MY.UAНовости
Військовий експерт Олег Жданов: «Російські пропагандисти готують суспільство до того, що війна закінчиться не так, як хоче Кремль»
Військовий експерт Олег Жданов: «Російські пропагандисти готують суспільство до того, що війна закінчиться не так, як хоче Кремль»

Військовий експерт Олег Жданов: «Російські пропагандисти готують суспільство до того, що війна закінчиться не так, як хоче Кремль»

Чому Росія намагається переконати своїх громадян, що воює в Україні проти НАТО, а світ — що Україна продає зброю на чорному ринку.

У межах програми «Анатомия фейка», яка виходить на міжнародному російськомовному телеканалі «Новый мир», а також подкасту «Русскій фейк, іди на***» Вадим Міський говорить із медіаекспертами про суть дезінформації і способи боротьби проти неї. MediaSapiens публікуватиме текстові версії цих розмов. Героями публікацій уже були керівник фактчекерської організації StopFake та Могилянської школи журналістики Євген Федченко; наша колега, керівниця новоствореного Центру досліджень «Детектора медіа» Ксенія Ілюк; засновниця ініціативи «Як не стати овочем» Оксана Мороз; психотерапевтка Марія Фабрічева; шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова; членкиня Комісії з журналістської етики Тетяна Лебедєва; економічний оглядач телеканалу «Еспресо» і керівник Центру журналістики Київської школи економіки Андрй Яніцький; член правління Суспільного мовлення Дмитро Хоркін. Сьогодні говоримо з військовим експертом, полковником запасу ЗСУ та відеоблогером Олегом Ждановим.

— Олеже, здавалося б, росіянам треба тихенько радіти, що Україна нібито «продає зброю» кудись наліво, а не використовує проти них. Але вони не радіють, а обурено волають про це на весь світ, намагаються роздмухати скандал на Заході. Причина зрозуміла, якщо подивитись на політичний календар: незабаром вибори в низці європейських країн, а головне — майбутні вибори президента Америки. Тож аудиторія цих фейків — не просто масовий глядач, читач або слухач, а радше виборець. Як ви вважаєте, у Кремля це вийде? Чи може це зіграти на руку політикам, які виступають проти допомоги Україні, за послаблення підтримки? І як Києву слід реагувати на такі інформаційні вкиди?

— Росія справді хоче вплинути на хід постачання зброї в Україну. Для неї це найболючіше питання. Ми постійно чуємо заяви від Лаврова і Путіна: припиніть накачувати Україну зброєю, це призведе лише до більшої кількості жертв. Але наші західні партнери прекрасно розуміють картину того, що відбувається в Україні: що це за війна, хто її розв’язав, як вийти з цього становища. Вони розуміють, що без західної зброї цей конфлікт не закінчиться, а навпаки — може перекинутись на сусідні країни Європи, про що вже не раз заявляли, зокрема і з трибуни Євросоюзу. Тому росіяни вирішили піти шляхом дискредитації України. Мовляв, ми приховуємо частину зброї, отриманої від західних партнерів, і продаємо якимось третім країнам, тобто торгуємо на чорному ринку зброєю. Це і є головний меседж Росії, аби західні партнери припинили давати нам зброю.

Як захиститися Україні? Дуже просто: забезпечити прозорість і відкритість перед західними партнерами. Вони, як і постачальники, і правовласники цієї зброї, мають право на аудит від місця вручення зброї нашим представникам практично до поля битви. До речі, нагадаю: коли підписували договір про ленд-ліз, кілька конгресменів ініціювали правку, що для контролю цієї зброї призначається не один, а четверо аудиторів. Найпростіше й найнадійніше — дати змогу цим аудиторам приїхати в Україну й перевірити постачання зброї. До того ж, ми знаємо, що Сполучені Штати Америки — високотехнологічна країна, і на зброї можуть бути GPS-маяки. Неважко відстежити окремі зразки зброї із загальної партії, яка постачається в певний період. З боку України було б нерозумно ризикувати своєю долею, майбутнім своєї державності, аби заробити щось на чорному ринку, продаючи зброю.

— Але якщо припустити, що українське керівництво захотіло би продати на чорному ринку, наприклад, HIMARS. Це взагалі можливо з політичної і технічної точки зору?

— Продавати зброю на чорному ринку дуже важко, бо спецслужби цивілізованих держав не сплять і не їдять свій хліб дарма. Як правило, партії зброї відстежуються. Згадайте, як багато було у світі скандалів через чорний і навіть сірий ринок зброї. Просто так продати партію зброї й залишитись непоміченим зараз, на мій погляд, неможливо.

