MY.UAНовини
Виклики військового часу: що потрібно для перезапуску економіки
Виклики військового часу: що потрібно для перезапуску економіки

Виклики військового часу: що потрібно для перезапуску економіки

Людські втрати

З початку війни Україну, за даними ООН, залишили близько 4,2 млн осіб. В середині країни змінити місце проживання були вимушені майже 6,5 млн осіб, наводить дані Міжнародна організація з міграції. Ця проблема має не тільки гуманітарний, але й економічний аспект, оскільки це робоча сила, зазначив у коментарі Uaprom.info директор економічних та соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. «Вирішальним фактором (для функціонування економіки – ред.) буде те, наскільки швидко припиниться війна, наскільки нам вдасться зберегти життя людей та швидко повернути хоча б частину тих, хто поїхав закордон, рятуючись від війни», - вважає він.

«Ефект від міграції буде довгостроковим. Досвід конфлікту, який ми вже мали в межах Донецької та Луганської областей, показує, що у свою область після завершення бойових дій поверталися приблизно 60%. Якщо в Україні не буде серйозного поліпшення ситуації, люди, які виїхали закордон, найімовірніше, ніколи не повернуться на батьківщину», - додає Репко.

За її словами, значна частина переселенців втратила домівки та роботу. До того ж дуже часто це жінки з дітьми, яким важко одразу переорієнтуватися та знайти своє місце в економіці. Тому держава має впроваджувати програми адаптації для переміщених осіб. І пріоритетом має стати забезпечення житлом, зазначає Юрчишин: «Щоб люди повертались, їм потрібно десь жити».

Дефіцит державних фінансів

Війна коштує дорого. Кожного місяця Україна, за підрахунками Міністерства фінансів, витрачає приблизно 10 млрд дол. на фінансування військових потреб, забезпечення гуманітарної допомоги та евакуації, здійснення виплат пенсій, субсидій, допомоги переміщеним особам, тощо. Як наслідок, у березні дефіцит держбюджету склав майже 2,7 млрд дол., а у квітні-травні цей показник досягне 5 - 6,7 млрд дол., зазначив голова Мінфіну Сергій Марченко.

«Ця цифра (дефіцит у березні – ред.) була підйомна. Вона була профінансована із коштів міжнародних партнерів та частково емісійним шляхом. Але ситуація погіршиться, оскільки надходження податків скорочується», - пояснила заступниця директора ЦЕС Марія Репко.

Вона нагадала про зменшення податкового навантаження на бізнес, яке запровадив уряд після нападу Росії. Зокрема перехід на виплату 2% з обороту означатиме скорочення надходжень податку на прибуток та ПДВ. Значна кількість бізнесу взагалі не отримає прибутку через кризу. До того ж багато компаній заплатили податки наперед, щоб допомогти країні, тому певний час не перераховуватимуть виплати податковій. Надходження ПДВ скоротиться ще й через пільгові ставки для пального та скасування для імпорту, тощо.

Покрити дефіцит бюджету можна буде за рахунок міжнародної допомоги, кредитів та грантів, зазначила Репко. Міністр Марченко вже закликав уряди країн-партнерів та міжнародні організації збільшити фінансову допомогу Україні. Частина економічних експертів впевнена, що зменшити тиск на бюджет могла би й реструктуризація державного боргу. Особливо з огляду на те, що Україна знаходиться у стані війни і може апелювати до форс-мажорних обставин. Але наразі Мінфін відкидає таку можливість.

Порушення логістики

Через руйнування доріг, мостів та залізничних колій підприємства часто мають складнощі з доставкою сировини та вивозом продукції. А це має вирішальне значення для відновлення їх роботи. Навіть, якщо припиняться військові дії, відсутність нормальної логістики унеможливить їх запуск, вважає Юрчишин. «Тож на перше місце треба ставити не стільки відновлення самих підприємств, що також важливо, скільки інфраструктуру», - зазначає Юрчишин.

Відсутність належних умов для роботи бізнесу є проблемою не тільки зруйнованих війною регіонів, але й більш безпечних областей на заході та в центрі України, куди в рамках держпрограми потроху евакуюють виробництва. Уряд отримав більш як 1,5 тисячі заявок на переміщення, але наразі лише 121 підприємство відновило роботу на новому місці. 

«Можливості заходу в розміщенні підприємств із постраждалих областей досить обмежені. Так склалося, що правобережна Україна має аграрну спеціалізацію, а лівобережна – промислову. Хоча і там, і там є елементи обох цих сфер діяльності. Так от щоб розмістити там промислові підприємства, ці локації повинні відповідати додатковим вимогам до інфраструктури, доріг, забезпечення ресурсами, доступу до води, тощо», - зазначив Юрчишин.

