MY.UAНовини
Розгляд заявки України на вступ до ЄС: які подальші кроки
Розгляд заявки України на вступ до ЄС: які подальші кроки

Розгляд заявки України на вступ до ЄС: які подальші кроки

Президентка Єврокомісії фон дер Ляєн та президент України Зеленський у Києві, 8 квітня 2022 року

Україна завершує заповнення опитувальників щодо статусу кандидата на вступ до ЄС

Україна до кінця цього тижня завершить заповнення другої частини опитувальника щодо її заявки на членство у ЄС. Про це 2 травня повідомила віцепрем'єрка з євроінтеграції України Ольга Стефанішина. Для чого потрібні ці анкети та як далі розглядатимуть заявку України на вступ до ЄС, пояснює DW.

Перший опитувальник щодо статусу кандидата на вступ до ЄС

Перший опитувальник складається з політичної та економічної частини. У першій з них питання стосуються політичної системи України з великою увагою до незалежності судової системи, боротьби з корупцією та дотримання прав людини. Тобто йдеться про те, як саме в Україні функціонує демократія та правова держава.

Друга частина першого опитувальника суттєво коротша, вона намагається з'ясувати стан економіки та фінансів, зокрема бізнес-клімат, стан приватизації та які є можливості державного втручання в економіку. Головна ідея – дізнатися, чи здатна українська економіка витримувати конкурентний тиск, котрий існує в Євросоюзі.

У першому опитувальнику загалом майже 370 запитань на близько 40 сторінках. Не дивно, що відповіді України на нього зібрані у двох грубих томах. Їх президент України Володимир Зеленський передав керівнику представництва ЄС в Україні Матті Маасікасу 18 квітня – за рекордних 10 днів після отримання першого опитувальника.

Другий опитувальник: право ЄС в Україні

На другий опитувальник, переданий 13 квітня, потрібно більше часу. Адже він набагато більший: майже 240 сторінок з приблизно двома тисячами запитань. Ця частина присвячена праву ЄС, яке називається acquis. Таким чином Єврокомісія прагне з'ясувати, які норми та правила діють в Україні та наскільки впроваджене у ній європейське законодавство.

Запитання розбиті на 33 глави. Це такі саме глави, за якими згодом мають вестися переговори про вступ до ЄС, наприклад, свобода руху товарів, система оподаткування чи довкілля та зміна клімату.

Питання законодавства Євросоюзу не є новим для України, бо вона вже не один рік впроваджує його у рамках угоди про асоціацію. Наприклад, в Україні вже діють незалежні оператори систем передачі електроенергії та газу. А у зовнішній та безпековій політиці Київ регулярно долучається до санкцій Євросоюзу, причому не лише проти Росії, але також, наприклад, щодо Ірану чи М'янми.

Звісно, на відповіді матиме свій вплив і війна. Адже є запитання про рівень нафтових резервів у відповідності до норм ЄС або про стан автодоріг і залізниці. Як відомо, російські війська активно атакують і знищують як нафтові сховища в Україні, так і її транспортну інфраструктуру.

Єврокомісія готує висновок щодо заявки України на вступ до ЄС

На основі наданих Україною відповідей Єврокомісія готує свій висновок – аби, як заявила її президентка Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen), отримати «чітку картину ситуації в країні та чи вона виконує, наприклад, Копенгагенські критерії».

Примітно, що в Брюсселі вже опрацьовують відповіді України. Коли фон дер Ляєн привезла до Києва першу частину опитувальника, вона пообіцяла: «Ми прискоримо цей процес настільки, наскільки це можливо, дбаючи водночас, що всі умови будуть дотримані». Речниця Єврокомісії з питань сусідства та розширення Ана Пісонеро підтвердила у коментарі DW обіцянку фон дер Ляєн «завершити підготовку висновку протягом тижнів, а не років». «Ми не працюємо за нормальних обставин», – додала вона.

Насправді весь процес іде паралельно: українська влада почала готувати свої відповіді ще до того, як отримала опитувальник. І під час його заповнення чиновники в Києві та Брюсселі перебувають у постійному контакті та можуть коригувати цей процес, аби відповіді надавали саме ту інформацію, якої потребує Єврокомісія.

Яким може бути висновок щодо заявки України?

