MY.UAНовости
Три вежі Кремля: що відбувається в оточенні Путіна
Три вежі Кремля: що відбувається в оточенні Путіна

Три вежі Кремля: що відбувається в оточенні Путіна

«Ублюдки», «выродки», «ублюдочные власти», «европейские имбецилы», «колбасные кукловоды», «кровавые клоуны»… Колишній президент Росії Дмітрій Медведєв останніми місяцями часто дає уроки витонченої російської гоп-словесності.

Що ж, нині в російській політиці стало добрим тоном демонструвати войовничість і хамство, шовінізм та імперськість, антизахідництво й ура-патріотизм. І неважливо, що насправді думають медведєви, кирієнки, лаврови… Під час «спеціальної військової операції» публічно виявляти відданість ліберальним ідеям і не підтримувати верховного головнокомандувача — це рубати по власних апаратних позиціях, знищувати роками вибудовувану кар'єру і позбавляти себе політичного майбутнього.

Ось «голуб» Дмітрій Козак виступив проти «спеціальної воєнної операції»… і тепер перебуває в опалі в «дідуся Кабаєва».

Недивно, що нині найбільші «яструби» — навіть не міністр оборони Сєргєй Шойгу, не секретар Ради безпеки Ніколай Патрушев і не спікер Держдуми Вячеслав Володін, а колись знані як великі ліберали заступник голови адміністрації президента РФ Сєргєй Кирієнко та заступник голови Ради безпеки Дмітрій Медведєв. Обидва використовують «яструбину» риторику, прагнучи зміцнити свої позиції у Кремлі. Обидва сподіваються опинитися в путінському шорт-листі кандидатами на роль наступника.

Тому-то візит Медведєва на окуповану частину Луганської області, де він провів «нараду з питань безпеки» з участю глав російських силових відомств, оживив розмови про його президентські перспективи. Стали з'являтися припущення про його союз із Патрушевим. А також «про претензії на важливу роль у питанні інтеграції територій». Але, на наш погляд, швидше, має рацію російський політолог Андрій Піонтковський, що назвав нараду на чолі з чиновником, який не має реального впливу на силовиків, «тонким знущанням» Путіна над «потішним царем».

То що ж відбувається у вежах Кремля? Які там сьогодні розклади?

Ризики для режиму, побудованого Путіним

Незважаючи на міжнародну ізоляцію Росії та впроваджені проти неї й тамтешніх політиків санкції, створений Путіним режим демонструє стійкість. Цим він завдячує зростанню доходів від продажу нафти і газу та стабілізації економічної ситуації, посиленню репресій проти опонентів Путіна та тих, хто не згоден із війною, зачистці ліберального поля і встановленню тотальної цензури. На порозі — якщо не 1937 рік, то вже напевно 1952-й, із пошуком «космополітів» та політичною мобілізацією населення.

При цьому Росія на порозі системної кризи, яка впродовж пів року-року (як прогнозують навіть окремі представники російського істеблішменту) проявиться в істотному падінні економіки та посиленні напруженості в суспільстві.

Але поки економіка демонструє відносну стабільність, а рівень життя росіян істотно не впав, у суспільстві зберігається й висока популярність Путіна. Тому не слід очікувати, що в Росії нині почнуться народні бунти. А ось із поглибленням економічної кризи зростатиме й невдоволення росіян. Експерти вважають, що перші масові протести відбудуться на Північному Кавказі або в депресивних районах Зауралля. Тригером для їх початку може стати що завгодно.

Задля збереження стабільності влада уникає оголошувати мобілізацію, обмежуючись використанням прихованих інструментів, щоб отримати необхідну кількість солдатів для війни в Україні. Поки що це працює: в Росії, швидше, будуть проблеми з технікою, але не з особовим складом. При цьому, як зазначає американський Інститут вивчення війни (ISW), Кремль мобілізує оборонні підприємства для ведення тривалої війни. Зокрема, Путін підписав закон, який фактично переводить економіку в режим воєнного часу.

