MY.UAНовости
Тетяна Лебедєва: «Сподіваюсь, що ідея саморегуляції, розбудови інституту репутації переможе в повоєнній Україні»
Тетяна Лебедєва: «Сподіваюсь, що ідея саморегуляції, розбудови інституту репутації переможе в повоєнній Україні»

Тетяна Лебедєва: «Сподіваюсь, що ідея саморегуляції, розбудови інституту репутації переможе в повоєнній Україні»

Почесна голова Національної асоціації медіа та членкиня Комісії з журналістської етики про інформацію як зброю, каяття Невзорова, відмінність між блогерами й журналістами та інструкцію до вживання медіа.

У межах програми «Анатомия фейка», яка виходить на міжнародному російськомовному телеканалі «Новый мир», а також подкасту «Русскій фейк, іди на***», що виходить на «Українському радіо», Вадим Міський говорить із медіаекспертами про суть дезінформації і способи боротьби проти неї. MediaSapiens публікуватиме текстові версії цих розмов. Героями публікацій уже були керівник фактчекерської організації StopFake та Могилянської школи журналістики Євген Федченко; наша колега, керівниця новоствореного Центру досліджень «Детектора медіа» Ксенія Ілюк; засновниця ініціативи «Як не стати овочем» Оксана Мороз; психотерапевтка Марія Фабрічева; шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова. Сьогодні говоримо з почесною головою Національної асоціації медіа та членкинею Комісії з журналістської етики Тетяною Лебедєвою.

— Тетяно, раніше фейки — або, як їх називали, «газетні качки» — були чимось екстраординарним у медіа. Тепер вони всюди — Росія створила цілу паралельну реальність із суцільної брехні, яка дає режиму в очах суспільства право починати й вести війну в Європі. При цьому росіяни звинувачують Захід у тому, що це він «вигадує фейки», а Росія — жертва в інформаційній війні. Як ви вважаєте, це природний процес? Світ рухається до того, що в кожного буде своя правда, чи все ж можна знайти істину і в сучасному світі?

— Інформація, на превеликий жаль, стала зброєю в руках непорядних, негідних і агресивних людей. І якщо раніше інформація служила все-таки здебільшого для того, щоб доносити до людей знання, то тепер це вагома й убивча складова гібридної війни. Чого насправді добиваються люди, які плодять цю величезну кількість фейків, які суперечать один одному? Всі ці речі — «розіп’ятий хлопчик», «біолабораторії», «самі себе бомблять» і так далі? Ці люди добиваються інформаційного хаосу, який, безперечно, дуже шкодить людям. Бо в них складається враження, що нікому не можна вірити. Що всі навколо брешуть і не зрозуміло, куди втікати, де рятуватися. Зараз в усьому світі говорять про шкоду для ментального здоров’я, бо для багатьох людей масована пропаганда — джерело депресії, моральних травм, зневіри. Тому фейки — це не просто брехня: це інформаційна зброя, проти якої, без сумніву, треба боротися. Я сподіваюся, що коли-небудь інформаційні кілери, які сьогодні так активно працюють, будуть на лаві підсудних і відповідатимуть за те, що сіяли своєю пропагандою ненависть між людьми.

— А яка, на вашу думку, сьогодні роль журналістів? Поняття «медіа» включає сьогодні не лише газети, телеканали, радіостанції, а й окремих людей — блогерів, користувачів соцмереж, багато з яких можуть скласти конкуренцію традиційним засобам масової інформації. Чи залишилося місце для класичної журналістики? Чи професія відходить?

— Часто можна чути розмови про смерть журналістики як професії, бо, мовляв, сьогодні кожен може бути журналістом. Я з цим категорично не погоджуюсь. Бо є одна річ, яка відрізняє журналіста від усіх інших людей, які поширюють інформацію: відповідальність. Журналіст відповідає за інформацію, яку поширює. Він дотримується правил. Можна називати їх по-різному — етичними принципами, стандартами професії тощо. Це правила, дотримання яких змушує перевіряти факти, не дозволяє їх перекручувати чи подавати тенденційно.

Справді, соціальні мережі дали змогу кожному бути джерелом інформації. Але якої саме інформації? Часто у блогерів, особливо в недобросовісних, аудиторія ширша, ніж у якого-небудь регіонального телеканалу, але чи достатній рівень відповідальності такого блогера? Іноді заради збільшення кількості підписників або кліків, аби заробити більше грошей, ці люди вдаються до маніпуляцій, а коли їх викривають — вони виходять сухими з води.

