MY.UAНовости
Війна в Україні як масштабне реаліті-шоу: чим це нам загрожує
Війна в Україні як масштабне реаліті-шоу: чим це нам загрожує

Війна в Україні як масштабне реаліті-шоу: чим це нам загрожує

На картинці, знятій із висоти пташиного польоту, спершу важко щось розібрати; потім між сірими нерівностями рельєфу починає рухатись темний паралелепіпед. Якщо вірити анотації до відеоролика, це російський танк (хоча інший канал поширює ці кадри як «знищення БМП кадировців», а російські стверджують, що це український «град»). Зображення здригається, «танк» закриває хмара чорного диму. Це ще не кінець: глядач чекає на спалахи вогню на місці вибуху. Вони значать, що здетонував боєкомплект, і машина точно знищена…

Війна України проти російських загарбників — напевно, найбільш шоуїзована війна в історії людства. Смартфони, квадрокоптери та військові безпілотники, камери спостереження та відеореєстратори, ґоупро та нагрудні камери — все невпинно фіксує сцени бойових дій та їхні наслідки. Цей контент потрапляє в інтернет, генерує шалений трафік у соцмережах і впливає на сам перебіг бойових дій. Війна стає мозаїчним реаліті-шоу, яке розгортається одночасно на десятках платформ і тисячах каналів, яке кожна сторона конфлікту інтерпретує, фільтрує та використовує у власних інтересах.

На прохання DTF Magazine, медіакритик та головний редактор «Детектор медіа» Отар Довженко розмірковує про те, як війна перетворилась на реаліті-шоу і чим це може загрожувати

Що, власне, змінилося? І як було раніше?

Головна зміна — професійні медіа втратили монополію на висвітлення війни, як, в принципі, і на висвітлення всього іншого.

Із доісторичних часів існували спеціальні люди, які фіксували в колективній пам’яті бойові дії. Ватажок вікінгів брав із собою в походи скальда, який складав саги про його подвиги та перемоги. Священики-літописці пересувались із арміями та занотовували свідчення очевидців про великі середньовічні битви. У дев’ятнадцятому столітті цю функцію взяли на себе журналісти; європейські газети відрядили воєнкорів висвітлювати Кримську війну, а невдовзі навіть локальні збройні конфлікти не обходились без журналістів. Уряди схаменулись і зробили воєнну журналістику складовою своєї пропаганди; з’явились військові журналісти, фотографи, а потім і кінооператори. Якщо згадати кінохроніку Першої і Другої світової війни — людина, яка крутить ручку кіноапарата під кулями та снарядами, стала звичним атрибутом бойових дій.

Із поширенням телебачення контенту про бойові дії ставало все більше, й війну США проти Іраку на початку дев’яностих уже називали «війною в прямому ефірі». Сьогодні в будь-яку країну, де спалахує збройний конфлікт, приїжджають сотні знімальних груп, які прагнуть підібратись якомога ближче до бойових дій і показати глядачам ексклюзивні кадри. Приїхали вони і в Україну, й роблять величезну, важливу і якісну роботу; чимало з них гине чи отримує поранення. Те саме роблять воєнкори українських медіа і власне військові журналісти. Але посередництво телеканалів, газет чи сайтів для поширення контенту з війни не є обов’язковим, як колись.

Сучасні технічні засоби зробили реальністю те, що раніше було можливим лише в художніх фільмах і комп’ютерних іграх: глядач бачить справжні бойові дії на власні очі, часом зблизька.

Камера дрона-камікадзе Switchblade закарбовує останню секунду життя російських військових, які відпочивають на броні. На стоп-кадрі вебкамери — крилата ракета, яка за мить зруйнує Миколаївську облдержадміністрацію. На відео з безпілотника на «Азовсталь» падає вогняний дощ запалювальних снарядів. 

Так виробниками найважливішого медіапродукту цієї війни стали не медійники, а військові, а також очевидці та інші випадкові люди, наприклад, власники камер спостереження.

Як це впливає на бойові дії?

Офіційна інформація про перебіг бойових дій — це насамперед пропаганда, а часом — інструмент впливу на супротивника. Росіяни, звісно, тут «чемпіони» з історіями про кілька разів повністю знищену українську авіацію і протиповітряну оборону, але повідомлення з нашого боку теж, скажімо так, не завжди точні й вичерпні.

Тепер протистояння наративів доповнилось протистоянням видовищних кадрів.

