MY.UAНовини
Полк «Азов» та російські фейки
Полк «Азов» та російські фейки

Полк «Азов» та російські фейки

Колонка ґрунтується на матеріалах аналітичного дослідження "‎Рух АЗОВ в Україні. Правдива історія без російських фейків та пропаганди", створеного фахівцями "‎Ukrainian Struggle Centre" у 2022 році як посібник для журналістів щодо найбільшого націоналістичного формування, яке діє на сьогодні в Україні.

На початку повномасштабного вторгнення в Україну російська пропаганда заочно обрала у якості своїх головних противників українських націоналістів, персоналізуючи їх в образі полку Національної Гвардії "‎Азов".

Подібний крок зіграв з країною-агресором злий жарт – в ході активних бойових дій у Маріуполі саме бійці "‎Азову" відіграють ключову роль в організації українського спротиву російським військам на цій ділянці фронту.

Не здатні перемогти "‎Азов" на полі бою, росіяни вдаються до грубих маніпуляцій щодо сутності цього українського військового добровольчого формування. В мережі створені десятки та сотні фейків різними мовами, в яких "‎Азов" безпідставно звинувачується в "‎неонацизмі", "‎антисемітизмі", "‎расизмі" та інших речах, неприйнятних у 21 сторіччі.

Подібна брудна дискредитуюча кампанія розпочалась росіянами не сьогодні.

Ще у 2014 році, коли новостворений "‎Азов" в ході військової операції вибив російські сили з Маріуполя та розгромив війська країни-агресора на Широкинському напрямку, режим Путіна почав навʼязувати, насамперед серед представників іноземної преси, думку щодо "‎неонацистської" сутності "‎Азову". 

Використовуючи фейкові твердження та мережу своїх політичних агентів за кордоном, Росія в інформаційному середовищі фактично сконструювала альтернативний "‎Azov Battalion", який немає нічого спільного з реальною діяльністю українського полку "‎Азов".

В інтерпретації росіян в Україні нібито діє некерований неонацистський рух, котрий активно просуває на державному рівні ксенофобію. Ключові тези, які при цьому використовує російська дезінформація:

1 – Символіка

На шевронах добровольчого батальйону Міністерства Внутрішніх Справ (МВС) України, а згодом Окремого загону спеціального призначення (ОЗСП) Національної Гвардії України (НГУ) "Азов" присутня монограма у вигляді двох літер ("‎І" та "‎N"). Росіяни безпідставно ототожнюють цей символ з так званою руною "‎Wolfsangel", що була притаманна деяким формуванням нацистської Німеччини під час Другої світової війни. 

Насправді ж, як на старих шевронах та прапорах "‎Азову" у 2014 році, так і на нинішніх у 2022 році, розміщений знак під назвою "‎Ідея Нації", добре відомий в Україні з часів Середньовіччя. Це монограма, утворена з двох літер "‎І" та "‎N" в тому вигляді, які вони мали ще в період вживання староукраїнського алфавіту (до XVIII ст.). 

Українські аристократичні родини використовували цей знак як елемент своїх гербів. Вони наведені у  гербовій збірці Альберта Віюка-Кояловича "Herbarz rycerstwa Wielkiego Księstwa Litewskiego" 1650 р. – такі герби використовували роди Ольшевських, Гурків, Войнів-Ясеницьких та Біликовичів. Ці сімʼї мешкали на території Волині та Київщини. Але відомі і більш ранні приклади уживання цього гербу – наприклад з гербовим символом, що повністю відповідає символу Ідея Нації, була печатка земського судді Андрія Біликовича 1601 р.

Після відновлення незалежності України в 1991 році різні українські націоналістичні та консервативні сили почали використовувати знак "‎Ідея Нації" як неформальну емблему українського націоналізму загалом. В їхній інтерпретації він означає обіцянку бути вірним власному народу до самої смерті та захищати його від будь-яких ворогів. 

Саме завдяки активним зусиллям цього середовища "‎Ідея Нації" отримала своє поширення в Україні, а пізніше й потрапила в офіційну символіку полку "‎Азов".   

