MY.UAНовини
Час дорослішання. Негайно припиніть «ІПСОкати» в соцмережах!
Час дорослішання. Негайно припиніть «ІПСОкати» в соцмережах!

Час дорослішання. Негайно припиніть «ІПСОкати» в соцмережах!

Існує доволі конспірологічна гіпотеза, що відео нелюдських знущань та кастрації українського військового було знято і поширено для того, щоб отримати очікувану реакцію українців та решти світу — біль і обурення.

Українська державна і громадська інфраструктура, яка зобов’язана розуміти й опиратися когнітивним атакам на нашу свідомість на так званому «шостому полі бою» — і досі зібрана з «гівна і палок». Однак трагічний час, який ми переживаємо, змусить нас подорослішати швидше і тверезо оцінювати процеси, з якими нам доводиться стикатися.

Магічне слово «ІПСО»

Магічне мислення людини, яке було запорукою виживання нашого виду протягом тисяч років, вимагає простого і прямолінійного пояснення процесів, що відбуваються на наших очах. Гримить грім — отже боги гніваються. Б’ють — бий у відповідь. Дають — бери. Є небезпека життю — біжи.

Причому для нашого мозку абсолютно все одно, чи все згадане відбувається наяву, чи ми лише читаємо про це й дивимося відосики в соціальних мережах. Вчені поволі розгортають дослідження про те, що посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) з однаковою вірогідністю може бути як у людини, яка бачила жахіття війни на власні очі, так і в людини, яка просто 24/7 скролила стрічку телеграм-каналів із відповідними описами, світлинами та відео.

Тим не менше, було б наївно боротися з тисячами років еволюції. Вимагати від мільйонів українців навчитися медіаграмотності та критичного мислення за рік — це все одно що наполягати, щоб у них за той же період відріс назад хвіст.

Магічне мислення буде вимагати від них простих відповідей на прості запитання. І експертна медіаспільнота залюбки створює і дає аудиторії такі прості відповіді. І їх також не можна за це звинувачувати! Треба ж якось годувати сім’ї…

Саме щоб годувати свої сім’ї та сплачувати платежі за іпотеку, російські пропагандисти цілодобово займаються промиванням мізків, і почали це робити задовго до 2014 року. А решта світу десь у той час придумала сферу «протидії дезінформації». Аж ось прийшов 2022-й і став вимагати нових підходів. Тому тепер медіаексперти вирішили повсякчасно й масово використовувати термін «ІПСО» — «інформаційно-психологічні спеціальні операції».

Можу обережно вангувати: наступні пару років західні фонди будуть масово виділяти гроші на вивчення ІПСО, так само завзято, як сім років тому почали виділяти на «протидію дезінформації».

Візьміть грант «на вивчення ІПСО», але використайте його на «рефлексивний контроль»

Коли вже історія з «центрами протидії дезінформації» вичерпала себе, хтось перший сказав слово «ІПСО», і — понеслася… Це слово по 100 разів повторюють на телеканалах, пишуть у постах і коментарях.

Десь через 2,5 тисячі років потому як Китай сформулював основи своєї воєнної стратегії у творі Сунь-Цзи «Мистецтво війни», у США з’явився термін «психологічні операції» (скорочено, PSYOPS — psychological operations). Ця назва, сама по собі, вказувала на те, що вплив здійснюється безпосередньо на психіку об’єкта впливу (ворога, супротивника або іншої аудиторії).

Майже одночасно з протоколами ведення PSYOPS у США, такі самі документи з’явилися й у військових відомствах Великої Британії та інших держав — членкинь НАТО. Аж потім і НАТО сформувало відповідні стандарти.

Очевидно, що з плином часу, основним засобом ведення психологічних операцій стали засоби донесення інформації. Тобто медіа всіх видів. А тому з’явилися різні інтерпретації цієї діяльності, як-от назва — спеціальні інформаційні операції (СІО), яка прийнята до вживання в багатьох документах українських спецслужб. Військові ж, особливо ГУР МО та ССО, послуговуються терміном «інформаційно-психологічні спеціальні операції».

