MY.UAНовости
«Найбільше боїмося, що вони повернуться». Репортаж із села, яке першим зустріло окупантів
«Найбільше боїмося, що вони повернуться». Репортаж із села, яке першим зустріло окупантів

«Найбільше боїмося, що вони повернуться». Репортаж із села, яке першим зустріло окупантів

Вздовж автодоріг на Київщині купа понівеченої техніки
Фото: «Главком»

«Кадирівцям» здавалось, що ми вважаємо їх за мавп»

Села та містечка на півночі Київщини поступово відновлюють нормальне життя: сапери розміновують території, рятувальники розбирають завали й відтягують спалену російську техніку з доріг, будівельники ремонтують мости.

Люди повертаються у свої домівки.

Дорога в напрямку Бородянки, Бучі й Іванкова ускладнена заторами. Щоб виїхати з Києва в цьому напрямку, доводиться чекати години у кілометрових чергах, а щоби проїхати глибше по селах, доведеться перетнути декілька понтонів – мости частково або повністю зруйновані.

Київщина оговтується від зустрічі з «визволителями».

«Главком» дістався сіл, що найближчі до кордону з Білоруссю. Саме звідти Путін почав свій ганебний і кривавий «бліцкриг» захоплення української столиці.

Село біля зони відчуження

Село Луговики одне з перших зустріло русскій мір. Вогонь з градів та важкої артилерії накрив поля тут вже о четвертій ранку 24 лютого. Люди спостерігали за початком «спецоперації» фактично з вікна.

Місцеві жартома кажуть: як прокинулись в той день о четвертій, то досі й не лягали. «Там було таке зарево! Все небо було аж біле від спалахів!», – згадує Світлана, місцева жителька.

Село розташовується за 20 км від кордону з Білоруссю. Деінде прострілює навіть білоруський мобільний зв’язок, а от з доступом до українських мобільних операторів тут складно: зловити сигнал можна тільки в полі. Перше, що зробили окупанти, зайшовши в село, – завалили вежі зв’язку і відрізали людей від світу. Після навали росіян у досі відсутня електрика. Але не це сьогодні найстрашніше для людей: найбільше вони бояться повернення окупантів.

Світлана та Олександр – ресторатори з Києва. П’ять років тому родина вирішила перебратися в село й зайнятися розведенням собак. Жінка пояснює: не могли з чоловіком одразу евакуюватися, бо мають 18 собак, забрати одразу усіх не було можливості.

Ворожа техніка пішла селом вже 25 лютого. «Помітила кадирівців і бурятів, ще там були зовсім молоді військові, форма в них проста висіла, каски на вухах, було таке враження, що вони насилу тягнуть свій гранатомет. І в очах – дикий страх», – згадує Світлана.

Окупанти проривалися далі, на південний схід, у напрямку Києва. «Страшенно велика колона танків йшла – і «гради», й «буки», й танки», – розповідає жителька Соснівки, ще одного села, яке стояло на шляху росіян до Києва. Цей населений пункт бої оминули, але один з будинків був розтрощений танком. Росіяни просто в’їхали у стіну, щоб зайняти вогневу позицію.

Розтрощений танком будинок у селі (Фото: «Главком»)

У селищі Іванків, що ще ближче до Києва, вже чимало розбомблених будинків. Біля магазину – черга на отримання гуманітарної допомоги. Розмовляємо з молодою жінкою, звати Майя, живе у селищі після заміжжя. Практично місяць з дитиною просиділа у підвалі, ховаючись від вибухів і обстрілів. Каже, що гуманітарної допомоги достатньо, насамперед харчів. А от батарейок, ліхтариків, пальників бракує. Селище без світла і зв’язку з 9 березня і до цього часу.

Мешканка селища Іванків Майя розповіла «Главкому» про місяць життя у підвалі (Фото: «Главком»)

Місцеві розповідають: гуркіт від військової техніки ворога стояв страшенний, довжина колони сягала десятків кілометрів. Навала йшла безупинно впродовж кількох наступних днів. З вулиць не вивітрювався дим та пил.

