MY.UAНовости
Василь Павлов: «В СРСР свято Перемоги було людянішим, ніж у сучасній Росії»
Василь Павлов: «В СРСР свято Перемоги було людянішим, ніж у сучасній Росії»

Василь Павлов: «В СРСР свято Перемоги було людянішим, ніж у сучасній Росії»

Які радянські міфи про перемогу над нацизмом успадкувала Росія та як вона модифікувала їх, створивши сатанинський культ «побєдобєсія».

У межах програми «Анатомия фейка», яка виходить на міжнародному російськомовному телеканалі «Новый мир», а також подкасту «Русскій фейк, іди на***» Вадим Міський говорить із медіаекспертами про суть дезінформації і способи боротьби проти неї. MediaSapiens публікуватиме текстові версії цих розмов. Героями публікацій уже були керівник фактчекерської організації StopFake та Могилянської школи журналістики Євген Федченко; наша колега, керівниця новоствореного Центру досліджень «Детектора медіа» Ксенія Ілюк; засновниця ініціативи «Як не стати овочем» Оксана Мороз; психотерапевтка Марія Фабрічева; шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова; членкиня Комісії з журналістської етики Тетяна Лебедєва; економічний оглядач телеканалу «Еспресо» і керівник Центру журналістики Київської школи економіки Андрй Яніцький; член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Дмитро Хоркін. Сьогодні говоримо про культ Перемоги в Росії з воєнним істориком Василем Павловим.

— Василю, якщо зануритись в історію, то коли і як зародилася традиція святкування Дня Перемоги в Радянському Союзі? Як трансформувалась ця традиція?

— Історію цього свята слід поділити на кілька періодів. Уперше День Перемоги відсвяткували у Радянському Союзі у травні 1945 року. За рік було перше помпезне святкування, а ось 1947 року 9 травня із вихідного стало робочим днем. І залишалося робочим до 1965 року. Натомість вихідним зробили 1 січня — Новий рік.

У цей час із нагоди річниці Перемоги виходили газетні замітки, відбувалися мітинги, але помпезних святкувань не було. Кардинально ситуація змінилася 1965 року, коли генеральним секретарем Центрального комітету Комуністичної партії Радянського Союзу став Леонід Брежнєв. Свято повністю змінили ідеологічно — 9 травня стало вихідним днем, другим за значущістю святом Радянського Союзу після дня Великої жовтневої соціалістичної революції 7 листопада. Саме в період 1965–1985 років формується традиція бучного святкування Дня Перемоги, дата наповнюється ідеологічними сенсами, починаються паради на Красній площі. Ювілейні паради 1965, 1975 і 1985 років були дуже масштабними.

Після 1985 року, коли в Радянському Союзі почалась перебудова, а разом із нею ревізія історичної політики й історичної пам’яті, формат святкування знов почав змінюватись. До п’ятдесятиріччя Перемоги Союз не дожив, і святкування успадкувала Росія. Там сформувалася зовсім нова тенденція відзначення річниці Перемоги, яка протягом 1995–2005 років, до шістдесятиріччя, оформилась у культ «побєдобєсія». З’явився новий символ — георгіївська стрічка, гасла «можем повторить», «спасибо деду за победу» й інші речі, які ми бачимо зараз.

— Отже культ Перемоги почав формуватися не за Сталіна, це пізніший продукт?

— Дедалі більше істориків вважають, що Сталін був украй невдоволений підсумком Другої світової війни: він не отримав того, чого хотів. Тому за його часів культ Перемоги як такий не формувався. Натомість формувався культ його особи — генералісімуса, лідера держави, яка перемогла нацизм, або «фашизм», як тоді говорили в Радянському Союзі. Інші воєначальники — радянські генерали й маршали — були в його тіні.