Опитувальники та відповіді на них є конфіденційними документами. Натомість свій висновок Єврокомісія публікує – після того, як його затвердить колегія єврокомісарів. Над своїми відповідями на аналогічні опитувальники працюють і Грузія та Молдова.

Яким може бути висновок Єврокомісії? Імовірними є два варіанти. Перший – рекомендувати надання статусу кандидата. Другий – дати низку рекомендацій, якщо брюссельські чиновники вирішать, що країна не готова. Саме так сталося, наприклад, з Боснією і Герцеговиною. Висновок Єврокомісії визнав Боснію і Герцеговину недостатньо готовою та надав 14 рекомендацій. Ця країна досі вважається лише потенційним кандидатом.

Саміт ЄС у червні може розглянути питання членства України

Перебуваючи в Києві 20 квітня, президент Європейської Ради Шарль Мішель заявив: «Єврокомісія має опублікувати висновок щодо цієї заявки (України на членство у ЄС. – Ред.) до кінця червня. Ми візьмемо до уваги момент, коли Єврокомісія опублікує цей висновок, і я вирішу, коли буде доречно поставити цю тему на порядок денний».

У Єврокомісії нема чітких строків, за які вона зобов'язана підготувати висновок. Але кінець червня справді є важливим орієнтиром, бо 23-24 числа у Брюсселі відбудеться саміт ЄС, який формально називається Європейською Радою. Це найбільш ранній термін, коли питання статусу кандидата для України можуть розглянути. Якщо ж на червень не встигнуть, то справа перейде на осінь. З середини липня по кінець серпня в Брюсселі – час літньої перерви, а наступний черговий саміт ЄС відбудеться у кінці жовтня. Аби встигнути на літній саміт, Єврокомісії треба опублікувати свій висновок у першій половині – в середині червня. З огляду на заяви фон дер Ляєн, цей строк є реалістичним.

«Ми цілковито здатні, і Єврокомісія повністю здатна забезпечити, щоб усі процедури були зроблені перед самітом у червні», – зазначила Стефанішина в інтерв'ю виданню Euractiv.

Чи є у ЄС згода на надання Україні статусу кандидата на членство

Позитивний висновок Єврокомісії ще не означатиме надання статусу кандидата. Бо далі справа перейде на розгляд держав ЄС, які й ухвалюють остаточне рішення, чи надавати статус кандидата. Для цього потрібна одностайна згода – консенсус необхідний на всіх етапах руху до членства у Євросоюзі. «Не секрет, що є різні думки та чутливі питання за столом Європейської Ради щодо принципу розширення», – зазначив Мішель.

Він обіцяє діяти якомога швидше, але лише тоді, коли у ЄС до цього будуть готові. Своїми обережними заявами Мішель натякає, що на червневому саміті питання статусу кандидата можуть і не розглядати, адже все залежить від позиції держав Євросоюзу. Досі ж серед них не було єдності.

Формально вирішує, чи надавати Україні статус кандидата, Рада ЄС. Але свою згоду має обов'язково дати й саміт. За даними джерел DW, поки що неясно, чи піде питання спершу на розгляд Ради Євросоюзу, а чи одразу лідерів 27 країн.

Якщо ж Україна отримає у червні статус кандидата, то важливо розуміти, що після цього робота зі вступу до ЄС лише почнеться по-справжньому. І навіть за найшвидших темпів вона триватиме багато років.

