MY.UAНовини
Євстратій Зоря: Якщо питання УПЦ МП не вирішити, після війни можна зіткнутися з проблемами
Євстратій Зоря: Якщо питання УПЦ МП не вирішити, після війни можна зіткнутися з проблемами

Євстратій Зоря: Якщо питання УПЦ МП не вирішити, після війни можна зіткнутися з проблемами

Євстратій Зоря: «Те, що є суспільний запит на заборону Московського патріархату, – це безперечно»

Єпископ Православної української церкви – про те, що треба робити з майном московської церкви

Влада під час війни з Росією прямо каже, що не збирається забороняти діяльність московської церкви в Україні. Верховна Рада наразі не збирається розглядати відповідні законопроєкти, про що заявляє спікер Руслан Стефанчук. Аргументація – «не на часі», хоча під час війни фіксуються численні випадки, коли саме священники УПЦ МП допомагають ворогу. І не молитвами, а конкретними діями проти українських військових.

Такі інциденти можна було б списати на ініціативи конкретних священників, але останній Синод УПЦ МП засвідчив, що офіційну позицію цієї церкви не надто змінила навіть кривава війна. Синод заявив, що заборона УПЦ МП стане «національним самогубством», бо до неї начебто досі належать мільйони українців. Більш того, у нападі Росії духовенство звинуватило саму Україну. Мовляв, в усьому винна попередня українська влада, яка домоглася заснування Православної церкви України. Зокрема це, на думку церковників, і спровокувало Кремль на криваву бійню. Хоча і було визнано, що російське вторгнення в Україну є «гріховним».

І поки держава не вживає жодних кроків щодо релігійної організації ворожої держави, прості люди переходять до дій: громади самі виганяють проросійських попів з церков, а місцева влада самостійно забороняє діяльність московської церкви на своїх територіях.

Єпископ помісної Української православної церкви (УПЦ/ПЦУ) Євстратій Зоря в розмові з «Главкомом» розповідає, чи претендує його церква на храми та лаври, що зараз знаходяться під контролем Московського патріархату, та коментує неоднозначну позицію Ватикана щодо російської агресії та пособництва Московської церкви Путіну.

«Людей у УПЦ МП у 13 разів менше, ніж у ПЦУ, а парафій більше»

Наразі ми бачимо, що для заборони УПЦ МП у влади нема політичної волі

Я би так не сказав, що нема політичної волі. Тут трошки складніші процеси, бо я зсередини більше знаю і бачу: усе не чорно-біле. Є певне розуміння, що якось реагувати на запит суспільства потрібно, але як само реагувати – отут, напевно, є різні думки.

Навіть якщо завтра Верховна Рада ухвалила би один із законопроєктів, його просто неможливо реалізувати. Тому що там такі механізми прописані, які не передбачені законодавством. Простий приклад: в Україні немає майна Московського патріархату, от фізично. Причому не тільки Московського патріархату, а взагалі майна релігійних об’єднань, тому що релігійні об’єднання в цілому за українським законодавством не є юридичними особами і відповідно не можуть мати майна. Є майно релігійних громад, релігійних центрів, духовних навчальних закладів, монастирів, але немає майна МП, тому його конфіскувати неможливо. Такі національні святині як Києво-Печерська і Почаївська лаври є державною власністю, тобто їх повертати в державну власність немає сенсу.

Питання лише в порядку користування цією власністю. Отже, зареєстровані законпроєкти – це така рамка для більш широкого обговорення, яке має відбуватися за участі парламенту, експертів, представників держави з різних гілок влади і так далі. Але те, що є суспільний запит реакції на позицію заборони МП в цілому, керівництва російської церкви – це безперечно. Якщо з боку держави не буде відповіді на цей запит, то він сам собою не зникне.

ПЦУ претендує на лаври, які наразі використовує УПЦ МП?

Ну, як відповісти – претендує чи не претендує? От я вам скажу – претендує, і що це означає: що ми беремо митрополита Павла за руки та ноги, виносимо з лаври, а натомість заносимо митрополита Епіфанія?

Питання полягає в тому, що лаври – це українські святині, які належать українському народу та українській державі. І тому раніше чи пізніше вони мають бути надані для молитви, богослужіння українській церкві. Спосіб, в який це може бути зроблено, має бути максимально мирним і сприйнятим в суспільстві і в міжнародній спільноті. Але робити вигляд, що нинішня ситуація є нормальною, не можна.

