MY.UAНовини
Продюсер Сергій Галетій: Україні потрібна нова редакція закону про кіно
Продюсер Сергій Галетій: Україні потрібна нова редакція закону про кіно

Продюсер Сергій Галетій: Україні потрібна нова редакція закону про кіно

Чому реорганізація «Довженко-центру» — це не те, чим має займатися Держкіно, а на кінематограф держава мала б виділяти не менше 200 мільйонів доларів щороку.

Попри війну на сході, коронавірусну епідемію та не найкращу ситуацію в економіці, український кінематограф в останні роки динамічно розвивався й отримав друге дихання. Українські фільми здобували престижні міжнародні нагороди, студії знімали дедалі більше якісних стрічок. І ось черговий виклик — велика війна та потужна гуманітарна й економічна криза, яку потягнуло за собою російське вторгнення. Що чекає на український кінематограф під час війни? Як він може допомогти Україні комунікувати зі світом? Які законодавчі ініціативи можуть полегшити його становище? Про це говоримо з експертом коаліції «Реанімаційний пакет реформ», членом Національної спілки кінематографістів України, продюсером Сергієм Галетієм.

— Пане Сергію, чому під час повномасштабної війни нам важливо говорити про український кінематограф?

— Кіно — це універсальний і доступний засіб комунікації, який працює на рівні підсвідомості. Кіно передає візуальні образи, які неможливо передати через текст чи інші художні витвори. Кожна країна має продукувати цю аудіовізуальну творчість, аби бути почутою у світі, щоби її бачили, розуміли та співчували.

— Українське кіно — це світовий продукт чи локальний?

— Є дві течії в кінематографі: артхаус і масове кіно. Артхаус є більш художнім твором, який здебільшого спирається на образи та їхнє осмислення. А масове кіно оперує спецефектами та динамікою, де сюжет і його логічність не завжди є пріоритетом.

В артхаусі Україна перебуває «на рівні»: багато наших фільмів є учасниками найбільш статусних подій — фестивалів класу «А», де вони здобувають нагороди.

Ситуація з українським масовим кіно гірша, адже мейнстрим та особливо блокбастери потребують великих грошей і досвіду. Наприклад, у багатьох європейських країнах у топі касових зборів у кінотеатрах — саме їхні вітчизняні фільми. В Україні таке буває рідко. Справа не лише в якості українського розважального кіно: необхідні додаткові гроші на просування цих фільмів. Тим паче, по кіноіндустрії боляче вдарила епідемія коронавірусної хвороби і російське вторгнення. Сподіваємося, що ситуація з часом покращиться.

— Хто є зараз головними спонсорами українського масового кіно? Яку роль відіграє фінансування з бюджету?

— Перші років п’ятнадцять після здобуття Україною незалежності кінематограф фінансувався за залишковим принципом і майже помер. Ситуація стала трохи покращуватися лише у 2007–2008 роках, коли на кіно виділили близько $10 мільйонів, та у 2011–2013 роках, коли воно ще зросло (до $15, 20 і 18 млн відповідно). Але все одно це була недостатня сума. Для порівняння: бюджет російсько-українського фільму «Вій» 2014 року (він свого часу вийшов у топи касових зборів) становив $26 мільйонів. Торік на весь український кінематограф було виділено приблизно $23 мільйони.

Кіно — це дорого. А обсяг українського ринку невеликий, як у будь-якій європейській країні. Тому далеко не всі фільми заробляють достатньо, щоб відшкодувати витрати. Але з державницької точки зору таке завдання може взагалі не ставитися. Позитивний вплив на економіку відбувається завдяки тому, що кіновиробництво виступає мультиплікатором для економічного зростання територій (коефіцієнт десь 1,5–2,7). Особливо помітним є вплив на доходи від туристичного бізнесу. Втім зараз його цінність розкривається в ментальному та геополітичному вимірах — на інформаційному фронті.

Ще одна хронічна проблема — «виховання» глядача. Нам необхідно виробити в українців звичку ходити в кінотеатри на вітчизняні фільми. А для цього фільмів треба знімати не менш ніж пів сотні на рік, хоча би по одному на тиждень. Тож сферу культури слід достатньо фінансувати.

