Єврокомісія. Тому ця резолюція — лише початок історії, «проте зовсім не пустий документ, оскільки Єврокомісія буде змушена реагувати і ухвалювати відповідні рішення». Однак на етапі впровадження як на рівні Єврокомісії, так і на рівні держав — членкинь ЄС санкціям чинитимуть спротив уряди держав і корпорації, які залежать від торгівлі з Росією.

У цій історії важлива згуртованість євродепутатів — 83 % «за». «Рішення підтримали 569, проти виступили 67, утрималися 46, — розповідає Дмитро Шеренговський. — Основним двигуном просування резолюції стала найбільша група в Європарламенті — правоцентристська Європейська народна партія, а також депутати груп Соціал-демократичної партії та "Оновлення Європи" (ліберальні демократи), Європейська консервативна та Реформістська партії (праві консерватори). Праві та ліві радикали, серед яких багато прибічників Росії, традиційно голосували проти».

Петро Байковський вважає, що попри рекомендаційну роль резолюція була чітким сигналом для Росії, бо «окреслює певні можливі дії ЄС у разі прямої агресії Росії». Для України вона важлива як інформаційний привід і як аргумент у дипломатичних переговорах із Заходом чи в різних міжнародних форматах, вважає експерт.

Погрози відключити Росію від SWIFT, а особливо припинити купувати нафту і газ — не жарти. «Резолюція важлива не так із точки зору її втілення, як із точки зору інформаційного та іміджевого впливу. СРСР продавав Заходу нафту і газ навіть за часів холодної війни, тому така погроза має мало шансів на одномоментне втілення, — каже Петро Байковський. — Але може запустити ланцюжок поступової відмови від торгівлі з “дикою країною”. Знаючи про цю погрозу, європейські компанії будуть поступово шукати заміну російським енергоносіям, а це вже добре для України».

УВАГА! Цей текст був опублікований в травні 2021 року. Ми публікуємо його тепер, аби читатчі змогли оцінити важливість та складність рішення про відключення Росії від платіжної системи SWIFT.  Також  на цю тему можна прочитати матеріал Бі-Бі-Сі. 