Як воно може залишатися надалі, як є, якщо Почаївська лавра десятиліттями була осередком поширення ідей «руського міру»? Почитайте почаївські листки, літературу, яку там поширювали, розпитайте людей, що вони чули від монахів на проповідях і так далі. Невже держава не повинна на це реагувати? Чи війна, яка сталася, з ідеологією «руського миру» не має нічого спільного?

Ну от представники парламенту від «Слуги народу», з якими розмовляв «Главком», кажуть: ми ж не можемо людей з церков викидати.

Дивіться: фізично є верхня лавра і нижня лавра. В нижній лаврі знаходиться монастир МП, верхня лавра – це музейна частина. Може держава передати один або декілька храмів верхньої лаври для богослужіння ПЦУ чи не може? І нікого не треба викидати, тому що там ніхто не перебуває. Якщо я можу до такої пропозиції додуматися, думаю, що багато інших можуть.

Євстратій Зоря та предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній

Але це все одно буде половинчастим заходом?

Є така китайська приказка: кожна довга дорога починається з одного кроку, але для того, щоб іти, треба йти. Ми не можемо підходити до ситуації як загалом з МП в Україні, так і конкретно з лаврами, за принципом «або все, або нічого». Ми маємо зробити все максимально цивілізовано, але при цьому ефективно для захисту духовного простору України. Так само як наші Збройні сили захищають фізичний простір України, як захищається економічний, інформаційний, енергетичний і всі інші простори.

Ви розумієте для себе позицію влади, чому вона не хоче зараз чіпати це питання? Стефанчук просто прийняв весь вогонь на себе своїм «не на часі», але ж очевидно, що не він вирішує це питання.

Думаю, що коли ми говоримо про позицію влади, то не можна говорити про якусь єдину позицію. Є різні люди: зокрема, ті, від яких залежить прийняття рішень, які мають свої точки зору на це. І якщо говориться про те, що якісь питання є не на часі, то, можливо, станом на позавчорашній день чи минулий тиждень вони були не на часі, а сьогодні вже стали на часі. Тим більше, що особисто Руслана Стефанчука я знаю, і він завжди підкреслював, що є парафіянином ПЦУ.

Скажу вам про своє особисте враження. У державі завжди було і, на жаль, залишається дуже мало людей, які мають професійне розуміння і ґрунтовне розуміння релігійних процесів. Тому коли з тими процесами стикаються, то навіть на підсвідомому рівні є бажання просто не погіршити ситуацію. Може, краще щось не робити, ніж щось зробити неправильно і ситуацію погіршити. Тому я думаю, що тут немає якогось прямого злого умислу, що, мовляв законсервуємо ситуацію з МП, а потім він відновить свій вплив і авторитет в суспільстві. Просто в умовах, коли треба одночасно вирішувати сто різних завдань, кожне з яких є складним і болючим, воно не є для влади пріоритетним. Але запит у суспільства на вирішення цього питання є. Тому в діалозі, до якого ми, ПЦУ, відкриті, можна знайти такі рішення, які не погіршать ситуацію, але дадуть відповідь. Якщо зараз нічого не вирішувати, то після перемоги та повернення ветеранів з фронту можна на місцях зіткнутися з величезними проблемами.

Ви кажете, що законопроєкти, які наразі зареєстровані в парламенті, є недосконалими. А ПЦУ не намагалася сама брати участь в їх розробці?

Якщо ми напишемо законопроєкт і подамо, нас звинуватять у тому, що ми лобіюємо суто власні інтереси.

Ніхто ж не каже, аби його писати, а просто взяти участь на консультативному рівні. Висловити свої побажання, зауваження, може, навіть неформально.

Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій, куди, зокрема, входить і УПЦ МП, запропонували керівництву парламенту провести зустріч з цього приводу, щоб обговорити всі ці питання і знайти ефективний спосіб, як рухатися далі.

Кожен народний депутат має право подавати законопроєкти, але ми не були долучені до їхнього написання. Проте ми однозначно готові долучатися до того, аби все це вирішувати і поліпшувати.

Ви взагалі бачите перспективу проходження в парламенті цих ініціатив хоч в якомусь вигляді?

