MY.UAНовини
Санкції проти країни-бензоколонки: як ембарго на російську нафту допоможе перемогти Путіна
Санкції проти країни-бензоколонки: як ембарго на російську нафту допоможе перемогти Путіна

Санкції проти країни-бензоколонки: як ембарго на російську нафту допоможе перемогти Путіна

Росія близька до історичної поразки ще й на енергетичному фронті. Навіть десятки років підсажування Європи на нафтогазову голку Кремля нині не гарантують Путіну збереження ринку ЄС і колишнього політичного впливу.

Європа – на шляху до остаточної відмови від російських енергоресурсів, основи економіки кремлівського режиму, з якої той черпає сотні мільярдів доларів.

А без європейського ринку збуту країна-бензоколонка закриється й не зможе повноцінно фінансувати війну. Про важливість енергетичної зброї проти Кремля – далі в матеріалі.

Нарешті справжні санкції

Європейський Союз поступово наближається до запровадження справжніх санкцій проти Росії, що охоплять і нафтове ембарго. Деталі проєкту шостого пакету санкцій офіційно представила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

– Давайте зрозуміємо: це буде нелегко. Деякі країни-члени сильно залежать від російської нафти. Але ми просто повинні над цим працювати. Зараз ми пропонуємо заборонити російську нафту. Це буде повна заборона на імпорт усієї російської нафти, морської та трубопровідної, сирої та очищеної, – наголосила вона.

Згідно з озвученим планом, постачання сирої нафти з Росії країни ЄС мають зупинити протягом шести місяців. А от продукти нафтопереробки імпортуватимуть трохи довше – до кінця цього року.

– Ми подбаємо про те, щоб припинення постачання російської нафти відбувалося поступово і впорядковано, щоб ми та наші партнери могли забезпечити альтернативні шляхи постачання та мінімізувати вплив на світові ринки…

Так ми максимізуємо тиск на Росію, водночас мінімізуючи побічну шкоду для нас і наших партнерів по всьому світу. Щоб допомогти Україні, наша власна економіка має залишатися сильною, – додала Урсула фон дер Ляєн.

Винятки з правил

Щоправда, для ухвалення пакету санкцій потрібне одностайне рішення всіх 27 держав Євросоюзу.

Related video

Але низка членів ЄС досі виступають проти ембарго, найактивніше – Угорщина. Мовляв, їхня економіка надто сильно залежить від російських енергоресурсів, зокрема нафти. А швидко диверсифікувати постачання заважає відсутність доступу до моря та прив’язка до нафтопроводів із Росії.

Нагадаємо, близько 65% нафти Угорщина імпортує саме з РФ.

Читайте
Три країни ЄС відкликали вето на нафтове ембарго проти РФ - ZDF

Саме тому в Єврокомісії вирішили піти на певний компроміс, запропонувавши виняток із шостого пакету санкцій.

Зокрема, Угорщині та Словаччині планують дозволити продовжити імпорт російської нафти до кінця 2023 року – це на цілий рік довше, аніж решті ЄС.

Однак, як повідомляє австрійське агентство APA, Чехія та Болгарія також наполягають на винятках, посилаючись на вразливість своїх економік. Тож до остаточного схвалення нового пакету санкцій ще далеко.

Тим паче, що Угорщину не влаштовує навіть такий виняток. Як пише Bloomberg, речник уряду Угорщини Золтан Ковач заявив, що занепокоєння Угорщини залишаються невирішеними.

– Ми не бачимо жодного плану чи гарантій у поточній пропозиції щодо управління навіть перехідним періодом, а також того, що гарантуватиме енергетичну безпеку Угорщини, – наполягає він.

Міністр економіки Словаччини Річард Сулік трохи раніше теж наголошував, що прощання його країни з російською нафтою займе кілька років.

Утім, в Єврокомісії ще є час, аби переконати незгодних переглянути своє ставлення до російських енергоресурсів.

Відповідний позитивний досвід уже є: міністр економіки Німеччини Роберт Габек заявив, що Німеччина підтримає нафтове ембарго. За ембарго віднедавна й Австрія.

– В Євросоюзі є ще ті, хто сумнівається, але тепер їх “укатати” буде набагато легше. Якщо слон за, то й інші підтягнуться, – вважає ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін.

Читайте
Греція запустила процедуру відмови від російського газу

Кому буде болісніше?

Попри всі заяви низки європейських країн про залежність економіки від російських енергоресурсів, падіння ВВП і зростання інфляції, у випадку запровадження ембарго російській економіці від втрати преміального ринку ЄС буде незрівнянно гірше.

