MY.UAНовини
Виклики військового часу: що потрібно для перезапуску економіки
Виклики військового часу: що потрібно для перезапуску економіки

Виклики військового часу: що потрібно для перезапуску економіки

Людські втрати

З початку війни Україну, за даними ООН, залишили близько 4,2 млн осіб. В середині країни змінити місце проживання були вимушені майже 6,5 млн осіб, наводить дані Міжнародна організація з міграції. Ця проблема має не тільки гуманітарний, але й економічний аспект, оскільки це робоча сила, зазначив у коментарі Uaprom.info директор економічних та соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. «Вирішальним фактором (для функціонування економіки – ред.) буде те, наскільки швидко припиниться війна, наскільки нам вдасться зберегти життя людей та швидко повернути хоча б частину тих, хто поїхав закордон, рятуючись від війни», - вважає він.

«Ефект від міграції буде довгостроковим. Досвід конфлікту, який ми вже мали в межах Донецької та Луганської областей, показує, що у свою область після завершення бойових дій поверталися приблизно 60%. Якщо в Україні не буде серйозного поліпшення ситуації, люди, які виїхали закордон, найімовірніше, ніколи не повернуться на батьківщину», - додає Репко.

За її словами, значна частина переселенців втратила домівки та роботу. До того ж дуже часто це жінки з дітьми, яким важко одразу переорієнтуватися та знайти своє місце в економіці. Тому держава має впроваджувати програми адаптації для переміщених осіб. І пріоритетом має стати забезпечення житлом, зазначає Юрчишин: «Щоб люди повертались, їм потрібно десь жити».

Дефіцит державних фінансів

Війна коштує дорого. Кожного місяця Україна, за підрахунками Міністерства фінансів, витрачає приблизно 10 млрд дол. на фінансування військових потреб, забезпечення гуманітарної допомоги та евакуації, здійснення виплат пенсій, субсидій, допомоги переміщеним особам, тощо. Як наслідок, у березні дефіцит держбюджету склав майже 2,7 млрд дол., а у квітні-травні цей показник досягне 5 - 6,7 млрд дол., зазначив голова Мінфіну Сергій Марченко.

«Ця цифра (дефіцит у березні – ред.) була підйомна. Вона була профінансована із коштів міжнародних партнерів та частково емісійним шляхом. Але ситуація погіршиться, оскільки надходження податків скорочується», - пояснила заступниця директора ЦЕС Марія Репко.

Вона нагадала про зменшення податкового навантаження на бізнес, яке запровадив уряд після нападу Росії. Зокрема перехід на виплату 2% з обороту означатиме скорочення надходжень податку на прибуток та ПДВ. Значна кількість бізнесу взагалі не отримає прибутку через кризу. До того ж багато компаній заплатили податки наперед, щоб допомогти країні, тому певний час не перераховуватимуть виплати податковій. Надходження ПДВ скоротиться ще й через пільгові ставки для пального та скасування для імпорту, тощо.

Покрити дефіцит бюджету можна буде за рахунок міжнародної допомоги, кредитів та грантів, зазначила Репко. Міністр Марченко вже закликав уряди країн-партнерів та міжнародні організації збільшити фінансову допомогу Україні. Частина економічних експертів впевнена, що зменшити тиск на бюджет могла би й реструктуризація державного боргу. Особливо з огляду на те, що Україна знаходиться у стані війни і може апелювати до форс-мажорних обставин. Але наразі Мінфін відкидає таку можливість.

Порушення логістики

Через руйнування доріг, мостів та залізничних колій підприємства часто мають складнощі з доставкою сировини та вивозом продукції. А це має вирішальне значення для відновлення їх роботи. Навіть, якщо припиняться військові дії, відсутність нормальної логістики унеможливить їх запуск, вважає Юрчишин. «Тож на перше місце треба ставити не стільки відновлення самих підприємств, що також важливо, скільки інфраструктуру», - зазначає Юрчишин.

