MY.UAНовости
Звичайний патріотизм. Про що новий фільм Андрія Лошака «Розрив зв’язку»
Звичайний патріотизм. Про що новий фільм Андрія Лошака «Розрив зв’язку»

Звичайний патріотизм. Про що новий фільм Андрія Лошака «Розрив зв’язку»

Ця стрічка — очевидний доказ того, що росіяни не вдають, а справді вірять кремлівській пропаганді.

І українські, й російські користувачі соцмереж багато обговорюють новий фільм російського журналіста Андрія Лошака. Цей півторагодинний документальний фільм про російські сім’ї, розділені війною, знятий для каналу «Настоящее время». За тиждень він набрав мільйон переглядів на ютубі.

 

У фільмі чотирнадцятеро героїв, сім пар — три дочки-матері, брат і сестра, два подружжя, син і мати. Вони досить відверто розповідають, як змінилось їхнє сімейне життя і взагалі життя після вторгнення Росії в Україну.

Кожна з цих пар має свої особливості. Одне подружжя давно живе за кордоном. Дружина плаче, кається, ходить на антивоєнні протести й просить вибачення у знайомих українських біженців. Чоловік, трохи схожий на робота, моторошним канцеляристом пояснює: «Моя точка зору недалека від офіційної позиції. Мені близька ідея, що те, що відбувається, — боротьба проти нацистської ідеології, яка активно розвивалась і просувалась в Україні останні вісім років. І яка за класикою геббельсівської пропаганди позиціонує українців як наднацію». І далі: «Мета виправдовує засоби. Кількість жертв, які зараз будуть принесені, менша, ніж якщо Росія відмовиться від війни проти НАТО і взагалі від ідеологічної боротьби проти Заходу», — каже він, сидячи в Ляйпціґу. Пара розлучається.

Інша пара живе в Самарі. Жінка шокована тим, що відбувається, називає Росію райхом і страждає від катастрофи, яка трапилась із її країною. І навіть знаючи, що вона — скрипалька державного оркестру — скоріш за все, втратить роботу після інтерв’ю, погоджується брати участь у фільмі. Чоловік — колишній слідчий — звинувачує дружину у відсутності логіки, кричить періодично щось їй у коридор: із початку війни вони мешкають у різних кімнатах. «Це вимушений захід! Ми захищаємось! Даємо відсіч зовнішнім загрозам!» Він дивиться Нікіту Михалкова, вона сидить в інтернеті.

Одна мати, яка мешкає в Калінінградській області, весь час усміхається. Всміхається, коли каже, що Путін завдав удару на випередження. Всміхається, коли каже, що вірить Путіну й відчула піднесення духу, коли він почав війну «проти НАТО», щоб не допустити поділу Росії на «князівства» та грабунку її матеріальних і духовних багатств. «Мене вражає та ненависть, яка виявилась скрізь і всюди проти нас. Ми що, така войовнича та агресивна нація?» — запитує вона й усміхається далі. Її дочка, дитяча лікарка, боїться вийти з антивоєнним плакатом на вулиці Петербурга і думає про самогубство.

Інша мати надіслала синові, який виїхав до Грузії, присягу — з натяком, що він присягав Батьківщині й час виконувати свій обов’язок. Назвала його зрадником. Щодня разом зі сліпим батьком, який 1968 року «заспокоював» Чехословаччину, слухає канал «Россия». Її син беззастережно повірив новинам про жахи, які творили в Україні російські солдати. Він служив і знає, що приниження і насильство — те, чого навчають у цій армії.

Маріуполець, який мешкає в Росії, звинувачує сестру, яка живе в Харкові, що вона «потрапила під вплив людей, які вважають росіян ворогами». Вона не може повірити, що їй пропонують «трохи, точково побомбити військові об’єкти», а потім знов дружити. Ця пара, до речі, не зовсім вкладається в концепцію росіян, яких поділила війна. Вона вочевидь українка — народилась у Маріуполі, мешкає в Харкові. Хоч і вчилася у школі в Росії у 2014—2019 роках — туди її послали батьки, — але обрала життя в Україні, бо в Росії немає свободи і демократії. «Не страшно під бомбами сидіти в Харкові, — каже героїня. — Страшно прокинутись якось під російським прапором». Брат її, вочевидь, росіянин. Радіє, що Росія окупувала Маріуполь, хоч і трохи шкодує, що його рідне місто знищили. «Але в цьому винна українська армія. Вони мали вибір і мали би здатися», — пояснює він. Брат щиро здивований, що українці в інстаграмі бажають смерті росіянам: «Я  можу зрозуміти іншу точку зору. Але ж я не пишу такого!»

