MY.UAНовости
Що можуть зробити наші журналісти, аби Україна не зникала зі шпальт світових медіа
Що можуть зробити наші журналісти, аби Україна не зникала зі шпальт світових медіа

Що можуть зробити наші журналісти, аби Україна не зникала зі шпальт світових медіа

Збирати свідчення злочинів Росії, робити матеріали англійською та іншими іноземними мовами, розповідати історії, протистояти російській брехні.

З 24 лютого 2022 року Україна — у фокусі уваги світових медіа. Однак чи довга ця увага може бути зосередженою на одній темі? Навіть якщо це — кровопролитна загарбницька війна в центрі Європи. Поступово світ і медіа «втомлюються» та приділяють дедалі менше уваги подіям в Україні, де бойові дії останнім часом перейшли в порівняно менш гостру фазу.

Російська пропаганда також докладає зусиль, аби відвернути увагу світу від агресії проти України. Показовою є історія з редакторкою російського телебачення Мариною Овсянніковою, яка, вийшовши під час ефіру з антивоєнним плакатом, привернула увагу світових ЗМІ до себе та, відповідно, відвернула її від блокади Маріуполя та інших злочинів Росії в Україні. Невдовзі Овсяннікова, заплативши штраф, уже закликала світ не карати росіян санкціями.

До того ж, роботу світових медіа, які прагнуть висвітлювати бойові дії в Україні, ускладнюють вимоги, продиктовані міркуваннями безпеки, — наприклад, пересуватися в зоні, де тривають бої, лише разом із військовими, або ж не показувати наслідків влучання ракет та артилерійських обстрілів. Медіа, орієнтовані на яскраву ексклюзивну картинку, шукають способів обійти ці заборони, і ставлення суспільства та влади до журналістів стає дедалі більш агресивним.

Впливає на порядок денний західних ЗМІ й настрій та зацікавленість їхньої аудиторії. Тому українська публічна комунікація значною мірою спрямована на суспільства інших країн. Український президент звертається саме до громадян, робить включення під час масових заходів на підтримку України. Політики й публічні люди в західних країнах прислухаються до настроїв суспільства й наслідують людей, які беруть у свої сім’ї українських біженців. Наприклад, нещодавно представник Швейцарії у Керівному комітеті Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI) Томас Шнейдер (Thomas Schneider) повідомив у листі до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, що його сім’я, як і багато інших швейцарських сімей, оселили в себе маму з двома дітьми із Харкова.

Чи можуть українські медіа зробити щось, аби світ не забував про війну в Україні та не послаблював підтримку?

«Порядок денний в іноземних ЗМІ визначається редакторами та  їх баченням запиту суспільства. А це залежить у більшій мірі не від нас», — вважає редактор «Європейської правди» Сергій Сидоренко. Однак є речі, які точно залежать від журналістів і їх слід робити далі.

Свідчення воєнних злочинів та обстрілів Росії. «Те, що зараз забороняють знімати наслідки обстрілів, – це велика проблема. Це вплине на присутність України у західних медіа. Але  журналісти мають далі робити зйомки з місць активних бойових дій», — каже Сергій Сидоренко. Він нагадує, що ключовим фактором, який підняв тему Маріуполя у світових ЗМІ, були якраз фото Євгена Малолєтки. «Без кадрів зруйнованих будівель та загиблих дітей російські війська могли б робити все, що хотіли. Якби не ми, таких кадрів не було б. Ось чому ми пішли на ризик, щоб показати світові те, що побачили», — згадує відеограф Мстислав Чернов, який разом з Євгеном фіксував дії загарбників у Маріуполі.

Перекладати аналітику англійською. На думку Сергія Сидоренка, для того, щоб західні журналісти, яка хочуть розібратись у ситуації, мали на що спиратися, українським медіа слід перекладати свій контент англійською.

Наприклад після початку великої війни «Українська правда» запустила англомовну версію. 1+1 International став доступний українською, англійською та російською мовами, також «Плюси» запустили англомовний акаунт у твітері про війну. Міжнародна група істориків, журналісти StarLightMedia за участі МКІП та представників незалежних медіа України створили медіапроєкт Neveragain.Mediа, адресований західним медіа. Він доступний англійською та має на меті  порівняти путінську Росію та гітлерівську Німеччину. Також в Україні створили англомовний сайт, на якому збирають історії мешканців Маріуполя про те, як росіяни нищать місто.