Читайте також: Нам не потрібні слова, а потрібні дії. Що кажуть матері й дружини захисників з "Азовсталі"

2 – Ідеологія

Росіяни навʼязують думку, що бійці "‎Азову" дотримуються якихось постулатів, створених з мішанини расизму, неонацизму, антисемітизму та іншої ксенофобії. При чому російська пропаганда сама час від часу плутається у твердженнях, чи є у їхнього фейкового "‎Azov Battalion" якийсь цілісний світогляд.

За роки дезінформації жодних методичних матеріалів, які б документально підтверджували нетерпимість "‎Азову" до інших рас та націй, інформаційними агентами Путіна опубліковано не було.

Натомість при аналізі публічних соцмереж як дійсних, так і колишніх бійців полку "‎Азов" швидко стає зрозуміло, що єдина ідеологія, поширена в підрозділі – це український націоналізм. При чому не в етнічному сенсі, а в сучасній європейській інтерпретації, тобто більше подібній до громадянського американського патріотизму.

Українські націоналісти як загалом, так і окремі бійці полку "‎Азов", позиціонують себе правонаступниками Організації Українських Націоналістів і Української Повстанської Армії (визвольний мілітарно-політичний рух, заснований в ХХ сторіччі для боротьби за відновлення незалежності України, аналогічний за своєю сутністю до Шинн Фейн та Ірландської Республіканської Армії), але є більш відкритими до співробітництва з іншими народами.

Від своїх попередників сучасні націоналісти взяли перш за все теоретичний базис, викладений в публіцистичних творах "‎Самостійна Україна" (автор Микола Міхновський, що перший проголосив ідею повної державної незалежності українців в ХХ сторіччі) та "‎Ідея та Чин України" (автор Дмитро Мирон-Орлик, вбитий гестапо під час нацистської окупації Києва у 1942 році).

В лавах "‎Азову" служили і служать представники багатьох національностей крім українців, в тому числі грузинів, хорватів, греків, росіян, білорусів, молдаван, вірмен, албанців, німців, шведів, англійців, французів й багатьох інших, що на рівні спільноти виключає будь-які речі, повʼязані з ксенофобією та міжнаціональною ворожнечею. 

Читайте також: Поки "суркіси" рятують свої "годинники", наші воїни рятують країну

3 – Організація

Російські ЗМІ позиціонують "‎Азов" як ніким неконтрольоване збройне утворення, яке при цьому має великий вплив на формування державної політики в Україні.

Задля своїх маніпуляцій російська пропаганда свідомо приховує той факт, що "‎Азов" має офіційний статус підрозділу Національної Гвардії України та підпорядковується Президенту України та виконує його накази, як Верховного Головнокомандувача.

"‎Азов" було створено у 2014 році як батальйон патрульної служби міліції особливого призначення Міністерства внутрішніх справ (МВС) України. Пізніше він був розширений до полку МВС і наприкінці 2014 р. перейшов до складу Національної Гвардії України, як Окремий загін спеціального призначення "Азов" військової частини 3057 НГУ.

За весь час свого існування "‎Азов" не мав якихось особливих привілеїв чи окремої ієрархії. Численні перевірки ОЗСП НГУ "Азов" інспекціями Генерального штабу ЗСУ, командувача НГУ і навіть послів і військових аташе Вишеградської четвірки – Польща, Угорщина, Словаччина, Чехія, які у 2016 р. не виявили в ОЗСП "Азов" жодних ознак неконтрольованості чи анархії.

Натомість полк "‎Азов" навпаки відрізнявся високою організованістю та вмотивованістю особового складу. Це пояснюється перш за все тим, що він складається з добровольців та має високі критерії до вступу, розроблені на основі стандартів НАТО. В цьому твердженні легко переконатись, якщо подивитись на характер бойових дій у Маріуполі, де вже понад два місяці полк "‎Азов" успішно воює проти переважаючої кількості російських військ.

Як офіційне збройне формування "‎Азов" не має окремої ідеології, проте на неформальному рівні в підрозділі широко розповсюджені ідеї українського націоналізму. Це зумовлено, як історією самого "‎Азову" (у 2014 році батальйон був сформований під командуванням Андрія Білецького, громадського діяча націоналістичного спрямування та політвʼязня режиму Віктора Януковича), так і історичним контекстом України загалом.

