MY.UAНовости
«Русскій фейк, іді на***!» Cпростовуємо російську брехню за 4 травня
«Русскій фейк, іді на***!» Cпростовуємо російську брехню за 4 травня

«Русскій фейк, іді на***!» Cпростовуємо російську брехню за 4 травня

Головнокомандувач армії Польщі «наказав готуватися до наступу» на Львівщину та Волинь, у часи війни «не можна» радіти, німці мають збирати дощову воду для унітазів «через запроваджені антиросійські санкції», військові 93 бригади «відмовилися боротися» з російськими військовими, генштаб вирішив у Сєвєродонецьку «стягувати мирне населення в підвали» заводу «Азот».

Незалежно від того, чи тримаємо ми зброю в руках для захисту нашої батьківщини — усі ми є на інформаційному фронті, і тут розгортаються не меш важливі епізоди протистоянь. Своєю інформаційною зброєю Кремль прагне знищити нас морально, цілиться у наш дух і хоче зневірити у власних силах.

Знати фейки в обличчя — це бути озброєними в інформаційній війні. Ми в «Детекторі медіа» від початку повномасштабного вторгнення фіксуємо та спростовуємо російську брехню, а тепер ще й розповідаємо про головні фейки слухачам «Українського радіо», яке веде головний радійний інформаційний марафон під час воєнного стану. Ефірні випуски — щодня о 07:50 та 19:50, а увечері вони з’являються на основних подкастингових платформах. Запрошуємо слухачів та читачів розбиратися разом з нами і ставати до лав тих, хто чинить спротив інформаційній агресії – тобто боротися з російською брехнею та плітками там, де з ними стикаєтесь. Ви можете підписатись на подкаст «Русскій фейк, іді на***!» у Apple PodcastsGoogle PodcastsMEGOGO Аудіо, НВ Подкасти, SoundCloud, Anchor.fmRadioPublic, Castbox, Amazon Music та Spotify.

Фейк. Військові 93 бригади «Холодний Яр» «відмовилися боротися» з російськими військовими. Російські ЗМІ поширили фейк, що військові 93 бригади «Холодний Яр» відмовляються продовжувати службу та боротися з російськими військовими. Ці новини поширювали з посиланням на телеграм-канал під назвою HolоdniyYаr. Насправді 93 бригада «Холодний Яр» не має телеграм-каналу — його не створювали через російське походження соцмережі. Натомість стежити за новинами бригади можна на фейсбук-сторінці. Представники 93 бригади зазначили, що телеграм-канал HolоdniyYаr створили росіяни, щоб намагатися деморалізувати військовослужбовців бригади та їхніх сім’ї, а також проводити інформаційно-психологічні операцій проти української армії. Зокрема, на цьому каналі часто публікують знайдені на полі бою документи, пропуски на територію частини або патчі з прізвищами наших бійців, і видають їх за загиблих. «Це робиться для того, аби посіяти паніку у рідних та близьких. Також ворог викладає списки військовослужбовців, які ніби перебувають у полоні. Розміщують письмові скарги солдат, які відмовляються йти на передову. Звичайно, в умовах інтенсивних бойових дій у багатотисячному війську знаходяться і такі. Утім, росіяни намагаються видати окремі одиничні випадки за масове явище, що, безперечно, є брехнею», — заявили в 93 бригаді.

Маніпуляція. Російські військові «дотримуються режиму тиші», поки українські «обстрілюють» гуманітарні коридори. Російські ЗМІ, а слідом і державні білоруські медіа поширили заяву керівника Національного центру управління обороною Росії Міхаіла Мізінцева, що російські військові нібито «дотримуються "режиму тиші"», а «українські націоналісти» буцімто «обстріляли гуманітарні коридори. Насправді за останній час зафіксовані непоодинокі випадки обстрілу російськими військами колон цивільних людей, зокрема, під мінометний обстріл окупантів потрапила колона волонтерських машин, яка 2 травня евакуйовувала людей з села Руська Лозова у північному передмісті Харкова. Окрім цього, мер Маріуполя Вадим Бойченко 3 травня заявив, що Росія два тижні блокувала евакуацію 2000 жителів Маріуполя із захопленого Бердянська. Очільник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух також розповів у телеграм-каналі установи 3 травня, що російські окупанти блокують евакуацію людей з інших місць у Запорізькій області після прибуття колон цивільних із заводу «Азовсталь».