Відсутність належних умов для роботи бізнесу є проблемою не тільки зруйнованих війною регіонів, але й більш безпечних областей на заході та в центрі України, куди в рамках держпрограми потроху евакуюють виробництва. Уряд отримав більш як 1,5 тисячі заявок на переміщення, але наразі лише 121 підприємство відновило роботу на новому місці. 

«Можливості заходу в розміщенні підприємств із постраждалих областей досить обмежені. Так склалося, що правобережна Україна має аграрну спеціалізацію, а лівобережна – промислову. Хоча і там, і там є елементи обох цих сфер діяльності. Так от щоб розмістити там промислові підприємства, ці локації повинні відповідати додатковим вимогам до інфраструктури, доріг, забезпечення ресурсами, доступу до води, тощо», - зазначив Юрчишин.

Таких, як виявилося, на заході України не багато. Втім вже є приклади переміщення машинобудівних підприємств, серед яких виробник вітроустановок «Вітропарки України», гірничого обладнання Corum Group та спецтехніки «Пожмашина».

«Також проблемою є кваліфікований персонал, навчений працювати на певному обладнанні. Нову людину не завжди швидко можна навчити. Тому частину персоналу також потрібно перевозити. А це питання житла, соціальної інфраструктури», - зазначив директор CMD Ukraine Ігор Гужва.

Треба також забезпечити постачання сировини і вивіз готової продукції. Наразі канали збуту дуже обмежені: експорт страждає від морської блокади, постачання на інші підприємства обмежене, оскільки частина з них зупинилася, державні закупівлі також переважно зупинені. «Тобто зараз можна говорити лише про (можливість нормального виробництва – ред.) товарів широкого вжитку – харчування, одягу», - додав Гужва.  

Це складне завдання, однак стимулювати відновлення роботи все ж потрібно. Почати можна із допомоги тим підприємствам, які можуть відносно швидко освоїтися на новому місці. Таким чином розпочнеться процес створення додаткових робочих місць, а згодом почнуть приходити і більш складні виробництва, вважає Василь Юрчишин.  

Блокування портів

Суттєво обмежує ділову активність і блокування портів у Чорному та Азовському морях, оскільки близько 60% всього українського експорту доставлялося саме морським транспортом. Наразі більшість вантажів вивозиться залізницею, пропускна спроможність якої в рази менша. До того ж такі перевезення є значно дорожчими. Як наслідок, у березні український експорт скоротився на 50%, повідомили в Мінекономіки.

«Це гальмує не тільки наш експорт, але й можливості імпорту, зокрема комплектуючих. До того ж через агресію Росії виникає загроза продовольчої кризи, оскільки багато країн на 50-70% залежать від постачань зерна та олії з України», - говорить Ігор Гужва.

Подальше блокування моря може спровокувати голод у країнах Африки та Близького Сходу, які є основними покупцями українського продовольства. Уряд разом з логістичними та аграрними компаніями докладає максимум зусиль, щоб збільшити обсяги експорту через західний кордон, зазначив торговий представник України Тарас Качка.

Однак повністю замінити портову інфраструктуру все ж не вийде. За прогнозом Мінагрополітики, обсяги агроекспорту можуть збільшитись із 0,6 млн тонн до приблизно 1,5 млн тонн на місяць. Тоді як морем транспортувалось 5-6 млн тонн щомісяця.

«Ми багато що зробимо в найближчі місяці. Я вражений активністю, яку проявляє український бізнес по налагодженню нової логістики. Це якось пом’якшить (продовольчу – ред.) кризу. Але остаточно її вирішити може лише припинення бойових дій і відновлення нормальної навігації в Чорному морі», - зазначив Качка. 

Тимчасовим рішенням із розблокування морського експорту може стати залучення партнерів України до поліпшення безпекової ситуації в морі. Наприклад , на думку Ігоря Гужви, Туреччина могла би виступити гарантом безпеки для проходження торгових суден по виділених коридорах.

