MY.UAНовости
Приречена бути зіркою. До ювілею Ади Роговцевої
Приречена бути зіркою. До ювілею Ади Роговцевої

Приречена бути зіркою. До ювілею Ади Роговцевої

У свій день народження Ада Роговцева гратиме виставу «Схоже на Щастя»

Магнетизм привабливості – те, чим володіє Ада Миколаївна

16 липня – знаковий ювілей у Ади Миколаївни Роговцевої. Цього дня на сцені столичного Жовтневого палацу видатна українська актриса гратиме виставу «Схоже на Щастя». «Вистава відбудеться у день народження Ади Роговцевої з нагоди її 85-річчя», – зазначається в офіційному релізі.

Останнім часом на телеекрані та на світлинах у соцмережах часто бачу Аду Миколаївну в оточенні українських воїнів, бійців ЗСУ: акторка активна і невтомна у своїй волонтерській та гуманітарній діяльності, вона мандрує з виступами на Схід України або ж допомагає воїнам у себе вдома, у київській квартирі на Ярославовім Валу.

Завжди звертаю увагу на обличчя українських бійців і намагаюся зрозуміти, що ж вони відчувають при зустрічі з легендою українського театру і кіно? Дехто з бійців дивиться на актрису зачаровано, ніби на голлівудську кінозірку; у декого читається суто синівське сприйняття, не як титульного Героя України, а як рідної матері.

Я ж собі думаю, що покоління 20-30 річних захисників України аж нічого не бачило з того, що у свій час творило легенду Ади Роговцевої у другій половині ХХ століття. Ці діти-захисники хронологічно й історично вже не могли упіймати епоху її театральних тріумфів у центрі Києва у 70-ті, а потім і у 90-ті: «Варшавська мелодія», «Як важливо бути серйозним», «Священні чудовиська», «Дама без камелій»…

Ці ж діти, теперішні захисники України, звісно, розминулися і з тим часом, коли Ада Миколаївна Роговцева була визнана найкращою кіноактрисою 1970 року у фільмі «Салют, Маріє!» (за підсумками опитування журналу «Советский экран»). І, зрозуміло, що це покоління дітей-воїнів уже напевне не розуміє колишнього масового ажіотажу довкола серіалу «Вічний поклик» (там у Роговцевої дійсно блискуча вікова роль Анни Кафтанової), бо це покоління виросло на інших серіалах («Грі престолів», зокрема).

Ада Роговцева у себе вдома, у київській квартирі на Ярославовім Валу

Отже, існує якийсь особливий секрет української актриси, слава та легенда якої живуть ніби понад часами і притягують до неї не тільки шанувальників із літ минулих, а й покоління теперішнє? Відповідь на це запитання я знайшов миттєво, коли пригадав давню розмову з одним літнім українським театральним критиком. Який говорив, що художню цінність справжнього актора визначає не театральна школа, не репертуарна задіяність, а те, що є насправді невловимим і театральній теоретизації не піддається.

«Запам'ятай цю формулу, – наголошував критик. – Це «магнетизм привабливості». От виходить на сцену Нонна Копержинська і чеше бузувірський текст комуніста Корнійчука, але очей від актриси відірвати неможливо. Бо драматургічну халтуру перемагає акторський магнетизм привабливості. І все. Або, наприклад, з'являється на сцені чи на екрані молода Ада у ролях гомінких комсомольських дівчат. І глядачі, як гусаки, відразу ж повертають свої шиї у бік чарівної Роговцевої. Це і є магнетизм привабливості. Або харизма, якщо хочеш. Це той випадок, коли актор чи актриса піднімають над собою певні ролі, ніби домкратом, внаслідок чого народжують легенди».