— Навіть не вважають, що в цьому є щось погане — це ж заробіток, як і будь-який інший.

— Саме так. Коли блогерам пропонують реєструватись і, наприклад, ставати електронним ЗМІ, вони бурхливо протестують: не треба нас регулювати, ми не ЗМІ! Зате коли треба себе продавати, коли треба шукати нових замовників… Для журналіста замовник того, що він робить, — це його аудиторія. Глядач, слухач, читач — цар і бог для журналіста. Він знає свою аудиторію, розуміє її потреби, реагує на її запити. Для багатьох блогерів замовником стає будь-хто, хто заплатить гроші.

Словом, не варто поки що ховати журналістику. Краще розповімо аудиторії, чим справжня журналістика відрізняється від усього іншого, й навчимо розрізняти ці речі.

— Низка журналістів, які раніше служили путінському режиму, зараз виїхали з Росії. Наприклад, Олександра Невзорова, відомого тележурналіста-важковаговика, нібито прийняли в українське громадянство. Медіаспільнота України сприйняла цю новину радше негативно. Чи вважаєте ви, що люди, чия кар’єра була побудована на обслуговуванні російського режиму, можуть змінити точку зору та стати незалежними журналістами? Й чи допоможе Україні співпраця з такими журналістами перемогти Путіна?

— Відповім, напевно, не так, як ви чекаєте. Я вірю в каяття Олександра Глібовича Невзорова — він досить розумна людина. Вірю, що нарешті він зрозумів не просто всю абсурдність, а всю злочинність того, що відбувається в Росії й пов’язано з Росією. Вірю, що він не захотів бути до цього причетним і знайшов своєрідний вихід із цієї ситуації, попросивши громадянство України. Цілком можливо, що зараз в Україні він спробує бути корисним у протистоянні всьому тому злу, яке йде від Росії та її пропагандистів. Але в цього питання є й інша сторона: чому саме громадянство? За останні вісім років громадянство України оплачують кров’ю й життям. Тому в багатьох такий легкий спосіб отримання громадянства — таке собі злегка запізніле каяття, нехай і щире, — викликає обурення. Варто було дати Невзорову політичний притулок — нехай би пожив кілька років, попрацював. Довів стабільність, ґрунтовність своїх нових переконань.

Є ще один момент, образливий для українських журналістів. Дуже довго російські журналісти поводилися з українськими як «старші брати» — більш досвідчені, більш професійні. Давали поради, приїжджали сюди на гастролі.

Але з 24 лютого 2022 року всі українські журналісти стали воєнними журналістами. І щодня своєю роботою, своїми подвигами, своїм життям і смертю, своїми сміливими журналістськими матеріалами доводять свій професіоналізм. А те, що відбувається в Росії, м’яко кажучи, не має стосунку до журналістської професії у високому розумінні цього слова. Тому я розумію травмованість журналістської спільноти й розумію, чому вони так негативно ставляться до приїзду чергового «метра».

— У Росії, звісно ж, повністю провалилась ідея відповідальності журналістів та роботи за стандартами — вся тамтешня медіаіндустрія присягнула на вірність режиму, і про жодне самоочищення не йдеться. А як із цим у цивілізованих країнах? Чи є якісь механізми, які дозволяють самим журналістам охороняти честь професії, не давати своїм колегам скотитися в маніпуляції та пропаганду?

— Без сумніву, свобода слова — це тонка матерія, яку дуже важко регулювати. І в усіх цивілізованих країнах прагнуть, аби держава якомога менше втручалась у роботу журналістів і в контент, який вони створюють. Практично в усіх цивілізованих державах регулювання цієї сфери доручене самій журналістській спільноті, себто працює саморегуляція. Коли галузь сама розв’язує проблеми репутації, виявляє порушення, карає порушників тощо. Чудово, коли інститут репутації працює так добре, що сам по собі обмежує можливості журналістів маніпулювати й порушувати стандарти. В Україні ми прагнемо до цього.

У нас є Комісія з журналістської етики — орган саморегуляції, який активно працює. Є Кодекс етики українського журналіста. На жаль, поки що ще важко говорити, що критична маса журналістської спільноти погодилася з цими правилами, бо працювати чесно, за стандартами, відмовляючись від спокуси заробити кліки скандальним заголовком чи сумнівною історією, — це нелегко. Ігнорування стандартів може принести більше грошей. Але наша мета — пояснити, що ці здобутки тимчасові, а репутація — назавжди. Заробити репутацію складно, втратити — дуже легко. Аудиторія рано чи пізно відчуває брехню, фальш, роботу на замовлення, й урешті ви її втратите. Тому, якщо ви думаєте наперед, треба працювати за стандартами. Я сподіваюсь, що ідея саморегуляції, розбудови інституту репутації в Україні переможе в повоєнній Україні.

