MY.UAНовости
«Утро февраля»: «російськознавство» для українців
«Утро февраля»: «російськознавство» для українців

«Утро февраля»: «російськознавство» для українців

Російськомовний канал, що виробляється в Україні для росіян, може бути корисним саме для українців.

Медіапроєкт «Утро февраля» існує стільки, скільки триває війна. Його було засновано 24 лютого, в день початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Власне, про це й назва проєкту, який зараз складається з однойменних YouTube-каналу і сайту та близько трьох десятків Telegram-каналів. Хоча починалось все з YouTube та одного пабліка в Telegram.

Проєкт заснував Ілля Пономарьов – колишній депутат Державної думи Росії, який у 2014 році був єдиним, хто проголосував проти анексії Криму. З 2016-го Пономарьов живе в Україні, а у 2019-м отримав українське громадянство. Війну він зустрів у Києві, у столиці ж була створена редакція каналу. Запускати проєкт Пономарьову допомагали телеведучі Тарас Березовець, Пітер Залмаєв та Сергій Поярков, що разом із самим засновником вели перші ефіри.

«Утро февраля» – повністю російськомовний продукт, адже головною його авдиторією є росіяни. І створювали його заради «правдивої розповіді про російсько-українську війну», а також боротьби з кремлівським режимом. «Ми боремось із Путіним, але не боремось із Росією. Єдиний, хто може його зупинити – це російський народ», – повідомив Ілля Пономарьов під час першого ефіру на каналі, що відбувся 27 лютого. Твердження, м'яко кажучи, дискусійне, тому що вже п’ять місяців поспіль путінську навалу зупиняє саме український народ. Скоріш за все, Пономарьов мав на увазі повалення режиму. А цю брудну справу, дійсно, краще доручити росіянам. Залишилось з’ясувати, чи може «Утро февраля» допомогти російському народові повстати.

Спочатку трохи про те, як влаштований «головний двигун» проєкту, тобто ютюб-канал. Кожен день на каналі відбувається прямий ефір, який триває 10 – 12 годин. Під час ефіру ведучі спілкуються онлайн із експертами. Це політики, військові, журналісти, політологи, економісти, юристи, релігійні діячи та навіть астрологи з Росії та України. Якщо йдеться про росіян, то, звісно, вони опозиційно налаштовані, багато хто з них вже перебуває за кордоном РФ. Потім бесіди нарізаються на окремі тематичні відео та також викладаються на каналі у відповідних рубриках («Ексклюзив», «Пономарьов», «Залмаєв», «Актуально» та інше). Зараз на каналі розміщено вже сотні відео. 

З лютого канал змінився майже до невпізнавання. Спочатку це була стилізована під бункер або підвал студія з реальною безліччю технічних проблем. Наприклад, під час стримів із гостями постійно зникав звук, а люди, що записували відеозвернення, виводилися на екран із розтягнутим у всі боки обличчями. Джамалу, що з'явилася таким чином, було важко впізнати. Творці каналу навіть не заперечували «кустарне виробництво». «У нас така голь, що маємо один мікрофон на двох», - поскаржилися Поярков та Березовець під час спільного ефіру в одному з перших випусків. Згодом студія набула більш пристойного вигляду, де ведучі сидять у комфортних кріслах, а гості, що спілкуються з ними онлайн, з’являються на великому екрані. В декілька разів збільшилася кількість ведучих та журналістів, серед яких Роман Чайка, Матвій Ганапольский, Євген Лесной та інші. Також з’явилися інтерв’ю, що зроблені поза студією. Наприклад, з II Форуму народів вільної Росії, що відбувся у Празі.

