MY.UAНовости
Сценарії війни: як розвивається ситуація станом на 28 березня
Сценарії війни: як розвивається ситуація станом на 28 березня

Сценарії війни: як розвивається ситуація станом на 28 березня

Все буде Україна!
фото з відкритих джерел

Українці розуміли, що капітуляції не станеться

Вже за два тижні після початку вторгнення ми констатували повний провал бліцкригу (фактично це сталося навіть раніше, за перший тиждень) та перехід до другої фази війни – до перевіреної у Чечні та Сирії стратегії випаленої землі, до практики вбивства максимальної кількості цивільних людей та завдання максимальної шкоди цивільній інфраструктурі, щоб примусити суспільство та політичне керівництво до капітуляції.

Українці розуміли, що капітуляції не станеться, але на той момент цього ще не розуміли уряди та суспільства інших країн. Два тижні тому ми були на великій розвилці, яка мала чимало сценаріїв подальшого розвитку подій, бо визначалася вибором еліт багатьох країн:

РФ:

  • бунт силових, бізнесових та регіональних еліт
  • чи консолідація еліт навколо путіна.

Захід:

  • стратегія примирення, тобто курс на збереження та відновлення за сербським сценарієм (обмеження санкцій, що накладаються на агресора, та заплющення очей на лазівки для їх обходу, тиск на Україну щодо поступок і досягнення домовленості),
  • чи стратегія дотискання, тобто курс на вичавлювання РФ зі світової системи за іранським сценарієм.

Китай:

  • вичікування
  • чи проявлення активної позиції (в будь-якому разі довгострокова стратегія Китаю – збереження світових балансів, детальніше у цій статті).

Додайте до цього низку можливих реакцій українського суспільства та політичного керівництва на активні прояви тих або інших варіантів вибору цих ключових гравців, і ви побачите, що два тижні тому ми мали досить багато різних варіантів.

Врешті всі сценарії можна було розкласти уздовж широкого спектру ескалації чи деескалації: від ядерного шантажу чи навіть реального застосування тактичної ядерної зброї, а також розширення географії війни – до початку мирних переговорів (підкреслюємо: на даний момент мирних переговорів немає, тому що путін на них ще не готовий, а те, що є, – це не переговори, а інформаційне прикриття).

Тривалу позиційну війну ми вважали малоймовірною: у російських військ немає ні широких фронтів, ні матеріально-технічного забезпечення, ні резервів, а також дуже довге логістичне плече

За два тижні ситуація визначилася.

Російські еліти виявилися неготовими до швидкої зміни позиції, вони розгублені й розпорошені – як путінські, так і антипутінські сили.

Західні еліти врешті консолідувалися навколо стратегії дотискання, хоча й залишили собі шлях швидкого відходу (у вигляді наративу «путін винний, росіяни не винні», який є темою окремого розгляду). Це не означає, що вони готові вступити у війну чи закрити небо над Україною (що технічно означає також вступ у війну). Так чи інакше, Захід буде воювати українськими руками. Але Захід чітко обрав між сербським та іранським сценаріями для РФ, і це означає, що РФ буде відрізана від світових ринків капіталу та технологій, позбавлена доходів від експорту, а всі її активи, до яких Захід зможе дотягнутися, будуть конфісковані.

Китайські еліти обрали стратегію активного нейтралітету – не допомагати РФ, але водночас стримувати Захід, щоб РФ не розвалилася остаточно.

Тепер всі ключові гравці зайняли свої позиції. Визначеності побільшало. Фактично кожна з десятків країн різних континентів, позиція якої має значення, більш-менш визначилася, і це може змінитися лише внаслідок якихось суттєвих подальших подій

А оскільки відбулося переключення зі швидкого часу на повільний, то подій стало набагато менше, і вони досить одноманітні. Стало значно менше України у стрічках новин міжнародних інформаційних агенцій: якщо раніше наші події там займали чільне місце, то тепер – лише зведення раз на добу.

Швидкий час завершився, і найближчими тижнями нічого особливого відбуватися не буде (психологічно це досить важкий момент для українців, що прожили місяць у режимі швидкого часу). Не буде ні вражаючих новин з фронтів, ні важливих змін у позиціях ключових держав світу, ні шокуючих повідомлень із переговорів тощо (хоча якісь «джокери» завжди можуть з'явитися).