Для розуміння цього розмаїття назв корисно замислитися над мандатом державних інституцій у військовий та мирний час. Або в гібридний час, яким можна було вважати весь період ведення Антитерористичної операції та Операції об’єднаних сил на сході України.

Питання полягає в тому, чи мають право відповідні підрозділи застосовувати психологічну зброю до власних громадян? А до цивільних осіб супротивника та країн-партнерок? А до власних військових? У демократичній країні такі питання можуть мати місце навіть у період воєнного стану, не кажучи вже про відносно мирні обставини.

Наприклад, досвід української боротьби з ковідом показує, що уряд вдається до психологічного впливу. Так, Віктор Ляшко у травні 2020 року визнав, що заборона відвідувати парки мала мету психологічного впливу на власних громадян, щоби сформувати в них мотиви дотримуватися карантинних обмежень.

А це вже питання біхевіорального управління, досвід якого, наприклад, був у британському уряді, аж до того моменту, як спеціальний підрозділ, який цим займався, не вирішили виділити в недержавну організацію, від гріхів «Кембридж-аналітики» подалі.

Проблема тільки в тому, що psyops, ІПСО, операції з дезінформації (або, по-науковому «децепції») — це все тільки інструменти й засоби управлінської діяльності, концептуальні засади якої зародилися в Радянському Союзі та стали модними і широко вживаними завдяки потраплянню на керівні посади в Росії таких людей як голова адміністрації президента РФ Антон Вайно, перший заступник голови адміністрації президента РФ Сергій Кирієнко, а також колишній радник президента Владислав Сурков.

Загальна назва цієї діяльності — рефлексивний контроль, або рефлексивне управління, про яке український науковець Георгій Почепцов почав писати ще восени 2014 року.

Приклади використання технік рефлексивного контролю я описую вже тривалий час на конкретних прикладах, а за кілька днів до широкомасштабної агресії пояснював, як він працює, на вебінарі, організованому ГО «Інформаційний прес-центр» за підтримки Медійної програми в Україні.

Пророки та жерці рефлексивного управління

Антона Вайно та Сергія Кирієнка зараховують до неформальної плеяди управлінців, яких називають «щєдровітянє», або методологи. Радянський філософ Георгій Щедровицький разом з однодумцями заснували у 60-х роках минулого сторіччя Московський методологічний гурток (ММК). Він став своєрідною школою мислення та платформою для організації організаційно-дієвих ігор. Його прихильники більше 30 років збиралися для того, щоб за допомогою інтерактивної гри шукати шляхи вирішення найрізноманітніших завдань. Деякі навіть підсідали на ці ігри як на наркотик, оскільки вони подекуди мали й сектантський антураж. У процесі гри люди могли не спати й не їсти впродовж тривалого часу, через енергетику самого процесу.

До певної міри такі ігри можна порівняти з натовським стандартом навчань «red teaming», але це предмет іншого вивчення.

Одним з учасників ММК був психолог та математик Володимир Лефевр, який пізніше втік із Радянського Союзу до США. Саме він і вважається творцем теорії рефлексивних ігор та рефлексивного управління. Однак окремі джерела говорять про те, що між Лефевром та Щедровицьким стався серйозний розкол, після якого Лефевр пішов займатися своїми темами, а ігри продовжилися.

Втім, у мене є всі підстави говорити про те, що всесвітньо відомі розробки Лефевра, які забезпечили йому світове ім’я, можуть бути результатом спільної роботи з Георгієм Щедровицьким. Суть у тому, що в такому пласті знань, практик, підходів, дискусій та конфліктів дуже складно намалювати якісь чіткі межі. Адже на той час це була чиста наукова творчість. На жаль, через десятиліття вона була спотворена й поставлена на службу шизофашистам (як називає їх Тімоті Снайдер).