— А на якому рівні зараз фінансується українська культура?

— Зараз відбувся секвестр державного бюджету, тож ми в нетиповій ситуації. Якщо казати про 2021 рік, то десь на рівні 0,9% загального бюджету. Ми ж не судова та правоохоронна системи, яким чомусь щороку збільшують фінансування. Тоді як гроші на культуру залишаються на тому ж мізерному рівні.

За моїми підрахунками, лише кіновиробництво має фінансуватися на рівні 100–120 мільйонів доларів на рік. Бо як мінімум маємо випускати один блокбастер у квартал із потужним просуванням, щоби привернути увагу аудиторії. Крім цього, мають виходити 40–50 жанрових фільмів та 15–20 стрічок у стилі артхаус. До прикладу, співвідносні за кількістю населення з Україною країни ЄС витрачають на кінематограф по $200–300 мільйонів на рік.

— Які додаткові джерела фінансування може залучати український кінематограф?

— У європейських країнах, позаяк будь-яка територія тут не дозволяє зробити галузь прибутковою, крім державного фінансування переважно у формі грантів (тобто за принципом «простягнутої руки» — не забираючи права на фільм), поширеною практикою є залучення грошей телеканалів, пільгових спеціалізованих фондів, приватних інвесторів, рекламні надходження та благодійні внески. А зараз з’явилися стримінгові сервіси, такі як Netflix, які можуть повністю фінансувати створення і дистрибуцію фільмів.

Державне фінансування найефективніше побудовано у Франції, де є різні форми фінансової підтримки не тільки виробництва фільмів, але й кінопоказу. Там Центр національної кінематографії (CNC) — це «Ватикан» із власною мережею «парафій» та з незалежним грошовим обігом. Кіно — це своєрідна лотерея, адже іноді фільм може зібрати в прокаті вдесять разів більше за розмір свого бюджету.

— Чи можна назвати українські фільми, зняті після початку агресії Росії у 2014 році, як добрі приклади нашого soft power?

— Тут можна згадати фільми Ахтема Сеітаблаєва (наприклад, «Кіборги»), Зази Буадзе («Позивний Бандерас», «Мати Апостолів»), Тимура Ященко («Черкаси»), Володимира Тихого («Наші котики»).

Кінопроцес — своєрідна доменна піч, роботу якої не можна зупиняти. А відродження кіноіндустрії в нас почалося фактично з 2008 року.

Особливо важливе кіно під час війни, коли люди хочуть зафіксувати ці події та свої переживання. Необхідно це відрефлексувати, щоби кіно в майбутньому допомогло пережити біль. Кіно — засіб психотерапії, який допомагає людині опрацювати свої травми та комплекси.

— Чи комунікує Україна зі світом за допомогою кінематографу?

— Наші фільми не раз відзначали на світовому рівні. Наприклад, щоб нікого не образити, обмежуся лише п’ятьма ігровими фільмами, які прозвучали на міжнародних фестивалях нещодавно: «Мати Апостолів» — 52 нагороди та 6 номінацій; «Плем’я» Мирослава Слабошпицького — 29 нагород і 25 номінацій; «Атлантида» Валентина Васяновича — 21 нагорода і 19 номінацій; «Погані дороги» Наталії Ворожбит — 10 нагород і 22 номінації та «Стоп-Земля» Катерини Горностай — 10 нагород і 4 номінації. Також часто нагороди отримують українські документальні та анімаційні стрічки.

А зараз нагода позиціонувати наше кіно на міжнародному рівні на порядок сприятливіша: у світі всі цікавляться Україною, й найкращий спосіб познайомитися з країною — це подивитися її фільми. Кінематограф потребує багато грошей, але без нього ми для світу біла пляма.

— Які законодавчі зміни пропонують зараз, аби підтримати українське кіно?

