MY.UAНовини
«Ми боремося за збереження пам’яті»
«Ми боремося за збереження пам’яті»

«Ми боремося за збереження пам’яті»

Як Центр міської історії документує російсько-українську війну, збираючи спогади очевидців, світлини з міст, де ведуться бойові дії й не тільки, та архівуючи «воєнні» пабліки в телеграмі.

Команда Центру міської історії, розташованого у Львові,  документує задокументувати війну, яка триває в Україні. Фахові дослідники працюють в кількох напрямах: збирають світлини і все те, що українці пишуть про війну в телеграмі, в єдиний вебархів; записують свідчення українців, як вони переживають війну. «Детектор медіа» поспілкувався із працівниками Центру Тарасом Назаруком, Олександром Маханцем, Анастасією Холявкою та Наталею Отріщенко. Вони розповіли, чому вирішили документувати російсько-українську війну саме в цих напрямах; про критику, з якою стикаються інтерв’юєри; про складнощі архівування світлин та інформації з мережі у воєнний час; чим їхня робота відрізняється від роботи медіа, які також фіксують спогади очевидців; про цінність зібраних матеріалів у майбутньому та глобальну мету проєкту.

Керівник напрямку цифрової історії Тарас Назарук розповідає: «Коли війна почалася, кожен шукав, у який спосіб він може допомогти країні та долучитися до спротиву, щоби країна могла функціонувати в умовах війни. У перші дні після повномасштабного вторгнення було незрозуміло, як це можна зробити. Більшість із нас думали про те, як ми можемо убезпечити наших близьких. Потім ми вирішували, що можемо зробити як інституція, як можемо убезпечити наші матеріали, сервери, техніку». За його словами, в перші дні з’явилося багато повідомлень від колег — партнерів із різних інституцій з ЄС та США із пропозиціями підтримки і допомоги. «Ми спробували координувати всі ці запити та скеровувати колег до гуманітарних благодійних фондів, або ж надсилали рахунок для допомоги ЗСУ, — каже Тарас. — Ми пояснювали колегам з різних країн, що зараз Україні потрібна фінансова допомога. Паралельно ми комунікували з колегами в Україні — іншими дослідницькими інституціями й готували приміщення Центру для створення шелтеру». 

Тарас розповідає, що проєкт з архівування створили тоді, коли всі питання з нічліжкою для людей, які рятувалися від війни, вирішилися. «Це не відразу для нас було однозначно, що саме потрібно робити, — розповідає Тарас. — Кожен із нас висловлював ідеї про те, як нам далі працювати, в яких напрямах. Так і з’явилися архівні ініціативи. Кожен назвав ті напрями, в яких бачить сенс щось робити. Я подумав про архівування вебу й зайнявся цим». 

Керівник проєкту «Міський медіаархів» Олександр Маханець каже, що команда Центру вже мала досвід архівування в надзвичайних ситуаціях. «Як історики ми чутливі до таких моментів. Розуміємо, що теперішні реалії важливо задокументувати, щоби в майбутньому можна було з цим працювати, — зі світлинами, свідченнями людей тощо, — розповідає Олександр. — Команда міського медіаархіву займається фотографією, фільмами, відео, усною історією. У 2014 році ми, наприклад, створювали архів Майдану. А два роки тому, коли почалася епідемія коронавірусної хвороби, збирали свідчення і фотографії того, як люди живуть на карантині».

Проте він каже, що досвіду архівування в таких екстремальних умовах команда архіву не мала, тому перші спроби документування були спонтанними. Спершу дослідники намагалися промацати, в який спосіб краще збирати цю документацію. «Ми не маємо доступу до всього. Особливо коли йдеться про фотографування, адже проханням про зйомку бойових дій ми можемо наражати на небезпеку когось із фотографів. Багато з них знімають або хочуть фотографувати, але не мають журналістських посвідчень. А це дуже важливо. Навіть у Львові, де не ведуться активні бойові дії, аби  могти фотографувати в місті або на якихось подіях чи об’єктах, потрібно мати посвідчення. Тому ми почали співпрацю з фотографами, які й так знімають війну, наприклад, для медіа». 

Олександр додає, що іншим способом збору фотографій був відкритий заклик до всіх ділитися своїми спостереженнями та світлинами, які люди роблять на смартфон. «Це складно втілити, адже потрібно постійно нагадувати про цей заклик в інформаційному просторі, — каже Олександр Маханець. — Ще ми склали список фотографів, які працюють публічно й викладають у соцмережах фотографії, дехто з них відгукнувся й надіслав нам свої матеріали». 