Як давній член фан-клубу Роговцевої (ще періоду віктюківських «Священних чудовиськ»), дай, думаю, напередодні ювілею видатної актриси пошукаю у мережі її найперші, ранні кінофільми, котрі ще у 1950-ті формували масову популярність Ади Миколаївни. Один з яких має поетичну назву «Коли співають солов'ї» (1957 рік). Банальне непоетичне радянське кіно за сценарієм майстрині колгоспного сценарного жанру Лідії Компанієць. Юна вродлива Ада грає Мар'яну Куделю, найкращу доярку колгоспу «Труд». Місцева активістка постійно критикує голову свого колгоспу за консерватизм, через що отримує від начальника покарання у вигляді найгірших корів. У фіналі все закінчиться добре. Надої виростуть. Утім, якщо чесно, колгоспний сюжет Лідії Компанієць у цій кінострічці подекуди не має аж ніякого значення. Коли на кіноекран виходять Олег Борисов, Ада Роговцева, Юрій Мажуга, Нонна Копержинська… Харизматичні актори українського кіно 1950-60 рр. перемагають ідіотичний колгоспний сюжет. Уся увага – їм, а не перипетіям соціалістичних змагань. Магнетизм привабливості, те, чим володіє Ада Миколаївна, і те, чим феноменально володіли Борисов, Мажуга і Копержинська, робить свою справу. Скептицизм щодо «Солов'їв» змінюється щирим співчуттям глядача до видатних акторів, які тоді не обирали ні теми, ні сценарії. Просто той час обирав саме їх.

Ада Роговцева. «Коли співають солов'ї» (1957 рік)
фото: kinorium.com

Після перегляду двох інших ранніх кіношедеврів Ади Роговцевої, картин «Прапори на баштах» (1958) та «Кінець Чирви-Козиря» (1958), де актриса грає героїнь на ймення Оксана, експеримент на тему «зондування» ранньої кінотворчості Роговцевої довелося призупинити. І дійти суб'єктивного висновку, що талановитій, блискучій, різноплановій українській актрисі фатально не таланило на адекватні сценарії та гарних кінорежисерів на старті її зоряної кінокар'єри на Київській кіностудії імені Олександра Довженка.

Вона з’являлася на екрані численних українських радянських фільмів у 50-60-ті, ніби кульова блискавка. Її не можна було не запам' ятати і не виділити серед інших – магнетизм привабливості працював завжди, бо саме така акторка приречена бути зіркою. І вже сьогодні, коли актрисі 85, залишається лише пожалкувати, що у період її юного творчого високого лету доля так і не подарувала їй на кіностудії імені Довженка сюжети з української та світової класики або хоча би адекватні сучасні чесні кіноісторії про внутрішню драму людини. Вона завжди грає бездоганно, вмикаючи свій багатий та щедрий внутрішній світ у творення художнього образу.

Великий перелом у кінокар'єрі Ади Миколаївни, як відомо, трапився 1970-го, коли майстерний кінорежисер з «Ленфільму» Йосип Хейфіц довірив Роговцевій велику драматичну роль Марії Ткачової у стрічці про громадянську війну «Салют, Маріє!».

Ада Роговцева. «Салют, Маріє!» (1970 рік)

Нещодавно, перед написанням тексту, я переглядав цю стрічку Хейфіца. І скажу, як перед присяжними: ніякої плакатності та ідеологічного схематизму там немає. Ада щиро і натхненно грає історію нещасливої жінки, що опинилася у трагічних лещатах історії – Перша світова війна, громадянська війна… Після «Марії» небо іноді дарувало актрисі і класичні кіносюжети. 1971-го на «Укртелефільм» виходить вдала екранізація «Камінного господаря» Лесі Українки (режисер – Мирослав Джинджиристий). І хіба міг бути в Україні кращий дует для великої п'єси Лесі, ніж Ада Роговцева у ролі Донни Анни та Богдан Ступка у ролі Дон Жуана? Тому і зараз вважаю, що ту давню екранізацію Лесі Українки на «Укртелефільмі» нині у програмному (обов'язковому) порядку варто демонструвати студентам-акторам творчих вишів. Щоби розуміли, що таке справжнє акторське партнерство (на сцені чи на екрані), щоби відчували, як видатна актриса здатна переводити високий штиль Лесі Українки в акторські регістри майже інтимні, дуже особистісні.