Ситуація поступово почала змінюватися за Хрущова, з розвінчуванням культу особи. Одним із головних дієвців цього процесу спершу був маршал Жуков. Він почав формувати власний культ особи, підтягаючи під нього й інших персонажів. Почала формуватися канонічна плеяда радянських маршалів і генералів. Почала з’являтися величезна кількість радянських фільмів про війну «з людським обличчям», які приймали на Заході: «Летят журавли», «Дом, в котором я живу» та інші. Починаючи ж із 1965 року формується власне культ Перемоги. Тоді зняли помпезну епопею «Освобождение», збудували величезну кількість пам’ятників і музеїв. З’явився культ ветерана, але, скажімо так, дещо штучний. Адже радянські люди пам’ятали, хоч і не говорили вголос, про долю скалічених війною людей, яких за кілька ночей прибрали з вулиць Радянського Союзу 1946 року. Про жахіття війни людям старалися не нагадувати.

До 1965 року померло чимало безпосередніх учасників війни, які пам’ятали й сумнівні рішення, ухвалені на високому рівні, й жахіття окопної війни. Коли цих людей не стало, держава отримала карт-бланш на формування вигідного образу війни. З культом радянських полководців, із культом радянської розвідки — «Щит и меч», «17 мгновений весны»… До речі, цей культ переконав частину чекістів, що вони обрані, й саме вони перемогли нацизм.

Згодом до процесу долучилася система військово-патріотичного виховання у школах. Пам’ятаю, як із першого по восьмий клас я мусив приводити 9 травня до школи свого діда, який повинен був розповідати дітям про війну. Мене завжди дивувало, що з тридцяти учнів нашого класу лише троє-четверо могли привести ветеранів. А решта моїх однокласників не знали, де їхні діди, або присоромлено мовчали. Не в усіх були історії про героїв-дідів, які принесли Перемогу. А ті діди моїх однокласників — танкіст, артилерист і піхотинець — які таки розповідали, говорили дуже коротко, без пафосу. В якийсь момент їх припинили запрошувати. Замість них почали приходити «професійні ветерани» з постановочними історіями, яких ми зараз бачимо в Росії. Час минає, а професійних ветеранів не меншає. Фейковий культ ветерана — один із елементів фейкового культу Перемоги.

— Які ще міфи та штампи радянської пропаганди щодо Перемоги успадкувала Росія?

— Є кілька систем міфів. По-перше, радянська система міфу Перемоги, яка має три блоки: міф Перемоги часів Сталіна, часів Хрущова і часів Брежнєва. Вони різняться нюансами, здебільшого щодо того, хто переміг. У Радянському Союзі завжди основою міфу було твердження, що переміг радянський народ — росіяни, білоруси, українці, таджики, киргизи та інші. У сучасній Росії вже пролунала фраза Путіна, що Радянський Союз міг би перемогти й без України. Тобто зараз основа міфу — що Росія перемогла б і сама. Хоча «Росії» як такої тоді не існувало.

Наратив, що переміг насамперед російський народ, почав формуватися ще за Сталіна, коли на одному з бенкетів на честь Перемоги він виголосив тост «за великий російський народ». Тут варто нагадати, що територія всієї України й усієї Білорусі була окупована, й цими територіями війна прокотилася двічі — спершу на схід, а потім на захід. У деяких містах — наприклад, у Харкові — це траплялося чотири рази. Найбільші людські втрати у відсотковому вираженні були в Білорусі, далі — в Україні, й потім уже в Росії, лише близько 10 % території якої окупували.

Ще один міфологічний мотив — колабораціонізм. Мовляв, росіяни чинили спротив, а інші народи — українці, литовці, естонці, латиші — зрадили братерство радянських народів і перейшли на бік нацизму. Цей міф живий і зараз. Хоча підрозділи етнічних росіян, які воювали на боці Гітлера, були чисельнішими, ніж національні підрозділи інших радянських народів, разом узяті. А причини, з яких неслов’янські народи СРСР переходили на бік Гітлера, радянська пропаганда воліла замовчувати.