Асистентка проєкту «Міський медіаархів» Анастасія Холявка розповідає, що для архіву цікаві фотографії на різні теми, які ілюструють життя під час війни. «Очевидно, що це не тільки бойові дії, і не тільки, наприклад, збір гуманітарної допомоги. А взагалі те життя, яким людина живе, і яке війна не завжди в неї може забрати, — каже Анастасія. — У нас уже є багато приватних фотографій, які дають погляд на побутове життя. Це можуть бути і прогулянки під сонцем, і їжа, будь-що. Адже війна, яка проти нас ведеться, це і війна проти нашої пам’яті, тому важливо шукати якісь способи, щоби її зберегти»

Соціологиня Наталя Отріщенко розповідає, що проєкт Центру з архівування війни інколи отримує критичні зауваження, зокрема, щодо інтерв’ювання очевидців. «У нас уже був досвід роботи з таким відкритим моментом — ситуацією, коли ми не до кінця знаємо, коли все закінчиться і як. Йдеться про Євромайдан, коли ми почали записувати усні історії у Львові, Києві та Харкові. Спершу ми записували їх у грудні, а потім у лютому, бо розуміли, що ситуація радикально змінилася. Війна — теж відкритий момент», — пояснює Наталя.

Соціологиня каже, що, розповідаючи особисті історії, люди починають розуміти власну суб’єктність. «Усвідомити себе як активного дієвця чи дієвицю історичного процесу — дуже важливо. І мені видається, що це одна з таких ключових змін, які відбуваються в Україні. Ми починаємо відчувати власну суб’єктність. Як на рівні держави, так і на рівні окремих людей, які в різний спосіб мобілізуються чи розуміють, що історія — це те, що стається з ними. Ми живемо на сторінках підручників історії. Саме це стимулювало нас думати, що ми можемо почати документувати наші реалії, — розповідає Наталя Отріщенко. — У нас сформувався консорціум, куди увійшли дослідники і дослідниці не лише з України, а й з Польщі та інших країн. Вони допомагали розробити методологічно виважений і етично коректний інструментарій, із яким ми могли вийти й починати роботу. Також у нас була підтримка від тих вчених, яким довелося рятуватися від війни й евакуйовуватися зі своїх міст. Робота з ними також допомогла нам випрацювати методологію, максимально чутливу до потреб оповідачів». 

Наталія розповідає, що під час інтерв’ю з очевидцями подій інтерв’юєри Центру намагаються створювати відкрите поле, в якому людина може висловити себе. «Ми працюємо з темами повсякдення, не нав’язуємо питань, які стосуються досвіду насильства чи емоційних станів. У нашій команді є психологиня, яка консультує нас, як ми можемо говорити з оповідачами, як будувати контакт із людиною, що робити, якщо людина починає плакати, — каже вона. — Ми маємо визнавати за людьми право на емоції. У такому форматі оповідь набуває терапевтичної ролі, коли людина, розповідаючи про складний досвід, укладаючи його у словесну форму, надає йому сенсу. Це те, що у психології називають вторинною допомогою, яку можуть надавати не лише дипломовані психологи, а й люди, які мають навички активного слухання». 

Соціологиня каже, що більшість тих, із ким проводили інтерв’ю, погодилися на другу розмову. «Ми хочемо з ними зустрітися ще раз, коли будемо говорити про війну в минулому часі. Тоді ж людина зможе переглянути, чи хоче вона, щоб ми зберігали її першу оповідь, чи навпаки, попросить залишити лише повторно записану історію. Або взагалі не захоче, щоб її розповідь залишалася в архіві, — пояснює Наталя. — Людиноцентричність дозволяє нам творити те поле, де особисте рішення є справді важливим. Для нас важливо записувати тих, хто має потребу говорити. Ми даємо слово не лише переселенцям, а й волонтерам; тим, хто мобілізувалися у своїх середовищах, щоб протидіяти Росії чи в інформаційному, чи у гуманітарному полях». 

За словами Наталі Отрішенко, Центр міської історії тримає контакт із іншими ініціативами, які намагаються документувати війну. Наприклад, із Urban Space Radio.