Додались також декілька окремих проєктів, зокрема, «Взгляд из Беларуси» з ведучою Тетяною Мартиновою, блогеркою із Білорусі, а також «Утро Кавказа» з ведучим, українським журналістом Анваром Деркачем. Вочевидь, білоруси та народи, що населяють Північний Кавказ – це найближчі соратники росіян по потенційної революції. Почне хтось один, інші приєднаються. Виходячи із кількості переглядів, першими почнуть білоруси. Тетяна Мартинова, яка обговорює актуальні теми на кшталт «Навіщо Лукашенко поїхав до Путіна» чи «Навіщо Лукашенку ядерна зброя», отримує до 10 тисяч переглядів, а от Анвар Деркач, який розмірковує на тему «Як співіснувати з імперією» та «Як українці приймають добровольців із Кавказу», поки що рахує перегляди сотнями.

Єдине, що на каналі залишилось незмінним з лютого – обов’язковий біло-синьо-білий прапор на екрані (антивоєнна та демократична альтернатива офіційному триколору Росії) та лейтмотив заставки – акорди зі «Священной войны» Александрова та Лебедєва-Кумача.

Парадоксально, але поки «Утро февраля» виглядало наче якась андеграундна музична програма кінця минулого століття, проєкт мав помітно більший успіх у глядачів, ніж зараз. Перші місяці записи прямих етерів набирали до 20 тисяч переглядів. У травні, коли проєкт почав набувати теперішнього вигляду, перегляди впали майже вдвічі. Малоймовірно, щоб це було пов’язано з новим дизайном. Скоріш за все, справа у втраті інтересу до війни серед росіян – напевне, втомилися від «негативних новин», чи як там вони собі пояснюють власну байдужість до вбивства українців.

На сьогодні канал має 46,5 тисяч підписників, а прямі етери каналу дивляться і зовсім жалюгідні півтори-дві сотні глядачів. У порівнянні зі 140 мільйонним населенням РФ ця аудиторія навіть менша за статистичну похибку при опитуванні про підтримку «військової операції». Отже, навіть суто математично, зараз канал не може мати помітний вплив на думки росіян. Більш того, деякі гості «Утра февраля» відверто вважають, що достукатися до «глибинного російського народу» в той спосіб, що пропонує канал, зовсім неможливо. «Я чув перехвати розмов російських військових, вони два слова зв’язати не можуть. Понабирали з провінції. Але ж в Росії провінція – це не Ярославль чи Владимир. Я був, наприклад, в місці Бодайбо. Щоб туди дістатися, треба, щоб лід став. Про який саморозвиток йде мова? Вони не можуть самі шукати інформацію, зіставляти факти та думати. Вони такими народилися. І такими народилися мільйони росіян», – вважає російський актор Алексій Панін, що зараз живе в Іспанії.

Але із цього не виходить, що в існуванні канал не має сенсу. Адже насправді він – найкорисніше джерело інформації саме для українців. Якщо узагальнити та спростити, то всіх гостей «Утра февраля» можна поділити на три частини: українські експерти, відомі українським глядачам російські експерти й невідомі російські експерти. Представників перших двох категорій в українському інтернеті можна побачити та почути ледь не на кожному українському каналі – це Олексій Арестович, Борислав Береза, Олег Жданов, Владимир Фесенко, Дмитро Гордон, Тарас Чорновіл, Антон Геращенко та, звісно, Аркадій Бабченко, Дмитро Биков, Гаррі Каспаров, Геннадій Гудков, Марк Фейгін...  Остання третина – це люди, про яких українці геть нічого не знають. Наприклад, хто в Україні раніше чув про існування російського опозиціонера з Бурятії Зуртана Халтарова чи московської адвокатки Олени Лук’янової? Але вони посідають помітне місце в російському суспільстві і мають вплив на певні аудиторії. Познайомитися з їх думкою вкрай цікаво і корисно. Таким чином можна з’ясувати, наприклад, чи вплинула кількість загиблих в Україні бурятів на їх бажання і надалі брати участь у війні. Виходячи зі слів Халтарова, ні, не вплинула. Набагато більше вони побоюються втратити так звані «бойові» гроші.