Австрійський воєнний аналітик Том Купер, звіти якого перекладає українська волонтерська група, вважає правдивими лише ті повідомлення про знищену техніку або інші звитяги якоїсь із сторін конфлікту, які підтверджені відеозаписами. Нідерландський блог Oryx веде підрахунок знищеної і захопленої техніки обох сторін, обробляючи тисячі фото і відео в соцмережах.

Публіка вимагає пруфів, і військове керівництво підлаштовується під ці вимоги. Тому військовим тепер не досить підбити танк або збити гелікоптер — аби це «рахувалося», вони мають зняти знищену машину в особливий спосіб, аби її можна було ідентифікувати. Та ще й опублікувати ці кадри в соцмережах. Авжеж, люди, які ризикують життям на передовій, не завжди мають час і змогу таким займатися.

Хоча в армії загарбників є вояки, які приділяють відеозйомкам більше уваги, ніж бойовим діям. Це кадировці — військові з Чечні, яких жартома називають «тікток-військами». Вони знімають інсценування баталій на безпечній віддалі від ворога.

Контент «тікток-військ» (кадировців)

Побільшало роботи й у розвідки та контррозвідки. Аналіз інформації з відкритих джерел (open source intelligence або OSINT) і раніше був джерелом великої, якщо не більшої частини знань про противника. А зараз із Тіктока, Твітера та інших соцмереж можна дізнатись іще більше. Робиться це, звісно, не лише вручну, а й за допомогою програм, які аналізують відео, фото й тексти та співставляють із геотеґами та іншою інформацією про дописувачів.

Спроби українського військового командування і спецслужб переконати людей не публікувати в соцмережах відео прильотів ракет, пересування техніки та інших цікавих ворогові речей поки що не завжди дієві. Спокуса поділитись ексклюзивними кадрами й набрати переглядів для багатьох користувачів соцмереж непереборна.

Як це впливає на соцмережі?

Війна генерує величезний потік дописів, зображень, відеороликів, коментарів — те, що західні соцмережі називають conversation («спілкуванням»). Для адміністрації соцмереж це радше виклик і проблема, ніж привід для радості. Їй доводиться:

  • посилювати модерацію, щоб оперативно видаляти величезну кількість порушень правил;
  • вдосконалювати і вигадувати нові алгоритми, аби блокувати ботів і масове поширення проросійської пропаганди;
  • коригувати правила — наприклад, Facebook тимчасово дозволив українцям бажати росіянам смерті;
  • реагувати на безумні вимоги «роскомнагляду» та намагання росії заблокувати глобальні платформи через «фейки про російську армію»;
  • забороняти монетизацію пов’язаного з війною контенту, а подекуди й рекламне просування, аби реклама не використовувалась для інформаційної війни і пропаганди.

На час воєнних дій Україна, росія і значна частина пострадянського простору фактично перестали бути для соціальних платформ ринками. Втрата не смертельна, але не така вже й мала — за оцінкою Forbes, через блокування в росії Meta втратить два мільярди доларів.

Можна прогнозувати, що під впливом цієї війни глобальні соціальні платформи — Фейсбук, Твіттер, Інстаграм і YouTube — будуть змушені докорінно змінити свої політики та інструменти модерування контенту. Уряди США і європейських держав не перший рік нав’язують техногігантам свої обмеження та вимоги, пов’язані з модерацією та протидією дезінформації. Потік конфліктного контенту, пов’язаного з війною — ще один привід закрутити гайки.

@_vlad89_ #моястрананеупадётнаколени #война #украина #путин ♬ оригинальный звук - Владислав Туривный

А поки класичні соцмережі борються з цими проблемами, хвилю хайпу осідлав TікТок. NewYorker назвав велику війну в Україні «першою тікток-війною», а Wired ще на початку березня припустив: «TiкToк був створений для війни». Китайська соцмережа ставиться до сцен насильства і бойових дій толерантніше за глобальні соцмережі. Тож можна сказати, що саме в тіктоку найінтенсивніше твориться візуальний таймлайн цієї війни.

Користувачі, які постять навіть не своє, а запозичене з інших соцмереж та YouTube відео, набирають мільйони переглядів і сотні тисяч підписників. Алгоритм рекомендацій дбає, аби людина, яка зацікавилась відео про війну, отримувала їх дедалі більше.

Як це впливає на медіа і суспільство?

