MY.UAНовости
Сценарії війни: як розвивається ситуація станом на 28 березня
Сценарії війни: як розвивається ситуація станом на 28 березня

Сценарії війни: як розвивається ситуація станом на 28 березня

Все буде Україна!
фото з відкритих джерел

Українці розуміли, що капітуляції не станеться

Вже за два тижні після початку вторгнення ми констатували повний провал бліцкригу (фактично це сталося навіть раніше, за перший тиждень) та перехід до другої фази війни – до перевіреної у Чечні та Сирії стратегії випаленої землі, до практики вбивства максимальної кількості цивільних людей та завдання максимальної шкоди цивільній інфраструктурі, щоб примусити суспільство та політичне керівництво до капітуляції.

Українці розуміли, що капітуляції не станеться, але на той момент цього ще не розуміли уряди та суспільства інших країн. Два тижні тому ми були на великій розвилці, яка мала чимало сценаріїв подальшого розвитку подій, бо визначалася вибором еліт багатьох країн:

РФ:

  • бунт силових, бізнесових та регіональних еліт
  • чи консолідація еліт навколо путіна.

Захід:

  • стратегія примирення, тобто курс на збереження та відновлення за сербським сценарієм (обмеження санкцій, що накладаються на агресора, та заплющення очей на лазівки для їх обходу, тиск на Україну щодо поступок і досягнення домовленості),
  • чи стратегія дотискання, тобто курс на вичавлювання РФ зі світової системи за іранським сценарієм.

Китай:

  • вичікування
  • чи проявлення активної позиції (в будь-якому разі довгострокова стратегія Китаю – збереження світових балансів, детальніше у цій статті).

Додайте до цього низку можливих реакцій українського суспільства та політичного керівництва на активні прояви тих або інших варіантів вибору цих ключових гравців, і ви побачите, що два тижні тому ми мали досить багато різних варіантів.

Врешті всі сценарії можна було розкласти уздовж широкого спектру ескалації чи деескалації: від ядерного шантажу чи навіть реального застосування тактичної ядерної зброї, а також розширення географії війни – до початку мирних переговорів (підкреслюємо: на даний момент мирних переговорів немає, тому що путін на них ще не готовий, а те, що є, – це не переговори, а інформаційне прикриття).

Тривалу позиційну війну ми вважали малоймовірною: у російських військ немає ні широких фронтів, ні матеріально-технічного забезпечення, ні резервів, а також дуже довге логістичне плече

За два тижні ситуація визначилася.

Російські еліти виявилися неготовими до швидкої зміни позиції, вони розгублені й розпорошені – як путінські, так і антипутінські сили.

Західні еліти врешті консолідувалися навколо стратегії дотискання, хоча й залишили собі шлях швидкого відходу (у вигляді наративу «путін винний, росіяни не винні», який є темою окремого розгляду). Це не означає, що вони готові вступити у війну чи закрити небо над Україною (що технічно означає також вступ у війну). Так чи інакше, Захід буде воювати українськими руками. Але Захід чітко обрав між сербським та іранським сценаріями для РФ, і це означає, що РФ буде відрізана від світових ринків капіталу та технологій, позбавлена доходів від експорту, а всі її активи, до яких Захід зможе дотягнутися, будуть конфісковані.

Китайські еліти обрали стратегію активного нейтралітету – не допомагати РФ, але водночас стримувати Захід, щоб РФ не розвалилася остаточно.

Тепер всі ключові гравці зайняли свої позиції. Визначеності побільшало. Фактично кожна з десятків країн різних континентів, позиція якої має значення, більш-менш визначилася, і це може змінитися лише внаслідок якихось суттєвих подальших подій

А оскільки відбулося переключення зі швидкого часу на повільний, то подій стало набагато менше, і вони досить одноманітні. Стало значно менше України у стрічках новин міжнародних інформаційних агенцій: якщо раніше наші події там займали чільне місце, то тепер – лише зведення раз на добу.

Швидкий час завершився, і найближчими тижнями нічого особливого відбуватися не буде (психологічно це досить важкий момент для українців, що прожили місяць у режимі швидкого часу). Не буде ні вражаючих новин з фронтів, ні важливих змін у позиціях ключових держав світу, ні шокуючих повідомлень із переговорів тощо (хоча якісь «джокери» завжди можуть з'явитися).

Як же тоді виглядає сценарний простір в такій повільній ситуації? Він залежить передусім від внутрішніх факторів в Україні та РФ.

Отже, всі розвилки нинішньої війни знову лежать у площині вибору РФ та України.

