MY.UAНовини
Продюсер Сергій Галетій: Україні потрібна нова редакція закону про кіно
Продюсер Сергій Галетій: Україні потрібна нова редакція закону про кіно

Продюсер Сергій Галетій: Україні потрібна нова редакція закону про кіно

Чому реорганізація «Довженко-центру» — це не те, чим має займатися Держкіно, а на кінематограф держава мала б виділяти не менше 200 мільйонів доларів щороку.

Попри війну на сході, коронавірусну епідемію та не найкращу ситуацію в економіці, український кінематограф в останні роки динамічно розвивався й отримав друге дихання. Українські фільми здобували престижні міжнародні нагороди, студії знімали дедалі більше якісних стрічок. І ось черговий виклик — велика війна та потужна гуманітарна й економічна криза, яку потягнуло за собою російське вторгнення. Що чекає на український кінематограф під час війни? Як він може допомогти Україні комунікувати зі світом? Які законодавчі ініціативи можуть полегшити його становище? Про це говоримо з експертом коаліції «Реанімаційний пакет реформ», членом Національної спілки кінематографістів України, продюсером Сергієм Галетієм.

— Пане Сергію, чому під час повномасштабної війни нам важливо говорити про український кінематограф?

— Кіно — це універсальний і доступний засіб комунікації, який працює на рівні підсвідомості. Кіно передає візуальні образи, які неможливо передати через текст чи інші художні витвори. Кожна країна має продукувати цю аудіовізуальну творчість, аби бути почутою у світі, щоби її бачили, розуміли та співчували.

— Українське кіно — це світовий продукт чи локальний?

— Є дві течії в кінематографі: артхаус і масове кіно. Артхаус є більш художнім твором, який здебільшого спирається на образи та їхнє осмислення. А масове кіно оперує спецефектами та динамікою, де сюжет і його логічність не завжди є пріоритетом.

В артхаусі Україна перебуває «на рівні»: багато наших фільмів є учасниками найбільш статусних подій — фестивалів класу «А», де вони здобувають нагороди.

Ситуація з українським масовим кіно гірша, адже мейнстрим та особливо блокбастери потребують великих грошей і досвіду. Наприклад, у багатьох європейських країнах у топі касових зборів у кінотеатрах — саме їхні вітчизняні фільми. В Україні таке буває рідко. Справа не лише в якості українського розважального кіно: необхідні додаткові гроші на просування цих фільмів. Тим паче, по кіноіндустрії боляче вдарила епідемія коронавірусної хвороби і російське вторгнення. Сподіваємося, що ситуація з часом покращиться.

— Хто є зараз головними спонсорами українського масового кіно? Яку роль відіграє фінансування з бюджету?

— Перші років п’ятнадцять після здобуття Україною незалежності кінематограф фінансувався за залишковим принципом і майже помер. Ситуація стала трохи покращуватися лише у 2007–2008 роках, коли на кіно виділили близько $10 мільйонів, та у 2011–2013 роках, коли воно ще зросло (до $15, 20 і 18 млн відповідно). Але все одно це була недостатня сума. Для порівняння: бюджет російсько-українського фільму «Вій» 2014 року (він свого часу вийшов у топи касових зборів) становив $26 мільйонів. Торік на весь український кінематограф було виділено приблизно $23 мільйони.

Кіно — це дорого. А обсяг українського ринку невеликий, як у будь-якій європейській країні. Тому далеко не всі фільми заробляють достатньо, щоб відшкодувати витрати. Але з державницької точки зору таке завдання може взагалі не ставитися. Позитивний вплив на економіку відбувається завдяки тому, що кіновиробництво виступає мультиплікатором для економічного зростання територій (коефіцієнт десь 1,5–2,7). Особливо помітним є вплив на доходи від туристичного бізнесу. Втім зараз його цінність розкривається в ментальному та геополітичному вимірах — на інформаційному фронті.

Ще одна хронічна проблема — «виховання» глядача. Нам необхідно виробити в українців звичку ходити в кінотеатри на вітчизняні фільми. А для цього фільмів треба знімати не менш ніж пів сотні на рік, хоча би по одному на тиждень. Тож сферу культури слід достатньо фінансувати.

— А на якому рівні зараз фінансується українська культура?

— Зараз відбувся секвестр державного бюджету, тож ми в нетиповій ситуації. Якщо казати про 2021 рік, то десь на рівні 0,9% загального бюджету. Ми ж не судова та правоохоронна системи, яким чомусь щороку збільшують фінансування. Тоді як гроші на культуру залишаються на тому ж мізерному рівні.