Головна проблема — фейки та маніпуляції. Бачите, як палає будинок на відео? Вам сказали, що це база приватної військової компанії «Вагнер». російським користувачам «Вконтакте» скажуть, що це лікарня в Донецьку, в яку влучила українська ракета. А насправді це, можливо, кадри з комп’ютерної гри. Це не жарт: кадри з гри Apache Air Assault, які сім років тому видавали за атаку російських гелікоптерів у Сирії, знов використали як демонстрацію «сили російської зброї». А кадри, які росія поширила як «удар гіперзвуковою ракетою “Кинжал” по складах на Прикарпатті», виявились обстрілом сараїв закинутої ферми на Харківщині.

В Україні працює ціла армія фактчекерів — волонтерів, працівників громадських і державних організацій, журналістів і військових. Але за вдало запущеним у соцмережі фейком не вженешся. Особливо це стосується Телеграм, Viber та інших месенджерів, де інформація розлітається миттєво, модерації практично нема, а спростування мало кого цікавлять.

Росіяни, до речі, також опанували риторику «боротьби проти фейків» — щоправда, як це часто буває в Росії, «фейками» вони називають реальні факти, а «спростуванням» — брехню.

Можливість показати війну фактично в прямому ефірі в усіх подробицях забезпечила Україні тривалу увагу світової спільноти — і, як наслідок, порівняно велику підтримку, адже люди співчувають українцям і шукають способів їм допомогти.

Проте історія з коронавірусною пандемією показала, як набридають, вичерпуються і врешті повністю вщухають інформаційні тренди незалежно від їхньої суспільної ваги. Перенасичення інфопростору картинками війни в Україні може призвести до втоми й збайдужіння. Скільки місяців (років?) поспіль люди десь у Південній Африці, Аргентині чи Бангладеші хотітимуть дивитись на наші вибухи та руїни?

Невдалий жарт стендап-коміка Андрія Щегеля, що Інстаграм, мовляв, зіпсувався, бо люди, які раніше писали про свої сідниці, тепер пишуть про загиблих під Харковом, — неприємне нагадування, що рано чи пізно люди захочуть повернутись до перегляду сідниць. Це стосується й українців, які живуть у відносній безпеці в тилу та «втомлюються від війни».

Зрештою, залежність від візуальних стимуляторів виділення адреналіну на зразок підбитих літаків, танків із літерою Z на буксирі у трактора та допитів полонених росіян небезпечна ще й тим, що створює оманливе відчуття перебігу війни.