— У другому читанні розглядається законопроєкт № 6194 про внесення змін до законів щодо державної підтримки кінематографії в Україні. Він має частково залатати вади базового, адже закон про кіно ухвалили ще 1998 року, а також виправити помилки ухваленого у 2017 році закону про державну підтримку кінематографії та вдосконалити його норми. Відтоді багато що змінилося: з’явилися стримінгові сервіси, кінотеатри IMAX тощо. Тим паче, що зараз свій фільм може зняти майже будь-хто, маючи сучасний смартфон. Чинне законодавство не враховує всі технологічні новації.

Закон про державну підтримку кінематографії хоча і вніс деякі прогресивні новели в законодавче поле, проте цього недостатньо, адже цей документ створювали під телевізійників, а вони неохоче й точково враховували інтереси кінематографістів. Навіть навпаки, закон про держпідтримку кінематографії встановив низку прихованих «бар’єрів» в отриманні державного фінансування, зокрема створив суттєві перепони для входження молодих незалежних команд у кіновиробництво. Їх змушують іти на поклін до місцевих «мейджорів», яким зазвичай байдуже на творчі прагнення молоді. Іноді виходило так, що з трьохсот поданих проєктів здобували фінансову підтримку лише сорок.

Інше обмеження — термін доведення наявності власних грошей, коли фінансування з боку держави становить 80%. Коли ухвалювали цей закон, пройшла моя поправка, що надавати довідку треба до укладення контракту з Держкіно, але, згідно з іншою нормою, яку вони посилюють у своїх підзаконних актах, продюсер уже при поданні заявки має довести, що в нього є ця решта 20% власних або залучених грошей. Світова практика така, що переважно лише після того, як держава ухвалює рішення про вагомий внесок у бюджет, продюсер має шанс знайти партнерів для співфінансування. Безглуздо вимагати від молодого продюсера зібрати необхідні гроші на етапі, коли ще невідомо, чи підтримає заявку держава, чи ні.

Ще одна проблема — ситуація з авторськими та суміжними правами. Чинний закон чомусь розділяє поняття «виробник» і «продюсер», які є синонімами. Й авторські права належать саме виробнику, хоча ніяких виробників, окрім продюсерів, нема.

В ідеалі необхідно розробити нову редакцію закону про кіно, який би об’єднав два згадані вище, враховував би всі новації й сучасні вимоги та гармонізував місцеві «правила гри» з європейськими практиками.

— Чи пропонує законопроєкт № 6194 зміну форми фінансування українського кінематографу?

— Автори законопроєкту хочуть запровадити механізми французької моделі фінансування. Наприклад, пропонується додати так зване автоматичне фінансування: якщо фільм певного продюсера здобув значні касові збори, то частина від суми цих зборів автоматично йде на фінансування наступного фільму цього продюсера.

— Чи є в Україні стратегія розвитку кінематографу?

 — Нема, але вона потрібна. Можливо, через відсутність такого документа український кінематограф розвивається невдалим шляхом, адже був потрібен інший механізм переходу від планової до ринкової економіки ще тридцять років тому. Усі державні кіностудії мали б були передані в окремий фонд, яким би керували представники кінематографії. Активи індустрії мають працювати саме на індустрію.

Зараз відбувається хаотичне відчуження земельних ділянок і власності кіностудій під житлові забудови. У принципі, в самій ідеї продажу непотрібної власності кіноіндустрії поганого нічого нема. Але це має відбуватися без зловживань, і гроші від цього мають іти на розвиток українського кіно. А зараз із власності кіноіндустрії фактично вимиваються активи.

— Нагадує ситуацію з так званою реорганізацією «Довженко-Центру».