За моїми підрахунками, лише кіновиробництво має фінансуватися на рівні 100–120 мільйонів доларів на рік. Бо як мінімум маємо випускати один блокбастер у квартал із потужним просуванням, щоби привернути увагу аудиторії. Крім цього, мають виходити 40–50 жанрових фільмів та 15–20 стрічок у стилі артхаус. До прикладу, співвідносні за кількістю населення з Україною країни ЄС витрачають на кінематограф по $200–300 мільйонів на рік.

— Які додаткові джерела фінансування може залучати український кінематограф?

— У європейських країнах, позаяк будь-яка територія тут не дозволяє зробити галузь прибутковою, крім державного фінансування переважно у формі грантів (тобто за принципом «простягнутої руки» — не забираючи права на фільм), поширеною практикою є залучення грошей телеканалів, пільгових спеціалізованих фондів, приватних інвесторів, рекламні надходження та благодійні внески. А зараз з’явилися стримінгові сервіси, такі як Netflix, які можуть повністю фінансувати створення і дистрибуцію фільмів.

Державне фінансування найефективніше побудовано у Франції, де є різні форми фінансової підтримки не тільки виробництва фільмів, але й кінопоказу. Там Центр національної кінематографії (CNC) — це «Ватикан» із власною мережею «парафій» та з незалежним грошовим обігом. Кіно — це своєрідна лотерея, адже іноді фільм може зібрати в прокаті вдесять разів більше за розмір свого бюджету.

— Чи можна назвати українські фільми, зняті після початку агресії Росії у 2014 році, як добрі приклади нашого soft power?

— Тут можна згадати фільми Ахтема Сеітаблаєва (наприклад, «Кіборги»), Зази Буадзе («Позивний Бандерас», «Мати Апостолів»), Тимура Ященко («Черкаси»), Володимира Тихого («Наші котики»).

Кінопроцес — своєрідна доменна піч, роботу якої не можна зупиняти. А відродження кіноіндустрії в нас почалося фактично з 2008 року.

Особливо важливе кіно під час війни, коли люди хочуть зафіксувати ці події та свої переживання. Необхідно це відрефлексувати, щоби кіно в майбутньому допомогло пережити біль. Кіно — засіб психотерапії, який допомагає людині опрацювати свої травми та комплекси.

— Чи комунікує Україна зі світом за допомогою кінематографу?

— Наші фільми не раз відзначали на світовому рівні. Наприклад, щоб нікого не образити, обмежуся лише п’ятьма ігровими фільмами, які прозвучали на міжнародних фестивалях нещодавно: «Мати Апостолів» — 52 нагороди та 6 номінацій; «Плем’я» Мирослава Слабошпицького — 29 нагород і 25 номінацій; «Атлантида» Валентина Васяновича — 21 нагорода і 19 номінацій; «Погані дороги» Наталії Ворожбит — 10 нагород і 22 номінації та «Стоп-Земля» Катерини Горностай — 10 нагород і 4 номінації. Також часто нагороди отримують українські документальні та анімаційні стрічки.

А зараз нагода позиціонувати наше кіно на міжнародному рівні на порядок сприятливіша: у світі всі цікавляться Україною, й найкращий спосіб познайомитися з країною — це подивитися її фільми. Кінематограф потребує багато грошей, але без нього ми для світу біла пляма.

— Які законодавчі зміни пропонують зараз, аби підтримати українське кіно?

— У другому читанні розглядається законопроєкт № 6194 про внесення змін до законів щодо державної підтримки кінематографії в Україні. Він має частково залатати вади базового, адже закон про кіно ухвалили ще 1998 року, а також виправити помилки ухваленого у 2017 році закону про державну підтримку кінематографії та вдосконалити його норми. Відтоді багато що змінилося: з’явилися стримінгові сервіси, кінотеатри IMAX тощо. Тим паче, що зараз свій фільм може зняти майже будь-хто, маючи сучасний смартфон. Чинне законодавство не враховує всі технологічні новації.

Закон про державну підтримку кінематографії хоча і вніс деякі прогресивні новели в законодавче поле, проте цього недостатньо, адже цей документ створювали під телевізійників, а вони неохоче й точково враховували інтереси кінематографістів. Навіть навпаки, закон про держпідтримку кінематографії встановив низку прихованих «бар’єрів» в отриманні державного фінансування, зокрема створив суттєві перепони для входження молодих незалежних команд у кіновиробництво. Їх змушують іти на поклін до місцевих «мейджорів», яким зазвичай байдуже на творчі прагнення молоді. Іноді виходило так, що з трьохсот поданих проєктів здобували фінансову підтримку лише сорок.