Приклади використання рефлексивного управління

У відкритих джерелах публікують легенду про те, що Володимир Лефевр описав принцип рефлексивного контролю словами з дитячої казки: «Роби зі мною, що завгодно — тільки не кидай мене до тернового куща». Якщо читач пам’ятає, то з таким закликом хитрий кролик звернувся до лиса, щоби врятуватися. Відповідно, лис подумав: якщо кролик просить не кидати його до куща, то, ймовірно, це є для нього найгіршим стражданням. А тому саме це лис і зробив.

Саме новітні медійні технології доставки контенту допомагають доносити до нас інформацію, споживаючи яку, ми робимо якісь несвідомі дії та кроки, результат яких і є метою маніпулятора та рефлексивного управлінця.

Одним з останніх прикладів дії такого комплексу заходів поділився автор книги «Броньований розум» Вальде Хан (Костянтин Ульянов).

Існує доволі конспірологічна, але від того не менш реальна гіпотеза про те, що відео нелюдських знущань та кастрації українського військового було знято й поширено для того, щоб отримати очікувану реакцію українців та решти світу — біль і обурення.

Підтвердженням цієї гіпотези є окремі нюанси так званого посіву цього відео через телеграм-канали, підконтрольні російським спецслужбам (ймовірно, ГРУ МО). А також, наприклад, «двосерійний» вихід цього відео (спочатку один ролик, а наступного дня другий, причому в  різних джерелах) і подальше масове поширення в маргінальних джерелах.

Експерти не виключають рефлексивного управління і в ударі по Одеському морському порту через кілька годин після підписання в Туреччині угоди щодо транспортування українського зерна.

Справа в тому, що окремі політичні суб’єкти, до яких відносяться, зокрема, Сергій Кирієнко, Сергій Шойгу, Андрій Турчак, Рамзан Кадиров, були й залишаються безумовними прихильниками продовження війни за будь-яку ціну. Окремі джерела свідчать, що початок війни був для Шойгу єдиним шляхом уникнути політичних ударів від конкурентів, які були вкрай незадоволені його надмірним зближенням із Путіним. На Шойгу вже були підготовлені папки з тисячами доказів безкарного розкрадання армійських бюджетів.

Що стосується Кирієнка, то поточна ситуація є його трампліном до статусу наступника Путіна, оскільки баланс політичних сил у Росії абсолютно обнулився.

Разом із тим, увесь світ палко бажає припинення війни й переходу до перемовин. Прихильники такого розгортання подій є і в Росії. Однак саме демонстрація нелюдського насильства призводить до того, що українці не допустять, аби українське політичне керівництво йшло на перемовини з нелюдами.

Іншим потенційним прикладом рефлексивного контролю можуть бути постійні атаки на першу леді України з моменту інавгурації Володимира Зеленського на посаді президента.

Така гіпотеза має бути досліджена для пошуку достатньої кількості доказів. Крім того, не викликає сумнівів наявність великої кількості людей, у тому числі, в таборі політичних опонентів Зеленського, які відверто критикують його дружину і без всяких на те спонукань іззовні.

Однак, як уже неодноразово було доведено, дружина й сім’я є своєрідним «криптонітом» для президента України. Він і сам необачно й недосвідчено це підтверджував на своїх пресконференціях. А тому було б дуже логічним уявити, що, використовуючи наявну динаміку в українських соцмережах, ворог робить усе можливе для поглиблення розколів.

Як наслідок, Зеленський думає, що атаки на його дружину організовує Порошенко, й починає атакувати його у відповідь. У хід ідуть ботмережі, «позитивні блогери Подоляка» та лідери громадської думки з обох боків, які зайняті ламанням списів та спалюванням одне одного в коментарях, доки ворог спокійно планує і проводить наступні рефлексивні операції. Формула «тільки не кидай мене в терновий кущ» — діє безвідмовно.

Як «протидіяти» й чи «протидіяти»?