Ада Роговцева у ролі Донни Анни та Богдан Ступка у ролі Дон Жуана. «Камінний господар» (1971 рік)
фото: usfa.gov.ua

Роговцева, напевне, першою з виконавиць ролі Донни Анни зрозуміла, що історія Лесиної героїні – то історія боротьби за владу: як над чоловіком, так і над світом. Цю тему вона і грає, нічого не педалюючи.

Колись, вже доволі давно, в одній із тисяч своїх газетних публікацій про Аду Роговцеву, я написав одну тезу, яка і сьогодні мені видається точною і навіть пророчою стосовно Ади Миколаївни.

Суть така: інстинкт материнства у цієї видатної української актриси подекуди сильніший за її рефлексії суто акторські, лицедійські. Першим, до речі, це зрозумів видатний український кінорежисер-романтик Микола Павлович Мащенко. Саме він 1980-го написав авторський кіносценарій «на Роговцеву» – «Осіння дорога до мами». Писав про свою рідну маму із села Мілуватка на Луганщині, а на екрані у цій ролі Микола Павлович бачив тільки одну українську майстриню, ідеальну актрису на роль матерів – Аду Миколаївну Роговцеву. Цей український фільм 1981 року у нас мало хто знає і мало хто пам'ятає. Але заради Ади і Миколи Павловича кінострічку варто пошукати у мережі. Там і магнетизм привабливості, й інстинкт материнства – усе, що вирізняє Аду Миколаївну.

Ада Роговцева. «Осіння дорога до мами» (1981 рік)
кадр з фільму

І якщо розвивати тезу її інстинкту материнства, то знаю, що заради дітей, заради онуків вона готова зупиняти потяги на усій швидкості, здатна перевернути світ догори дриґом, якщо це реально знадобиться.

Тому інколи просто можна оскаженіти, якщо подекуди (рідко) у мережевих коментарях-дописах натрапиш на ідіотичні судження: мовляв, активна громадянська позиція Ади Миколаївни протягом восьми літ російсько-української війни передбачає якусь далекоглядну особистісну «політичну» мету.

Так от, суто від відчуттів: громадянська активність актриси, її численні мандрівки у зони ризику на Схід України – то є її інстинкт материнства, що перекриває усі «політичні», громадянські та інші мотиви. І тому з таким захватом і навіть з обожнюванням молоді українські солдатики, захисники України, нині і дивляться в очі знаменитої актриси, яку не бачили ані у кіно, ані у театрі, в епоху її тотальної масової популярності. Ці діти бачать у ній не Батьківщину-Матір, не Героя України і не кінозірку, а, насамперед, усеукраїнську щиру сердешну матір. Яка знає, що таке втрата рідної дитини не з мистецьких чи медійних сюжетів, а з власного трагічного досвіду.

Ада Роговцева. «Вася повинен подзвонити». Популярна вистава, яка до недавна йшла у столичному театрі на Лівому березі
фото: dniprograd.org

Що побажати улюбленій актрисі з нагоди ювілею?

Звісно, Перемоги, у яку і вона, і всі ми віримо. Побажаємо щастя та здоров'я і їй, і її рідним, без яких вона не мислить себе. І щоби кожен український солдат, захисник, що горнувся до неї як до рідної матері і на Сході країни, і в її квартирі у центрі столиці, був незламним і повернувся до нас і до неї – живим...

