MY.UAНовини
Добро, зло і професійні стандарти. 15 історій українських журналістів у подкасті «Тут-і-тепер»
Добро, зло і професійні стандарти. 15 історій українських журналістів у подкасті «Тут-і-тепер»

Добро, зло і професійні стандарти. 15 історій українських журналістів у подкасті «Тут-і-тепер»

Подкаст, де журналісти розповідають про війну, про себе на війні і про журналістику в час війни. Для всіх, а не лише для медійної спільноти.

Український ПЕН із групою видань The Ukrainians у межах Премії імені Гонгадзе створили проєкт «Тут і тепер» — 15 подкастів про війну та життєві вибори журналістів. Саме так сформулювала головну ідею проєкту директорка ПЕН Тетяна Терен: «Це проєкт про наше тут-і-тепер. 15 історій про тих, хто висвітлює та осмислює війну Росії проти України, і тих, хто відклав редакторську і журналістську роботу і після 24 лютого приєднався до наших Збройних сил. Це проєкт про вибір  професійний та особистий. Вибір, який довелося зробити кожному з нас».

Говорити про вибір складно, якщо взагалі можливо. Адже навіть сама людина, яка зробила вибір — залишитись у професії чи піти на фронт; зайнятись волонтерством чи й далі фіксувати те, що відбувається, на камеру; спостерігати чи діяти, — не завжди може пояснити, чому вибір саме такий. Про це, наприклад, говорив в одному з випусків «Тут-і-тепер» журналіст Юрій Мацарський. Він «здивував сам себе», вирішивши в перший день великої війни піти на фронт. Це рішення ілюструє дуже красивий образ: 24 лютого він узяв до рук чорний маркер і замалював білі літери на шоломі з написом Press. А за три тижні, вже у військовій частині, раптом згадав, як 2018 року, розмірковуючи, що робити в разі повномасштабної війни з Росією, вирішив працювати фіксером для іноземних журналістів на фронті. Таким чином він би й сам був корисним, і отримав би користь — заробив би грошей для сім’ї. 24 лютого він просто забув про цей план.

Розповідаючи про це, гості подкасту — співведучі проєкту «Подвійні стандарти» на «Радіо НВ» Мацарський і Павло Казарін — сміялися. Це й справді весело, адже ілюструє прислів’я «хочеш розсмішити бога — розповіси йому про свої плани».

Казарін узагалі не має відповіді, чому вирішив воювати. Він перерахував причини, з яких міг і мав би залишитися журналістом. Але не зробив цього, а взяв до рук зброю. Можливо, пояснення — у його фразі «я прогуляв першу війну» (йдеться про початок війни 2014 року).

Самоіронія обох гостей цього випуску подкасту — один із бонусів у доволі серйозній, місцями невтішній розмові Павла, Юрія та ведучої «Тут-і-тепер» Ольги Сніцарчук. Навіть якщо прямої відповіді на питання про вибір саме в цих розмовах немає, в будь-якому разі подкасти цікаві й корисні. Зі зброєю чи ні, журналісти залишаються вправними спостерігачами й аналітиками. Війна, побачена їхніми очима, в їхніх розповідях перетворюється з хаосу, відчаю й жаху на соціально-історичний феномен, об’єкт дослідження, хоч від того й не менш болючий і страшний.

Кожна розмова Ольги Сніцарчук із черговим героєм відрізняється від усіх інших. Зрозуміло, що розмова з Віталієм Портниковим перетворилась на лекцію з історії та політики, екскурс в особисту історію та сміливі узагальнення. Розмова з Мар’яном Кушніром, журналістом «Радіо Свобода» — чітка фіксація дій журналіста на війні, тож ведуча не дарма схарактеризувала цей випуск подкасту як своєрідний рапорт: що, де і з ким відбулося. Але більшість розмов — щирі, навіть інтимні розповіді людей, які переживають війну і як професіонали, і водночас як звичайні люди. За фахом більшість із них бачить більше страждань і горя, ніж пересічна людина, бо робота вимагає від них розмов із десятками й сотнями свідків. З іншого боку, журналісти також втрачають близьких на війні. І в них, на відміну від багатьох інших, вистачає слів описати свої переживання.

«Буде боляче», — попереджає Ольга Сніцарчук перед однією розмовою. Хоча, здається, цей дисклеймер не підійшов би лише до однієї з циклу розмов: до випуску із шефредактором токшоу «Зворотний відлік», а нині військовим Дмитром Крапивенком. Він виріс серед військових, дружив із ними, тому багато років готувався до війни. Тож був морально готовий до служби у війську як до справи страшної, брудної, але майже буденної. Він встигає читати паперові книжки; радіє, що спецпризначенці нарешті перестали слухати російські військові пісні; пояснює, чому на першому місці для солдата — гігієна, потім їжа, сон і відпочинок, а вже потім — роздуми про політику чи фейсбучні срачі. Павло Казарін, до речі, казав, що для нього найскладніше в армії — відсутність приватності й необхідність змиритися із власною інструментальністю. Для журналістів, особливо колумністів і ведучих авторських програм, це нелегко.

