MY.UAНовини
Анастасія Бондар, Мінкульт: «Робимо все для заміщення російського контенту українським»
Анастасія Бондар, Мінкульт: «Робимо все для заміщення російського контенту українським»

Анастасія Бондар, Мінкульт: «Робимо все для заміщення російського контенту українським»

Які проєкти задля збереження культурної спадщини в час війни втілює Міністерство культури та інформаційної політики й що робить, аби українського контенту в світі ставало більше, а на вітчизняний ринок зайшли HBO Max й інші міжнародні гравці.

В умовах повномасштабної війни з Росією гостро постало питання збереження культурних та мистецьких пам’яток в Україні та відновлення вже пошкоджених ворогами. Також актуальними стали питання експорту українського культурного продукту за кордон й створення умов, аби, покидаючи російський ринок, великі закордонні медійні платформи, такі як Netflix, HBO Max та інші, здобули прихисток в Україні. А деякі з них, наприклад, той самий HBO Max та Xbox, стали доступними в Україні легально. Що і як саме робить українська держава, щоби цього досягти, і як оцифровує культуру в умовах війни? «Детектор медіа» поспілкувався із заступницею міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Міністерства культури та інформаційної політики України Анастасією Бондар про те, що таке цифрова трансформація культури і чому вона важлива в умовах війни з Росією; про збір доказів злочинів окупантів проти культурної спадщини; створення реєстру культурних та мистецьких об’єктів; співпрацю з великими медіаплатформами на кшталт Netflix та про популяризацію українського контенту.

— Анастасіє, розкажіть, будь ласка, що таке цифрова трансформація культури і чому цей напрямок актуальний в умовах війни?

— Зараз ми живемо у двох основних парадигмах. Перша — безпосередня війна: постійні обстріли, щоденна загроза ракетних ударів та «прильотів» будь-куди. Зокрема і в об’єкти культурної й архітектурної спадщини, рухомої й нерухомої. Друга — це те, що ми маємо на меті інтеграцію в Європейський союз і в європейський культурний простір. У цьому плані цифровізація є важливою.

Наприклад, актуальним зараз став проєкт створення реєстру нерухомої культурної спадщини. Йдеться про архітектурні та археологічні пам’ятки. Ми працюємо над створенням єдиного онлайн-реєстру, де міститиметься оцифрована інформація про культурні пам’ятки. До початку війни ми встигли зібрати дані про 120 тисяч об’єктів нерухомої спадщини в єдину електронну базу, яка є основою для побудови реєстру. До цього переліку не входять дані про об’єкти, розміщені на території, яка була окупованою до 24 лютого цього року. Зараз ми розробляємо програмне забезпечення для роботи реєстру.  

Це проєкт, який стане в нагоді на етапі відбудови країни, після завершення воєнних дій. Будівельники дивляться на будь-яке житло, яке потрібно відновлювати, так: якщо воно зруйноване більше ніж на 60%, то підлягає зносу, й на його місці будують щось нове. Але якщо це пам’ятка архітектури або історії, внесена в наш реєстр, ні про яке знесення не може йтися. У такому випадку будівлю реставруватимуть. Це буде непростий процес і є багато питань щодо того, як проходитиме відновлення. Наприклад, у Харкові, де багато об’єктів зруйновані обстрілами, нам важливо вберегти й відновити архітектурні пам’ятки. У багатьох цінних будинках живуть люди, і з одного боку ми хочемо якнайшвидше відновити їх, щоби люди могли повернутися додому, а з іншого — зберегти пам’ятку, відновити, до прикладу, якусь унікальну ліпнину, що може зайняти багато часу. Ми постійно спілкуємося з Мінрегіоном та іншими відомствами, обговорюємо, як робити краще. Чи зносити нам усе й побудувати нове місто, чи дати людям змогу повернутися до своїх домівок чимшвидше.

— Ви згадали про Харків. Про музеї цього міста, до речі, росіяни поширювали фейк. Мовляв, Володимир Зеленський продає колекції харківських музеїв за кордон, щоби розплатитися за надану нам зброю. Пізніше фейк спростували, пояснивши, що деякі музейні експонати евакуювали з міста, щоби уберегти від російських обстрілів. Як міністерство працює над захистом музейних експонатів у містах, де тривають обстріли, і чи проводите оцифрування об’єктів, щоби вберегти їх і в такий спосіб?  

