MY.UAНовини
“Робота Макова раніше була передчуттям, а зараз радше є твердженням”: Кураторка Марія Ланько — про Національний павільйон на 59-й Венеційській бієнале
“Робота Макова раніше була передчуттям, а зараз радше є твердженням”: Кураторка Марія Ланько — про Національний павільйон на 59-й Венеційській бієнале

“Робота Макова раніше була передчуттям, а зараз радше є твердженням”: Кураторка Марія Ланько — про Національний павільйон на 59-й Венеційській бієнале

Цьогоріч відкриття 59-ї Венеційської бієнале заплановано на 23 квітня. Зазвичай атмосфера виставки та підготовки переповнена святом. Для українського павільйону підготовка до відкриття супроводжувалась іншими емоціями. Через повномасштабне вторгнення Росії на територію України команда та вся робота опинились під загрозою. Але вони все ж продовжили робити свою справу.

Публічна презентація України на такому майданчику — це ще один спосіб проговорити ситуацію, озвучити проблеми колоніального минулого та оприявнити цілий спектр проблем, пов’язаних із системною агресією російської культури щодо української.

Цього року темою Бієнале стала фраза з дитячої книги художниці-сюрреалістки Леонори Керрінгтон “Молоко снів”, яку запозичила кураторка виставки Сесілія Алемані. Вона звертається до сюрреалізму в першу чергу через ідею симбіозу тіл, людей та технологій, зв’язок з майбутнім. Однак що може бути більш сюрреалістичним, аніж війна у Європі у 21 столітті? Сюрреалізм виник після Першої світової війни й буквально перекладається як "надреалізм". Але чи не надреальними є фотографії з Бучі, де людей катували, зав’язували їм очі та стріляли у спину, гвалтували жінок та підпалювали їхні тіла? “Молоко снів” — це образ із дитячої літератури, але діти Маріуполя, Харкова, Чернігова, Гостомеля навряд чи бачитимуть молочні сни.

Робота харківського художника Павла Макова “Фонтан виснаження” не була задумана як воєнна, хоча у самого Макова тема війни та блокади присутня майже від самого початку. В одному зі своїх текстів співкуратор Борис Філоненко визначав притаманну цій роботі “магію чисел”, зокрема згадку про 1917 рік, коли відбулась світова мистецька революція. Однак того самого року відбулась революція в Україні, після якої була організована УНР, але, як ми знаємо, перша спроба здобуття незалежності була згодом розчавлена Москвою.

Робота Макова, безперечно, ширша за війну — вона про історію, про необхідність утопії, про потребу натхнення попри все. Зрештою, про те, наскільки необхідно говорити навіть в умовах війни та обстрілів, коли часом самі слова здаються складними та неможливими.

Катерина Яковленко поговорила зі співкураторкою павільйону Марією Ланько про евакуацію робіт та підготовку до Бієнале.

Моє перше питання пов’язане з мужністю продовжувати роботу над павільйоном. 24 лютого ви опублікували стейтмент від імені команди, у якому заявили, що, попри критичну ситуацію, все ж таки представлятимете проєкт на Бієнале. Як рішення було прийнято і яка у вас тоді була мотивація?

Насправді, відколи всі почали розуміти, що війна так чи інакше неминуча, ми думали щодо плану Б. Тож на момент повномасштабного вторгнення ми зрозуміли, що це треба робити. Звісно, ми не уявляли, що буде повномасштабне вторгнення і що це одразу зачепить Київ. Але розуміли, що, навіть за умов наступу лише на сході, наша робота в Києві значно змінилася б. У мене особисто було сильне передчуття військової агресії. Тому я намагалась з усіма підрядниками закінчити всі роботи якомога швидше. Зокрема, важливо було якнайшвидше отримати воронки (частина експозиції ред.), бо воронки — це серце проєкту. У нас була вже готова конструкція фонтана в Києві. Ми тестували її, дивились, як через воронки розливається вода.

Війна змінила все. 24 лютого ми почали зідзвонюватися з командою та обговорювати, що робити. Було зрозуміло, що цим маю займатись саме я, бо в мене немає дітей, складних фізичних станів чи родичів, про яких я мала б дбати. Оскільки в Києві одразу стало “гаряче”, зідзвонившись увечері, ми зрозуміли, що кожного дня ситуація загострюватиметься та ускладнюватиметься, тому прийняли рішення їхати “саме зараз”, щоб встигнути до комендантської години. Так, розмова з Лізою Герман у нас була о 18:00, о 19:00 я вже була в дорозі.