Підпорядкованість вищому військовому командуванню виключає будь-яку політичну діяльність полку "‎Азов".

Натомість Росія використовує інформацію щодо активності вихідців з цього підрозділу, які після демобілізації заснували партію "‎Національний Корпус" та ще ряд громадських формувань, з метою позиціювання "‎Азову" саме як саме політичного руху. Це твердження не має під собою ніякого підґрунтя.

Політична партія "‎Національний Корпус", як свого часу батальйон "‎Азов", дійсно заснована однією й тією самою людиною – Андрієм Білецьким. Проте з моменту заснування партійної структури Білецький вже не був військовим. Він разом зі своїми побратимами, більшість з яких також служили в "‎Азові", мав повне право займатись окремою громадською діяльністю. Спільні цінності та спільні імена серед засновників – ось єдиний звʼязок між партією "‎Національний Корпус" та полком "‎Азов".

В будь-якому разі на сьогоднішній момент в Україні населення зайнято не політикою, а захистом власної землі від окупації.

Партійні функціонери "‎Національного Корпусу" або воюють на фронті проти Росії, або організовують роботу численних волонтерських центрів.

Андрій Білецький разом з іншими ветеранами "‎Азову" також взяв до рук зброю і став на захист держави. В Україні наразі існують різні військові підрозділи, які умовно можна називати "‎силами Азов", бо вони засновані ветеранами полку "‎Азов".

Ці підрозділи мають окрему структуру організації, як то полк Сил Спеціальних Операцій (ССО) "‎Азов-Київ" чи 98 батальйон територіальної оборони "‎Азов", проте всі без виключення підпорядковуються Генеральному штабу Збройних Сил України та виконують визначені ним бойові завдання на передовій. 

***

Для виправдання агресивного вторгнення в Україну Росії вигідно представляти війну як "‎хрестовий похід проти нацизму". З цією метою росіяни не гребують тотальною дезінформацією на всіх рівнях.

Полк "‎Азов", який героїчно боронить Маріуполь та захищає цивільне населення від геноциду, організованого режимом Путіна проти українців, на сьогоднішній момент є ключовою ціллю для маніпуляцій російської пропаганди.

Важливо розуміти – російська дезінформація стосовно "‎Азову" має багато вимірів. Це не лише фейкові статті та коментарі від ботів у соцмережах, а й дискредитуюча робота з боку окремих громадсько-політичних діячів у партіях та навіть правозахисницьких організаціях.

Росія в різних країнах щедро фінансує політиків з маргінальним баченням світу лише з однією метою – бути провідниками інтересів Кремля, в список котрих зокрема входить завдання безпідставно звинувачувати українських військових у "‎нацизмі" та культивувати образ полку "‎Азов" як ксенофобів.

В нинішніх умовах саме на журналістах лежить відповідальність за обʼєктивне висвітлення сутності полку "‎Азов". Не сліпо передруковувати російські фейки про "‎Azov Battalion", які у великій кількості різними мовами створені з 2014 року, а контактувати напряму з бійцями підрозділу та послуговуватись фактами – ось що повинні робити досліджувачі. 

Як світ перемагає темряву, так і правда завжди перемагає брехню, і завдання журналістської спільноти зробити максимум, щоб це сталось якнайшвидше. 

Аліна Стара, "Українська правда"