— Щодо захисту експонатів: найцінніші предмети евакуйовані і сховані, щоби убезпечити їх від можливих атак. А оцифрування об’єктів рухомої культурної спадщини триває давно, й розпочалося задовго до повномасштабного вторгнення. Зараз в Україні є понад 12 мільйонів музейних об’єктів. Це шалена цифра. Треба розуміти, що у музеях інвентаризацію проводили у паперовому вигляді і всі документи зберігалися саме там. Ми працювали над оцифруванням інвентарних книг та журналів, які ведуться у всіх музеях, маємо фотокопії документів. Зараз працюємо над тим, щоби їх розшифрувати і створити електронну базу. Очікую, що цими файлами ми зможемо наповнити первинну базу, а потім будемо доповнювати і оновлювати її. Відкриваючи цю базу, ми маємо чітко бачити, скільки в Україні музеїв, скільки якої форми власності, скільки експонатів у них є. Також якщо музей щось кудись вивозить, наприклад, на виставку в інше місто України чи за кордон, ми маємо про це знати і вноситимемо ці дані в базу.

Зараз ми періодично бачимо російські сюжети про те, як з Маріуполя вивозять музейні експонати. У музеях на окупованій території було понад 3—5 тисяч об’єктів рухомої спадщини. Це не лише картини, твори мистецтва, а й монети, археологічні елементи. Не обов’язково це дуже дорогі речі, проте їхня цінність у збереженні історії, яку ми там накопичували. Зараз, на жаль, ми не можемо контролювати події на окупованій території: процеси перевезення й вивезення експонатів. Усі ці дії росіян — це крадіжка.

— У Міністерства є проєкт  Culture Crimes про злочини проти культурної спадщини. На цьому ресурсі збирають інформацію про об'єкти, постраждалі від воєнних злочинів російської армії, для міжнародних судів. Чи знаєте ви про прецеденти, коли подібна фіксація схожих злочинів в інших країнах допомагала під час судових розглядів?

— Ми збираємо і документуємо дані про те, що і в якій кількості отримує пошкодження. Це потрібно для збереження та архівації для нас самих. Нас часто запитують, скільки чого взагалі зруйновано, в яких сферах, які пам’ятки, в яких областях. Цей проєкт ми задумали як реакцію на ці запити, зокрема й журналістські. Що ж до використання цих даних у міжнародних судах.. Поки ми не можемо говорити про якісь схожі прецеденти в світі. Але ми накопичуємо дані; показуємо, як виглядали пам’ятки до руйнувань; додаємо фото із супутників про те, що поблизу пам’яток не було військових об’єктів чи техніки, тому пряме влучання в об’єкт культурної спадщини є злочином. Всі ці дані ми зможемо надати на розгляд суду, коли прийде час.

— Чи можемо ми припустити, що завдяки цьому проєкту рішення судів, коли прийде на це час, будуть на нашу користь?

— Ми ж розуміємо, що для представлення в судах потрібні не сайти, а офіційна документація, належно оформлена та підготовлена. Звичайно, базу доказів, яку ми зараз накопичуємо в Міністерстві, ми відправимо до міжнародних судів. Впевнена, що всі ці процеси ми виграємо.

— Також у міністерства є проєкт «Моя війна», де зібрані свідчення очевидців російсько-української війни. На вашу думку, чим він відрізняється від інших проєктів з документування свідчень війни, які ведуть медіа та різні громадські організації? Таких проєктів зараз чимало. Чим цінний та унікальний саме ваш?

— Таких проєктів справді багато, часто вони схожі між собою. Коли велика війна лише починалася,  різні громадські організації та ініціативи бралися за цю справу й не важливо, хто був перший. Круто, що є ініціативи, які все це збирають. Добре було б зібрати напрацювання всіх під однією парасолькою: і наші, і громадських організацій. Сподіваюся, ми до цього дійдемо.

Задумуючи цей проєкт, ми хотіли дати людям, які переживають війну у реальному часі, можливість висловитися. Також хотіли розповідати людські історії багатьма мовами. Наша мета — перекласти їх якомога більшою кількістю мов, щоби про досвід звичайних українців та українок в умовах війни дізналося більше людей. Нас цікавить, як людина прожила 24 лютого; коли і де її застала війна. Ми відкриті до співпраці з ГО, також дані проєкту доступні медіа.

