MY.UAНовости
Ужгород – місто черг за гуманітаркою
Ужгород – місто черг за гуманітаркою

Ужгород – місто черг за гуманітаркою

Гуманітарка – як спосіб існування переселенців

Переселенці стоять за всім, що дають

Ужгород сьогодні – місто переселенців та гуманітарної допомоги. Ще кілька місяців тому комфортний і неквапливий – з початком повномасштабної агресії Ужгород перетворився на активний центр допомоги тим, хто тікає від війни.

Сьогодні тут десятки тисяч внутрішньо переміщених осіб. Всі вони в той чи інший спосіб отримали допомогу від місцевої громади. Комусь надали житло, хтось отримав медичну допомогу, комусь – харчі та речі. Окрім того, в Ужгороді готують та відправляють чимало гуманітарки в інші регіони України.

Гуманітарка-квест – отримаєш, якщо встигнеш

Гуманітарки в Ужгороді насправді роздають багато. Потрібно лише знати, де і коли.

Найперше місце, куди йдуть по допомогу переселенці – історико-культурний комплекс «Совине гніздо». Сьогодні він є гуманітарним осередком. Будівля знаходиться в історичному центрі міста, її легко знайти навіть не місцевим. Саме тут щоденно роздають переселенцям все: від одягу та побутової хімії до продуктів та памперсів.

Історико-культурний комплекс «Совине гніздо» сьогодні є гуманітарним хабом

Раніше в «Совиному гнізді» діяла виключно жива черга. Прийшов, відстояв – отримав допомогу. Але віднедавна гуманітарку тут видають здебільшого після реєстрації в інтернеті. У телеграм-каналі регулярно з’являються оголошення про запис онлайн. Переселенці мають спочатку зареєструватися і тільки потім прийти та отримати бажану гуманітарку. Наприклад, продуктові набори. При цьому кількість пакунків, які видають, обмежена – 100-150 на добу.

«Рис, вівсянка, макарони, картопля шоколад, молоко, сосиски, вода – такі продуктові набори отримали внутрішньо переміщені особи в Ужгороді, – йдеться в повідомленні телеграм-каналу Ужгородської міської ради. – Сто наборів видали переселенцям, які ще не отримували допомогу і зареєструвалися напередодні в центрі гуманітарної допомоги «Совине гніздо». Такі соціальні дні у «Совиному гнізді» проводять систематично. Продуктові набори є одноразовою допомогою для всіх, хто вимушено покинув свої домівки через воєнні дії і тимчасово проживає в Ужгороді».

У «Совиному гнізді» роздають ще й одяг та побутову хімію. Також тут волонтери допомагають біженцям знайти житло. До Ужгорода прибуває чимало допомоги і від різних європейський міст. Її теж розподіляють серед тих, хто найбільше потребує, запевняють в міській раді.

Нещодавно, наприклад, з німецького Дармштадта привезли візки для людей з інвалідністю, ходунки, милиці та кілька лікарняних ліжок.

В обласному центрі діють й інші пункти, де переселенці можуть отримати допомогу. Часто їх важко знайти, особливо немісцевим.

«Ми з сестрою довго шукали одну релігійну організацію, яка видавала гарну гуманітарну допомогу, – розповідає переселенка з Києва Ольга. – Шукали ту церкву в Ужгороді, а виявилось, що вона знаходиться за межами міста. Є таке селище – Минай. Кілька годин його шукали. Але гуманітарку там отримали дуже круту!»

До Ужгорода прибуває чимало допомоги із Європи. Її роздають також при церквах

Для родини з трьох жінок та трьох дітей Ольга з сестрою Оленою отримали кілька банок тушонки та рибних консервів, рис, гречку, багато солодощів, цукор, згущене молоко, овочі, дитяче харчування, хліб, гігієнічні засоби, мило, шампунь, постільну білизну, дві ковдри та два каремати. Все те ледь донесли додому, розповідає жінка. Продуктів, запевняє, вистачило надовго.