— Коли ми користуємось будь-яким товаром, технікою, ліками, харчами, до них завжди докладається інформація про склад або інструкція. А ось до медіа такої інструкції не додав ніхто. Хоча інформація може бути небезпечною, вона може вбивати — ми бачимо, як зараз це відбувається в Україні: внаслідок пропагандистської роботи та безвідповідального споживання інформації в Росії тамтешнє суспільство підтримує агресію. Може, варто скласти інструкцію, як правильно споживати інформацію, аби вона засвоювалась правильно?

— Авжеж, ця інструкція — це медіаграмотність, складовою якої є критичне мислення. На жаль, у нас іще дуже багато спадку Радянського Союзу, односторонньої пропагандистської комунікації, коли влада інформує, а люди сприймають інформацію з одного джерела. І вірять тому, чому легше повірити. І стають об’єктами маніпуляції.

Ми маємо вчитися не давати пошити нас у дурні. Думати, чому люди говорять саме це, чому вони говорять саме так, чому вони не дають точки зору іншої сторони, а висловлюються, наперед налаштовуючи вас на якусь емоцію: ненависть, злобу. А цього в російських медіа більше, ніж власне журналістики; в Україні, слава Богу, такого ніколи не було й ніколи не буде.

Пропаганда — це спосіб змусити людей змінити поведінку та сприйняття. Важливо допомагати людям, хто й коли ними маніпулює, які саме інструменти використовують для цього. Звісно, починати це робити варто зі школи, як у більшості європейських країн. Із дитинства має ставати цілком органічним для людини не давати себе обманювати та використовувати. Отже, потрібна не зовсім інструкція, а радше процес виховання активних і свідомих глядачів, слухачів і читачів. Процес створення активних членів суспільства, які не дозволяють собою маніпулювати.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Аліна Пономаренко представила Україну на "Міс Всесвіт-2024": яке місце посіла модель
24tv
2024-11-17T06:18:55Z
Топ 7 фільмів на осінь: вічна класика для затишного вечора
Фокус
2024-11-17T06:00:47Z
Так і не впізнаєш: як українські зірки виглядали на початку своєї кар'єри
24tv
2024-11-17T05:03:09Z
"Міс Всесвіт-2024": хто завоював титул переможниці престижного конкурсу краси
24tv
2024-11-17T04:57:43Z
"Міс Всесвіт 2024" стала 20-річна танцівниця з Данії
Комсомольская правда
2024-11-17T04:27:24Z
Оля Цибульська скасувала концерт через мобілізацію її музикантів на Рівненщині
Комсомольская правда
2024-11-16T20:42:17Z
"Прокляте селфі на Оскарі": як склалися долі Анджеліни Джолі, Бреда Пітта, Меріл Стріп та інших після 2014 року
Фокус
2024-11-16T20:27:53Z
Дитяче Євробачення-2024: яке місце посів Артем Котенко з України
24tv
2024-11-16T20:27:52Z
Цікавий вечір гарантовано: 4 фільми та серіали про радіо й телебачення
24tv
2024-11-16T20:00:23Z
Ілон Маск пообіцяв "знайти та знищити" тих, хто повʼязує його з Росією
TSN
2024-11-17T06:18:53Z
Через ракетну атаку в Україні Польща підняла в небо бойові літаки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T06:06:17Z
Ілюзія швидких переговорів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T05:57:25Z
Росія масовано атакує Україну: головне про ворожий терор 17 листопада
24tv
2024-11-17T05:48:18Z
Росія випустила по Києву ракети, а Миколаїв атакувала безпілотниками – є жертви
Комсомольская правда
2024-11-17T05:39:49Z
Вибухи по всій країні, зникає світло: Україна під масштабною ракетною атакою
Знай
2024-11-17T05:36:44Z
Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 14 листопада 2024 року
Детектор М
2024-11-17T05:31:02Z
Майбутня команда Трампа: що спільного у цих людей?
GlavRed