— Чи переймаєте досвід інших країн в контексті цифрової трансформації культури? Чи, можливо, є якісь спільні проєкти нашого міністерства в цій сфері з іншими країнами?

— Зараз в пріоритеті проєкти щодо збереження нерухомої і музейної спадщини, яка ніяк не порахована, проте є частиною нашої ідентичності. Ми спершу визначаємо власні пріоритети, а потім спілкуємося щодо них з іншими країнами. Багато нам зараз допомагають Польща та Литва. У нас з ними відбуваються схожі трансформаційні проєкти. Вони витратили на них майже 10 років. З одного боку, ми позаду, а з іншого — за ці 10 років і технології сильно змінилися, тож ми можемо не проходити всі ці кроки, які довелося пройти їм. Нещодавно я презентувала наші проєкти зі збереження спадщини полякам та литовцям; вони були вражені тим, що в час війни ми працюємо, що не полишаємо цифрові проєкти. Досвід інших країн також важливий для нас, ми аналізуємо його. Багато співпрацюємо і з ЮНЕСКО.

— А як щодо приходу на український ринок міжнародних медійних платформ? Чи веде Міністерство перемовини з закордонними цифровими сервісами щодо їхньої роботи в Україні? Наприклад, із HBO Max та Disney+?

— У нас є Держкіно, яке підпорядковане не Міністерству культури, а напряму Кабінету міністрів. Багато процесів, які пов’язані з кіно, медіа, — в їхній компетенції. Проте з політичної точки зору, звичайно, міністр завжди наголошує, що це стратегія нашої держави: зробити так, щоби всі міжнародні компанії пішли з російського ринку і, коли це буде можливо і безпекова ситуація дозволятиме, відкрили свої офіси в Україні. На це працює весь уряд. Ми тісно комунікуємо з Netflix. Нещодавно міністр писав про стипендії, які вони започаткували задля розвитку українського кіно. Те, що Netflix українізує контент, що він пішов з російського ринку, що намагається допомагати українським творцям, свідчить, що в компанії добре розуміють, в якій ситуації опинилася Україна, і намагаються допомагати.

— За кілька місяців війни Netflix і справді змінився: стало більше озвучених українською фільмів та серіалів, які виходять українською вже у день прем’єри. Міністерство має стосунок до цього? Чи це цілком приватна ініціатива платформи?

— Розмови про це все велися з ними ще до війни. Просто так збіглося: війна стала тригером пришвидшення змін. На платформі з’явилося українське кіно, зокрема, «Носоріг» Олега Сенцова.

— Крім всього, вже за час великої війни Netflix частково видалив російський контент. Таке рішення ви також лобіювали?

— Міністр постійно наголошує, чому важливо скасовувати російську культуру. Що російська пропаганда поширюється через культуру, зокрема через кінематограф на замовлення Росії. Ми часто проговорюємо те, що потрібно фільтрувати контент, і пояснюємо, для чого це треба робити.

— В Україні була така ситуація: чимало популярних серіалів та фільмів, наприклад, виробництва того ж HBO, були доступні на українських OTT-платформах завдяки російському сервісу Amediateka. В умовах повномасштабної війни вони є питання до легальності цього контенту. Як розв’язати цю проблему?

— Це великі корпорації, які реагують і працюють не надто швидко. Комунікація з ними потребує більше часу. Мені здається, що за ці шість місяців війни ми, як держава, стали набагато швидше реагувати на виклики, змінюватися, адаптуватися до нових реалій.

— Що робить міністерство для популяризації україномовного контенту? Зокрема, для перекладу популярного контенту, — серіалів, кіно, — українською. Чи є якісь спеціальні проєкти щодо цього зараз, в умовах війни? Спроби експортувати наш контент за кордон?

— Про це також потрібно запитати Держкіно. Вони краще знатимуть деталі. Але, наприклад, якщо ми говоримо про заміну репертуарів наших театрів, щоби там було більше українських творів, то ми працюємо над цим. Робимо все для заміщення російського контенту українським. Щоб не просто скасовувати російські твори, а дати споживачам щось натомість. І, повірте, ми маємо, що дати. Просто всі зміни відбуваються, напевно, не так швидко, як би хотілося.

— Важко говорити про заборону російської культури, коли Національна музична академія України — головний музичний виш країни — відмовляється прибирати із своєї назви, попри вимогу студентів, ім’я російського композитора Петра Чайковського… Що про це думають у Міністерстві?