«Ми навіть не сподівались, що нам стільки дадуть! Ми перед входом написали список того, що нам треба. Писали все – від продуктів до матраців. Така у них умова – перед входом людина пише список, який потім віддає працівниці з церкви. А та вже йде зі списком всередину будівлі і збирає там пакети допомоги, яку люди просять», – пояснює схему Ольга.

Переселенці складають список того, що їм треба

До церкви наступного разу Ольга навідалась через півтора місяця. Але на той момент про щедру релігійну громаду дізналось багато людей, тож під будинком, де роздають «гарну гуманітарку», стояла велика черга.

«Мені пропонували записатись в чергу під номером 87, – розповідає жінка. – Я так порахувала, що навіть якщо церква роздаватиме ту допомогу вночі, то я і до ранку не отримаю. Навіть не стояла. Там відкрита територія, сонце пече, а люди стоять годинами. Сидять під парканом, голови понакривали хто чим, і чекають. Сумна картина».

Більше продуктових наборів Ольга ніде не змогла отримати.

«Скрізь такі черги, що треба по пів дня, як мінімум, стояти, – пояснює жінка. – І дають зовсім мало. Люди годинами вистоюють, щоб отримати кілька кілограмів крупи, вермішелі та пару банок тушонки. Це в кращому випадку. Колись була черга за ковбасою. Але недовго (сміється). Ковбасу розібрали за хвилини. Ми навіть і не бачили, яку давали».

Варто відзначити, що в останні тижні логістика видачі гуманітарної допомоги в Ужгороді значно покращилась. Людей намагаються розвести в різні черги, в різні дні. Наприклад, мамам з дітками пропонують прийти в певні дні тільки для отримання дитячого харчування та памперсів. Такий розподіл значно спрощує процес. Люди не стоять в одній черзі «за всім». Є конкретні соціальні групи (пенсіонери, мами з дітьми тощо), яка отримує допомогу в певний час у визначеному місці.

Черги – явище, створене війною

«Скрізь такі черги, що треба по пів дня стояти»

Гуманітарки багато, але отримати її не так вже й просто!

Найлегший спосіб дізнатись, де дають гуманітарну допомогу – від самих переселенців. Хтось десь почув – переповів іншим. Тому про допомогу – чи то продукти, чи то побутова хімія, чи то одяг – найшвидше дізнаються ті, хто спільно проживає десь у гуртожитках або в інших пристосованих для переселенців приміщеннях, таких як дитячі садочки та школи.

Ще один спосіб щось отримати – просто пройтись центром міста.

«Щодня обов’язково десь щось дають, – говорить переселенка з Чернігова Олена. – Ми щодня гуляємо з дитиною вулицями Ужгорода. Коли бачимо чергу – одразу займаємо місце в кінці і тільки потім питаємо, за чим люди стоять. Краще одразу зайняти місце, а потім вже питати, що дають. Бо поки на початок черги збігаєш, позаду вже два десятки людей займе місце».

Черги, як соціальне явище, раптово виникло в провінційному Ужгороді з початком війни. Тут давно такого не бачили. Раніше не вистачало покупців з грошима. Тепер навпаки –
товару на всіх не вистачає. Логістика спокійного розміреного життя на заході країни в перші кілька місяців війни не витримувала навантаження. Вантажівки з продуктами не встигали привозити всього і в достатній кількості.

Згодом ситуація покращилась. Тепер товару в магазинах вдосталь. Але ціни для багатьох переселенців зависокі. Тому люди змушені «полювати» за гуманітаркою, щоб витримати цей складний період.

Тому сьогодні Ужгород – це ще й місто черг з переселенців. Люди стоять за всім, що дають.

Запис «на список»

Ще одна «схема» отримання гуманітарної допомоги – стати «на список». Так тут говорять. Суть в тому, що переселенці самі складають списки черг.

«Списки треба, щоб все чесно було, – пояснює 50-річна Валентина з Харкова. – Ми десь тиждень тому стояли-стояли, але так і не достоялись ні до чого. Кажуть, давали консерви, цукор, вермішель, крупи. Та нам не вистачило нічого. На наступний день прийшли о 8-й ранку, а там люду стільки! Чоловік сто вже стояло під дверима. А потім переселенці самі почали складати список тих, хто в черзі, хто за ким стоїть. Кожному номер кажуть. І всі по номерах тих заходять. Хто не встиг в один день – отримає на наступний. Список переходить на наступну добу. Отак по-чесному! А з тою «живою» чергою – то таке: хто молодший да швидший, той і встиг! А старим що робити?»