2024-11-17T05:27:32Z
Росія здійснила масовий пуск ракет різних типів по Україні, Байден зустрівся із Сі Цзіньпіном: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T05:09:27Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
"Розпізнає" залишки пухлини в мозку: ефективність нової терапії раку 92%
24tv
2024-11-17T06:06:02Z
Якраз для холодної пори: прості трюки, які допоможуть вам почуватися бадьорим уранці
24tv
2024-11-17T05:06:59Z
5 продуктів для здорового та густого волосся: що треба їсти щодня
24tv
2024-11-16T22:18:49Z
Усього 5 хвилин у морозі: як холод зміцнює сон і знижує тривожність
24tv
2024-11-16T18:06:42Z
6 переваг сирого меду, які можуть підвищити імунітет цієї зими
Фокус
2024-11-16T18:00:58Z
Ціни на ліки мають бути доступними для українців, – Юлія Тимошенко
TSN
2024-11-16T17:51:57Z
Коли краще снідати: час прийому їжі може вплинути на здоров'я
24tv
2024-11-16T16:36:21Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
Українцям сказали, як по них ударить курс долара: прогноз банкіра на 2025 рік
Хвиля
2024-11-17T06:15:10Z
Окупанти бють по критичній інфраструктурі – Міненерго
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T06:06:56Z
Чи буде штраф за дрова, якщо дерева росли на подвір'ї власника
24tv
2024-11-17T06:03:59Z
Як еталонні бренди нафти завершили тиждень
24tv
2024-11-17T06:03:22Z
Як зміняться ціни на продукти до кінця 2025 року: прогноз НБУ
Фокус
2024-11-17T06:00:17Z
Раду просять якнайшвидше ухвалити закон про кредитні канікули для аграріїв з окупованих територій
AgroPortal
2024-11-17T06:00:04Z
Ворог атакує об’єкти електроенергії по всій Україні - Галушенко
УкраинФорм
2024-11-17T05:54:41Z
У низці областей України застосовуються екстрені відключення електроенергії на тлі ракетної атаки військ РФ
ZN UA
2024-11-17T05:42:53Z
Заплати за себе і когось ще: клієнти "Нафтогазу" отримують "чужі" платіжки
Знай
2024-11-17T05:06:58Z
Армія РФ втратила в Україні ще 1640 військових і 12 танків
УкраинФорм
2024-11-17T06:18:56Z
18 листопада — яке церковне свято, які заборони не можна порушувати, щоб не було проблем з грошима
TSN
2024-11-17T06:06:54Z
День студента 2024: особлива історія та цікаві традиції свята
24tv
2024-11-17T06:03:42Z
Практичні батьки: як Кейт Міддлтон та принц Вільям виховують дітей
Фокус
2024-11-17T06:00:56Z
Безпілотники атакували машинобудівний завод в російському Іжевську
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T05:57:27Z
РФ запустила десятки ракет, є пуски Кинджалів: Україна під масованою атакою - ПС
GlavRed
2024-11-17T05:45:04Z
Росія вивела ракетоносії в Чорне море – ВМС
1News
2024-11-17T05:39:55Z
Яке церковне свято у неділю, 17 листопада: чому сьогодні не можна приміряти чужі прикраси
24tv
2024-11-17T05:03:11Z
Президентська тисяча: українцям обмежили перелік витрат – що заборонено
Знай
2024-11-17T04:36:57Z
Легкий рецепт лінивого хачапурі: готуємо ідеальний сніданок за 20 хвилин
Политека
2024-11-17T06:01:19Z
Гороскоп на завтра 18 листопада: Терезам - гарний день, Водоліям - несподіваний дохід
GlavRed
2024-11-17T04:27:04Z
Приділяйте більше уваги собі: гороскоп на 17 листопада
24tv
2024-11-17T03:06:54Z
ChatGPT здивував вмінням створювати якісну поезію
InternetUA
2024-11-17T03:03:32Z
Доля підготувала дещо особливе: кого зі знаків Зодіаку чекає романтична зима
GlavRed
2024-11-17T00:27:26Z
Названо найкорисніші види риби, які треба їсти частіше: чим вони особливі
24tv
2024-11-17T00:00:27Z
День ангела 17 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-16T23:57:36Z
Як почистити дерев'яні ложки: жінка у Мережі показала дієвий лайфхак
GlavRed