Розказувати історії людей. Такі історії — саме те, що найперше потрібно західним медіа, вважає Ганна Гопко, колишня народна депутатка, ексголова Комітету Верховної Ради у закордонних справах, а нині голова правління Мережі захисту національних інтересів «АНТС». «Це і збір фактів воєнних злочинів, злочинів проти людяності, фактів геноциду. При цьому важливо робити не шокуюче відео, а історії перемог: як люди вирвались із пекла, як попри втрати вдається вижити», — каже Ганна.

Вона згадує, як її подруга опублікувала історію про дівчинку, яка після обстрілів втратила руку. Згодом під цим твітом одна міжнародна компанія запропонувала профінансувати операцію. «А це вже історія про людяність. Також є питання гуманітарного забезпечення України. 70% бізнесу не працює, але при цьому є багато історій, як бізнес переорієнтувався і став працювати для потреб українських військових», — додає Ганна Гопко.

Просувати нові ідеї, як дотискати путінський режим. Це ще один важливий вектор уваги, на думку Ганни. До прикладу, Центр глобалістики «Стратегія XXI» Михайла Гончара напрацював окремий механізм, як до моменту виведення Росією своїх військ гроші за нафту та газ не мають потрапляти на рахунки Євросоюзу.

Допомагати українським громадянам, які  були змушені переїхати у інші європейські країни, комунікувати з місцевими ЗМІ. «Про Україну потрібно говорити. Зараз за кордоном перебувають мільйони громадян України. І вони розпорошені по всіх країнах ЄС, багато хто з них є активними, і вони можуть представляти країну. Вони мають виходити на вулицю, виходити до медіа, до політиків і говорити про це», — каже Сергій Сидоренко.

Українські громадяни й діаспора мають створювати постійний тиск у Європі, Америці, в усьому світі; організовувати акції на підтримку України і розповідати свої історії медіа.

Говорити про перемогу. Це саме та риторика, яку слід просувати у західні медіа. Вона стосується і бойових дій, і перемовин, і післявоєнної відбудови України. «Це цивілізаційна битва і вона має стати марафоном перемог. Бо спершу ми говорили: скільки ще життів потрібно, щоб переконати захід нам допомагати? Зараз ми говоримо, скільки перемог ще потрібно, щоб країни НАТО включились і допомогли пришвидшити перемогу України. Зараз  багато журналістів питають мене: чи ви готові до компромісів? Нейтральність вас влаштовує?А які гарантії безпеки? Це дуже слизький шлях, і українські журналісти мають комунікувати зі своїми колегами і пояснювати, що тільки українська перемога, відновлена територіальна цілісність, покарання Росії та виділення репарацій для відновлення інфраструктури може убезпечити світ. Багато хто вже забув, що війна триває понад вісім років. І за цей час Північний потік, нормандський формат та гібридна дипломатія не зупинили війну, а навпаки — призвели до ще масштабнішого вторгнення. Тому дуже важливо нагадувати про це», — вважає Ганна Гопко.

Слід показувати заходу, що йому вигідний не компроміс, а лише перемога, адже саме це може убезпечити від нападу Росії Польщу, Литву та інші країни. А також пояснювати, яке значення матиме ця перемога для  Молдови, Білорусії, Грузії, для блокування загрози з боку Китаю тощо. Також, на  думку Ганни, важливо говорити про потребу фінансової допомоги після перемоги, адже на відновлення економіки і зруйнованої інфраструктури потрібен як мінімум трильйон доларів.

Протистояти російській пропаганді.  Окрім поширення фейків і спроб дискредитації України, маніпулювання історією, Росія просуває тезу, що росіяни не відповідальні за  війну з Україною. Зараз його активно просувають  звільнені з кремлівських каналів журналісти, які озвучують свою нібито ліберальну позицію, засуджують війну. Та водночас вони є противниками санкцій, називають  те, що відбувається, «війною Путіна», й закликають зняти тягар відповідальності з пересічних росіян.  Про це говорить та сама Марина Овсяннікова на італійському телебаченні та інші російські екс-пропагандисти.

«Найнебезпечніша тема, якщо ми говоримо про російську пропаганду, — “не наказывайте простых русских”. Це велика проблема, коли вони намагаються говорити у західних ЗМІ, що карати треба тільки Путіна. На щастя, аргументи проти є. Наприклад, опитування громадянської думки в Росії, де понад 80% підтримують дії Путіна. Це також треба доносити до зарубіжних колег», — каже Сергій Сидоренко.

