MY.UAНовости
Ужгород – місто черг за гуманітаркою
Ужгород – місто черг за гуманітаркою

Ужгород – місто черг за гуманітаркою

Гуманітарка – як спосіб існування переселенців

Переселенці стоять за всім, що дають

Ужгород сьогодні – місто переселенців та гуманітарної допомоги. Ще кілька місяців тому комфортний і неквапливий – з початком повномасштабної агресії Ужгород перетворився на активний центр допомоги тим, хто тікає від війни.

Сьогодні тут десятки тисяч внутрішньо переміщених осіб. Всі вони в той чи інший спосіб отримали допомогу від місцевої громади. Комусь надали житло, хтось отримав медичну допомогу, комусь – харчі та речі. Окрім того, в Ужгороді готують та відправляють чимало гуманітарки в інші регіони України.

Гуманітарка-квест – отримаєш, якщо встигнеш

Гуманітарки в Ужгороді насправді роздають багато. Потрібно лише знати, де і коли.

Найперше місце, куди йдуть по допомогу переселенці – історико-культурний комплекс «Совине гніздо». Сьогодні він є гуманітарним осередком. Будівля знаходиться в історичному центрі міста, її легко знайти навіть не місцевим. Саме тут щоденно роздають переселенцям все: від одягу та побутової хімії до продуктів та памперсів.

Історико-культурний комплекс «Совине гніздо» сьогодні є гуманітарним хабом

Раніше в «Совиному гнізді» діяла виключно жива черга. Прийшов, відстояв – отримав допомогу. Але віднедавна гуманітарку тут видають здебільшого після реєстрації в інтернеті. У телеграм-каналі регулярно з’являються оголошення про запис онлайн. Переселенці мають спочатку зареєструватися і тільки потім прийти та отримати бажану гуманітарку. Наприклад, продуктові набори. При цьому кількість пакунків, які видають, обмежена – 100-150 на добу.

«Рис, вівсянка, макарони, картопля шоколад, молоко, сосиски, вода – такі продуктові набори отримали внутрішньо переміщені особи в Ужгороді, – йдеться в повідомленні телеграм-каналу Ужгородської міської ради. – Сто наборів видали переселенцям, які ще не отримували допомогу і зареєструвалися напередодні в центрі гуманітарної допомоги «Совине гніздо». Такі соціальні дні у «Совиному гнізді» проводять систематично. Продуктові набори є одноразовою допомогою для всіх, хто вимушено покинув свої домівки через воєнні дії і тимчасово проживає в Ужгороді».

У «Совиному гнізді» роздають ще й одяг та побутову хімію. Також тут волонтери допомагають біженцям знайти житло. До Ужгорода прибуває чимало допомоги і від різних європейський міст. Її теж розподіляють серед тих, хто найбільше потребує, запевняють в міській раді.

Нещодавно, наприклад, з німецького Дармштадта привезли візки для людей з інвалідністю, ходунки, милиці та кілька лікарняних ліжок.

В обласному центрі діють й інші пункти, де переселенці можуть отримати допомогу. Часто їх важко знайти, особливо немісцевим.

«Ми з сестрою довго шукали одну релігійну організацію, яка видавала гарну гуманітарну допомогу, – розповідає переселенка з Києва Ольга. – Шукали ту церкву в Ужгороді, а виявилось, що вона знаходиться за межами міста. Є таке селище – Минай. Кілька годин його шукали. Але гуманітарку там отримали дуже круту!»

До Ужгорода прибуває чимало допомоги із Європи. Її роздають також при церквах

Для родини з трьох жінок та трьох дітей Ольга з сестрою Оленою отримали кілька банок тушонки та рибних консервів, рис, гречку, багато солодощів, цукор, згущене молоко, овочі, дитяче харчування, хліб, гігієнічні засоби, мило, шампунь, постільну білизну, дві ковдри та два каремати. Все те ледь донесли додому, розповідає жінка. Продуктів, запевняє, вистачило надовго.

«Ми навіть не сподівались, що нам стільки дадуть! Ми перед входом написали список того, що нам треба. Писали все – від продуктів до матраців. Така у них умова – перед входом людина пише список, який потім віддає працівниці з церкви. А та вже йде зі списком всередину будівлі і збирає там пакети допомоги, яку люди просять», – пояснює схему Ольга.

Переселенці складають список того, що їм треба

До церкви наступного разу Ольга навідалась через півтора місяця. Але на той момент про щедру релігійну громаду дізналось багато людей, тож під будинком, де роздають «гарну гуманітарку», стояла велика черга.

