MY.UAНовини
Якою має бути наша держава? Зеленський поставив ряд запитань українським студентам
Якою має бути наша держава? Зеленський поставив ряд запитань українським студентам

Якою має бути наша держава? Зеленський поставив ряд запитань українським студентам

Президент України Володимир Зеленський звернувся до студентів українських вишів
фото: пресслужба президента України

Час визначати, в якій Україні ви хочете жити, зазначив Зеленський

Президент України Володимир Зеленський провів онлайн-зустріч зі студентами та ректорами українських закладів вищої освіти.

На початку зустрічі глава держави зазначив, що хоче провести спілкування, а не лекцію чи семінар.

Зеленський поставив студентам і ректорам вишів ряд запитань, на які чекає відповіді.

Текст звернення президента України до студентів і ректорів українських вишів:

«Для нашої країни зараз абсолютно особливий час. Мільйони наших людей зараз виборюють право на життя і свободу для нашого народу. І це справді відкриває простір можливостей.

Саме зараз і саме наша країна перебуває в такій ситуації, коли ми можемо обрати для неї таке майбутнє, як ми вирішимо. Тобто це не просто адаптація до умов, створених для України іншими поколіннями чи навіть іншими державами. Як це є для інших країн, і як це було для нашої держави до війни. Ми можемо свідомо переформатувати наше життя. Ось що можливо зараз.

Це великі можливості, це час визначати, у якій Україні ви хочете жити.

Тож перше моє запитання до вас сьогодні саме про це: якою має бути наша держава? І це питання логічно продовжується низкою пов'язаних запитань.

Чи хочете ви жити саме в Україні? Чи очікуєте ви від України змін, щоб жити саме тут? Або, навпаки, вважаєте, що наша країна вже має все, щоб саме ви жили саме тут.

Ідемо далі. У світі багато країн, які говорять про реформи. Навіть у найбільш розвинутих це постійно є. Слова «система не працює, і її потрібно виправити». Це вже звичний наратив для багатьох політиків.

Але в одиницях країн, як у нашій зараз, відкриваються можливості, щоб не просто «пофіксити» наявну систему, а щоб створити нову. На основі того, що є найкращим. Не тільки у нас зараз. Але й у тих країн, у яких було б варто взяти найкраще.

Звичайно, ця війна підвела риску під багатьма речами з життя України раніше. Але не під усіма. Наприклад, наші люди, які поїхали за кордон, поки тривають бойові дії, говорять, що певні речі в нашому житті значно прогресивніші, ніж в інших країнах.

Цифровізація, яку ми почали робити у державній сфері. Інтернет і звʼязок, які дуже доступні завдяки бізнесу. Сфера послуг, у якій швидкість і готовність працювати часто більші, ніж у багатьох країнах Європи. Так виявилося.

Ми маємо також не забувати, що навіть у час повномасштабної війни наші інституції не зламалися. Банківська сфера працює. Бюджетна система й державне управління витримали. Оборона й логістика забезпечуються попри те, що ворог у деяких аспектах має більше сил й техніки.

Тобто певний фундамент у суспільства є, і було б нерозумно ним не користуватися. Але ми маємо розуміти, що Росія завжди буде поруч. І, можливо, завжди буде загрозою. Після 24 лютого нам уже багато що вдалося. І зараз, наприклад, ви можете побачити, як принципово по-іншому оцінюється світом наш потенціал.

Можливо, ви бачили, як дуже цікаво порівнюють дві статті Forbes: заголовок від 12 лютого «Чи вторгнеться Росія в Україну?» та заголовок від 16 травня «Чи вторгнеться українська армія в Росію?».

Тобто світ почав дивитись інакше на ситуацію в нашому регіоні та на співвідношення сил. Але важливо, що ми самі думаємо про себе. Що наші люди відчувають про нашу державу. Тож моє наступне запитання до вас: якою має бути Україна, щоб ви були впевнені, що зможемо захиститися від будь-якої загрози?

Це запитання також продовжується низкою інших.

Наприклад, професійна контрактна армія чи з доповненням певною формою призову? Наскільки великою має бути армія? Яку частку державних видатків ми маємо витрачати на оборону? Найбільшу чи ні? І навіть в умовах майбутнього миру. Чи дозволяти приватні військові компанії? Чи має бути в Україні загальний військовий обов'язок і для всіх хлопців, і для дівчат, як це є, наприклад, в Ізраїлі, щоб увесь наш народ міг оборонятися, коли це потрібно?