Маніпуляція. Генштаб вирішив у Сєвєродонецьку «стягувати мирне населення в підвали» заводу «Азот». Анонімні телеграм-канали, підконтрольні російським спецслужбам, поширюють маніпулятивну тезу, що Генштаб української армії нібито вирішив стягувати мирне населення Сєвєродонецька в підвали заводу «Азот», де розташовані наші військові. Зокрема, це поширює «Легитимный», який у цьому контексті згадував «Азовсталь» у Маріуполі.  Ця маніпуляція є частиною історії, що українські військові буцімто «використовують мирних жителів, як "живий щит"». Схожі маніпуляції поширювали про Краматорськ, де по вокзалу, з якого йшла евакуація цивільного населення, російські військові завдали удару; а також про іноземців та Маріуполь. Щодо «Азовсталі», до речі, російські медіа поширювали фейки, переконуючи, що на заводі в Маріуполі взагалі немає цивільних. Як ми знаємо, згодом росіяни відмовилися від такої вигадки.

Загалом ці повідомлення російська пропаганда та офіційні відомства потім використовують, щоб виправдати удари по цивільним об’єктам та жертви серед мирного населення. Насправді голова Луганської ОВА Сергій Гайдай раніше попередив, що Росія спробує оточити Сєверодонецьк. Тоді ж він сказав, що мирному населенню краще евакуюватися з міста. Послухати слова Сергія Гайдая можна у подкасті.

Фейк. Командувач армії Польщі наказав готуватися до наступу на Львівщину та Волинь. Російські ЗМІ та прокремлівські телеграм-канали не вперше поширюють фейк про нібито плани Польщі «захопити західні області України». Цього разу російські пропагандисти разом з цією тезою ширили документ із начебто наказом генерального командувача армії Польщі генерала Ярослава Міка, який буцімто передбачав, що «до особового складу певних підрозділів треба донести інформацію про готовність взяти під контроль стратегічні об’єкти двох українських областей — Львівської та Волинської». Таким чином, кажуть вони, Польща начебто готується до наступу на Україну. Проєкт «Без брехні» пише, що Головне розвідувальне управління України одразу констатувало, що це фальсифікація. Фактчекери зазначають, що в документі йде мова про існуючу шосту повітряно-десантну бригаду імені бригадного генерала Станіслава Франтішека Сосабовського. «У фальсифікованому документі перераховані всі три бойові підрозділи бригади – 6, 16, 18 батальйони. Тобто, документ нас хоче запевнити, що весь склад бригади буде задіяний в операції. Але тут є одне але! У складі бригади є ще два підрозділи — 6 батальйон управління, та 6 батальйон забезпечення. Ми розуміємо, що російяська армія воює, як орда без забезпечення і харчується тим, що вкраде на окупованій території. Та і управляння — для них зайвий елемент. Проте, у сучасних західних арміях і у сучасній війні, забезпечення та управління — одні з ключових елементів успішних бойових дій. У фальсифікованому наказі про підрозділи управління та забезпечення "забули"», — повідомили в «Без брехні».

Наратив про розділення України між Польщею та Росією активно просувається російською пропагандою щонайменше з 2014 року. Зокрема, цього року російські пропагандисти тиражували заяву керівника зовнішньої розвідки Росії Сергія Наришкина, що «Польща готується ввести миротворців в Україну аби захопити частину українських територій», а також, що «західні області України можуть відійти Польщі, Румунії, Словаччині чи Угорщині». Спростування цих фейків можна послухати у попередніх випусках нашої передачі «Русскій фейк», які доступна в інтернеті на усіх популярних подкастингових платформах.