Інше обмеження — термін доведення наявності власних грошей, коли фінансування з боку держави становить 80%. Коли ухвалювали цей закон, пройшла моя поправка, що надавати довідку треба до укладення контракту з Держкіно, але, згідно з іншою нормою, яку вони посилюють у своїх підзаконних актах, продюсер уже при поданні заявки має довести, що в нього є ця решта 20% власних або залучених грошей. Світова практика така, що переважно лише після того, як держава ухвалює рішення про вагомий внесок у бюджет, продюсер має шанс знайти партнерів для співфінансування. Безглуздо вимагати від молодого продюсера зібрати необхідні гроші на етапі, коли ще невідомо, чи підтримає заявку держава, чи ні.

Ще одна проблема — ситуація з авторськими та суміжними правами. Чинний закон чомусь розділяє поняття «виробник» і «продюсер», які є синонімами. Й авторські права належать саме виробнику, хоча ніяких виробників, окрім продюсерів, нема.

В ідеалі необхідно розробити нову редакцію закону про кіно, який би об’єднав два згадані вище, враховував би всі новації й сучасні вимоги та гармонізував місцеві «правила гри» з європейськими практиками.

— Чи пропонує законопроєкт № 6194 зміну форми фінансування українського кінематографу?

— Автори законопроєкту хочуть запровадити механізми французької моделі фінансування. Наприклад, пропонується додати так зване автоматичне фінансування: якщо фільм певного продюсера здобув значні касові збори, то частина від суми цих зборів автоматично йде на фінансування наступного фільму цього продюсера.

— Чи є в Україні стратегія розвитку кінематографу?

 — Нема, але вона потрібна. Можливо, через відсутність такого документа український кінематограф розвивається невдалим шляхом, адже був потрібен інший механізм переходу від планової до ринкової економіки ще тридцять років тому. Усі державні кіностудії мали б були передані в окремий фонд, яким би керували представники кінематографії. Активи індустрії мають працювати саме на індустрію.

Зараз відбувається хаотичне відчуження земельних ділянок і власності кіностудій під житлові забудови. У принципі, в самій ідеї продажу непотрібної власності кіноіндустрії поганого нічого нема. Але це має відбуватися без зловживань, і гроші від цього мають іти на розвиток українського кіно. А зараз із власності кіноіндустрії фактично вимиваються активи.

— Нагадує ситуацію з так званою реорганізацією «Довженко-Центру».