Таких, як виявилося, на заході України не багато. Втім вже є приклади переміщення машинобудівних підприємств, серед яких виробник вітроустановок «Вітропарки України», гірничого обладнання Corum Group та спецтехніки «Пожмашина».

«Також проблемою є кваліфікований персонал, навчений працювати на певному обладнанні. Нову людину не завжди швидко можна навчити. Тому частину персоналу також потрібно перевозити. А це питання житла, соціальної інфраструктури», - зазначив директор CMD Ukraine Ігор Гужва.

Треба також забезпечити постачання сировини і вивіз готової продукції. Наразі канали збуту дуже обмежені: експорт страждає від морської блокади, постачання на інші підприємства обмежене, оскільки частина з них зупинилася, державні закупівлі також переважно зупинені. «Тобто зараз можна говорити лише про (можливість нормального виробництва – ред.) товарів широкого вжитку – харчування, одягу», - додав Гужва.  

Це складне завдання, однак стимулювати відновлення роботи все ж потрібно. Почати можна із допомоги тим підприємствам, які можуть відносно швидко освоїтися на новому місці. Таким чином розпочнеться процес створення додаткових робочих місць, а згодом почнуть приходити і більш складні виробництва, вважає Василь Юрчишин.  

Блокування портів

Суттєво обмежує ділову активність і блокування портів у Чорному та Азовському морях, оскільки близько 60% всього українського експорту доставлялося саме морським транспортом. Наразі більшість вантажів вивозиться залізницею, пропускна спроможність якої в рази менша. До того ж такі перевезення є значно дорожчими. Як наслідок, у березні український експорт скоротився на 50%, повідомили в Мінекономіки.

«Це гальмує не тільки наш експорт, але й можливості імпорту, зокрема комплектуючих. До того ж через агресію Росії виникає загроза продовольчої кризи, оскільки багато країн на 50-70% залежать від постачань зерна та олії з України», - говорить Ігор Гужва.

Подальше блокування моря може спровокувати голод у країнах Африки та Близького Сходу, які є основними покупцями українського продовольства. Уряд разом з логістичними та аграрними компаніями докладає максимум зусиль, щоб збільшити обсяги експорту через західний кордон, зазначив торговий представник України Тарас Качка.

Однак повністю замінити портову інфраструктуру все ж не вийде. За прогнозом Мінагрополітики, обсяги агроекспорту можуть збільшитись із 0,6 млн тонн до приблизно 1,5 млн тонн на місяць. Тоді як морем транспортувалось 5-6 млн тонн щомісяця.

«Ми багато що зробимо в найближчі місяці. Я вражений активністю, яку проявляє український бізнес по налагодженню нової логістики. Це якось пом’якшить (продовольчу – ред.) кризу. Але остаточно її вирішити може лише припинення бойових дій і відновлення нормальної навігації в Чорному морі», - зазначив Качка. 

Тимчасовим рішенням із розблокування морського експорту може стати залучення партнерів України до поліпшення безпекової ситуації в морі. Наприклад , на думку Ігоря Гужви, Туреччина могла би виступити гарантом безпеки для проходження торгових суден по виділених коридорах.

Що робить уряд

Уряд України вже запропонував заходи, які допоможуть вирішити частину проблем, що постали перед економікою країни. Відзначимо такі: 