На мою скромну думку, такого слова як «протидія» просто не існує в лексиконі рефлексивного управління взагалі. Я не втомлюся повторювати, що українській медіаспільноті потрібно раз і назавжди забути такі слова як «дезінформація», «протидія», «ІПСО»... Й вивчити нові, дієвіші.

Наприклад, «мережевоцентричні комунікації» або «система наративного регулювання».

Так, мережевоцентричний управлінський підхід також прийшов до нас із військової сфери. Він полягає в тому, що в сучасному бою старі управлінські та комунікативні принципи, коли команда чи бойовий наказ іде по вертикально інтегрованим ланцюжкам, більше неможливі.

Доки «нагорі» розберуться в ситуації, сформують рішення та спустять до тебе бойове розпорядження — ти вже будеш декілька разів мертвий. Натомість кожен командир підрозділу діє повністю автономно та взаємодіє з приданими силами та засобами на свій розсуд і у свій час, глибоко розуміючи поточну оперативну обстановку, загальні й конкретні задачі операції та маючи хорошу горизонтальну комунікацію.

Мережевоцентричний підхід (навіть за своєю назвою) може забезпечити ефективну діяльність величезної кількості марно створених «центрів»... Усе, як ми любимо!

Центр протидії дезінформації потрібно «злити» з Головним ситуаційним центром при Апараті РНБО. А Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки має стати робочою групою при прем’єр-міністрі України, щоб забезпечувати формулювання та підтримку карти наративів українського уряду. Зима близенько… Чи ви думаєте, що Зеленський на себе візьме низьку температуру в оселях? Кабмін повинен бути комунікаційно озброєним. В той час як Мінкультури не потребує цієї «третьої ноги без адекватного статусу».

Однак для цього на стратегічному рівні мають бути напрацьовані й деталізовані задачі комунікацій та наративного регулювання. Іншими словами, кожен державний комунікатор, як у цивільному секторі, так і у військовому, має чітко знати, яке майбутнє ми будуємо. Бо, наприклад, фізично неможливо при активно діючому Данилі Гетманцеві говорити про новітньо-ліберальну країну, до якої ми залучимо інвесторів, що люблять економічну свободу.

Інструментарій рефлексивного управління є напрочуд ефективним у політичних комунікаціях саме тому, що тоталітарна Росія використовує його проти демократичної України. В цій ситуації в нас є тільки один вихід — з об’єкта рефлексивного управління стати суб’єктом рефлексивного управління.

Однак проблема цього рішення й полягає в тому, що українці будують вільне суспільство, в якому умовний «головний епідеміологічний лікар Ляшко» не має права й не може будувати свої управлінські рішення на підставі бажання «здійснити на громадян психологічний вплив». Бо нічого спільного з демократією це не має.