Для РФ нині існують три варіанти

Перший. Або, усвідомивши ситуацію, еліти збунтуються й реалізують звичний для імперії сценарій палацового перевороту.

Генерали, які бояться покарання або прагнуть зберегти залишки честі (якщо вони є); олігархи, які втрачають минуле й майбутнє; чиновники, дружини та діти яких відрізані від звичних благ і спричиняють тиск всередині родин (згадайте наратив про предмети жіночої гігієни); регіональні еліти, які вбачають шанс скористатися можливостями очолити незалежні країни та замкнути на себе фінансові ресурси; строкатий бунт низів, який сам по собі не має значення, але створює тло для бунту еліт, – все це пекельне вариво вже заварилося.

Але нагріватися буде дуже повільно: на відміну від українців, росіяни не жили останній місяць у швидкому часі, це для нас минув рік, а для них нічого особливого.

Другий. Або путін вже зараз піде на ескалацію шляхом ядерного шантажу чи навіть локального застосування тактичної ядерної зброї або іншої зброї масового ураження (що далі, то більше ймовірність розколу еліт, який зробить це застосування неможливим, і він, здається, відчуває це закриття вікна можливостей).

Третій. Або, що виглядає найбільш ймовірним на даний момент, путін буде намагатися реалізувати нереальний сценарій позиційної війни (так само, як перед цим він проштовхував нереальний сценарій бліцкригу, а потім нереальний сценарій капітуляції України перед загрозою тотальної війни).

На третьому пункті треба зупинитися, бо, на відміну від інших, він не був детально описаний у попередніх статтях.

Як було сказано, позиційну війну ми вважали малоймовірною: військові резерви вже майже вичерпані, логістика не налагоджена, а запаси для тотальної війни великі, але не безмежні. Але відкрився ще варіант, який можна назвати «отечественной войной», – варіант, що ґрунтується на принципі царя Соломона «нема нічого нового під сонцем», або, сучасною мовою, на повторюваності сценаріїв в історії через залежність від пройденого шляху та породжених ним наративів (track dependence).

В російській історії багато разів бувало, що під впливом пропаганди російські маси відчувають себе загроженими з боку чужої цивілізації (адже для них весь зовнішній світ є чужим, ворожим і незрозумілим) та масово йдуть вмирати за збереження своєї соціальної системи (зверніть увагу, в РФ поширюється наратив «на нас напали»)

Таке згуртування народу в російській історіографії називається «отечественной войной» та означає, що знову, як і в 1941, воєнкомати будуть ломитися від десятків і сотень тисяч людей, які йдуть захищати світ від нацизму – тільки цього разу вигаданого. Ми побачимо величезні натовпи «гарматного м'яса», ненавченого, голодного, зазомбованого, вдягнутого у що знайшлося, озброєного старими «калашами» з одним ріжком (добре, якщо не карабінами), кинутого помирати на українську землю.

Як ми знаємо, для путіна ціна його перемоги неважлива, виражена чи то в грошах, чи то в кількості життів росіян. Важливим для путіна є час – він не робитиме оперативних пауз для накопичення ресурсу. Він принесе в жертву всю російську молодь (і студентів, і недовчених курсантів військових училищ, і навіть молодших за призовний вік «юнармійців»), адже її відсутність буде проблемою вже наступного покоління.

Просто закидати супротивника людськими тілами – це вже було у Другій світовій війні, яку РФ вважає «отечественной». Зауважимо, що сценарій «отечественной войны» може і не спрацювати, якщо рівень зазомбованості російського суспільства не досяг критичної позначки (або українцям вдалося пробити інформаційний кокон неправди і заперечення), і тоді ми побачимо підйом антивоєнного руху та протести проти призову, рух солдатських матерів тощо.

На даний момент путін тестує ситуацію, не оголошуючи мобілізацію відкрито, а проводячи її приховано у кількох регіонах.

А як же голодні бунти? Основна маса російського населення готова довго терпіти скруту, для них втрата сучасних електронних сервісів, світових брендів та подорожей не критична, бо вони й так нічим з того не користувалися

Лише 15% росіян бували за кордоном, і для більшості з них курс долара напряму не позначається на життєвому рівні. «Не жили добре – не треба й починати». Бунтувати здатні лише окремі меншини.

Російська армія захлинулася. Це означає, що буде більше злочинних ударів по цивільних мешканцях чи самовбивчих спроб штурму українських міст. Але тепер основна стратегія буде полягати у спробі окопатися та відгризти від України якомога більший шматок, скориставшись єдиним, що в них є, – кількістю. В рамках цієї стратегії будуть і спроби легітимізувати нові «народні республіки».