70-річна Тетяна Іванівна з Нікополя в Ужгороді вже більше двох місяців. За цей час гуманітарну допомогу отримала тільки один раз. Жінці дали дві пачки крупи, дві банки консервованої квасолі, трохи печива. У Тетяни Іванівни хворі ноги. Вона не може ані довго ходити, ані годинами стояти в черзі.

«Мені люди розповідають, що ось там і там можна отримати якісь продукти чи для гігієни щось. Такі ж переселенці як і я розповідають, – каже жінка. – Але я ж не можу довго стояти. А там стояти треба годинами. А то й, може, на другий день потрібно приїхати, бо в перший не встигли видати. Такі справи. Я вже стара для таких випробувань. Здоров’я нема».

Паспортні дані за гуманітарку

Ще одна цікава деталь – переселенці подекуди при отриманні гуманітарної допомоги дають свої персональні дані. У різних організаціях – різні умови. Але фактично всі, хто видає допомогу в той чи інший спосіб записують дані людей, які отримують гуманітарку. Одні просто фіксують ім’я, прізвище та звідки людина прибула, інші просять залишити номер телефона, а деякі вимагають повні паспортні дані.

«Мене в одній організації попросили повністю записати номер, серію паспорта, прописку – розповідає переселенка з Києва Ольга. – І це за кілька рушників, простирадло та ковдру. Я питала навіщо їм мої персональні дані. Сказали, що це для внутрішньої звітності – що вони ту допомогу роздали конкретним людям».

«Я спочатку боялась десь писати свої паспортні дані, – говорить Олена з Чернігова. – Але потім так подумала – наших тих даних вже записано стільки скрізь, що вже байдуже. Хай записують!»

В останній місяць на більшості локацій, де видають гуманітарку, просять показати документ – паперовий або електронний в застосунку «Дія», який підтверджує, що людина дійсно має статус ВПО (внутрішньо переміщеної особи).

Червоний хрест

Червоний Хрест дійсно багато допомагає переселенцям. Роздають багато різноманітної допомоги. Одяг, подушки та ковдри, продукти, побутова хімія, дитяче харчування та памперси – все це можна отримати в пунктах, де працюють волонтери організації.

З особливо корисного багато переселенців відзначають набори побутової хімії та засобів гігієни. Їх почали роздавати ще весною. Спочатку видавали по цілій коробці на одну людину. Там було багато всього – три кілограми порошку, упаковка мила для прання, три тюбики зубної пасти, шампунь, зубні щітки, жіночі гігієнічні засоби, туалетний папір тощо.

Гуманітарні набори побутової хімії та засобів гігієни

Та за кілька тижнів такі набори почали вже «ділити» між переселенцями. Видавали одну коробку на п’ятьох осіб або на одну родину, при умові що в ній є хоча б чотири особи. І теж тільки при наявності довідки внутрішньо переміщеної особи.

Окрім гуманітарної допомоги з речей та продуктів, в Ужгороді допомагають переселенцям ще й безкоштовним харчуванням. Є кілька їдалень, які годують людей безкоштовно або з невеликою доплатою. Ці їдальні досить легко знайти – до них завжди є черги. Черги голодних людей, які втекли від війни.