  • Кабмін подав на розгляд президента указ про створення Фонду відновлення України, який координуватиме накопичення фінансів для повоєнного відновлення України. Також планується створення Національної ради з відновлення країни, яка займатиметься розробкою плану післявоєнного відновлення та розвитку.
  • Мінфін регулярно займається пошуком та консолідацією міжнародних фінансів для забезпечення поточних потреб країни в стані війни. Повідомлялося, що уряд планує залучити близько 10 млрд дол. від урядів та фінансових організацій, таких як МВФ. До зборів грошей на відновлення України намагаються долучити і міжнародні корпорації.
  • Ведуться переговори про механізми передачі Україні коштів від конфіскованого за кордоном майна фізичних та юридичних осіб Росії, що перебувають під санкціями. Україна також розраховує на доступ до арештованих резервів РФ і планує провести націоналізацію російських активів всередині країни. Цей процес, зокрема, вже розпочатий стосовно російських банків.
  • Кабмін запропонував бізнесу доволі радикальну, зважаючи на український досвід, лібералізацію податкового та митного законодавства, щоб спростити ведення бізнесу в умовах війни. Також розширені програми пільгового кредитування, що дозволяють отримати обігові кошти, надаються державні гарантії .
  • Запроваджена програма евакуації підприємств із регіонів, охоплених війною. Держава компенсує вартість перевезення, яке виконують або Укрзалізниця, або Укрпошта, та допомагає з пошуком майданчиків для розгортання бізнесу. Щоб спростити пошук локацій та партнерів, уряд також запустив цифрову платформу https://relocate.prozorro.sale/.
  • Уряд розпочав першочергове відновлення звільнених територій, виділивши на це 1,5 млрд гривень. Гроші підуть на ремонт інженерних мереж і систем для відновлення тепла, газу, води, електроенергії, розбирання руйнувань, ремонт покрівель, заміну вікон і дверей, ліквідацію вибоїн на дорогах та інші першочергові потреби.
  • Президент анонсував програму з будівництва тимчасового житла модульного типу для переселенців та роботу над зведенням повноцінного житла у майбутньому. 
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Сумщині прикордонники знищили російські танк Т-80 і бронетранспортер
УкраинФорм
2024-11-27T23:36:05Z
На запорізькому напрямку російські війська накопичили сили, аби проводити постійні штурми – ЗСУ
ZN UA
2024-11-27T22:27:16Z
На Донеччині залишаються близько 321 тисячі цивільних
УкраинФорм
2024-11-27T22:24:32Z
Бійці бригади «Лють» знищили російські «Град» і «Піон»
УкраинФорм
2024-11-27T22:07:37Z
Карта бойових дій в Україні станом на 28 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T22:06:01Z
Окупанти затримують жителів Криму за підтримку ЗСУ та українську символіку в соцмережах
Детектор М
2024-11-27T21:54:39Z
Росіяни на підступах до Покровська: в ЗСУ розповіли, чи готове місто до оборони
24tv
2024-11-27T21:51:18Z
На Донеччині продовжується евакуація дітей - за тиждень вивезли 161 дитину
ZN UA
2024-11-27T21:39:43Z
Війська КНДР у Маріуполі та на Харківщині: військовий розповів, що насправді відбувається на фронті
Политека
2024-11-27T21:27:21Z
У Байдена готують новий пакет зброї Україні на $725 мільйонів
ZN UA
2024-11-28T00:45:10Z
У Трампа розглядають декілька варіантів плану закінчення війни: чи є серед них той, що влаштує Україну
ZN UA
2024-11-28T00:36:58Z
Військове перезавантаження України. Якщо Україна отримає належну допомогу, у 2025 році на путіна може очікувати крах – Ендрю Таннер
iPress
2024-11-28T00:36:27Z
Під прізвищем небіжчика: ЗМІ про деталі поїздок до Європи позашлюбної дочки Путіна
GlavRed
2024-11-28T00:36:23Z
Литва висловила Росії протест через воєнні злочини проти українців
Хвиля
2024-11-28T00:09:42Z
Мир можливий лише за участі України - канцлер Австрії
УкраинФорм
2024-11-28T00:03:08Z
Кілька призначенців Трампа отримали погрози життю - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-28T00:00:02Z
Росіяни захопили Дар'їно Курської області: DeepState пише про просування ще у 4 місцях
24tv
2024-11-27T23:54:12Z
Росія хотіла залякати балістичною ракетою по Дніпрі, але це не стане «геймчейнджером» - США в ОБСЄ
УкраинФорм