Тож ключова розвилка – на українському боці. Це наші стратегічні альтернативи.

Найбільшою загрозою для нас є виснаження. Попри вбивчі санкції, накладені на російську економіку, вони реально дадуть ефект із певною затримкою, від 2 до 6 місяців, а основний ефект буде відчутний аж у 2023 році.

Натомість українська економіка зазнає значних втрат вже зараз – не лише через руйнації, а й через розрив ланцюжків постачання і збуту, через релокацію бізнесу за кордон або повну його зупинку, через розпад трудових колективів – хтось воює, хтось волонтерить, хтось виїхав до іншого регіону чи й за кордон.

Як каже народна мудрість, «поки товстий сохне, тонкий здохне». На це й розраховує путін. «Смерть від тисячі порізів» – класична стратегія

Запас нашої міцності не безмежний. Людські життя. Зброя та боєприпаси (особливо ППО та літаки, але також бронетехніка та протитанкові засоби). Для нас час має значення.

Якими є стратегічні альтернативи для України?

Перше. Або ми перейдемо на режим марафону: заспокоїмося, відкриємо друге дихання, налагодимо поповнення ресурсів, запустимо економіку (а для цього потрібно зняти всі можливі обмеження на підприємницьку діяльність), ухвалимо низку стратегічних рішень (частина з яких може виявитися непопулярними), згуртуємося навколо ідеї перемоги та підтримуватимемо військове й політичне керівництво, а воно відчуватиме наше дихання на потилиці й робитиме все дуже виважено й обережно, без різких рухів та поступок агресору.

Друге. Або ми втомимося, зламаємося, впадемо у внутрішні чвари, дамо прокинутися «зрадам» та «нас зливають», дамо захопити себе кремлівсько-лубянськими методичками, посваримося з ключовими міжнародними партнерами, втратимо взаємну довіру всередині країни, зачепимося за емоційні гойдалки між ейфорією малих перемог та розчаруванням від відсутності великих, втратимо марафонське дихання.

Не думайте, що ми аж надто сильно застраховані від другого варіанту. Перед нами «кров, важка праця, сльози і піт», як сказав Черчилль

Імперія впаде. Може, сьогодні ввечері, може, за кілька тижнів чи кілька місяців, а може, за рік. Імперії занепадають дуже, дуже повільно, а потім раптово валяться й розпадаються на шматки. Ми не знаємо, коли це станеться. Треба налаштовуватися на довгий шлях, але зробити все можливе, щоб це сталося швидко. Нам ще, в будь-якому разі, відбудовувати країну та виривати зуби ведмедю, щоб історія ніколи більше не повторилася.

Ключ до нашої перемоги лежить у Кремлі, але рука, що візьме цей ключ, – це українська рука.