Росіяни у перші дні не зупинялися у перших українських селах, тоді вони ще планували бліцкриг і парад у Києві. Та вже через два-три тижні після початку війни, коли їхні плани почали сипатися, окупанти вирішили показати місцевим, хто тепер головний.

Тепер на узбіччях доріг стоять знищені артилерійські установки, БМП, танки, бензовози окупантів. Знищені і десятки цивільних легковиків (Фото: «Главком»)

Три місцевих магазини в Луговиках, що біля білоруського кордону, припинили роботу вже на початку вторгнення. Власник однієї з крамниць дозволив місцевим мешканцям розібрати товар в борг, а от інший, більший магазин розграбували. «Росіяни вантажили у БТР пиво. Навіть морозиво, яке розтануло, поїли», – згадує Олександр, чоловік Світлани.

Потім окупанти почали вдиралися до осель. Ходили по двоє-троє. Хто не відчиняв або де не було господаря, двері просто виламували. Світлана згадує, як росіяни прийшли в її дім: окупанти знайшли господиню, коли та ховалася у хліві.

Гдє тероборона? Гдє хазяїн? – запитав один із трьох непроханих гостей, бурят.

Яка тероборона? Село у зоні відчуження, тут літні люди й діти лише є. А чоловік пішов лагодити світло, – відповіла Світлана.

Як потім з’ясувалося, загарбники цілеспрямовано розшукували чоловіків, а особливо тих, хто брав участь в АТО.

У будівлі сільради з дошки пошани росіяни познімали фотографії українських воїнів, щоби ідентифікувати, коли знайдуть. Але розшукати нікого не вдавалося. По хатах сиділи лише літні, жінки та діти. Молоді чоловіки ховалися. Іншого виходу не було, бо ні українських військових, ні зброї в селі не було. Окупанти ж випитували, де підвали. Селяни їм пояснювали: два метри вглиб – і вода, тому погреби просто тут не копають.

«Вони не бачили ні посмішок, ні радісного махання руками. Вони бачили страх у жінок…» – згадує Світлана.

Місцеві свідчать: було, місцевий лікар спробував посперечатися з окупантами: зробив у хаті музику на повну гучність й казав окупантам «хто ви такі?». За що отримав удар прикладом автомата.

«Вкрали цукерки й роздавали дітям»

Поведінка окупантів дуже часто дивувала людей. З одного боку, спочатку вони намагались сподобатися: могли звертатися на «ви», проявляти незрозумілу щедрість. За словами Світлани, частину своїх пайків окупанти, наприклад, демонстративно віддали дітям. Але ті їх викидали.

Дійсно, всі дороги, узбіччя завалені не лише осколками, битою технікою, а й російськими сухпайками, банками з-під консервів, деякі виготовлені в Криму, деякі – в Бурятії.

Банка від консерви «Бурятмяспрод», яку залишили окупанти (Фото: «Главком»)

З іншого боку, росіяни виявляли нахабність і вдавались до крадіжок.

«Окупанти вкрали у нас цукерки та павербанк, – згадує Олександр і дивується. – А потім ці ж цукерки дітям роздавали». Забрали й цигарки.

Завдяки тому, що подружжя залишилося у селі, їм вдалось зберегти своє майно. Сусідів, які ж вирушили в евакуацію, росіяни просто обікрали. За словами Олександра, із полишених осель російські солдати виносили все...

На нашвидкуруч створеній окупантами військовій базі біля села Луговики посеред ящиків з озброєнням можна було знайти чимало побутових речей. На фото ймовірно вкрадений, але не вивезений телевізор (Фото: «Главком»)

«Могла повторитися Буча»

Найнахабнішими, свідчать місцеві, були «чеченці». «Як тільки не так подивишся на них, одразу піднімали бучу. За великим рахунком, усі вони («кадирівці» – «Главком») мають комплекс меншовартості. Їм здається, що ми їх за мавп вважаємо», – ділиться враженнями Світлана.

Жінка вважає дивом те, що у їхньому селі окупанти нікого не вбили. Вона переконана: Буча могла повторитися й в них, якби ворог осів тут надовго. Окупанти ґрунтовно облаштувалися неподалік – на території автобази. Перетворили її мало не на військову частину зі складом зброї і автомобілями зв’язку. Але ЗСУ накрили вогнем ворожий осередок.