Удар по Росії, власне, й є метою цих санкцій. Тоді як втрати Європи, згідно з прогнозами, будуть не критичними.

– Наразі дослідження прогнозують втрату країнами ЄС не більше 3% ВВП у найгірших сценаріях (для окремих країн до 5%) і менше 1% ВВП у базових сценаріях, – зазначає начальник відділу стратегії Оператора ГТС України Олексій Ярошенко.

Водночас для Росії нафта – це товар №1, експерти нагадують: саме продаж нафти і нафтопродуктів за кордон – основна стаття доходів кремлівського режиму.

– У 2021 році це принесло загалом $180,1 млрд ($110,1 млрд – сира нафта та $70 млрд – нафтопродукти). Експорт природного газу забезпечив $55,5 млрд доходів. Вугілля – $17,6 млрд, електроенергія – трохи більше $1 млрд. Загалом енергетичний експорт забезпечив надходження в РФ $253,2 млрд, що становить 54,3% усієї експортної виручки, – пояснює президент Центру глобалістики Стратегія XXI Михайло Гончар.

Тим часом металургійний експорт забезпечив російський казні лише $40,6 млрд, а експорт аграрної продукції – $37,7 млрд.

– Наведені цифри підтверджують необхідність завдати удару по енергетичному експорту РФ, – підсумовує Михайло Гончар.

У разі запровадження дієвого ембарго росіянам буде просто нікуди подіти всю свою нафту.

– Росія експортує до ЄС половину своєї нафти. Частину її перекинуть на Азію, але все одно РФ буде дуже боляче. Бензоколонка має готувати в Європі графік закриття, – додає Павло Клімкін.

Видобуток, ймовірно, доведеться скорочувати, чимало свердловин – узагалі консервувати, що неминуче призведе до занепаду галузі й відповідно доходів від неї.

– Усіма цими кроками ми позбавляємо російську економіку здатності до диверсифікації та модернізації. Путін хотів стерти Україну з карти. У нього явно не вийде. Навпаки: Україна повстала в єдності. А його власна країна, Росія, тоне, – констатує Урсула фон дер Ляєн.

На черзі – газ

Відмовитися від природного газу з Росії для ЄС іще складніше, аніж від нафти. Тому в проєкті шостого пакету санкцій про газ поки не йдеться. Хоча Євросоюз і декларує поступову, але невідворотну відмову від російського блакитного палива в середньостроковій перспективі.

Українські ж фахівці впевнені: саме комплексне ембарго завдасть Кремлю найбільших збитків і суттєво прискорить перемогу.

– Потрібні нищівні санкції, які дійсно здатні послабити позиції Путіна. Запровадження ембарго (на природний газ) стане шоком для Росії. Але це має бути свідомий вибір Європи, – наполягає голова правління НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко в інтерв’ю німецькому виданню RND – RedaktionsNetzwerk Deutschland.

Газове ембарго не менш важливе за нафтове, переконані експерти.

– На відміну від нафти і вугілля, транспортування газу неможливе без мережі трубопроводів та/або терміналів LNG. Росія не зможе переорієнтувати газ, який продає у ЄС, на інші ринки, через відсутність відповідної інфраструктури. Так, родовища у Західному Сибіру не з’єднані з Китаєм (а родовища Східного Сибіру – з Європою).

Потужностей терміналів газифікації РФ також недостатньо. Через це санкції щодо газу можуть бути болісними для Росії, потенційно більш болісними, ніж санкції щодо нафти, – зазначає Олексій Ярошенко.

Адже бити Росію на газовому фронті Європа може й до офіційного запровадження ембарго, вважає Юрій Вітренко.

– Наприклад, до введення повного ембарго Німеччина може заборонити німецьким компаніям, які продовжують купувати російський газ, сплачувати гроші Росії. Усі платежі за російські енергоносії мають бути направлені на спеціальні рахунки – escrow accounts, доступу до яких Росія не матиме, допоки повністю не виведе свої війська з України.

Другий можливий шлях – запровадити додаткові митні збори на російський газ, аби його ціна виросла настільки, щоб імпорт втратив доцільність, – пропонує глава Нафтогазу.

Утім, аби обмеження експорту російського газу не спричинили суттєвого зростання цін і зупинки транзиту через українську газотранспортну систему, в Операторі ГТС України закликають спочатку ввести обмеження на транспортування газу маршрутами у власності Газпрому, насамперед Північним потоком-1.