Наталя розповідає, що команда інтерв’юєрів Центру має щотижневі зустрічі із психологинею. «Це групова робота, ми проговорюємо свій досвід разом, розбираємо питальники на вигорання, на ПТСР. Ділимося складними моментами в роботі, якщо такі є, — каже вона. — Також важливою для мене є комунікація з людьми, які розшифровують ці інтерв’ю. Цих людей ми часто не бачимо в наших проєктах, але мені здається, що це важлива робота. Бо коли людина залишається сам на сам із голосом іншої людини, має перевести його зі звуку в текст, вона може відчувати емоції, й ми визнаємо їх». 

Тарас Назарук каже, що створення телеграм-архіву, на відміну від інших архівних ініціатив, є новим проєктом для Центру. «Ця ініціатива базувалася на чомусь більш інтуїтивному, ніж на вже проробленій методології архівування, — каже Тарас. — Закордонні ініціативи з вебархівування зазвичай обирають конкретні проміжки часу, періоди, в які робиться збереження контенту. У нас інший підхід. Ми архівуємо все, починаючи від 24 лютого. Зараз це вже понад 200 різних телеграм-каналів різної тематики».

Тарас розповідає, що архівуванням займається група людей. «Це люди з різними бекґраундами: історики, журналісти, комунікаційники. Але раніше ніхто з них не мав досвіду такого архівування, — каже він. — На початку я хотів архівувати чати, пов’язані з так званою кібервійною. Люди об’єдналися для організації D-Dos-атак на сайти російських державних структур, зливали російські бази даних тощо». Однак крім такого роду каналів команда проєкту почала архівувати й інші: інформаційні, ті, в яких гуртуються волонтери, де публікують воєнні гумор та меми, дописи про пропаганду та фейки, інформацію про втрати противника тощо. «Ми не можемо зафіксувати все, але прагнемо вловити видимий нам інформаційний ландшафт. З початку війни з’явилося багато різних каналів, а деякі перепрофілювалися. Ті, які раніше писали про літературну критику, зараз пишуть про війну. Аудиторії каналів також зросли, якщо зважати на статистику, — пояснює Тарас Назарук. — Офіційні структури чи ЗМІ дають обмежену картину з огляду на воєнний стан, натомість у телеграмі можна було знайти все. Зокрема, інформацію про маленькі містечка, як вони зараз живуть, які в них на порядку денному проблеми. Тому ми розширили перелік того, що архівуємо».

Він пояснює, що методологія архівування створювалася вже у процесі роботи, проте на багато питань команда досі не має відповідей. «Є дуже багато етичних і юридичних питань із тими повідомленнями, які публікуються в цих каналах і чатах. Це і приватні дані людей, номери телефонів, прізвища й імена, фотографії. Є групи, де люди постять повідомлення про своїх близьких, які зникли безвісти. Ми розуміємо, що це дуже сенситивна інформація і її не можна публікувати без дозволу, — каже Тарас. — Тому поки ми не публікуємо наш вебархів, а збираємо дані, щоб убезпечити їх від втрати. Пізніше ми опрацьовуватимемо матеріал, каталогізуватимемо дані». Тарас відзначає, що згодом вебархів частково відкриють, однак про повний доступ до даних не йдеться. «Деякі матеріали відкриватимуться лише після реєстрації і пояснення, як ті чи інші люди збираються їх використовувати, — пояснює Тарас Назарук. — В першу чергу йдеться про дослідників із різних дисциплін. На такі запити ми будемо реагувати». 

Тарас додає, що в майбутньому архів виглядатиме як емулятор того ж телеграма, матиме подібний інтерфейс, але відображатиме лише частину, заархівовану Центром. 

За словами Наталі Отріщенко, в команді Центру зараз багато дискусій щодо того, в який спосіб можна робити заархівовані історії доступнішими. Ймовірно, доступ до них буде можливий лише в певних локаціях. «На відміну від того, як наші історичні колекції зараз доступні онлайн після реєстрації з будь-якої точки. Буде кілька робочих місць у нас в Центрі чи у приміщенні партнерських інституцій, куди дослідники можуть прийти, пояснити причину інтересу і працювати. Крім цього, можливості скопіювати дані не буде». 

Олександр Маханець каже, що їхня ініціатива архівування не має наразі якогось чіткого дослідницького фокусу. «Коли ми збираємо ці матеріали, відштовхуємося від того, що ми можемо зробити, маючи на увазі якусь далеку перспективу, що ці матеріали можуть бути використані істориками, дослідниками. Пізніше ініціатива нашого архіву показуватиме історію на основі  приватного досвіду для того, щоб наголосити на суб’єктності кожного, — розповідає Олександр. — Наприклад, ми проводимо дні домашнього кіно, оцифровуємо старі домашні відео і надаємо голос людям, які знімали колись своє повсякденне життя чи якісь святкування на кіноплівку. Тут так само хочемо дати голос непоміченим».