Багато «переможного» відео у стрічці — хороший день, перемагаємо; багато некрологів і зруйнованих будинків — усе пропало, програємо війну. Насправді ж процеси, які, власне, визначають долю війни в її теперішній затяжній фазі, неможливо зафільмувати з дрона. Тож тим, хто хоче дожити до перемоги й не втратити адекватність, варто потроху злізати з емоційних гойдалок.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Маск спростував інформацію про можливе відключення Starlink
УкраинФорм
2025-02-22T21:04:41Z
Потужність як у 30 тис. комп’ютерів. У Китаї представили підводний обчислювальний центр
InternetUA
2025-02-22T20:40:37Z
Інтернет-шахраї видурюють гроші під приводом виплат від міжнародних організацій
InternetUA
2025-02-22T20:40:20Z
Велике танення льодовиків розкрито – щорічно втрачається 273 мільярди тонн льоду
Portaltele
2025-02-22T20:19:21Z
Як у WhatsApp відправити повідомлення без додавання номера: 7 простих способів
InternetUA
2025-02-22T19:46:30Z
Маск відповів, чи відключить Україні Starlink
24tv
2025-02-22T19:45:45Z
Найбільша структура, коли-небудь знайдена у Всесвіті, має довжину 1,4 мільярда світлових років
Portaltele
2025-02-22T19:18:56Z
4 причини, чому варто купувати iPhone 15 замість iPhone 16e
InternetUA
2025-02-22T19:01:12Z
Загадковий кратер на Алясці: як утворився ідеально круглий отвір
TSN
2025-02-22T17:51:54Z
Ідеальне завершення вихідного: як приготувати бургер на вечерю – корисний рецепт
24tv
2025-02-22T19:24:41Z
Лобіо: рецепт смачної страви з червоної квасолі
Фокус
2025-02-22T17:00:05Z
Шедевр з 4 інгредієнтів: бюджетний салат на швидку руку до будь-якого гарніру
24tv
2025-02-22T16:45:19Z
Перший у світі ресторан використовує ШІ для обслуговування: як і де він працює
24tv
2025-02-22T16:36:22Z
Цей елемент виразний і "змінює все": в чому особливість кухні Дуа Ліпи
24tv
2025-02-22T16:24:54Z
Кому зі знаків зодіаку терміново треба у відпустку
24tv
2025-02-22T16:12:42Z
Викиньте це з холодильника просто зараз: перелік продуктів вас здивує
TSN
2025-02-22T15:21:12Z
Викиньте зараз же: ці 3 речі в жіночій сумці притягують самотність і бідність
24tv
2025-02-22T15:15:16Z
Як посіяти перець: покрокова інструкція для отримання багатого врожаю
TSN
2025-02-22T14:51:50Z
У Києві трамвай збив на смерть людину
УкраинФорм
2025-02-22T20:21:56Z
Авіатроща Іл-76: експертизи підтвердили майже 50 збігів ДНК останків українських військовополонених
УкраинФорм
2025-02-22T20:21:06Z
В Україні засуджено 22-річну дівчину, яка ошукала військовослужбовця ЗСУ
InternetUA
2025-02-22T19:46:59Z
Теракт на ринку у Франції: чоловік напав на людей з ножем, – є жертва і поранені
24tv
2025-02-22T19:42:19Z
У Костянтинівці рятувальники вивільнили з-під завалів тіло жінки
УкраинФорм
2025-02-22T19:39:14Z
СБУ викрила агентів ФСБ, які планували теракти в ТЦК та поліції
Комсомольская правда
2025-02-22T18:46:19Z
Американський вокаліст і гітарист Карл Кокран загинув у ДТП
УкраинФорм
2025-02-22T18:03:25Z
Розповсюджував дитяче порно: поліцейські затримали 44-річного чоловіка
InternetUA
2025-02-22T18:00:58Z
У 7 разів перевищив норму алкоголю: п'яний водій врізався в маршрутку й автопідйомник у Києві
24tv
2025-02-22T17:06:59Z
"Надто важкі наслідки": тренер Борнмута став на захист Забарного після вилучення українця
24tv
2025-02-22T21:09:58Z
Мареска: Челсі не заслуговував на поразку в матчі з Астон Віллою
Football.ua
2025-02-22T20:55:06Z
"Богиня" залишиться без культового тренера: Гасперіні прийняв рішення щодо роботи в Аталанті
24tv
2025-02-22T20:45:42Z
Українець Богачук отримав шанс на реванш: Ортіс за одноголосним рішенням переміг Мадрімова
24tv
2025-02-22T20:33:17Z
Тоттенгем націлився на Лукмана
Football.ua
2025-02-22T20:31:44Z
Кабаєл нокаутував Чжілея та завоював титул тимчасового чемпіона: Усик особисто одягнув пояс
24tv
2025-02-22T20:21:45Z
Зламав "китайську стіну": кривдник Чжілея хоче битись за титул чемпіона світу
24tv
2025-02-22T20:12:19Z
Боруссія Дортмунд розгромила Уніон Берлін
Football.ua
2025-02-22T19:57:40Z
Чемпіон проти бугімена: відомий тренер зробив прогноз на бій Паркер – Баколе
24tv
2025-02-22T19:45:39Z
На фронті 107 бойових зіткнень, майже третина - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-22T21:06:11Z
У Києві чутно вибухи: в чому причина
TSN
2025-02-22T21:03:30Z
Київ атакують ворожі безпілотники, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T20:45:22Z
У Києві пролунали вибухи, працює ППО
УкраинФорм
2025-02-22T20:34:53Z
Зеленський відзначив бійців, які воюють на Курщині і Покровському напрямку
1News
2025-02-22T19:39:06Z
Членкиня МСЕК Дніпропетровщини за один день прикупила квартиру, ділянку і будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T18:42:47Z