«Мені пропонували записатись в чергу під номером 87, – розповідає жінка. – Я так порахувала, що навіть якщо церква роздаватиме ту допомогу вночі, то я і до ранку не отримаю. Навіть не стояла. Там відкрита територія, сонце пече, а люди стоять годинами. Сидять під парканом, голови понакривали хто чим, і чекають. Сумна картина».

Більше продуктових наборів Ольга ніде не змогла отримати.

«Скрізь такі черги, що треба по пів дня, як мінімум, стояти, – пояснює жінка. – І дають зовсім мало. Люди годинами вистоюють, щоб отримати кілька кілограмів крупи, вермішелі та пару банок тушонки. Це в кращому випадку. Колись була черга за ковбасою. Але недовго (сміється). Ковбасу розібрали за хвилини. Ми навіть і не бачили, яку давали».

Варто відзначити, що в останні тижні логістика видачі гуманітарної допомоги в Ужгороді значно покращилась. Людей намагаються розвести в різні черги, в різні дні. Наприклад, мамам з дітками пропонують прийти в певні дні тільки для отримання дитячого харчування та памперсів. Такий розподіл значно спрощує процес. Люди не стоять в одній черзі «за всім». Є конкретні соціальні групи (пенсіонери, мами з дітьми тощо), яка отримує допомогу в певний час у визначеному місці.

Черги – явище, створене війною

«Скрізь такі черги, що треба по пів дня стояти»

Гуманітарки багато, але отримати її не так вже й просто!

Найлегший спосіб дізнатись, де дають гуманітарну допомогу – від самих переселенців. Хтось десь почув – переповів іншим. Тому про допомогу – чи то продукти, чи то побутова хімія, чи то одяг – найшвидше дізнаються ті, хто спільно проживає десь у гуртожитках або в інших пристосованих для переселенців приміщеннях, таких як дитячі садочки та школи.

Ще один спосіб щось отримати – просто пройтись центром міста.

«Щодня обов’язково десь щось дають, – говорить переселенка з Чернігова Олена. – Ми щодня гуляємо з дитиною вулицями Ужгорода. Коли бачимо чергу – одразу займаємо місце в кінці і тільки потім питаємо, за чим люди стоять. Краще одразу зайняти місце, а потім вже питати, що дають. Бо поки на початок черги збігаєш, позаду вже два десятки людей займе місце».

Черги, як соціальне явище, раптово виникло в провінційному Ужгороді з початком війни. Тут давно такого не бачили. Раніше не вистачало покупців з грошима. Тепер навпаки –
товару на всіх не вистачає. Логістика спокійного розміреного життя на заході країни в перші кілька місяців війни не витримувала навантаження. Вантажівки з продуктами не встигали привозити всього і в достатній кількості.

Згодом ситуація покращилась. Тепер товару в магазинах вдосталь. Але ціни для багатьох переселенців зависокі. Тому люди змушені «полювати» за гуманітаркою, щоб витримати цей складний період.

Тому сьогодні Ужгород – це ще й місто черг з переселенців. Люди стоять за всім, що дають.

Запис «на список»

Ще одна «схема» отримання гуманітарної допомоги – стати «на список». Так тут говорять. Суть в тому, що переселенці самі складають списки черг.

«Списки треба, щоб все чесно було, – пояснює 50-річна Валентина з Харкова. – Ми десь тиждень тому стояли-стояли, але так і не достоялись ні до чого. Кажуть, давали консерви, цукор, вермішель, крупи. Та нам не вистачило нічого. На наступний день прийшли о 8-й ранку, а там люду стільки! Чоловік сто вже стояло під дверима. А потім переселенці самі почали складати список тих, хто в черзі, хто за ким стоїть. Кожному номер кажуть. І всі по номерах тих заходять. Хто не встиг в один день – отримає на наступний. Список переходить на наступну добу. Отак по-чесному! А з тою «живою» чергою – то таке: хто молодший да швидший, той і встиг! А старим що робити?»

70-річна Тетяна Іванівна з Нікополя в Ужгороді вже більше двох місяців. За цей час гуманітарну допомогу отримала тільки один раз. Жінці дали дві пачки крупи, дві банки консервованої квасолі, трохи печива. У Тетяни Іванівни хворі ноги. Вона не може ані довго ходити, ані годинами стояти в черзі.

«Мені люди розповідають, що ось там і там можна отримати якісь продукти чи для гігієни щось. Такі ж переселенці як і я розповідають, – каже жінка. – Але я ж не можу довго стояти. А там стояти треба годинами. А то й, може, на другий день потрібно приїхати, бо в перший не встигли видати. Такі справи. Я вже стара для таких випробувань. Здоров’я нема».