Маніпуляція. Німці начебто мають збирати дощову воду для унітазів через запроваджені антиросійські санкції. Цю маніпулятивну тезу поширюють у соцмережах разом з частиною матеріалу німецького видання Redaktions Netzwerk Deutschland (RND). Це не перша спроба російської пропаганди показати, що антиросійські санкції б’ють по країнах, які їх запроваджують санкції, начебто більше, ніж по самій Росії. Насправді, як зазначає StopFake, у оригінальному матеріалі видання розповідає про способи економії фінансів, зокрема, перераховують способи економії води через зростання в країні інфляції. Також у статті дають поради щодо економного використання води під час приймання душу, миття овочів та посуду, а також прання. Жодної згадки, що німці страждають від «антиросійських санкцій» у матеріалі нема. Щодо інфляції в Німеччині, то вона почала зростати ще задовго до початку повномасштабної війни Росії проти України. Детальніше

Меседж. У часи війни не можна радіти, постити фото з кав’ярень чи відпочинку. Цю тезу активно поширюють в українському сегменті соцмереж, переконуючи користувачів у необхідності відмовитися від будь-якого дозвілля та радості. Ця тема також часто стає предметом для сварок та звинувачень, що лише підіграє планам Росії. Її метою є розділити та розварити українців між собою, щоб розхитати ситуацію всередині країни, переспрямувати агресію з росіян та демобілізувати суспільство, яке об’єдналося проти агресора. До речі, зі схожою ціллю російська пропаганда поширювала й тези про «поганих біженців з України». Військовий психолог, експерт у сфері інформаційно-психологічних операцій Олег Покальчук пояснив, що під час війни можна й треба сміятися і радіти.  Насправді, коли ви проводите дозвілля за межами власних домівок — це має подвійний позитивний вплив: по-перше, ви розвантажуєтеся та допомагаєте своєму ментальному здоров’я; по-друге, ви підтримуєте економіку країни, коли йдете, наприклад, у кафе. Тому не піддавайтеся на російські провокації, адже будь-які взаємні звинувачення та чвари лише грають на користь окупантам. Звісно українцям, які перебувають у відносній безпеці чи за кордоном, не варто забувати, що інші громадяни, особливо, які перебувають близько до зони бойових дій, можуть чутливо сприймати той чи інший контент. Однак пропагандисти грають на відчутті провини українців, які перебувають у так званому «тилу». Чому українці мають позбутися синдрому «того, хто вижив» можна почитати тут.

Це були головні фейки на сьогодні. Нагадуємо, що треба довіряти лише офіційній інформації. Якщо ви бачите панічне повідомлення – у вайбер-чаті чи від невідомого акаунта в фейсбуці, чи в анонімному телеграм-каналі, чи в ютубі – зупиніться, перш ніж поширити та розповісти сусідці.  І спершу тричі перевірте, чи це написало про це Суспільне, чи були відповідні повідомлення від Офісу президента, Міноборони, СБУ, місцевої ради, військової адміністрації чи інших офіційних органів. Якщо такої інформації немає в офіційних джерелах – вона, швидше за все, не варта вашої довіри. Пам’ятайте, що пліткар з легкістю може стати посібником ворога.

Бажаємо всім моральної витримки, і нагадуємо, що всі ми тепер боремося на інформаційному фронті, і від наших дій залежить успіх всієї країни в інформаційній війні.