Можу розказати історію, яка була у нас із законом № 2662 про перейменування Московського патріархату. Коли цей законопроект був написаний та поданий до парламенту, десь приблизно за півтора чи майже два роки до того, як він був проголосований, казали, до того ж на найвищому рівні, що він ніколи не може бути прийнятий. Бо протестуватиме Європа, сам Московський патріархат, і це буде порушення всього, що тільки можна порушити. За п’ять днів після того, як відбувся Об’єднавчий собор, 20 грудня 2018 року Верховна Рада величезною більшістю голосів проголосувала за цей законопроєкт і він став законом. Тому це просто для мене приклад і відповідь на питання. Якщо немає політичної волі сьогодні, це не означає, що вона не з’явиться буквально завтра, якщо пояснити чому і для чого це потрібно, яким чином це буде працювати.

Якби це просто була якась фіктивна річ для якоїсь політичної технології – це одна справа. Але є глибокий суспільний запит. Ви ж бачили соціологію березня, ще до того, як стало відомо про злочини в Бучі і всі інші речі. Вона свідчила, що в порівнянні з лютим до війни кількість тих, хто підтримує УПЦ МП, скоротилася на три чверті – тобто з 15% до 4%. Зараз, думаю, ще менше. Навіть якщо порівняти ці 4% підтримки УПЦ МП і 52% підтримки ПЦУ, то різниця в 13 разів. А що стосується зареєстрованих релігійних організацій, то тут є очевидний дисбаланс. Судіть самі: у УПЦ МП 11 тисяч зареєстрованих організацій, а у нас 7 тисяч. Тобто людей у них в 13 разів менше, а парафій більше. Якось має держава реагувати на це чи ні? Процес зміни реєстрації саме ж держава регулює. Тобто вона має допомогти людям виконати свою волю і зробити, аби з парафій, куди вони ходять, пішов «руський мі». А не самі вони звідти виходили.

«Думаю, Папа знає про війну в Україні приблизно так, як ми про життя Аргентини в умовах диктатури»

Очевидно, що ви бачили заяви Папи Римського про те, що начебто НАТО змусило Росію розв’язати війну з Україною. І взагалі половинчаста позиція Ватикану щодо цього конфлікту викликає багато питань серед українців. Як ви особисто, як представник УПЦ/ПЦУ, її трактуєте? Наскільки вона взагалі є важливою?

Мені як православному тут складніше говорити – не хочеться торкатися і так болючих почуттів наших братів греко-католиків і римо-католиків. Але ви самі знаєте, як вони реагували на сценарій хресної ходи у Колізеї у Страсну п’ятницю. Тому якщо Папа буде надалі просто рухатися лінією покладання провини на обидві сторони, а також намаганням досягнути миру за будь-яку ціну, зокрема, ціною того, що Україна перестане оборонятися і просто здасться на милість Росії… Окупація – це ж теж якийсь мир, який ми бачимо в Херсоні. Якщо він буде далі цієї лінії дотримуватися, навряд чи це додаватиме йому авторитету. Можливо, хіба що в середовищі ватиканських дипломатів, які думають так само, серед російського керівництва, і то я не впевнений…

Такі пацифістичні неоднозначні кроки Папи дехто пояснює тим, що він просто не зовсім розуміє суть цієї війни.

Важко сказати, чого насправді він хоче, я з ним особисто не знайомий. Мені здається, що якби ми з вами зараз обговорювали життя аргентинського суспільства часів диктатури, то це б було якось дуже віддалено та абстрактно – ми десь щось чули, щось знаємо… Думаю, приблизно, на такому рівні він знає про Україну. Плюс помітно, що Папа – дуже кардинальний пацифіст. Він реально вважає, що будь-яка війна – це зло, і що краще поганий мир, ніж добра війна. Але у нас вже був поганий мир, коли тривала, умовно кажучи, локальна війна на сході.

Приблизно повторюється ситуація часів Другої світової війни, коли Ватикану і особисто Папі здавалося, що вони роблять багато і роблять правильно. А виявилося, що робили мало і неправильно.

Невже Ватикан справді не розуміє загарбницьку логіку Путіна?

Взагалі у Заходу у стосунках з Путіним є вада: вони глибоко переконані, що діалог – це найкращий спосіб досягнення порозуміння. Але вони не розуміють одного – що діалог з ним він сприймає як свою перемогу і плацдарм. Хтось у Ватикані, очевидно, це розуміє, але Папа, здається, ні. Зрештою, людині у віці за 80 років дуже складно змінювати свої світоглядні орієнтири, бо він все життя вважав, що діалог і мир є найвищими цінностями. У нормальних умовах – так, але ми маємо справу не з нормальною людиною.