Війна дуже вплинула і на нашу працездатність, на наше бажання робити цей проєкт. Звісно, нам хотілось поїхати в Венецію та реалізувати павільйон, щоб гучно говорити від імені України. Але ми вже розуміли, що це зовсім інша мотивація, ніж була в нас до того. Бо на початку ми бачили цей проєкт як розраду. На тлі історій скандалів щодо створення національних павільйонів України в Венеції, ми думали, що цього разу буде інакше: підготуємось заздалегідь, з усіма домовимось. І так дійсно було на початку: нас всі підтримали, ми знайшли гроші на реалізацію, в нас була чудова команда, якій ми платили гонорари. І все йшло добре і по-людськи. Але цей стан комфорту змінився.

Розкажіть, як вам все ж вдалось евакуювати роботи та хто вам допомагав?

На початку частина нашої команди лишалась в Києві — це Ліза Герман (вона була в Києві ще тиждень після початку вторгнення) та Паша Третьяков, який з нами почав працювати не так давно, але дуже сміливо увійшов до нашої команди. Він взагалі не збирався нікуди їхати. Однак згодом Ліза прийняла рішення їхати до Львова, адже вже скоро мала народжувати дитину. Паша теж планував поїхати через сімейні обставини. Тому в Києві у нас не залишилось нікого, жодного члена команди. Лишились тільки ключі. Варто сказати, що на той момент у нас все вже було готово, адже ми завчасно спакували роботи. Зокрема, навіть планували їх вивезти з Києва 24 лютого. Я пам’ятаю, як сама домовлялась з Пашею Ковачем (художник, учасник відкритої групи, куратор галереї “Детенпула” та Муніципальної галереї Львова — ред.) прийняти їх у Львові. Однак того дня машина не приїхала.

Ми почали шукати допомогу. Найскладнішим було знайти машину та отримати дозвіл на пересування цінностей на території Києва та області. Але тут до нас завітав наш янгол-охоронець Льоня Марущак (громадський активіст, учасник “ДЕ НЕ ДЕ”), який, як мені здається, перевіз вже пів України з одного місця в інші, безпечніші місця. У нього була можливість нам допомогти. Однак треба було, щоб і Льоні хтось допоміг зорієнтуватись, бо нікого з нас вже не було на місці. Льоні допоміг художник Вова Воротньов, бо він знає нашу галерею та наш склад. І це взагалі один з наших близьких художників, який орієнтується у нашій роботі. Для цього він приходив щодня з лівого берега, долав великі відстані. Ми розуміли, що для Вови це не тільки зусилля, але й художня практика ходити — саме це було основою його проєкту “За/Схід” (художник проніс в рюкзаку вуглину з шахти свого рідного міста Червонограда у Західній Україні в Лисичанськ на Донбасі, подолавши пішки 1000 кілометрів, ред.). Увесь цей процес зайняв десь тиждень.

Але існували ризики обстрілів. Як ви обирали маршрут?

У нас була велика довіра до Льоні, бо він їздив майже щодня з Вінниці чи з Хмельницького до Києва. Звичайно, ми зважали на ризики, враховували всі деталі. Але ми приймали ту дійсність, яка склалась. Безперечно, це було нелегке рішення, але такі самі страхи були й у нас особисто, коли ми їхали з Києва. Скажімо, коли я їхала, мені теж було страшно. І коли Ліза через тиждень їхала, то їй так само було нелегко.

Павло Маков досить довго лишався в Харкові й не планував виїжджати. Як ви з ним комунікували та чи не вмовляли покинути місто?

У нього була складна родинна ситуація. Власне, мамі Павла Макова 92 роки, вона жила у центрі міста і на початку військового вторгнення відмовлялась їхати, так само відмовлялась ховатись у бомбосховищі. Вона казала, що пережила одну війну, тож другу їй переживати не страшно. Безперечно, він не міг поїхати звідти, лишивши маму саму в Харкові. Та й ми не могли його про це просити. На початку я просто перепитувала, але згодом, зрозумівши ситуацію, навіть і питати перестала. Адже дуже неправильно давити на людину, коли вона не може змінити обставини. Але коли “прилетіло” у сусідній будинок, буквально у сусідній двір, то вона сама подзвонила Макову та сказала, що готова їхати з Харкова. Вони зібрались за один вечір і на ранок, під жорсткими обстрілами, сіли в машину. Той ранок був неспокійним, і в той час, коли вони збирались, “прилетіло” у будівлю СБУ та університет ім. Каразіна, які знаходяться неподалік. Щойно Макови сіли в машину, виявилось, що колесо пробите. Тож вони під цими обстрілами почали його міняти. Крім того, їхали дуже важко, дороги були заблоковані, долали десь по сто кілометрів на день і зупинялись в якихось дуже дивних місцях на перепочинок. Ситуацію ускладнювало ще й те, що Павло Маков був єдиним водієм. Його син, Боря Маков, спочатку їхав з ними до Франківська, але згодом повернувся в Харків, тож зміг забрати ті художні роботи, які зберігались у Павла.