Як же тоді виглядає сценарний простір в такій повільній ситуації? Він залежить передусім від внутрішніх факторів в Україні та РФ.

Отже, всі розвилки нинішньої війни знову лежать у площині вибору РФ та України.

Для РФ нині існують три варіанти

Перший. Або, усвідомивши ситуацію, еліти збунтуються й реалізують звичний для імперії сценарій палацового перевороту.

Генерали, які бояться покарання або прагнуть зберегти залишки честі (якщо вони є); олігархи, які втрачають минуле й майбутнє; чиновники, дружини та діти яких відрізані від звичних благ і спричиняють тиск всередині родин (згадайте наратив про предмети жіночої гігієни); регіональні еліти, які вбачають шанс скористатися можливостями очолити незалежні країни та замкнути на себе фінансові ресурси; строкатий бунт низів, який сам по собі не має значення, але створює тло для бунту еліт, – все це пекельне вариво вже заварилося.

Але нагріватися буде дуже повільно: на відміну від українців, росіяни не жили останній місяць у швидкому часі, це для нас минув рік, а для них нічого особливого.

Другий. Або путін вже зараз піде на ескалацію шляхом ядерного шантажу чи навіть локального застосування тактичної ядерної зброї або іншої зброї масового ураження (що далі, то більше ймовірність розколу еліт, який зробить це застосування неможливим, і він, здається, відчуває це закриття вікна можливостей).

Третій. Або, що виглядає найбільш ймовірним на даний момент, путін буде намагатися реалізувати нереальний сценарій позиційної війни (так само, як перед цим він проштовхував нереальний сценарій бліцкригу, а потім нереальний сценарій капітуляції України перед загрозою тотальної війни).

На третьому пункті треба зупинитися, бо, на відміну від інших, він не був детально описаний у попередніх статтях.

Як було сказано, позиційну війну ми вважали малоймовірною: військові резерви вже майже вичерпані, логістика не налагоджена, а запаси для тотальної війни великі, але не безмежні. Але відкрився ще варіант, який можна назвати «отечественной войной», – варіант, що ґрунтується на принципі царя Соломона «нема нічого нового під сонцем», або, сучасною мовою, на повторюваності сценаріїв в історії через залежність від пройденого шляху та породжених ним наративів (track dependence).

В російській історії багато разів бувало, що під впливом пропаганди російські маси відчувають себе загроженими з боку чужої цивілізації (адже для них весь зовнішній світ є чужим, ворожим і незрозумілим) та масово йдуть вмирати за збереження своєї соціальної системи (зверніть увагу, в РФ поширюється наратив «на нас напали»)

Таке згуртування народу в російській історіографії називається «отечественной войной» та означає, що знову, як і в 1941, воєнкомати будуть ломитися від десятків і сотень тисяч людей, які йдуть захищати світ від нацизму – тільки цього разу вигаданого. Ми побачимо величезні натовпи «гарматного м'яса», ненавченого, голодного, зазомбованого, вдягнутого у що знайшлося, озброєного старими «калашами» з одним ріжком (добре, якщо не карабінами), кинутого помирати на українську землю.

Як ми знаємо, для путіна ціна його перемоги неважлива, виражена чи то в грошах, чи то в кількості життів росіян. Важливим для путіна є час – він не робитиме оперативних пауз для накопичення ресурсу. Він принесе в жертву всю російську молодь (і студентів, і недовчених курсантів військових училищ, і навіть молодших за призовний вік «юнармійців»), адже її відсутність буде проблемою вже наступного покоління.

Просто закидати супротивника людськими тілами – це вже було у Другій світовій війні, яку РФ вважає «отечественной». Зауважимо, що сценарій «отечественной войны» може і не спрацювати, якщо рівень зазомбованості російського суспільства не досяг критичної позначки (або українцям вдалося пробити інформаційний кокон неправди і заперечення), і тоді ми побачимо підйом антивоєнного руху та протести проти призову, рух солдатських матерів тощо.