Теги по теме
російська агресія
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Драпатий здійснив прорив на БМП через сепаратистський блокпост у Маріуполі: легендарне відео
24tv
2024-11-29T16:06:50Z
Не Покровськ є головною ціллю: до яких міст рвуться росіяни на Сході
24tv
2024-11-29T16:03:37Z
Авдіївська "гонорова" каша за старовинним рецептом: секрети приготування національної страви
TSN
2024-11-29T15:39:41Z
Попри блекаут на Херсонщині всі медзаклади працюють у штатному режимі
УкраинФорм
2024-11-29T15:27:11Z
В Києві оголосили перший рівень небезпеки: в КМВА назвали причину
TSN
2024-11-29T15:21:37Z
Мільярди "ідуть у пісок": на узбережжі Одещини руйнуються фортифікаційні укріплення
Фокус
2024-11-29T15:16:42Z
Порі дощів настане кінець: прогноз погоди на вихідні та перший тиждень грудня
Фокус
2024-11-29T15:12:56Z
Четверо учасників НЗФ, які воювали на боці окупаційних військ, отримали по 15 років ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-29T15:07:12Z
У Києві завтра очікується туман, видимість на дорогах - до 500 метрів
УкраинФорм
2024-11-29T15:00:22Z
У Німеччині проходить кампанія про наслідки екологічних злочинів РФ в Україні
УкраинФорм
2024-11-29T16:06:49Z
Посол Грузії в Болгарії пішов з посади на знак протесту проти зриву євроінтеграції
360ua.news
2024-11-29T16:00:56Z
Путіну плювати на економіку, і це суттєво впливає на російських олігархів
24tv
2024-11-29T15:57:38Z
Понад 100 працівників МЗС Грузії підписали заяву проти призупинення євроінтеграції
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T15:42:40Z
Кабмін спрямував ₴150 мільйонів на закупівлю зброї та техніки для ГУР
УкраинФорм
2024-11-29T15:39:48Z
Україна отримала першу бюджетну допомогу від Південної Кореї
360ua.news
2024-11-29T15:30:20Z
У пункті пропуску «Дорогуськ - Ягодин» частково вийшла з ладу система митного оформлення Польщі
УкраинФорм
2024-11-29T15:28:06Z
Мінські угоди не помилка: Меркель заявила про дипломатичне завершення війни
GlavRed
2024-11-29T15:27:54Z
Сирійські повстанці могли захопити склад російської зброї біля Алеппо
24tv
2024-11-29T15:27:46Z
Які кімнатні квіти не лише очищають повітря, а й захищають від вірусів
TSN
2024-11-29T16:06:08Z
Лікарі розповіли, чому варто відмовитися від ковбаси та сосисок
TSN
2024-11-29T15:39:28Z
Це допоможе вам не заразитись: 8 найпоширеніших міфів про герпес
24tv
2024-11-29T15:30:59Z
7 способів почати худнути у животі всього за 10 дів: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-11-29T14:42:53Z
В Україні 60% ВІЛ-інфікованих виявляють на пізній стадії - Центр здоров’я
УкраинФорм
2024-11-29T14:42:43Z
У пакет «первинки» з 2025 року включать психологічну допомогу та супровід пацієнтів з туберкульозом - НСЗУ
УкраинФорм
2024-11-29T14:15:05Z
В Україні під медичним наглядом перебувають 137 тисяч людей із ВІЛ
УкраинФорм
2024-11-29T13:42:20Z
Найпопулярніший сніданок виявився шкідливим для здоров'я: з чим в жодному разі не можна пити каву
TSN
2024-11-29T13:39:33Z
Як часто потрібно мити підлогу насправді: несподівана відповідь
24tv
2024-11-29T12:09:42Z
Прем'єри тижня: JAMALA та MONATIK зіграли янголів, а Кароль записала 12-хвилинний трек із військовими
Комсомольская правда
2024-11-29T16:05:28Z
3 найкращі фільми для романтичного вечора з коханим
24tv
2024-11-29T16:03:01Z
Ірина Білик показалася в Токіо й приміряла традиційне японське кімоно
TSN
2024-11-29T15:39:17Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 30 листопада – 1 грудня
VGorode
2024-11-29T15:21:58Z
Продюсер Ірина Горова пояснила, чому приховує нового коханого
Комсомольская правда
2024-11-29T15:00:57Z