У приміщеннях автобази й досі десятки ящиків зі снарядами, військове будівельне обладнання, харчоблок та спальні місця.

Навколо – сосновий ліс, там окупанти звели бліндажі, вогневі точки й навіть закопали танк. У цьому місці був запеклий бій – знаходимо гільзи від танкових снарядів, БМП й навіть ракетні «тубуси».

Страшні сліди русского міра (Фото: «Главком»)

У селі Мар'янівка, що недалеко від Луговиків, сталася справжня трагедія: окупанти накрили вогнем школу. Загинуло п’ятеро людей. Їх поховали у шкільному дворі.

Окупант кричав у рацію «Тут дети, дети!»

Деякі селяни змогли евакуюватися в перший день вторгнення. Їм пощастило. Бо потім у цій місцевості не було організовано так званих зелених коридорів. Жителі самотужки спробували організували колону з автомобілів. У її складі був повний автобус з дітьми.

Колону пропустили на трьох російських блокпостах. На одному з них молодий солдат кричав у рацію «Тут дети, дети!», аби пропустили далі. Але от на четвертому, останньому блокпості, де стояли чеченці, колону розвернули. Бо нібито дорогу заміновано.

– Мій дід з Курська, але все життя я живу в Україні. У мене в Іванкові застрягли таблетки, а ви не дозволяєте мені поїхати і їх забрати, – обурювалася Світлана.

– Ну, это война, – коротко пояснив їй російський солдат, визнавши, що ніяка це не «спеціальна операція».

Село Луговики. Окупанти радили мешканцям начепити на паркан білі хусточки. Місцеві ж написали на воротах «ЛЮДИ» (Фото: «Главком»)

«Стратегічними військовими об’єктами», які обіцяв атакувати Путін, у Луговиках були звичайні житлові будинки. Чиюсь хату було геть зруйновано, іншу ракета прошила навиліт, пошкодивши дах.

«Мої знайомі з РФ писали: «Вы не переживайте, он точечно ударит»

А вже перед тим, як іти з села, прилетів російський гелікоптер і розстріляв декілька будинків. Ймовірно це була помста за те, що українські військові знищили їхній табір біля села з усією технікою, впевнені місцеві.

Ті, чиї хати розбомбили, оселилися у сусідів. Попри те, що росіяни пішли і з села, і з області, у жителів немає впевненості, що ворог не повернеться. У селі ходять чутки, що десь у полях досі ховаються буряти.

«Я дивлюся кожен раз Арестовича. Він обіцяв, що їх тут не має бути (російських солдатів). Якщо вони почнуть повертатися, нам точно доведеться тікати. Якщо вони вдруге заходитимуть, вони знесуть село», – переконана Світлана.

Жінка розповідає, що має багато знайомих собачників у Росії. Згадує, як спілкувалася з цими людьми у перші дні війни, коли ще працював інтернет. Вони писали: «Вы не переживайте, он (Путін) точечно ударит». «Що значить «точечно»? Як ви собі це уявляєте? Якого хріна він в принципі має кудись ударити?» – переповідає жінка діалог. Світлана запевняє: ніколи не була націоналісткою. До початку війни російське не було для неї ворожим: читала літературу, дивилася фільми й слухала пісні. Тепер все змінилося: жінка чекає на появу інтернету, аби у Facebook видалити підписки на усіх російських артистів і режисерів. Також вона збирається перейти на українську.

