MY.UAНовини
Добро, зло і професійні стандарти. 15 історій українських журналістів у подкасті «Тут-і-тепер»
Добро, зло і професійні стандарти. 15 історій українських журналістів у подкасті «Тут-і-тепер»

Добро, зло і професійні стандарти. 15 історій українських журналістів у подкасті «Тут-і-тепер»

Подкаст, де журналісти розповідають про війну, про себе на війні і про журналістику в час війни. Для всіх, а не лише для медійної спільноти.

Український ПЕН із групою видань The Ukrainians у межах Премії імені Гонгадзе створили проєкт «Тут і тепер» — 15 подкастів про війну та життєві вибори журналістів. Саме так сформулювала головну ідею проєкту директорка ПЕН Тетяна Терен: «Це проєкт про наше тут-і-тепер. 15 історій про тих, хто висвітлює та осмислює війну Росії проти України, і тих, хто відклав редакторську і журналістську роботу і після 24 лютого приєднався до наших Збройних сил. Це проєкт про вибір  професійний та особистий. Вибір, який довелося зробити кожному з нас».

Говорити про вибір складно, якщо взагалі можливо. Адже навіть сама людина, яка зробила вибір — залишитись у професії чи піти на фронт; зайнятись волонтерством чи й далі фіксувати те, що відбувається, на камеру; спостерігати чи діяти, — не завжди може пояснити, чому вибір саме такий. Про це, наприклад, говорив в одному з випусків «Тут-і-тепер» журналіст Юрій Мацарський. Він «здивував сам себе», вирішивши в перший день великої війни піти на фронт. Це рішення ілюструє дуже красивий образ: 24 лютого він узяв до рук чорний маркер і замалював білі літери на шоломі з написом Press. А за три тижні, вже у військовій частині, раптом згадав, як 2018 року, розмірковуючи, що робити в разі повномасштабної війни з Росією, вирішив працювати фіксером для іноземних журналістів на фронті. Таким чином він би й сам був корисним, і отримав би користь — заробив би грошей для сім’ї. 24 лютого він просто забув про цей план.

Розповідаючи про це, гості подкасту — співведучі проєкту «Подвійні стандарти» на «Радіо НВ» Мацарський і Павло Казарін — сміялися. Це й справді весело, адже ілюструє прислів’я «хочеш розсмішити бога — розповіси йому про свої плани».

Казарін узагалі не має відповіді, чому вирішив воювати. Він перерахував причини, з яких міг і мав би залишитися журналістом. Але не зробив цього, а взяв до рук зброю. Можливо, пояснення — у його фразі «я прогуляв першу війну» (йдеться про початок війни 2014 року).

Самоіронія обох гостей цього випуску подкасту — один із бонусів у доволі серйозній, місцями невтішній розмові Павла, Юрія та ведучої «Тут-і-тепер» Ольги Сніцарчук. Навіть якщо прямої відповіді на питання про вибір саме в цих розмовах немає, в будь-якому разі подкасти цікаві й корисні. Зі зброєю чи ні, журналісти залишаються вправними спостерігачами й аналітиками. Війна, побачена їхніми очима, в їхніх розповідях перетворюється з хаосу, відчаю й жаху на соціально-історичний феномен, об’єкт дослідження, хоч від того й не менш болючий і страшний.

Кожна розмова Ольги Сніцарчук із черговим героєм відрізняється від усіх інших. Зрозуміло, що розмова з Віталієм Портниковим перетворилась на лекцію з історії та політики, екскурс в особисту історію та сміливі узагальнення. Розмова з Мар’яном Кушніром, журналістом «Радіо Свобода» — чітка фіксація дій журналіста на війні, тож ведуча не дарма схарактеризувала цей випуск подкасту як своєрідний рапорт: що, де і з ким відбулося. Але більшість розмов — щирі, навіть інтимні розповіді людей, які переживають війну і як професіонали, і водночас як звичайні люди. За фахом більшість із них бачить більше страждань і горя, ніж пересічна людина, бо робота вимагає від них розмов із десятками й сотнями свідків. З іншого боку, журналісти також втрачають близьких на війні. І в них, на відміну від багатьох інших, вистачає слів описати свої переживання.