Джерело: Deutsche Welle

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Билоус, обвиненный в домогательствах, ставит пьесу Корчинского в театре "Культ"
Комсомольская правда
2025-09-15T12:31:59Z
На фронте погиб артист Львовской оперы Дмитрий Пасечник
Комсомольская правда
2025-09-15T12:21:34Z
Дочь Анастасии Заворотнюк рассказала правду о своем диагнозе
Фокус
2025-09-15T12:15:16Z
Марина Бех и Михаил Романчук впервые станут родителями
Комсомольская правда
2025-09-15T12:15:14Z
Даша Квиткова показалась под капельницей и посмеялась над разницей в возрасте с женихом
TSN
2025-09-15T11:51:36Z
Маша Ефросинина раскрыла истинную причину закрытия своего бизнеса после пяти лет существования
TSN
2025-09-15T11:18:33Z
Диван подождет: куда пойти в Киеве на этой неделе, 15 – 19 сентября
VGorode
2025-09-15T11:00:47Z
Жила без почки и тяжело болела: где похоронена и как выглядит могила украинской певицы Кириченко
Telegraf
2025-09-15T10:15:54Z
Лауреаты премии «Эмми»
Кино-Театр
2025-09-15T10:06:26Z
Соглашение о недрах: делегации США показали месторождения
Корреспондент
2025-09-15T12:30:53Z
Гетманцев: «Реальный прожиточный минимум для украинцев — 10–12 тысяч гривен»
Новости Украины
2025-09-15T12:12:21Z
Уборка зерновых в Украине идет активными темпами: данные Минэкономики
Хвиля
2025-09-15T11:51:30Z
Аналитики снизили прогноз курса доллара
Gazeta UA
2025-09-15T11:42:48Z
Экстремальная летняя погода в Европе привела к убыткам в размере 43 млрд евро
Европейская правда
2025-09-15T11:09:18Z
Как правительство планирует обеспечить социальные выплаты в 2026 году - ответ Гетманцева
Gazeta UA
2025-09-15T10:36:24Z
"Зерно за авто": СМИ узнали о бартере между Россией и Китаем
Корреспондент
2025-09-15T10:06:31Z
Reuters: Санкции возродили в РФ бартерную торговлю. В 1990-х это посеяло хаос в экономике
Лига
2025-09-15T09:57:39Z
"Не стоит себя обманывать, инвестор не придет": когда начнется настоящее восстановление Украины
Comments UA
2025-09-15T09:57:07Z
Американские военные неожиданно приехали в Беларусь, чтобы наблюдать за военными учениями с Россией — Reuters
ZN UA
2025-09-15T12:33:04Z
Разведка РФ намекает на повторение «майдана»: в какой стране Европы может взорваться
Comments UA
2025-09-15T12:27:44Z
Премьер Швеции обвинил Орбана в "возмутительной лжи" в отношении системы правосудия
Европейская правда
2025-09-15T12:27:03Z
Украина тратит только за день войны около 172 млн долларов или 5-7 млрд гривен, – Александр Мусиенко
Знай
2025-09-15T12:21:38Z
ГУР стоит за кибератаками на российские ресурсы во время выборов губернаторов
Комсомольская правда
2025-09-15T12:18:56Z
У Путина есть три сценария: названы серьезные риски после учений "Запад - 2025"
Comments UA
2025-09-15T12:18:33Z
Новый Майдан: как Россия пытается организовать управляемые протесты в Украине
Фокус
2025-09-15T12:15:33Z
Атаками на Польшу Путин пошел ва-банк: от чего теперь будет зависеть дальнейшее течение событий
Comments UA
2025-09-15T12:06:45Z
Россия нанесла удар по Краматорску ФАБ-250: 9 человек ранены
Новости Украины
2025-09-15T12:00:22Z
Обещал снять с розыска и оформить непригодность к службе: на Ивано-Франковщине задержали депутата, работающего в ТЦК
ZN UA
2025-09-15T12:31:10Z
В Таиланде кошку «арестовали» за нападение на полицейских и сняли отпечатки лап
Новости Украины
2025-09-15T12:21:01Z
В Киеве пьяная водитель наехала на военную и скрылась с места ДТП
Comments UA
2025-09-15T11:24:59Z
Под Киевом произошел взрыв возле свалки: есть жертвы
TSN
2025-09-15T11:15:21Z
СМИ узнали о последствиях атаки на заводы в Уфе
Корреспондент