— Російські пропагандисти в перші тижні великої війни розповідали своїм глядачам, що українська армія практично знищена — нема авіації, розбита протиповітряна оборона… А тепер вони розповідають, що воюють із НАТО в Україні, та влаштовують істерику після кожного нового пакету допомоги нашій державі. На вашу думку, вони так готують суспільство до провальних результатів війни, чи що це таке?

— Так, ви праві, це може бути елементом моральної підготовки суспільства до того, що війна може скінчитись не так, як хотіло політичне керівництво Росії. Пояснити поразку від рук української армії російське керівництво не змогло б ніяк — це викликало би просто соціальний вибух у Росії. А ось сказати, що НАТО вступилося за Україну, і ми воювали самі проти НАТО, й тому довелося відступити, — можливо. Бо це ж усе-таки НАТО.

— Зараз є безліч фейків про нібито неспроможність українців користуватись західною зброєю. Мовляв, наші військові просто кидають цю зброю на полі битви. Ви чули про такі випадки в реальному житті? І одразу питання: якщо зразки західної зброї потраплять до рук російських інженерів, вони зможуть їх скопіювати? Бо ми читали нещодавно, що там уже нібито Уралвагонзавод зібрався копіювати французькі гаубиці…

— Війна — це війна, й може бути, що зброя потрапить до рук ворога як трофей. Не обов’язково вона при цьому буде в робочому стані. Зараз із важкого озброєння, яке нам передали, особливо з артилерії, жоден зразок не потрапив до рук Росії. До того ж, єдина країна, яка на сьогодні добре навчилась копіювати високотехнологічні прилади, — це Китай. Але Китай для цього розробив технологію пошарового зрізання мікросхем, аби прочитати алгоритм. Росія таких технологій точно не має, й навряд чи Китай на замовлення Росії робитиме таке копіювання.

Щоб відтворити французьку гаубицю на Уральському вагонному заводі, треба знати технологію. Мало знати марку сталі: як зварити сталь, аби вона мала ті властивості, які їй надали на заводі? Не маючи технології, ви можете створити точну копію, але вона не буде мати характеристик, закладених в оригіналі. Та й не забуваймо, що російська економіка зараз у стагнації через санкції, а заводи військово-промислового комплексу зупиняються. Імпортозаміщення, якого Путін вимагав ці вісім років, не відбулося — можливо, воно є «на папері», в найкращих традиціях Росії, але не в житті. Тому сьогодні військово-промисловий комплекс Росії не може працювати без західних запчастин.

— Росія успадкувала в Радянського Союзу велетенські запаси боєприпасів, які морально й технічно застарівають. На скільки їм вистачить набоїв і снарядів, аби воювати з Україною в такому темпі? І коли Росія говорить, що на Україні може не зупинитися, то чим вона збирається воювати далі — це такий натяк на використання зброї масового ураження?

— Думаю, це радше політичні заяви, хоча не скидаю з рахунків і військову загрозу. Навряд чи Росія наважиться на застосування зброї масового ураження. Приховано підготувати зброю масового ураження до застосування зараз неможливо: розвідки працюють, відстежують ситуацію. До того ж, Захід не схоче перетворювати Європу на ядерне звалище, тому застосування ядерної зброї не допустять. Борис Джонсон свого часу сказав, що Британія залишає за собою право завдати превентивного удару, якщо Росія намагатиметься застосувати зброю масового ураження, причому без консультацій у межах НАТО. Те саме говорили і США. Що ж до звичайної зброї, то якість її в росіян знижується. Ми вже не бачимо танків Т-90, які перекидають в Україну з території Росії; все, вони скінчились. Вони ще є на полі битви, ми ще не всі спалили, але з Росії їх уже не везуть. Сучасних бронетранспортерів або артилерії теж немає — вони знімають зі зберігання те, що лишилося з часів Радянського Союзу.

Єдина їхня перевага — це масовість. Там справді лежать мільйони тонн боєприпасів — спадщина Радянського Союзу. Вони це все розконсервовують і везуть в Україну.

— На вашу думку, чи може світ у принципі усвідомити, що нинішня система світової безпеки виявилася такою ж слабкою й недоладною, як колись Ліга націй за часів підготовки Гітлера до Другої світової та під час війни?