«Буде боляче», — попереджає Ольга Сніцарчук перед однією розмовою. Хоча, здається, цей дисклеймер не підійшов би лише до однієї з циклу розмов: до випуску із шефредактором токшоу «Зворотний відлік», а нині військовим Дмитром Крапивенком. Він виріс серед військових, дружив із ними, тому багато років готувався до війни. Тож був морально готовий до служби у війську як до справи страшної, брудної, але майже буденної. Він встигає читати паперові книжки; радіє, що спецпризначенці нарешті перестали слухати російські військові пісні; пояснює, чому на першому місці для солдата — гігієна, потім їжа, сон і відпочинок, а вже потім — роздуми про політику чи фейсбучні срачі. Павло Казарін, до речі, казав, що для нього найскладніше в армії — відсутність приватності й необхідність змиритися із власною інструментальністю. Для журналістів, особливо колумністів і ведучих авторських програм, це нелегко.

Зовсім інші розмови — з тими, хто залишився у професії. Серед них Севгіль Мусаєва, головна редакторка «Української правди». Розмова з нею найдовша — триває понад годину — і стосується всього: втрати дому в Криму, загибелі близької людини, особистих стосунків, вибору між необхідністю поїхати в безпечне місце та бажанням бути зі своєю країною під час війни.

Не менш щира й відверта розмова вийшла і з фотографкою і режисеркою Юлією Кочетовою, хоча вони дуже різні за інтонацією. Ця щирість — одна з найбільших переваг цього циклу подкасту. Багато з героїв «Тут-і-тепер» — публічні, відомі люди, яких українці слухають, дивляться й читають багато років. Але майже всі вони у «Тут-і-тепер» розкриваються із зовсім інших сторін.

Напевно, війна — вдалий час бути самим собою. Але в цьому є й безперечна заслуга ведучої — вона обрала для цих подкастів правильну інтонацію. Це не шаблонне інтерв’ю, а радше розмова на кухні з приятелем, або з незнайомим попутником у купе поїзда. Коли можна виговоритись і розповісти те, чого розповідати не збирався.

Координаторка проєкту Оксана Мамченкова розповіла, що цю особисту інтонацію обрали свідомо: «Дмитро Пальчиков, який є у проєкті продюсером, саунддизайнером та монтажером, у якого величезний досвід створення подкастів, пояснив нам: справжня магія подкастів у тому, що слухач почувається так, ніби підслуховує чиюсь розмову. І судячи з результатів, аудиторії ця інтонація сподобалася».

Результати в подкастів справді порівняно непогані — на кожній платформі, де вони викладені, кожен епізод збирає по півтори-дві тисячі прослуховувань. Передбачувано найбільше прослуховувань у розмови з Віталієм Портниковим, яка лише на ютубі має чверть мільйона переглядів. Оксана Мамченкова вважає, що велика кількість прослуховувань епізодів нового подкасту свідчить про стабільний інтерес аудиторії.

Але мені шкода, що кожну з цих розмов слухали лише кілька тисяч людей. По-перше, вони класно зроблені — в них якісне, добре підібране музичне оформлення, вони класно змонтовані, а до аудіо додається сайт з авторським художнім оформленням Марії Фої та розшифровкою розмов для тих, хто любить читати й не любить слухати. По-друге, бо ці розмові можуть бути цікавими не лише медіаспільноті. Попри професійні запитання про стандарти під час війни, посилення впливу влади на медіасферу, складнощі висвітлення війни у власній країні, подкаст розрахований на ширшу аудиторію. Ці розмови — свого роду сеанс групової терапії, на якому аудиторія слухає розповіді різних людей. Іноді ці розповіді тривожні, іноді болісні, іноді дуже чуттєві. Наприклад, подкаст із фотографом Єфремом Лукацьким, який ледь не плаче, розповідаючи, що бачив на власні очі під час цієї війни. Все те саме зараз переживають люди по всій Україні та за її межами.

Ці розмови дозволяють побачити ситуацію під іншим кутом. Якщо вам потрібен стимул жити далі, працювати, вірити в перемогу — допоможе розмова з Юлією Кочетовою. Якщо ви хочете перемоги тут і тепер, та ще й вимагаєте повернути Крим, — послухайте Казаріна з Мацарським. Якщо хочете зрозуміти, чому емоції в кадрі на телебаченні зайві, самоцензура — потрібна, а віра в українську армію має поєднуватись із допомогою, раджу подкаст із Вадимом Карп’яком. Якщо тримаєтесь з усіх сил, аби не втратити розум від жаху, — послухайте Лукацького.