Павло Вуєць, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Войска РФ зашли на авиабазу США в Нигере
TSN
2024-05-03T03:33:53Z
РФ выбрала город-миллионник, как новую цель для ударов баллистики: в ВСУ сделали тревожное заявление
Comments UA
2024-05-01T19:15:06Z
Худшая инаугурация в истории. Стало известно, кто приедет на «коронацию» Путина
Comments UA
2024-05-01T16:54:09Z
Разговор с Анной Болейн: экстрасенс рассказала, полетит ли ядерное оружие через территорию Украины
Знай
2024-05-02T20:21:14Z
Омбудсмен призвал РФ вернуть всех детей в Украину
Корреспондент
2024-05-03T03:30:48Z
Россия хочет дестабилизировать Украину: в ISW указали на замысел Кремля и оценили угрозы для Сум и Харькова
Обозреватель
2024-05-03T03:28:22Z
В Госдуме после намеков Кислицы заявили, что уничтожат «режим» Зеленского
Comments UA
2024-05-02T14:03:35Z
"Мы больше не можем": в Германии высказались о вторжении России в Украину
Хвиля
2024-05-02T11:00:27Z
"Оружие задротов": экс-нардепка Черновол высказалась о нынешней роли FPV-дронов на фронте
Фокус
2024-05-02T14:45:49Z
В Украине резко подорожал один из популярных овощей: как и почему изменилась цена
Обозреватель
2024-05-02T21:22:43Z
В Украине резко подорожала земля: сколько теперь стоит гектар
Обозреватель
2024-05-02T10:46:27Z
Субсидии вам не видеть: что не учитывают украинцы, обращаясь за помощью
Знай
2024-04-30T14:12:48Z
Тарифы на газ с 1 мая: опубликована стоимость кубометра
Обозреватель
2024-05-02T22:52:58Z
Колебание цен на топливо: какие сюрпризы ждут украинских водителей
Знай
2024-05-03T03:21:29Z
Цены на клубнику растут: любителям нужно готовиться к дорогому вкусу лета
Знай
2024-05-03T03:06:55Z
Украинцы смогут получить денежную компенсацию: кому следует обратиться в отделение "Ощадбанка"
Знай
2024-05-02T11:30:03Z
Санкции подождут: США возобновили работу с крупнейшими российскими банками, в чем причина
Telegraf
2024-04-30T13:28:34Z
За украинские 2 копейки на аукционе заплатили больше 20 тысяч: почему коллекционеры "подрались" за монету
Обозреватель
2024-05-03T02:28:09Z
Вот так результат: названо количество россиян, уничтоженных ударом по полигону в Луганской области
Telegraf
2024-05-02T16:09:41Z
В Кремле отреагировали на желание Украины уничтожить Крымский мост
Comments UA
2024-05-02T09:48:11Z
Что Россия принесла жителям оккупированного Северодонецка: красноречивое видео из города
TSN
2024-05-02T20:21:55Z
Штурм провалился: ВСУ уничтожили 42 танка и другой техники РФ в Донецкой области
Фокус
2024-05-02T09:21:10Z
Пик наступления на Часов Яр впереди: Коваленко сказал, хватит ли РФ 25 тыс. солдат
GlavRed
2024-05-03T03:27:31Z
В Сумской области зафиксировано 215 взрывов
TSN
2024-05-03T03:18:48Z
Прогноз погоды на май 2024: где в Украине будет тепло, а какие регионы зальет дождями
GlavRed
2024-04-30T09:30:05Z
В приложении Киев Цифровой можно заказать электронный ученический билет
Корреспондент
2024-05-02T11:13:40Z
Оккупанты все чаще бьют по Одессе: в ВСУ раскрыли тревожную причину
Telegraf
2024-05-01T08:45:02Z
Страстная пятница: что категорически запрещено есть в этот день
Обозреватель
2024-05-03T02:07:42Z
Помощь будет: когда Украина может перейти в контрнаступление
Корреспондент
2024-04-30T11:51:02Z
Сиамские близняшки рассказали об их сексуальной жизни: одну привлекают мужчины, а другую – женщины
TSN
2024-05-02T11:06:14Z
Страстная пятница: значение и запреты
ZN UA
2024-05-02T21:31:38Z
Украинцам рассказали, какие льготы могут получить ветераны при трудоустройстве
Хвиля
2024-05-03T03:42:07Z