 — Держкіно мало б опікуватися кінематографом, розробити стратегію його розвитку, а не вдаватися до таких сумнівних кроків. Мотивація ухвалення рішення про реорганізацію з боку Держкіно може свідчити про дії на користь певного забудовника. Нагадаю, Держкіно офіційно реорганізовує «Довженко-центр», щоби виокремити з його структури Українську анімаційну студію. Навіщо це робити взагалі? Адже ця анімаційна студія має у своєму розпорядженні лише стіни та застаріле радянське обладнання — виробляти сучасні мультфільми студія просто не здатна. Робити окрему державну (!) анімаційну студію (чого нема в жодній розвиненій країні) ще й із раритетним обладнанням — це абсурд.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Харкові: хто отримає підтримку
Политека
2025-04-28T18:01:23Z
Американські розробники представили нове покоління крилатих ракет Tomahawk Block V
InternetUA
2025-04-28T17:46:52Z
"Не вчимо": українські підлітки "заразилися" небезпечним російським трендом у тіктоці
24tv
2025-04-28T17:45:39Z
У день обстрілу Києва: колишній "Холостяк" Черкасов з дружиною розважився на концерті Меладзе
24tv
2025-04-28T17:33:41Z
Норвегія отримала всі замовлені винищувачі F-35
Европейская правда
2025-04-28T17:30:53Z
Хто насправді були гайдамаки: історик навів нові факти про повстанців
GlavRed
2025-04-28T17:27:03Z
«Добрий ранок!» чи «Доброго ранку!». Мовознавиця пояснила, як грамотно вітатися
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:24:57Z
Цілі на мільярди доларів: у підрозділі "Фенікс" вразили результатами роботи українських дронів
24tv
2025-04-28T17:18:39Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Україна готова на припинення вогню щонайменше на 30 днів, - речник МЗС
Комсомольская правда
2025-04-28T18:01:18Z
Блекаути у Європі.Топчиновник ЄС заявив, що зараз немає жодних ознак кібератаки
Лига
2025-04-28T17:57:50Z
У Москві лунають сирени
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:57:37Z
МЗС відреагувало на визнання участі військовослужбовців КНДР у війні Росії проти України
Лига
2025-04-28T17:54:54Z
Влада РФ оголосила в розшук журналістку Юлію Таратуту
InternetUA
2025-04-28T17:48:05Z
Я керую країною і світом, мені дуже весело, – Трамп про свій другий термін
24tv
2025-04-28T17:42:19Z
Сікорський розчарований Дудою через те, що той не попросив Трампа натиснути на Росію
24tv
2025-04-28T17:39:36Z
Британські миротворці в Україні можуть бути притягнуті до відповідальності за ЄСПЛ – The Telegraph
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:39:33Z
Новий стандарт 230В в Україні: чи потрібні стабілізатори та що буде з тарифами
Хвиля
2025-04-28T17:54:55Z
Через мита Трампа в США може виникнути дефіцит електроніки
InternetUA
2025-04-28T17:36:36Z
Знижуємо витрати на логістику з Китаю: поради для малого бізнесу
Gazeta UA
2025-04-28T17:30:59Z
Травневі пенсії: хто отримає збільшені виплати
Знай
2025-04-28T17:30:17Z
Корецький став новим головою правління «Нафтогазу» – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:21:04Z
Скільки грошей втратив Ілон Маск від початку 2025 року
24tv
2025-04-28T17:18:09Z
Україна запропонувала Європі допомогу з блекаутами
Лига
2025-04-28T17:15:55Z
Українці заробили для Польщі більше грошей, ніж країна витратила на соцдопомогу
24tv
2025-04-28T17:15:44Z
ПФУ звернувся до отримувачів субсидій, пільг та інших виплат: що з фінансуванням
Хвиля
2025-04-28T17:03:31Z
Друг найшанованіших людей свого часу: що треба знати про найвідомішого нащадка Тараса Шевченка
24tv
2025-04-28T17:15:56Z
