MY.UAНовости
Дерусифікація України може загальмувати
Дерусифікація України може загальмувати

Дерусифікація України може загальмувати

Росія буде вкрай зацікавлена зберегти свою мовно-культурну присутність в Україні хоч тушкою, хоч чучелком
фото з відкритих джерел

Що не так з ідеєю про закріплення інституту певного різновиду «хороших росіян»

Один мудрий знайомий пропонував таке мірило важливості: це справді важливе, якщо воно було б важливим для тебе в той день, коли в тебе діагностували рак. Думаю, цю формулу можна трансформувати для нашої поточної ситуації: це важливо, якщо це справді важливо в той день, коли на тебе падають бомби й ракети.

Втім бомби й ракети падають на територію України нерівномірно, та й люди поступово звикають до життя-буття в час війни. Хтось навіть починає знов перейматися музикою. І пропонує законодавчо заборонити «музику російських виконавців, які підтримують війну».

Я вважаю дерусифікацію України життєво важливим для країни і для всіх нас завданням, тому цей натяк на напрямок, у якому дерусифікація піде після припинення активної фази війни, засмучує мене вкрай. Бо недалеко вона зайде.

Йдеться про законодавче закріплення інституту певного різновиду «хороших росіян» – «тих, хто входить до Переліку музичних виконавців, які засуджують агресію Росії проти України»

Цей підхід уже несе явні небезпеки, адже публічна позиція, як то кажуть, не бутерброд. Її можна змінювати, можна не озвучувати взагалі чи озвучувати різні позиції для різних аудиторій. Гаразд, автори закону намагалися залагодити це, передбачивши, що до переліку включають за заявою… ні, не самого виконавця, а правовласника. Інакше кажучи, певна українська компанія подаватиме до СБУ заяву з проханням включити до переліку умовну Таню Буланову, СБУ перевірятиме, чи не «зашкварилася» Таня підтримкою Путіна й чи засудила агресію… Ви вже це уявляєте? Я – так, і мені страшно. Не сумніваюся, що це потягне за собою цілу гору корупційних скандалів, зловживань і маніпуляцій. Набагато гірших, ніж маніпуляції з тим чорним списком прибічників Путіна, який існував у попередні роки. Лєна Чиченіна якраз вчасно про це нагадала.

Ви ж пам’ятаєте, що в нас канали можна відключати «за нарцисизм»? Уявляєте, за що можна буде включати виконавців із списку і виключати з нього? Отож.

Але бог з ним, із законом – лякає сам підхід, заснований на фундаментальній підміні понять

Замість дерусифікації мистецького простору нам пропонують вибіркове покарання (помсту?) за активну чи пасивну підтримку агресії проти України. Хоча суть і мета дерусифікації абсолютно в іншому – в тому, щоб нав’язана мешканцям України російська культура поступово, – можливо, протягом життя поколінь, – поступились українській культурі місцем, яке належить останній за правом. І яке українська культура втратила внаслідок століть русифікації.

Сам по собі вибірковий підхід – це відкрита скринька Пандори. Якщо ви стежите за дискусіями в медіа та соцмережах довкола актів дерусифікації (знесення пам’ятників, перейменування вулиць тощо), то добре знаєте аргументацію тих, хто чинить цьому процесу спротив. Дискутують зазвичай про персонажів, які вже померли, – за винятком хіба Валентини Терешкової, живої й запеклої путіністки, на честь якої в Україні досі названі вулиці. У такій дискусії, крім суто емоційних реплік, як правило, відбувається таке:

  1. Спроба довести, що персонаж або підтримував і любив Україну, або, принаймні, нічого поганого їй не зробив. Наприклад, так зберегли вулицю академіка Сахарова в Івано-Франківську.
  2. Спроба довести, що персонаж не був етнічним росіянином або навіть був етнічним українцем, народився чи жив в Україні. Це можуть бути не лише Гоголь або Чехов, «українськість» яких у нас обстоюють роками, а й який-небудь, прости господи, Херасков.
  3. Спроба довести, що давноминулий персонаж був проти системи, царя, радянської влади абощо – а отже [тут відбувається досить груба маніпуляція] «був би проти Путіна і за нас».
  4. Якщо в персонажа в анамнезі є відверті антиукраїнські твори чи висловлювання, завжди можна спробувати довести, що він зовсім не те мав на увазі, і ми просто не досить розвинені, аби зрозуміти глибину твору. Найпоширеніший приклад – вірш «На незалежність України» Йосифа Бродського, який ми «просто не розуміємо».
  5. Якщо факт українофобії митця неможливо заперечити, можна акцентувати на тому, що його творчість багатогранна і не зводиться до українофобських творів. Спекуляції в цьому напрямку можна розвивати без кінця – наприклад, пропонувати читати «не «Белую гвардию», а «Мастера и Маргариту»» абощо.
  6. Нарешті, якщо все попереднє не спрацьовує, можна завжди перефокусувати дискусію на особистий досвід і закликати не мішати культуру з «політикою»: я, мовляв, читала казку «Конёк-горбунок» дітям і читатиму онукам, а весь цей ваш Путін, війна, та інша демагогія – від лукавого.

Я не маю сумніву, що приблизно ця сама дискусія розгортатиметься довкола вибіркової заборони російської музики, кіно та інших форм мистецтва. Ми будемо говорити, що ці митці підтримують путінську агресію проти України, а нам будуть говорити, що ми просто не розуміємо джаз.

Уся ця дискусія – шлях в нікуди. Хоча б тому, що люди, які захищають у такий спосіб тих чи інших російських персонажів, насправді боронять межі своєї ідентичності. Російської, радянської, постколоніальної – називайте як хочете, але це ідентичність, у якій Пушкін стоїть на своєму п’єдесталі, і загроза Пушкіну на п’єдесталі сприймається як загроза всій ідентичності. Це щось ірраціональне – щось, чого ми не вирішимо, просто обмінюючись словами.

Ірраціональним і заснованим на самообмані є й прагнення поділити російську культуру на «хорошу» і «погану»

І якось довести, що всі хороші – за нас, а погані – за Путіна. Мовляв, джаз, рок, артхаусне кіно, красиві скульптури – це все проукраїнське, а попса, шансон і кіч – проросійське. Про митця, який підтримав Путіна і агресію, починають казати, що він «завжди був посередністю», а про того, хто проти війни – що він справжній геній.

Варто прийняти реальність: немає очевидних закономірностей, за якими російські культурні діячі поділились на активних прибічників Путіна, пасивних спостерігачів та активних противників. Чому Лариса Доліна за Путіна, а Вероніка Доліна проти; Іван Охлобистін за, а Іван Вирипаєв проти; Михайло Пореченков за, а Олексій Панін проти? Ймовірно, є конкретні причини в кожному окремому випадку, але множина окремих кейсів не складається в чітку тенденцію.

І якщо ви є шанувальником російської чи російсько-радянської культури, скоріш за все, частина митців, чиї твори ви споживаєте чи колись споживали, зараз підтримує Путіна або відмовчується

Ба більше, якщо гаряча фаза війни зміниться затишшям (а не завершиться швидким і повним розгромом Путіна, як би нам усім хотілося, але…), Росія буде вкрай зацікавлена зберегти свою мовно-культурну присутність в Україні хоч тушкою, хоч чучелком. За таких обставин російських митців, може, й заохочуватимуть виступати із полум’яним осудом агресії, аби вони могли легально звучати на наших радіохвилях, судити наші талант-шоу і виступати на корпоративах.

Словом, обмеження на російську літературу, кіно, музику, театр та інші форми мистецтва в публічному просторі та на ринку України може бути тільки повним і беззастережним, якщо ми хочемо, щоб воно було дієвим і в перспективі наближало нас до дерусифікації. Ніяких списків, ніяких винятків. Можна зафіксувати у прикінцевих положеннях, що цей закон може бути переглянутий за умови, що Росія повністю змінить свою агресивну політику щодо України, поверне все вкрадене і всі території, виплатить репарації та визнає відповідальність за геноцид українців. Тоді й поговоримо – хто хороший російський співак, а хто не дуже.

Тільки в такому форматі дерусифікація має сенс і справді важлива адже вона в перспективі допоможе захиститись від бомб і ракет, які падають на наші голови. Або хоча б нашим дітям і онукам.