Паспортні дані за гуманітарку

Ще одна цікава деталь – переселенці подекуди при отриманні гуманітарної допомоги дають свої персональні дані. У різних організаціях – різні умови. Але фактично всі, хто видає допомогу в той чи інший спосіб записують дані людей, які отримують гуманітарку. Одні просто фіксують ім’я, прізвище та звідки людина прибула, інші просять залишити номер телефона, а деякі вимагають повні паспортні дані.

«Мене в одній організації попросили повністю записати номер, серію паспорта, прописку – розповідає переселенка з Києва Ольга. – І це за кілька рушників, простирадло та ковдру. Я питала навіщо їм мої персональні дані. Сказали, що це для внутрішньої звітності – що вони ту допомогу роздали конкретним людям».

«Я спочатку боялась десь писати свої паспортні дані, – говорить Олена з Чернігова. – Але потім так подумала – наших тих даних вже записано стільки скрізь, що вже байдуже. Хай записують!»

В останній місяць на більшості локацій, де видають гуманітарку, просять показати документ – паперовий або електронний в застосунку «Дія», який підтверджує, що людина дійсно має статус ВПО (внутрішньо переміщеної особи).

Червоний хрест

Червоний Хрест дійсно багато допомагає переселенцям. Роздають багато різноманітної допомоги. Одяг, подушки та ковдри, продукти, побутова хімія, дитяче харчування та памперси – все це можна отримати в пунктах, де працюють волонтери організації.

З особливо корисного багато переселенців відзначають набори побутової хімії та засобів гігієни. Їх почали роздавати ще весною. Спочатку видавали по цілій коробці на одну людину. Там було багато всього – три кілограми порошку, упаковка мила для прання, три тюбики зубної пасти, шампунь, зубні щітки, жіночі гігієнічні засоби, туалетний папір тощо.

Гуманітарні набори побутової хімії та засобів гігієни

Та за кілька тижнів такі набори почали вже «ділити» між переселенцями. Видавали одну коробку на п’ятьох осіб або на одну родину, при умові що в ній є хоча б чотири особи. І теж тільки при наявності довідки внутрішньо переміщеної особи.

Окрім гуманітарної допомоги з речей та продуктів, в Ужгороді допомагають переселенцям ще й безкоштовним харчуванням. Є кілька їдалень, які годують людей безкоштовно або з невеликою доплатою. Ці їдальні досить легко знайти – до них завжди є черги. Черги голодних людей, які втекли від війни.

Олена Лазун, для «Главкома»