Автори: Валерій Пекар, Андрій Длігач

Джерело: site.ua

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів.
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Опрос: 55% украинцев не верят в справедливый мир при Трампе
BigMir
2025-04-01T08:37:53Z
Новые правила пересечения границы с ЕС: что изменится для украинцев
VGorode
2025-04-01T08:21:52Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T09:12:59Z
Украинцы могут потерять наследство: неожиданный нюанс, который спасет имущество после смерти близкого
Знай
2025-04-01T09:12:47Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Неизбежный удар? Известный таролог рассказала, какие города Украины в опасной зоне
Знай
2025-03-31T20:31:49Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Земельні ділянки для учасників бойових дій: розмір та порядок отримання
AgroNews
2025-04-01T09:13:29Z
Гороскоп для знаков зодиака на 2 апреля 2025 года
Корреспондент
2025-04-01T08:42:45Z
Оккупанты присвоили бесценные артефекты из заповедника "Каменная могила"
Апостроф
2025-04-01T08:27:10Z
Оккупанты в Мариуполе готовятся к празднованию "80-летия победы" на фоне руин
Новости Украины
2025-04-01T08:24:54Z
На Кіровоградщині 5% гребель та дамб мають власників: хто повинен утримувати
AgroNews
2025-04-01T08:18:26Z
Весна в расцвете: чем порадует украинцев начало апреля
TSN
2025-04-01T08:13:51Z
ДТЗ оновив модельний ряд мотоблоків: покращена КПП та додаткові функції
AgroNews
2025-04-01T08:04:21Z
ВСУ ликвидировали дзюдоиста-предателя из Донецкой области
ZN UA
2025-04-01T07:54:17Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Вспомнили о Вэнсе и "демократии": в США попытались вступиться за осужденную во Франции "подругу Путина"
Telegraf
2025-04-01T00:06:34Z
Жена министра по восстановлению Украины строит апартаменты в Карпатах
Апостроф
2025-04-01T09:09:47Z
НАБУ установило "прослушку" в офисе столичных адвокатов - беспрецедентное нарушение адвокатской тайны
Апостроф
2025-04-01T09:06:37Z
Трамп потерял терпение в отношении Путина — The Telegraph
ZN UA
2025-04-01T09:03:42Z
Каков смысл в 30-дневном перемирии? — военнослужащая "Руна"
ZN UA
2025-04-01T09:01:53Z
Белый дом считает вопрос о мессенджере Signal "закрытым"
Gazeta UA
2025-04-01T09:01:36Z
ЕС запустил программу по интеграции Украины
Апостроф
2025-04-01T08:54:46Z
Путин через несколько месяцев получит огромную проблему, точно повлияющую на войну
Comments UA
2025-04-01T08:54:22Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Уайлдер сообщил, сколько боев собирается провести в этом году
Корреспондент
2025-04-01T08:21:18Z
Шевадзуцкий получил непобежденного соперника на ближайший бой
Корреспондент
2025-04-01T07:54:21Z
НХЛ: Даллас одержал победу над Сиэтлом
Корреспондент
2025-04-01T06:00:24Z
НБА: Юта с Михайлюком проиграла Шарлотт
Корреспондент
2025-04-01T05:21:54Z
Криштиану Роналду наносит ответный удар: любителям файтингов и футбола сделали подарок
Знай
2025-03-31T19:51:08Z
Спорт по знаку Зодиака: какие тренировки дадут наилучший результат
Comments UA
2025-03-31T19:15:32Z
Яремчук - о дубле Панатинаикосу: Я очень горжусь этим
Корреспондент
2025-03-31T13:28:04Z
Атлетико хочет обменяться игроками с Челси
Корреспондент
2025-03-31T12:28:55Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Дорогой кулинарный деликатес, высоко ценимый в Европе: в Украине это обычный сорняк
Comments UA
2025-04-01T08:57:56Z
Собирайте урожай ведрами, посадив помидоры рядом с одним цветком
Comments UA
2025-04-01T08:51:34Z
Астрологи назвали знаки зодиака, с которыми каждый человек будет счастлив
TSN
2025-04-01T08:30:10Z
Выйдет не хуже, чем на мангале: как приготовить сочный шашлык в духовке
Telegraf
2025-04-01T08:03:08Z
Посевный календарь на апрель 2025: что делать в саду и на огороде
VGorode
2025-04-01T08:03:03Z
Как отпугнуть насекомых от дома: попробуйте японский метод с бутылкой воды
Gazeta UA
2025-04-01T07:45:56Z
Секрет безупречного порядка: с чего именно следует начать весеннюю уборку
Comments UA
2025-04-01T07:30:02Z
Сколько минут нужно выгуливать собаку: ответ кинологов
Gazeta UA
2025-04-01T07:24:53Z
Доллар и евро дешевеют в начале апреля
Корреспондент
2025-04-01T09:12:32Z
Ремонт логистических путей: министр рассказал, как распределят 5,2 млрд грн
Корреспондент
2025-04-01T09:03:26Z
Воздушные перевозки: в Китае выдали лицензии на запуск летающих такси
Фокус
2025-04-01T08:45:39Z
Финляндия закрывает последнюю теплоэлектростанцию на угле
Европейская правда
2025-04-01T08:16:15Z
Война дорого стоит: россияне массово отказываются от новой техники
TSN
2025-04-01T08:13:57Z