Джерело: Детектор медіа

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів.
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Зеленський відвідав Покровськ
УкраинФорм
2024-11-18T14:40:25Z
У Києві викрили п'ятьох перекупників залізничних квитків
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:08Z
До Одеси повертається світло
TSN
2024-11-18T14:39:25Z
Росіяни атакували цивільну інфраструктуру Одеси, є загиблі й поранені
УкраинФорм
2024-11-18T14:39:07Z
У Криму понад 10 000 жителів залишилися без світла через аварії - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-18T14:34:43Z
Зеленський побував на будівництві фортифікацій у Донецькій області
УкраинФорм
2024-11-18T14:29:06Z
В Одесі енергетики заживили критичну інфраструктуру на півдні міста
УкраинФорм
2024-11-18T14:25:39Z
Через російські обстріли без електрики залишаються ще близько 220 тисяч абонентів - Шмигаль
УкраинФорм
2024-11-18T14:19:17Z
Нові графіки відключень світла: без сірих зон, але із запізненнями
Комсомольская правда
2024-11-18T14:16:39Z
Телеканал ICTV2 розпочав зйомки поліцейського ситкома «Майор Сковорода»
Детектор М
2024-11-18T14:40:58Z
Надя Дорофєєва приголомшила сумою, яку витратить на своє шоу у Палаці Спорту
TSN
2024-11-18T14:40:42Z
Хливнюк відмовився від премії Магнітського
УкраинФорм
2024-11-18T14:40:38Z
Лідер O.Torvald Галич приголомшив річним заробіток і зізнався, що йому приносить дохід під час війни
TSN
2024-11-18T14:39:36Z
Алла Пугачова прокоментувала життя 53-річної доньки Орбакайте за кордоном
TSN
2024-11-18T14:39:03Z
Шарф – модний аксесуар на холодну пору: як його стильно носити
24tv
2024-11-18T14:24:40Z
Лідер гурту O.Torvald розповів, як пережив клінічну смерть
Фокус
2024-11-18T14:21:43Z
Ребел Вілсон вийшла на публіку у відвертій смарагдовій сукні
Фокус
2024-11-18T14:15:24Z
Все, як ти любиш, – чоловік Руслани Писанки показав, який вигляд має могила покійної акторки
24tv
2024-11-18T14:01:04Z
Який вплив матиме застосування далекобійних ракет по території Росії на перебіг війни – експерт відповів
TSN
2024-11-18T14:40:53Z
Дозвіл Києву бити по території Росії: штаб Трампа зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T14:40:38Z
Застосування далекобійних ракет по Росії може посилити переговорні позиції України – експерт
TSN
2024-11-18T14:40:25Z
Ракетна атака по Одесі: прокуратура показала наслідки обстрілу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T14:40:22Z
У Білому домі виступили з коментарем щодо дозволу Україні бити ATACMS по РФ
Европейская правда
2024-11-18T14:40:10Z
Newsweek: Трамп підтримав план використання військових у рамках надзвичайного стану для масової депортації
Хвиля
2024-11-18T14:39:41Z
ЗМІ написали про дозвіл Байдена на удари, а потім видалили: в ОПУ відповіли, що відбувається
24tv
2024-11-18T14:39:36Z
В Росії почали лякати застосуванням новітньої зброї у разі далекобійних ударів України
TSN
2024-11-18T14:39:24Z
Європейські союзники спонукають Зеленського до переговорів з Путіним – Bloomberg
TSN
2024-11-18T14:39:21Z
Як покращити родючість ґрунту: розсипте цей порошок восени та високі врожаї забезпечені
TSN
2024-11-18T14:40:03Z
"Хочу бути мамою": все що треба знати про материнство – на новому YouTube-каналі
24tv
2024-11-18T14:05:37Z
Солодка пастка: які небезпеки приховує надмірне споживання цукру
24tv
2024-11-18T13:36:40Z
6 напоїв, що допоможуть вам миттєво заснути: спробуйте їх ввечері
24tv
2024-11-18T12:45:41Z
Хірурги ампутували чоловіку не ту ногу – фото
TSN