Історії різні, але є в них щось спільне. Наприклад, майже всі, хто проти війни, відчувають сором через те, що вони — росіяни. Пекучий, болючий сором. Потім — провину, безсилля і розпач. Їм легко співчувати, уявивши себе на місці людей, чия країна влаштовує геноцид у сусідній країні.

Так само спільні риси є й у тих, хто підтримує війну. Наприклад, майже всі вони невдоволені життям у Росії, але Путіну при цьому вірять сліпо й беззастережно. Їхні слова майже неможливо слухати; їхні аргументи — фантастичні, нелогічні, вигадані — роблять фізично боляче.

Ось мати, яка буквально до сліз жаліє загиблих дітей — і відразу каже: «Але це треба було зробити. Адже інакше такий Маріуполь був би у нас!» Або літня жінка, яка каже, що не голосувала за Путіна багато років, бо він постійно бреше, погано керує державою, все розікрав. І тут же: «Я патріотка, підтримую керівництво наше під час війни. Нам доведеться перемогти, інакше нас розірвуть». Або ще одна: «Виключаю, що це наші солдати у Бучі людей стріляли — це найманці з Заходу зробили». Або: «Це снайпери по них стріляли — не знаю, чим ці люди не сподобались націоналістам». Або навіть: «Україна підставляє Росію просто. Тому стріляє по мирному населенню. Тому що вони споконвіку були бандерівцями. Їм не шкода нікого». І всміхається знову.

Жити всім цим «патріотам» важко: в когось у будинку немає газу, хоча біля нього труба «Газпрома» жене газ до Європи. Комусь бракує грошей на м’ясо. Хтось вважає, що українці не зустрічають росіян із квітами, бо в Росії погано живеться, тож приєднуватись до неї просто немає сенсу — ніякої вигоди. Звичайні люди, які живуть своїм життям. Хтось плаче від того, що діти виявилися «зрадниками»; хтось переймається, що їх посадять. Хтось вичікує, поки «відщепенці» схаменуться, визнають свої помилки й повернуться в сім’ю. А доти можна оминати в розмовах тему війни.

«Нащо тобі так глибоко вникати?» — питає одну з героїнь колега, якому вона надіслала чергове відео з убитими українцями. Ця байдужість вражає. Але загалом — звичайні люди зі звичайними проблемами. Відрізняються від нас тим, що раз на рік ходять у пілотках. І тим, що підтримують убивць — яких, поклавши руку на серце, навіть їм самим не шкода.

Одна з матерів каже: «Путін нам мирне небо над головою забезпечив». На спробу журналіста нагадати їй, що її співвітчизники, однолітки її дітей, помирають сотнями в Україні, вона відповідає: «Це ж контрактники. Вони знають, на що йдуть». Страшно уявити, що в її голові, якщо вона вимовляє це вголос.

Лошак багато років знімає якісне кіно. Він чудовий документаліст, і всі ці люди виходять у нього дуже живими. Дуже людьми. Щоби показати їх саме такими, з усіма їхніми проблемами, дилемами й сімейними драмами, напевне, він уникає ставити багато очевидних запитань. Наприклад, чому війна в Чечні — справедлива для росіян, а війна на Донбасі — «злочин українських фашистів»? Чому Путін не раз говорив, що не збирається воювати проти України, але все одно напав? Чому війна проти НАТО ведеться в країні, яка не вступала в НАТО й на території якої немає військ НАТО?

Хоча дещо — обережно, щоб не злякати — він усе ж запитує. Наприклад, що саме героїні здається дивним у тому, що чоловікам роздали зброю в Києві, якщо врахувати, що на Україну напала величезна армія. Або: чому можна вірити Путіну про причини й наслідки війни, якщо він бреше в усьому іншому?

Хотілося б написати, що відповіді на ці запитання вражають, але це не так: їх просто нема. У відповідь лунають міркування про необхідний чи навіть обов’язковий під час війни патріотизм. Що критикувати дії керівництва держави під час спецоперації не можна. Що «у Кремлі люди розумні, знають, що роблять». Або відвертий сарказм: «А ми, значить, такі кровожерливі, що просто так узяли й напали?» Іноді здається, що люди просто не можуть думати так всерйоз. Що це якийсь фарс, усвідомлене лицемірство.

Андрій Бабицький — інший російський журналіст, який, як і Лошак, залишив Росію відразу після початку війни, — намагався переконати слухачів, що насправді пропаганда в Росії не діє на людей. Мовляв, вони просто погоджуються з нею, бо не хочуть виділятись, не хочуть проблем, не хочуть замислюватись. Просто орієнтуються на неї, як на порядок денний, прийнятний зараз у Росії. За пів року зміниться установка — і всі вони будуть зі сльозами на очах просити вибачення й відновлювати Маріуполь у три зміни.