Олена Лазун, для «Главкома»

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
"Технологія часів СРСР": Буданов розкрив суть дронів на оптоволокні
24tv
2025-04-05T19:15:45Z
На могилі батька Святослава Вакарчука встановили символічний пам’ятник
Antikor
2025-04-05T18:51:09Z
Росія використовує секс-іграшки та косметику для диверсій у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T18:39:12Z
Що буде з армією РФ після війни: Буданов розкрив деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T18:12:44Z
Грошова допомога в Харкові: як оформити виплати і хто зможе отримати гроші
Политека
2025-04-05T17:31:11Z
Росія не зменшуватиме армію після війни: Буданов назвав причини
Telegraf
2025-04-05T17:30:07Z
Розкриті технічні характеристики американського електричного бойового літака Viceroy
InternetUA
2025-04-05T17:18:09Z
Підприємиця з Рівненщини врятувала від російських окупантів унікальний камінь
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T17:15:27Z
Як оскаржити рішення в електронній постанові ВЛК
24tv
2025-04-05T16:54:52Z
Лінія фронту станом на 5 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T19:15:14Z
Сумщина, Харківщина чи Запоріжжя: експерт розповів, де ворог планує наступ і чи готові ЗСУ
Политека
2025-04-05T19:01:52Z
В РНБО показали, на чому окупанти планують штурмувати Покровськ: "Принцеса" та її дружки готуються
Antikor
2025-04-05T18:42:26Z
"На**й застрелити, наказ комбата": ГУР опублікувало перехоплення розмов росіян
24tv
2025-04-05T18:36:46Z
Прогноз погоди в Одесі на 6 квітня: синоптики розповіли, до яких сюрпризів готуватися
Политека
2025-04-05T18:31:00Z
Прикордонник зрадив Україну, але не зміг пояснити чому
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T18:18:09Z
Наступ Росії навесні 2025 року: у ЦПД окреслили, яким він буде
24tv
2025-04-05T18:06:14Z
У Дрогобичі 5 квітня не курсують маршрутки: перевізники зупинили роботу після інциденту з ТЦК
24tv
2025-04-05T17:43:28Z
"Огонь запеклих не пече": Ветеран, який 10 років перебуває у колісному кріслі, став спортивною зіркою
Antikor
2025-04-05T17:30:59Z
«Табунами в полон!»: Фабрика російської дезинформації, розгону паніки та клікбейту у Фейсбуці працює активно
Antikor
2025-04-05T19:18:53Z
У США відбуваються масові протести проти Трампа і Маска - Reuters
Gazeta UA
2025-04-05T19:18:29Z
Президент США обговорив з В'єтнамом, Індією та Ізраїлем зменшення мит
iPress
2025-04-05T19:16:49Z
У США розпочалися наймасштабніші протести проти Трампа: на вулиці вийшли сотні тисяч
Фокус
2025-04-05T19:15:47Z
Буданов не вважає громадянами України тих, хто не хоче «кувати перемогу»
Antikor
2025-04-05T19:15:07Z
У низці міст Європи вийшли на протести проти Трампа
Европейская правда
2025-04-05T19:12:26Z
"Руки геть!". У США проходять численні мітинги проти Трампа та Маска
Лига
2025-04-05T19:12:06Z
Чи потрібно суспільству знати всю правду про війну: відповідь Буданова
24tv
2025-04-05T19:09:51Z
Чи є земля, придбана одним із подружжя спільним майном
24tv
2025-04-05T19:03:21Z
Неймовірні пригоди і яскраві емоції: 3 смішні комедійні фільми для всієї сім'ї
24tv
2025-04-05T19:18:14Z
Софія Ротару відреагувала на обстріл Кривого Рогу
Antikor
2025-04-05T18:27:55Z
Ірина Білик: життя під мікроскопом. Примадонні української естради – 55
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T18:18:47Z
Трендова стрижка 90-х повертається в моду: завдяки їй ви завжди виглядатимете бездоганно
24tv
2025-04-05T17:21:33Z
Олена Тополя заявила, що їй відмовили у візі США: "Ніколи такого не було"