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
17 депутатів із підозрами НАБУ проголосували за ліквідацію незалежності антикорупційних органів, - ЗМІ
Gazeta UA
2025-07-23T17:18:58Z
У Туреччині розпочався новий раунд переговорів між Україною та РФ
TSN
2025-07-23T17:18:51Z
«Газпром» коштує дешевше іграшки: експерт розповів, як росія втратила довіру світу
Политека
2025-07-23T17:18:21Z
Може зникнути за рік: Загородній розповів, хто може знищити Росію
Telegraf
2025-07-23T17:18:18Z
Терорист Гіркін назвав, що є «оплотом русского міра» в Україні
TSN
2025-07-23T17:18:08Z
Порушення під час акцій протестів у вівторок не зафіксовані - Клименко
УкраинФорм
2025-07-23T17:15:41Z
"Жодних компромісів": у Єврокомісії розповіли, як відреагувала Урсула фон дер Ляєн на закон про НАБУ та САП
Telegraf
2025-07-23T17:15:31Z
«Чого ви переживаєте за агентів ФСБ?»: що говорили в телемарафоні та на Суспільному про ситуацію навколо НАБУ і САП
Детектор М
2025-07-23T17:15:25Z
Справа про розкрадання грошей для тяжкохворих. Затримано ексочільника департаменту КМДА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T17:12:28Z
Йдуть не дуже свіжі, – військовий розповів, як росіяни здійснюють штурми
24tv
2025-07-23T17:00:47Z
Місцева пожежна команда на Одещині отримала цікавий автомобіль
AutoCentre
2025-07-23T16:51:32Z
У Краматорську залишаються 53 тисячі людей: ОВА закликає їх якнайшвидше евакуюватись
Фокус
2025-07-23T16:42:48Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на тиждень з 24 по 30 липня: синоптики розповіли, до чого готуватися українцям
Политека
2025-07-23T16:30:30Z
Графік відключення світла в Київській області з 24 по 25 липня: де не буде електроенергії
Политека
2025-07-23T16:15:59Z
Ворог упродовж дня бив по двох районах Дніпропетровщини, пошкоджене фермерське господарство
УкраинФорм
2025-07-23T16:00:48Z
Графік відключення світла на тиждень 24-30 липня в Харківській області: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-23T16:00:15Z
Нажився на війні: мешканець Харківщини отримав з бюджету понад ₴600 тисяч за псевдоруйнування
Украина Криминальная
2025-07-23T15:57:39Z
Випічку з "родзинками" чи "ізюмом" полюбляють українці
24tv
2025-07-23T17:00:51Z
Небезпечні маршрути: які гори краще обійти стороною
24tv
2025-07-23T17:00:12Z
Що робити у серпні-2025, щоб змінити своє життя: ритуали, які працюють
Знай
2025-07-23T16:51:58Z
Як на середземноморському курорті: унікальне містечко на Дністрі, яке потрібно відвідати цього літа
Telegraf
2025-07-23T16:36:08Z
Щури втечуть самі: 7 рослин, які найбільше відлякують гризунів
24tv
2025-07-23T16:18:33Z
Головоломка для найуважніших: знайдіть три відмінності між зображеннями дівчини
Gazeta UA
2025-07-23T15:42:31Z
Як виростити абрикос із кісточки вдома: покрокова інструкція для початківців
TSN
2025-07-23T15:36:03Z
Тиха втеча від шумного мегаполіса: яке місто ідеальне для єднання з природою
24tv
2025-07-23T15:27:25Z
Блакитна вода і піщані пляжі: у центрі України є неймовірно красиве озеро, вхід куди коштує 50 гривень
Telegraf
2025-07-23T15:15:54Z
Обезголовлений кажан і розстріляні коти: факти із життя Оззі Озборна, які шокують
24tv
2025-07-23T17:15:06Z
Де зараз зірка шоу "Довгоносиків" – Віктор Андрієнко, який покинув родину на 5 років
24tv
2025-07-23T16:33:03Z
Оззі, який ніколи не старався занадто
Лига
2025-07-23T16:30:07Z
Klavdia Petrivna відповіла, чи планує взяти участь у Нацвідборі на Євробачення
24tv
2025-07-23T15:48:18Z
На кінофестивалі в Торонто відбудеться світова прем'єра українського фільму «За перемогу!»
