MY.UAНовини
Чи потрібен сучасним українським школярам Остап Бендер
Чи потрібен сучасним українським школярам Остап Бендер

Чи потрібен сучасним українським школярам Остап Бендер

Усіх російських письменників, яких Міністерство освіти і науки вирішило залишити у програмі, можна звідти викинути — крім одного, якого слід остаточно українізувати.

«Детектор медіа» не залишився осторонь дискусії про російських письменників у шкільній програмі. Своїми думками про це вже поділилася культурна оглядачка Лєна Чиченіна, а тепер публікуємо колонку письменника і сценариста Андрія Кокотюхи, який уже писав про російську пропаганду у шкільній програмі з літератури. Запрошуємо й інших охочих авторів до дискусії.

«Слідом за Пушкіним приходить Путін!» — переконані освітяни, які написали міністру освіти Сергієві Шкарлету відкритого листа. Причому не просто освітяни, а члени експертної комісії з української та зарубіжної літератур при Міністерстві освіти та науки України. Її створили в червні за наказом того ж таки пана Шкарлета про перегляд шкільної програми.

Цьому передував старт «депушкінізації», яка є складовою дерусифікації. Потреба в зачищенні передусім гуманітарного простору України від питомо російського наративу виникла після перемоги Революції гідності та з початком російського військового вторгнення 2014 року. Політична складова процесу — декомунізація — пройшла не без проблем і перешкод, але в цілому краще. Бо не торкалася потреб українців різного віку й життєвого досвіду в культурному продукті.

Скинутий пам’ятник Пушкіну завдає сильнішого болю, ніж демонтаж ленінського погруддя. Адже Ленін написав пів сотні ніким не прочитаних томів. А Пушкін — кілька казок, на яких виховувалися покоління. Та й досі є бабусі, які читають онучатам їх в оригіналі, а не в українських перекладах, які є. У тому числі — в перекладах письменника Олекси Кундзіча, якому саме ця робота давала шматок хліба в часи негласних заборон публікуватися. Так, із російської перекладали чимало. Зокрема, всі твори, залишені МОН у шкільній програмі із зарубіжної літератури.

«Російська література як предмет вивчення в школі є тригером для української нації», — сказано в листі освітян. Хоча насправді — пропоную стримати емоції та бути відвертими — тригером, подразником, провокативним фактором є лише одне прізвище з переліку. Не Пушкін, ви не вгадали. Це Михайло Булгаков. Усі інші нічим не завинили перед Україною та українцями. Хіба що тим, що жили й публікувалися в Росії — царській чи радянській.

За великим рахунком, залишене старшокласникам «Собаче серце» авторства Булгакова, опубліковане більш ніж через шістдесят років після написання, долучилося до критичного осмислення радянської влади, більшовизму. І навість сьогодні, коли від російських куль, бомб та ракет щодня гинуть українці, «Собаче серце» є одним із найбільш цитованих творів. Якщо патріотові, націонал-демократу треба вустами її героя, професора Преображенського, дати оцінку шкідливості всього радянського.

Однойменний телевізійний фільм теж більше трьох десятків років розтяганий на відеоцитати, меми й сировину для дошкульних фотожаб. Звісно ж, спрямованих на так званих ватників усередині країни та власне мешканців запоребрика. Досі нікого не хвилює, що режисер фільму, випускник Київського інституту театрального мистецтва Володимир Бортко, заявив себе переконаним сталіністом. А стрічка, яка наблизила розвал Союзу, удостоєна Державної премії РСФСР. Причина — зміст. Вона справді антирадянська, антибільшовицька. Але чи антиросійська?

Це питання постає чи не вперше в контексті боротьби патріотів зі спадщиною Булгакова. Тих самих патріотів, які «Собаче серце» цитують, коли треба назвати когось «шариковим». І які згадують українофобські абзаци «Білої гвардії», коли треба затаврувати самого автора «Собачого серця». Далі не копатиму, бо самі бачите, як легко заплутатися самому, заплутати інших, а головне — збити з пантелику українських школярів. Яким точно не пояснюють контекст написання кожного пропонованого твору. Тож залишаючи «Собаче серце», варто було би звернути увагу на два важливі моменти.