Він додає, що не відчуває щодо цього проєкту якихось глобальних амбіцій, однак, за його словами, Центр працює над тим, щоби створити ресурс, який би надавав дослідникам набори джерел і матеріалів, які стосуються історії загалом, історії Центрально-Східної Європи, історії України. «Напевно, те, що ми робимо, глобально нічого не змінить. Але нам важливо працювати на нашу нішеву академічну аудиторію, яка буде використовувати верифіковані джерела в першу чергу. Незалежно, чи це буде за кілька років, чи за кілька десятків років», — розповідає він.

Фото: George Ivanchenko

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
iPad Air і MacBook Air стануть потужнішими від багатьох ПК
Portaltele
2025-02-08T16:52:58Z
Сервисы PlayStation рухнули и до сих пор не восстановились
GameMag
2025-02-08T16:19:20Z
Любителям аркад удалось взломать бородатый баг в "Donkey Kong": понадобилось всего 44 года
Знай
2025-02-08T15:51:19Z
Таропрогноз на 9 февраля 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет в воскресенье
Telegraf
2025-02-08T15:48:13Z
Украинские полярники показали уникальные кадры спящих тюленей-крылеидов
Комсомольская правда
2025-02-08T15:39:00Z
Vodafone запустил звонки через Wi-Fi. Украинцы оценили качество новой услуги
Telegraf
2025-02-08T15:30:28Z
Джейсон Шрайер: Steam стал спасательным кругом для многих разработчиков, консольные эксклюзивы скоро исчезнут
GameMag
2025-02-08T15:07:24Z
Ремастер Onimusha 2: Samurai's Destiny будет переведен на русский язык — Capcom подтвердила
GameMag
2025-02-08T14:39:47Z
Боевик Neon Inferno в стиле Contra и Wild Guns получит демоверсию
GameMag
2025-02-08T14:39:45Z
Финансовый гороскоп на неделю: кого из знаков Зодиака ждет прибыль 10-16 февраля
UAToday
2025-02-08T17:06:15Z
В каком возрасте наступает пик счастья? Ответ психологов удивит всех
Знай
2025-02-08T16:51:32Z
Гороскоп на 9 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-08T16:30:15Z
Секрет удачного кадра: 8 лайфхаков от профессионального фотографа
Marie Claire
2025-02-08T16:00:53Z
Сварили идеальное яйцо: ученые раскрыли необычный секрет их приготовления
Фокус
2025-02-08T15:51:10Z
Когда лучше есть мясо, орехи, сыры или гречку: диетологи ошеломили ответом
TSN
2025-02-08T15:36:40Z
Сочный взрыв вкуса: горячие мясные бутерброды, от которых не оторваться, рецепт для завтрака
Знай
2025-02-08T13:51:10Z
Большинство огородников неправильно выбирают семена: запомните правило трех "П"
TSN
2025-02-08T13:36:55Z
Львам - любовь, Близнецам - веселье: Таро-прогноз на День святого Валентина 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-08T12:30:41Z
В Киеве загорелся мужской монастырь: что известно
Telegraf
2025-02-08T17:06:38Z
В церкви Выдубицкого монастыря в Киеве произошло задымление
Комсомольская правда
2025-02-08T16:58:13Z
В Москве сильно горит - что известно
Апостроф
2025-02-08T16:54:08Z
На Аляске упал самолет Cessna Caravan с 10 пассажирами: обломки нашли в морских льдах
Фокус
2025-02-08T16:45:08Z
В Запорожье подростки убили собаку ради селфи, а потом сожгли ее
Комсомольская правда
2025-02-08T16:18:04Z
На известную российскую фигуристку совершено нападение
Telegraf
2025-02-08T16:03:59Z
В Харькове раздались взрывы: что известно
TSN
2025-02-08T15:48:28Z
На юго-западе Китая произошел оползень - много пропавших без вести
Апостроф
2025-02-08T14:21:16Z
Киевлянин напал с ножом на прохожего, гулявшего с собакой: детали инцидента
TSN
2025-02-08T11:48:51Z
Баба Ванга против Нострадамуса: ИИ предположил, кто из них победит в боксерском поединке
Фокус