Якщо санкції спрацюють сповна, чи не вперше енергетична зброя може спрацювати проти Росії.

Нафтогазова галузь ворога ризикує деградувати, а кремлівський режим утратить своє головне джерело доходу.

І хоч це станеться не моментально, поступове, але незворотне послаблення суперника наближає нашу перемогу.

Читайте
ЄС офіційно представив шостий пакет санкцій проти РФ - що вони передбачають
Теги за темою
газЄвропанафта
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Жив у Росії, але не захотів бути там похований: як виглядає могила українського режисера Віктюка
Telegraf
2025-05-10T10:21:30Z
Мова на Євробаченні: зміни правил, рекорд від Норвегії та чи існують обмеження зараз
24tv
2025-05-10T09:51:32Z
«Мудрий мужчина цей Ткаченко!» Ольга Фреймут заявила, що динозаври завадили йому стати хорошим міністром культури
Детектор М
2025-05-10T09:36:10Z
Замок 18 століття, де жили нащадки Волта Діснея, продають за 8,5 мільйона доларів
24tv
2025-05-10T09:30:10Z
Недооцінені науково-фантастичні фільми 90-х, які варто переглянути шанувальникам жанру
ITC
2025-05-10T09:28:14Z
У GTA 6 помітили яхту Майкла з GTA 5 – виконавець ролі героя відреагував на знахідку геймерів
24tv
2025-05-10T09:25:42Z
Ольга Фреймут висловилася про російський паспорт чоловіка й чому він не може відмовитися від нього
ТСН
2025-05-10T09:21:16Z
«Євробачення-2025»: що значать мальви та серця у Ziferblat та хто і як голосуватиме
Комсомольская правда
2025-05-10T09:01:47Z
Кінофестиваль Миколайчук OPEN оголосив програму «Гала- премʼєр»
УкраинФорм
2025-05-10T08:52:20Z
Макрон, Мерц, Туск та Стармер їдуть до Києва: 10 травня вже будуть у столиці
Telegraf
2025-05-10T10:58:49Z
Конфлікт Пакистану та Індії: хто вже відкрито натякає на застосування ядерної зброї
TSN
2025-05-10T10:57:58Z
«Росія має зупинити своє незаконне вторгнення»: лідери країн «коаліції охочих» опублікували спільну заяву
Украина Криминальная
2025-05-10T10:57:33Z
Зеленський і лідери ЄС провели розмову з Трампом
24tv
2025-05-10T10:57:26Z
Україна закликала ОБСЄ долучитися до коаліції за повернення українських дітей - Беца
УкраинФорм
2025-05-10T10:57:23Z
У ЄС сподіваються, що США знову приєднаються до Коаліції зі створення спецтрибуналу - Каллас
УкраинФорм
2025-05-10T10:49:36Z
США розглядають Путіна як перешкоду для досягнення миру – Bloomberg
Факти ICTV
2025-05-10T10:49:19Z
У полку "Ахіллес" відповіли, яку перевагу дав удар по оптоволоконному заводу в Росії
24tv
2025-05-10T10:48:00Z
У МЗС України сподіваються, що США залишаться активним учасником мирного процесу
УкраинФорм
2025-05-10T10:45:51Z
Віцепрезидент США Джей Ді Венс відповів на критику нового Папи Римського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T10:57:51Z
Назвали цьогорічних лавреатів Відзнаки Симона Петлюри
Детектор М
2025-05-10T10:43:19Z
Американські розробники представили нову бойову крилату ракету Black Arrow
InternetUA
2025-05-10T10:34:34Z
Вперше за десятиліття: У Кирилівській церкві лунатиме молитва українською мовою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T10:33:09Z
З 16 років – на облік: як змінилися правила для призовників у 2025 році та за що загрожують штрафи
Хвиля
2025-05-10T10:30:55Z
ЗМІ: майбутні поставки зброї Україні від Німеччини будуть засекречені
Европейская правда
2025-05-10T10:30:10Z
Створює високотехнологічні рішення для армії РФ: у Петербурзі виявили підприємство "Радар ММС", — "АТЕШ"
Фокус
2025-05-10T10:12:47Z
День матері: історія свята, цікаві факти, коли і як відзначати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T10:09:58Z
Сколопендра: хижак, який атакує будь-кого, з ким може впоратися
Комсомольская правда