Усі розмови мають дещо спільне: кожен герой має історію про перший день великої війни. Про той самий вибір — навіть коли його, здається, немає. Про те, як змінилися всі ми — журналісти й журналістки, Україна й українці. І, звісно, про добро і зло. При цьому всі розмови дуже різні — ще й тому, що до великої війни герої прийшли з різним досвідом, із різних журналістських професій.

У своєму епізоді «Тут-і-тепер» Юлія Кочетова влучно сказала про важливість журналістів на війні: «Ми повинні зробити так, аби за кожною цифрою цієї війни була історія». Історія загиблого чи пораненого, зруйнованого будинку, школи чи садочка; але не тільки втрат, а й тих, хто врятувався, вижив і переміг.

Із запланованих 15 випусків подкастів вийшло вже 10. Окрім уже згаданих, є розмови з фотографом і репортером Стасом Козлюком та ведучою «Радіо НВ» Аллою Кошляк. Уже записані розмови з головним редактором «Бабеля» Євгеном Спіріним та журналісткою й комунікаційницею фонду «Повернись живим» Ольгою Омельянчук. Координаторка проєкту Оксана Мамченкова має надію, що буде й другий сезон подкасту, — і це той випадок, коли другого сезону варто почекати.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Зеленський підписав закон про обмеження повноважень НАБУ і САП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T20:12:04Z
Ексглава МЗС про дії проти НАБУ і САП: "Поганий день для України"
Европейская правда
2025-07-22T19:37:32Z
На мітингу біля Банкової засвітилися відомі політики
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:36:03Z
Греція закликала ЄС до посилення міграційної політики
Европейская правда
2025-07-22T19:19:06Z
«Блюзнірство грантових патріотів». Виступ Тимошенко спровокував овації в Раді і обурення активістів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:06:19Z
Розбір НАБУ в цифрах: "Нуль доведених до посадок корупціонерів ТОПрівня"
FaceNews
2025-07-22T19:04:44Z
Німеччина назвала головну умову для швидкої передачі Україні комплексів Patriot
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:03:06Z
Рада "убивает" евроинтеграцию, реакция ЕС, задержание "хозяина Молдовы": новости дня
Европейская правда
2025-07-22T18:31:52Z
Лінія фронту станом на 22 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T20:30:36Z
"Те, що ми бачили в Криму 2014 року, зараз повторюється": про що нове моторошне пророцтво Макса Гордєєва
FaceNews
2025-07-22T19:45:44Z
Дикі тварини масово з’являються у містах та біля осель: зоолог пояснив ризики
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:27:06Z
Масована атака безпілотниками по Сумах: одна жінка загинула, троє отримали поранення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:48:07Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога через ракетну небезпеку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:09:16Z
Запоріжжя атакує сарана, розміром із сірникову коробку: еколог пояснив, чи варто панікувати
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:41Z
Як може змінитися простір після демонтажу МАФів: приклад Печерська
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:24Z
У середмісті Житомира посеред вулиці утворилося провалля
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:36:19Z
Як із фільму жахів. Запорізька область потерпає від нашестя сарани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:21:18Z
13 років без Богдана Ступки. Син легендарного актора показав архівні фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:12:58Z
«Зараз російської музики не має бути…» Інтерв’ю з Ігорем Чернявським, чию скрипку слухав Конгрес США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:54Z
Український гурт «Антитіла» заспівав українською мовою хіт «Смотри в меня» і представив кліп, яким просто довів до мурах, адже там показані реалії війни.
FM-TV
2025-07-22T10:49:26Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
У трьох областях України зафіксовано спалахи гострих кишкових інфекцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:45:05Z
Яка їжа влітку особливо небезпечна? Фахівець дав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:06:37Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
У Греції вдруге за два тижні обмежили відвідування Акрополю через спеку
Европейская правда
2025-07-22T16:25:53Z
А ти знав, чому пляшка вина саме 0,75 л?
Корреспондент
2025-07-22T13:48:31Z
Українці в лідерах. Іноземці скуповують житло в одній із туристичних країн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:06:58Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Україна втратила винищувач Mirage-2000
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T20:30:47Z
«Їх» чи «їхній»? Мовознавиця пояснила, як українці неправильно вживають ці займенники
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T20:00:05Z
Ольга Селих – нова пані посол в Омані. У соцмережах розгорілися суперечки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:12:51Z
Церковний календар на серпень 2025: коли святкуємо Успіння Пресвятої Богородиці та медовий, яблучний і горіховий спас
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:00:27Z