Деяких добре знайомих російських експертів, яких вже давно не було чути в інформпросторі, теж не завадило б послухати. Адже так можна зрозуміти, що час, який хтось вирішить витратити на переконання росіян, краще присвятити тренуванню в тирі. «Інтелектуально Донецьк і Горлівка набагато вище Києва», «це громадянська війна», «чому не зробити російську мову второю державною? У Харкові навіть акають по-московськи» і – вишенька на торті – «Мільйони людей в Росії проти війни, адже не відчували ненависті до українців, жили собі. Ну, може, посміювалися», - каже Максим Шевченко, який начебто виступає проти українофобії в російському суспільстві.

Після таких висловлювань, якщо тиру поблизу немає, треба або терміново переслухати Аркадія Бабченка, який послідовно вже багато років (і в етері «Утро февраля» теж) пояснює, що дивуватися та нервувати через вкрай нахабне ставлення навіть опозиційних росіян до українців не треба, тому що «з Путіним чи ні, але орки в Мордорі гобітами не стануть». Або не втрачати надії та  і далі шукати «хороших руських». У цьому сенсі «Утро февраля» – дуже корисний інструмент, за допомогою якого можна послухати кандидатів на це звання у їх природному середовищі та зробити свої висновки.

Один з останніх прикладів – журналістка Марина Овсяннікова, що навесні показала антивоєнний плакат в програмі на «Первом канале», де працювала. В українському суспільстві жест Овсяннікої не оцінили, і більшість спостерігачів схиляється до думки, що Освяннікова або працює на російську службу безпеки, або продовжує працювати на пропаганду. Після багатьох років праці на росТВ мало хто вірить в її щирість в Україні.

Але, звісно, по гарячих слідах у березні ведучі «Утра февраля» поспілкувалися із журналісткою «Эхо Москвы» Ксенією Ларіной, яка висловила думку, що Овсяннікова була щирою, а до активних дій її спонукала колективна відповідальність за багаторічну пропаганду. Чотири місяці по тому і сама Овсяннікова з’явилася в етері «Утра февраля», і теж  говорила про свою чесність, а також жалілася на кримінальні справи, що відкриті проти неї через дискредитацію російської армії, про мету скандального візиту до України, про причини повернення до Росії та розрив стосунків із роботодавцями із Німеччини. Ексредакторка «Первого канала» розповідала свою історію послідовно і начебто ніде не схибила. Але, як висловився один із користувачів чата, де глядачі обговорюють прямі етери каналу, «я навіть мовчанню її не вірю». Чи винна у цьому сама Овсяннікова? Чи  існують справді «хороші росіяни»? Чи можуть вони бути окрім «проти війни» ще й на боці України? Чи здатні вони змінити владу у власній країні – зараз або колись взагалі? Проєкт «Утро февраля» пропонує найрізноманітніший матеріал для роздумів, та пропонує унікальну можливість для опанування «російськознавства». Ну, якщо вам цей предмет ще потрібний. 