2025-02-08T16:00:45Z
Беринчик - Дэвис: букмекеры не верят в украинского чемпиона
Telegraf
2025-02-08T15:30:30Z
"Я должен отобрать титул": непобедимый соперник Беринчика пригрозил украинцу нокаутом
TSN
2025-02-08T15:21:49Z
Гол Антоні не став на заваді для вражаючого камбеку Сельти
Football.ua
2025-02-08T15:07:27Z
Кличко рассказал, кто посоветовал ему оставить бокс после самого загадочного поражения в своей карьере
Gazeta UA
2025-02-08T14:24:55Z
Чемпионат мира по биатлону-2025: расписание всех гонок и где смотреть
TSN
2025-02-08T14:06:56Z
Промоутер Александра Усика пояснил, почему не стоит ждать боя украинского чемпиона с Мартином Баколе
Известия Киев
2025-02-08T12:37:54Z
Названа неожиданная причина срыва трансфера звезды "Динамо" в Англию
Telegraf
2025-02-08T12:33:36Z
Питер Фьюри высказался о будущем Усика
Корреспондент
2025-02-08T12:30:36Z
Освободившийся из плена боец впервые увидит свою дочь
TSN
2025-02-08T17:06:58Z
ВСУ уничтожили в Донецкой области российский штурмовик Су-25
Апостроф
2025-02-08T16:27:59Z
С тремя спальнями и элитной мебелью: в Киеве можно снять царские хоромы за полмиллиона в месяц
Telegraf
2025-02-08T16:09:45Z
Гороскоп на воскресенье 9 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-08T16:00:45Z
В Киеве может появиться еще один микрорайон: что говорят эксперты и местные власти
TSN
2025-02-08T15:51:16Z
Бои за Торецк: Washington Post оценил, чем опасна оккупация города
TSN
2025-02-08T15:33:42Z
Миллион рублей и тюрьма: пленный оккупант под Покровском рассказал о мотивации в ВС РФ
Фокус
2025-02-08T15:30:14Z
В Николаеве волонтеры пытаются пристроить четырехлапых, которые остались под обстрелами: трогательные кадры
TSN
2025-02-08T15:21:11Z
Атака БпЛА на Ростовскую область - местные власти прибегли к режиму чрезвычайной ситуации
Апостроф
2025-02-08T15:03:51Z
Больше не может говорить? Как изменился "крепкий орешек" Брюс Уиллис и что известно о его состоянии
Telegraf
2025-02-08T17:03:06Z
Исполнилось 100 лет со дня рождения выдающегося украинского художника Виктора Зарецкого
ZN UA
2025-02-08T15:31:42Z
«Пугает количество одобрительных комментариев»: блогер раскритиковала анонс комедии «Песики»
Апостроф
2025-02-08T15:30:37Z
Девушкам среднего размера: как одеваться в стиле midsize — 12 советов
Marie Claire
2025-02-08T13:01:08Z
Канье Уэст опубликовал футболку со свастикой: считает, что придумал шедевр
Фокус
2025-02-08T12:06:36Z
Букмекеры определились с украинским фаворитом на "Евровидение-2025"/Опубликован рейтинг исполнителей
Апостроф
2025-02-08T11:39:04Z
Родилась в Чернигове, а потом признавалась Москве в любви: где сейчас экс-солистка группы "Лицей" Ишханишвили
Telegraf
2025-02-08T11:27:57Z
Победители Critics Choice Awards-2025: Деми Мур названа лучшей актрисой, а "Анора" - лучшим фильмом
Комсомольская правда
2025-02-08T11:12:13Z
Анджелина Джоли в кружевах, Николь Кидман в офискоре: лучшие образы Critics Choice Awards 2025
Marie Claire
2025-02-08T11:07:52Z
Уже три года развозит каждый день воду людям: николаевцы рассказали трогательную историю
TSN
2025-02-08T17:06:49Z
На войне погиб известный одесский художник Андрей Рубан
Gazeta UA
2025-02-08T16:48:57Z
"Уезжайте вон": ведущая Янина Соколова жестко высказалась об уклонистах в прямом эфире
Фокус
2025-02-08T16:21:26Z
Россия наращивает армию: сколько окупантов присоединятся к войску
Comments UA
2025-02-08T16:06:31Z
Украина в разы сократила разрыв с РФ по артиллерийским снарядам: Сырский рассказал, как это удалось
Telegraf
2025-02-08T14:45:45Z