Зовсім інші розмови — з тими, хто залишився у професії. Серед них Севгіль Мусаєва, головна редакторка «Української правди». Розмова з нею найдовша — триває понад годину — і стосується всього: втрати дому в Криму, загибелі близької людини, особистих стосунків, вибору між необхідністю поїхати в безпечне місце та бажанням бути зі своєю країною під час війни.

Не менш щира й відверта розмова вийшла і з фотографкою і режисеркою Юлією Кочетовою, хоча вони дуже різні за інтонацією. Ця щирість — одна з найбільших переваг цього циклу подкасту. Багато з героїв «Тут-і-тепер» — публічні, відомі люди, яких українці слухають, дивляться й читають багато років. Але майже всі вони у «Тут-і-тепер» розкриваються із зовсім інших сторін.

Напевно, війна — вдалий час бути самим собою. Але в цьому є й безперечна заслуга ведучої — вона обрала для цих подкастів правильну інтонацію. Це не шаблонне інтерв’ю, а радше розмова на кухні з приятелем, або з незнайомим попутником у купе поїзда. Коли можна виговоритись і розповісти те, чого розповідати не збирався.

Координаторка проєкту Оксана Мамченкова розповіла, що цю особисту інтонацію обрали свідомо: «Дмитро Пальчиков, який є у проєкті продюсером, саунддизайнером та монтажером, у якого величезний досвід створення подкастів, пояснив нам: справжня магія подкастів у тому, що слухач почувається так, ніби підслуховує чиюсь розмову. І судячи з результатів, аудиторії ця інтонація сподобалася».

Результати в подкастів справді порівняно непогані — на кожній платформі, де вони викладені, кожен епізод збирає по півтори-дві тисячі прослуховувань. Передбачувано найбільше прослуховувань у розмови з Віталієм Портниковим, яка лише на ютубі має чверть мільйона переглядів. Оксана Мамченкова вважає, що велика кількість прослуховувань епізодів нового подкасту свідчить про стабільний інтерес аудиторії.

Але мені шкода, що кожну з цих розмов слухали лише кілька тисяч людей. По-перше, вони класно зроблені — в них якісне, добре підібране музичне оформлення, вони класно змонтовані, а до аудіо додається сайт з авторським художнім оформленням Марії Фої та розшифровкою розмов для тих, хто любить читати й не любить слухати. По-друге, бо ці розмові можуть бути цікавими не лише медіаспільноті. Попри професійні запитання про стандарти під час війни, посилення впливу влади на медіасферу, складнощі висвітлення війни у власній країні, подкаст розрахований на ширшу аудиторію. Ці розмови — свого роду сеанс групової терапії, на якому аудиторія слухає розповіді різних людей. Іноді ці розповіді тривожні, іноді болісні, іноді дуже чуттєві. Наприклад, подкаст із фотографом Єфремом Лукацьким, який ледь не плаче, розповідаючи, що бачив на власні очі під час цієї війни. Все те саме зараз переживають люди по всій Україні та за її межами.

Ці розмови дозволяють побачити ситуацію під іншим кутом. Якщо вам потрібен стимул жити далі, працювати, вірити в перемогу — допоможе розмова з Юлією Кочетовою. Якщо ви хочете перемоги тут і тепер, та ще й вимагаєте повернути Крим, — послухайте Казаріна з Мацарським. Якщо хочете зрозуміти, чому емоції в кадрі на телебаченні зайві, самоцензура — потрібна, а віра в українську армію має поєднуватись із допомогою, раджу подкаст із Вадимом Карп’яком. Якщо тримаєтесь з усіх сил, аби не втратити розум від жаху, — послухайте Лукацького.

Усі розмови мають дещо спільне: кожен герой має історію про перший день великої війни. Про той самий вибір — навіть коли його, здається, немає. Про те, як змінилися всі ми — журналісти й журналістки, Україна й українці. І, звісно, про добро і зло. При цьому всі розмови дуже різні — ще й тому, що до великої війни герої прийшли з різним досвідом, із різних журналістських професій.

У своєму епізоді «Тут-і-тепер» Юлія Кочетова влучно сказала про важливість журналістів на війні: «Ми повинні зробити так, аби за кожною цифрою цієї війни була історія». Історія загиблого чи пораненого, зруйнованого будинку, школи чи садочка; але не тільки втрат, а й тих, хто врятувався, вижив і переміг.