Таким чином, певного захисного контролю над суспільною свідомістю та українським інформаційним простором можна досягти виключно за допомогою мозаїки наших власних наративів, які підтримуються і просуваються в українське суспільство інституціоналізованою мережею комунікаторів, кожен із яких діє проактивно в межах своїх можливостей, але без додаткових вказівок зверху.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як відмити витяжку від жиру без подряпин: існує легкий 30-секундний спосіб
GlavRed
2025-02-07T12:27:03Z
Продажі «бюджетного» Apple iPhone SE 4 стартують у лютому, але офіційної презентації не буде, — Bloomberg
ITC
2025-02-07T12:03:16Z
Енергія, як єдина валюта майбутнього: яким буде світ штучного інтелекту
24tv
2025-02-07T12:03:16Z
У Британії працюють над першим океанічним поселенням
1News
2025-02-07T11:51:47Z
Новий вид крабів назвали на честь "рятувальника Малібу": учених надихнули волохаті груди
Фокус
2025-02-07T11:45:28Z
Microsoft виправляє помилку Windows, через яку користувачі не могли змінювати налаштування дати та часу
Portaltele
2025-02-07T11:42:51Z
The Hill: У США представлять законопроєкт про заборону DeepSeek на урядових пристроях
InternetUA
2025-02-07T11:31:12Z
Реліз Grand Theft Auto VI, як і раніше, заплановано на осінь 2025 року, – Take-Two
InternetUA
2025-02-07T11:16:01Z
Зовсім недавно Земля пережила найзеленіший період в історії: що змусило рослини процвітати
Фокус
2025-02-07T11:00:30Z
Як зробити собі спартанський прес за рекордно короткий час: 4 поради від тренера
24tv
2025-02-07T12:21:25Z
Ви перете ці 5 речей надто часто: вони від цього псуються
24tv
2025-02-07T12:21:11Z
Швидкий десерт без випічки: готуємо шоколадний торт з печива
24tv
2025-02-07T12:15:52Z
Експерти назвали 3 рішення для зберігання, які лише заважають підтримувати порядок
24tv
2025-02-07T11:30:23Z
Чи можна прати рушники одночасно з одягом: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-02-07T11:27:32Z
Троянди та півонії пишно цвістимуть: як використовувати кавову гущу як добриво
GlavRed
2025-02-07T11:27:23Z
Не ризикуйте: 8 речей, які не можна прати в пральній машинці
24tv
2025-02-07T11:06:24Z
Про неприємний запах з взуття можете забути: ось як його легко позбутися
24tv
2025-02-07T11:03:21Z
Кімнатні рослини для лінивих, які не потребують щоденного догляду
Gazeta UA
2025-02-07T10:54:05Z
Справа закарпатських ґвалтівників. Суд ухвалив вирок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T12:30:00Z
На Закарпатті судили програміста, що планував втекти до Словаччини
InternetUA
2025-02-07T12:27:45Z
У Чернівцях помер чоловік в обласному ТЦК - поліція встановлює обставини
УкраинФорм
2025-02-07T12:27:43Z
Не перший випадок, – у Повітряних силах підтвердили збиття КАБу біля Запоріжжя
24tv
2025-02-07T12:27:00Z
Трагедія на Одещині: чоловік убив жінку та спробував приховати злочин, видавши його за ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T12:09:44Z
Прем'єр Греції прибув на острів, що потерпає від землетрусів
Европейская правда
2025-02-07T12:07:48Z
У Бразилії розбився літак прямо на вулиці Сан-Паулу
24tv
2025-02-07T12:00:53Z
Група осіб підозрюється у шахрайстві з земельними ділянками на Миколаївщині
Украина Криминальная
2025-02-07T12:00:10Z
Військовому присудили п’ять років тюрми за смертельну ДТП
1News
2025-02-07T11:57:33Z
Камавінга тренується із загальною групою Реала
Football.ua
2025-02-07T12:13:36Z
Неймар: Я доведу, що Жезус помилявся
Football.ua
2025-02-07T11:51:00Z
Клюйверт – найкращий гравець АПЛ за підсумками січня
Football.ua
2025-02-07T11:46:34Z
Під час російської ракетної атаки ледь не загинув легіонер футбольного клубу
ZN UA
2025-02-07T11:34:56Z