Маріанна Присяжнюк, Михайло Глуховський, «Главком»

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
"Мовиться не про НАБУ і САП": що вимагає громадянське суспільство від влади
24tv
2025-07-23T20:54:38Z
Держдеп США схвалив продаж військової допомоги на $322 мільйони: що отримає Україна
Хвиля
2025-07-23T20:54:36Z
Кремль посилює мовний вплив на країни Центральної Азії - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-23T20:48:49Z
Зеленський визначив, хто представить Україну на переговорах з РФ у Стамбулі
Европейская правда
2025-07-23T20:42:41Z
WP: Наглядовий орган у США виявив, що Гегсет поширив секретну інформацію у Signal
УкраинФорм
2025-07-23T20:15:19Z
Президент України готовий до зустрічі з Путіним будь-якого дня - речник МЗС
УкраинФорм
2025-07-23T20:12:43Z
США спалять контрацептиви на $10 мільйонів відмовившись передати їх бідним країнам
360ua.news
2025-07-23T20:01:03Z
Вийти на кордони 1991 року можливо при Трампі: експерт пояснив, що саме допоможе
Telegraf
2025-07-23T20:00:52Z
На фронті 124 зіткнення, на Покровському напрямку Сили оборони відбили 36 атак
УкраинФорм
2025-07-23T20:57:54Z
Лінія фронту станом на 23 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:57:03Z
Ситуація у районі Дворічної залишається напруженою, ворог перекидає піхоту через Оскіл - ОТУ «Харків»
УкраинФорм
2025-07-23T20:24:13Z
Російські ДРГ намагаються проникнути на мікрорайон "Шахтарський" у Покровську, — військовий
Фокус
2025-07-23T20:21:28Z
З'явились зворушливі кадри першої розмови звільненого з полону захисника з рідними
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:12:04Z
Росія пропонує короткі перемир'я на фронті: з якою метою
TSN
2025-07-23T19:51:59Z
Деякі військові були в полоні з 2022 року: стало відомо, кого вдалося повернути під час обміну
24tv
2025-07-23T19:48:10Z
Ворог продовжує атакувати Вовчанськ переважно малими штурмовими групами - ОТУ «Харків»
УкраинФорм
2025-07-23T19:42:17Z
Відбувся новий обмін полоненими: кого вдалося повернути до України
TSN
2025-07-23T19:36:50Z
15 років тому Оззі Осборн навідріз відмовився сідати за кермо: причина вас здивує
24tv
2025-07-23T20:33:36Z
Поставила жорстку умову: наречений Лесі Нікітюк розповів, коли вони розкриють ім'я сина
GlavRed
2025-07-23T20:33:00Z
Мотря зі "Спіймати Кайдаша" заговорила про нові стосунки: "Зараз поряд"
GlavRed
2025-07-23T20:27:01Z
Суперфейки замість люксових брендів: зафіксовано новий модний тренд у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:00:51Z
Найсексуальніша футболістка світу привернула увагу ефектним фото у спідній білизні
24tv
2025-07-23T19:30:02Z
Родина була на межі розлучення, – YARMAK відверто розповів про стосунки з дружиною у час війни
24tv
2025-07-23T18:39:17Z
Трінчер, Верба, Цимбалюк, Лебіга: американка оцінювала українських зірок по фото
24tv
2025-07-23T17:54:17Z
Обезголовлений кажан і розстріляні коти: факти із життя Оззі Озборна, які шокують
24tv
2025-07-23T17:15:06Z
Де зараз зірка шоу "Довгоносиків" – Віктор Андрієнко, який покинув родину на 5 років
24tv
2025-07-23T16:33:03Z
Міг з'їдати до 30 на день: яким був улюблений смаколик Осборна
24tv
2025-07-23T19:21:09Z
Шкіра скаже "дякую": лікарі розповіли, що робити, якщо згоріли на сонці
GlavRed
2025-07-23T18:27:50Z
Спалах кору зафіксовано в Україні: де найвищі показники захворюваності
Фокус
2025-07-23T18:18:10Z
Музика проти деменції: знайшли безпечну альтернативу лікам
24tv
2025-07-23T16:09:17Z
Не лише лікує, а запобігає: створили універсальну вакцину проти раку