Скриншот відео: «Утро февраля»/YouTube

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
3 найкращі фільми зі Скарлетт Йоханссон для перегляду у вихідний
24tv
2025-11-22T16:45:18Z
Катерина Кухар замилувала фото 11-річної доньки від Стоянова й пригадала свої складні пологи
TSN
2025-11-22T16:06:06Z
Фільм «Тиха повінь» здобув нагороду за найкращу операторську роботу на IDFA
УкраинФорм
2025-11-22T15:15:23Z
Макс Барських показався із зірковою кумою та похресником: як вони утрьох час провели
TSN
2025-11-22T15:06:08Z
Перестав упізнавати рідних: донька Брюса Вілліса розповіла про стан актора
Фокус
2025-11-22T14:57:50Z
Вперше в історії віртуальна ШІ-зірка прорвалася в престижний американський радіочарт Billboard
Известия Киев
2025-11-22T14:45:55Z
Помер 58-річний Лесик Турко — співзасновник і ексучасник гурту DZIDZIO
TSN
2025-11-22T14:42:02Z
«Він писав класнючу музику». Зірки відреагували на раптову смерть співзасновника гурту Dzidzio
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T14:18:40Z
Пам'ятатиму тільки світлі моменти, – Дзідзьо присвятив щемливий допис покійному Лесику
24tv
2025-11-22T13:48:45Z
Від 1 до 2,5 черги: графіки відключення світла у неділю діятимуть цілодобово у більшості регіонів
УкраинФорм
2025-11-22T17:15:08Z
Нові тарифи залишать без грошей: комуналка може різко посилити тиск на гаманці
Знай
2025-11-22T17:07:20Z
Чому в одних областях світло завжди є, а в інших темрява: «Укренерго» розкрило правду
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T16:15:02Z
АЗС планують переписати ціни на пальне: до яких сюрпризів готуватися
Знай
2025-11-22T16:06:29Z
У росії фіксують обвал експорту озброєнь – розвідка
iPress
2025-11-22T15:54:05Z
В Україні встановили рекорд із відкриття ФОП
360ua.news
2025-11-22T15:51:22Z
Скільки можна отримати, якщо здати золотий лом
24tv
2025-11-22T15:36:43Z
Дефіцит продуктів у Кривому Розі: аналітики назвали причини та зробили тривожний прогноз
Политека
2025-11-22T15:30:20Z
Українці можуть втратити до 50% пенсії: названо причину зменшення виплат
GlavRed
2025-11-22T15:27:25Z
Чи підпише Україна угоду Трампа?
GlavRed
2025-11-22T17:16:44Z
Чи обмежать США продаж зброї для України в разі зірваних перемовин: військовий оглядач дав відповідь
TSN
2025-11-22T17:15:34Z
Мирний план Трампа: де і коли зустрінуться делегації України, США та Європи
TSN
2025-11-22T17:12:13Z
12 років запеклої боротьби: як почалася Революція гідності та окупація Криму і Донбасу
24tv
2025-11-22T17:07:41Z
Європа має відповісти «планом перемоги» для України на «мирний план» Трампа - австрійський економіст
УкраинФорм
2025-11-22T17:07:31Z
Трамп замінив Келлога другом Венса: вирішить долю України
Хвиля
2025-11-22T17:07:22Z
"Це була дуже гучна справа": що відомо про звільнену з Білорусі 18-річну українку
24tv
2025-11-22T17:07:21Z
Спецпризначенці вперше збили російський гелікоптер Мі-8 далекобійним дроном
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T17:04:13Z
Умєров: Україна та США розпочинають консультації щодо миру у Швейцарії
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T17:01:34Z
У Сарнах жінку судили за поширення забороненої символіки в соцмережах
InternetUA
2025-11-22T17:07:04Z
Рятувальні роботи у Тернополі тривають четверту добу, кількість жертв знову зросла
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T16:25:34Z
Удар РФ по Тернополю: з-під завалів дістали ще одне тіло, кількість загиблих зросла до 33
УкраинФорм
2025-11-22T15:12:19Z
На Харківщині викрили злочинну групу, яка ошукала на мільйони громадян ЄС
ZN UA
2025-11-22T15:12:05Z
Облив себе водою і поліз у вогонь: журналісти розшукали тернополянина, який самотужки рятував людей