Але фільм Лошака — очевидний доказ, що росіяни пропаганді справді вірять. Добами слухають верески Соловйова, Сімоньян, яка каже, що Росія вбиває українців «із милосердя». Упирів, які доводять із піною на устах, що їхня армія нищить міста і села заради майбутнього блага України. Що НАТО зазіхає на російські духовні багатства, включно, мабуть, із горілкою й туалетами надворі. Слухають маячню Михалкова. І вірять їм. «Ми всі щодня багато різних каналів дивимось — і на них одне й те саме кажуть. То як їм не вірити?» — каже одна з героїнь.

Лошак в одному з численних інтерв’ю після виходу «Розриву зв’язку» сказав, що керується правилом: якщо чогось не розумієш, треба зняти про це фільм. Іноді в процесі можна зрозуміти, як люди думають і чому сталося саме так чи інакше. А ще він не хотів «кидати своїх героїв сам на сам із Соловйовим», хотів «побачити за переконаннями людей», зрозуміти, як ці люди переживають свій розрив.

Лошак навіть сподівався, що за довгий період зйомок стрічки хоча б одна позитивна історія — прозріння, протверезіння, хоча б сумнів у власній правоті, — станеться в його героях «із того боку». Він був розчарований: нічого такого не сталося.

Хоча зрозуміти цих людей автор не зміг, і йому, і глядачам «Настоящего времени» — напевно, пацифістам, лібералам, внутрішнім і зовнішнім емігрантам, — цей фільм був потрібен. Їм просто необхідно знов «залюднити» своїх співвітчизників. Знов побачити в них людей; це, за словами Лошака, «допомагає не впасти у відчай та ненависть, не бажати їм усім горіти в пеклі».

Із цим завданням «Розрив зв’язку» впорався чудово. Тепер можна обговорити, що війна принесла й росіянам страждання і біль. Що є там і хороші люди. Що й «патріотів», у принципі, теж можна зрозуміти — вони травмовані, вони психологічно захищаються від необхідності визнати жахливу правду про свою державу та свою відповідальність за те, що вона робить. Вони також постраждалі — від пропаганди (особливо від неї), виховання, державного насильства, вивченої безпорадності тощо. Їм потрібна допомога. Ідеальна історія для тих, хто багато років дивиться «Дождь», «Настоящее время», слухає «Эхо Москвы» — для «іншої Росії».

А ось українцям цей фільм не відкриє нічого нового й нічого не пояснить про росіян. Ми в цьому фільмі, по суті, лише привід для роздумів. Тло, на якому головні герої розв’язують складні моральні дилеми. Шкода, звісно, що ніхто серед цих «патріотів» навіть не спробував побачити людей у нас, українцях. І Лошак їм із цим не допоміг — і не допоможе.