 — Держкіно мало б опікуватися кінематографом, розробити стратегію його розвитку, а не вдаватися до таких сумнівних кроків. Мотивація ухвалення рішення про реорганізацію з боку Держкіно може свідчити про дії на користь певного забудовника. Нагадаю, Держкіно офіційно реорганізовує «Довженко-центр», щоби виокремити з його структури Українську анімаційну студію. Навіщо це робити взагалі? Адже ця анімаційна студія має у своєму розпорядженні лише стіни та застаріле радянське обладнання — виробляти сучасні мультфільми студія просто не здатна. Робити окрему державну (!) анімаційну студію (чого нема в жодній розвиненій країні) ще й із раритетним обладнанням — це абсурд.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Запустил в космос": женщина высмеяла попутчика с широко расставленными ногами
Фокус
2025-02-23T11:00:40Z
Малоизвестный лайфхак для iPhone мгновенно освобождает память за считанные секунды
Фокус
2025-02-23T11:00:32Z
Лучшие планшеты Android, на которые стоит потратить деньги: 8 бюджетных моделей
Фокус
2025-02-23T10:00:45Z
Космические силы США впервые показали снимок секретного самолета X-37B на орбите
Фокус
2025-02-23T08:12:42Z
Сиквел Cyberpunk 2077 будет от первого лица и очень не скоро: фанаты разделились во мнениях
Знай
2025-02-23T07:51:07Z
Магнитная буря 23 февраля: какой будет ее мощность и есть ли опасность
TSN
2025-02-23T05:18:51Z
Мощный лазер и 24 ствола 12 калибра: россияне презентовали свою первую антидроновую систему на основе искусственного интеллекта
ZN UA
2025-02-23T02:09:25Z
Инсайдер: Ремастер первой трилогии God of War для PlayStation 5 будет анонсирован в ближайшее время
GameMag
2025-02-22T21:55:05Z
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Дрожжевое тесто "для ленивых": на приготовление нужно 5 минут, а будет храниться 3 дня
TSN
2025-02-23T11:06:11Z
Лайфхаки для уборки угробят сантехнику: почему не стоит доверять популярным советам для чистки туалета
Знай
2025-02-23T09:51:52Z
Гороскоп на неделю: пять знаков Зодиака ждет удача с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T09:27:21Z
Чудо-средство от всех пятен: как правильно пользоваться кислородным порошком
TSN
2025-02-23T08:36:20Z
С ними будете, как за каменной стеной: названы три самых преданных знака зодиака
TSN
2025-02-23T08:18:18Z
Семь способов стать счастливой мамой и получать радость от материнства
Знай
2025-02-23T06:51:04Z
День ангела 23 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-22T22:18:24Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
В результате ночного удара дронами по Одесщине пострадали три человека
Апостроф
2025-02-23T09:03:28Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
"Пылает ресторан": после мощных взрывов в Кривом Роге есть погибший - появились кадры последствий
Comments UA
2025-02-23T06:06:45Z
В Киеве взрывы и пожар после атаки дронов: есть видео прилета, стали известны последствия
Comments UA
2025-02-23T05:30:40Z
В США на авиабазе произошла стрельба: есть погибший и раненый
TSN
2025-02-23T04:48:19Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Атака БПЛА: в двух районах Киева вспыхнули пожары
Корреспондент
2025-02-22T22:51:11Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T22:09:19Z
В Англии похвалили выход на замену украинского футболиста "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2025-02-23T10:07:54Z
Пригласил "станцевать": Паркер остроумно обратился к Усику после яркой победы над Баколе
TSN
2025-02-23T09:48:57Z
Известная российская теннисистка призналась в избиении самой себя
ZN UA
2025-02-23T09:31:53Z
Усик в компании Джошуа ярко отреагировал на быструю победу Паркера
Корреспондент
2025-02-23T09:03:31Z
НБА: Лейкерс одержали победу над Денвером, Юта без Михайлюка одолела Хьюсто
Корреспондент
2025-02-23T07:18:55Z
Легенда Манчестер Юнайтед прокоментував поточний стан команди
Корреспондент
2025-02-23T05:27:02Z
Усик покинул вечер бокса в Саудовской Аравии перед боем двух россиян
ZN UA
2025-02-23T00:12:43Z
Потенциальный соперник Усика нокаутировал соперника во втором раунде
ZN UA
2025-02-22T23:21:19Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
У России минус "Град": смотрите, как хитро оккупанты пытались спрятать его от ВСУ в этот раз
Comments UA
2025-02-23T10:48:17Z
Синоптик рассказала, какая погода ожидается в Украине 24 февраля
TSN
2025-02-23T10:36:46Z
В Генштабе рассказали, что происходит на фронте
Корреспондент
2025-02-23T10:15:33Z
"Бавовна" и минуснуть: редактор Васильева опубликовала 60 новообразований российско-украинской войны
Апостроф
2025-02-23T10:06:51Z
В четырех районах Киева упали обломки дронов-камикадзе
ZN UA
2025-02-23T09:40:18Z
Под Волчанском 71-я ОЕБр не пропустила колонну танков и БМП. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T09:18:26Z
ВСУ разгромили батальон оккупантов на Запорожье: подробности
Comments UA
2025-02-23T08:39:04Z