— На жаль, історія повторюється. На жаль, світ не хоче усвідомлювати. До нього дуже повільно приходить розуміння загрози. Думаю, що найкоротшим і найефективнішим шляхом до усвідомлення цієї загрози та її ліквідації є наша перемога на полі битви. А вона можлива лише завдяки постачанню зброї від наших західних партнерів. Інакше російський фашизм поширюватиметься далі на європейському континенті. Поки до європейських політиків дійде, російський фашизм може поширитися на Східну Європу.

Бувають хвороби, коли найефективніший метод лікування — хірургічне втручання. Україна сьогодні взяла на себе цю історичну роль: зробити хірургічну операцію, яка локалізує мілітаристську машину Росії. Але можемо зробити це лише за достатньої підтримки Заходу.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Windows 11 досі не зміг завоювати довіру користувачів
InternetUA
2025-02-07T07:54:15Z
Наразі стало можливо використовувати веб-пошук ChatGPT без входу в систему
InternetUA
2025-02-07T07:31:05Z
Збереже 97% ємності після 100 циклів: вчені створили поліпшену літій-іонну батарею
InternetUA
2025-02-07T07:25:29Z
OpenAI запускає резидентство даних у Європі
InternetUA
2025-02-07T07:16:25Z
Mistral випускає свого AI-помічника для iOS та Android
InternetUA
2025-02-07T07:01:14Z
Канал в Аргентині забарвився в криваво-червоний: яскравий колір води стривожив учених
Фокус
2025-02-07T06:57:37Z
Найбільший апарат NASA на шляху до Юпітера вперше зробив знімок зірок
Фокус
2025-02-07T06:51:26Z
Хто був на вулиці: треба розгадати загадку всього за 5 секунд
GlavRed
2025-02-07T06:27:53Z
Як не зіпсувати екран смартфона під час чищення
InternetUA
2025-02-07T06:22:10Z
В Британії надійшли в продаж перші м’ясні ласощі для собак, що вирощені в лабораторії
InternetUA
2025-02-07T07:46:54Z
Туристи в Іспанії годинами стоять у черзі, щоб потрапити до готелю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:45:54Z
3 види квітів, які слід посадити зараз
24tv
2025-02-07T07:30:39Z
На сніданок або перекус: ця закуска з лаваша сподобається близьким
Telegraf
2025-02-07T07:12:44Z
Віддають перевагу стресу – про які знаки зодіаку йдеться
24tv
2025-02-07T07:03:12Z
Збережіть на Валентина: як потішити коханих круасаном з лососем
24tv
2025-02-07T06:36:54Z
Французький сніданок: переможниця "Мастер Шеф" поділилася рецептом ніжного омлету
Политека
2025-02-07T06:00:17Z
Даруємо емоції на День святого Валентина: від власної пісні до побачення в аеротрубі
Комсомольская правда
2025-02-07T05:01:26Z
Гороскоп на завтра 8 лютого: Овнам - успіх, Ракам - неймовірний прибуток
GlavRed
2025-02-07T04:27:46Z
Поліцейські викрили 18-річного одесита, який пограбував малознайомого чоловіка
Украина Криминальная
2025-02-07T07:54:23Z
Інформація про «вбивство» чоловіка співробітниками ТЦК та поліції на Харківщині не відповідає дійсності — поліція
Мій Харків
2025-02-07T07:52:18Z
На Київщині уламки ворожих БПЛА пошкодили господарське та гаражне приміщення
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:51:40Z
На грецькому острові Санторіні за два тижні зафіксували понад 6000 підземних поштовхів
Европейская правда
2025-02-07T07:51:36Z
На Алясці зник літак з пасажирами
24tv
2025-02-07T07:42:02Z
У французькому Бордо знайшли дев'ять саркофагів віком понад 1000 років
Европейская правда
2025-02-07T07:40:19Z
Вибух біля ТЦК в Кам’янці-Подільському: мер розповів про стан поранених
УкраинФорм
2025-02-07T07:36:15Z
Мешканці Київщини організували незаконний збут вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухівки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:33:29Z
Росія вдарила по Україні понад сотнею дронів. На Київщині виникла пожежа – фото
Лига
2025-02-07T07:30:04Z
Флік – після перемоги над Валенсією: Це той стиль гри, що ми хочемо бачити
Football.ua
2025-02-07T07:52:09Z