24tv
2025-07-23T15:57:05Z
На Сумщині зробили безбар'єрним Охтирський центр первинної меддопомоги
УкраинФорм
2025-07-23T15:30:10Z
Як позбутися кліщів у дворі: дієві поради
24tv
2025-07-23T15:06:21Z
Як зберегти літню засмагу до зими: ці поради точно допоможуть
24tv
2025-07-23T14:51:34Z
Як підняти тиск швидко в домашніх умовах
24tv
2025-07-23T14:18:31Z
Де саме не можна гладити чужих собак: запам’ятайте це
24tv
2025-07-23T20:42:46Z
Цікавий відпочинок без витрат: куди піти у Гамбурзі безкоштовно
24tv
2025-07-23T20:33:59Z
Склад, колір, вигляд: як купувати лише якісні макарони
24tv
2025-07-23T20:18:49Z
Фітофторозу на помідорах можна не боятися: просто додайте в ґрунт цю річ
24tv
2025-07-23T20:03:46Z
Звичка, яка допоможе скоротити стрес на 70%
24tv
2025-07-23T19:57:08Z
Навіть магазинні пельмені будуть значно смачнішими: ось як їх треба готувати
Telegraf
2025-07-23T19:45:33Z
Курка чи індичка – яке мʼясо корисніше
24tv
2025-07-23T19:12:26Z
Насолоджуємося баклажанами на повну: ароматний суп, який обожнюють навіть діти
24tv
2025-07-23T19:06:27Z
Загубили викрутку – а й не біда: ось 5 чудових інструментів замість неї
24tv
2025-07-23T18:36:05Z
Початок кінця Росії: ЗМІ розкрили, як провал «триденної СВО» вплинув на армію
GlavRed
2025-07-23T20:27:42Z
Вища освіта: найкращі класичні університети України
Хвиля
2025-07-23T20:27:38Z
Пенсіонерів "підігріють" грошима: скільки можна отримати
Знай
2025-07-23T20:06:10Z
Важливі зміни для школярів: складати розклад і вивчати ті предмети, які подобаються
Знай
2025-07-23T19:36:51Z
Міноборони вперше показало мобільні комплекси для обслуговування F-16
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T19:33:34Z
Хибні повідомлення про зміни у правилах отримання водійських прав для осіб старше 70 років поширюються в інтернеті
Топ Жир
2025-07-23T19:33:15Z
Скарб на $160 млн: 15 тисяч рідкісних монет, схованих від нацистів, йдуть з молотка
Фокус
2025-07-23T19:30:24Z
"Ями, біль і розчарування": блогерка Скальницька шокувала розповіддю про невдалу мамопластику
24tv
2025-07-23T19:27:23Z
Нічні обмеження для мототранспорту під час повітряної тривоги: де вже діє заборона
GlavRed
2025-07-23T19:27:11Z
У Вишгороді спалахнула пожежа: місто затягнуло димом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:42:39Z
Україна та Франція затримали адміністратора російськомовного форуму для кіберзлочинців
InternetUA
2025-07-23T20:27:37Z
Сомалійські пірати захопили турецький корабель із важкою військовою технікою
Фокус
2025-07-23T19:27:38Z
Їй замінили люк на Тойоті, але він знову розбився
Топ Жир
2025-07-23T18:48:56Z
На Кіпрі вирує масштабна лісова пожежа
УкраинФорм
2025-07-23T18:42:36Z
Постраждали 188 людей: підсумки масового отруєння у львівському ресторані Кацуріна
Украина Криминальная
2025-07-23T18:27:44Z
За сім місяців росіяни вбили і поранили дронами і КАБами більше людей у Херсоні, аніж за весь 2024-й
Лига
2025-07-23T17:42:34Z
Напад невідомої морської тварини на туристку: на популярному курорті евакуювали цілий пляж
TSN
2025-07-23T17:36:44Z
Спецоперація з 40 обшуками: накрили мережу кол-центрів, яка видурила у громадян ЄС до 10 млн грн
InternetUA
2025-07-23T17:33:30Z
Перевіряйте гаманці: монета 1 гривня коштуватиме від 11 000 до 40 000 гривень
Знай
2025-07-23T20:21:48Z
ПФУ оголосив суми виплат: хто з українців отримає гроші у липні
Хвиля
2025-07-23T19:12:11Z
Чи має платити земельний податок особа з 3 групою інвалідності
24tv
2025-07-23T19:06:35Z