— Позиція міністерства щодо заборони російської культури чітка. Ми її висловлюємо, зміни відбуваються. Ми розуміємо, що зміни не проходять дуже швидко. Ми знаємо, що і маніпуляції навколо них також є. Люди, для яких Чайковський протягом життя був великим композитором, не хочуть щось змінювати й прибирати його ім’я з назви вишу. Так само буде з перейменуванням вулиць. Завжди будуть люди, які впроваджують зміни, і люди, які їх критикують.

Теги за темою
Netflix
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Штати почали наймасштабнішу військову реформу з часів Холодної війни - WSJ
УкраинФорм
2025-05-01T18:55:29Z
Розкриті технічні характеристики бельгійського бойового кулемета FN Evolys
InternetUA
2025-05-01T18:52:19Z
США відправили Україні списані винищувачі F-16
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:39:59Z
Займається благодійністю, працює за сир та любить Дорофеєву: де зараз Пес Патрон
24tv
2025-05-01T18:33:44Z
З днем народження 13 років: душевні привітання для хлопчика
Telegraf
2025-05-01T18:33:18Z
Освітній омбудсмен просить органи управління не вимагати від шкіл фотозвіти
24tv
2025-05-01T18:30:56Z
Президент нагородив 470 військових, 354 із них - посмертно
УкраинФорм
2025-05-01T18:28:04Z
В Україну відправили списані F-16 з "кладовища літаків": як їх можуть використати
Telegraf
2025-05-01T18:27:58Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Новим послом США в Україні призначили Джулію Девіс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T19:01:28Z
Умєров оголосив про початок реорганізації Держоператора тилу
УкраинФорм
2025-05-01T18:57:10Z
Рубіо може стати тимчасовим радником Трампа замість Волтца - CNN
УкраинФорм
2025-05-01T18:55:29Z
Цинічна заява Лаврова: Росія знову погрожує через “кордони 1991 року”
GlavRed
2025-05-01T18:51:23Z
У Грузії припинив мовлення опозиційний телеканал Mtavari
Европейская правда
2025-05-01T18:49:09Z
Трамп запропонував призначити Волтца послом в ООН
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:48:42Z
У Білий дім про угоду щодо надр: свідчення, чому Трамп - головний майстер угод
Европейская правда
2025-05-01T18:48:35Z
Трамп підтвердив відставку Волца і назвав його тимчасову заміну
Европейская правда
2025-05-01T18:46:15Z
Вартість свинини у супермаркетах помітно зросла за місяць
24tv
2025-05-01T19:03:50Z
ENTSO-E збільшила ліміт експорту електроенергії з України до країн ЄС
УкраинФорм
2025-05-01T19:03:31Z
«Відвертий бандитизм». Гетманцев обурився безкарністю відомої мережі з продажу електроніки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T19:00:28Z
Їдуть не лише з Ростова: що стали перевозити росіяни залізницею на Південь
24tv
2025-05-01T18:51:16Z
«Не хочу критикувати, але…» Гетманцев оцінив роботу нового керівництва Податкової
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:36:21Z
Допомога для пенсіонерів у Дніпрі: у травні 2025 останній шанс на отримання виплат
Политека
2025-05-01T18:31:09Z
До суду скерували справу ексголови АРМА щодо “схеми” з активами
1News
2025-05-01T18:16:24Z
Укрзалізниця отримала від міжнародних партнерів 23 електростанції резервного живлення
УкраинФорм
2025-05-01T18:16:20Z
Китай натякає на можливість нових торгових переговорів із Вашингтоном – FT
iPress
2025-05-01T18:07:15Z
Не пропустіть ці новинки: 9 головних фільмів травня
24tv
2025-05-01T18:48:13Z
Патріарху української естради – 80
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:27:12Z
У Вінниці стартував мистецький проєкт «Моя хата не скраю»
УкраинФорм
2025-05-01T18:22:14Z