УкраинФорм
2025-07-23T15:48:04Z
Підібрали на вулиці: собака на ім"я Далі стала художницею і підкорює світ мистецтва
Фокус
2025-07-23T15:42:48Z
До програми 31-го Сараєвського кінофестивалю увійшли чотири українські фільми
УкраинФорм
2025-07-23T15:15:51Z
Який Mini LED телевізор краще купити: експерти порівняли популярні моделі
Фокус
2025-07-23T15:15:10Z
"Розпалив" дискусію і розділив думки дизайнерів: суперечливий декор камінної полиці Єви Мендес
24tv
2025-07-23T15:12:18Z
Музика проти деменції: знайшли безпечну альтернативу лікам
24tv
2025-07-23T16:09:17Z
Не лише лікує, а запобігає: створили універсальну вакцину проти раку
24tv
2025-07-23T15:57:05Z
Спалах кору зафіксовано в Україні: де найвищі показники захворюваності
Фокус
2025-07-23T15:36:37Z
На Сумщині зробили безбар'єрним Охтирський центр первинної меддопомоги
УкраинФорм
2025-07-23T15:30:10Z
Як позбутися кліщів у дворі: дієві поради
24tv
2025-07-23T15:06:21Z
Як зберегти літню засмагу до зими: ці поради точно допоможуть
24tv
2025-07-23T14:51:34Z
Як підняти тиск швидко в домашніх умовах
24tv
2025-07-23T14:18:31Z
Як уникнути вигорання волосся на сонці: будьте влітку обережними
24tv
2025-07-23T13:12:42Z
Експерти назвали 6 заборонених тем для чатботів
InternetUA
2025-07-23T13:03:11Z
Міноборони вперше показало мобільні комплекси для обслуговування F-16
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T17:15:52Z
На такому можна в Румунію? Чоловік на параплані літав над Києвом і насмішив мережу
Telegraf
2025-07-23T17:12:08Z
У печерах Києво-Печерської лаври відбулося перше богослужіння ПЦУ
УкраинФорм
2025-07-23T17:06:45Z
Пенсія за вислугу років: що змінилося для вчителів та вихователів у 2025 році
Хвиля
2025-07-23T17:06:33Z
Журналістку Hromadske Мар’яну П’єцух атакують онлайн через матеріали про УПЦ, війну та національну ідентичність
Детектор М
2025-07-23T17:03:37Z
Український паспорт піднявся на три позиції у світовому рейтингу
Gazeta UA
2025-07-23T17:03:11Z
Перехоплювачі не підходять для відбиття масових атак: Касьянов закликав спрямувати кошти на модернізацію ракет
ZN UA
2025-07-23T16:54:40Z
Чому християнам не слід вживати вислів "Нехай земля буде тобі пухом"
24tv
2025-07-23T16:48:53Z
Пенсіонери, які працювали за кордоном, мають подати спеціальну заяву
24tv
2025-07-23T16:45:04Z
У Києві затримали адміна російськомовного форуму для кіберзлочинців
1News
2025-07-23T17:15:46Z
На Херсонщині росіяни атакували з дрона авто, поранений цивільний
УкраинФорм
2025-07-23T17:06:35Z
Під час катастрофічної пожежі в аеропорту Лондона директор проспав екстрені дзвінки
24tv
2025-07-23T17:03:25Z
Біля грецького Коринфа оголосили додаткові евакуації через лісову пожежу
Европейская правда
2025-07-23T16:49:59Z
У Білозерці на Херсонщині внаслідок російського обстрілу пошкоджений дитячий садок
УкраинФорм
2025-07-23T16:21:47Z
15 років тюрми отримала підпалювачка, яка виконувала замовлення росіян у Харкові
Мій Харків
2025-07-23T16:18:20Z
Гусакову готують підозру у шахрайстві та відмиванні коштів - прокурор
Gazeta UA
2025-07-23T16:15:24Z
На Харківщині за шахрайство судитимуть чоловіка, який пробив стіни свого будинку, щоб отримати компенсацію за зруйновне житло
Мій Харків
2025-07-23T16:04:28Z
Україна та Чехія спільно викрили злочинну мережу телефонних аферистів
360ua.news
2025-07-23T16:00:37Z
Новий графік поїздів у Кіровоградській області: кому доведеться звикати до змін
Политека
2025-07-23T17:00:29Z
Кредит на житло: вторинка падає, а новобудови набирають обертів