Фестиваль «Київський тиждень критики» стартує 8 травня у Нідерландах
Детектор М
2025-04-28T16:10:06Z
Український режисер розірвав контракт щодо постановки опери в Ізраїлі через участь росіян
Детектор М
2025-04-28T16:07:25Z
Не виїхав, на відміну від Ями: що відомо про екссуддю "Танцюють всі" Раду Поклітару і де він зараз
Telegraf
2025-04-28T15:58:10Z
У Британії продали з молотка скрипку з "Титаніка" за 72 тисячі доларів
Комсомольская правда
2025-04-28T15:55:30Z
Науковець, лірик та бунтар: що ми знаємо про брата Лесі Українки
24tv
2025-04-28T15:52:00Z
Перший кадр залаштунків «Месники: Судний день» — Доктор Дум на місці, знімання офіційно почались
ITC
2025-04-28T15:43:47Z
Був відправлений перед катастрофою: на аукціоні рекордно дорого продали лист з "Титаніка"
24tv
2025-04-28T15:42:48Z
Я собі пробачив: Melovin згадав, як зрадив кохану людину
Факти ICTV
2025-04-28T15:36:50Z
ДТП на трасі Одеса – Миколаїв призвела до ускладнення руху транспорту
VGorode
2025-04-28T18:00:42Z
У Москві завили сирени повітряної тривоги: небезпеку оголосили одночасно в кількох районах
Telegraf
2025-04-28T17:42:35Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T17:34:29Z
Чому в Україні стало набагато більше нелегальної зброї: у поліції пояснили та назвали цифри
Telegraf
2025-04-28T16:39:35Z
Наркобізнес з мільйонними прибутками: на Чернігівщині затримано п’ятьох учасників міжрегіонального організованого злочинного угруповання
Украина Криминальная
2025-04-28T16:00:46Z
На Харківщині судитимуть чотирьох підлітків, які вчиняли диверсії на замовлення кураторів з рф
Мій Харків
2025-04-28T15:43:19Z
У столиці жінка пограбувала свою знайому
Украина Криминальная
2025-04-28T15:30:30Z
Вбивство в мечеті у Франції: підозрюваний заперечує, що діяв на ґрунті ненависті
Европейская правда
2025-04-28T15:25:28Z
Окупація ЧАЕС: рятувальники розповіли нові шокувальні подробиці про росіян
TSN
2025-04-28T14:51:16Z
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
2025-04-28T17:54:26Z
Як самостійно видалити кліща: епідеміологиня поділилася важливими нюансами
Знай
2025-04-28T17:51:38Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Розміром з монету: 7-річній дитині імплантували найменше штучне серце у світі
ITC
2025-04-28T13:28:27Z
Чи дійсно вживання сала сповільнює старіння: відповідь фахівця
TSN
2025-04-28T13:10:19Z
Подорожчання проїзду на Одещині: хто відчує удар по гаманцю
Политека
2025-04-28T17:30:04Z
Заморозки починають відступати: які регіони заливатиме дощем
GlavRed
2025-04-28T17:27:10Z
Росіяни дуже бояться втратити Крим, – у ГУР пояснили основну ціль окупантів
24tv
2025-04-28T17:12:08Z
Україну накриють дощі: коли та в яких областях очікувати опадів
24tv
2025-04-28T17:03:10Z
Росіяни намагаються просунутися вглиб Сумської області малими групами, - ДПСУ
Комсомольская правда
2025-04-28T17:01:29Z
Був вибір: тюрма або "СВО", – полонений з Криму розповів, як опинився на війні через коноплю
24tv
2025-04-28T17:00:39Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими з 28 квітня по 4 травня 2025 року
Фокус
2025-04-28T16:57:21Z
"Тривають постійні бої". У ГУР розповіли, що відбувається на островах на Дніпрі
Лига
2025-04-28T16:52:53Z
Радує відвідувачів уже 60 років: історія та сучасність "нового" ботанічного саду в Києві
Telegraf
2025-04-28T16:48:14Z
Чому потрібно чистити садові інструменти: як це робити правильно
24tv
2025-04-28T17:54:15Z
Посадіть на ділянці ці 5 рослин: кліщі навіть не наблизяться
24tv
2025-04-28T17:30:37Z
Експерти закликали ніколи не можна залишати їжу у фользі - в чому причина