Переможниця "Холостяка-12" відповіла, чи піде на сезон з Цимбалюком
24tv
2025-05-01T18:15:05Z
У Києві знімають екшн-серіал про роботу служби 112
УкраинФорм
2025-05-01T17:34:13Z
"Не могли продати житло": Огнєвіч сказала, що сталося з її майном у Криму
GlavRed
2025-05-01T17:27:15Z
Відключені інструменти, живий вокал: соліст Ziferblat розкрив деталі виступу на Євробаченні-2025
24tv
2025-05-01T17:15:04Z
Скільки країн беруть участь у Євробаченні 2025: остаточний список
24tv
2025-05-01T17:09:24Z
Глава Мінкульту Словаччини похизувалась зустріччю з пропутінською співачкою Нетребко
Европейская правда
2025-05-01T17:07:47Z
При яких захворюваннях виникає запаморочення та як його побороти
24tv
2025-05-01T17:24:55Z
Пластик вбиває тихо: одна побутова речовина спричиняє тисячі смертей щороку
24tv
2025-05-01T16:12:41Z
ZF представляє інноваційне рішення для надання допомоги постраждалим у ДТП
AutoCentre
2025-05-01T16:07:20Z
Більше так не робіть: 6 речей, які ніколи не можна чистити содою
24tv
2025-05-01T16:04:52Z
Ніколи не їжте це перед літаком: експертка назвала продукти, які можуть зруйнувати переліт
24tv
2025-05-01T16:04:19Z
ШІ виявляє проблеми зору за 30 секунд: на Одещині та Чернігівщині протестували понад 800 пацієнтів з діабетом
Факти ICTV
2025-05-01T15:10:44Z
Що можна зробити з малини, крім варення: розкрита неймовірна користь плодів
GlavRed
2025-05-01T14:27:43Z
Кому шкідлива кориця: експерти розповіли, чим небезпечна популярна спеція
GlavRed
2025-05-01T14:27:34Z
Підлога буде блищати: чим її помити, щоб вона неймовірно пахнула
24tv
2025-05-01T14:06:46Z
Жінка втратила 155 тисяч гривень, коли намагалася заробити на “лайках” в інтернеті
InternetUA
2025-05-01T19:01:41Z
Украв гроші та втік: у Львові чоловік зі зброєю напав на кур'єра
24tv
2025-05-01T18:27:32Z
Стерненко після замаху розкритикував заборону мати зброю для самозахисту
Комсомольская правда
2025-05-01T18:25:07Z
На Київщині затримано чоловіка, що спробував викрасти дитину
1News
2025-05-01T18:21:31Z
На Херсонщині ліквідували шість пожеж внаслідок ворожих атак
УкраинФорм
2025-05-01T18:16:28Z
В ОВА показали наслідки обстрілу Дніпропетровщини
1News
2025-05-01T17:57:22Z
Правоохоронці викрили шахрая, який видавав себе за військового і збирав гроші на сайті знайомств
InternetUA
2025-05-01T17:52:54Z
Нападниця на Стерненка володіла нелегальною зброєю
24tv
2025-05-01T17:12:47Z
У Копенгагені автомобіль в'їхав у натовп: десяток постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T17:03:24Z
Заморозки до -5 градусів вдарять по Київській області: прогноз на 2 травня
Хвиля
2025-05-01T19:00:16Z
У Запоріжжі відновлюють газопровід і водопровід, зруйновані внаслідок російської атаки
УкраинФорм
2025-05-01T18:57:38Z
Повітряна тривога на Дніпропетровщині працюватиме за новим принципом
ZN UA
2025-05-01T18:46:40Z
На Запоріжжі ворожий дрон влучив у авто
УкраинФорм
2025-05-01T18:07:08Z
Дивна "лицарська" вежа в Голосієві насправді має цілком прозаїчне призначення: для чого її зводили
Telegraf
2025-05-01T17:57:40Z
"Шахеди" з цвяхами: у 3-й ОШбр назвали небезпечну зброю ЗС РФ
Фокус
2025-05-01T17:57:27Z
Дощі та заморозки: українців попереджають про небезпечні погодні умови
GlavRed
2025-05-01T17:27:53Z
У Києві відбудеться Фестиваль інклюзивного футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T17:27:36Z
Графіки відключення світла в Запоріжжі на 2 травня: кому варто бути готовим
Политека
2025-05-01T17:16:37Z
Що не можна додавати до кави: 6 продуктів, які псують напій, що бадьорить
GlavRed
2025-05-01T18:36:44Z
Як ефективно позбутися іржі: народні методи та хімічні засоби