2024-11-27T23:48:24Z
5 продуктів, які треба їсти людям після 50 років: вони покращать здоров'я
24tv
2024-11-27T23:09:27Z
Ось як часто потрібно прати бюстгальтер: несподівана відповідь
24tv
2024-11-27T20:36:07Z
«Статистика – то вершина айсберга». Названо найбільш розповсюджені в Україні венеричні хвороби
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:12:50Z
Що робити, щоб уникнути застуди
24tv
2024-11-27T20:06:39Z
Українська асоціація канабісу закликала припинити медійний тиск на депутата Володимира Горковенка
Bagnet
2024-11-27T18:31:32Z
Стало відомо, чому кава корисна для здоров’я
AgroNews
2024-11-27T17:25:28Z
CO2 насправді може бути корисним для нашої ДНК
Portaltele
2024-11-27T17:04:10Z
Ціни на ліки в Україні: виробники у виграші, пацієнти – у програші?
TSN
2024-11-27T16:36:31Z
Чому мандарини стали символом Нового року та чому їх корисно їсти
24tv
2024-11-27T16:30:24Z
Віталій Козловський похвалився моложавою тещею
GlavRed
2024-11-28T00:45:03Z
Останній акорд: Шер готується до відходу зі сцени
GlavRed
2024-11-28T00:27:56Z
Юну українську співачку затримала поліція
GlavRed
2024-11-27T23:27:38Z
Степан Гіга знову у тренді: співак запалив мережу піснею про кохання
24tv
2024-11-27T22:03:10Z
Василіса Фролова в шикарній сукні вийшла заміж за батька свого єдиного сина
GlavRed
2024-11-27T21:27:09Z
Українські військові отримали «гострі картузи» з автографом Кілліана Мерфі
ITC
2024-11-27T21:17:52Z
Фаворити тижня: 10 найкращих серіалів на Netflix в Україні, які варто подивитися
24tv
2024-11-27T20:51:57Z
Дівчина ексзірки Тоттенхема звабила публіку світлинами у ліжку: фото палкої моделі
24tv
2024-11-27T20:30:13Z
Софія Ротару зв'язалася з російськими артистами - причина
GlavRed
2024-11-27T20:27:57Z
Зарплати заморожені, але податки зросли: хто найбільше серед громадян відчує удар
Знай
2024-11-27T21:30:27Z
Рубль стрімко падає, російська військова економіка зазнає великого навантаження, – Politico
24tv
2024-11-27T21:15:06Z
ЄБРР може надати Укрзалізниці кредит на малу газову генерацію
Хвиля
2024-11-27T21:03:03Z
Ашан, Метро та Варус оновили ціни на овочі: скільки коштують картопля, капуста, цибуля та морква
Хвиля
2024-11-27T20:45:28Z
З початку року виробництво сталі в Росії впало на 7%
УкраинФорм
2024-11-27T20:27:53Z
Європу очікує найхолодніша зима за останні роки
360ua.news
2024-11-27T20:12:40Z
Кавомани засмутились: чому в Україні подорожчала кава з молоком
24tv
2024-11-27T20:06:09Z
У Харкові пройде форум цифрової трансформації Східної України
Мій Харків
2024-11-27T19:58:17Z
29 листопада — дискусійна панель «Telegram війни в Україні: Як пережити кібербулінг та зберегти компанію. Історії бізнесу та позиція держави»
Детектор М
2024-11-27T19:58:01Z
Канадські військові показали, як навчають українських захисників навичкам сучасного бою
УкраинФорм
2024-11-28T00:39:40Z
Справжні духовні наставники: які знаки зодіаку найглибше відчувають емоції
GlavRed
2024-11-28T00:27:45Z
Щоденник вбитого окупантами письменника Володимира Вакуленка видали польською мовою
УкраинФорм
2024-11-28T00:24:26Z
Нідерланди приєдналися до ініціативи розробки далекобійних ракет
УкраинФорм
2024-11-27T23:21:14Z
На Київщині працюють сили ППО — КОВА
TSN
2024-11-27T22:36:59Z
Росія випустила по Україні "Шахеди": для яких областей є загроза
24tv
2024-11-27T22:18:07Z
28 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T22:06:49Z
Адвокати Вайнштейна судитимуться з Нью-Йорком через погані умови утримання їхнього клієнта у в’язниці
УкраинФорм
2024-11-27T21:57:59Z
УМП МП програла суд за монументальний собор Чернігова
24tv
2024-11-27T21:42:49Z
Катерина Садурська встановила черговий світовий рекорд у фрідайвінгу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T23:27:43Z
Онлайн-трансляція матчу Динамо – Вікторія в Лізі Європи 2024-2025
24tv
2024-11-27T23:12:40Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T23:06:56Z
Провал Шахтаря та Циганкова, Трубін перемагає росіянина: результати Ліги чемпіонів за 27 вересня
24tv
2024-11-27T22:33:08Z
«Шахтар» зазнав поразки від ПСВ в Лізі чемпіонів, пропустивши три голи після 87-ї хвилини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T22:12:48Z