Другий глобальний міф — про перевагу радянського мистецтва війни й радянської військової техніки. Хоча його легко розвіяти, почитавши мемуари радянських офіцерів. Радянська зброя виявилася значно гіршою і за німецьку, і за зброю союзників. До речі, ще один міф — що СРСР міг перемогти й без ленд-лізу, без допомоги союзників. Хоча насправді 80 % керосину, на якому літала радянська авіація, були з Америки — не було б американського керосину, й радянські аси не могли би піднятись у повітря. Із першої п’ятірки радянських асів четверо літали на американському винищувачі «Аерокобра» — з цих літаків потім поробили пам’ятники в радянських містах. І радянський танк не міг би з’явитися, якби США не передали верстати. Я вже мовчу про «студебекери», які стали фактично символом Перемоги. Мобільність радянської армії в останні три роки війни якраз і була забезпечена «студебекерами». Символ радянської Перемоги — «катюша» — їздив на американському шасі «студебекера».

— Які головні відмінності між тим, як завершення «Великої вітчизняної війни» відзначали в СРСР і в Росії?

— Попри тоталітарність режиму, в СРСР свято Перемоги було людянішим, ніж у сучасній Росії. У путінській Росії це свято втратило будь-які людські риси й перетворився на сатанинський культ. Достатньо подивитися на храм збройних сил Росії, де сходи зроблені з броні радянських танків, а на стінах висять ікони із зображенням радянських полководців. Слово «побєдобєсіє» дуже яскраво відображає те, що відбувається.

Тим часом з описів війни в російських підручниках зникли події на території України. Війна в них починається від Брестської фортеці, потім Москва, потім Сталінград, Курська дуга, операція «Багратіон» і Берлін.

— А як завершення Другої світової відзначають на Заході?