24tv
2025-04-05T17:21:20Z
Найкращі фільми про шахи
CutInsight
2025-04-05T16:30:34Z
Культурні події у Києві: календар на тиждень 7-13 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T16:21:26Z
Альбом від MOLODI, колаборація Юлії Саніної й Korolova: нові пісні, які варто додати у плейлист
24tv
2025-04-05T16:03:36Z
Захопливий і недооцінений: серіал зі 100% на Rotten Tomatoes, який варто подивитися на вихідних
24tv
2025-04-05T14:21:30Z
Сельта у вольовому стилі здолала Мальорку
Football.ua
2025-04-05T19:19:01Z
ПСЖ достроково та вчетверте поспіль виграв чемпіонат Франції
ZN UA
2025-04-05T19:18:52Z
Айнтрахт Франкфурт поступився Вердеру на виїзді
Football.ua
2025-04-05T19:06:33Z
"Український Халк" у важкому бою поступився дворазовому олімпійському чемпіону
24tv
2025-04-05T18:48:29Z
"Треба звикати до того, що є": український захисник втратив обидві ноги, але продовжує займатися футболом
Telegraf
2025-04-05T18:30:21Z
Астон Вілла вдома впоралася з Ноттінгем Форест
Football.ua
2025-04-05T18:28:52Z
Левандовські, Араухо та Гаві — у стартовому складі Барселони на матч проти Бетіса
Football.ua
2025-04-05T18:13:28Z
Замахнувся на титул: тренер ексчемпіона UFC назвав місце проведення бою проти Усика
24tv
2025-04-05T18:06:27Z
Парма відібрала очки в Інтера
Football.ua
2025-04-05T18:01:42Z
Фондові ринки США зазнали рекордних втрат через глобальні тарифи
360ua.news
2025-04-05T19:12:22Z
В НБУ пояснили стрибок цін в Україні: дорожчає все, від продуктів до послуг
Antikor
2025-04-05T19:03:54Z
Про мита. Трамп вже не прокрутить фарш назад
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T18:06:52Z
Не тільки мита. 4 нові загрози для телефонів, ПК і гаджетів у 2025 році
InternetUA
2025-04-05T18:01:32Z
В Україні зміняться правила податку на нерухомість: чого чекати власникам житла
Фокус
2025-04-05T18:00:31Z
Останній місяць це дуже помітно: які руйнівні процеси активізувалися в Росії
24tv
2025-04-05T17:51:35Z
Українцям не підвищуватимуть пенсії, але індексація залишиться
Знай
2025-04-05T17:36:51Z
Китай закликав США до рівноправних консультацій на тлі падіння фондових ринків
Факти ICTV
2025-04-05T17:30:19Z
В Україні масово перевірять отримувачів субсидій: у кого відберуть пільги
Хвиля
2025-04-05T17:15:26Z
Стиль Rich Guy: ось секретні інгредієнти повсякденного образу мільйонера з "Білого лотосу"
24tv
2025-04-05T18:51:33Z
Ось коли потрібно сіяти горох навесні: урожаю зберете подвійну кількість
24tv
2025-04-05T17:09:51Z
Найпоширеніша помилка при виборі ліжка: як її уникнути
24tv
2025-04-05T15:12:04Z
Зберуть у соцмережах багато лайків: як зробити "мерехтливі" яйця на Великдень
Telegraf
2025-04-05T15:09:12Z
Не даруйте це, щоб не накликати на людину біду
24tv
2025-04-05T14:57:28Z
Зірки обрали саме вас: 4 знаки зодіаку, яким у квітні варто бути рішучішими
24tv
2025-04-05T14:51:36Z
Голуби забудуть туди дорогу: які 2 корми покласти в годівницю, щоб їх відігнати
GlavRed
2025-04-05T12:27:37Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими на вихідних 5-6 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-05T12:06:03Z
Як використати черствий хліб у господарстві: 9 корисних лайфхаків
24tv
2025-04-05T11:30:24Z
В російському Сибіру вирують степові пожежі: вже горять будинки
iPress
2025-04-05T19:16:43Z
На Львівщині сталася серія отруєнь чадним газом: один чоловік помер, постраждали діти
24tv
2025-04-05T19:06:24Z
Удар Росії по Кривому Рогу: кількість постраждалих знову зросла, названі імена та фото усіх загиблих дітей