Що робить уряд

Уряд України вже запропонував заходи, які допоможуть вирішити частину проблем, що постали перед економікою країни. Відзначимо такі: 

  • Кабмін подав на розгляд президента указ про створення Фонду відновлення України, який координуватиме накопичення фінансів для повоєнного відновлення України. Також планується створення Національної ради з відновлення країни, яка займатиметься розробкою плану післявоєнного відновлення та розвитку.
  • Мінфін регулярно займається пошуком та консолідацією міжнародних фінансів для забезпечення поточних потреб країни в стані війни. Повідомлялося, що уряд планує залучити близько 10 млрд дол. від урядів та фінансових організацій, таких як МВФ. До зборів грошей на відновлення України намагаються долучити і міжнародні корпорації.
  • Ведуться переговори про механізми передачі Україні коштів від конфіскованого за кордоном майна фізичних та юридичних осіб Росії, що перебувають під санкціями. Україна також розраховує на доступ до арештованих резервів РФ і планує провести націоналізацію російських активів всередині країни. Цей процес, зокрема, вже розпочатий стосовно російських банків.
  • Кабмін запропонував бізнесу доволі радикальну, зважаючи на український досвід, лібералізацію податкового та митного законодавства, щоб спростити ведення бізнесу в умовах війни. Також розширені програми пільгового кредитування, що дозволяють отримати обігові кошти, надаються державні гарантії .
  • Запроваджена програма евакуації підприємств із регіонів, охоплених війною. Держава компенсує вартість перевезення, яке виконують або Укрзалізниця, або Укрпошта, та допомагає з пошуком майданчиків для розгортання бізнесу. Щоб спростити пошук локацій та партнерів, уряд також запустив цифрову платформу https://relocate.prozorro.sale/.
  • Уряд розпочав першочергове відновлення звільнених територій, виділивши на це 1,5 млрд гривень. Гроші підуть на ремонт інженерних мереж і систем для відновлення тепла, газу, води, електроенергії, розбирання руйнувань, ремонт покрівель, заміну вікон і дверей, ліквідацію вибоїн на дорогах та інші першочергові потреби.
  • Президент анонсував програму з будівництва тимчасового житла модульного типу для переселенців та роботу над зведенням повноцінного житла у майбутньому. 
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Росія передала Індії зброю на тлі конфлікту з Пакистаном
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T02:00:00Z
В Анкару прибув новий посол США
УкраинФорм
2025-05-06T01:41:43Z
Росіяни атакували Конотоп: били з інтервалами навмисно, щоб нанести більше шкоди
ТСН
2025-05-06T01:41:17Z
Тривожний сигнал для України: хто вийшов на виборах у Румунії до другого туру
ТСН
2025-05-06T01:40:53Z
Пані посол України в США відреагувала на ядерні погрози Путіна: "Він є загрозою не лише для України"
TSN
2025-05-06T01:40:49Z
Алькатрас 2.0: Трамп оголосив про відновлення легендарної в’язниці
TSN
2025-05-06T01:40:46Z
Путін готує російське суспільство до тривалої війни в Україні та, можливо, із Заходом — ISW
TSN
2025-05-06T01:40:43Z
Трамп після розмови з Ердоганом зробив заяву про війну в Україні