Доки в Кремлі не відчувають загрози режимові і впевнені, що війна в Україні рано чи пізно закінчиться перемогою Росії, в Москви немає й зацікавленості в застосуванні тактичної ядерної зброї. Сказане не означає, що російське військове та політичне керівництво не блефуватиме, погрожуючи застосуванням атомної бомби. Таким чином Москва намагається запобігти поставкам Києву зброї більшої дальності й закріпити досягнуті військові успіхи на сході та півдні України.

Стійкість режиму пояснюється й тим, що всередині російської еліти так і не стався розкол. Російський істеблішмент, оговтавшись від шоку 24 лютого, коли його поставили перед фактом вторгнення в Україну, нині сподівається, що Росії вдасться успішно завершити військову авантюру, оскільки холодні батареї у квартирах європейців, продовольча криза у країнах третього світу і, як наслідок, зростання потоку нелегальних мігрантів у Європу примусять Захід відмовитися від підтримки Києва.

 На щастя, поки що очікування Путіна та його оточення не справджуються. Хоч у статтях американських і європейських ЗМІ та заявах окремих західних політиків періодично з'являються російські наративи, на сьогодні керівництво країн — членів Європейського Союзу не дає підстав стверджувати, що Старий і Новий світ тиснуть на Київ, вимагаючи від нього якнайшвидше припинити бойові дій та підписати мирний договір із Москвою.

Але, хоча російський режим і зберігає зовнішню єдність, між кремлівськими вежами не припиняється жорстока внутрішньовидова боротьба за владу та контроль над фінансовими потоками.

«Велика трійка»

На сьогодні у Кремлі є три ключові групи впливу. На чолі першої стоять близькі до Путіна основний акціонер банку «Россия» Юрій Ковальчук та глава «Роснефти» Ігор Сєчин. Друга неформальна група пов'язана з секретарем Ради безпеки Ніколаєм Патрушевим. Третю представляють гендиректор «Ростеху» Сєргєй Чемезов, олігархи Аркадій і Борис Ротенберги та мер Москви Сєргєй Собянін.

Інші групи — Шойгу, Медведєв, Кадиров—Золотов, Пригожин та інші — значно менш впливові. При цьому Путін, спираючись у своїй владі на ці центри, відіграє роль арбітра, стабілізатора системи. Адже між групами точиться жорстка конкуренція.

Що важливо зазначити, в одні й ті самі групи входять представники і силовиків, і лібералів. Але останні нині втратили будь-який вплив. Це по-перше. По-друге: за словами російського політолога Тетяни Станової, «далеко не всі силовики реально володіють силовим ресурсом, а самі вони представляють розрізнені фракції, що нескінченно воюють між собою і мають часто дуже конкурентні відносини (навіть, наприклад, усередині ФСБ Росії) та різні інтереси в питаннях зовнішньої і внутрішньої політики».

Нині найвпливовішою є група КовальчукаСєчина. Її лідери — одні з небагатьох, хто й сьогодні входить до близького кола Путіна, а їхня креатура — Сєргєй Кирієнко — активно нарощує апаратну вагу, по суті контролюючи весь процес формування сучасної «еліти» Росії: через два-три роки переважна більшість губернаторів будуть або лояльними до заступника глави АП, або пов'язані з ним. Вплив Кирієнка зріс навесні, коли він став курирувати окуповані Росією українські землі.

Патрушев теж входить до найближчого оточення Путіна. І він має вплив на прийняття рішень у всіх сферах. До Патрушева близькі директор ФСБ Алєксандр Бортніков, глава СВР Сєргєй Наришкін, віцепрем'єр Андрєй Бєлоусов, заступник секретаря РБ РФ Рашид Нургалієв, посол у Білорусі Борис Гризлов та інші. Після 24 лютого акції цієї групи йдуть угору, а її незаперечним успіхом стало усунення міністра оборони Сєргєя Шойгу з учасників проєкту «Наступник-2024».

Патрушев — один із ідеологів путінської системи, який претендує на лідерство серед «яструбів». Але секретаря Радбезу характеризують як дуже прагматичну людину. Дехто навіть називає його «західником», що орієнтуються на західну культуру та західний стиль життя. Якщо Ковальчук — ідейний «яструб», то Патрушев (як і Лаврентій Берія) просто грає цю роль, пристосовуючись до ситуації. Тому, якщо доведеться вести переговори із Заходом, Патрушев запросто може підійти на роль переговірника.

