MY.UAНовости
Василь Павлов: «В СРСР свято Перемоги було людянішим, ніж у сучасній Росії»
Василь Павлов: «В СРСР свято Перемоги було людянішим, ніж у сучасній Росії»

Василь Павлов: «В СРСР свято Перемоги було людянішим, ніж у сучасній Росії»

Які радянські міфи про перемогу над нацизмом успадкувала Росія та як вона модифікувала їх, створивши сатанинський культ «побєдобєсія».

У межах програми «Анатомия фейка», яка виходить на міжнародному російськомовному телеканалі «Новый мир», а також подкасту «Русскій фейк, іди на***» Вадим Міський говорить із медіаекспертами про суть дезінформації і способи боротьби проти неї. MediaSapiens публікуватиме текстові версії цих розмов. Героями публікацій уже були керівник фактчекерської організації StopFake та Могилянської школи журналістики Євген Федченко; наша колега, керівниця новоствореного Центру досліджень «Детектора медіа» Ксенія Ілюк; засновниця ініціативи «Як не стати овочем» Оксана Мороз; психотерапевтка Марія Фабрічева; шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова; членкиня Комісії з журналістської етики Тетяна Лебедєва; економічний оглядач телеканалу «Еспресо» і керівник Центру журналістики Київської школи економіки Андрй Яніцький; член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Дмитро Хоркін. Сьогодні говоримо про культ Перемоги в Росії з воєнним істориком Василем Павловим.

— Василю, якщо зануритись в історію, то коли і як зародилася традиція святкування Дня Перемоги в Радянському Союзі? Як трансформувалась ця традиція?

— Історію цього свята слід поділити на кілька періодів. Уперше День Перемоги відсвяткували у Радянському Союзі у травні 1945 року. За рік було перше помпезне святкування, а ось 1947 року 9 травня із вихідного стало робочим днем. І залишалося робочим до 1965 року. Натомість вихідним зробили 1 січня — Новий рік.

У цей час із нагоди річниці Перемоги виходили газетні замітки, відбувалися мітинги, але помпезних святкувань не було. Кардинально ситуація змінилася 1965 року, коли генеральним секретарем Центрального комітету Комуністичної партії Радянського Союзу став Леонід Брежнєв. Свято повністю змінили ідеологічно — 9 травня стало вихідним днем, другим за значущістю святом Радянського Союзу після дня Великої жовтневої соціалістичної революції 7 листопада. Саме в період 1965–1985 років формується традиція бучного святкування Дня Перемоги, дата наповнюється ідеологічними сенсами, починаються паради на Красній площі. Ювілейні паради 1965, 1975 і 1985 років були дуже масштабними.

Після 1985 року, коли в Радянському Союзі почалась перебудова, а разом із нею ревізія історичної політики й історичної пам’яті, формат святкування знов почав змінюватись. До п’ятдесятиріччя Перемоги Союз не дожив, і святкування успадкувала Росія. Там сформувалася зовсім нова тенденція відзначення річниці Перемоги, яка протягом 1995–2005 років, до шістдесятиріччя, оформилась у культ «побєдобєсія». З’явився новий символ — георгіївська стрічка, гасла «можем повторить», «спасибо деду за победу» й інші речі, які ми бачимо зараз.

— Отже культ Перемоги почав формуватися не за Сталіна, це пізніший продукт?

— Дедалі більше істориків вважають, що Сталін був украй невдоволений підсумком Другої світової війни: він не отримав того, чого хотів. Тому за його часів культ Перемоги як такий не формувався. Натомість формувався культ його особи — генералісімуса, лідера держави, яка перемогла нацизм, або «фашизм», як тоді говорили в Радянському Союзі. Інші воєначальники — радянські генерали й маршали — були в його тіні.

Ситуація поступово почала змінюватися за Хрущова, з розвінчуванням культу особи. Одним із головних дієвців цього процесу спершу був маршал Жуков. Він почав формувати власний культ особи, підтягаючи під нього й інших персонажів. Почала формуватися канонічна плеяда радянських маршалів і генералів. Почала з’являтися величезна кількість радянських фільмів про війну «з людським обличчям», які приймали на Заході: «Летят журавли», «Дом, в котором я живу» та інші. Починаючи ж із 1965 року формується власне культ Перемоги. Тоді зняли помпезну епопею «Освобождение», збудували величезну кількість пам’ятників і музеїв. З’явився культ ветерана, але, скажімо так, дещо штучний. Адже радянські люди пам’ятали, хоч і не говорили вголос, про долю скалічених війною людей, яких за кілька ночей прибрали з вулиць Радянського Союзу 1946 року. Про жахіття війни людям старалися не нагадувати.