І чи потрібно всіх громадян чи якусь значну частину, як це є в інших державах, залучати щорічно до військових зборів? Припустимо, зі збереженням заробітної плати та робочого місця на цей час зборів.

Чи готові ви особисто зі зброєю в руках захищати Україну? Або чи вважаєте ви справедливим, що воюватиме на полі бою хтось інший?

Ці мої запитання не є риторичними. Справді потрібні відповіді. І це не просто щось таке суто функціональне. Про управління державою чи про політику. Це про те, як нашим людям розуміти одне одного і як залишатись в Україні, бо це – наш дім. Ваш дім.

Як у ньому не сваритись і жити, розвиваючи спільні інтереси. Наприклад, часто люди залишаються в тилу, але вимагають від тих, хто на фронті, гнати окупантів аж до Кубані. Часто буває, що людина у військовій сфері не йде далі того, щоб сфотографуватись у камуфляжі, але при цьому поводиться так, ніби може краще за всіх керувати військами.

Як ви ставитеся до таких людей, наприклад, у політиці? Чи в медіа? Будь-де, не важливо. І як їхні особисті емоції та амбіції мають співвідноситися з реальністю, з реальною війною? Чи має право той, хто не воює, вимагати від воїнів чогось? Вимагати задоволення якихось своїх вимог та очікувань? Чи справедливо це?

Певно, ви бачите, що ця війна може завершитися для України тими чи іншими гарантіями безпеки.

І у зв'язку з цим у мене є наступне питання до вас: а які держави ви бачите серед можливих гарантів безпеки для України?

Маємо обирати тих, кому точно довіряємо? Чи маємо зосередитися на всіх, хто достатньо потужний, сильний?

Гарантії безпеки для України – це справді хороша можливість створити на десятиліття такий інструмент, який дасть змогу жити спокійно. Хоча й не дозволить бути недбалими щодо безпеки. Все одно ми будемо завжди думати про захист. І маємо розуміти, що не буває кращої безпеки, ніж готовність громадян захищати власну державу. Бо це є захист передусім себе – своїх родин, своїх домівок, своєї землі, свого способу життя. Це і є держава – все це.

Тож якщо хтось із вас особисто не готовий чи не готова захищати державу – добре, скажіть чому.

Можливо, ви бачите такий свій інший внесок у спільну національну безпеку, який є справді особливим. Можливо, це щось у галузі кібербезпеки. Можливо, ви хотіли б долучитися певною формою волонтерства. Можливо, як майбутні бізнесмени чи науковці ви бачите для себе якийсь інший варіант, третій, четвертий, п’ятий.

Отже, моє наступне запитання до вас: чи держава повинна регулювати на свій розсуд, кого і як залучати до оборони, чи залишити людям можливість вибору в період війни?

Звичайно, у мене є свої відповіді на ці запитання. Але тим Україна й відрізняється від Росії та інших тираній, що не якась одна людина вирішує все для всього народу, а люди самі можуть обрати для себе правила життя.

Тож наступний блок запитань.

Враховуючи, що Росія так і залишиться нашим сусідом, потрібно обдумати формат безпеки всередині України. Ключове питання – про зброю.

Чи потрібен такий порядок володіння вогнепальною зброєю для звичайних людей, який, припустимо, бачимо у Сполучених Штатах Америки?

Або як у Швейцарії, у суспільстві «громадян зі зброєю», які можуть швидко долучитися до захисту своєї держави, і де, наприклад, колишній солдат може зберігати в себе вдома ту зброю, з якою він служив. Яка має бути система щодо зброї? Чи варто дозволяти носити її відкрито? Чи варто обмежити тільки правом володіти та зберігати вдома? Чи мають бути однакові правила для всіх регіонів країни, чи варто передбачити більш ліберальні для тих областей, де більша загроза вторгнення? Чи вмієте ви користуватися зброєю? Як має працювати кордон із Росією після цієї війни? Він має бути повністю закритим чи відкритим?

Іншими словами, яким ви бачите співіснування з Російською Федерацією та її громадянами після війни? Чи може бути між нами й ними те, що називають словами «відносини» і «стосунки»? Або це треба свідомо обмежувати, навіть якщо на якомусь рівні це виникне?

Йдемо далі.

Я вже давно не студент, і це зрозуміло. І думаю більше про те, у яких університетах навчатимуться мої діти. У яких українських університетах. Це дуже важливо. Можливо, моя донька – їй скоро 18 років – буватиме в одній із тих аудиторій, де навчається хтось із вас зараз.