2024-11-16T22:27:34Z
Не повторюйте ці помилки: ютубер запитав 70-річних, про що вони найбільше шкодують
24tv
2024-11-16T20:21:27Z
Рівне зазнало ракетного удару військ РФ
ZN UA
2024-11-17T06:19:55Z
Росія масовано атакує українську енергосистему - Галущенко
TSN
2024-11-17T06:18:47Z
Масований обстріл та вибухи в українських містах: головні новини ночі 17 листопада 2024 року
TSN
2024-11-17T06:06:48Z
Коли в Україні вдарить мороз до 10 градусів
24tv
2024-11-17T06:03:01Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 17 листопада 2024 року
Фокус
2024-11-17T06:00:21Z
Через обстріли у Києві можуть застосувати превентивні відключення електроенергії
УкраинФорм
2024-11-17T05:36:08Z
Морози з хуртовинами вдарять після потепління: синоптик Діденко попередила про погіршення погоди
Хвиля
2024-11-17T05:30:38Z
Зафіксували пуски "Калібрів": скільки таких ракет ворог зараз тримає в морі
24tv
2024-11-17T05:12:18Z
Назавжди буде 24: у боях на Курщині загинув захисник з Рівненщини
24tv
2024-11-17T05:06:27Z
Німеччина — Боснія і Герцеговина 7:0 Відео голів та огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-17T06:13:53Z
Грузія — Україна. Наші оцінки
Football.ua
2024-11-17T06:03:48Z
Футболістки Металіста 1925 знялися у фотосесії для журналу Playboy
1News
2024-11-17T05:45:06Z
Ліга націй УЄФА: Албанія і Чехія зіграли нічийний матч у групі збірної України
УкраинФорм
2024-11-16T23:57:44Z
Ліга націй: Нідерланди розібралися з Угорщиною після зупинки матчу
Football.ua
2024-11-16T23:57:43Z
Збірна Німеччини познущалася з боснійців та достроково виграла групу Ліги націй
TSN
2024-11-16T23:57:06Z
Ліга націй: Швеція обіграла Словаччину
Football.ua
2024-11-16T22:18:57Z
Ексдружина легенди Динамо запалила соціальні мережі пляжним образом: відверті фото дівчини
24tv
2024-11-16T22:18:04Z
Майк мав чудовий вигляд, – Льюїс розхвалив Тайсона попри поразку від блогера
24tv
2024-11-16T22:03:11Z
На Дніпропетровщині вранці лунали вибухи, вночі росіяни били по Нікопольщині
УкраинФорм
2024-11-17T06:09:06Z
Окупанти атакували Київ: перші подробиці
TSN
2024-11-17T06:06:09Z
РФ вдарила по Миколаєву: є загиблі та постраждалі
TSN
2024-11-17T06:06:04Z
В Києві через російську атаку пожежа в житловому будинку
ZN UA
2024-11-17T05:54:12Z
Ворог атакував Миколаїв дронами - одна загибла, ще четверо людей поранені
УкраинФорм
2024-11-17T05:33:34Z
Вночі у Києві пролунали вибухи - ЗМІ
TSN
2024-11-17T04:03:58Z
Вибухи у Полтавській громаді: триває атака ударних БпЛА
24tv
2024-11-17T03:12:13Z
У повітря піднялися 7 бортів Ту-95мс
УкраинФорм
2024-11-17T02:09:34Z
Ворог атакував Харків КАБами: у місті пролунали вибухи
TSN
2024-11-17T02:00:50Z
Є три швидкі рішення: що робити, якщо смартфон "не ловить" мобільну мережу
InternetUA
2024-11-17T06:01:57Z
Ось чому телефони Samsung погані в іграх
Portaltele
2024-11-17T05:57:52Z
На Соломонових островах знайдено найбільший корал у світі
Portaltele
2024-11-17T05:57:33Z
Чим відрізняються два хлопчики: лише люди із "зором орла" знайдуть відмінності
GlavRed
2024-11-17T05:51:38Z
Потужна магнітна буря вдарить цього тижня: названо небезпечні дні з 18 по 24 листопада
Политека
2024-11-17T05:03:44Z
Голова Xbox прокоментував скорий реліз STALKER 2, заінтригувавши геймерів
InternetUA
2024-11-17T05:03:29Z
Не Самсунг і не Айфон: назван "найживучіший" смартфон 2024 року
Хвиля
2024-11-17T04:45:33Z
Український стартап навігаційних систем отримав $2,7 млн інвестицій
InternetUA
2024-11-17T04:03:28Z
Програма ChatGPT для Windows тепер доступна всім користувачам
InternetUA
2024-11-17T02:01:53Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z