На даний момент путін тестує ситуацію, не оголошуючи мобілізацію відкрито, а проводячи її приховано у кількох регіонах.

А як же голодні бунти? Основна маса російського населення готова довго терпіти скруту, для них втрата сучасних електронних сервісів, світових брендів та подорожей не критична, бо вони й так нічим з того не користувалися

Лише 15% росіян бували за кордоном, і для більшості з них курс долара напряму не позначається на життєвому рівні. «Не жили добре – не треба й починати». Бунтувати здатні лише окремі меншини.

Російська армія захлинулася. Це означає, що буде більше злочинних ударів по цивільних мешканцях чи самовбивчих спроб штурму українських міст. Але тепер основна стратегія буде полягати у спробі окопатися та відгризти від України якомога більший шматок, скориставшись єдиним, що в них є, – кількістю. В рамках цієї стратегії будуть і спроби легітимізувати нові «народні республіки».

Тож ключова розвилка – на українському боці. Це наші стратегічні альтернативи.

Найбільшою загрозою для нас є виснаження. Попри вбивчі санкції, накладені на російську економіку, вони реально дадуть ефект із певною затримкою, від 2 до 6 місяців, а основний ефект буде відчутний аж у 2023 році.

Натомість українська економіка зазнає значних втрат вже зараз – не лише через руйнації, а й через розрив ланцюжків постачання і збуту, через релокацію бізнесу за кордон або повну його зупинку, через розпад трудових колективів – хтось воює, хтось волонтерить, хтось виїхав до іншого регіону чи й за кордон.

Як каже народна мудрість, «поки товстий сохне, тонкий здохне». На це й розраховує путін. «Смерть від тисячі порізів» – класична стратегія

Запас нашої міцності не безмежний. Людські життя. Зброя та боєприпаси (особливо ППО та літаки, але також бронетехніка та протитанкові засоби). Для нас час має значення.

Якими є стратегічні альтернативи для України?

Перше. Або ми перейдемо на режим марафону: заспокоїмося, відкриємо друге дихання, налагодимо поповнення ресурсів, запустимо економіку (а для цього потрібно зняти всі можливі обмеження на підприємницьку діяльність), ухвалимо низку стратегічних рішень (частина з яких може виявитися непопулярними), згуртуємося навколо ідеї перемоги та підтримуватимемо військове й політичне керівництво, а воно відчуватиме наше дихання на потилиці й робитиме все дуже виважено й обережно, без різких рухів та поступок агресору.

Друге. Або ми втомимося, зламаємося, впадемо у внутрішні чвари, дамо прокинутися «зрадам» та «нас зливають», дамо захопити себе кремлівсько-лубянськими методичками, посваримося з ключовими міжнародними партнерами, втратимо взаємну довіру всередині країни, зачепимося за емоційні гойдалки між ейфорією малих перемог та розчаруванням від відсутності великих, втратимо марафонське дихання.

Не думайте, що ми аж надто сильно застраховані від другого варіанту. Перед нами «кров, важка праця, сльози і піт», як сказав Черчилль

Імперія впаде. Може, сьогодні ввечері, може, за кілька тижнів чи кілька місяців, а може, за рік. Імперії занепадають дуже, дуже повільно, а потім раптово валяться й розпадаються на шматки. Ми не знаємо, коли це станеться. Треба налаштовуватися на довгий шлях, але зробити все можливе, щоб це сталося швидко. Нам ще, в будь-якому разі, відбудовувати країну та виривати зуби ведмедю, щоб історія ніколи більше не повторилася.

Ключ до нашої перемоги лежить у Кремлі, але рука, що візьме цей ключ, – це українська рука.