Держмистецтв оголосило конкурс на здобуття премії імені Леся Курбаса у 2025 році
Детектор М
2024-11-29T14:57:14Z
Тяжкохворий Брюс Вілліс з'явився на рідкісному фото вдома й попозував з подарунком від доньок
TSN
2024-11-29T14:51:05Z
Підкорив українських кіноманів: який серіал став лідером переглядів на Netflix
24tv
2024-11-29T14:36:58Z
Моана 2 встановила рекорд першого дня у кінотеатрах США
1News
2024-11-29T14:30:19Z
У Мінфіні оцінили вірогідність відновлення авіасполучення
Хвиля
2024-11-29T16:03:01Z
Зростання тарифу на передачу електроенергії коштуватиме бюджету мінус 20 млрд грн надходжень
ZN UA
2024-11-29T16:02:44Z
В Україні є унікальна можливість вирощувати чистий часник
AgroNews
2024-11-29T16:02:43Z
Катастрофічного сценарію в енергетиці наразі вдається уникнути - Міненерго
УкраинФорм
2024-11-29T16:01:24Z
Завод Rheinmetall у Литві запустять до середини 2026 року
iPress
2024-11-29T15:58:54Z
Уряд схвалив ключовий документ щодо управління держпідприємствами
УкраинФорм
2024-11-29T15:55:16Z
Податкові зміни: Шмигаль каже, що до кінця року держава додатково отримає ₴8 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-29T15:52:09Z
Важливі 4 чинники: за яких умов українцям не уникнути відключень світла взимку
24tv
2024-11-29T15:30:17Z
Офіційний курс євро наближається до позначки в 44 гривні
24tv
2024-11-29T15:27:43Z
Зеленський призначив нового командувача Сухопутних військ та заступника Головнокомандувача ЗСУ
Хвиля
2024-11-29T16:06:29Z
5 способів ворожіння на Андрія, які допоможуть дізнатися свою долю
24tv
2024-11-29T16:03:26Z
Бронювання в Дії, штрафи у Резерв+ і виїзд за кордон: якою буде мобілізація в грудні
24tv
2024-11-29T16:03:01Z
Тернопільська міськрада закупила для військових FPV-дронів на ₴2,5 мільйона
УкраинФорм
2024-11-29T16:01:16Z
Військові мають час, щоб безкарно повернутись із СЗЧ: Названо терміни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T15:57:45Z
Герой України Олег Апостол стане новим заступником головнокомандувача ЗСУ
24tv
2024-11-29T15:57:28Z
Генштаб Естонії про "Орєшнік": Галас був більшим, ніж результат
Европейская правда
2024-11-29T15:57:17Z
Валерій Дубіль разом з БФ молодіжної ініціативи «Надія» та благодійниками передали для сил оборони РЕБи
Знай
2024-11-29T15:55:25Z
Одна із чотирьох петицій щодо скасування "тисячі від Зеленського" набрала 25 тисяч підписів
Комсомольская правда
2024-11-29T15:52:36Z
Стало відомі нові деталі стрілянини в готелі Києва в ніч на 23 листопада
Khreschatyk
2024-11-29T16:06:51Z
Ресторан на воді віднесло течією – фото
TSN
2024-11-29T16:06:19Z
8 років увʼязнення: Миколі Харківському, який у 16 років вчинив смертельну ДТП у Харкові, оголошено вирок
Мій Харків
2024-11-29T16:05:40Z
У Празі затримали чоловіка, який погрожував стріляниною в університеті
Европейская правда
2024-11-29T16:05:25Z
У Миколаєві пролунав вибух
24tv
2024-11-29T16:03:59Z
У Чернівецькій гімназії діти постраждали через ймовірне розпилення невідомої речовини
Комсомольская правда
2024-11-29T15:40:33Z
В аеропорту зіткнулися чотири літаки: що сталося та які наслідки
TSN
2024-11-29T15:39:49Z
Нацполіція заблокувала міжрегіональний канал постачання спирту підпільним виробникам
Украина Криминальная
2024-11-29T15:37:57Z
В Ізраїлі терорист ХАМАСу обстріляв цивільний автобус, восьмеро поранених
УкраинФорм
2024-11-29T15:37:23Z
Перша виїзна перемога в УПЛ: Кобін перервав свою 27-матчеву невдалу серію
Football.ua
2024-11-29T16:02:19Z
Голкіпер Інгульця Паламарчук встановив рекорд УПЛ
Football.ua
2024-11-29T16:00:55Z
Знущався над сином понад 10 років: батьку олімпійського чемпіона загрожує в'язниця
24tv
2024-11-29T15:48:59Z
Гвардіола: У нашій ситуації нереалістично думати про великі цілі