Олег Вергеліс, для «Главкома»

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Подарують тільки позитив: 3 комедійні серіали, які варто подивитися, коли сумно
24tv
2024-09-20T17:21:56Z
Новий сезон "Ліги Сміху. Волонтерський десант 4": хто стане зірковими тренерами
TSN
2024-09-20T17:18:13Z
В Україні вперше зареєстровано авторське право на твори з ілюстраціями штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:03:36Z
Помер учасник команди "Ніколь Кідман" із "Ліги сміху" Юрій Рябченко
Комсомольская правда
2024-09-20T16:54:25Z
«Усе в них буде добре». Світлана Білоножко розкрила подробиці особистого життя свого онука
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T16:54:06Z
Народна артистка України Оксана Білозір побувала у Курській області
24tv
2024-09-20T16:45:08Z
Камала Гарріс заручається підтримкою зірок – FT
iPress
2024-09-20T16:19:07Z
Нестандартні, але дієві лайфхаки: як заточити ніж без точила
GlavRed
2024-09-20T17:27:00Z
Швидкий тест на IQ: знайдіть цифри, які повторюються, щоб дізнатися рівень свого інтелекту
TSN
2024-09-20T17:18:37Z
Пікантні та ароматні закрутки з баклажанів за мотивами азійської кухні
TSN
2024-09-20T16:51:06Z
Чому в одязі зашиті кишені: причину знають не всі
24tv
2024-09-20T16:36:44Z
Треба лише 3 інгредієнти: готуємо фантастичний пиріг з бананами
24tv
2024-09-20T16:27:16Z
Стало відомо, чи можна пити розчинну каву щодня
AgroNews
2024-09-20T16:24:05Z
Який знак Зодіаку самий злий з погляду астрології: хто в списку
Политека
2024-09-20T16:21:10Z
5 правил прання пальта: дотримуйтеся їх, щоб не зіпсувати одяг
24tv
2024-09-20T15:57:36Z
Загадка природи: вода в озері, яке зникає щоліта, повертається восени
Фокус
2024-09-20T15:51:22Z
"Джошуа кращий боксер": український боксер дав прогноз на бій за абсолют
24tv
2024-09-20T17:27:26Z
Гюндоган — про виступи за Барселону: Це був важкий досвід
Football.ua
2024-09-20T17:19:41Z
Українка Магучіх увійшла до топ-10 найкращих легкоатлеток Європи-2024
Комсомольская правда
2024-09-20T17:18:46Z
Футзал. ЧС-2024. Коста-Рика та Нідерланди вийшли до плей-оф, здолавши Узбекистан і Парагвай
Football.ua
2024-09-20T17:07:27Z
Тобіас: Реал і Шахтар – два по-своєму великі клуби
Football.ua
2024-09-20T16:46:58Z
Колишній президент УЄФА Платіні запропонував зменшити кількість футболістів на полі до десяти
ZN UA
2024-09-20T16:20:30Z
Юний хавбек українського походження Бауманн підписав професійний контракт із Манчестер Юнайтед
Football.ua
2024-09-20T16:19:18Z
Довбик повечеряв з фанами Роми: яку обіцянку дав український форвард
24tv
2024-09-20T16:09:43Z
Тобіас: Переконаний, із закінченням жахливої війни, Україна зможе вийти на новий рівень розвитку
Football.ua
2024-09-20T15:48:38Z
Розвідка Естонії: Наслідки удару по Торопцю будуть помітні на фронті найближчими тижнями
Европейская правда
2024-09-20T17:27:40Z
Путін скасовує поїздку до Ердогана: в якій важливій угоді Анкара відмовила РФ
GlavRed
2024-09-20T17:27:38Z
«Ізраїль припинить своє існування». Трамп зробив несподівану заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:24:01Z
Обіцянка не арештовувати не переконала: Путін не поїде за запрошенням у Мексику
Фокус
2024-09-20T17:18:56Z
США підготували сценарій удару по РФ у разі застосування ядерної зброї проти України
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:18:56Z
В ООН повідомили, скільки часу потрібно на очищення України від мін та снарядів