2025-05-10T10:04:42Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
Не кава і не какао: названо напій, який захищає мозок від старіння та хвороби Альцгеймера
ТСН
2025-05-10T08:39:18Z
Який продукт знижує цукор у крові за 15 хвилин — є у кожному магазині
ТСН
2025-05-10T08:38:13Z
Як можна вберегтися від укусу кліща: важливі правила, про які не варто забувати
TSN
2025-05-10T08:37:28Z
Змінити обличчя без косметології легко: спробуйте цей метод
24tv
2025-05-10T07:33:00Z
Скоро скринінг раку шийки матки можна буде робити вдома: як таке можливо
ZN UA
2025-05-10T07:07:52Z
Окріп, оцет та сода: як раз і назавжди позбутися нудотного запаху від зливу
Знай
2025-05-10T06:51:32Z
Чому деяким людям достатньо 3 годин сну: вчені знайшли відповідь
24tv
2025-05-10T06:42:54Z
Норвегія продовжила угоду з Євросоюзом про медичну евакуацію українців
УкраинФорм
2025-05-09T18:58:38Z
На Рівненщині водій-порушник наїхав автівкою на поліцейського
УкраинФорм
2025-05-10T10:52:18Z
Понад 150 тисяч людей заблоковані в Іспанії через токсичну хмару
Telegraf
2025-05-10T10:43:15Z
Росію охопили масштабні пожежі: видовищні кадри
24tv
2025-05-10T10:21:00Z
Фани Metallica спричинили землетрус у Вірджинії
360ua.news
2025-05-10T10:06:44Z
Святкували "побєдобєсія" до смерті: у Росії учасник "СВО" привіз гранату, яка вибухнула
24tv
2025-05-10T10:00:41Z
Росіяни вранці вдарили дроном по Херсону, є поранений
УкраинФорм
2025-05-10T09:57:29Z
«Обстановка сложная .. пожарный коллапс ..». У Читі палає аеропорт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T09:51:35Z
На Полтавщині внаслідок вибуху боєприпасу загинув чоловік
УкраинФорм
2025-05-10T09:45:29Z
Росіяни атакували дроном чоловіка у Херсоні, він загинув
УкраинФорм
2025-05-10T08:48:33Z
Яку пенсію можна мати при зарплаті 7 000 гривень
24tv
2025-05-10T10:51:30Z
Один із благодійних проєктів підтримки фермерів України завершився
AgroPortal
2025-05-10T10:30:29Z
Переговори між США та Китаєм щодо мит: проблема фентанілу є визначальною
ZN UA
2025-05-10T10:07:27Z
Біткоїн знову перетнув позначку $100 000: що стало причиною зростання
InternetUA
2025-05-10T09:31:09Z
Подорожчання овочів у Вінниці: на Привокзальному ринку ціни стрибнули вверх
Политека
2025-05-10T09:30:30Z
Від 25 до 100% знижки на комуналку: хто має право на пільги
24tv
2025-05-10T09:21:49Z
Який найменший термін оренди землі можна укласти в Україні
24tv
2025-05-10T09:06:18Z
На Кіровоградщині вимерзло 200 га овочів
AgroPortal
2025-05-10T09:00:20Z
Індійська компанія заявляє, що не передавала британське обладнання в Росію ‒ NYT
ZN UA
2025-05-10T08:54:18Z
В Україні з’явився Mercedes-Benz Actros L з незвичайною кабіною
AutoCentre
2025-05-10T09:43:06Z
Тюнери схрестили раритетний VW Beetle з Porsche Boxster, гібрид виставили на продаж
AutoCentre
2025-05-10T07:04:35Z
Словацька компанія анонсувала продаж літаючих авто
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T06:21:57Z
Українці активно купують нові авто: на які марки зріс попит у квітні
24tv
2025-05-10T05:09:46Z
Феррарі врізалася у Вольво, але дивно постраждала саме шведська машина
Топ Жир
2025-05-10T01:30:13Z
Один із найвідоміших італійських дизайнерських брендів може стати наступною великою втратою Audi
Топ Жир
2025-05-10T01:00:29Z
Faraday Future зазнала збитків у 48 мільйонів доларів та випустила лише два автомобілі у першому кварталі
Топ Жир
2025-05-10T00:00:40Z
Mercedes надав C-Class такий дизайн, який може сподобатися лише зірці
Топ Жир
2025-05-09T23:30:29Z
Легендарний спорткар продали за смішні гроші через корумпованого поліцейського
Топ Жир
2025-05-09T22:45:35Z
Зірка "Жіночого лікаря" Ісаєнко чесно відповів, чому йому відмовили у мобілізації на початку війни