Із запланованих 15 випусків подкастів вийшло вже 10. Окрім уже згаданих, є розмови з фотографом і репортером Стасом Козлюком та ведучою «Радіо НВ» Аллою Кошляк. Уже записані розмови з головним редактором «Бабеля» Євгеном Спіріним та журналісткою й комунікаційницею фонду «Повернись живим» Ольгою Омельянчук. Координаторка проєкту Оксана Мамченкова має надію, що буде й другий сезон подкасту, — і це той випадок, коли другого сезону варто почекати.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
2024-12-30T05:45:29Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
День мученицы Татьяны: традиции и запреты
ZN UA
2025-01-11T22:33:08Z
Украинские дроны "достали" важнейший НПЗ в Татарстане - это более 1000 километров от фронта
Хвиля
2025-01-11T22:27:37Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Созданные искусственным интеллектом модели соревновались на конкурсе красоты: как выглядит победительница
Comments UA
2025-01-11T20:42:24Z
Звезда "Теней забытых предков" Кадочникова отказалась переходить на украинский: детали
Фокус
2025-01-11T20:15:24Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
Не только Канада и Гренландия: названа страна, которую Трамп может «купить» для США
Comments UA
2025-01-11T22:48:38Z
Цукерберг призывает Трампа остановить ЕС от штрафования американских техкомпаний
UAToday
2025-01-11T22:27:53Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
2024-12-30T08:37:43Z
В Хмельницкой области прогремели взрывы, хотя воздушную тревогу здесь еще не огласили
ZN UA
2025-01-11T22:51:38Z
На курорте Драгобрат произошел пожар в отеле
UAToday
2025-01-11T22:27:05Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
Российские захватчики атакуют Украину ударными БпЛА: карта тревог
TSN
2025-01-11T22:51:28Z
Ситуация на фронте на вечер 11 января
UAToday
2025-01-11T22:27:28Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
Где купить стильный чехол для ноутбука: варианты на любой случай
Marie Claire
2025-01-11T18:00:24Z
Если еще не выбросили новогоднюю елку: как можно с пользой использовать хвою на садовом участке
TSN
2025-01-11T17:21:39Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Севілья вирвала нічию у Валенсії в компенсований час
Football.ua
2025-01-11T22:03:00Z
Еспаньйол і Леганес переможця не виявили
Football.ua
2025-01-11T20:00:48Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Украинская гимнастка Мария Высочанская объявила о завершении карьеры
Комсомольская правда
2024-12-29T10:12:51Z
Лучший украинский велогонщик завершил карьеру в 28 лет
ZN UA
2025-01-11T18:03:38Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
В Мариуполе оккупанты планируют расширить морской порт для вывоза зерна и оборудования – ЦНС
ZN UA
2025-01-11T22:01:28Z
Россия зарабатывает миллиарды на экспорте нефти через Финский залив – Yle
ZN UA
2025-01-11T20:37:28Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
В Индии нашли замену дешевой российской нефти
Comments UA
2024-12-31T15:09:15Z
Глава МИД Эстонии: Абсолютно недопустимо, чтобы Словакия угрожала прекратить экстренные поставки электроэнергии для Украины этой зимой
ZN UA
2024-12-31T02:51:18Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Археологи нашли место, которое посещал библейский царь Давид
TSN
2025-01-11T22:36:07Z
Большое соленое озеро на грани исчезновения: ученые разрабатывают план его спасения
Фокус
2025-01-11T20:51:47Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Древнее "Колесо духов" ошеломило ученых: мегалитическое сооружение сместилось на 40 метров
TSN
2025-01-11T19:06:52Z
На что обратить внимание при выборе бабушкофона
InternetUA
2025-01-11T16:52:57Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Второй шанс для миллионов детей: ученые рассказали о новых способах спасения недоношенных детей
Фокус
2025-01-11T21:27:30Z
3 простых совета, чтобы глаза не страдали: это может быть зрительный компьютерный синдром
Знай
2025-01-11T20:51:05Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Как безопасно водить зимой: советы, которые могут спасти каждого украинца
Знай
2025-01-11T15:51:49Z
21-летний Франко Колапинто получил реальный шанс вернуться в Формулу-1
Известия Киев
2025-01-11T11:36:25Z
Приобрел DAF и Tatra: Билл Гейтс стал совладельцем пяти известных автобрендов
Фокус
2025-01-11T10:45:44Z
Номер телефона на лобовом стекле сыграет злую шутку: водителей предупредили о роковой ошибке
Знай
2025-01-11T07:51:02Z
Водители старшего возраста обязаны использовать особый знак: где ввели правило
Хвиля
2025-01-11T06:06:18Z
Классика на новый лад: Nissan показал электрический Skyline GT-R
Фокус
2025-01-10T17:36:48Z
Гибрид, электрокар и пикап: американцы назвали лучшие авто года
Фокус
2025-01-10T15:45:28Z