FaceNews
2025-11-22T14:03:16Z
У Запоріжжі під час тривоги пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-11-22T13:33:15Z
У Тернополі російська ракета вбила фармацевтку та двох її маленьких дітей
TSN
2025-11-22T13:27:36Z
Сумчанин втратив 71 тисячу гривень через «банківського працівника»
InternetUA
2025-11-22T12:27:56Z
На Херсонщині росіяни атакували з дрона автівку, поранені цивільні
УкраинФорм
2025-11-22T11:27:52Z
ТЦК опублікував список із 46 предметів: що видають мобілізованим
Хвиля
2025-11-22T17:16:30Z
Отримають таки не усі: кому не нарахують тисячу Зеленського
24tv
2025-11-22T17:15:27Z
Готуємось до свята Катерини: як ворожити на іменах, щоб приснився суджений
24tv
2025-11-22T17:07:19Z
Безкоштовні продукти для ВПО у Полтаві: де можна отримати гуманітарну допомогу
Политека
2025-11-22T17:01:46Z
Папа Лев XIV уперше прийняв відставку єпископа, якого звинувачують у сексуальному насильстві
УкраинФорм
2025-11-22T16:15:58Z
Штрафи за газові лічильники гарантовані: українців попередили про ризики
24tv
2025-11-22T16:15:45Z
Зірка українських серіалів Сергій Кисіль уперше показав однорічну доньку
24tv
2025-11-22T16:12:06Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Полтавській області: названо критерії для отримання підтримки
Политека
2025-11-22T16:00:52Z
"Пішли по гриби й загубилися": українка здивувала оригінальним поясненням прогулів доньки
Знай
2025-11-22T15:51:04Z
Національний кешбек змінив правила: на що можна витратити гроші
GlavRed
2025-11-22T16:25:00Z
Міфи та правда про дитячий кашель: лікарка розповіла, з чим стикається на прийомах
Знай
2025-11-22T14:51:44Z
Як зберегти буряк свіжим у підвалі: поради професіоналів, щоб коренеплоди не гнили
TSN
2025-11-22T13:36:45Z
Ключ до лікування широкого спектра вікових хвороб: знищення “зомбі-клітин” у судинах
ZN UA
2025-11-22T13:12:13Z
Народні засоби від хвороб горла та кашлю: що каже ЛОР?
Комсомольская правда
2025-11-22T12:06:59Z
Колективна травма народу․ Як наслідки Голодомору передалися нам та що про це каже генетика
24tv
2025-11-22T12:00:22Z
Смертельна інфекція шириться Україною: які симптоми та як захиститися
Знай
2025-11-22T10:33:37Z
Захист організму у холод: що потрібно їсти
TSN
2025-11-22T08:36:04Z
Кеннеді змусив змінити заяви про вакцини й аутизм: у США новий скандал
360ua.news
2025-11-22T08:18:50Z
В Україні презентували електричний тягач MAN eTGX
AutoCentre
2025-11-22T15:13:13Z
На український ринок вийшли електромобілі Avatr: названі моделі та ціни
AutoGeek
2025-11-22T15:09:54Z
Колорадо запроваджує обов’язкове використання ланцюгів проти ковзання для певних транспортних засобів
Топ Жир
2025-11-22T14:51:37Z
Знищить двигун і коробку за секунди: що не варто робити водіям на механіці
GlavRed
2025-11-22T14:27:15Z
Навіщо британці натирають сирою картоплею лобове скло автомобіля: лайфхак, який допоможе й українцям
Знай
2025-11-22T13:51:08Z
Ти встигнеш відростити бороду, перш ніж нова гібридна механіка від Fiat досягне швидкості 60
Топ Жир
2025-11-22T13:12:44Z
Київські рятувальники отримали спеціалізований автомобіль на базі Mercedes-Benz Sprinter
AutoCentre
2025-11-22T11:48:18Z
У Києві засвітилися раритетні колекційні седани з потужними V8
Фокус
2025-11-22T11:36:46Z
BYD відмовляється від своєї дивної обертової дисплейної системи
Топ Жир
2025-11-22T11:12:07Z
У Покровському районі окупанти розстріляли 5 полонених українських бійців
Украинская правда
2025-11-22T17:16:12Z
Під Добропіллям штурмовки взяли у полон Чінгізхана
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T17:15:14Z
Зробили на "від***сь": перші дощі звалили антидронові сітки з опорами, обвали заблокували дороги