Ліверпуль перемагає знекровлений травмами Реал, повернувши собі лідерство в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-27T21:57:47Z
«Шахтар» у меншості програв ПСВ в Лізі чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-11-27T21:54:12Z
Ван Ністелрой стане головним тренером Лестера – Романо
Football.ua
2024-11-27T21:36:13Z
ПСВ U-19 — Шахтар U-19 1:1 Відео голів та огляд матчу Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-27T20:37:07Z
У Жовтих Водах затримали підозрювану у вбивстві чоловіка
Украина Криминальная
2024-11-28T00:36:34Z
У Сеулі стався найсильніший за 117 років снігопад
УкраинФорм
2024-11-28T00:09:07Z
3 роки ув’язнення отримав киянин за завдані тілесні ушкодження патрульному
Украина Криминальная
2024-11-27T23:45:27Z
Невдалий обгін призвів до смертельної ДТП: на Київщині зіткнулись 5 машин
Фокус
2024-11-27T22:27:28Z
У Києві чоловік у формі поліцейського погрожував пістолетом у кафе: що відомо
TSN
2024-11-27T22:09:35Z
Екіпаж китайського судна підозрюється в навмисному тягненні якоря для пошкодження балтійських кабелів – WSJ
iPress
2024-11-27T21:17:33Z
Інтернет-шахрай ошукав 35 українців на 135 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-27T21:04:14Z
В Іспанії стався вибух на хімзаводі, троє людей загинули
УкраинФорм
2024-11-27T19:12:19Z
Українець привласнив гроші Червоного Хреста та відбувся смішним покаранням: подробиці скандального інциденту
Политека
2024-11-27T19:00:47Z
Соковите куряче філе з яблуками: фіналістка "Мастер Шеф" дала простий рецепт
Политека
2024-11-27T23:30:40Z
Швидко й без сантехніка: пробити засмічення у ванній можна за 20 хвилин
24tv
2024-11-27T22:27:30Z
Щодня, щотижня чи щомісяця: експерт розповів, як часто потрібно голити лобок
24tv
2024-11-27T21:36:31Z
Як менше пити на свята: 5 порад експертів, щоб обмежити споживання алкоголю
24tv
2024-11-27T21:00:00Z
Що категорично не можна сушити на батареї: це треба запам'ятати
24tv
2024-11-27T19:42:51Z
Що подарувати татові на Новий рік: варіанти на будь-який смак
GlavRed
2024-11-27T19:27:31Z
Будуть на сьомому небі від щастя: 3 знаки зодіаку, яким кінець року принесе шалену радість
24tv
2024-11-27T19:09:12Z
Ці 5 речей потрібно прибрати з коридору: зробіть це до початку зими
24tv
2024-11-27T19:00:18Z
Так оселедець ще в житті не смакував: оригінальна подача з лавашем і захват гостей
24tv
2024-11-27T18:51:12Z
Може вплинути на самопочуття: на Україну налетіла сильна магнітна буря
GlavRed
2024-11-28T00:27:01Z
Samsung може припинити розробку і випуск процесорів Exynos
InternetUA
2024-11-28T00:01:27Z
Бюджетні Android-пристрої відновили позитивну динаміку ринку
InternetUA
2024-11-27T21:34:36Z
Археологи виявили найстарішу у США вогнепальну зброю
УкраинФорм
2024-11-27T21:18:18Z
Скам’янілості амфібій, знайдені в норах, розкривають давні стратегії виживання
Portaltele
2024-11-27T21:07:47Z
Землю накриє магнітна буря
УкраинФорм
2024-11-27T21:03:59Z
Як ваші звички у соцмережах впливають на психіку
Знай
2024-11-27T20:51:57Z
Ботоксні губи скасовуються: TikTok заблокує підліткам доступ до "фільтрів краси"
FaceNews
2024-11-27T20:39:04Z
TikTok заблокує доступ до «фільтрів краси» підліткам через загрозу заниження їхньої самооцінки
Детектор М
2024-11-27T20:33:51Z
Канадським автобусам Prevost виповнилося 100 років
AutoCentre
2024-11-27T19:24:23Z
Водії спантеличені через новий дорожній знак: до чого тут хом’яки
GlavRed
2024-11-27T18:27:40Z
На шасі Ford Trucks в Україні виготовили спеціалізований автомобіль для водоканалів
AutoCentre
2024-11-27T18:25:22Z
В Україні показали заміну Renault Logan
AutoCentre
2024-11-27T16:04:29Z
Дорожні камери ліплять помилкові штрафи: як водіям оскаржити несправедливе покарання
Знай
2024-11-27T15:51:07Z
Ремонт і обслуговування системи гальм Tesla: що потрібно знати власникам електромобілів
AutoCentre
2024-11-27T15:46:02Z
Kia EV5 GT Line: «спортивна» версія електрокросовера виявилася лише на 10 к.с. потужнішою за стандартну, але суттєво дорожчою
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
В Україні показали недорогий кросовер від Renault
AutoCentre
2024-11-27T15:13:38Z
У мережу злили фото небачених раніше ексклюзивних авто султана Брунея
Топ Жир
2024-11-27T14:48:57Z