Чемпіон світу "на базі": склад чоловічої збірної України на ЧС-2025 з біатлону
24tv
2025-02-07T11:33:39Z
Ван Дейк: Пишаюся тим, що є капітаном Ліверпуля
Football.ua
2025-02-07T11:25:46Z
Еребру – Кривбас 1:2 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-02-07T11:25:10Z
Нігерійський гравець Чорноморця дивом вижив під час ракетного удару по Одесі: в якому він стані
24tv
2025-02-07T11:24:46Z
"Русофобія та ненависть": у Захарової почалася істерика після нових санкцій проти Росії
Telegraf
2025-02-07T11:21:41Z
СБУ затримала зрадника, який наводив російські КАБи на позиції захисників Краматорська
Украина Криминальная
2025-02-07T12:27:14Z
У Києві 8-9 лютого буде змінено рух деяких маршрутів громадського транспорту
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T12:18:43Z
У Minecraft створили реалістичну мапу Києва з можливістю купівлі житла
InternetUA
2025-02-07T12:16:13Z
За $2800 завідувач кафедри планував організувати вступ до вишу двом «абітурієнтам»
Украина Криминальная
2025-02-07T12:09:50Z
Шахраї намагаються обманути родичів полонених через фальшиві посилки
360ua.news
2025-02-07T12:03:28Z
У будівлі КМДА проходять обшуки: реакція столичної влади
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T12:03:21Z
На Курщині 21 окупант здався в полон: окупанти заговорили про розправи над бійцями ЗСУ
Фокус
2025-02-07T12:00:29Z
Українців здивували прогнозом на вихідні
Gazeta UA
2025-02-07T11:57:40Z
Ожеледиця та морози: прогноз погоди на вихідні
1News
2025-02-07T11:57:30Z
"У важкому стані": популярний російський актор потрапив у ДТП
GlavRed
2025-02-07T12:27:36Z
Провокації, романтика та гумор: офіційний трейлер нової української комедії з Лесею Нікітюк
24tv
2025-02-07T12:21:55Z
Традиції виступати в київському палаці "Україна" Тіна Кароль не зраджує багато років навіть попри війну .
FM-TV
2025-02-07T12:12:37Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 8-9 лютого
VGorode
2025-02-07T12:12:01Z
Куди сходити у Києві на вихідні 8-9 лютого: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T12:03:10Z
Тіна Кароль відповіла, у кого є шанси представити Україну на Євробаченні-2025
24tv
2025-02-07T11:24:54Z
Без білизни: Анджеліна Джолі вразила новим виходом й показала татуювання на спині
24tv
2025-02-07T11:12:16Z
Фіналістка Нацвідбору на Євробачення-2025 FIЇNKA розповіла про залаштунки шоу: "Всі змучені"
24tv
2025-02-07T10:51:51Z
Красива, але вибаглива: яку кімнатну рослину просто обожнює дружина Роберта Паттінсона
24tv
2025-02-07T10:42:39Z
ТСУ: 1,7 млн одиниць зброї недоотримала армія через відсутність держзамовлень
Хвиля
2025-02-07T12:30:05Z
Марії Шевченко чи Шевченкової? Які жіночі прізвища в українській мові ніколи не відмінюються
Telegraf
2025-02-07T12:27:46Z
Брак піхоти на фронті: ЗСУ заміняють солдатів безпілотниками, — WSJ
Фокус
2025-02-07T12:21:49Z
У польському місті розгорівся конфлікт через житло для українців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T12:09:53Z
Україна наразі переважає ворога за обсягами виробництва FPV-дронів - генерал Гаврилюк
УкраинФорм
2025-02-07T12:09:46Z
Світова тенденція: дві третини людства перебуває під владою чоловіків старше 70 років
24tv
2025-02-07T12:09:33Z
Актуальні гранти від програми ЄС «Креативна Європа»
Детектор М
2025-02-07T12:07:30Z
"Найшвидший перехоплювач": в Україні показали покращений БПЛА проти "Шахедів"
Фокус
2025-02-07T12:06:19Z
Їх роль у війні може стати однією з найважливіших. Як ЗСУ використовуватимуть літаки Mirage-2000
Telegraf
2025-02-07T11:57:36Z
Експерти назвали найшкідливіший колір фарби для волосся: це зовсім не блонд
TSN
2025-02-07T12:18:52Z
Б’юті-хак для чистої шкіри: як обрати ефективний засіб для вмивання