До 1965 року померло чимало безпосередніх учасників війни, які пам’ятали й сумнівні рішення, ухвалені на високому рівні, й жахіття окопної війни. Коли цих людей не стало, держава отримала карт-бланш на формування вигідного образу війни. З культом радянських полководців, із культом радянської розвідки — «Щит и меч», «17 мгновений весны»… До речі, цей культ переконав частину чекістів, що вони обрані, й саме вони перемогли нацизм.

Згодом до процесу долучилася система військово-патріотичного виховання у школах. Пам’ятаю, як із першого по восьмий клас я мусив приводити 9 травня до школи свого діда, який повинен був розповідати дітям про війну. Мене завжди дивувало, що з тридцяти учнів нашого класу лише троє-четверо могли привести ветеранів. А решта моїх однокласників не знали, де їхні діди, або присоромлено мовчали. Не в усіх були історії про героїв-дідів, які принесли Перемогу. А ті діди моїх однокласників — танкіст, артилерист і піхотинець — які таки розповідали, говорили дуже коротко, без пафосу. В якийсь момент їх припинили запрошувати. Замість них почали приходити «професійні ветерани» з постановочними історіями, яких ми зараз бачимо в Росії. Час минає, а професійних ветеранів не меншає. Фейковий культ ветерана — один із елементів фейкового культу Перемоги.

— Які ще міфи та штампи радянської пропаганди щодо Перемоги успадкувала Росія?

— Є кілька систем міфів. По-перше, радянська система міфу Перемоги, яка має три блоки: міф Перемоги часів Сталіна, часів Хрущова і часів Брежнєва. Вони різняться нюансами, здебільшого щодо того, хто переміг. У Радянському Союзі завжди основою міфу було твердження, що переміг радянський народ — росіяни, білоруси, українці, таджики, киргизи та інші. У сучасній Росії вже пролунала фраза Путіна, що Радянський Союз міг би перемогти й без України. Тобто зараз основа міфу — що Росія перемогла б і сама. Хоча «Росії» як такої тоді не існувало.

Наратив, що переміг насамперед російський народ, почав формуватися ще за Сталіна, коли на одному з бенкетів на честь Перемоги він виголосив тост «за великий російський народ». Тут варто нагадати, що територія всієї України й усієї Білорусі була окупована, й цими територіями війна прокотилася двічі — спершу на схід, а потім на захід. У деяких містах — наприклад, у Харкові — це траплялося чотири рази. Найбільші людські втрати у відсотковому вираженні були в Білорусі, далі — в Україні, й потім уже в Росії, лише близько 10 % території якої окупували.

Ще один міфологічний мотив — колабораціонізм. Мовляв, росіяни чинили спротив, а інші народи — українці, литовці, естонці, латиші — зрадили братерство радянських народів і перейшли на бік нацизму. Цей міф живий і зараз. Хоча підрозділи етнічних росіян, які воювали на боці Гітлера, були чисельнішими, ніж національні підрозділи інших радянських народів, разом узяті. А причини, з яких неслов’янські народи СРСР переходили на бік Гітлера, радянська пропаганда воліла замовчувати.

Другий глобальний міф — про перевагу радянського мистецтва війни й радянської військової техніки. Хоча його легко розвіяти, почитавши мемуари радянських офіцерів. Радянська зброя виявилася значно гіршою і за німецьку, і за зброю союзників. До речі, ще один міф — що СРСР міг перемогти й без ленд-лізу, без допомоги союзників. Хоча насправді 80 % керосину, на якому літала радянська авіація, були з Америки — не було б американського керосину, й радянські аси не могли би піднятись у повітря. Із першої п’ятірки радянських асів четверо літали на американському винищувачі «Аерокобра» — з цих літаків потім поробили пам’ятники в радянських містах. І радянський танк не міг би з’явитися, якби США не передали верстати. Я вже мовчу про «студебекери», які стали фактично символом Перемоги. Мобільність радянської армії в останні три роки війни якраз і була забезпечена «студебекерами». Символ радянської Перемоги — «катюша» — їздив на американському шасі «студебекера».

— Які головні відмінності між тим, як завершення «Великої вітчизняної війни» відзначали в СРСР і в Росії?

— Попри тоталітарність режиму, в СРСР свято Перемоги було людянішим, ніж у сучасній Росії. У путінській Росії це свято втратило будь-які людські риси й перетворився на сатанинський культ. Достатньо подивитися на храм збройних сил Росії, де сходи зроблені з броні радянських танків, а на стінах висять ікони із зображенням радянських полководців. Слово «побєдобєсіє» дуже яскраво відображає те, що відбувається.

Тим часом з описів війни в російських підручниках зникли події на території України. Війна в них починається від Брестської фортеці, потім Москва, потім Сталінград, Курська дуга, операція «Багратіон» і Берлін.