2025-09-15T11:15:01Z
Житель Сумщины заказал убийство экс-возлюбленной: чем это закончилось
TSN
2025-09-15T11:06:37Z
На Сумщине предотвратили заказное убийство девушки
Корреспондент
2025-09-15T10:42:48Z
Трюки уклонистов: львовянин пытался уехать с экзотическим паспортом
Хвиля
2025-09-15T10:12:43Z
В Україні фермер вирощує сорт кукурудзи, якому немає аналогів за врожайністю
AgroNews
2025-09-15T10:09:51Z
Жених на дроне: на одной из свадеб РЭБ сбил «свадебный» БПЛА
Comments UA
2025-09-15T12:21:39Z
Хотели домой: непокорные монахини сбежали из дома престарелых в заброшенный монастырь
Фокус
2025-09-15T12:12:00Z
Где сейчас Алексей Тритенко: кем служит в ВСУ и подробности личной жизни
TSN
2025-09-15T12:06:23Z
Повестки по почте: о каких нюансах следует знать
Знай
2025-09-15T11:30:53Z
Бесплатное жилье для ВПЛ в Кировоградской области: появились советы для переселенцев, где искать убежище
Политека
2025-09-15T11:30:05Z
В Украине родители требуют от невестки эмбрионы их покойного сына: суд принял шокирующее решение
TSN
2025-09-15T11:18:17Z
Языковой омбудсмен защитила Сердючку: говорит, что ее русский — это "стеб"
Фокус
2025-09-15T11:12:38Z
Рефлексивное управление: эксперт объяснил, как с помощью биохимии можно управлять обществом
Политека
2025-09-15T10:51:12Z
Семьи пленных попали под удар телефонных мошенников: как не стать жертвой аферистов
Хвиля
2025-09-15T10:36:42Z
Магнитные бури накроют Украину: прогноз и советы на сентябрь-2025
Новости Украины
2025-09-15T12:15:57Z
У диетологов спросили, какой чай лучший для похудения: все они назвали один и тот же
UAToday
2025-09-15T12:03:58Z
Силовые упражнения и прогулка с весом: как укрепить мозг и предотвратить болезнь Альцгеймера
Знай
2025-09-15T11:51:56Z
Найдена связь между завтраком и риском ранней смерти: почему время первого приема пищи так важно
Фокус
2025-09-15T10:51:34Z
Почему нельзя есть круто сваренные яйца, особенно после 40 лет: об этом мало кто знает
TSN
2025-09-15T09:51:17Z
Один час — и готово: так быстро холодец вы еще не готовили, а нужно всего лишь сменить одну вещь
TSN
2025-09-15T09:33:43Z
Ученые открыли секрет: как без спорта продлить свою жизнь
UAToday
2025-09-15T09:03:01Z
Осенняя корзина для острого ума: 6 продуктов, которые помогут улучшить память
Знай
2025-09-15T08:51:02Z
Действительно ли гель-лак опасен: почему его запретили в ЕС, а в Украине — нет, и к чему здесь крысы
TSN
2025-09-15T08:06:24Z
Не боится грязи: лимитированный суперкар Lamborghini проверили на бездорожье
Фокус
2025-09-15T10:15:48Z
На украинский рынок возвращается Opel Frontera — подробности и цены
Фокус
2025-09-15T08:21:34Z
Усиленная защита и 530 сил: в продажу поступил самый дорогой BMW X5 за 380 000 евро
Фокус
2025-09-15T06:51:46Z
Не ждите первого снега: водителям назвали точный момент для перехода на зимние шины
Хвиля
2025-09-14T19:00:53Z
Капсула времени за $300 000: обнаружен культовый американский спорткар 70-х в новом состоянии
Фокус
2025-09-14T10:42:58Z
Странный скрип под капотом: что он значит и как решить проблему
Gazeta UA
2025-09-14T07:03:14Z
Почему режим "L" спасет трансмиссию автомобиля: эксперты назвали причину
UAToday
2025-09-13T11:03:01Z
Почему режим "L" спасет трансмиссию автомобиля: эксперты назвали причину
Gazeta UA
2025-09-13T02:24:22Z
Штрафа не будет: какой обязательный аксессуар водители могут не показывать полиции
Знай
2025-09-12T17:51:12Z
Синоптики предупредили об изменении погоды в Украине
TSN
2025-09-15T12:33:58Z
Таропрогноз на неделю 15–21 сентября 2025: изменения для Скорпионов и гармония для Раков
TSN
2025-09-15T12:33:22Z