Теги по теме
російська агресія
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Чоловік покійної Руслани Писанки показав, який вигляд має могила акторки
TSN
2024-11-17T16:15:57Z
Могилевська показала, як в обіймах донечок ховалася в бомбосховищі: "Збили ракету над головою"
TSN
2024-11-17T16:15:28Z
День народження на кладовищі: вдівець Руслани Писанки показав щемливий кадр
GlavRed
2024-11-17T16:06:22Z
Melovin влаштував черговий гей-маніфест. Співак звернувся зі сцени до коханого
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:00:00Z
Фінал VI Фестивалю-премії «GRA» пройде у Львові, Івано-Франківську та Києві
УкраинФорм
2024-11-17T14:18:09Z
Підпирали двері у сарай: на аукціоні за шалену суму продадуть мармуровий бюст
24tv
2024-11-17T14:09:33Z
"За задоволення доводиться платити": режисер Девід Лінч розповів про своє захворювання
Фокус
2024-11-17T13:51:57Z
ТЦК прокоментував затримання двох музикантів відомої співачки перед концертом: "Перебував у розшуку"
TSN
2024-11-17T13:27:59Z
Максим Галкін показав зворушливе возз'єднання Пугачової та Орбакайте
GlavRed
2024-11-17T13:27:16Z
Зеленський анонсує новий "план стійкості" на наступному тижні: деталі від The Times
TSN
2024-11-17T16:18:50Z
Російські дипломати залишають Познань: Сікорський відповів, чи займуть їх місце українці
TSN
2024-11-17T16:16:04Z
Коли чекати наступної атаки РФ: експерт оцінив можливості РФ
TSN
2024-11-17T16:15:57Z
Для охорони Трампа використовують роботів-собак: що про них відомо
TSN
2024-11-17T16:15:33Z
ЗМІ: Кілька російських дронів могли порушити повітряний простір Молдови
Европейская правда
2024-11-17T16:15:14Z
КНДР може відправити до РФ 100 тисяч військових – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:15:09Z
"Нехороші новини": Шольцу не терпиться знову зателефонувати Путіну
GlavRed
2024-11-17T16:06:40Z
Буде тиснути на Путіна: за якого сценарію Трамп підтримає Україну у війні
24tv
2024-11-17T16:03:20Z
У НАТО засудили масовану атаку РФ проти України
Европейская правда
2024-11-17T16:01:09Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Як літнім людям захистити кишківник і шлунок від захворювань: 3 кроки до міцного здоров’я
TSN
2024-11-17T16:15:44Z
Як уникнути хронічного болю в спині і залишатися активним
360ua.news
2024-11-17T16:12:27Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
Чи накривати кришкою страви під час приготування
24tv
2024-11-17T12:18:09Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T12:09:36Z
Повний список хвороб, які точно звільняють від мобілізації
24tv
2024-11-17T11:42:45Z
До 1 листопада планували захопити Куп’янськ-Вузловий: командир "Ахіллеса" про наступ РФ на Харківщині
TSN
2024-11-17T16:16:26Z
На Вовчанському напрямку прикордонники відбили російський штурм
УкраинФорм
2024-11-17T16:15:16Z
На Рівненщині без світла залишаються 20 тисяч споживачів, введені екстрені відключення
УкраинФорм
2024-11-17T16:06:48Z
Британська розвідка проаналізувала посилення тиску російських військ на Куп'янськ
Европейская правда
2024-11-17T16:06:47Z
Військові за допомогою HIMARS знищили на Запоріжжі скупчення російської піхоти
УкраинФорм
2024-11-17T16:01:46Z
Гороскоп Таро на 18 листопада для всіх знаків Зодіаку: Всесвіт піде вам назустріч
Политека
2024-11-17T15:42:39Z
ЗСУ знищили надважливий для окупантів комплекс за 200 мільйонів доларів
GlavRed
2024-11-17T15:27:49Z
Російські пропагандисти поширюють фейк про постачання мобільних моргів до Сум - ЦПД
УкраинФорм
2024-11-17T15:19:26Z
На фронті за сьогодні вже понад 70 зіткнень, на Курахівському і Покровському напрямках відбили 22 атаки
УкраинФорм
2024-11-17T15:13:33Z
Інвестиції у «зелену» енергетику підтримують енергобезпеку України – гендиректор ДТЕК на СОР29
TSN
2024-11-17T16:15:57Z
В Україні різко здешевшав популярний овоч
TSN
2024-11-17T16:15:03Z
Українцям відповіли, чи зміниться тариф на електроенергію у грудні: названо ціну за кіловат
Хвиля
2024-11-17T16:01:27Z
Ілон Маск продовжує ставати все заможнішим: як зріс капітал найбагатшої людини у світі
24tv
2024-11-17T15:30:38Z
Якою буде максимальна пенсія у 2025 році
24tv
2024-11-17T15:30:22Z
Завтра будуть введені графіки відключення світла
360ua.news
2024-11-17T15:12:18Z
Чи дійсно Трамп зможе опустити ціни на нафту та які наслідки будуть для Росії
24tv
2024-11-17T15:03:19Z
Як пенсіонери можуть збільшити розмір своїх виплат
24tv
2024-11-17T14:39:21Z
Воррен Баффет розсекретив, які акції придбав після продажу Apple: одна компанія працює в Україні
24tv
2024-11-17T14:39:09Z
Нацгвардійці збили крилату ракету з кулемета Browning