TSN
2025-05-06T01:40:33Z
Трампу треба певний час, щоб зрозуміти, що від його слова ракети не перестають літати — дипломат
ТСН
2025-05-06T01:40:25Z
На концерті Леді Гаги в Бразилії з мільйонами глядачів готували теракт
ТСН
2025-05-06T01:40:36Z
Окупанти знищили будинок фіналістки "Голосу країни-13" у Мирнограді: "А я так мріяла повернутись"
TSN
2025-05-06T01:39:13Z
Jerry Heil виступить на "Євробаченні-2025" без alyona alyona: реперка здивувала причиною
ТСН
2025-05-06T01:38:14Z
Ексчоловік Ані Лорак приголомшив подарунком новій коханій за понад мільйон гривень
ТСН
2025-05-06T01:37:55Z
Донька Олени Кравець розкрила правду про стосунки з мамою та як вона її виховала: "Була дистанція"
TSN
2025-05-06T01:37:51Z
Настя Каменських похизувалася, як розкішно відсвяткувала 38-річчя в компанії Потапа
TSN
2025-05-06T01:37:37Z
Наталія Островська показалася з чоловіком і розкрила, на чому тримаються їхні стосунки
TSN
2025-05-06T01:37:33Z
Історична сенсація: ШІ розкрив 500-річну таємницю найвідомішої картини Рафаеля
ТСН
2025-05-06T01:37:16Z
Тарас Цимбалюк чесно зізнався, чому погодився стати головним героєм шоу "Холостяк"
ТСН
2025-05-06T01:36:49Z
В Україні подорожчали всі види палива на початку тижня: АЗС показали ціни на бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2025-05-06T02:06:06Z
Курс валют в Україні: євро стає конкурентом долару, а долар дорожчатиме – що купувати і продавати
TSN
2025-05-06T01:39:31Z
Київстар за 1 квартал 2025 року сплатив понад 3,37 млрд грн податків
ТСН
2025-05-06T01:39:27Z
Кабмін відповів, чи підвищать зарплати українським педагогам
ТСН
2025-05-06T01:39:24Z
Скільки коштує металобрухт в Україні 2025 року, ціни на чорні та кольорові метали, де знайти "скарби" вдома
ТСН
2025-05-06T01:38:41Z
Який метал найдорожчий у світі: його ціна вражає
ТСН
2025-05-06T01:37:35Z
Чим найкраще підживити лохину у травні, щоб було море великих і солодких ягід
TSN
2025-05-06T01:37:27Z
Курс валют на 6 травня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-06T01:37:19Z
Гетманцев відповів, чи очікувати в Україні підвищення податків
ТСН
2025-05-06T01:36:54Z
На Курщині оголосили про евакуацію прикордонного Глушково
24tv
2025-05-06T01:46:00Z
Уночі росіяни випустили ракети та дрони по Україні: де гриміли вибухи
ТСН
2025-05-06T01:40:39Z
Генштаб оновив дані про втрати РФ: скільки росіян ліквідовано
TSN
2025-05-06T01:40:13Z
У США розшукали жінку, яка зникла безвісти понад пів століття тому — детективна історія
ТСН
2025-05-06T01:39:42Z
У школах міст-мільйонників зафіксовано уповільнення українізації: чому так трапилось
TSN
2025-05-06T01:38:57Z
ЗСУ, волонтери та ГУР — ті, кому довіряють українці за результатами дослідження
ТСН
2025-05-06T01:38:51Z
Курська операція залишається актуальною: деталі від Сирського
ТСН
2025-05-06T01:38:49Z
Історії тих, хто не здався — для тих, хто не здається: що "1+1 Україна" покаже до 80-річчя завершення Другої світової війни
ТСН
2025-05-06T01:38:34Z
"Жерло вулкана" та екстремальні краш-тести: телеведучий Дмитро Комаров вперше показав роботу мартенівського цеху
ТСН
2025-05-06T01:38:33Z
Турист зі США ледь не загинув у Колізеї: що він утнув