FaceNews
2025-04-05T18:58:41Z
У Кривому Розі збільшилася кількість жертв: подробиці удару
Фокус
2025-04-05T18:36:02Z
У Києві двоє експрацівників банку підозрюються у привласненні грошей клієнта
InternetUA
2025-04-05T18:10:38Z
З’явилися фото дев’яти загиблих після атаки на Кривий Ріг дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T17:42:09Z
Який має вигляд місце ракетного удару РФ у Кривому Розі: що кажуть очевидці про трагедію
Antikor
2025-04-05T17:18:45Z
У прокуратурі назвали кількість дітей, які загинули внаслідок війни
ZN UA
2025-04-05T16:52:25Z
Інтернет-аферисти ошукали трьох українців на 287 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-05T16:37:37Z
WSJ: Мита Трампа можуть зробити iPhone 16 Pro дорожчим на 54%
Antikor
2025-04-05T18:57:30Z
Названо найкращі смартфони Samsung у 2025 році під різний бюджет і запити
InternetUA
2025-04-05T18:51:25Z
Вчені пропонують «включити» атмосферу наночастинками
Portaltele
2025-04-05T18:31:56Z
Таємниця Лохнеського чудовиська: камеру, яка 55 років фільмувала озеро, підняли з глибини
24tv
2025-04-05T18:00:44Z
Ваш Instagram зламали? Ось покроковий алгоритм дій, який поверне вам сторінку
24tv
2025-04-05T17:06:35Z
Люди працюватимуть 2 дні на тиждень, професій залишиться лише 3: Білл Гейтс поділився прогнозами розвитку ШІ
Знай
2025-04-05T16:51:10Z
Як дізнатися, що ваш телефон прослуховують: десять тривожних ознак
InternetUA
2025-04-05T16:31:26Z
Чому телефон швидко розряджається: вісім причин і способи "порятунку"
InternetUA
2025-04-05T15:46:26Z
Чи можна щось зробити зі старим часником: найкращі ідеї
GlavRed
2025-04-05T15:27:20Z
Dodge Charger все ще живе в минулому: змагання з найшвидшим електрокаром від Ford довели це безперечно
Топ Жир
2025-04-05T18:30:26Z
Як може виглядати Toyota Corolla Cross 2027: зовні електромобіль, усередині — розуміння як у Prius
Топ Жир
2025-04-05T16:45:03Z
Огляд Nissan Pathfinder Rock Creek 2025: 3-рядний позашляховик, що плаває між двома стільцями
Топ Жир
2025-04-05T15:15:50Z
В Україні в паливо додаватимуть спирт: має містити щонайменше 5% біоетанолу
Antikor
2025-04-05T15:12:15Z
В Японії представили роботизованого "мото-коня", на якому можна їздити
InternetUA
2025-04-05T14:31:08Z
Ця Феррарі V12 за $55K здається вигідною покупкою, поки не прийдуть рахунки за обслуговування
Топ Жир
2025-04-05T13:30:09Z
Хто вкрав автомобіль: лише надзвичайні інтелектуали вгадають за 5 секунд
GlavRed
2025-04-05T12:27:12Z
BMW привносить класичний дизайн Sharknose до моделі ICE X5 2027
Топ Жир
2025-04-05T12:00:47Z
Культовий італійський спорткар 70-х простояв 40 років покинутим на складі
Фокус
2025-04-05T11:06:30Z
Вихованці житимуть довше: за розумні гроші новий препарат для собак продовжить життя на 4 роки
Знай
2025-04-05T18:51:24Z
Що ефективніше для схуднення: інтервальне голодування чи дієта
24tv
2025-04-05T17:45:57Z
Гарячі та холодні обгортання: що ефективніше у боротьбі з целюлітом і як правильно їх робити
Знай
2025-04-05T15:51:15Z
Рання полуниця: не купуйте ягоди, якщо побачите ці ознаки
24tv
2025-04-05T13:36:25Z
В Україні скасують паперову медичну довідку для водіїв
360ua.news
2025-04-05T13:30:37Z
Як приготувати сирну каву: що для цього потрібно
24tv
2025-04-05T13:15:16Z
Маріанна Буданова отримала лікування в США після рецидиву отруєння
360ua.news
2025-04-05T12:36:31Z
Штучні підсолоджувачі можуть стимулювати відчуття голоду
360ua.news
2025-04-05T11:36:16Z
В кремі проти акне знайшли небезпечну речовину
24tv
2025-04-05T09:15:53Z