— А як завершення Другої світової відзначають на Заході?

— Коли в Росії святкують, у світі — згадують. 8 травня в Європі вважається Днем перемоги над нацизмом, бо саме цього дня була підписана капітуляція. В Росії в цей час уже настало 9 травня через різницю часових поясів, тому, щоб не святкувати разом із Заходом, обрали дати 9 травня. Хоча під документом стоїть інша дата — 8 травня. Знаковою подією, річниця якої відзначається в багатьох державах, є «день Д» — висадка союзників у Європі, 6 червня 1944 року. У ці дати і Німеччина, й Італія, й інші держави, які брали участь у війні з обох сторін, згадують минуле, щоб не повторювати помилок. Святкувати нема чого, але є що пам’ятати.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Разведка США посчитала, сколько ракет есть у РФ и сколько она способна производить в год
UAToday
2025-05-16T05:09:49Z
Расписание согласовано: переговоры между Украиной и Россией пройдут в пятницу
UAToday
2025-05-16T05:09:39Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Евровидение: объявлены победители второго полуфинала
Корреспондент
2025-05-15T22:00:08Z
Илона Гвоздева после подачи заявления на развод неожиданно показалась с мужем
TSN
2025-05-15T14:34:39Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
16 мая: церковный праздник сегодня, с чем быть предельно осторожным в этот день
UAToday
2025-05-16T05:09:57Z
Норвегия передаст Украине все F-16 до конца 2025 года - Минобороны
UAToday
2025-05-16T05:09:33Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
В США впервые испытали лечение с помощью "генетических ножниц"
Корреспондент
2025-05-16T03:03:50Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Почему рукола горчит: как вырастить нежный урожай
TSN
2025-05-15T14:33:20Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Испании авто врезалось в толпу футбольных фанов
Корреспондент
2025-05-16T01:24:34Z
В Киеве женщина устроила погром на Аллее Героев
Корреспондент
2025-05-15T19:27:41Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 16 мая в Украине
UAToday
2025-05-16T05:09:18Z
В Крыму прогремели мощные взрывы в ряде районов
Корреспондент
2025-05-16T05:06:39Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
В России магазины Zara работают под другими вывесками - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T03:30:11Z
Десятки европейских сайтов подали иски против Google
Корреспондент
2025-05-15T18:27:43Z
Торговый дефицит Украины вырос до $8,5 млрд
Корреспондент
2025-05-15T17:09:05Z
Нацбанк снова снизил курсы доллара и евро
Корреспондент
2025-05-15T16:12:08Z
Запорожская АЭС уже неделю на грани блэкаута: в МАГАТЭ сделали заявление
Корреспондент
2025-05-15T14:35:24Z
В Украине резко изменились цены на сезонный овощ: что известно
TSN
2025-05-15T14:34:48Z
Реестр убытков начал принимать заявления о разрушенной нежилой недвижимости
Корреспондент
2025-05-15T14:03:52Z
Минфин оценил восстановление защитной арки ЧАЭС в €100 млн
UAToday
2025-05-15T14:03:35Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Две ложки этого средства во время стирки — вещи будут, будто новые: пятна сойдут, как и не было
TSN
2025-05-15T16:45:02Z
Гонконгский миллиардер Джозеф Лау выставил редкие вина на аукцион
Корреспондент
2025-05-15T15:54:22Z
Как выглядеть ухоженной женщиной: секреты красоты от Шэрон Стоун
TSN
2025-05-15T14:34:53Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
НБА, плей-офф: Денвер восстанавливает равновесие в серии против Оклахомы
Корреспондент
2025-05-16T05:03:23Z
Триумф в дерби: Барселона стала чемпионом Ла Лиги
Корреспондент
2025-05-16T04:39:00Z
Лига 1 готовит реформы, чтобы остановить доминирование ПСЖ
Корреспондент
2025-05-16T04:21:31Z
Зеленский рассказал о разговоре с президентом FIFA
Корреспондент
2025-05-16T00:57:29Z
Милан добавил в список кандидатов на пост тренера наставника Болоньи
Корреспондент
2025-05-15T21:03:05Z
Мюллер обсудил свои планы на будущее после ухода из Баварии
Корреспондент
2025-05-15T19:57:32Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
В Африке обнаружили вид геккона, который считался исчезнувшим более 30 лет
Корреспондент
2025-05-15T17:03:24Z
Сам выбирает цели: Турция представила обновленный Bayraktar TB2 с ИИ
Корреспондент
2025-05-15T15:54:18Z
Первыми погибнут растения, а Земля станет похожа на Марс: когда это произойдет
TSN
2025-05-15T14:34:03Z
Украина подписала первую международную конвенцию об ИИ и правах человека
Корреспондент
2025-05-15T10:45:18Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday
2025-05-14T14:09:32Z