TSN
2025-05-06T01:40:57Z
Шторм у Китаї перекинув човни: у воді опинилися 84 людини
TSN
2025-05-06T01:40:56Z
Вибухи у Конотопі та припинення роботи Skype: головні новини ночі 5 травня 2025 року
ТСН
2025-05-06T01:40:32Z
У Києві прогримів вибух: що відомо
ТСН
2025-05-06T01:39:54Z
У Росії кінь-втікач влаштував ДТП
TSN
2025-05-06T01:39:48Z
Чоловік заявив, що його "викрали невідомі з ТЦК" та відмовився від мобілізації: як він поплатився
ТСН
2025-05-06T01:39:16Z
"Все впало на мене": жахливі історії киян після нічної атаки дронів
ТСН
2025-05-06T01:38:49Z
У ДТП на Полтавщині загинули поліцейський і військовий з ТЦК — подробиці
TSN
2025-05-06T01:36:42Z
У Махачкалі влаштували стрілянину по російських правоохоронцях: подробиці
TSN
2025-05-06T01:36:22Z
Держпродспоживслужба виявила порушення ціноутворень на ліки майже на ₴2 мільйони
УкраинФорм
2025-05-06T02:10:47Z
Чому «плаче» виноград і як цьому зарадити: поради для садівників
ТСН
2025-05-06T01:39:59Z
Як виростити врожай без хімії
TSN
2025-05-06T01:39:44Z
Дієтологи пояснили, з яких продуктів має складатися правильний сніданок
ТСН
2025-05-06T01:39:20Z
Названо фрукт, який налагодить справи в туалеті та зміцнить імунітет
TSN
2025-05-06T01:38:34Z
В Україні активізувалися гадюки: як убезпечитися від укусу
ТСН
2025-05-06T01:36:54Z
Найгірший чай для вашого здоров’я: його багато хто п’є, але він сприяє набору зайвої ваги
ТСН
2025-05-06T01:36:18Z
Як щоденне пиття кави може уповільнити старіння: вчені оприлюднили нове дослідження
TSN
2025-05-06T01:33:32Z
За кілька секунд і без хімії: як перевірити свіжість молока в домашніх умовах
GlavRed
2025-05-06T01:19:35Z
ЗСУ просунулися в районі Торецька, росіяни тиснуть на двох напрямках — ISW
TSN
2025-05-06T02:16:14Z
Підвищення тарифів на воду у Дніпропетровській області: в деяких містах виникли проблеми
Политека
2025-05-06T02:01:33Z
Терезам не варто все близько брати до серця: гороскоп на 6 травня
24tv
2025-05-06T02:00:18Z
Росія перекидає війська для захоплення Торецька та Покровська - ISW
Gazeta UA
2025-05-06T01:55:34Z
РФ масовано атакувала Харків: удари ворога поцілили у кілька районів міста
TSN
2025-05-06T01:51:54Z
Погода у травні: прогноз до кінця місяця
ТСН
2025-05-06T01:40:45Z
Донбас перебуває на межі водної катастрофи: чи є реакція РФ
TSN
2025-05-06T01:40:34Z
Україну накриють торнадо та смерчі: метеоролог попередив про небезпеку
TSN
2025-05-06T01:39:56Z
Зливи, похолодання та мокрий сніг: прогноз погоди на тиждень, 5-11 травня
ТСН
2025-05-06T01:39:44Z
Його перебудовували кілька разів: як раніше виглядав річковий порт у Дніпрі
Telegraf
2025-05-06T02:03:01Z
Астрологи назвали два знаки зодіаку, які завжди радіють щастю інших
ТСН
2025-05-06T01:40:40Z
Ці рослини запросто виженуть попелицю з вашого саду: посійте їх навколо стовбурів дерев
TSN
2025-05-06T01:39:45Z
Небезпечне добриво: чому недозрілий перегній убиває розсаду — пояснення експертів
TSN
2025-05-06T01:39:26Z
Які несприятливі дні для садіння часнику: досвідчені городники кажуть, що в такі дати він піде в стрілки
TSN
2025-05-06T01:38:45Z
Як збити білок з цукром до густої піни — секрети приготування
TSN