Фейки для цього матеріалу у режимі реального часу збирає команда «Детектора медіа». Щоденно ми ведемо #DisinfoChronicle. Кремлівська дезінформація щодо військового наступу на Україну. Над хронікою працюють Ольга Беца-Білоусенко, Ірина Рябоштан, Гала Скляревська, Анна Єгорова, Ольга Жук та Олександр Крумін. Координаторка — Ксенія Ілюк.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
У Запоріжжі через атаку ворожих дронів знеструмлені понад 17 тисяч споживачів
УкраинФорм
2024-11-19T06:46:01Z
Херсонщина: війська РФ ударили по критичній і соціальній інфраструктурі, вбили та поранили людей
ZN UA
2024-11-19T06:43:20Z
1000 днів війни: заяви Генштабу ЗСУ і МВС
Комсомольская правда
2024-11-19T06:41:51Z
«Ми виборюємо право на життя» – Сирський про 1000 днів повномасштабної війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T06:39:20Z
1000 днів великої війни: Сирський нагадав про боротьбу за майбутнє України
GlavRed
2024-11-19T06:27:52Z
На фронті за добу - 143 зіткнення, на Покровському напрямку ЗСУ відбили 38 атак
УкраинФорм
2024-11-19T06:24:28Z
Чи вдарять сильні морози вже в листопаді
24tv
2024-11-19T06:06:42Z
Мінус понад 1600 окупантів, десятки танків та артсистем: втрати ворога 19 листопада
24tv
2024-11-19T06:06:02Z
Росія вночі била по енергооб’єктах та гуртожитках
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:29Z
1000 днів війни. У Нігерії відбувся показ фільму про вторгнення РФ до України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T06:30:56Z
"Моя дівчина - українка": Ектор Хіменес-Браво розповів про свою кохану
GlavRed
2024-11-19T06:27:57Z
Як сьогодні живе переможниця Євробачення Руслана Лижичко, яка мріє стати матір'ю
24tv
2024-11-19T05:03:08Z
Лікар з Нігерії створив найбільший у світі малюнок: що на ньому зображено
Фокус
2024-11-19T04:12:34Z
Не допомогла навіть ліцензія адвоката: у Кім Кардаш'ян проблеми із законом - ЗМІ
GlavRed
2024-11-19T00:27:11Z
Путініст Лепс анонсував, коли зіпсує життя своїй 18-річній "нареченій"
GlavRed
2024-11-18T23:27:24Z
Відома українська співачка показалася в онкологічному центрі та розповіла про стан здоров'я
TSN
2024-11-18T22:28:32Z
Який колір в одязі молодить після 50: стилісти дали неочікувану відповідь
GlavRed
2024-11-18T22:28:04Z
"Сказали звернутися до психіатра": Alyona Alyona вперше розповіла про проблеми
GlavRed
2024-11-18T22:28:03Z
Що відбувається із протестами у Грузії і чому влада ще не перемогла
Европейская правда
2024-11-19T06:46:50Z
Ексглава Єврокомісії пропонує "часткове членство" у ЄС для України як проміжний етап вступу
Европейская правда
2024-11-19T06:46:13Z
«Хезболла» та Ліван погодилися на пропозицію США про припинення вогню з Ізраїлем – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T06:41:26Z
Кругова порука. Волинський прокурор, якого намагалися люструвати, вдруге повертає собі роботу через суд
Украина Криминальная
2024-11-19T06:39:54Z
Правильне рішення, – Макрон прокоментував дозвіл США бити ракетами вглиб Росії
24tv
2024-11-19T06:36:23Z
Інтерес до російської зброї зникає навіть з боку союзників москви
InternetUA
2024-11-19T06:28:54Z
Росія військова, як монструозна фашистська держава
GlavRed
2024-11-19T06:27:42Z
Російські втрати за кожні 10 днів такі самі, як за 10 років війни в Афганістані - Сибіга в ООН
УкраинФорм
2024-11-19T06:18:20Z
Європейський Союз скасував €120 млн, які попередньо виділяв Грузії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T06:15:52Z
Зміни у соціальному страхуванні українців: чи зростуть виплати у 2025 році
24tv
2024-11-19T06:24:58Z
Солодощі з кровʼю: наскільки корисний гематоген
24tv
2024-11-19T06:06:17Z