Перший і головний — повість відповідала літературним та загалом культурним трендам свого часу. Мова про кінець ХІХ — першу чверть ХХ століття. Коли з подачі британського фантаста Герберта Веллса (до речі, друга більшовицької Росії) почали з’являтися твори про експерименти над людьми з метою покращити людську породу. Піонеркою жанру сто років тому була Мері Шеллі зі своїм «Франкенштейном». Звертався до теми Роберт Стівенсон. Але мейнстримом її зробили згаданий Веллс та Густав Майрінк зі знаменитим «Големом». У радянській Росії її розвивав Олександр Беляєв, найвідоміший приклад — «Людина-амфібія». Не цуралися й українські радянські автори, і найяскравіший зразок — «Господарство доктора Гальванеску» Юрія Смолича. Тож експеримент професора Преображенського над собакою Шариком вписується в цю лінійку: це суміш фантастики з політичною сатирою.

Подавати Булгакова школярам через «Собаче серце» саме як фантаста — погодьтеся, оригінальний підхід. Тим більше, що Смолича за всього бажання рекомендувати учням неможливо. Позитивна героїня його твору — комуністка. Але й булгаковський професор теж не петлюрівець!

В уста свого головного героя-наратора автор уклав правильні для розуміння руйнівної злочинної суті російського більшовизму речі. Українці, як і всі люди доброї волі, їх приймають. Але Булгаков, як і більшість його улюблених персонажів, — білогвардієць. У цьому подібний до російського журналіста Олександра Невзорова, одного з «хороших русских». Тож не всякий критик радянської влади одночасно є критиком Росії як такої.

Через те Гоголь у переліку «російських агентів» і «тригерів української нації» дивує й бентежить. Він, на відміну від Булгакова, з яким до всього жив у різних століттях, кривого слова про Україну не сказав. А чому українська шляхта після ліквідації Гетьманщини русифікувалася, як і їхні нащадки, — запитайте в істориків. Гоголю крізь століття закидають, що Шевченко не піддався, не скурвився, а видав «Кобзаря» українською. Проте критики забувають про різний порядок денний, продиктований середовищем шляхтича, в якому перебував Гоголь, і середовищем кріпацьким, у якому формувався Шевченко. Нарешті, Гоголь у своїх «українських» творах малював ідеальний, буколічний світ — і жахливий, брудний, корумпований російський світ у творах «російських».

Тож проблема Гоголя — небажання самих освітян на всіх рівнях відмовитися від російськомовних оригіналів. Коли ж ідеться про «Тараса Бульбу», є чудовий переклад, у якому свідомо опущені написані під тиском обставин фінальні панегірики російському цареві. Або ж, будь ласка, є перша редакція взагалі без цього.

Пропозицію залишити українським старшокласникам «12 стільців» Ільфа й Петрова соціальні мережі взяли на кпини. Тобто якщо Булгаков незалежно від контексту викликає люту ненависть, а з Гоголем не розберуться ще так років зі сто, авантюрний роман про шахрая Остапа Бендера, мисливця за скарбами, провокує лише одне коротке питання: «От нащо?»

Готовий битися об заклад: переважна більшість тих, хто читав «12 стільців», прочитали його саме в шкільні роки добровільно, ще й вважали за щастя. Адже книжка належала до дефіцитних, просто так у бібліотеці не візьмеш і в книгарні не купиш. Нею давали хабарі. І вона цитується не три десятки років, як «Собаче серце», а більш як пів століття. Уточнення: цитується тими, чиє свідоме життя припало на радянський період. А стимулювали цитування екранізації.

Тут ідеться про обмежену пропозицію більш-менш якісного чтива для широких мас та наближений до ідеального зразок суміші авантюрного, шахрайського та гумористичного творів. «12 стільців» — пригодницька комедія. Якій, повторюся, в СРСР розумної західної альтернативи просто не було. До всього дія відбувається в другій половині 1920-х, у часи НЕПу, і зіткана з тогочасних реалій, не зрозумілих школярам нинішнім. НЕП їм краще вивчати на уроках історії.

Ілюструвати епоху в українському контексті теоретично можна було тогочасними гуморесками Остапа Вишні, які друкувались мільйонними тиражами. Але тут є нюанс: Вишня в силу обставин писав селянам про село. Тож цей контекст нинішнім міським мешканцям може видатися нудним. Проте пригоди Остапа Бендера так само не розважать. Ані він сам, ані його автори нічого проти України не мали, принаймні, це ніде не зафіксовано. Натомість жили в не зовсім нормальний із точки зору європейської, загалом західної цивілізації час і вдавали, що компартії на чолі з товаришем Сталіним не існує.

Лишається кілька слів сказати про такого дивного автора в переліку, як Володимир Короленко. Признатися, про нього б забули, якби не нагадували. Адже попри екранізації, втілені в радянський час, його твори насправді аж такими популярними не були й не стали. Вікіпедія свідчить, що Короленко свідомо обрав шлях російського автора. Писав російською, бачив себе частиною тієї культури, царат критикував, більшовиків не підтримував, але й в українофільстві помічений не був. Загалом його власне літературна творчість на фоні активної громадської активності помітна менше. Книжки писав, та літературу не збагатив у жодному із сегментів.