Познущались зі своїх: російських "бізнесменів" жорстко підставили в Маріуполі
24tv
2025-02-22T18:42:02Z
Тягнуть просто із госпіталів і кидають у бій на милицях, – CCN про брак живої сили у Росії
24tv
2025-02-22T18:12:35Z
Коли в Україні вдарять найбільші морози
24tv
2025-02-22T18:03:40Z
У гостях у Еліс: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T20:15:06Z
3 найцікавіші нові мультфільми, які варто подивитися з дітьми на вихідних
24tv
2025-02-22T20:12:43Z
Дарма що має понад 100 мільярдів: Білл Гейтс носить дешеві годинники Casio, і ось які
24tv
2025-02-22T19:57:42Z
Перевізник 3: дивитись онлайн
CutInsight
2025-02-22T19:48:26Z
75 Berlinale назвав переможців
УкраинФорм
2025-02-22T19:30:04Z
Худюща Катерина Варнава назвала свій діагноз
GlavRed
2025-02-22T19:27:54Z
Не лише українською: пісня "Три сестри" Влада Дарвіна підкорює світ різними мовами
24tv
2025-02-22T18:48:34Z
Наталія Могилевська перенесла операцію і грип
360ua.news
2025-02-22T18:12:36Z
Скільки шкарпеток має бути в гардеробі: несподівана відповідь
24tv
2025-02-22T17:33:26Z
ЗС РФ атакують Україну безпілотниками та балістикою: вибухи лунають в різних областях України
Фокус
2025-02-22T21:00:28Z
Папа Франциск у критичному стані через респіраторний напад
Хвиля
2025-02-22T20:45:48Z
Маска знову тягнуть до суду: мати 13-го нащадка мільярдера вимагає одноосібну опіку
InternetUA
2025-02-22T20:37:17Z
Найменше заробляють в Україні: топ професій з найнижчою оплатою праці
Политека
2025-02-22T20:30:11Z
Чехія скасує тимчасовий захист для українців
360ua.news
2025-02-22T20:12:16Z
На Львівщині не платитимуть допомогу учасникам Революції Гідності: що відомо
Фокус
2025-02-22T20:03:31Z
Атака дронів: у низці областей оголосили повітряну тривогу
УкраинФорм
2025-02-22T19:48:14Z
Розвертають на кордоні: стало відомо, чому деяких українців перестали пускати до Німеччини
Политека
2025-02-22T19:42:20Z
Як покарають бійця ЗСУ за відмову виконувати завдання: військова омбудсменка пояснила
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T19:36:03Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Гнійник біля нігтя: як лікувати та уникнути ускладнень
TSN
2025-02-22T13:51:56Z
Сповільнити появу сивини допоможе конкретний перелік овочів
24tv
2025-02-22T12:06:14Z
Будьте уважні: скільки часу можна носити гель-лак на ногах
24tv
2025-02-22T11:33:33Z
Невидимий фронт: як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити
ZN UA
2025-02-22T11:04:38Z
Ціни рвонуть вгору вже у березні: в Україні подорожчає дуже популярний продукт
GlavRed
2025-02-22T21:06:38Z
Українців можуть штрафувати за гроші: заощадження готівкою стануть "пилом"
Хвиля
2025-02-22T20:30:17Z
Скільки гектар землі містить у середньому пай в Україні
24tv
2025-02-22T20:03:06Z
Подорожчання хліба: експерти розповіли, як змінюватися ціни у 2025 році
Политека
2025-02-22T20:00:05Z
Індекс українських акцій: ринок реагує майже на кожну політичну заяву
ZN UA
2025-02-22T19:52:52Z
москва готується до повернення західних компаній до росії – FT
iPress
2025-02-22T19:30:17Z
Ціни на житло в Україні стрімко змінюються: де найдорожчі квартири?
Новости Украины
2025-02-22T19:06:11Z
Грошові перекази в Україну зменшуються
360ua.news
2025-02-22T18:42:37Z
Долар пішов на зліт: економіст сказав, яким буде курс валют у березні
GlavRed
2025-02-22T18:27:49Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
Mercedes планує випустити мініатюрну версію Гелендвагена
AutoCentre
2025-02-22T08:06:48Z
Більшість не знає: чому не можна вмикати фари перед запуском двигуна авто
GlavRed
2025-02-22T04:27:52Z
Обережно, нова схема пограбувань водіїв: як не стати жертвою зимових шахраїв
Знай
2025-02-22T03:51:47Z
Bloomberg: ЄС знову перевіряє, чи вийде конфіскувати частину заморожених активів РФ
Европейская правда
2025-02-22T21:03:44Z
Нічна атака на Кривий Ріг: що відомо про наслідки російського удару
TSN
2025-02-22T21:03:14Z
Шість головних новин України та світу на 23:00 22 лютого
Лига
2025-02-22T21:03:07Z
Пентагон скоротить понад п'ять тисяч робочих місць у межах реформ Трампа – Reuters
ZN UA
2025-02-22T20:52:44Z
Міф про «дружбу народів» у Росії та з нею: як його руйнує телеграм
Детектор М
2025-02-22T20:52:38Z
Картина світу зруйнована: російські пропагандисти не розуміють, що їм робити
24tv
2025-02-22T20:51:42Z
Без права власності для США і боргів для України: відомі перші деталі угоди про корисні копалини
24tv
2025-02-22T20:45:46Z
Дієвий стусан: Європа матиме вигляд сильної для США за однієї умови
24tv
2025-02-22T20:45:41Z
Сотні людей із українськими прапорами вийшли на мітинг у Вашингтоні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T20:30:28Z