Шість українських та словенських клінік починають партнерство - Зеленська
УкраинФорм
2024-11-19T04:36:23Z
Посмикування повіки: коли це може бути симптомом серйозної хвороби
Знай
2024-11-19T03:51:22Z
Усі критично важливі лікарні забезпечені генераторами - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-19T03:27:31Z
Як правильно споживати куркуму для користі: лікар розкриває неочікувані секрети
Фокус
2024-11-18T20:21:30Z
4 несподівані причини, через які ви ніяк не можете втратити вагу: що з цим робити
24tv
2024-11-18T20:12:32Z
Місце жінки – не тільки на кухні: як подолати найпоширеніші ґендерні стереотипи
TSN
2024-11-18T18:45:40Z
В Охматдиті пропонують під час відновлення хірургічного корпусу передбачити опікове відділення
УкраинФорм
2024-11-18T18:28:34Z
Відключення світла 19 листопада: в "Укренерго" повідомили, коли не буде електрики
TSN
2024-11-19T06:46:07Z
Санкції змусили Індію різко відмовитись від купівлі алмазів у Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T06:39:00Z
Курс валют 19 листопада: скільки коштують долар, євро та злотий
Комсомольская правда
2024-11-19T06:37:08Z
Повернення до довоєнної сівозміни: ГК Агро-Регіон планує збільшити площі під кукурудзу до 15 тис. га
Agravery
2024-11-19T06:25:20Z
В Україні знизились ціни на соєві боби
AgroNews
2024-11-19T06:09:33Z
Лідером серед фруктів, які вирощують українські виробники стало яблуко
24tv
2024-11-19T06:06:06Z
Надбавка до пенсії: хто може отримати до 1000 грн додатково
ZN UA
2024-11-19T06:02:13Z
Проблема бронювання може вплинути на весняну посівну
AgroPortal
2024-11-19T06:00:00Z
Ринок сої: ціни падають через сезонне насичення, експорт б’є рекорди
Agravery
2024-11-19T05:12:23Z
РФ збільшила кількість носіїв "Калібрів" у Чорному морі: скільки ракет на бортах
TSN
2024-11-19T06:36:32Z
Киянин робив відеоінструкції для ухилянтів — що вирішив суд
InternetUA
2024-11-19T06:28:46Z
Німецька армія отримала один із найбільш захищених танків у світі Leopard 2A7A1
InternetUA
2024-11-19T06:22:31Z
По 4 500 гривень на місяць: для українців підготували нову соцвиплату
24tv
2024-11-19T06:09:51Z
До Українського центру у Баку завітав перший заступник міністра освіти і науки України
УкраинФорм
2024-11-19T06:09:02Z
20 листопада — яке церковне свято, що не варто брати до рук, щоб не накликати на себе біди
TSN
2024-11-19T06:06:38Z
Складено рейтинг країн, які найкраще говорять англійською: українці покращили результат
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T06:00:38Z
Назавжди лишиться 14-річною: у Сумах після ракетного удару загинула Анастасія Боровик
24tv
2024-11-19T06:00:30Z
Такого не було останні 30 років: Росія нарощує потужності з виробництва двигунів для ракет
24tv
2024-11-19T06:00:28Z
Які гарячі страви на Новий рік і Різдво готують в Україні: найкращі ідеї для святкового столу
24tv
2024-11-19T06:09:25Z
5 звичок людини, які вказують на внутрішню мудрість і геніальність
TSN
2024-11-19T06:06:11Z
Салат із пекінської капусти та моркви по-корейськи: геніальний рецепт без майонезу
Политека
2024-11-19T06:01:42Z
Топ-3 грибкових хвороб, що впливають на врожай ягід
AgroPortal
2024-11-19T05:00:05Z
Що відчуває собака, яку залишили вдома саму: болюче зізнання кінолога
GlavRed
2024-11-19T04:27:13Z
Як розбити яйце однією рукою, щоб приготувати собі супербілковий сніданок
24tv
2024-11-19T04:06:27Z
Буде свіжим цілий місяць: знайдено найкращий спосіб, як зберігати корінь імбиру
GlavRed
2024-11-19T01:27:54Z
Ароматний пиріг – це легко: швидке тісто у блендері та одразу в духовку
24tv
2024-11-18T22:54:23Z
Суперметод для очищення кухонної мийки: блогерка розповіла, що саме треба зробити
24tv
2024-11-18T22:19:15Z
Албанія — Україна. Напередодні