2024-11-18T12:39:40Z
Як зберігати волоські горіхи, щоб вони залишалися смачними та свіжими до 18 місяців
TSN
2024-11-18T12:39:17Z
Яка користь дерунів для здоров'я: ви будете здивовані
TSN
2024-11-18T10:36:04Z
Короткозорість у дітей зростає — ось як захистити зір
Portaltele
2024-11-18T10:05:34Z
Чому дієти та марафони не допомагають схуднути
24tv
2024-11-18T09:39:47Z
Вперше за півтора місяця: в Україні здешевшали огірки
TSN
2024-11-18T14:40:47Z
У Литві почали розслідування щодо найбільшого маркетплейсу через товари з символікою СРСР
Европейская правда
2024-11-18T14:40:11Z
У Росії продають рекордну кількість алкоголю: найбільше купують горілку та вино
24tv
2024-11-18T14:39:45Z
Шмигаль розповів про ліквідацію наслідків атаки на українську енергетику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T14:39:36Z
Вступаючи до ЄС, Україна має дбати передусім про свої інтереси – Метінвест
TSN
2024-11-18T14:39:09Z
Аграрії у зонах бойових дій отримають фінансову підтримку від держави
360ua.news
2024-11-18T14:33:51Z
У США закрилась компанія, яка розробляла надзвуковий пасажирський літак
InternetUA
2024-11-18T14:31:49Z
Змінено електронні процедури контролю товарів на митниці
AgroPortal
2024-11-18T14:30:35Z
В Україні "впала" ціна на популярні продукти: що подешевшало найбільше
GlavRed
2024-11-18T14:25:42Z
33-річна мама 9 дітей прагне мати по дитині кожного знаку зодіаку, щоб не "марнувати" гени чоловіка
TSN
2024-11-18T14:39:58Z
У ГУР розповіли, скільки ракет Х-101 Росія може виробляти щомісяця
24tv
2024-11-18T14:39:44Z
У Хмельницькому побудували унікальне укриття: який вигляд воно має
TSN
2024-11-18T14:39:28Z
Наповнення реєстру «Оберіг» зросло з 30% до 98% - Черногоренко
УкраинФорм
2024-11-18T14:36:24Z
Киньте собі мовний виклик: далеко на всі знають відповідники цих популярних слів
24tv
2024-11-18T14:30:17Z
Велика Британія випробувала нову крилату ракету SPEAR для винищувачів F-35: що вона може
InternetUA
2024-11-18T14:29:19Z
Трансформація "Резерв+": щоб стати на облік, не доведеться йти в ТЦК - Міноборони
GlavRed
2024-11-18T14:27:18Z
Щотижня волонтер з Харківщини возить хліб на Донеччину
AgroNews
2024-11-18T14:22:29Z
Навчання за кошт держави: що зміниться для студентів після ухвалення нового закону
Знай
2024-11-18T14:12:54Z
Шість знаків, які посилає наш ангел-охоронець, щоб захистити від лиха і попередити про небезпеку
TSN
2024-11-18T14:40:04Z
Як приготувати найніжніші та найсоковитіші відбивні: допоможе цей секретний інгредієнт
TSN
2024-11-18T14:39:51Z
Як садити виноград восени: правила та рекомендації
TSN
2024-11-18T14:39:16Z
Найстаріша сім'я в світі все життя їла одну страву: що це було
TSN
2024-11-18T14:39:00Z
Рецепт панкейків із карамеллю від Міши Кацуріна: чудова ідея для сніданку
Политека
2024-11-18T14:31:22Z
Що можна подарувати на 2025 рік: як обрати найкращий подарунок
GlavRed
2024-11-18T14:25:37Z
Неприємний запах з холодильника зникне назавжди: 4 дієві способи з миттєвим результатом
GlavRed
2024-11-18T14:25:32Z
"Олів'є" і поруч не стояло: новий рецепт шикарного салату "Віночок" на Новий рік
GlavRed
2024-11-18T13:54:05Z
Як приготувати бельгійські вафлі: зірка "Мастер Шеф" дала простий рецепт
Политека
2024-11-18T13:31:40Z
Збірна України з тенісу здобула перемогу над Австрією та повернулася до еліти Кубка Біллі Джин Кінг
TSN
2024-11-18T14:40:45Z
Гравець АПЛ отримав тривалий бан через расистський жарт про свого одноклубника: що трапилося
TSN
2024-11-18T14:39:27Z