— Коли в Росії святкують, у світі — згадують. 8 травня в Європі вважається Днем перемоги над нацизмом, бо саме цього дня була підписана капітуляція. В Росії в цей час уже настало 9 травня через різницю часових поясів, тому, щоб не святкувати разом із Заходом, обрали дати 9 травня. Хоча під документом стоїть інша дата — 8 травня. Знаковою подією, річниця якої відзначається в багатьох державах, є «день Д» — висадка союзників у Європі, 6 червня 1944 року. У ці дати і Німеччина, й Італія, й інші держави, які брали участь у війні з обох сторін, згадують минуле, щоб не повторювати помилок. Святкувати нема чого, але є що пам’ятати.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
МИД раскритиковал разговор Шольца с Путиным
Comments UA
2024-11-15T22:45:17Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
В ЕС обсуждают второй пакет санкций против Ирана за поддержку РФ в войне - СМИ
ZN UA
2024-11-16T09:58:43Z
На пороге бури: ведущие историки Запада о войне, демократии и роли своей науки
Хвиля
2024-11-16T09:51:59Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Шокирующие подробности контракта на проекте Холостяк: участница поделилась правдой
Знай
2024-11-16T07:51:59Z
Аффлек будет жестить: Фильм "Расплата 2" получил взрослый рейтинг R
GameMag
2024-11-16T07:01:50Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
69-летняя Вупи Голдберг пожаловалась, что не может уйти на пенсию: в чем причина
Фокус
2024-11-14T09:45:42Z
Врачи не давали сроков: легендарная украинская актриса оказалась в больнице
Comments UA
2024-11-14T20:15:39Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Медленно добавляющие килограммы привычки: главные ошибки вечернего отдыха
Знай
2024-11-16T09:51:11Z
10 дел, которые моментально повысят вашу энергетику
Marie Claire
2024-11-16T09:00:29Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
В Украине обновили правила парковки: скидки для местных, штрафы на ВСУ
Знай
2024-11-16T09:21:01Z
ПВО не смогла остановить баллистику, которой россияне ударили по Харьковщине, массированная атака дронов была отбита частично
ZN UA
2024-11-16T09:18:15Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Британская компания BAE Systems откроет новый завод по производству гаубиц для усиления поддержки Украины — The Telegraph
ZN UA
2024-11-16T09:12:44Z
Как экономить на пополнении Monobank: "Укрпочта" запускает удобную услугу без комиссии
Знай
2024-11-16T09:06:33Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Страна ЕС, которая активно поддерживает Украину, вновь начала закупать российский газ
Comments UA
2024-11-16T07:27:23Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Кумкват едят с кожурой: «золотой мандарин» из Китая улучшает настроение и иммунитет
Комсомольская правда
2024-11-16T09:04:52Z
Нервная мама: 3 вопроса, которые нужно задать самой себе, чтобы перестать срываться на ребенка
Marie Claire
2024-11-16T07:01:16Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Во сколько обойдется Рождество и Новый год: в Карпатах, Львове и Черновцах
Комсомольская правда
2024-11-16T06:03:15Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Криштиану Роналду отметился шикарным голом в Лиге наций и установил очередной рекорд
ZN UA
2024-11-16T09:24:16Z
Жизнь Джейка Пола вне ринга: с кем встречается и чем владеет скандальный боксер-блогер
Фокус
2024-11-15T20:12:29Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
"Он должен умереть": Джейк Пол пообещал убить Майка Тайсона за пощечину перед боем
Фокус
2024-11-15T16:27:39Z
Футбол Грузия – Украина: что сказал Ребров, подробности перед матчем 67 и 25 команд ФИФА
Фокус
2024-11-15T14:42:20Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Синоптик предупредила украинцев о существенном изменении погоды
Апостроф
2024-11-16T09:57:47Z
"Уклонисты прячутся в городах": капитан ВСУ рассказал, кого мобилизуют на фронт
Знай
2024-11-16T09:36:39Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
В КГВА сообщили о последствиях атаки беспилотников на Киев
Корреспондент
2024-11-16T04:33:38Z
В Сумской области раздался 71 взрыв
TSN
2024-11-16T03:36:51Z
В Киеве раздались взрывы
Корреспондент
2024-11-16T00:15:16Z
Стрельба под Киевом: в Сухопутных войсках сделали заявление
Апостроф
2024-11-15T18:21:47Z
"Сходка" в колонии Черкасской области: суд арестовал руководителя заведения
Корреспондент
2024-11-15T12:39:14Z
Шокирующие факты насилия и "лечения" психотропами в школе на Тернопольщине: результаты проверки
Comments UA
2024-11-15T12:27:37Z
В Одессе маленькая девочка обворовала магазин на 2 тысячи: суд принял решение
Политека
2024-11-15T12:01:21Z
В Житомирской области экс-налоговик два года обманом незаконно получал зарплату военного
Известия Киев
2024-11-15T11:31:48Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Northrop Grumman відправить у космос супутник із парою роботизованих рук
Portaltele
2024-11-16T09:49:37Z
Конец традиции: Coca-Cola использовала ИИ для культовой рождественской рекламы
Фокус
2024-11-16T09:27:13Z
Идеально круглый лаз на болотах Аргентины: как появился таинственный плавучий остров
Фокус
2024-11-16T09:21:56Z
Lords of the Fallen предложит на PlayStation 5 Pro настройки графики, эквивалентные самым высоким на ПК
GameMag
2024-11-16T09:04:58Z
Раскрыта суперсила кошек. Ученые поместили животных в условия микрогравитации: что произошло
Фокус
2024-11-16T08:12:15Z
Абоненты "Киевстар" могут получить безлимит почти даром: что нужно сделать
Знай
2024-11-16T08:06:23Z
VRR, 120 FPS и не только: Call of Duty: Black Ops 6 получила еще больше улучшений на мощной консоли PlayStation 5 Pro
GameMag
2024-11-16T08:04:18Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z