Між групою Патрушева й альянсом Ковальчука—Сєчина існує взаємодія, готовність прагматично вирішувати питання. Зокрема і в постпутінській Росії. Ця взаємодія обумовлена розумінням, що конкуренція може призвести до взаємного знищення. Зруйнувати ці партнерські відносини здатне подальше зростання апаратного й політичного впливу Кирієнка. Примітно й те, що з цими двома групами ряд російських експертів пов'язує Володіна.

А ось із групою Чемезовабратів Ротенбергів— Собяніна в альянсу Ковальчука—Сєчина існує сильна конкуренція за владу і контроль над фінансовими потоками. Щоб урівноважити вплив конкурентів, Ковальчук і Сєчин домоглися призначення прем'єр-міністром Міхаіла Мішустіна. Однак той згодом наростив свою апаратну вагу і зміцнив довіру Путіна. Сьогодні Мішустін цілком може грати й самостійну роль, орієнтуючись на господаря Кремля.

 Хоча Бортніков близький до Патрушева, це не означає, що вся ФСБ працює на секретаря Радбезу: на групу Чемезова—братів Ротенбергів—Собяніна орієнтується перший заступник директора ФСБ Сєргєй Корольов, який періодично безпосередньо доповідає Путіну. Близькі до цієї групи, зокрема, й віцепрем'єри Дєніс Мантуров і Марат Хуснуллін. Останній, до речі, курирує «економічне відновлення Донбасу», тоді як Кирієнко — «інтеграцію» окупованих територій у Росію.

У Кремлі ж іще не прийняли політичного рішення про проведення «референдуму» з приєднання окупованих українських територій до РФ 11 вересня, коли в Росії відбудеться Єдиний день голосування.

 За інформацією ZN.UA, в оточенні Путіна обговорюють різні варіанти. Перший — провести 11 вересня референдум на «визволених територіях» Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської та Запорізької областей. Другий — тільки на території «ДНР» і «ЛНР». Третій — не проводити референдум, поставивши тему на паузу. Зрештою, приєднати окуповані території в Москві можуть і без референдуму. Остаточний варіант дій Кремль вибере залежно від обстановки на сході та півдні України.

Ситуація на російсько-українському фронті великою мірою визначить і подальшу розстановку сил у Кремлі. Поки що ж старіючий «бункерний дід» намагається зберегти баланс між конкуруючими групами впливу та утримання влади в дедалі слабших, але все ще дуже чіпких руках.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
РФ с облегчением восприняла угрозы Трампа - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T19:24:55Z
Зеленский анонсировал дополнительные контракты на дроны-перехватчики
Корреспондент
2025-07-19T18:24:21Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Стала известна причина задымления возле ЗАЭС
Корреспондент
2025-07-19T15:54:42Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Соцсети сообщили о "прилёте" в центре Донецка
Корреспондент
2025-07-19T13:48:56Z
В "ДНР" заявили о подаче воды раз в три дня
Корреспондент
2025-07-19T12:48:23Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Языковой омбудсмен призвала отменить особый статус русского языка
Корреспондент
2025-07-19T16:09:00Z
ПВО перехватила более 20 ракет и сотни дронов
Корреспондент
2025-07-19T08:15:19Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
В ТЦ Киева произошла поножовщина: полиция задержала подозреваемого
Корреспондент
2025-07-19T16:36:12Z
Удар по Павлограду: в ОВА показали фото последствий
Корреспондент
2025-07-19T13:21:35Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Де Брейне о переходе в Наполи: Для меня это во всех смыслах удача
Корреспондент
2025-07-19T18:45:44Z
Ястремская проиграла полуфинальный матч Гамбурга: француженка в финале
Корреспондент
2025-07-19T18:12:31Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Турки Аль аш-Шейх решает вопрос проведения боя Джошуа с блогером Полом
Корреспондент
2025-07-19T17:57:57Z
На матч Шахтера в Лиге Европы назначены болгарские судьи
Корреспондент
2025-07-19T17:15:50Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z