Ви дуже чітко заявили про свою деколоніальну позицію щодо Росії. Яку ви бачите реакцію на свій стейтмент з боку європейських та американських колег?

Насправді нам увесь цей час більш-менш з реакцією щастило. Здебільшого ми спілкуємось з італійськими медіа, і варто сказати, що сам Павло Маков багато бере на себе. Він чудово пояснює контекст та ситуацію, що склалася. По-перше, він володіє італійською мовою, а по-друге, знає історію Італії та історію культури їхньої країни, а тому часто проводить паралелі, які виступають важливими аргументами. Він пояснює, що це визвольна війна України, що ніхто не буде здаватись, що, крім того, існує багато причин, чому на сьогодні він не може комунікувати з російськими громадянами, що російська культура є колоніальною і необхідно переглядати певні речі. Цікавим і працюючим аргументом виявляється те, що у багатьох російських мистецтвознавчих текстах та медіа Павла Макова приписують до південноросійської хвилі. У самого Макова вдома є купа каталогів, виданих у Росії та навіть у Харкові, які несуть цей неправдивий наратив. Те, що нібито Маков належить до південноросійської школи, шокує італійських колег. І тоді вони ніби розуміють ситуацію. Зараз я в США, і мені цікаво побачити реакцію тут. У понеділок я виступала на конференції Talking Galleries, що проходила у Morgan Gallery & Museum. Також заплановано кілька інтерв’ю з місцевими медіа. Мені цікаво, як їхні питання відрізнятимуться від європейських.

А яку реакцію ви зустріли з боку самого Бієнале?

По-перше, у нас буде посилення висловлювання за рахунок додаткового місця. Організатори запропонували нам зробити власний майданчик в Джардіні, головній локації Венеційської бієнале, який ми спочатку назвали Emergency Pavillion, однак пізніше знайшли більш поетичну назву — "Майдан "Україна". Проєкт в роботі, деталі повідомимо згодом. Ми вже отримали багато запитів зовні, зокрема від комісарів та кураторів інших національних павільйонів. Їм також було б цікаво долучитись до розмови про деколонізацію. Я не можу спрогнозувати, як все прозвучить у Венеції. Однак зараз можу сказати, що ми дійсно отримуємо багато уваги та допомоги від колег. Думаю, така ж ситуація буде зберігатися і найближчими тижнями.

Робота Макова раніше була передчуттям, а зараз радше є твердженням. Ми цього постійно уникали. Адже не хотіли б, щоб її сприймали виключно як воєнну роботу, про виснаження від війни та тих процесів, що призвели до цього. Безперечно, це також має сенс, однак вона не зводиться виключно до цього. І власне, я бачу в цьому її силу, адже вона резистентна до багатьох процесів.

Читайте також: Fredric Snitzer Gallery та Voloshyn Gallery презентували благодійну виставку сучасного мистецтва на підтримку України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Зеленский и Сибига обсудили новых послов
Корреспондент
2025-07-19T12:09:23Z
Напуганный гендером и Украиной Орбан обещает голосовать против бюджета ЕС
Европейская правда
2025-07-19T10:15:24Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
СМИ узнали об изменениях в поставках Patriot Киеву
Корреспондент
2025-07-19T02:24:58Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Великобритания и ЕС снизят предельную цену на российскую нефть
Апостроф
2025-07-18T19:24:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
В "ДНР" заявили о подаче воды раз в три дня
Корреспондент
2025-07-19T12:48:23Z
На Донбассе уничтожены российские РЛС и С-300
Корреспондент
2025-07-19T10:45:54Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
ПВО перехватила более 20 ракет и сотни дронов
Корреспондент
2025-07-19T08:15:19Z
Половина населения Тувалу решила мигрировать в Австралию
Корреспондент
2025-07-19T07:42:23Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Возле Запорожской АЭС заметили сильное задымление
Корреспондент
2025-07-19T11:39:31Z
Днепропетровщина подверглась ракетному удару, есть жертвы
Корреспондент
2025-07-19T11:18:06Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Удар по Одессе: спасатели показали последствия
Корреспондент
2025-07-19T03:27:55Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Куртуа определился со своим дальнейшим пребыванием в Реале
Корреспондент
2025-07-19T11:03:37Z
Леннокс Льюис дал рекомендации британцу перед реваншем с Усиком
Корреспондент
2025-07-19T09:30:48Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Леннокс Льюис нашел сходство между Усиком и Мухаммедом Али
Корреспондент
2025-07-19T08:12:05Z
Льюис поделился своим мнением о сроках завершения карьеры Усика
Корреспондент
2025-07-19T07:18:51Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z