Автори: Валерій Пекар, Андрій Длігач

Джерело: site.ua

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів.
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Уночі росіяни спробували прорватися через кордон у Харківській області
24tv
2024-11-25T11:27:08Z
У Києві зачинили станцію метро «Вокзальна», виявили підозрілий пакет
УкраинФорм
2024-11-25T11:18:47Z
Погода в Україні 26 листопада: на деревах - паморозь, сніг - на сході та заході
Комсомольская правда
2024-11-25T11:18:38Z
Бійці Третьої штурмової зачистили селище Копанки на Харківщині
24tv
2024-11-25T11:18:16Z
РФ вдарила балістикою по житлових будинках Одеси: є руйнування і постраждалі
GlavRed
2024-11-25T11:12:06Z
У Криму відмовилися від масових заходів на Новий рік
УкраинФорм
2024-11-25T11:00:11Z
У Євпаторії росгвардія посилює оборону міста та околиць - партизани
УкраинФорм
2024-11-25T10:40:24Z
Ракетний удар по центру Харкова: що атакували росіяни і які наслідки "прильоту"
TSN
2024-11-25T10:36:09Z
Гороскоп на грудень 2024: Стрільцям - підвищення, Риб попросять про допомогу
GlavRed
2024-11-25T10:27:10Z
Протестувальники закидали яйцями парламент Грузії, що розпочав перше засідання без опозиції
Европейская правда
2024-11-25T11:30:41Z
Британська розвідка проаналізувала стан економік України та Росії на тлі війни
Европейская правда
2024-11-25T11:28:29Z
У Швейцарії вирішили, чи фінансуватимуть Євробачення-2025: відомі результати референдуму
24tv
2024-11-25T11:27:54Z
Волц розповів про позицію Трампа щодо війни в Україні і попередив ворогів
24tv
2024-11-25T11:27:35Z
Reuters повідомив, що може стати «козирем» у завершенні війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T11:27:21Z
У Польщі зробили заяву щодо збиття цілей над Україною на тлі застосування Росією "Орешника"
24tv
2024-11-25T11:27:03Z
У Новій Каховці активісти спалили триколор загарбників
УкраинФорм
2024-11-25T11:24:54Z
Президент назвав нового начальника Сумської МВА: що відомо про Сергія Кривошеєнка
24tv
2024-11-25T11:22:59Z
У якому стані зараз ядерна зброя Росії
24tv
2024-11-25T11:21:22Z
Прем'єра серіалу про українських курсантів «Прикордонники» відбудеться 2 грудня на каналі НТН
Детектор М
2024-11-25T11:27:12Z
46-річна відома українська ведуча вперше показала фото зі свого весілля в ОАЕ
TSN
2024-11-25T11:18:04Z
Україна має працю з іноземними режисерами, щоб бути присутньою в голлівудських фільмах - Ковальська
УкраинФорм
2024-11-25T11:07:25Z
На Netflix вийшов один із найновіших українських серіалів: про яку стрічку йдеться
24tv
2024-11-25T11:06:07Z
Херсонський режисер Сергій Павлюк: «Росіяни на допитах постійно примушували нас відновити роботу театру. Для них це було символом»
Детектор М
2024-11-25T11:01:56Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 25 – 29 листопада
VGorode
2024-11-25T10:57:52Z
Режисер «Самотніх вовків» скасував продовження, бо «більше не довіряє Apple»
ITC
2024-11-25T10:55:00Z
Адель бере паузу в карʼєрі на невизначений термін
1News
2024-11-25T10:48:00Z
У Загребі виступив український театр міміки та жестової мови «Райдуга»
УкраинФорм
2024-11-25T10:37:05Z
Бджолине лікувальне ліжко в піраміді: авторська методика оздоровлення Ольшанського
TSN
2024-11-25T10:21:16Z
Дослідження попереджає: бути диванним овочем шкідливо для пам'яті
Фокус
2024-11-25T09:46:40Z
Хвороби крові: які аналізи здати, щоб виявити
24tv
2024-11-25T09:21:59Z
МОЗ посилює контроль над психіатричними оглядами з 2025 року
УкраинФорм
2024-11-25T09:13:47Z
Чому гарячі батареї — ворог вашого сну