24tv
2025-07-23T17:00:03Z
Голодні ігри: чому українці масово скаржаться на відсутність квитків на потяги "Укрзалізниці"
24tv
2025-07-23T16:51:53Z
ЗМІ: Євросоюз і США близькі до угоди про 15-відсотковий тариф
Европейская правда
2025-07-23T16:49:50Z
Названо країну, яка стала головним імпортером мазуту з Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T16:45:12Z
Молочка на вагу золота: українців попередили про зростання цін на цінний продукт
GlavRed
2025-07-23T16:27:26Z
Євро продовжує набирати обертів: в Україні переписали ціни на валюту
GlavRed
2025-07-23T16:21:57Z
Як Росія заробляє на "партнерах": аналітики InformNapalm викрили схеми завищення цін
24tv
2025-07-23T16:03:01Z
Британські фермери переключилися на гібридне жито
AgroPortal
2025-07-23T16:00:32Z
Легенда Фіорентини наклав на себе руки: тіло знайшли у будинку
24tv
2025-07-23T17:18:46Z
Шпажистка Влада Харькова стала чемпіонкою світу-2025 з фехтування
УкраинФорм
2025-07-23T17:18:01Z
Наче виправдання: тренер Дюбуа відреагував на чутки про вечірку перед боєм з Усиком
24tv
2025-07-23T17:09:52Z
485 матчів позаду: Янг готується до нового виклику в Іпсвічі
Football.ua
2025-07-23T17:06:53Z
ЄЮОФ-2025. Дзюдоїсти здобули «золото» та «бронзу»
УкраинФорм
2025-07-23T17:06:06Z
Барселона оголосила про підписання Рашфорда
Football.ua
2025-07-23T17:00:45Z
Ньюкасл не здається: друга спроба підписати Віссу
Football.ua
2025-07-23T16:37:17Z
Харькова гарантувала собі нагороду чемпіонату світу з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T16:24:07Z
Гато погодився приєднатися до Челсі — Романо
Football.ua
2025-07-23T16:22:23Z
Забуті фішки Android — 5 функцій, які безслідно зникли
InternetUA
2025-07-23T17:06:59Z
Одразу два метеорні потоки поєднаються у небі в одну ніч: як спостерігати за видовищем
24tv
2025-07-23T17:03:58Z
Студенти показали дрон, який може переходити з повітря у воду
24tv
2025-07-23T16:37:22Z
У Китаї вперше у світі протестували 6G інтернет
InternetUA
2025-07-23T16:13:09Z
Що насправді лякає Сема Альтмана у фінансовій системі — і до чого тут ШІ
InternetUA
2025-07-23T15:48:28Z
Учені нарешті знайшли мільйони тонн зниклого пластику
24tv
2025-07-23T15:33:15Z
Не кажуть "алло" і мовчать у слухавку: якими є нові правила телефонних розмов у молоді
24tv
2025-07-23T15:24:26Z
13 прихованих функцій iOS 26, які спрощують життя з iPhone
InternetUA
2025-07-23T15:22:34Z
"Думали, що то "Шахед", а то сусід": над Києвом чоловік літав на парашуті, – соцмережі
24tv
2025-07-23T15:03:18Z
Аукціон на Acura Integra Type R досягнув позначки в 120 тисяч доларів і ціна продовжує зростати
Топ Жир
2025-07-23T17:18:27Z
Ціна $7300 і заводське ГБО: представлено доступний позашляховий мінівен Renault
Фокус
2025-07-23T17:15:48Z
Стильний обвіс для нового Jimny надає компактному позашляховику вигляду легендарного класика
Топ Жир
2025-07-23T16:33:28Z
Чи можна ставити в авто акумулятор іншої ємності: експерти розкрили подробиці
GlavRed
2025-07-23T16:30:46Z
Ferrari, Aston Martin та Rolls-Royce: на яких авто їздив Оззі Озборн
Фокус
2025-07-23T16:15:05Z
Як правильно сидіти за кермом, щоб вижити у разі ДТП: поради, які можуть зберегти життя
Фокус
2025-07-23T16:06:27Z
Покупці сподівалися на нижчу ціну для Hyundai Ioniq 6 N, але реальність виявилася іншою
Топ Жир
2025-07-23T16:03:14Z
Як вигідно обслуговувати авто: п’ять рішень від LIQUI MOLY
AutoCentre
2025-07-23T15:42:05Z
General Motors звинувачують у таємному зборі та продажу даних про водіїв
Топ Жир
2025-07-23T15:18:19Z