Football.ua
2024-11-19T06:02:01Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T05:48:01Z
Ванат тренувався індивідуально перед матчем з Албанією в Лізі націй
Football.ua
2024-11-19T05:24:56Z
"Він не розуміє української": на пресконференції Реброва в Албанії виник мовний скандал
Фокус
2024-11-19T04:06:26Z
Ліга націй-2024/25: визначилися всі учасники 1/4 фіналу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T00:51:05Z
Ліхтенштейн — Сан-Марино 1:3 Відео голів та огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-18T22:57:47Z
Ліга націй: Іспанія в яскравій грі здолала Швейцарію, Данія не пустила Сербію до 1/4 фіналу
TSN
2024-11-18T22:51:45Z
Ліга націй УЄФА. Нічия Хорватії та Португалії, поразка Польщі, перемога Іспанії
УкраинФорм
2024-11-18T22:51:21Z
Ісмайлі — про матч із Україною: Кожна команда, що приїжджає до Албанії, перебуває під тиском
Football.ua
2024-11-18T22:29:40Z
У Первомайську затримали молодика, який побив до смерті родича
Украина Криминальная
2024-11-19T06:42:57Z
Вогняна заграва та потужні вибухи: вночі був атакований арсенал ГРАУ на Брянщині
GlavRed
2024-11-19T06:27:41Z
Військовий не повернувся до частини після лікування: суд призначив йому покарання
Политека
2024-11-19T06:27:19Z
У Брянській області БпЛА атакували ракетний арсенал: гриміли вибухи
TSN
2024-11-19T06:21:02Z
Унаслідок атаки безпілотників у Глухові загинули шестеро людей, ще 12 - поранені
УкраинФорм
2024-11-19T05:36:08Z
У Росії палають склади ГРАУ під Брянськом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T05:33:37Z
Спаплюжила могилу батька через конфлікт: на Одещині судили жінку
Политека
2024-11-19T05:31:29Z
Нічні вибухи у Києві, просування Росії біля кількох населених пунктів: хронологія 1000 дня війни
24tv
2024-11-19T04:30:48Z
Росія вдарила по Глухову на Сумщині, під завалами знаходяться люди
Комсомольская правда
2024-11-19T04:25:57Z
Як миттєво прискорити зарядку смартфона: простий лайфхак
InternetUA
2024-11-19T06:41:06Z
Як захистити свій Viber від шахраїв і хакерів: корисні поради
Политека
2024-11-19T06:40:13Z
Де заховалася цифра 3 серед вісімок: лише справжній детектив знайде відповідь
GlavRed
2024-11-19T06:27:35Z
OnePlus випустить Pad Pro з 13-дюймовим дисплеєм
Portaltele
2024-11-19T06:09:31Z
Toyota розробила технологію для зниження втрат палива в автомобілях на рідкому водні
Portaltele
2024-11-19T06:09:02Z
Як зарядити телефон, коли немає електрики: 5 способів, доступні всім
InternetUA
2024-11-19T06:02:02Z
Індія оштрафувала Meta на понад $25 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-19T05:18:37Z
Штучний фотосинтез може змінити виробництво електроенергії
Portaltele
2024-11-19T05:10:41Z
Наступна версія iPad Air може отримати революційний дисплей
InternetUA
2024-11-19T05:02:58Z
Suzuki Vitara Hybrid: нові можливості
Корреспондент
2024-11-19T06:03:03Z
Абсолютно Toyota Camry вже в Україні: комплектації та ціни
ЗаРулем
2024-11-19T05:09:51Z
30-секундна хитрість допоможе водіям позбутись найпоширенішої проблеми взимку
24tv
2024-11-18T21:18:02Z
Першим серійним автівкам «Таврія» виповнилося 37 років
AutoCentre
2024-11-18T20:09:56Z
Комунальники прифронтового Слов'янська купили люксовий джип за понад 2 млн грн, деталі
Фокус
2024-11-18T19:12:57Z
Розбирають як гарячі пиріжки: Xiaomi вже передала замовникам 100 тис. електромобілів SU7 та вкотре збільшила план на 2024 рік
ITC
2024-11-18T18:46:57Z
Audi RS6 Avant GT вразив Київ
360ua.news
2024-11-18T18:27:51Z
Нові самоскиди від японських партнерів допоможуть у відновленні критичної інфраструктури
AutoCentre
2024-11-18T18:10:50Z
Porsche представила ексклюзивну версію 911 Dakar
AutoCentre
2024-11-18T17:54:33Z