Терорист Гіркін визнав УПЦ МП «оплотом русского міра» в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:51:36Z
Естонія платитиме гроші призовникам за хорошу фізичну форму
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:36:20Z
Найважливіші професійні навички у 2025 році: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:24:54Z
Міноборони готує зміни, які спростять фінансування підприємств оборонного сектору
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:06:10Z
У Луцьку учасника бойових дій з маленьким собакою працівниця автовокзалу не допустила до поїздки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:17Z
Нацбанк відкликав ліцензії трьох фінустанов
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T18:03:55Z
Усі українці, які здають в оренду нерухомість, повинні сплачувати податки – Южаніна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:09:38Z
Доходи РФ від нафти й газу в липні впадуть більш ніж на третину – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T17:06:35Z
Уперше за рік нових ФОПів зареєстровано більше, ніж закрито
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T16:27:22Z
РФ уночі завдала масованого удару по газових об'єктах України
FaceNews
2025-07-22T16:06:43Z
«Укртрансгаз» уперше застосував нову технологію для створення 3D-моделей газосховищ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:51:45Z
90% ударів по енергетиці України РФ цьогоріч завдала дронами – Клименко
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:51:00Z
«Укрзалізниця» отримає сотню нових пасажирських вагонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:36:17Z
Канада відкриває свій ринок для новозеландських молокопродуктів
AgroPortal
2025-07-22T15:00:23Z
Командир бригади «Лють» Казбан загинув у ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T20:36:36Z
У ресторані Кацуріна виявлено серйозні порушення, а в персоналу не було медкнижок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T19:06:09Z
Суд відправив під варту керівника «Лісів України»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T16:33:55Z
Правоохоронці викрили підпільне виробництво сигарет у дитячому таборі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:21:45Z
На Глибочицькій через негоду завалився будівельний кран
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:06:46Z
Агенти РФ готували теракти в чотирьох областях: серед підозрюваних школярка з Полтавщини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:00:34Z
У мережі з'явилося відео моторошного ДТП на проспекті Соборності
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:39:36Z
Мігрант на надувному колі намагався дістатися з Африки до Іспанії: плавця дивом врятували
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:18:37Z
У Києві затримано двох чоловіків, що підозрюються у підпалах авто на замовлення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:33:42Z
«Динамо» впевненою перемогою розпочало виступ у кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T20:15:33Z
Серія А та НХЛ підписали угоду про співпрацю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:57:00Z
Пішов з життя легендарний ексгравець «Ліверпуля»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:54:25Z
Кваліфікації Євро-2027 з футболу: визначилося місце проведення гри Литва – Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:33:47Z
Матчі «Олександрії» з «Партизаном» у Лізі Конференцій пройдуть без гостьових глядачів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:15:21Z
Юний шотландський хокеїст загинув внаслідок нещасного випадку в готелі на Ібіці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:57:54Z
Визначилися суперники збірної України з баскетболу 3х3 на етапі Жіночої серії у Сумгаїті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:43Z
Тхеквондист Гарбар здобув бронзу Універсіади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:03:35Z
«Хамрун» – «Динамо»: де дивитися гру кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:57:11Z
Перевірка фактів від DW: Як розпізнати новини, створені ШІ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T18:30:18Z
Lidl створює систему обрахунку та контролю викидів на базі ШІ
AgroPortal
2025-07-22T16:00:31Z
Погодні умови змістили терміни льоту кукурудзяного стеблового метелика
AgroPortal
2025-07-22T14:30:18Z
Морські мешканці потерпають від аномальної спеки Середземномор'я: вчені б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:15:05Z
YouTube-канали Китаю, Росії та інших країн видалено: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:22Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
У McDonald's новий конкурент? Маск відкрив кафе Tesla
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:54:25Z
Українці все частіше купують гібриди та електрокари: рейтинг лідерів ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:51:56Z
Двигун не глушити: порада патрульного, яка допоможе уникнути зайвих питань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:50Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z