Але я добре пам'ятаю той час, коли я був студентом. І пам'ятаю, що в багатьох людей мого покоління було відчуття певної втрати часу.

Роки в аудиторіях, роки на лекціях... Багатьом здавалося, і, я впевнений, зараз комусь здається, що п'ять чи шість років в університеті – це задовго. Можливо, якщо це медична спеціальність, то потрібно й сім років, і все життя навчатися, враховуючи всі нюанси.

Але якщо це якась інша спеціальність, то чи завжди треба п'ять років? Можливо, деяким достатньо два, три, чотири, враховуючи те, як працює сучасна економіка і як швидко трансформуються технології.

Що ви про це думаєте? І до якого економічного життя ви готуєтеся?

Чи передбачаєте ви, що вам доведеться змінювати професію протягом вашого життя? Декілька разів. Або які професії, на ваш погляд, існуватимуть завжди і не будуть замінені штучним інтелектом і роботизацією?

Можливо, варто збільшити частку приватного бізнесу в освітній системі? Що ви думаєте про приватні університети, що ви думаєте про приватні школи, приватну освіту?

Чи може конкурувати освітня програма вашого університету з тими освітніми програмами й курсами, які пропонуються зараз у різних форматах поза університетами? Чи не відчуваєте ви, що втрачаєте час?

Бо зараз у світі головне – це швидкість. Навіть іще більше, ніж раніше. Є таке відчуття. Швидкість в умінні навчатися. В усьому. В роботі, в постійній трансформації, якої від особистості вимагає життя. Сучасне життя.

Напевно, я довго говорю. Тоді останнє. Одне запитання. Вже третій місяць триває повномасштабна війна Росії проти України. Після восьми років війни на Донбасі. Ця війна зараз для нас, безперечно, – війна за незалежність. Можна сказати, що це відкладена війна. Відкладена на 30 років, враховуючи те, як ми отримали незалежність у 1991-му. Або й на сотні років, враховуючи попередню історію нашої великої держави.

Я не маю сумніву, що ми виборемо незалежність. І це буде в нашій історії так само, як в інших країн, які боролися за незалежність і перемогли. Які перестали бути прохачами й стали субʼєктами. Справжніми господарями свого життя і свого майбутнього.

Але ми маємо памʼятати зараз і завжди, що ціна цього всього – десятки тисяч життів. Життів усіх, хто був убитий ворогом. Десятки тисяч. За незалежність. І за можливість кожного й кожної з вас обрати, як жити і в якій Україні.

Отже, моє запитання до вас: чи це того варте?