360ua.news
2024-11-25T09:09:15Z
Реформа МСЕК: в Мінсоцполітики пояснили, що буде з інвалідністю, виплатами та кого перевірятимуть
Фокус
2024-11-25T07:15:46Z
Пити чи ні: наскільки корисне чи шкідливе шампанське
24tv
2024-11-25T06:06:17Z
Лікарі відкрили секрети самовідновлення людського серця
Portaltele
2024-11-25T05:49:28Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Маханьков – про відбитий пенальті: Знаю Слободяна, я готувався та мав деяку інформацію
Football.ua
2024-11-25T11:25:20Z
Українки здобули історичне "срібло" Кубка світу з фехтування в командній рапірі
TSN
2024-11-25T11:18:10Z
Українські шпажистки - срібні призерки Кубка світу у Ванкувері
УкраинФорм
2024-11-25T11:15:21Z
Реал готує трансферну бомбу: "вершкові" хочуть придбати одного з найкращих у світі бомбардирів
24tv
2024-11-25T11:03:45Z
Егіналду: Для мене було дуже важливо відзначитися дублем і перервати неприємну смугу
Football.ua
2024-11-25T11:01:08Z
Українські боксери виграли 40 медалей Євро серед Балканських країн
УкраинФорм
2024-11-25T10:52:11Z
Салах: Я розчарований, що досі не отримав пропозицію по контракту
Football.ua
2024-11-25T10:49:04Z
Полісся — Зоря. Напередодні
Football.ua
2024-11-25T10:43:14Z
Майстри українського кіокушинкай-карате здобули 5 нагород Кубка Європи
УкраинФорм
2024-11-25T10:31:14Z
Жовто-блакитні сірники набули популярності завдяки відеогрі S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
Комсомольская правда
2024-11-25T11:28:16Z
Значна частина українців втратить право на бронь від мобілізації, – нардеп Кицак
24tv
2024-11-25T11:27:10Z
Сили оборони атакували низку важливих об'єктів у Брянській, Калузькій та Курській областях - Генштаб
УкраинФорм
2024-11-25T11:27:05Z
Помер політв'язень радянських концтаборів Іван Мігус
УкраинФорм
2024-11-25T11:24:01Z
Релігійна складова впливає на політичні рішення західних партнерів - ОП
УкраинФорм
2024-11-25T11:21:36Z
Що на ТБ? Прем'єри тижня
Кино-Театр
2024-11-25T11:16:40Z
Чим насправді займається завод "Тайфун" у Калузі, який атакували українські БПЛА
24tv
2024-11-25T11:12:50Z
У Вільнюсі відбувся благодійний вечір на підтримку українських військових
УкраинФорм
2024-11-25T11:04:23Z
У Калузі безпілотники могли пошкодити одразу 4 резервуари з паливом, – ЗМІ
24tv
2024-11-25T10:51:05Z
Нові платіжки змусять працювати у дві зміни: готується підвищення тарифів майже на 40%
Знай
2024-11-25T11:30:15Z
Як зміниться тариф на електроенергію з грудня
24tv
2024-11-25T11:18:55Z
Мінагрополітики відкриває нові ринки для агровиробників
AgroNews
2024-11-25T11:16:36Z
В Україні цьогоріч приватизували майже 350 обʼєктів
Хвиля
2024-11-25T11:15:55Z
Електрика подешевшає вночі – як на цьому заощадити
Знай
2024-11-25T11:12:31Z
Співвласник «Нової пошти» порівняв нинішні податки з Голодомором і викликав шквал критики
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T11:12:02Z
З початку року в Україну ввезли легкових авто на $3,3 млрд: ТОП країн-лідерів
AutoCentre
2024-11-25T11:09:52Z
Українські виробники збільшили експорт яловичини та худоби у жовтні
24tv
2024-11-25T11:06:20Z
"Інтенсивно та врізнобіч": в обмінниках очікується значна зміна курсу валют, озвучено цифри
Политека
2024-11-25T11:04:57Z
Поліція Мукачева затримала зловмисника, який намагався знищити майно сусідів
Украина Криминальная
2024-11-25T11:27:23Z
У Нікополі через удар російського дрона постраждали двоє людей
УкраинФорм
2024-11-25T11:27:04Z
Кількість поранених внаслідок ракетного удару по Одесі зросла до восьми
УкраинФорм