GlavRed
2025-05-01T18:25:54Z
Що можна зробити з листів лазаньї: простий рецепт ідеального приготування
GlavRed
2025-05-01T18:25:33Z
На кого зі знаків зодіаку у травні очікують незабутні та яскраві побачення
24tv
2025-05-01T18:09:39Z
Чому не можна купатися в озері Несамовите
24tv
2025-05-01T18:09:08Z
Ніколи не пийте з чужої чашки: одиниці знають про небезпечну прикмету
24tv
2025-05-01T18:06:46Z
Хочете жити як улюбленець суперкарів? Brabus створює цілий острів спеціально для вас
Топ Жир
2025-05-01T18:00:38Z
Приваблюють шкідників у двір: яких помилок слід уникати, встановлюючи контейнер для компосту
24tv
2025-05-01T17:45:04Z
Де краще розташувати мікрохвильову на кухні: неочевидні ідеї для економії місця
GlavRed
2025-05-01T17:27:43Z
Модрич і Васкес залишаться в Реалі на два тижні довше заради клубного чемпіонату світу
Football.ua
2025-05-01T18:49:43Z
Герой для свого народу, – Дюбуа несподівано похвалив Усика
24tv
2025-05-01T18:48:26Z
Фаджолі, Парізі та Комуццо — у стартовому складі Фіорентини на перший матч проти Бетіса
Football.ua
2025-05-01T18:16:29Z
Усик відверто розповів, чи залишиться у боксі після відходу на пенсію
24tv
2025-05-01T18:15:30Z
Рішарлісон, Ромеро та ван де Вен повернулись до стартового складу Тоттенгема на перший матч проти Буде/Глімт
Football.ua
2025-05-01T18:07:10Z
"Хотілося зникнути з лиця землі": У Росії досі не можуть відійти від гола Шевченка
Telegraf
2025-05-01T18:00:16Z
МЮ готовий активувати пункт про викуп Куньї
Football.ua
2025-05-01T17:43:51Z
Хабі Алонсо зустрівся з президентом Реала Пересом
Football.ua
2025-05-01T17:22:59Z
Суддя пожалів Усика, – Льюїс шокував своїм висловлюванням про удар нижче пояса від Дюбуа
24tv
2025-05-01T17:09:49Z
Aston Martin показала найпотужніший кросовер у світі
1News
2025-05-01T19:03:35Z
Чому поліція може зупинити навіть «ідеального» водія: ЗМІ розкрили подробиці
GlavRed
2025-05-01T18:25:50Z
Відкриття сезону RTR 2025
AutoCentre
2025-05-01T18:22:37Z
Як доживає свого віку рідкісний автобус «Дніпро»
AutoCentre
2025-05-01T17:15:56Z
Спеціальний пакет Catfish Camaro ідеально підходить для перегонів з Mustang
Топ Жир
2025-05-01T17:15:42Z
Повернення ZR1 на Інді 500: Чи вдасться уникнути зіткнення зі стіною цього разу?
Топ Жир
2025-05-01T16:45:38Z
Масовий мінівен Toyota перетворили на затишний автодім для двох
Фокус
2025-05-01T16:42:36Z
Ford Mustang GTD покращив свій результат на Нюрбургрингу та увійшов до п’ятірки найшвидших серійних авто
Топ Жир
2025-05-01T16:00:03Z
Випробування на бездоріжжі: як Nissan Armada Pro-4X показує себе у складних умовах
Топ Жир
2025-05-01T15:18:20Z
Простий послідовний натиск кнопок може захистити ваш зарядний пристрій та Challenger від крадіжок
Топ Жир
2025-05-01T18:45:45Z
Найдивніший Android-смартфон у світі: що відомо про модель Sidephone
Фокус
2025-05-01T18:36:00Z
Прощавай, Skype: Microsoft переходить на Teams
Факти ICTV
2025-05-01T18:12:36Z
Не будьте як Волтц: як безпечно користуватися Signal
Telegraf
2025-05-01T18:09:24Z
Ілон Маск: ініціатива DOGE зі скорочення витрат поки що не є успішною, але все попереду
InternetUA
2025-05-01T17:49:08Z
Вчені знайшли "кришку", що стримує вибух супервулкана Єллоустоун
Telegraf
2025-05-01T17:49:05Z
На Землю звалиться радянський супутник розміром з автомобіль: коли це станеться і чим загрожує
Telegraf
2025-05-01T17:34:00Z
Інженери створили дрон зі складними крилами, як у білки-летяги: чим він стане нагоді ЗСУ
InternetUA
2025-05-01T17:31:39Z
Цикад перетворили на "музичні інструменти": на них учені зіграли класичну музику
Фокус
2025-05-01T17:13:50Z