Праздник 3 мая: что нельзя делать сегодня в Страстную пятницу
Telegraf
2024-05-03T03:33:00Z
Волонтер: Ответственным за базовую подготовку военных назначен хронический алкоголик
Comments UA
2024-05-02T14:36:58Z
Израиль принял решение о полном отказе от ЗРК Patriot. В чем причина
Comments UA
2024-04-30T19:46:08Z
Подводный дрон Manta Ray успешно прошел испытания: как и где его применят военные
Фокус
2024-05-02T08:27:12Z
Фура чуть не упала на женщину: в Киеве произошло жуткое ДТП
TSN
2024-04-30T14:36:15Z
Огонь распространяется с огромной скоростью: российская Бурятия объята пламенем
Telegraf
2024-04-30T18:15:33Z
В Украине пытались "ограбить" банк на 40 миллионов: подробности схемы
Обозреватель
2024-05-02T15:48:00Z
Тревожная ночь в России: в Ростове-на-Дону — "бавовна", а в Махачкале воет сирена
TSN
2024-04-30T23:36:28Z
В Киеве правоохранители задержали вооруженного наркодилера
Корреспондент
2024-05-02T22:45:57Z
В Киеве на Позняках произошло ДТП с опрокидыванием автомобиля: есть пострадавшие. Фото и видео
Обозреватель
2024-05-02T20:34:32Z
Обнародовано видео удара Искандером по Одессе
Корреспондент
2024-04-30T11:46:55Z
В Украине объявлена воздушная тревога
TSN
2024-04-30T09:33:39Z
Под Москвой вспыхнул мощный пожар на складах, валит черный дым. Видео
Обозреватель
2024-04-30T08:54:57Z
"Марсель" и "Аталанта" не определили победителя в первом полуфинальном матче Лиги Европы
TSN
2024-05-02T21:36:18Z
"Вам от России прилетит": в Минспорте отреагировали на заявления чемпионки Украины по гребле
Фокус
2024-04-30T18:51:47Z
Забытая Кабаева раскрыла свой неприятный секрет, который мог разрушить ее карьеру
Comments UA
2024-05-01T20:51:05Z
Климас: Для Украины чемпионство Усика очень много значит
Корреспондент
2024-05-02T10:06:55Z
Полный стадион в Лондоне устроил овации Мудрику. Видео
Обозреватель
2024-05-02T21:10:22Z
Мудрик помог "Челси" победить "Тоттенхэм" и приблизиться к зоне еврокубков
TSN
2024-05-02T20:48:07Z
Лунин в основе: "Реал" назвал стартовый состав на полуфинал Лиги чемпионов
ZN UA
2024-04-30T17:25:18Z
Месси пришел поддержать Майами, однако клуб проиграл
Корреспондент
2024-04-30T10:09:12Z
Сеанс победобесия: в Москве согнули дуло затрофеенному танку Leopard. ВИДЕО
Новости Украины
2024-04-30T16:30:34Z
Владельцам авто могут выписать штраф из-за цвета машины: как избежать наказания
Апостроф
2024-05-02T20:54:13Z
Что нельзя делать в авто "ведешкой": не все водители знают
Апостроф
2024-05-02T15:12:10Z
Первый летающий автомобиль успешно совершил полет с пассажиром: скоро пробки будут и вверху
Знай
2024-05-02T13:51:28Z
Об этом многие забывают: что обязательно делать со стиральной машиной
Telegraf
2024-04-30T19:00:27Z
Как рождались первые автомобили BMW 3-й серии
AutoCentre
2024-05-02T19:03:23Z
В Кременчуге изготовили мощный вакуумный автомобиль
AutoCentre
2024-05-02T18:19:52Z
Не только фольга на стекла: 4 совета, как защитить машину от солнца
Telegraf
2024-05-01T10:33:32Z
Можно ли выполнить маневр? Непростая задача по ПДД с видео
Обозреватель
2024-05-03T03:07:11Z
Volkswagen сделал свой самый доступный электрокар намного лучше. Фото
Обозреватель
2024-05-02T20:37:23Z
"Бабушка" Шанидар: ученые воспроизвели лицо неандертальской женщины, которая жила 75 тысяч лет назад
Апостроф
2024-05-02T18:27:51Z
Что делать, если на телефоне пропала связь: важная инструкция
Политека
2024-04-30T09:31:22Z
Переход со смартфона на кнопочный телефон: какие три главных преимущества
Апостроф
2024-05-02T22:18:56Z
Таропрогноз на 2 мая 2024: выберите карту и узнайте, что Вас ждет в четверг
Telegraf