FaceNews
2025-11-22T17:07:42Z
Влупить мороз та будуть сильні снігопади: Україну атакує потужний шторм
GlavRed
2025-11-22T16:46:55Z
Снігопади накриють кілька областей: оголошено штормове попередження
24tv
2025-11-22T16:45:21Z
Мало хто знає, що посеред Києва можна побачити справжнісінький містичний замок
24tv
2025-11-22T16:39:01Z
Росіяни намагаються обійти Покровськ, у районі Мирнограда наступають малими штурмовими групами - військові
УкраинФорм
2025-11-22T16:37:49Z
Обстріли Херсона: загинула жінка, кількість поранених зросла до трьох
УкраинФорм
2025-11-22T16:37:04Z
Росіяни розстріляли п’ятьох беззбройних військовополонених українців
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T16:06:58Z
Як нарізати цибулю без сліз: простий лайфгак, про який мало хто знає
TSN
2025-11-22T16:51:58Z
Томатний "армагеддон", вітання з птахами і не тільки: традиції з усього світу, що дивують
24tv
2025-11-22T16:15:32Z
3 знаки зодіаку, які знайдуть бажану роботу ще до кінця року
24tv
2025-11-22T16:06:46Z
Блекаути повертаються: як освітити оселю без електрики
24tv
2025-11-22T15:54:55Z
Як змусити батареї гріти сильніше взимку: простий трюк для теплого дому
360ua.news
2025-11-22T15:18:14Z
WD-40 можна використовувати у ванній: геніальні лайфхаки, про які ви не знали
24tv
2025-11-22T14:18:23Z
Як перестати виживати й почати жити: Ірина Блонська про те, як ретрити відкривають шлях до себе
Вива
2025-11-22T13:36:25Z
Як не накупити зайвого: сім помилок, яких слід уникати під час купівлі новорічних прикрас
GlavRed
2025-11-22T13:27:39Z
Ось як видалити помаранчевий підтон з дерев'яних меблів: це дасть їм нове життя
24tv
2025-11-22T12:51:45Z
Який вигляд мали б українські міста, якби вони були в'язаними: милі відео заполонили мережу
24tv
2025-11-22T17:15:07Z
Чому зарядна станція може вибухнути під час заряджання
InternetUA
2025-11-22T16:46:15Z
Жінки кажуть, що охоплення постів на LinkedIn збільшується, якщо вдавати з себе чоловіків. Соцмережа заперечує
Детектор М
2025-11-22T16:28:21Z
Вчені розкрили походження гігантських «крапель» у надрах Землі
360ua.news
2025-11-22T16:28:13Z
"Ядерне диво природи": вчені знайшли природний реактор віком 2 млрд років
TSN
2025-11-22T16:18:11Z
Як звільнити пам’ять на смартфоні, нічого не видаляючи: дієві методи 2025 року
InternetUA
2025-11-22T16:03:17Z
Смартфони Android і iPhone тепер можуть обмінюватися файлами, але є один нюанс
Фокус
2025-11-22T16:00:49Z
У Франції розслідують заперечення Голокосту чат-ботом Ілона Маска
InternetUA
2025-11-22T16:00:21Z
Льодовик в Антарктиді обвалився з рекордною швидкістю: як швидко підвищиться рівень океану
Фокус
2025-11-22T15:54:50Z
Манчестер Юнайтед хоче купити зірку Бундесліги
Football.ua
2025-11-22T16:52:28Z
Бундесліга: Баварія робить камбек з Фрайбургом, Баєр на виїзді переміг Вольфсбург, Дортмунд ділить очки зі Штутгартом
Football.ua
2025-11-22T16:43:52Z
Лівраменто, Голл та Шер гратимуть із перших хвилин проти Манчестер Сіті
Football.ua
2025-11-22T16:40:55Z
Аллегрі – перед дербі з Інтером: Нам не слід боятися грати в свій футбол
Football.ua
2025-11-22T16:06:20Z
Динамо Київ продовжило свої страждання в УПЛ поразкою від Колоса з дублем Климчука
Football.ua
2025-11-22T15:48:55Z
Президенту Ла Ліги Тебасу загрожує звільнення
ГЛАВКОМ NET
2025-11-22T15:48:03Z
«Колос» обіграв «Динамо» у матчі футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2025-11-22T15:33:43Z
Програли команді з села: Динамо ганебно поступилось у третьому матчі поспіль в УПЛ
24tv
2025-11-22T15:30:12Z
Збірна України зберігає лідерство у командному заліку Дефлімпіади-2025
УкраинФорм
2025-11-22T15:24:14Z