Фото: slovoidilo.ua

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Окупанти запустили "Шахеди" на Україну: куди рухаються ворожі БпЛА
24tv
2024-11-19T14:45:11Z
У селі на Дніпропетровщині розпочали сезон гарбузових цукатів
AgroPortal
2024-11-19T14:30:55Z
Атака на Харків: зросла кількість поранених, деталі від ОВА
TSN
2024-11-19T14:21:44Z
Окупанти мобілізують українську молодь на тимчасово окупованих територіях – ISW
TSN
2024-11-19T14:21:11Z
На Харківському напрямку росіяни чотири рази штурмували позиції Сил оборони, на Куп’янському окупанти атакували п’ять разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-19T14:16:31Z
Росіяни обстріляли Дніпровський район Херсона, є поранений
УкраинФорм
2024-11-19T13:43:51Z
Обстріл Глухова. Батько втратив усю родину: дружину та двох синів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T13:42:01Z
У Чернігові депутати міськради зірвали сесію, де мали передати ЗСУ обладнання на ₴38 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-19T13:40:33Z
Незначне потепління, але зі штормовим попередженням: якою буде погода 20 листопада
24tv
2024-11-19T13:36:27Z
В телемарафоні покажуть документальний фільм «1000 днів волі»
Детектор М
2024-11-19T14:37:45Z
У Харкові пройде вечір благодійності та збереження культурної спадщини Toloka Talks
Storyboom
2024-11-19T14:37:37Z
У столиці презентують новаторські проєкти у сфері мистецтва та урбаністики
Khreschatyk
2024-11-19T14:36:36Z
Анна Кошмал розсекретила, чим займається її чоловік та як вони познайомилися
TSN
2024-11-19T14:36:00Z
Міранда Керр відверто розповіла про пережитий викидень
360ua.news
2024-11-19T14:33:58Z
Камінська показала, який вигляд її обличчя та тіло мають після пластики
GlavRed
2024-11-19T14:27:42Z
Тисяча днів великої війни на Херсонщині: Прокудін презентував документальний фільм
УкраинФорм
2024-11-19T14:27:30Z
В новому кліпі «Океани» Лісан долає шлях на схід, щоб зустрітися з коханими
Storyboom
2024-11-19T14:26:54Z
Співачка TRINY T презентує свою палітру емоцій у новій роботі «Фарби»
Storyboom
2024-11-19T14:15:55Z
Cейм Польщі вшанував хвилиною мовчання жертв російської агресії в Україні
УкраинФорм
2024-11-19T14:44:35Z
Зеленський – Європарламенту: Маємо зробити 2025-ий роком миру
Европейская правда
2024-11-19T14:44:32Z
Зеленський: Перший кластер перемовин про вступ до ЄС відкриють на початку 2025 року
УкраинФорм
2024-11-19T14:42:12Z
Нова ядерна доктрина Кремля: реальна загроза чи чергова «страшилка»
Комсомольская правда
2024-11-19T14:37:41Z
Маємо це визнати, – Зеленський заявив про потребу множинного громадянства в Україні
24tv
2024-11-19T14:36:54Z
Можливо Україні доведеться когось пережити: Зеленський представив в Раді «План стійкості»
ZN UA
2024-11-19T14:36:53Z
Президент окреслив три основні напрямки нової економічної політики України
УкраинФорм
2024-11-19T14:36:29Z
В РФ розлютились на Захід через удари по Брянщині начебто ракетами ATACMS
TSN
2024-11-19T14:36:10Z
Сибіга завтра їде до Австрії
УкраинФорм
2024-11-19T14:36:07Z
Як освіжити постільну білизну без прання: 4 дієві методи
TSN
2024-11-19T14:36:34Z
Тиран чи надійний захисник: як визначити тип характеру чоловіка за зморшками
GlavRed
2024-11-19T14:27:37Z
Жінки в медицині: як лідерство і рівність змінюють українську систему охорони здоров'я
24tv
2024-11-19T14:09:41Z
5 заспокійливих напоїв, які полегшать напружений день: візьміть їх до уваги
24tv
2024-11-19T13:51:33Z
Приймати чи ні: наскільки корисний контрастний душ
24tv
2024-11-19T12:03:10Z
Основні митні правила Словаччини: які речі можна перевозити через кордон, а що – в жодному разі
24tv
2024-11-19T11:42:13Z
Роботи з відновлення Охматдиту мають початися навесні - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-19T11:33:26Z
Здешевити ліки та знищити фармацевтичну мафію посередників — Юлія Тимошенко створила відповідну ТСК
Политека
2024-11-19T11:21:17Z
Що робити, щоб буряк швидше зварився: 25 хвилин на будь-який розмір плоду — і каструля буде чистою
TSN
2024-11-19T11:04:29Z
Болгарія просить ЄС обмежити імпорт українського меду
Европейская правда
2024-11-19T14:39:47Z
Відключення світла 19 листопада: в "Укренерго" повідомили, коли не буде електрики
TSN
2024-11-19T14:37:06Z
Один із найпопулярніших браузерів у світі можуть виставити на торги
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T14:36:06Z
Акції медіагрупи Трампа зросли на чутках про придбання криптовалютної біржі
InternetUA
2024-11-19T14:28:34Z
Росія випустила по енергосистемі України вже понад 1000 ракет - Міненерго
УкраинФорм
2024-11-19T14:27:30Z
У бюджеті-2025 на проєкти відбудови виділили понад 224 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-19T14:21:59Z
Викрито масштабну схему ухилення від сплати податків на сертифікації ввезених з-за кордону автомобілів
Украина Криминальная
2024-11-19T14:15:02Z
Яким чином можна відновити втрачені документи на землю
24tv
2024-11-19T14:06:42Z
Масові скорочення у Boeing: компанія звільнить близько 2500 робітників
InternetUA
2024-11-19T14:01:40Z
Не "сливочное масло": у цього смаколика є українське позначення
24tv
2024-11-19T14:36:51Z
Як ніколи не загубити улюблені сережки: цікавий лайфхак з ґудзиком
GlavRed
2024-11-19T14:30:25Z
На Чернігівщині варять унікальну карамель
AgroNews
2024-11-19T14:26:13Z
6 завдань у саду, які потрібно закінчити у листопаді: вже варто поспішити