Вива
2025-02-07T12:15:31Z
Зі шлунка дівчини видалили 1 кг волосся
TSN
2025-02-07T12:09:31Z
Чому каву варто замінити на зелений чай: думка японських науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:38Z
Заборона USAID б'є і по медицині? На Київщині лікарі залишилися без зарплати за січень
Telegraf
2025-02-07T10:15:25Z
Ідеальний обід за 20 хв.: як приготувати салат-мікс від Джеймі Олівера
Gazeta UA
2025-02-07T10:06:32Z
На Дніпропетровщині підліток потрапив до лікарні після 10 банок енергетика
24tv
2025-02-07T08:00:19Z
Як приготувати тонкі дієтичні млинці без борошна: зберігайте простий рецепт
Gazeta UA
2025-02-07T07:51:34Z
Понад 70% вартості ліків в Україні формують виробники, – дослідження Proxima Research
TSN
2025-02-07T07:51:17Z
АМКУ дав добро на продаж агропідприємств на Львівщині та Тернопільщині
AgroPortal
2025-02-07T12:30:06Z
Штучну паніку щодо нестачі газу розганяє ексчиновник "Нафтогазу", який втік до Канади — політолог
Telegraf
2025-02-07T12:27:05Z
Зросла кількість українців, які вважають дії влади ефективними у покращенні ситуації в енергетиці
Telegraf
2025-02-07T12:12:34Z
Кукурудза стала лідером з експорту у січні
AgroNews
2025-02-07T12:10:38Z
Цифра здивує: яку пенсію отримуватимуть українці з 40 роками стажу
Фокус
2025-02-07T12:04:05Z
У Мінагрополітики не бачать передумов для подорожчання продовольства
AgroPortal
2025-02-07T12:00:48Z
Бельгія спрямує €1,7 мільярда податків від заморожених активів РФ на допомогу Україні
УкраинФорм
2025-02-07T11:54:02Z
У пошуках оптимального вектору: Єврокомісія перегляне заборону на продаж машин із ДВЗ
AutoGeek
2025-02-07T11:51:15Z
Meta, Microsoft та Alphabet планують витратити $228 млрд на тлі інвестицій у ШІ
InternetUA
2025-02-07T11:46:43Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
Фокус
2025-02-07T12:27:58Z
Без перекупів та ризиків: продати та купити авто можна через Дію та AUTORIA
24tv
2025-02-07T12:24:40Z
Знайдено ефективне рішення щодо вторинного використання акумуляторів електровантажівок
AutoCentre
2025-02-07T12:10:29Z
Майбутні моделі Mercedes-Benz можуть одержати колеса з дисплеями
AutoCentre
2025-02-07T11:48:15Z
Tesla вдруге за зиму різко підняла ціни на електрокари у США
УкраинФорм
2025-02-07T11:36:45Z
В Україні вперше на АЗС замінили заправну колонку на зарядку для електромобілів
AutoGeek
2025-02-07T11:06:16Z
Знайомий, але інший: тест-драйв нового Hyundai Tucson
Фокус
2025-02-07T10:42:30Z
Які нові автомобілі обирають українці у 2025 році: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T10:36:39Z
Експерти назвали п’ять проблемних німецьких автомобілів, яких варто уникати
ТСН
2025-02-07T10:36:13Z
Розшукувати ухилянтів має місцева влада і поліція, це не функція ТЦК - Гаврилюк
УкраинФорм
2025-02-07T12:27:22Z
США конфіскували ще один літак Мадуро
УкраинФорм
2025-02-07T12:24:18Z
Орбан заявив, що планує запровадити санкції проти незалежних угорських ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-07T12:24:17Z
Гурт Kalush Orchestra оскандалилися відмовою підтримати збір коштів для ЗСУ
TSN
2025-02-07T12:21:14Z
У Черкасах депутати проігнорували сесію облради. Голова ОВА оголосив про її недієздатність
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T12:21:08Z
"Троянський кінь" РФ: у Чехії накинулись на главу МЗС Угорщини за візит до опозиції
Европейская правда
2025-02-07T12:19:27Z
Прем'єр Індії наступного тижня відвідає США для переговорів з Трампом
ZN UA
2025-02-07T12:19:19Z
У ЦПД спростували фейк про нібито запуск ракети "Орєшнік" по Україні 6 лютого
Лига
2025-02-07T12:18:49Z
В Офісі Президента сказали, як планують компенсувати гроші з призупинених програм USAID
УкраинФорм
2025-02-07T12:18:38Z