GlavRed
2025-04-28T17:27:34Z
Що одягнути жінці на хрестини в церкву: поради для хрещених та батьків малюка
GlavRed
2025-04-28T17:27:21Z
Справжнє чи підробка: як легко перевірити якість масла – перевірені миттєві лайфхаки
24tv
2025-04-28T17:15:04Z
Фрази-табу: що в жодному разі не можна писати дівчині після знайомства
24tv
2025-04-28T17:00:47Z
Місячний календар стрижок на травень 2025: коли краще оновлювати зачіску?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:00:28Z
Лякають навіть найсміливіших: 5 забобонів, від яких мороз йде поза шкірою
24tv
2025-04-28T16:39:29Z
Жодного авто й тільки коні: унікальний острів пропонує втечу в давнє минуле
24tv
2025-04-28T16:33:51Z
Російський олімпійський чемпіон Храмцов незаконно відвідав окупований Донецьк
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:00:46Z
Реал домовився з Анчелотті про розірвання контракту: деталі угоди
24tv
2025-04-28T17:54:05Z
Рашфорд ризикує пропустити решту сезону через травму
Football.ua
2025-04-28T17:51:10Z
Клопп привітав Ліверпуль з чемпіонством АПЛ
Football.ua
2025-04-28T17:21:46Z
Навіть паспорт забирали: близнючки Алексіїви поділилися, чи видавали колись себе одна за одну
Факти ICTV
2025-04-28T17:12:39Z
"Я вирву тобі очі": Усик жорстко посперечався з членом команди Дюбуа – відео сварки
24tv
2025-04-28T17:09:22Z
Усик проти Дюбуа: британець не витримав і штовхнув українського чемпіона на битві поглядів
Фокус
2025-04-28T17:06:05Z
Чепурний здобув дві нагороди етапу Кубка світу зі спортивної гімнастики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T16:39:18Z
Пекельний реванш за "абсолют": які шанси Усика вдруге перемогти Дюбуа – прогноз
24tv
2025-04-28T16:39:14Z
KGM представив вантажну версію SsangYong Rexton
360ua.news
2025-04-28T18:01:22Z
Чи було помічено бюджетну модель 2 Tesla на відкритому повітрі?
Топ Жир
2025-04-28T18:00:04Z
Ця Ferrari F50 може стати найдорожчою, що коли-небудь продавалася
Топ Жир
2025-04-28T17:45:05Z
В Україну привезли першу електричну вантажівку: подробиці та фото
Фокус
2025-04-28T17:30:10Z
Ілон Маск обіцяв, що Cybertruck плаватиме, як човен ─ автовласник перевірив
ITC
2025-04-28T17:22:51Z
Такі ж потужні: ШІ показав, як бачить всесвітньовідомі марки авто у вигляді тварин
24tv
2025-04-28T17:18:26Z
У Києві продають унікальний автобус із алюмінієвим кузовом
AutoCentre
2025-04-28T17:03:33Z
Загроза повного припинення Tesla у Нью-Йорку через політичний скандал
Топ Жир
2025-04-28T16:45:32Z
Не класичний Mustang 1968, але схожий на нього
Топ Жир
2025-04-28T16:15:12Z
Xiaomi представила нову лінійку доступних телевізорів для геймерів Redmi TV X 2025
24tv
2025-04-28T17:51:19Z
Компанія Meta дозволяла своїм чатботам обговорювати з неповнолітніми інтимні теми, — WSJ
Детектор М
2025-04-28T17:34:48Z
У ДТЕК опублікували мем про блекаут у Європі: у мережі обурилися
24tv
2025-04-28T17:24:47Z
Clair Obscur: Expedition 33 розійшлася мільйонним тиражем за три дні після релізу
24tv
2025-04-28T17:18:33Z
Названо спосіб захистити смартфон від шахраїв
InternetUA
2025-04-28T17:10:37Z
Творці Baldur's Gate 3 – Larian Studios працюють над двома надзвичайно амбітними RPG
24tv
2025-04-28T16:33:55Z
Великі літаки можуть допомогти охолодити Землю - дослідження UCL
ZN UA
2025-04-28T16:31:17Z
США можуть зменшити залежність від Китаю завдяки магнітам без рідкісноземельних елементів
360ua.news
2025-04-28T16:21:14Z
Розкриті технічні характеристики британського розвідувального дрона Watchkeeper WK450
InternetUA
2025-04-28T16:13:26Z