Football.ua
2024-11-29T15:42:42Z
Футболісти "Інгульця" відзначилися голом на 19-й секунді та п'ятим поспіль відбитим пенальті в УПЛ
ZN UA
2024-11-29T15:40:07Z
УПЛ: «Інгулець» здобув першу в сезоні перемогу, розгромивши «Ворсклу»
УкраинФорм
2024-11-29T15:36:48Z
"Я люблю Росію": гендиректор Црвени Звезди заспівав "Катюшу", святкуючи перемогу в ЛЧ
24tv
2024-11-29T15:36:24Z
Андрій Лунін номінований на титул найкращого голкіпера року за версією FIFA
Комсомольская правда
2024-11-29T14:54:19Z
Складно фізруком назвати, – Леоненко у жорсткій формі розніс головного тренера Полісся
24tv
2024-11-29T14:36:57Z
Гороскоп Таро на 30 листопада для всіх знаків Зодіаку: що принесе Вам цей день
Политека
2024-11-29T16:03:03Z
У місті майбутнього посеред пустелі побудують "найбільшу будівлю" в історії
Фокус
2024-11-29T16:00:10Z
Новий рік пройде без скривленого обличчя: як правильно вибирати ківі та мандарини, щоб були солодкими
Знай
2024-11-29T15:51:00Z
Чому діти не чують батьків
TSN
2024-11-29T15:39:29Z
Домовляться і з чортом, і з ангелом: які знаки зодіаку є вродженими дипломатами
GlavRed
2024-11-29T15:37:37Z
Що робить вас унікальною особистістю: погляньте на картинку і дізнайтеся
TSN
2024-11-29T15:21:44Z
Собор Нотр-Дам у Парижі відкрив двері після реставрації вперше за п'ять років
Новости Украины
2024-11-29T15:21:26Z
Росіяни оголосили голодування під час круїзу в Антарктиду: у чому причина
Фокус
2024-11-29T15:12:07Z
Інші будуть заздрити: 3 знаки зодіаку, для яких ця зима стане найщасливішою
24tv
2024-11-29T15:00:59Z
Ростуть на кущах та зроблені Фаберже: мережа вибухнула мемами про ціни на яйця
24tv
2024-11-29T16:06:41Z
Вчені зробили унікальне відкриття, яке розкриває таємниці еволюції людини
TSN
2024-11-29T16:06:07Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 отримала перший патч — містить понад 650 виправлень
ITC
2024-11-29T16:02:09Z
Realme V60 Pro – захищений смартфон з батареєю на 5600 мАгод та ціною від $221
ITC
2024-11-29T15:58:36Z
ByteDance подає до суду на колишнього стажера з вимогою виплатити $1,1 млн
InternetUA
2024-11-29T15:49:47Z
Google випустила окремий додаток для свого ШІ під Android та iOS
InternetUA
2024-11-29T15:34:54Z
У Франції спробували заблокувати порносайти: один «вижив» через смішну помилку
ITC
2024-11-29T15:22:49Z
Цікава ідея: український додаток Intenty може зменшити ваш час користування смартфоном
InternetUA
2024-11-29T15:19:30Z
Названо смартфон з найкращою автономністю нарівні з iPhone 16 Plus
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T15:16:01Z
Як правильно розморозити автомобіль взимку: звичайний метод може завдати шкоди
GlavRed
2024-11-29T15:27:13Z
Rivian стане технологічним партнером Volkswagen для електричного Golf та флагманського електромобіля Project Trinity
ITC
2024-11-29T15:22:28Z
Туринське дизайн-ательє анонсувало проєкт Camal Scoperta
AutoCentre
2024-11-29T15:10:13Z
У рамках проекту USAID поставлено нову партію автогідропідйомників на шасі JAC
AutoCentre
2024-11-29T14:10:59Z
Toyota Supra A90 Final Edition – лебедина пісня серії Supra нинішнього покоління, яка «дасть перцю» завдяки збільшеній до 429 к.с. потужності
ITC
2024-11-29T13:26:22Z
Honda презентувала недорогі електроскутери вартістю від 1000 доларів
Фокус
2024-11-29T13:00:54Z
Спецназ «Донеччина» отримав бронемашини «Козак-5» та Senator
AutoCentre
2024-11-29T12:10:05Z
Яку кнопку в авто не варто натискати під час снігу з дощем: представник поліції дав важливу пораду водіям
ТСН
2024-11-29T12:06:02Z
Tiguan на максималках: новітній сімейний кросовер Volkswagen надійшов у виробництво
Фокус
2024-11-29T12:00:44Z