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:18:54Z
Зеленський провів важливу Ставку: про що говорили
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:18:31Z
Удари по Харкову: куди влучив ворог і що відомо про постраждалих
TSN
2024-09-20T17:18:03Z
Зеленський анонсував переговори у США та новий план посилення України
Хвиля
2024-09-20T17:15:36Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
F-16 розбився через уламки ракети РФ: аналітики отримали нові дані про авіакатастрофу
Фокус
2024-09-20T17:27:58Z
Австралія може передати Україні танки Abrams – The Sydney Morning Herald
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:27:43Z
Мобільні оператори забезпечать стабільний зв'язок при відключеннях світла, - Федоров
Комсомольская правда
2024-09-20T17:18:48Z
Чому на телефонах за часів СРСР були не лише цифри, але й літери
TSN
2024-09-20T17:18:21Z
Впізнають "запах смерті": як в Україні собаки шукають тіла загиблих воїнів
TSN
2024-09-20T17:18:17Z
ЗСУ опустились в рейтингу найсильніших армій світу: яке місце займає Україна
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:18:16Z
Президент нагородив 492 військових, 244 із них - посмертно
УкраинФорм
2024-09-20T17:18:13Z
Постраждали будівлі росіян: в РФ за одну ніч сталось аж три землетруси
GlavRed
2024-09-20T17:27:32Z
У Дніпрі прогриміли вибухи: якою була загроза
24tv
2024-09-20T17:27:30Z
Ворог вчергове здійснив авіаатаки по Харкову: постраждали троє людей
Мій Харків
2024-09-20T17:19:59Z
Росіяни скинули авіабомбу на геріатичний пансіонат у Сумах: моторошні подробиці
TSN
2024-09-20T17:18:51Z
На Одещині постраждала дворічна дитина — вибухнула зарядка для телефону
InternetUA
2024-09-20T17:07:30Z
В Італії знайшли тіла трьох французів та уламки літака, який зник три дні тому
УкраинФорм
2024-09-20T16:31:45Z
У Дніпрі поліція затримала чоловіка, який кинув гранату під припарковане авто
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T16:21:19Z
На Сумщині судитимуть 4-х учасників злочинної групи та їх пособницю, які ошукували військовослужбовців
InternetUA
2024-09-20T16:07:00Z
У лікарні Запоріжжя пролунав вибух, травмований пацієнт
УкраинФорм
2024-09-20T15:51:08Z
10 науково доведених корисних властивостей зеленого чаю
24tv
2024-09-20T17:27:11Z
Ці 5 цілющих чаїв допомагають проти кашлю: варто пити їх цієї осені
24tv
2024-09-20T17:21:34Z
Як схуднути в животі: міфи та рекомендації лікарів
TSN
2024-09-20T17:18:47Z
Антидепресанти виявились ефективними проти найагресивнішого виду раку
24tv
2024-09-20T17:12:22Z
Нові докази підтверджують теорію про походження Covid-19 з китайського ринку
360ua.news
2024-09-20T17:12:11Z
Удар по пансіонату: до атаки Сумську ОВА просили евакуювати пацієнтів, але цього не зробили
24tv
2024-09-20T17:00:10Z
Слиз у горлі: чому виникає та що робити
24tv
2024-09-20T15:36:31Z
«Фармак» купив британського виробника генеричних препаратів
Петр и Мазепа
2024-09-20T15:30:39Z
Не термін придатності: який символ вказує, скільки можна використовувати косметику
GlavRed
2024-09-20T15:27:19Z
Буде сильний вітер: названо дату, коли в Україну повернуться дощі
GlavRed
2024-09-20T17:27:52Z
У першій підземній школі Харкова зупинили навчання
24tv
2024-09-20T17:27:35Z
На Донеччині введено обмеження руху
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:21:21Z
Колишній строковик ЗСУ в Запоріжжі став ворожим агентом: які завдання виконував