2025-05-06T01:38:36Z
Як вивести пирій зі свого городу: дієві методи, перевірені часом
ТСН
2025-05-06T01:38:30Z
Як зробити освіжувач повітря власноруч: вдома завжди пануватиме свіжий і приємний аромат
TSN
2025-05-06T01:38:26Z
Відро картоплі з кожного куща: перевірений аграрний метод для дійсно рясного урожаю
TSN
2025-05-06T01:38:18Z
Це може бути найбожевільніший колір Lamborghini за всю історію
Топ Жир
2025-05-06T01:45:18Z
Ви поспішили купити авто перед підвищенням мит, і чи було це вигідно?
Топ Жир
2025-05-06T00:45:58Z
Коли не можна вмикати кондиціонер в авто: помиляються навіть досвідчені водії
GlavRed
2025-05-06T00:36:38Z
Infiniti може отримати кросовер, який їм так необхідний для виживання
Топ Жир
2025-05-06T00:30:32Z
Багаті власники розкішних авто ухиляються від сплати податків, що викликає обурення влади
Топ Жир
2025-05-05T22:00:40Z
Що вони собі думали? Mercedes CLA EV підтримує лише швидкі зарядні станції з напругою 800В
Топ Жир
2025-05-05T21:45:59Z
Tesla представила оновлення за $2000, яке миттєво підвищує швидкість Model Y Juniper
Топ Жир
2025-05-05T20:15:28Z
Ідеальний Mustang від Hertz — такий самий, як у день, коли його підписав Шелбі
Топ Жир
2025-05-05T19:30:39Z
Занедбаний спорткар Dodge Charger 1968 року отримав нове життя після тривалого простою
360ua.news
2025-05-05T19:18:59Z
Ганна Різатдінова розсекретила, скільки заробляє на місяць і куди витрачає кошти
ТСН
2025-05-06T01:35:50Z
Ганна Різатдінова розповіла про свої останні стосунки та чому вони не склалися
ТСН
2025-05-06T01:35:43Z
Різатдінова шокувала сумою, яку їй пропонували за інтим, і як вона майстерно "послала" вербувальника
TSN
2025-05-06T01:33:50Z
Жоржиньо стане гравцем Фламенго на правах вільного агента — Романо
Football.ua
2025-05-05T21:34:09Z
Битва за фінал Ліги чемпіонів: онлайн-трансляція матчу Інтер – Барселона
24tv
2025-05-05T21:30:10Z
Циганков — у старті Жирони на матч із Мальоркою
Football.ua
2025-05-05T21:19:02Z
Крістал Пелес і Ноттінгем Форест поділили очки
Football.ua
2025-05-05T21:01:57Z
Мілан дотиснув Дженоа у другому таймі та здобув вольову перемогу
Football.ua
2025-05-05T20:49:10Z
Каріус хоче залишитися в Шальке, але має варіанти в Італії
Football.ua
2025-05-05T20:01:44Z
Хитра головоломка: знайдіть 3 відмінності в картинках жінки біля банкомату за 17 с
GlavRed
2025-05-06T02:06:10Z
У США запропонували відслідковувати чипи Nvidia після продажу
InternetUA
2025-05-06T02:01:25Z
Skype назавжди припиняє свою роботу
TSN
2025-05-06T01:40:33Z
Коли загине Земля: тривожний прогноз Гокінга підтвердило NASA
TSN
2025-05-06T01:39:42Z
Згаслий вулкан в Угорщині може виявитися прадавньою столицею — відкриття вчених
ТСН
2025-05-06T01:38:48Z
Земля стане вогняною кулею: що казав Стівен Гокінг про фінал людської цивілізації
ТСН
2025-05-06T01:35:50Z
Львівський марафонець "зарядився" пінним прямо на дистанції і насмішив мережу: курйозне відео
Telegraf
2025-05-06T01:30:22Z
Хакери зламали сайт авіакомпанії, що залучена в депортації мігрантів зі США
УкраинФорм
2025-05-06T01:09:49Z
OpenAI розповіла, коли та в яких ситуаціях використовувати різні версії ChatGPT
InternetUA
2025-05-06T01:01:45Z