Отже, якщо винести за дужки Миколу Васильовича Гоголя, якого слід українізувати й поставити в сегмент саме з української літератури, все інше цілком можна прибрати зі шкільної програми. Саме зі шкільної. Залишити теоретично можна за умови детального пояснення контексту та нюансів. Цього в школах ніхто не робитиме, бо й дотепер не надто заморочувався. А в західній літературі для сучасних старшокласників справді є значно вартісніші зразки, контекст яких пояснювати не треба.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Правила поведінки в метро під час повітряних тривог: рекомендації від КМДА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T15:18:47Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 16.00 18.10.2024
Украина Криминальная
2024-11-18T15:16:53Z
Негода на підході: снігопади та штормовий вітер накриють Україну в найближчі дні
24tv
2024-11-18T15:15:05Z
Де цього тижня у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2024-11-18T15:12:15Z
Росіяни арештували у Криму майно родичів українського військового - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-18T15:10:48Z
ЗСУ розгромили бронетанковий штурм РФ: під Кураховим відбулася важлива битва
GlavRed
2024-11-18T15:09:37Z
8 нацгвардійців 67 діб без перерви вели оборону в оточенні – як вдалося вижити
TSN
2024-11-18T15:09:05Z
Трамвай №8 тимчасово курсуватиме за зміненим маршрутом
Мій Харків
2024-11-18T15:07:25Z
У Києві викрили п'ятьох перекупників залізничних квитків
Комсомольская правда
2024-11-18T15:05:26Z
Позитив розкрив ім'я майбутньої дитини, та кого бачить хрещеною мамою малюка
GlavRed
2024-11-18T15:19:53Z
Ірина Горова розкрила, як із Потапом поділила фінансові питання у вихованні сина: "Немає аліментів"
TSN
2024-11-18T15:09:16Z
Позитив уперше розсекретив, як освідчувався дружині Сахневич, від якої чекає первістка
TSN
2024-11-18T15:09:02Z
Історія кохання Кетрін Зета-Джонс та Майкла Дугласа
360ua.news
2024-11-18T15:00:47Z
Женя Галич шокував історією про випадок, коли ледь не помер: "Бачив, як з мене душа вже вилітає"
24tv
2024-11-18T14:51:33Z
3 легендарні детективи з високим рейтингом, які можна подивитись на Netflix
24tv
2024-11-18T14:51:17Z
Помер автор культової пісні Едіт Піаф Шарль Дюмон: подробиці
Фокус
2024-11-18T14:46:37Z
Хливнюк відмовився від премії Магнітського
УкраинФорм
2024-11-18T14:45:22Z
Телеканал ICTV2 розпочав зйомки поліцейського ситкома «Майор Сковорода»
Детектор М
2024-11-18T14:40:58Z
Уповноважений з корупції
Форпост
2024-11-18T15:20:41Z
Newsweek: Трамп підтримав план використання військових у рамках надзвичайного стану для масової депортації
Хвиля
2024-11-18T15:18:25Z
В Австрії офіційно почали переговори про коаліцію без ультраправих
Европейская правда
2024-11-18T15:17:59Z
НАТО посилює протиповітряну оборону для захисту союзників у Чорному морі - Рютте
УкраинФорм
2024-11-18T15:17:11Z
Німеччина не змінила позиції щодо ракет Taurus для України після дозволу США бити по Росії
24tv
2024-11-18T15:15:05Z
Джонсон закликав дати Україні кредит на $500 млрд і оголосити дату її вступу в НАТО
Европейская правда
2024-11-18T15:13:43Z
Війна може закінчитися швидше, але... Що нам треба знати про команду Трампа
ZN UA
2024-11-18T15:11:10Z
У Зеленського сказали, чи буде Україна на зустрічі G20
24tv
2024-11-18T15:00:40Z
Вистачить на 3 місяці: в ISW оцінили, чи врятує Росію можливе залучення 100 тисяч солдатів КНДР
24tv
2024-11-18T15:00:28Z
Кому потрібно робити генетичні тести перед вагітністю
24tv
2024-11-18T15:15:33Z
Стигле авокадо за 3 хвилини: кулінар поділився геніальним лайфхаком
GlavRed
2024-11-18T14:45:04Z