2024-05-01T18:09:46Z
Ghost of Tsushima, Senua's Saga: Hellblade II и другие: майский календарь геймера – главные релизы
Знай
2024-05-03T02:51:14Z
WhatsApp добавил две полезные функции которые упростят жизнь пользователям
UAToday
2024-05-03T01:15:55Z
Как выглядела женщина-неандерталец 75 тысяч лет назад: ученые сложили 200 частичек черепа ради этого фото
Telegraf
2024-05-02T19:21:59Z
На Солнце произошла мощная вспышка: на Земле исчезла связь
UAToday
2024-05-02T14:06:31Z
Украинские разработники улучшили ударные дроны - специальные чипы позволяют отсрочить взрыв
Комсомольская правда
2024-05-02T15:58:31Z
Для мяса, курицы и рыбы: идеальный кляр готовится по этому рецепту
Telegraf
2024-05-02T19:15:12Z
Позволяет понять истинное отношение к вам: прием, которым пользуются дипломаты
Апостроф
2024-05-02T20:30:37Z
Кому ждать неприятностей в мае: гороскоп для всех знаков
Обозреватель
2024-05-02T11:01:47Z
Как очистить стеклянную электрическую плиту: несколько эффективных советов
Политека
2024-05-02T20:25:10Z
Как максимально увеличить урожай помидоров: фермер поделилась хитростями
Политека
2024-05-03T03:25:14Z
Любимый десерт итальянцев: домашний рецепт шоколадного торта с острова Капри
Marie Claire
2024-05-03T03:01:41Z
Львам - срыв планов, Близнецам - интересные предложения: гороскоп на 3 мая для всех знаков Зодиака
Апостроф
2024-05-02T21:06:39Z
Очень вкусный сырники без творога: рецепт, за который можно и душу продать
Знай
2024-04-30T03:51:52Z
Витаминная бомба: рецепт ягодного смузи, который наполнит энергией
Telegraf
2024-05-02T11:33:09Z
Певицу из Украины освистали зрители во время концерта в РФ, она покинула зал
Comments UA
2024-05-02T19:12:49Z
Устроила безумные и пьяные танцы: в России высмеяли бывшую певицу из Украины
Comments UA
2024-05-02T20:48:14Z
67-летний Том Хенкс восхитил романтическими фото с женой и показал, как они выглядят
TSN
2024-04-30T19:03:45Z
Klavdia Petrivna дала первое интервью
Корреспондент
2024-05-01T16:39:25Z
Жестокая шутка: самая безумная теория заговора о семье Кейт Миддлтон, которая вас шокирует
Marie Claire
2024-05-03T03:31:30Z
Почему Елена Зеленская носит обувь в мужском стиле и как выглядят ее любимые туфли. Фото
Обозреватель
2024-05-03T01:04:22Z
"Грязь": российский актер набросился на свою внучку из-за татуировки
Comments UA
2024-04-30T20:12:50Z
Российская телеведущая покинула Россию: что известно
Comments UA
2024-05-01T20:21:32Z
Где и когда смотреть первый полуфинал "Евровидения-2024": платформы в Украине
Апостроф
2024-05-02T15:28:07Z
AstraZeneca признала побочные эффекты вакцины против COVID-19
ZN UA
2024-04-30T20:31:15Z
От чего умирают люди: самые распространенные причины смерти в мире
Comments UA
2024-05-02T14:06:15Z
Напиток, продлевающий молодость: улучшает память, "стирает" морщинки на лице
TSN
2024-04-30T09:03:25Z
"Как к собакам": мариупольцы рассказали об отношении "врачей" и уровне медицины в оккупации
TSN
2024-05-01T13:48:54Z
Спасает наших воинов: Фонд Порошенко купил дефицитную кислородную барокамеру для лечения раненых
Обозреватель
2024-05-02T19:58:41Z
Как быстро похудеть в талии: 7 упражнений, которые помогут эффективно сжигать калории
Фокус
2024-05-02T19:30:17Z
Обязательная медкомиссия: новые правила мобилизации исключат статус "ограниченно пригодных"
Хвиля
2024-05-01T18:27:06Z
Как защититься от клещей в теплое время года: рекомендации Минздрава
Апостроф
2024-05-01T12:15:20Z
Будет два трудных периода: когда ждать магнитных бурь в мае и как к ним подготовиться
Обозреватель
2024-04-30T20:37:09Z