Стали відомі суперники та календар матчів молодіжної збірної України у відборі Євро-2027
Football.ua
2025-02-07T07:39:28Z
Овчаренко завершив виступ у чвертьфіналі турніру ATP в Ченнаї
УкраинФорм
2025-02-07T07:33:16Z
Фіорентина — Інтер 3:0 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-07T07:21:51Z
Індзагі: Інтер заслужив поразку, і потрібно привітати Фіорентину
Football.ua
2025-02-07T07:13:00Z
Ліверпуль зацікавлений у трансферах де Йонга та Штіллера
Football.ua
2025-02-07T07:07:41Z
«Бачу в ньому сучасну версію дідуся». Внук Мохаммеда Алі висловився про Усика
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:03:20Z
Ліверпуль – Тоттенгем 4:0 Відео голів та огляд матчу Кубка англійської ліги
Football.ua
2025-02-07T06:57:45Z
Тепер в Україні без Джихада: Кривбас продав свого лідера в чемпіонат Лівії
24tv
2025-02-07T06:48:43Z
На Хмельниччині внаслідок атаки ворожих безпілотників пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-02-07T07:45:26Z
Жительку так званої ЛНР показово позбавили російського громадянства
УкраинФорм
2025-02-07T07:42:43Z
Українські бійці атакували 14 районів зосередження окупантів
TSN
2025-02-07T07:36:07Z
Росіяни вночі вдарили по Куп'янську з РСЗВ «Ураган», пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-02-07T07:30:40Z
У Криму окупанти масово будують укріплення вздовж доріг та обладнують вогневі точки
УкраинФорм
2025-02-07T07:21:43Z
Обдерті стіни і підлога без покриття: під Києвом здають треш-квартиру, фото
Политека
2025-02-07T07:04:34Z
Втрати ворога станом на 6 лютого 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:03:53Z
Від +16 до снігового колапсу: окупований Крим сильно засніжило
Telegraf
2025-02-07T07:00:34Z
Поліг, виконуючи бойове завдання на Донеччині. Згадаймо Андрія Ішкова
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:00:18Z
Відмовились підтримати збір на дрони: переможці Євробачення Kalush Orchestra потрапили в скандал
24tv
2025-02-07T07:36:06Z
Кейт Гадсон сховала гардеробну кімнату у магічний спосіб: дизайнери не стримують захвату
24tv
2025-02-07T07:30:04Z
"Бачимося щодня": Олександру Терену приписують новий роман
GlavRed
2025-02-07T07:27:23Z
Не вперше фіналіст Нацвідбору: чим відомий KHAYAT, який написав пісню після обстрілу Охматдиту
24tv
2025-02-07T06:09:35Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Маша Кондратенко: балерина, яка має дуети з Білик та Klavdia Petrivna
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:03:49Z
5 виступів України на Євробаченні, про які говорили всі: якими вони були
24tv
2025-02-07T05:06:17Z
Мої картини допомагають Збройним силам України, вони за 3 роки принесли 11 млн грн, - Ірина Третьяк
Знай
2025-02-07T03:21:58Z
Актори "Маски шоу": як зараз виглядають і чим займаються зірки легендарної передачі
Политека
2025-02-07T02:01:12Z
Джамала назвала свої улюблені фільми
CutInsight
2025-02-07T01:00:24Z
Військова служба після 60 років: кого може стосуватись та за яких умов
24tv
2025-02-07T07:54:44Z
У Києві типографія відмовилася надрукувати прапор для ЛГБТ-військових
Детектор М
2025-02-07T07:54:00Z
"Слонова нога" на Чорнобильській АЕС: навіщо її розстріляли з автомата Калашникова
Фокус
2025-02-07T07:51:18Z
Скільки дронів збила ППО
24tv
2025-02-07T07:49:37Z
Тікайте, якщо побачите цей ред флег: список крінжових питань під час співбесіди
24tv
2025-02-07T07:39:49Z
Данські розробники інтегрували інноваційну систему захисту Barracuda MCS у бойові панцерники CV90
InternetUA
2025-02-07T07:39:32Z
Виплати при народженні дитини скасували: частина сімей залишиться без допомоги
Знай
2025-02-07T07:36:14Z
Російські БпЛА атакували 13 областей України: як відпрацювала ППО
TSN
2025-02-07T07:33:19Z
В Україні знову зростає кількість укладених шлюбних договорів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:33:11Z