Половина серед хворих на грип та Covid-19 у столиці – діти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T14:42:15Z
Як покращити родючість ґрунту: розсипте цей порошок восени та високі врожаї забезпечені
TSN
2024-11-18T14:40:03Z
"Хочу бути мамою": все що треба знати про материнство – на новому YouTube-каналі
24tv
2024-11-18T14:05:37Z
Солодка пастка: які небезпеки приховує надмірне споживання цукру
24tv
2024-11-18T13:36:40Z
6 напоїв, що допоможуть вам миттєво заснути: спробуйте їх ввечері
24tv
2024-11-18T12:45:41Z
Хірурги ампутували чоловіку не ту ногу – фото
TSN
2024-11-18T12:39:40Z
Як зберігати волоські горіхи, щоб вони залишалися смачними та свіжими до 18 місяців
TSN
2024-11-18T12:39:17Z
Морські порти України збільшили обробку вантажів на 60%
AgroNews
2024-11-18T15:16:28Z
Данія перетворить 10% угідь на ліси та висадить 1 млрд дерев
Европейская правда
2024-11-18T15:11:51Z
Курс валют на 19 листопада: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2024-11-18T15:09:40Z
Євро після суттєвого спаду повертається до ціни
24tv
2024-11-18T15:06:58Z
Вступаючи до ЄС, Україна має дбати передусім про свої інтереси – Метінвест
TSN
2024-11-18T15:02:21Z
Про копійки можна забути: в НБУ визначились з новою назвою, комісія підтримала перейменування
Политека
2024-11-18T15:01:37Z
Громади залучили до бюджетів понад ₴5 мільярдів від малої приватизації
УкраинФорм
2024-11-18T15:01:06Z
Німеччина представить нову стратегію розвитку оборонної промисловості
Европейская правда
2024-11-18T14:52:17Z
Очільник ВАР взяв участь у дискусії Світового банку про підтримку аграріїв України
Agravery
2024-11-18T14:52:11Z
Генерал-лейтенант у відставці відповів, як далекобійні ATACMS змінять ситуацію на фронті
24tv
2024-11-18T15:15:25Z
"Приносила стільки радості": помер улюблений собака королеви Камілли
Фокус
2024-11-18T15:12:32Z
Трансформація "Резерв+": щоб стати на облік, не доведеться йти в ТЦК - Міноборони
GlavRed
2024-11-18T15:10:18Z
Міноборони анонсувало реформування системи мобілізації
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T15:09:45Z
В Україні знову вимикатимуть світло: де і скільки не буде електрики
TSN
2024-11-18T15:09:22Z
У ГУР розповіли, скільки ракет Х-101 Росія може виробляти щомісяця
24tv
2024-11-18T15:06:46Z
Гороскоп на 2025 рік для Козорогів – буде період значних досягнень
24tv
2024-11-18T15:06:05Z
У Львові до 165-річчя з дня народження встановили пам'ятну таблицю Костю Левицькому
УкраинФорм
2024-11-18T15:01:10Z
У Німеччині підтвердили намір передати Україні дрони, які називають "міні-Таурусами"
Европейская правда
2024-11-18T14:51:41Z
Як прибрати чорну плісняву на герметику: не залишиться й сліду
GlavRed
2024-11-18T14:54:13Z
Темний одяг більше ніколи не буде вицвітати: про ці лайфхаки знають не всі
24tv
2024-11-18T14:51:41Z
Шість знаків, які посилає наш ангел-охоронець, щоб захистити від лиха і попередити про небезпеку
TSN
2024-11-18T14:40:04Z
Як приготувати найніжніші та найсоковитіші відбивні: допоможе цей секретний інгредієнт
TSN
2024-11-18T14:39:51Z
Як садити виноград восени: правила та рекомендації
TSN
2024-11-18T14:39:16Z
Найстаріша сім'я в світі все життя їла одну страву: що це було
TSN
2024-11-18T14:39:00Z
Рецепт панкейків із карамеллю від Міши Кацуріна: чудова ідея для сніданку
Политека
2024-11-18T14:31:22Z
Що можна подарувати на 2025 рік: як обрати найкращий подарунок
GlavRed
2024-11-18T14:25:37Z
Неприємний запах з холодильника зникне назавжди: 4 дієві способи з миттєвим результатом
GlavRed
2024-11-18T14:25:32Z
"Люблю Росію та Москву": легендарний італійський футболіст зробив ганебну заяву
ZN UA
2024-11-18T15:05:26Z
"Вже немає сил": Харлан відреагувала на російський обстріл Одеси