Графік відключення газу з 24 липня по 1 серпня: обмеження торкнуться низки адрес
Политека
2025-07-23T19:00:18Z
Укрзалізниця змінила правила перевезення тварин
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T18:09:26Z
Криптовалюти, нерухомість та роялті: скільки грошей у Дональда Трампа та на чому він заробляє
24tv
2025-07-23T18:06:58Z
Гаманці не витримають: ціни на сезонні продукти деруться угору - що подорожчає найбільше
Знай
2025-07-23T18:06:40Z
Австрійські технології в обхід санкцій потрапляють до РФ - розслідування
Gazeta UA
2025-07-23T18:00:28Z
Українцям "накинуть" ще податків: за що мають заплатити
Знай
2025-07-23T17:36:01Z
Туран: Повертаюся до Туреччини з Шахтарем і хочу написати ще одну прекрасну футбольну історію
Football.ua
2025-07-23T20:54:32Z
Сульшер — про Шахтар: На шляху багато бар’єрів, і щоб дійти до фінішу, їх потрібно подолати
Football.ua
2025-07-23T20:24:27Z
Ексчемпіон світу назвав боксера, який міг би перемогти Усика
24tv
2025-07-23T20:21:40Z
Харькова гарантувала собі нагороду чемпіонату світу з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:15:47Z
Ювентус продав перспективного гравця у Німеччину
Football.ua
2025-07-23T19:57:18Z
"Don’t push the horses": Магучіх з гумором відреагувала на хейт через невдачі в Діамантовій лізі
24tv
2025-07-23T19:42:06Z
Наполі хоче підписати таланта Ювентуса
Football.ua
2025-07-23T19:24:40Z
Іпсвіч Таун підписав Ешлі Янга
Football.ua
2025-07-23T18:49:16Z
Рашфорд взяв легендарний ігровий номер Анрі
Football.ua
2025-07-23T18:45:33Z
Британські науковці представили гіперзвуковий літак Invictus, що замінить космічні ракети
InternetUA
2025-07-23T20:07:21Z
Гравці перемогли: Microsoft знизила ціну на The Outer Worlds 2 після шквальної критики
24tv
2025-07-23T19:57:09Z
Такого ще не було: в Італії знайшли недоторкану етруську гробницю і понад 100 артефактів
Фокус
2025-07-23T19:51:07Z
Cronos The New Dawn: розробники показали 10 хвилин моторошного геймплею
24tv
2025-07-23T19:42:55Z
Battlefield 6: дата виходу та ціна на консолях здивують гравців
24tv
2025-07-23T19:21:58Z
Ранній доступ дитини до смартфона призводить до психічних проблем: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T19:09:16Z
«Це божевілля». Гендиректор OpenAI розповів про небезпеку, яку несе штучний інтелект
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T18:51:48Z
Як монетизувати подкасти через YouTube та Spotify
24tv
2025-07-23T18:45:00Z
Гірше за людей: ШІ продемонстрував тривожну схильність, яка може нашкодити
Фокус
2025-07-23T18:30:05Z
Новий бензиновий маслкар Dodge повертається зі справжнім ревом вихлопу
Топ Жир
2025-07-23T20:48:11Z
Представлено вражаючий кросовер Opel Mokka GSE – найшвидший повністю 100% електричний Opel
AutoCentre
2025-07-23T20:25:21Z
Китайські бренди обігнали європейських лідерів у їхній власній країні
Топ Жир
2025-07-23T20:03:31Z
Таємничий прототип Bugatti мав 18 циліндрів та фари, схожі на очі комахи
Топ Жир
2025-07-23T18:18:13Z
Експерти розповіли, чому не варто заряджати смартфон в автомобілі
InternetUA
2025-07-23T17:36:31Z
Чи можна ставити в авто акумулятор іншої ємності: експерти розкрили подробиці
GlavRed
2025-07-23T17:27:17Z
Аукціон на Acura Integra Type R досягнув позначки в 120 тисяч доларів і ціна продовжує зростати
Топ Жир
2025-07-23T17:18:27Z
Ціна $7300 і заводське ГБО: представлено доступний позашляховий мінівен Renault
Фокус
2025-07-23T17:15:48Z
Стильний обвіс для нового Jimny надає компактному позашляховику вигляду легендарного класика
Топ Жир
2025-07-23T16:33:28Z