Я дуже сподіваюся почути відповідь на це запитання».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Могилевська показала, як в обіймах донечок ховалася в бомбосховищі: "Збили ракету над головою"
TSN
2024-11-17T15:51:11Z
Чоловік покійної Руслани Писанки показав, який вигляд має могила акторки
TSN
2024-11-17T14:54:02Z
Фінал VI Фестивалю-премії «GRA» пройде у Львові, Івано-Франківську та Києві
УкраинФорм
2024-11-17T14:18:09Z
Підпирали двері у сарай: на аукціоні за шалену суму продадуть мармуровий бюст
24tv
2024-11-17T14:09:33Z
"За задоволення доводиться платити": режисер Девід Лінч розповів про своє захворювання
Фокус
2024-11-17T13:51:57Z
ТЦК прокоментував затримання двох музикантів відомої співачки перед концертом: "Перебував у розшуку"
TSN
2024-11-17T13:27:59Z
Максим Галкін показав зворушливе возз'єднання Пугачової та Орбакайте
GlavRed
2024-11-17T13:27:16Z
Солістка Kazka натякнула на вагітність: "Не помічаєте"
GlavRed
2024-11-17T13:27:02Z
Шафа як у Вікторії Бекхем: як повторити зірковий інтер'єр
24tv
2024-11-17T13:06:57Z
Відомі імена двох енергетиків, яких вбила Росія під час масованої атаки 17 листопада
24tv
2024-11-17T15:48:15Z
Внаслідок авіаудару Ізраїлю загинув прессекретар «Хезболли»
Комсомольская правда
2024-11-17T15:46:58Z
Молдовський пункт пропуску на кордоні з Україною не працював через технічний збій
УкраинФорм
2024-11-17T15:42:28Z
Коли чекати наступної атаки РФ: експерт оцінив можливості РФ
TSN
2024-11-17T15:36:14Z
Для охорони Трампа використовують роботів-собак: що про них відомо
TSN
2024-11-17T15:36:08Z
Читаю все, що можна і навіть те, що не потрібно, — Зеленський про те, звідки дізнається новини
24tv
2024-11-17T15:33:15Z
КНДР може відправити до РФ 100 тисяч військових – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T15:33:08Z
Унаслідок ізраїльського авіаудару по Бейруту ліквідований речник «Хезболли» - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-17T15:33:02Z
РФ провалила атаку, названо терміни відновлення роботи енергооб'єктів - Нагорняк
GlavRed
2024-11-17T15:27:42Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Як літнім людям захистити кишківник і шлунок від захворювань: 3 кроки до міцного здоров’я
TSN
2024-11-17T15:36:00Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
Чи накривати кришкою страви під час приготування
24tv
2024-11-17T12:18:09Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T12:09:36Z
Повний список хвороб, які точно звільняють від мобілізації
24tv
2024-11-17T11:42:45Z
Експерти назвали 5 найкращих чаїв, які допоможуть поліпшити рівень цукру в крові
24tv
2024-11-17T10:30:00Z
Ілон Маск продовжує ставати все заможнішим: як зріс капітал найбагатшої людини у світі
24tv
2024-11-17T15:30:38Z
Якою буде максимальна пенсія у 2025 році
24tv
2024-11-17T15:30:22Z
В Україні різко здешевшав популярний овоч
TSN
2024-11-17T15:24:20Z
Інвестиції у «зелену» енергетику підтримують енергобезпеку України – гендиректор ДТЕК на СОР29
TSN
2024-11-17T15:24:03Z
Завтра будуть введені графіки відключення світла
360ua.news
2024-11-17T15:12:18Z
Чи дійсно Трамп зможе опустити ціни на нафту та які наслідки будуть для Росії
24tv
2024-11-17T15:03:19Z
Як пенсіонери можуть збільшити розмір своїх виплат
24tv
2024-11-17T14:39:21Z
Воррен Баффет розсекретив, які акції придбав після продажу Apple: одна компанія працює в Україні
24tv
2024-11-17T14:39:09Z
Українські АЕС скоротили виробництво через російські обстріли, пошкоджені кілька підстанцій - МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-11-17T14:34:01Z
Гороскоп Таро на 18 листопада для всіх знаків Зодіаку: Всесвіт піде вам назустріч
Политека
2024-11-17T15:42:39Z
На Вовчанському напрямку прикордонники відбили російський штурм
УкраинФорм
2024-11-17T15:30:41Z
ЗСУ знищили надважливий для окупантів комплекс за 200 мільйонів доларів
GlavRed
2024-11-17T15:27:49Z
Російські пропагандисти поширюють фейк про постачання мобільних моргів до Сум - ЦПД
УкраинФорм
2024-11-17T15:19:26Z
На фронті за сьогодні вже понад 70 зіткнень, на Курахівському і Покровському напрямках відбили 22 атаки
УкраинФорм
2024-11-17T15:13:33Z
На Одещині воду і опалення обіцяють повернути до ранку
УкраинФорм
2024-11-17T15:07:11Z
Прокуратура автономії розслідує 16 кримінальних проваджень щодо проросійських пропагандистів
InternetUA
2024-11-17T15:01:57Z
СБУ зірвала російський штурм: ворожу колону атакували FPV-дрони
24tv
2024-11-17T15:00:19Z
Війська РФ обстріляли громаду на прикордонні Сумщини, загинув рибалка
УкраинФорм
2024-11-17T14:51:00Z
Неїжпапа відвідав військових, які тримають оборону на Херсонському напрямку
УкраинФорм
2024-11-17T15:49:31Z