Бей издалека: Сырский доложил о достижениях в секторе БпЛА и артиллерии
Апостроф
2025-02-08T14:45:14Z
Была младше Гитлера на 23 года и дважды пыталась уйти из жизни: как выглядела Ева Браун и что о ней известно
Telegraf
2025-02-08T14:36:22Z
Украинцам готовят "ласковую мобилизацию": никакого принуждения и бусиков ТЦК
Знай
2025-02-08T14:30:05Z
Церковные праздники в феврале 2025 года: список праздников по новому календарю
VGorode
2025-02-08T13:48:04Z
Определяет риск преждевременных родов: ученые назвали важнейший витамин для беременных
Фокус
2025-02-08T13:57:58Z
Как снова не набрать вес после похудения
TSN
2025-02-08T12:54:29Z
Витамин D и мозг: ученые нашли связь с памятью и старением, вы будете впечатлены
Знай
2025-02-08T11:51:05Z
Пять народных средств для крепкой рассады, которые знали наши бабушки: урожай будет большим на 100%
TSN
2025-02-08T10:36:30Z
Близнецы следовали двум разным диетам 12 недель: их результаты удивили ученых
Фокус
2025-02-08T10:21:26Z
100% успеха в лечении рака почек: ученые из США сделали прорыв
Знай
2025-02-08T09:51:39Z
Украинцы могут получить денежную помощь на лечение: какую сумму обещают
Знай
2025-02-08T09:21:23Z
С Днем стоматолога: короткие и красивые поздравления коллегам и родным
Комсомольская правда
2025-02-08T08:25:05Z
Этот тест обнаруживает сердечные заболевания на ранней стадии
Comments UA
2025-02-08T07:48:33Z
Некоторые украинцы могут получить две субсидии в одни руки: кому это доступно
Фокус
2025-02-08T17:00:55Z
Проблемы с долларами: в НБУ предупредили банки и украинцев, будьте внимательны при обмене валют
Знай
2025-02-08T16:36:29Z
Пенсия в Украине: состоится ли индексация выплат в феврале 2025 года
Фокус
2025-02-08T16:00:07Z
Долги за газ – искусственные? ВСК ВРУ выявила масштабные нарушения «Нафтогаза»
Comments UA
2025-02-08T15:36:44Z
Отберут пенсии без предупреждения: кто будет вынужден выживать на копейки или попрошайничать
Знай
2025-02-08T15:30:39Z
Без справки от "Нефтегаза" не будет субсидии: кому нужно ее получить
Знай
2025-02-08T15:12:01Z
Достройка Хмельницкой АЭС имеет решающее значение для восстановления Украины – нардеп
TSN
2025-02-08T15:03:18Z
Украинцы могут получить скидку на электроэнергию: как это сделать
Фокус
2025-02-08T14:30:01Z
АЗС ослабят давление на кошельки водителей: цены на топливо могут приятно изменится
Знай
2025-02-08T14:12:39Z
Их выпустили всего 1500: в Киеве засветился заряженный 700-сильный пикап за $100 000
Фокус
2025-02-08T09:36:12Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Масштабные протесты в Словакии: митинги против Фицо поддержала провинция
TSN
2025-02-08T16:51:22Z
Россия вербует украинцев для атак на ТЦК, а затем ликвидирует их – The Washington Post
Comments UA
2025-02-08T16:48:09Z
Зеленский: Путин увеличивает численность своей армии еще на 100 000 человек
Лига
2025-02-08T16:34:44Z
Трамп против ЮАР: Белый дом прекращает финансовую помощь и запускает программу переселения
Comments UA
2025-02-08T16:30:10Z
ХАМАС освободил троих израильских заложников в рамках пятого раунда обмена пленными
ZN UA
2025-02-08T16:30:06Z
Ветеран ВСУ пожаловался на медика, который отказался от украинского языка: врач уже фигурант уголовного дела
Политека
2025-02-08T16:27:06Z
Страны Балтии больше не зависят от электроэнергии России: в Литве прокомментировали историческое событие
Telegraf
2025-02-08T16:15:11Z
В США суд заблокировал команде Маска доступ к конфиденциальным материалам Минфина
ZN UA
2025-02-08T16:09:21Z
После тюрьмы – на фронт: кого из осужденных берут защищать Украину
Знай
2025-02-08T16:06:28Z