Россия пытается всех обмануть: в СНБО прокомментировали выпущенное рекордное количество БпЛА
Апостроф
2025-02-23T08:15:52Z
Российские морпехи пытались форсировать реку, но их встретили снайперы украинского спецназа. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T06:57:25Z
Как сделать стильный пучок-узел, как у Роузи Хантингтон-Уайтли
Marie Claire
2025-02-23T11:00:36Z
Украинская певица увидела новый флаг США в отчете Воздушных сил ВСУ
Апостроф
2025-02-23T10:45:56Z
Дженнифер Лопес показала редкие фото с двойняшками и нежно поздравила их с 17-летием
TSN
2025-02-23T10:18:44Z
"Это ужасает": люди узнали, как изначально должен был выглядеть Шрек в мультике
Фокус
2025-02-23T10:12:29Z
"Видимо, это шутка": женщина купила сумку за 5 долларов и получила сюрприз
Фокус
2025-02-23T09:00:56Z
Мика Ньютон перевела на украинский хит "В плену", выпущенный 20 лет назад
Комсомольская правда
2025-02-23T07:04:27Z
Украинскую певицу сбили на пешеходном переходе и сильно травмировали
Апостроф
2025-02-23T07:03:08Z
В Киеве колористка создает вышиванки на волосах: образ занимает до 8 часов работы, но клиентки терпят
Знай
2025-02-23T03:51:46Z
За рулем была мать: в ДТП погиб участник рок-группы KISS Карл Кокран
Фокус
2025-02-22T23:15:08Z
Доплаты за новорожденных детей: некоторые семьи получат дополнительную помощь
Знай
2025-02-23T11:12:05Z
Книги вместо страха: книжные полки в укрытиях и образование, которое дарит надежду
ZN UA
2025-02-23T11:04:52Z
Летающий ядерный авианосец. CL-1201 — дерзкая мечта ВВС США
Фокус
2025-02-23T10:45:23Z
"Ослики не от хорошей жизни", - Z-блогер открыл россиянам глаза. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T10:21:05Z
Кошка "села" в поезд и проехала 28 километров до другого города: как ее нашли
Фокус
2025-02-23T10:15:45Z
Направление лиц с инвалидностью на ВВК: что изменилось
ZN UA
2025-02-23T10:03:23Z
Мужчину уволили с работы одним днем: он имел все пароли и тонко отомстил
Фокус
2025-02-23T10:00:37Z
Россия наращивает производство беспилотников Shahed — ЦПД
ZN UA
2025-02-23T09:46:43Z
Тайный жест, который Меган Маркл использует во время поцелуя с принцем Гарри на публике
Marie Claire
2025-02-23T09:31:24Z
Этот утренний ритуал может разрушать вашу кожу: правда о кофе, которую не говорят
Знай
2025-02-23T08:51:31Z
Эпидемия одиночества: как мы разучились дружить и любить в реальном мире
Marie Claire
2025-02-23T08:00:27Z
Кто руководит нашими генами? Загадки эпигенетики
ZN UA
2025-02-23T06:34:40Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Прохождение ВВК: можно ли обжаловать решение комиссии
ZN UA
2025-02-23T04:01:15Z
Украинские мужчины живут на 13-17 лет меньше женщин: причины и факторы
Хвиля
2025-02-23T02:39:58Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Криптовалюта VS золото: что станет главным средством сбережения капитала в будущем
TSN
2025-02-23T10:36:53Z
Украинцев ожидает новый удар: тарифы на воду снова вырастут
Знай
2025-02-23T10:30:26Z
"Деньги под матрасом": почему украинцы массово снимают наличные деньги, риски и альтернативы хранения
TSN
2025-02-23T09:21:24Z
Курс валют в Украине 23 февраля 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-02-23T09:18:53Z
Отключили свет за долги: готовьте до 3000 грн, чтобы просто его вернуть
Знай
2025-02-23T09:12:14Z
С "минималки" по 800 грн: в Украине изменили налоги, кто должен подчиниться новым правилам в 2025 году
Знай
2025-02-23T08:30:36Z
"Газпром" мог поставить на колени целые страны: пока Европа не отказалась закупать газ РФ, — WP
Фокус
2025-02-23T08:12:47Z
Война в 2025: как изменилась энергетика и почему в Украине вырастут тарифы для населения
Фокус
2025-02-23T08:06:19Z
Новые цены на популярную молочку: что подорожало, а что стало доступнее
Знай
2025-02-23T07:12:41Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
​Игорь Луценко: В Украине разработана приманка со взрывчаткой, способная доставать в Москву
Апостроф
2025-02-23T11:09:08Z
Дуда после встречи с Трампом: как-то эту войну надо закончить
Европейская правда
2025-02-23T11:06:43Z
У Трампа назвали точный срок окончания войны в Украине: сколько осталось ждать
Comments UA
2025-02-23T11:06:12Z
Путин теперь не может воевать, как воевал раньше: для Украины неожиданно открылось окно возможностей
Comments UA
2025-02-23T10:51:17Z
Спешка Трампа в переговорах с РФ по поводу войны против Украины обеспокоила союзников США в Азии — WSJ
ZN UA
2025-02-23T10:51:10Z
Маск дал госслужащим США 48 часов, чтобы отчитаться о работе за прошедшую неделю, пригрозив увольнением
ZN UA
2025-02-23T10:39:13Z
Премьер Италии защитила мюнхенскую речь Вэнса, в которой тот упрекал Европу
Европейская правда
2025-02-23T10:25:05Z
Безуглая заподозрила Трампа и Путина в коварном договорняке: как поделят украинские ископаемые
Comments UA
2025-02-23T10:06:05Z
Кто из военных уходил в большую политику: от гетмана Скоропадского до генерала Эйзенхауэра
Комсомольская правда
2025-02-23T10:03:30Z