TSN
2024-09-20T17:18:30Z
Величезний склад путінських ракет злетів у повітря: що тепер буде з обстрілами України
TSN
2024-09-20T17:18:09Z
Уже цієї ночі: в яких областях очікуються перші заморозки
24tv
2024-09-20T17:06:43Z
Російські війська обстріляли Станіслав на Херсонщині, загинула жінка
УкраинФорм
2024-09-20T16:57:42Z
У Києві пройшла акція до Всесвітнього дня прибирання
УкраинФорм
2024-09-20T16:54:47Z
Україну накриє аномальне тепло: синоптик здивувала прогнозом на жовтень та листопад
GlavRed
2024-09-20T16:45:41Z
Їх випустили лише 660: в Україну привезли найшвидший універсал у світі
Фокус
2024-09-20T17:00:03Z
Найпопулярніші дизельні авто серпня 2024: RENAULT Duster, RENAULT Megane, SKODA Octavia та інші
ITC
2024-09-20T16:34:43Z
Maxus eTerron 9: перший електричний пікап з повним приводом у Європі
ITC
2024-09-20T15:22:45Z
Мініатюрний ексклюзив: найдорожчий MG в історії продають за мільйон доларів
Фокус
2024-09-20T14:30:57Z
DAF Trucks презентує ще більш економічні вантажівки
AutoCentre
2024-09-20T14:09:17Z
АМАКО провела демо-показ диско-лапового культиватора ACTROS RO4000R від BEDNAR
AgroNews
2024-09-20T13:40:48Z
Без подряпин та розводів: чим відмити лобове скло
GlavRed
2024-09-20T13:28:40Z
Toyota Supra отримає V8 та вирушить на перегони
AutoCentre
2024-09-20T13:09:15Z
Електричний кросовер Hyundai Ioniq 5 готуються перетворити на роботизоване таксі
AutoGeek
2024-09-20T13:01:55Z
Відключення світла у суботу не прогнозуються - Укренерго
УкраинФорм
2024-09-20T17:18:02Z
Біля Південноукраїнської АЕС протягом трьох ночей літали безпілотники - МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-09-20T17:12:38Z
У НБУ дали прогноз щодо інфляції у найближчі місяці
Хвиля
2024-09-20T17:09:01Z
Податок на депозити в Україні: експерти розповіли скільки доведеться заплатити вкладникам та як це вдарить по банкам
Политека
2024-09-20T17:02:37Z
Саудівська Аравія придбала акції одного з найбільших агрохолдингів в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T16:42:33Z
Українцю впаяли штраф після перевірки газу: процедуру доведеться пройти всім
Политека
2024-09-20T16:42:21Z
В Україні може суттєво подорожчати інтернет: що відомо наразі
Фокус
2024-09-20T16:30:17Z
Японія хоче виробляти нову енергію: 2 ГВт і $100 млн на виробництво
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T16:24:45Z
Дефіцит електроенергії цієї зими очікується на рівні 4-5 ГВт - експерт
УкраинФорм
2024-09-20T16:24:12Z
Цифровий світ теж може бути небезпечним: як навчити дітей поведінки в інтернеті
24tv
2024-09-20T17:27:27Z
Samsung припинила поширення прошивки One UI 6.1.1 для Galaxy S23 Ultra
Portaltele
2024-09-20T16:49:24Z
"Крута колаба": Борис Джонсон шокував соцмережі відео з українською провідницею
Фокус
2024-09-20T16:45:40Z
«Алло, в мене iPhone»: Siri тепер пропонує дзвонити колишнім — і ви ніколи не здогадаєтесь чому
ITC
2024-09-20T16:34:43Z
Xiaomi вийшла на друге місце у світі за продажами смартфонів — в Україні займає перше
ITC
2024-09-20T16:34:22Z
Китай вдруге за день запустив у космос супутники
УкраинФорм
2024-09-20T16:07:30Z
Telegram заборонили держслужбовцям: ось чому вам теж не слід ним користуватися
24tv
2024-09-20T16:06:47Z
Названо найдовговічніші смартфони 2024 року
InternetUA
2024-09-20T16:01:08Z
Бразилія проти Ілона Маска: соцмережу X оштрафували на велику суму
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T15:51:36Z