Действительно ли РФ в шаге от повторной оккупации Купянска: в ОСУВ "Днепр" сделали тревожное заявление
Comments UA
2025-09-15T12:15:27Z
Оракул Ленорман на 15–21 сентября 2025: Близнецам — новости, Стрельцам — вдохновение
TSN
2025-09-15T12:06:40Z
Через посуху цієї осені значення гербіцидного захисту посівів зростає
AgroNews
2025-09-15T12:06:37Z
В Украине прогнозируют дожди
Корреспондент
2025-09-15T11:57:42Z
Кладбище и цветы за миллионы: как город недалеко от фронта тратит государственные деньги под обстрелами
Telegraf
2025-09-15T11:48:53Z
Стало известно о новых отключениях в двух областях
Корреспондент
2025-09-15T11:39:16Z
Кельтский гороскоп деревьев на 16 сентября 2025: Близнецам — легкость по делам, Скорпионам — внутренняя сила
TSN
2025-09-15T11:36:28Z
Какие поверхности в любом случае нельзя чистить лимонной кислотой: она их разъедает
TSN
2025-09-15T12:33:49Z
Пять знаков Зодиака, которым сентябрь подарит второй шанс
Comments UA
2025-09-15T12:09:12Z
5 самых красивых растений для вашего сада, которые пышно цветут, не нуждаются в обрезке и уходе
TSN
2025-09-15T11:06:29Z
Секрет успеха для каждого знака Зодиака: знаете ли вы свой
Знай
2025-09-15T10:51:43Z
Эти крошки растопят любое сердце. ТОП-5 маленьких пород кошек
Telegraf
2025-09-15T10:00:17Z
Женщины с этими именами счастливы всю жизнь: кто запрограммирован на удачу
Comments UA
2025-09-15T09:30:06Z
Пять фруктовых деревьев, которые сажают осенью
Gazeta UA
2025-09-15T09:24:07Z
Вяленые томаты в домашних условиях: итальянский деликатес без лишних усилий
Telegraf
2025-09-15T09:00:14Z
Пыль в доме исчезнет навсегда: поможет одно натуральное средство
GlavRed
2025-09-15T08:30:26Z
Сервисы и внутриигровой контент приносят Sony больше денег, чем продажи игр на PlayStation 5
GameMag
2025-09-15T12:31:34Z
NASA предлагает бесплатно отправить свое имя на Луну – как получить "посадочный талон"
Комсомольская правда
2025-09-15T12:15:44Z
Самое уродливое животное в мире славится обаянием: носит маску и поет соблазнительные песни
Фокус
2025-09-15T12:06:38Z
Apple выпустила обновления iOS 26 для iPhone: что добавили и какие смартфоны получат их
Фокус
2025-09-15T12:06:31Z
Starlink возобновил работу после масштабного сбоя на фронте
Gazeta UA
2025-09-15T11:36:59Z
Энергия, которую мы не замечаем: создано устройство, генерирующее электричество из окружающих вибраций
Фокус
2025-09-15T11:21:05Z
Sony обозначила ключевые показатели эффективности PlayStation
GameMag
2025-09-15T11:12:47Z
Зонд NASA нашел на Марсе, вероятно, следы живых организмов, - исследование
UAToday
2025-09-15T11:06:24Z
Запровадження експортних мит призводить до фінансових втрат близько $60 на тонні
AgroNews
2025-09-15T11:03:33Z
Агент нападающего Альвареса опроверг сообщения о трансфере
Корреспондент
2025-09-15T12:24:43Z
Рамос готовится вернуться на Бернабеу в другой роли
Корреспондент
2025-09-15T12:00:57Z
Конор Макгрегор принял нелегкое решение
Comments UA
2025-09-15T12:00:32Z
Элина Свитолина впервые показала лицо двухлетней дочери от французского теннисиста
TSN
2025-09-15T11:27:08Z
Букмекеры признали Аморима главным претендентом на увольнение
Корреспондент
2025-09-15T10:54:23Z
Салах стал четвертым лучшим бомбардиром АПЛ за всю историю
Корреспондент
2025-09-15T10:21:44Z
"Манчестер Юнайтед" серьезно интересуется футболистом сборной Украины — журналист
ZN UA
2025-09-15T10:21:10Z
Модрич побил исторический рекорд, который держался с 1960-х
Корреспондент
2025-09-15T10:03:39Z
40-летний Модрич забил дебютный гол за "Милан" и установил рекорд чемпионата Италии
ZN UA
2025-09-15T08:54:34Z