Футболіст "Тоттенгема" отримав дискваліфікацію за расистський жарт на адресу одноклубника
ZN UA
2024-11-18T14:26:48Z
Росія знищила спортивну школу з академічного веслування у Ладижині: моторошні фото
24tv
2024-11-18T14:15:49Z
Футболіст збірної України опинився у шорт-листі іменитого клубу АПЛ: що відомо
24tv
2024-11-18T13:54:21Z
Ван Персі: Я навіть не сподіваюся працювати в Арсеналі
Football.ua
2024-11-18T13:49:37Z
"Вже немає сил": Харлан відреагувала на російський обстріл Одеси
24tv
2024-11-18T13:30:48Z
Мудрик в п'ятірці найшвидших гравців АПЛ
Football.ua
2024-11-18T13:13:50Z
Олександр Овчаренко став першою «ракеткою» України
УкраинФорм
2024-11-18T13:13:17Z
На Полтавщині вантажний поїзд розчавив чоловіка, який опинився на рейках
TSN
2024-11-18T14:40:46Z
У Києві уламки ракети "Циркон" впали на багатоповерхівку: місцеві жителі розповіли про "диво"
TSN
2024-11-18T14:39:42Z
На Київщині впав баштовий кран: що відомо про наслідки
TSN
2024-11-18T14:39:15Z
Знешкоджено діяльність міжрегіональної мережі нарколабораторій, затримано вісьмох членів озброєного злочинного угруповання
Украина Криминальная
2024-11-18T14:36:04Z
Кількість постраждалих унаслідок обстрілу Одеси зросла до 43, десятеро загиблих
УкраинФорм
2024-11-18T14:31:24Z
Біля Києва упав баштовий кран, є загиблий
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T14:24:17Z
У Чехії затримали закарпатського рекетира, який намагався втекти від українського правосуддя
Украина Криминальная
2024-11-18T14:21:51Z
У Дніпрі СБУ затримала злочинну групу, яка займалася рекетом: її очолював депутат
TSN
2024-11-18T14:13:47Z
Українець розповідав у Telegram про місця дислокації ЗСУ
InternetUA
2024-11-18T13:54:43Z
Найдавніше у світі кошеня шаблезубого тигра знайшли у вічній мерзлоті зі збереженим хутром – фото
TSN
2024-11-18T14:40:52Z
Від геніальності до провалу. 7 гаджетів Apple, які розчарували нас найбільше
InternetUA
2024-11-18T14:16:24Z
Новий старт-годинник Garmin Instinct 3 підтримуватиме сонячну зарядку
ITC
2024-11-18T14:11:50Z
Вчені вперше розкрили форму корони чорної діри
Portaltele
2024-11-18T14:11:42Z
Oppo випустила колекційний смартфон Reno 12F для фанатів Гаррі Поттера — з чарівною паличкою і сничем
ITC
2024-11-18T14:04:36Z
Названо п'ять гаджетів, які Apple покаже навесні 2025 року
InternetUA
2024-11-18T14:04:09Z
Відключення світла: як покращити мобільний зв’язок
ZN UA
2024-11-18T13:47:07Z
Секрети нічного життя: 5 тварин, які поводяться незвично при світлі Місяця
Фокус
2024-11-18T13:36:01Z
Ілон Маск змінив алгоритми X для самопіару та просування республіканців – дослідження
ITC
2024-11-18T13:19:24Z
Caterpillar представляє потужні колісні навантажувачі з напівавтономним керуванням
AutoCentre
2024-11-18T14:11:40Z
У Київ привезли найшвидший універсал у світі
Топ Жир
2024-11-18T13:57:02Z
Електробуси Mercedes-Benz отримають запас ходу до 700 км
AutoCentre
2024-11-18T13:13:58Z
У Китаї презентували преміальний електрокросовер для Європи із запасом ходу 730 км
Фокус
2024-11-18T13:12:26Z
Зимові шини Michelin: у чому перевага Alpin 7 перед Alpin 6
AutoCentre
2024-11-18T12:43:03Z
Вже зовсім скоро знадобиться: блогер розповів, як швидко очистити лід з лобового скла автомобіля
TSN
2024-11-18T12:39:14Z
Срібна куля: представлено найшвидший 1000-сильний Mercedes S-Class
Фокус
2024-11-18T12:13:29Z
Стали відомі фіналісти конкурсу “Автомобіль року” у Європі
AutoCentre
2024-11-18T12:08:01Z
Отримає технологію нового гібрида: з’явилися нові подробиці Mercedes-Benz CLA
AutoGeek
2024-11-18T12:01:13Z