24tv
2024-11-19T14:21:11Z
Без нього не обходиться жодне свято: рецепт легендарного салату "Білочка"
24tv
2024-11-19T14:06:23Z
Чи варто стелити килим на сходах: дизайнери назвали переваги та недоліки
24tv
2024-11-19T13:36:05Z
Від накипу на прасці не залишиться й сліду: фахівці розповіли про хитрий трюк з "копійчаним" засобом
TSN
2024-11-19T13:33:57Z
Названа одна з важливих причин, чому кури не несуться: цього може бути забагато
TSN
2024-11-19T13:33:13Z
Чи треба насправді мити кота дуже часто: ветеринар дав неочікувану відповідь
GlavRed
2024-11-19T13:25:29Z
"1000 днів повномасштабного вторгнення": збірна України у промовистому відео звернулася до світу
24tv
2024-11-19T14:45:20Z
Собака Чарлі завоювала серця баскетболісток і отримала офіційну посаду в команді
Фокус
2024-11-19T14:36:43Z
HATOR Grand Prix – як пройшов другий етап ЧЕМПІОНАТУ УКРАЇНИ
AutoCentre
2024-11-19T14:33:59Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T14:26:43Z
Хакімі, Лукман і Гірассі – серед претендентів на звання найкращого африканського футболіста в 2024 році
Football.ua
2024-11-19T14:26:06Z
Лунін ризикує втратити місце у воротах Реала
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T14:03:13Z
"Хочу стати чемпіоном світу": олімпійський чемпіон з боксу Хижняк розгляне перехід на професійний ринг
ZN UA
2024-11-19T14:01:38Z
Нідерланди U-19 — Україна U-19: онлайн-відеотрансляція матчу відбору Євро-2025
Football.ua
2024-11-19T13:55:07Z
Він мав виграти п'ять "Золотих м'ячів", – Буффон шокував вибором найважчого суперника в кар'єрі
24tv
2024-11-19T13:54:07Z
Франція може передати Україні обмежену кількість далекобійних ракет Scalp – Le Monde
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T14:42:53Z
Зірка "Сексу і міста" повідомила про смерть батька після його 10-річної хвороби
TSN
2024-11-19T14:36:22Z
Український ОПК отримає 130 млн євро від Данії — прем'єрка Фредеріксен
TSN
2024-11-19T14:36:04Z
Тисяча днів вогню та болю: як Україна вистояла перед обличчям агресії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T14:30:58Z
Українці незабаром почнуть отримувати "тисячу Зеленського": коли можна буде подати заявку
24tv
2024-11-19T14:24:24Z
У Польщі через любов до малювання прикордонники затримали 6-річну дитину з України
Фокус
2024-11-19T14:21:47Z
Чоловік перетворив вулицю на імпровізоване сміттєзвалище: як сусіди нарешті прогнали його
24tv
2024-11-19T14:21:44Z
Легенда Pink Floyd не зміг продати дім, що побудував, і справа не в ціні: деталі
Фокус
2024-11-19T14:21:03Z
В ОАЕ провели зустріч української громади
УкраинФорм
2024-11-19T14:18:04Z
У російському Ульяновську спалахнув Інститут цивільної авіації
24tv
2024-11-19T14:45:42Z
В Україні 26-річний чоловік продавав фіктивні двигуни
InternetUA
2024-11-19T14:43:12Z
Киянина викрили у незаконному зберіганні зброї – йому загрожує до 7 років позбавлення волі
Украина Криминальная
2024-11-19T14:39:46Z
Чоловік після зустрічі проводив 16-річну дівчину і жорстоко її зґвалтував
TSN
2024-11-19T14:36:16Z
В Одесі знешкодили агентурну групу ФСБ, що планувала серію терактів
TSN
2024-11-19T14:24:30Z
У передмісті Херсона ворожий дрон атакував цивільне авто, двоє поранених
УкраинФорм
2024-11-19T14:12:12Z
На Харківщині затримали чоловіка, який зґвалтував неповнолітню
Мій Харків
2024-11-19T14:11:26Z
Російські дрони вдарили по гуртожитку у Глухові: багато загиблих, під завалами люди
TSN
2024-11-19T14:06:25Z
Поліція Тернопільщини розслідує порушення прав дітей у спецшколі
УкраинФорм
2024-11-19T14:00:00Z
Instagram дасть змогу користувачам оновити свої рекомендації на платформі
Детектор М
2024-11-19T14:39:14Z
STALKER 2 отримав масштабний патч розміром в 130 гігабайт напередодні виходу на Xbox
24tv
2024-11-19T14:36:23Z
Завтра відбудеться реліз STALKER 2: історія створення та перші відгуки
Фокус
2024-11-19T14:36:07Z
Інсайдери розкрили характеристики всіх версій iPhone 17
InternetUA
2024-11-19T14:31:00Z
Google назвала найкращі ігри та додатки 2024 року на Android
InternetUA
2024-11-19T14:26:58Z
Alien: Rogue Incursion – готуйтеся до зустрічі з ксеноморфами у VR . Реліз у грудні
ITC
2024-11-19T14:26:01Z
Цивільний літак подолав звуковий бар’єр і побив декілька рекордів
InternetUA
2024-11-19T14:19:39Z
Багато скриншотів GTA 6 та натяк на новий трейлер
ITC
2024-11-19T14:08:42Z
Стародавня піраміда зруйнувалася: місцеві налякані "зловісним знаком"
TSN
2024-11-19T14:06:31Z
Donkervoort анонсував екстремальний родстер F22 Final Five
AutoCentre
2024-11-19T14:33:55Z
Geely представила недорогий кросовер з яскравим дизайном
AutoCentre
2024-11-19T13:37:21Z
BYD святкує випуск 10 млн електрифікованих автомобілів – шлях довжиною у 30 років від батарей до лідера ринку
ITC
2024-11-19T13:32:28Z
Автомобілі яких кольорів найчастіше потрапляють у ДТП в Україні: статистика
Фокус
2024-11-19T13:25:38Z
Електронний замок не відчинив двері: чотири пасажири Tesla згоріли в авто
AutoGeek
2024-11-19T11:51:58Z
Раритетний спорткар Ford Mustang McLaren 30 років простояв серед лісу
Фокус
2024-11-19T11:42:04Z
Які найпопулярніші бензинові авто в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T11:30:34Z
DS Automobiles відправить у серію наступника культового Citroen SM
AutoCentre
2024-11-19T11:15:49Z
Створить конкуренцію мотоциклам з ДВЗ: спортивний електробайк Damon розкрив характеристики
AutoGeek
2024-11-19T11:00:56Z