2024-11-25T11:22:55Z
Затримано двох підпалювачів військових автівок та державних установ
Украина Криминальная
2024-11-25T11:12:58Z
У Житомирі затримали підозрюваного в смертельному травмуванні своєї 90-річної бабусі
Украина Криминальная
2024-11-25T11:06:49Z
"Люди телефонують і просять їх врятувати": нові подробиці ракетного удару по Одесі
TSN
2024-11-25T11:06:11Z
У Червоному морі потонула яхта, понад 40 людей зникли безвісти: вода кишить акулами
24tv
2024-11-25T11:03:43Z
У Литві не виключають, що літак DHL міг впасти через технічну несправність
Европейская правда
2024-11-25T10:58:52Z
Три благодійні фонди продали понад 700 авто, які ввезли під виглядом допомоги для ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T10:48:11Z
Як перетворити звичайну гречку на справжній кулінарний шедевр: додайте цю спецію
TSN
2024-11-25T11:06:14Z
Ці 4 кімнатні рослини допомагають спати: поставте їх у спальні вже зараз
24tv
2024-11-25T10:57:28Z
Без муки, зайвого цукру та випікання: готуємо супершвидкий шоколадний пудинг з хурмою
24tv
2024-11-25T10:42:02Z
Що категорично не можна давати курям: фермер назвав продукти, які викликають діарею та інші проблеми
TSN
2024-11-25T10:36:20Z
Їх у житті не розлучить ніхто: 3 пари знаку Зодіаку, яким бути разом написано за долею
Знай
2024-11-25T09:51:59Z
Астрологи назвали три щасливі знаки Зодіаку цього тижня
360ua.news
2024-11-25T09:48:09Z
Китайський гороскоп на завтра 26 листопада: Драконам - зриви та сварки, Козлам - підозри
GlavRed
2024-11-25T09:27:49Z
5 речей у домі можуть притягнути лихо: ніколи не тримайте їх в оселі
24tv
2024-11-25T09:00:25Z
Салати на Новий рік 2025: тут знайдуться рецепти на будь-який смак
24tv
2024-11-25T08:45:59Z
Дизайнер створив унікальну серію меблів, які відтворюють руїни давньогрецьких Дельф
24tv
2024-11-25T11:27:58Z
Найвлучніше око. Вчені зняли "снайпера" зі щупальцями, який стріляє камінням у рибу
Фокус
2024-11-25T11:27:18Z
Оновлення Windows 11 24H2 спричиняє збої в роботі популярних ігор від Ubisoft
ITC
2024-11-25T11:22:54Z
Зваріть своє авокадо, якщо воно недозріле: геніальний лайфхак з TikTok
24tv
2024-11-25T11:18:09Z
Instagram і WhatsApp очистили від більш ніж 2 мільйонів шахраїв
InternetUA
2024-11-25T11:16:49Z
Китайські науковці запустили революційну центрифугу, що у 1900 разів перевищує силу гравітації Землі
InternetUA
2024-11-25T11:01:08Z
У Землі є «другий Місяць», споріднений з першим, — вчені
ITC
2024-11-25T10:55:45Z
OnePlus готує компактний смартфон на базі Snapdragon 8 Elite
ITC
2024-11-25T10:55:38Z
Шоуранер «Аркейн» підтвердив розробку трьох нових проєктів за League of Legends
ITC
2024-11-25T10:55:17Z
Чорна п’ятниця з Mitsubishi: знижка 5% на кросовери!*
AutoCentre
2024-11-25T11:04:44Z
Volkswagen презентував спецверсію Amarok для суворої бездоріжжя
AutoCentre
2024-11-25T11:04:31Z
На тлі непопулярних електрокарів: Volkswagen повертає у продаж найдешевшу модель
ЗаРулем
2024-11-25T10:46:55Z
Volvo готує новий гібридний кросовер із запасом ходу понад 1000 км
AutoCentre
2024-11-25T10:10:02Z
ТОП автівок, що претендують на звання «Автомобіль року в Україні»
ITC
2024-11-25T09:52:57Z
Представлено новий кросовер Kia Sportage: подробиці та ціни
ЗаРулем
2024-11-25T09:33:34Z
Зміниться до невпізнання: нову Toyota Corolla показали за рік до презентації
Фокус
2024-11-25T09:30:45Z
Ентузіаст побудував стильний спорткар із розбитої Tesla
AutoCentre
2024-11-25T09:04:11Z
Електромобіль Tesla після ДТП перетворили на яскравий спорткар
Фокус
2024-11-25T08:42:51Z