Як приготувати тонкі дієтичні млинці без борошна: зберігайте простий рецепт
Gazeta UA
2025-02-07T07:51:34Z
Понад 70% вартості ліків в Україні формують виробники, – дослідження Proxima Research
TSN
2025-02-07T07:51:17Z
Як харчуватись при гастриті, щоб уникнути загострень
24tv
2025-02-07T06:03:03Z
Здоровий сніданок, в який ви закохаєтеся: тости з авокадо та яйцем пашот
24tv
2025-02-07T04:12:15Z
Що таке зимове безсоння і як з ним боротись
Gazeta UA
2025-02-06T22:39:55Z
Одна з категорій громадян може втратити бронювання: кого це стосується
GlavRed
2025-02-06T21:27:26Z
У МОЗ планують “розбронювати” медиків
1News
2025-02-06T20:37:57Z
"Відмовитись від абортів навіть у приватних клініках": у рф готують росіянок до вічних пологів
FaceNews
2025-02-06T20:27:55Z
Аналіз калу на приховану кров: кому призначають та як зрозуміти результати
24tv
2025-02-06T20:27:37Z
Світло за ціною золота? Як платити менше за електроенергію вже зараз
Telegraf
2025-02-07T07:51:37Z
Пільга чи субсидія: що вигідніше для багатодітної родини
Telegraf
2025-02-07T07:36:50Z
Коли в Україні знову подорожчають яйця: названо період
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:36:05Z
Український експорт зменшився удвічі: агропродукція лідирує за виторгом
AgroPortal
2025-02-07T07:30:53Z
Ціни на продукти в Україні: що подорожчало найбільше
AgroNews
2025-02-07T07:07:42Z
ДАР зупинив прийом заявок від українських аграріїв на дотацію для утримання поголів'я кіз та овець
Agravery
2025-02-07T07:07:37Z
Зниження цін: в Україні подешевшав один з овочів борщового набору
ZN UA
2025-02-07T07:04:24Z
Український ринок азотних добрив зросте до 3,5 млн т
AgroPortal
2025-02-07T07:00:03Z
Курс валют на 7 лютого: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-02-07T06:40:52Z
У Києві помітили дуже рідкісний британський кросовер-кабріолет
Фокус
2025-02-07T07:36:10Z
Оприлюднили рейтинг найпопулярніших в Україні вживаних авто із США
Gazeta UA
2025-02-07T07:30:30Z
Українці втрачають інтерес до автомобілів із США: статистика січня
AutoCentre
2025-02-07T07:03:45Z
В Україні зʼявиться роумінг зарядних станцій для електромобілів: як це працюватиме
AutoGeek
2025-02-07T06:57:23Z
Через дії Маска продажі Tesla обвалюються по всій Європі: які країни бойкотують компанію
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:39:56Z
Українцям пропонують схему з безплатним розмитненням авто для військових. Чому це так не працює
Telegraf
2025-02-07T06:00:30Z
KIA готує до виробництва свій найдешевший електрокар: подробиці
ЗаРулем
2025-02-07T05:09:51Z
Більшість водіїв не здогадується: що означає напис ODO на панелі авто
GlavRed
2025-02-07T04:27:14Z
Volkswagen показав унікальні повнопривідні Transporter
AutoCentre
2025-02-06T20:06:37Z
Трамп заявив, що Ізраїль передасть США Газу після закінчення бойових дій та переселення
Лига
2025-02-07T07:54:34Z
Як змусити Росію до миру: Кіт Келлог назвав важелі тиску
24tv
2025-02-07T07:54:06Z
Прем’єр Грузії все ще вважає членство в ЄС до 2030 року досяжним
Европейская правда
2025-02-07T07:52:27Z
Рівень "болючості" санкцій США проти Росії - три бали з десяти
Комсомольская правда
2025-02-07T07:52:23Z
Келлог про конфлікт з Росією: "Це боротьба на виснаження, і Росія звикла до цього"
24tv
2025-02-07T07:51:16Z
Найбільш активно росіяни наступали у грудні 2024 року - Гаврилюк
УкраинФорм
2025-02-07T07:51:05Z
"Половина світу намагається допомогти": радник Трампа розповів про завершення війни в Україні
Политека
2025-02-07T07:42:30Z
"Це найгірший сценарій": у Трампа ухвалили жорстке рішення щодо агентства USAID, що допомагало Україні
Telegraf
2025-02-07T07:36:59Z
Як рашисти вербують потенційних диверсантів в Україні: журналісти прикинулись колаборантами й поговорили з “вербувальниками” ФСБ
Украина Криминальная
2025-02-07T07:36:27Z