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Мерц ставить під сумнів вступ України до ЄС до 2034 року
ZN UA
2025-07-18T19:21:33Z
Трамп збільшив тарифний поріг для Євросоюзу до 15-20% у торговельних переговорах - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-18T19:21:25Z
Словаччина передчасно розповіла про поліцейську операцію з Чехією в Україні
Европейская правда
2025-07-18T19:19:38Z
Українські диверсійні групи заходили на 600 км вглиб РФ - Павленко
УкраинФорм
2025-07-18T19:15:28Z
Кремль нервує через тиск на російські медіа у Європі - розвідка
УкраинФорм
2025-07-18T19:09:13Z
В Нацполіції поки не розкривають жодних деталей щодо справи львів’янина Назарія Гусакова
InternetUA
2025-07-18T19:07:34Z
Експерт пояснив, що потрібно для звільнення Кінбурнської коси та виходу України до моря
FaceNews
2025-07-18T19:06:19Z
Трамп заявив про намір позиватися до WSJ через статтю про записку Епштейну
УкраинФорм
2025-07-18T19:00:21Z
В НАТО заявили про готовність вмить вдарити по Калінінграду: чому це не просто залякування
24tv
2025-07-18T18:54:31Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Сербська компанія, повʼязана з "Газпромом", укотре просить відстрочки від санкцій США
Европейская правда
2025-07-18T18:49:39Z
В Україні оренда квартир зросла до 47 тис. грн: скільки платять у великих містах
Фокус
2025-07-18T18:33:56Z
Дефіцит продуктів у Львівській області: через нестачу зростають ціни
Политека
2025-07-18T18:00:55Z
Топ-10 професій з бронюванням: що змінилось на ринку праці
24tv
2025-07-18T17:51:30Z
Штрафи для ФОП у 2025: хто ризикує через перевищення лімітів доходу
360ua.news
2025-07-18T17:42:46Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: де готові платити від 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-18T19:00:48Z
Найближчим часом буде масований обстріл: біля Києва вже працює ППО
GlavRed
2025-07-18T18:39:35Z
Обмеження руху в Чернівецькій області: де перекриють дороги
Политека
2025-07-18T18:31:10Z
Справжній потоп накрив Україну: синоптики та рятувальники б'ють на сполох
GlavRed
2025-07-18T18:27:49Z
3 знаки зодіаку, у яких після ретроградного Меркурія почнеться чорна смуга у житті
24tv
2025-07-18T18:24:05Z
«Доброкор»: у Росії створили нову схему вербування найманців на війну проти України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:06:17Z
На Донеччині тривають найзапекліші бої: Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
Gazeta UA
2025-07-18T18:04:31Z
Україні прогнозують важкі літо-осінь 2025: Жданов попередив про масовані обстріли
TSN
2025-07-18T18:03:01Z
Грози та аномальна спека накриють Україну: Діденко розповіла, кому готувати парасольки, а кому - кондиціонери
Хвиля
2025-07-18T18:00:33Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Греція готується до аномальної спеки: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:03:00Z
В Україні змінили процедуру обміну водійських прав: що потрібно знати у 2025 році
Хвиля
2025-07-18T18:51:44Z
У Болгарії виявили надгробну плиту ІІ століття із зображенням цілої родини
УкраинФорм
2025-07-18T18:45:44Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T18:45:39Z
Сергій Притула розповів, в якій країні навчатиметься його син і чи стоїть він на обліку в ТЦК
24tv
2025-07-18T18:45:27Z
Гендерний скандал у Warhammer: чому космодесантники перестали бути чоловіками
Фокус
2025-07-18T18:42:33Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T18:39:09Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:15:25Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T18:57:33Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Грала з кожної праски: яку пісню кожен українець чув у 2009 році
24tv
2025-07-18T17:18:26Z
Netflix змінив правила: ШІ вперше в справжньому серіалі – вибухова сцена в El Eternauta
Фокус
2025-07-18T16:57:11Z
Netflix уперше використав генеративний ШІ для спецефектів у серіалі
InternetUA
2025-07-18T16:52:39Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
Париж не за всі гроші світу: які визначні місця можна побачити абсолютно безкоштовно
24tv
2025-07-18T16:54:07Z
"Метод печерної людини": як зберегти прохолоду в спеку без кондиціонера
24tv
2025-07-18T16:45:54Z
На Прикарпатті власника підпільної ІТ-компанії викрили у співпраці з Росією
УкраинФорм
2025-07-18T19:09:37Z
На Вінниччині викрито злочинну групу, яка заволоділа паями померлих людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:48:53Z
В навчальному центрі шерифа Лос-Анджелеса стався вибух, загинули троє правоохоронців
Лига
2025-07-18T18:48:08Z
"Понабирали кредитів": українка розповіла, як її "Дію" зламали шахраї
Фокус
2025-07-18T18:36:30Z
Пообіцяли Telegram Premium: спецслужби РФ завербували українського підлітка новим способом
Фокус
2025-07-18T18:21:08Z
У Київській області – вибухи: працює ППО
24tv
2025-07-18T18:15:18Z
У Полтавській громаді впали уламки ракети
УкраинФорм
2025-07-18T18:12:41Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T18:09:06Z
Поліція склала протокол на адміністратора київського клубу, де звучали російські пісні
Комсомольская правда
2025-07-18T18:06:04Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
Викрали трофеї та кубки: у Франції зухвало пограбували експрезидента УЄФА Мішеля Платіні
24tv
2025-07-18T18:51:06Z
Ньюкасл хоче підписати захисника Челсі
Football.ua
2025-07-18T18:49:48Z
Юрій Паньків став спортивним директором Академії Руху
Football.ua
2025-07-18T18:31:42Z
Інтернасьйональ продовжив оренду вінгера Динамо
Football.ua
2025-07-18T18:24:58Z
Арсенал готується оголосити про підписання нового контракту з Нванері — The Telegraph
Football.ua
2025-07-18T18:01:31Z
Леннокс Льюїс сказав, коли Усику слід завершувати кар'єру
Gazeta UA
2025-07-18T17:54:30Z
Лукман повністю узгодив особисті умови з Інтером
Football.ua
2025-07-18T17:22:34Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:06:58Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Що робити, якщо протекла батарейка: корисні поради на всі випадки життя
Фокус
2025-07-18T17:36:04Z
"Це яка мова взагалі? Сорі, я з Шотландії": фраза одеситки стала новим мемом у TikTok
Фокус
2025-07-18T17:12:16Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z