Можно не обратить внимание и потерять 12 000 грн: стоит тщательно проверить кошельки
Знай
2025-04-01T08:13:14Z
В Украине резко изменились цены на овощи из борщового набора
TSN
2025-04-01T08:12:05Z
Как изменилась доходность депозитов и государственных облигаций после решений Нацбанка
Лига
2025-04-01T08:00:07Z
Положил на полгода и забыл. Какой должна быть сумма на депозите, чтобы получить доход в более 10 тыс. грн
Telegraf
2025-04-01T07:45:25Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Полиция 5 часов расследовала жуткое "убийство" секс-куклы
Фокус
2025-04-01T09:12:53Z
В Виннице арестовали чиновницу ТЦК за избиение мужчины с бронированием
Корреспондент
2025-04-01T09:12:36Z
Землетрясение в Мьянме: число погибших превысило психологическую отметку
Gazeta UA
2025-04-01T09:12:33Z
Украинские пограничники задержали необычного нарушителя с баскетбольным мячом
Апостроф
2025-04-01T09:06:49Z
Смерть человека под колесами тармвая во Львове: детали трагического события
TSN
2025-04-01T08:30:14Z
Удар по Днепру: количество погибших увеличилось
Comments UA
2025-04-01T08:13:01Z
В Литве всю ночь продолжались поиски четвертого военного США
Европейская правда
2025-04-01T07:24:32Z
"Одалживали деньги на свадьбу у Зеленских": история любви Евгения Кошевого и его жены Ксении/Они считаются одной из самых крепких пар в украинском шоу-бизнесе
Апостроф
2025-04-01T08:57:57Z
Лунный календарь красоты: лучшие и худшие дни для ухода за волосами в апреле 2025
Знай
2025-04-01T08:51:43Z
Умер звезда фильма "Безумный Макс" Ричард Нортон
TSN
2025-04-01T08:48:53Z
Евгений Кошевой похвастался стремительным похудением и раскрыл, как ему это удалось
TSN
2025-04-01T08:13:51Z
Звездная семья Бекхэмов почти в полном составе устроила вечеринку в элегантных образах
Gazeta UA
2025-04-01T08:06:38Z
Фильм 2000 метров до Андреевки получил престижную награду в Дании
Корреспондент
2025-04-01T07:45:52Z
Актриса Софи Тернер намерена покинуть США
Корреспондент
2025-04-01T07:30:20Z
Виктория Бекхэм показала подросшую дочь и потенциальных невесток
Фокус
2025-04-01T07:27:06Z
Канье Уэст заявил, что не хотел детей от Ким Кардашьян
Корреспондент
2025-04-01T07:03:23Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T08:42:41Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Земля отдыхает от магнитной бури. Когда готовиться к следующей
Telegraf
2025-04-01T08:21:17Z
Косатки истребляют белых акул в ЮАР: экосистема под угрозой
TSN
2025-04-01T08:12:13Z
В пустыне Намибии найдены миллионы крошечных каменных туннелей: их создало нечто необычное
Фокус
2025-04-01T07:36:24Z
Астронавты, застрявшие в космосе на 9 месяцев, впервые прокомментировали свое путешествие
Comments UA
2025-04-01T06:57:55Z
Самая странная гробница фараона Древнего Египта: ее форма была связана солнечным затмением
Фокус
2025-04-01T06:57:04Z
NASA запустило ракеты в полярное сияние: в небе возникло красочное световое шоу
Фокус
2025-04-01T06:30:39Z
Мінагрополітики анонсувало нову хвилю заявок на допомогу фермерам
AgroNews
2025-04-01T06:30:00Z
Магнитная буря 1 апреля: какой будет ее мощность
TSN
2025-04-01T09:12:05Z
Что добавить в кофе, чтобы он был не только вкусным, но и очень полезным
TSN
2025-04-01T08:12:15Z
Сколько еще в Киеве будет повышенный уровень заболеваемости гриппом: ответ медика
TSN
2025-04-01T08:12:09Z
Опасность этого продукта может быть неожиданной: от асфиксии до мгновенной смерти
Comments UA
2025-04-01T08:03:00Z
Ученые разработали анализ крови для диагностики болезни Альцгеймера
Факти ICTV
2025-04-01T07:58:31Z
В РФ распространяется загадочный вирус: власть молчит, а люди плачут от боли
Comments UA
2025-04-01T07:12:03Z
На ВОТ Запорожской области людей лечат выпускники фейковых медвузов “ДНР”
Факти ICTV
2025-04-01T07:04:59Z
В желудке двухмесячного мальчика рос его близнец — фото
TSN
2025-04-01T06:19:02Z
Диетологи рекомендуют: лучшая рыба для похудения
TSN
2025-04-01T06:17:13Z
Skoda до премьеры рассекретила новый спортивный электрокроссовер: "сотка" за 6 секунд
Знай
2025-04-01T07:51:51Z
Льюис Хэмилтон и София Вергара расстались
Корреспондент
2025-04-01T06:33:25Z
Альтернатива CX-5: Mazda анонсировала недорогой электрокроссовер
Фокус
2025-03-31T16:06:41Z
Toyota не успевает за спросом на собственные гибриды
Корреспондент
2025-03-31T15:03:58Z
BYD строит мегафабрику размером с город
Корреспондент
2025-03-31T14:42:49Z
На украинский рынок вышел более мощный конкурент Mercedes-AMG G63 от Land Rover
Фокус
2025-03-31T12:51:24Z
В Украине на продажу в ОЛХ выставили совковый тяжелый танк 1950 года выпуска
Известия Киев
2025-03-31T06:36:55Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z