TSN
2025-05-10T10:51:02Z
Україну 11 травня накриють дощі, у деяких областях очікуються заморозки
Комсомольская правда
2025-05-10T10:37:19Z
Здивує навіть місцевих: чому на Львівщини одночасно існували два обласні центри
GlavRed
2025-05-10T10:30:04Z
Коли потепління накриє Україну: синоптикиня сказала точну дату
GlavRed
2025-05-10T10:27:41Z
ЗСУ встановили "кілзону" на 16 км уздовж фронту: під контролем усі дороги, росіяни обурюються, — Forbes
Фокус
2025-05-10T10:12:29Z
Україна готується до похолодання
360ua.news
2025-05-10T10:03:02Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Харкові: як отримати продуктовий набір
Политека
2025-05-10T10:00:13Z
На Тернопільщині археологи знайшли останки понад 40 людей – можливих жертв Волинської трагедії
Комсомольская правда
2025-05-10T09:55:03Z
Лубінець закликає світ посилити тиск на РФ для припинення порушення релігійних прав кримських політв’язнів
УкраинФорм
2025-05-10T09:39:51Z
Стильна зачіска з крабиком за 30 секунд: спробуйте повторити
24tv
2025-05-10T10:42:43Z
Як повернути білосніжність рушникам і простирадлам: простий лайфхак
GlavRed
2025-05-10T10:27:58Z
Дивовижне домашнє добриво для огірків: садівниця розвінчала популярний міф
GlavRed
2025-05-10T10:27:04Z
Найкращий подарунок – це турбота: 5 рецептів смачних десертів на День матері
24tv
2025-05-10T09:42:49Z
Гороскоп на 10 травня день нових починань і енергії
360ua.news
2025-05-10T09:30:06Z
Змішайте господарське мило з марганцівкою — і більше жодних плям: лайфгак для господинь
TSN
2025-05-10T08:39:48Z
Як обробити картоплю, щоб не було колорадського жука: природні методи без хімії
ТСН
2025-05-10T08:39:26Z
П’ять садових квітів, які виживуть навіть у найбільшу спеку
TSN
2025-05-10T08:39:02Z
В яких продуктах більше антоціанів, ніж у лохині чи чорниці: фахівці поділилися переліком
TSN
2025-05-10T08:38:56Z
Вілшир залишить Норвіч заради головної тренерської посади
Football.ua
2025-05-10T10:52:55Z
Битва за чемпіонство: де дивитися матч Барселона – Реал в Україні
24tv
2025-05-10T10:48:20Z
Фабрегас може замінити Алонсо в Баєрі
Football.ua
2025-05-10T10:39:47Z
Арсенал розпочав переговори з Саліба щодо нового контракту — Орнштейн
Football.ua
2025-05-10T10:37:48Z
Крістіан Шевченко забив за «Вотфорд» у півфіналі Юнацької ліги Англії
УкраинФорм
2025-05-10T10:34:32Z
Українська «висотниця» Левченко втратила третє місце на турнірі у Катарі
УкраинФорм
2025-05-10T10:19:42Z
Туран очолить Шахтар – Marca
Football.ua
2025-05-10T10:04:13Z
ФІФА схвалила розширення жіночого чемпіонату світу до 48 команд
УкраинФорм
2025-05-10T10:00:41Z
18-річна українська каратистка завоювала медаль на дебютному чемпіонаті Європи
24tv
2025-05-10T09:54:08Z
Монетизація на YouTube: скільки платять за 1000 переглядів
24tv
2025-05-10T10:15:11Z
Вісім функцій Android, які Apple має запозичити для iOS 19
InternetUA
2025-05-10T10:01:11Z
Найкращі смартфони Honor 2025 року: 4 моделі, які обрали експерти
Фокус
2025-05-10T10:00:27Z
Чоловік 10 років шукав по розпродажах річ своєї мрії: що це було
24tv
2025-05-10T09:45:25Z
Елітний кіт в мішку: як інтернет-шахрайка ошукувала покупців, продаючи вигаданих мейн-кунів
InternetUA
2025-05-10T09:26:19Z
Фото Землі збоку океанічної півкулі шокувало користувачів соцмереж: що вони побачили
ТСН
2025-05-10T09:09:23Z
Бий своїх, щоб чужі боялися: чи зможуть США зупиняти розвиток ШІ в Китаї
Фокус
2025-05-10T09:00:20Z
Атлантида 2.0: Англійський стартап будуватиме підводні поселення
ZN UA
2025-05-10T08:55:34Z
The Shadow Syndicate: містика, фашизм і нуар у новій інді-грі про світ небезпечних тварин
Знай
2025-05-10T08:51:55Z