24tv
2024-11-18T15:05:13Z
"Він один з моїх кумирів": об'єднаний чемпіон світу кинув виклик Усику
24tv
2024-11-18T14:54:30Z
Зірковий ексчемпіон UFC звернувся до Майка Тайсона після поразки від Джейка Пола
TSN
2024-11-18T14:51:48Z
Росія вбила у Сумах майстра спорту Сергія Сухарєва
Комсомольская правда
2024-11-18T14:51:17Z
Збірна України з тенісу здобула перемогу над Австрією та повернулася до еліти Кубка Біллі Джин Кінг
TSN
2024-11-18T14:40:45Z
Гравець АПЛ отримав тривалий бан через расистський жарт про свого одноклубника: що трапилося
TSN
2024-11-18T14:39:27Z
Футболіст "Тоттенгема" отримав дискваліфікацію за расистський жарт на адресу одноклубника
ZN UA
2024-11-18T14:26:48Z
Росія знищила спортивну школу з академічного веслування у Ладижині: моторошні фото
24tv
2024-11-18T14:15:49Z
Мешканець Київщини вимагав від підприємця $700 тис. за вирішення неіснуючих проблем із землею
Украина Криминальная
2024-11-18T15:22:30Z
Поліція Вінниччини розшукує неповнолітнього хлопця
Украина Криминальная
2024-11-18T15:06:20Z
На Харківщині затримали чоловіка за вбивство матері
Мій Харків
2024-11-18T15:05:59Z
У Чехії затримали закарпатського рекетира, який намагався втекти від українського правосуддя
Украина Криминальная
2024-11-18T14:57:50Z
У Києві впав будівельний кран, загинув чоловік
Комсомольская правда
2024-11-18T14:55:41Z
У Києві судитимуть чоловіка, який систематично знущався над своєю дружиною
Украина Криминальная
2024-11-18T14:51:53Z
У Харкові затримали безхатька, який вдарив чоловіка в шию ножем
Мій Харків
2024-11-18T14:49:25Z
У Гондурасі внаслідок шторму «Сара» постраждали понад 100 тисяч людей
УкраинФорм
2024-11-18T14:45:48Z
7 років за ґратами проведе чоловік, який намагався пограбувати працівницю рієлторської компанії
Украина Криминальная
2024-11-18T14:45:36Z
Half-Life 2 досягла історичного рекорду під час святкування свого 20-річчя
InternetUA
2024-11-18T15:17:56Z
Нові, надзвичайно потужні лапи культиваторів Opus
AgroNews
2024-11-18T15:07:01Z
Розробники STALKER 2 повідомили час виходу гри в Україні та світі
24tv
2024-11-18T15:06:36Z
Соцмережа Bluesky, у яку масово тікають користувачі X, обіцяє не повторювати помилку Ілона Маска
24tv
2024-11-18T15:06:18Z
OLX запроваджує «більш прозору й об’єктивну» систему оцінювання продавців
ITC
2024-11-18T15:05:51Z
Для взаємодії оборонних компаній з державою створять цифрову платформу - Черногоренко
УкраинФорм
2024-11-18T15:04:10Z
США перевіряють штучний інтелект на витік ядерних секретів
InternetUA
2024-11-18T15:02:28Z
Шукатимуть на 1200 км: між Фінляндією та Німеччиною обірвалось підводне оптоволокно
Фокус
2024-11-18T15:00:49Z
Новий старт-годинник Garmin Instinct 3 підтримуватиме сонячну зарядку
ITC
2024-11-18T14:55:26Z
BMW презентувала довгобазний седан серії M
AutoCentre
2024-11-18T15:10:01Z
Caterpillar представляє потужні колісні навантажувачі з напівавтономним керуванням
AutoCentre
2024-11-18T14:11:40Z
У Київ привезли найшвидший універсал у світі
Топ Жир
2024-11-18T13:57:02Z
Електробуси Mercedes-Benz отримають запас ходу до 700 км
AutoCentre
2024-11-18T13:13:58Z
У Китаї презентували преміальний електрокросовер для Європи із запасом ходу 730 км
Фокус
2024-11-18T13:12:26Z
Зимові шини Michelin: у чому перевага Alpin 7 перед Alpin 6
AutoCentre
2024-11-18T12:43:03Z
Вже зовсім скоро знадобиться: блогер розповів, як швидко очистити лід з лобового скла автомобіля
TSN
2024-11-18T12:39:14Z
Срібна куля: представлено найшвидший 1000-сильний Mercedes S-Class
Фокус
2024-11-18T12:13:29Z
Стали відомі фіналісти конкурсу “Автомобіль року” у Європі
AutoCentre
2024-11-18T12:08:01Z