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T16:15:55Z
В Івано-Франківську викладач проводив заняття російською: все, що відомо про мовний скандал у виші
TSN
2024-11-17T16:15:21Z
Готуйтесь до непопулярних рішень мобілізації: журналіст про необхідність поповнення
Знай
2024-11-17T16:06:19Z
Принц Вільям "був наляканий" хворобою Кейт Міддлтон, — ЗМІ
Фокус
2024-11-17T16:00:55Z
"Добрий ранок" чи "Доброго ранку": як сказати правильно українською
24tv
2024-11-17T16:00:09Z
Неїжпапа відвідав військових, які тримають оборону на Херсонському напрямку
УкраинФорм
2024-11-17T15:49:31Z
Сім'я тонула в боргах, тому одного дня продала будинок і стала кочівниками: що з ними тепер
24tv
2024-11-17T15:30:59Z
Вистачає лише на їжу: соціологи підрахували відсоток українців, у яких проблеми з фінансами
Политека
2024-11-17T15:27:32Z
Третина запчастин до автівок, які передають західні партнери ЗСУ, вже виробляються в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T15:24:11Z
Які цифри у даті народження означають, що на вас чекає щастя й велике кохання
TSN
2024-11-17T16:15:37Z
Як гарно прикрасити камін: 3 ідеї святкового декору
24tv
2024-11-17T16:15:10Z
Пасуть задніх: 3 знаки зодіаку, яким не вистачає мотивації для розвитку
24tv
2024-11-17T16:03:55Z
Ще про «а мені ваша математика в житті не знадобилася»
ZN UA
2024-11-17T15:08:13Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T15:03:48Z
За якої температури можна прати абсолютно всі речі: поради експертів
TSN
2024-11-17T14:12:55Z
Як за допомогою оцту позбутися плодових мушок на кухні: цей лайфгак працює на відмінно
TSN
2024-11-17T14:12:12Z
Всі забувають прати ці 5 речей: вже час покласти їх у пральну машину
24tv
2024-11-17T13:54:59Z
Істинні й чесні правдоруби: які ТОП-7 знаків зодіаку звикли викладати все, як є
GlavRed
2024-11-17T13:27:52Z
Легендарний Холіфілд відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-17T16:15:20Z
"Я ледь не помер у червні": Майк Тайсон зробив відверте зізнання після поразки від Джейка Пола
TSN
2024-11-17T16:15:05Z
Хтось побачив нашого "Пічічі", – Леоненко знищив лідерів збірної України за нічию з Грузією
24tv
2024-11-17T15:45:43Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T15:04:50Z
ЧС-2024 з пауерліфтингу. Збірна України здобула 8 нагород та ліценції на Всесвітні ігри
УкраинФорм
2024-11-17T14:51:50Z
Джейк Пол програв парі Майку Тайсону: скільки грошей заплатить блогер легенді боксу
24tv
2024-11-17T14:42:12Z
Ліга націй-2024/25: хто вже вийшов до 1/4 фіналу
TSN
2024-11-17T14:12:13Z
Хорватія – Португалія: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T14:12:07Z
"Ми не травмпункт": у Палмейрасі відреагували на питання про підписання Неймара
24tv
2024-11-17T13:54:55Z
У Японії стався потужний підводний землетрус
УкраинФорм
2024-11-17T16:15:41Z
Диверсія на залізниці в Запорізькій області: агент "Атеш" вивів з ладу важливе електрообладнання
24tv
2024-11-17T16:15:26Z
Псевдобанкір обшахраював жителя Тернопільщини на 100 тисяч
Украина Криминальная
2024-11-17T15:06:57Z
Літак здійснив екстрену посадку через 130 хом’яків
360ua.news
2024-11-17T15:03:01Z
Атака на Миколаїв: загинула вагітна жінка
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T14:48:15Z
У Херсоні кількість загиблих зросла до трьох
УкраинФорм
2024-11-17T14:36:06Z
На Житомирщині горів рейсовий автобус - вогонь пошкодив моторний відсік
УкраинФорм
2024-11-17T14:33:01Z
У Бурштині на Івано-Франківщині через ворожий обстріл відсутнє теплопостачання
УкраинФорм
2024-11-17T14:27:26Z
У ДТП на Полтавщині загинули водій та пасажир мотоциклу
Украина Криминальная
2024-11-17T14:24:32Z
Названо топ найпопулярніших і небезпечних паролів у світі
InternetUA
2024-11-17T16:22:12Z
Останній Супермісяць року “дістався” до Києва
Комсомольская правда
2024-11-17T16:13:06Z
Що не встигає за попитом в українських мережах
360ua.news
2024-11-17T15:45:24Z
У WhatsApp з'явилася нова функція – користувачі чекали на неї багато років
InternetUA
2024-11-17T15:36:14Z
Представлено найбільший у світі SSD-накопичувач ємністю 122 ТБ
InternetUA
2024-11-17T15:01:14Z
Valve вперше показали кадри зі скасованого продовження Half-Life 2
24tv
2024-11-17T15:00:55Z
26 листопада буде представлений планшет MatePad Pro 13.2 другого покоління
Portaltele
2024-11-17T14:57:59Z
Як уникнути шахрайства при бронюванні житла через соцмережі
InternetUA
2024-11-17T14:34:02Z
Вчені знайшли два таємничі кам'яні кола, які нагадують Стоунхендж
TSN
2024-11-17T14:12:54Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z