В Івано-Франківську викладач проводив заняття російською: все, що відомо про мовний скандал у виші
TSN
2024-11-17T15:36:38Z
Сім'я тонула в боргах, тому одного дня продала будинок і стала кочівниками: що з ними тепер
24tv
2024-11-17T15:30:59Z
Вистачає лише на їжу: соціологи підрахували відсоток українців, у яких проблеми з фінансами
Политека
2024-11-17T15:27:32Z
Третина запчастин до автівок, які передають західні партнери ЗСУ, вже виробляються в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T15:24:11Z
Нацгвардійці збили крилату ракету з кулемета Browning
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T15:21:57Z
Одна з наймасованіших атак: як летіли ракети та дрони над Україною 17 листопада
24tv
2024-11-17T15:03:36Z
У Києві відбувся другий майстер-клас фахівців безпілотних систем морської піхоти
УкраинФорм
2024-11-17T14:54:53Z
"Української має стати більше, російської – менше": які важливі зміни чекають на заклади освіти
24tv
2024-11-17T14:54:14Z
Ще про «а мені ваша математика в житті не знадобилася»
ZN UA
2024-11-17T15:08:13Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T15:03:48Z
Які цифри у даті народження означають, що на вас чекає щастя й велике кохання
TSN
2024-11-17T14:36:55Z
За якої температури можна прати абсолютно всі речі: поради експертів
TSN
2024-11-17T14:12:55Z
Як за допомогою оцту позбутися плодових мушок на кухні: цей лайфгак працює на відмінно
TSN
2024-11-17T14:12:12Z
Всі забувають прати ці 5 речей: вже час покласти їх у пральну машину
24tv
2024-11-17T13:54:59Z
Істинні й чесні правдоруби: які ТОП-7 знаків зодіаку звикли викладати все, як є
GlavRed
2024-11-17T13:27:52Z
Пухкі оладки на кефірі: шеф-кухар поділилася перевіреним рецептом
Политека
2024-11-17T12:31:34Z
Експертка з ремонту поділилась порадами, які допоможуть створити дім мрії
24tv
2024-11-17T12:27:49Z
Хтось побачив нашого "Пічічі", – Леоненко знищив лідерів збірної України за нічию з Грузією
24tv
2024-11-17T15:45:43Z
"Я ледь не помер у червні": Майк Тайсон зробив відверте зізнання після поразки від Джейка Пола
TSN
2024-11-17T15:36:20Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T15:04:50Z
ЧС-2024 з пауерліфтингу. Збірна України здобула 8 нагород та ліценції на Всесвітні ігри
УкраинФорм
2024-11-17T14:51:50Z
Джейк Пол програв парі Майку Тайсону: скільки грошей заплатить блогер легенді боксу
24tv
2024-11-17T14:42:12Z
Легендарний Холіфілд відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-17T14:36:58Z
Ліга націй-2024/25: хто вже вийшов до 1/4 фіналу
TSN
2024-11-17T14:12:13Z
Хорватія – Португалія: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T14:12:07Z
"Ми не травмпункт": у Палмейрасі відреагували на питання про підписання Неймара
24tv
2024-11-17T13:54:55Z
Псевдобанкір обшахраював жителя Тернопільщини на 100 тисяч
Украина Криминальная
2024-11-17T15:06:57Z
Літак здійснив екстрену посадку через 130 хом’яків
360ua.news
2024-11-17T15:03:01Z
Атака на Миколаїв: загинула вагітна жінка
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T14:48:15Z
У Херсоні кількість загиблих зросла до трьох
УкраинФорм
2024-11-17T14:36:06Z
На Житомирщині горів рейсовий автобус - вогонь пошкодив моторний відсік
УкраинФорм
2024-11-17T14:33:01Z
У Бурштині на Івано-Франківщині через ворожий обстріл відсутнє теплопостачання
УкраинФорм
2024-11-17T14:27:26Z
У ДТП на Полтавщині загинули водій та пасажир мотоциклу
Украина Криминальная
2024-11-17T14:24:32Z
На місцях, де вирувало життя, тепер лише руїни: в ДСНС показали наслідки російського терору
24tv
2024-11-17T14:18:13Z
У Херсоні окупанти скинули вибухівки з дронів. Двоє людей загинуло
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T14:12:30Z
Що не встигає за попитом в українських мережах
360ua.news
2024-11-17T15:45:24Z
У WhatsApp з'явилася нова функція – користувачі чекали на неї багато років
InternetUA
2024-11-17T15:36:14Z
Представлено найбільший у світі SSD-накопичувач ємністю 122 ТБ
InternetUA
2024-11-17T15:01:14Z
Valve вперше показали кадри зі скасованого продовження Half-Life 2
24tv
2024-11-17T15:00:55Z
26 листопада буде представлений планшет MatePad Pro 13.2 другого покоління
Portaltele
2024-11-17T14:57:59Z
Як уникнути шахрайства при бронюванні житла через соцмережі
InternetUA
2024-11-17T14:34:02Z
Вчені знайшли два таємничі кам'яні кола, які нагадують Стоунхендж
TSN
2024-11-17T14:12:54Z
Як відключити прослуховування на телефоні Android та iPhone: експерти назвали робочі способи
Политека
2024-11-17T13:34:42Z
20 років Half-Life 2 — покращена гра і всі епізоди безплатно в Steam та геймплей Episode 3 у документальному фільмі
ITC
2024-11-17T13:21:02Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z