MY.UAНовини
Як журналістам висвітлювати сексуальне насильство в умовах війни
Як журналістам висвітлювати сексуальне насильство в умовах війни

Як журналістам висвітлювати сексуальне насильство в умовах війни

… щоби розповідати суспільству про важливі речі й водночас не нашкодити постраждалим.

Чому про сексуальне насильство з боку окупантів важливо розповідати в медіа? Як журналістам та журналісткам робити це так, щоб не нашкодити потерпілим? Як контролювати свої емоції під час розмов із людьми, які постраждали? Чому чоловіки менш охоче розповідають про насильство, яке пережили? Що, крім зґвалтування, вважається сексуальним насильством? Як медійники та медійниці можуть подбати про потерпілих? Про все це під час практичного вебінару для журналістів та журналісток «Сексуальне насильство в умовах війни: підняття обізнаності журналістів» від громадських організацій «Ла Страда-Україна» та «Жінки в медіа» за підтримки International Media Support (IMS) та у співпраці з урядовою уповноваженою з питань гендерної політики говорили медійниці та гендерні експертки.

Віцепрезидентка організації «Ла Страда-Україна» Марина Легенька каже, що тема сексуального насильства в умовах війни є дуже складною для висвітлення в медіа, адже інколи формат публікацій та висвітлені деталі можуть нашкодити потерпілим. Проте експертка вважає, що говорити про цю проблему все ж важливо. «Розмови про це візуалізують проблему, не дозволяють її замовчати, бо приховування таких випадків — також мета агресора. Тому ми повинні говорити про сексуальні злочини, які чинять окупанти, думаючи при цьому про постраждалу людину і про те, щоби не травмувати її додаткова», — розповідає Марина Легенька.

Вона додає, що сексуальне насильство — поширений злочин під час війни. «Кримінальне право визначає його як найтяжчий і неприпустимий. Це один із найбільш травматичних досвідів у житті постраждалих, — жінок, чоловіків, дітей. Тому коли ви спілкуєтеся із постраждалою, навіть коли здається, що вона готова тут і зараз усе розповісти, потрібно пам’ятати, що вона в непростій ситуації, й бути дуже обережними, щоби не травмувати її. Треба публікувати лише ту інформацію, яка не зашкодить потерпілим у перспективі місяця року — десяти років, — каже Марина Легенька. — До мене зверталися журналісти з проханням оцінити інформацію, яку надала постраждала, і запитали, чи можуть публікувати відеозапис повністю. На відео жінка розповідала все, що з нею відбулося. Коли я запитала, як вона надала інформацію, вони сказали, що приїхали у звільнений населений пункт і там була жінка, яка захотіла поділитися своєю історією. Публікувати ту історію повністю неприпустимо. І я дякую, що вони не використали цей матеріал. Хоча мене переконували, що вона сама все розповіла, вона була не проти».

Марина Легенька наголошує, що журналісти також мають подбати про те, щоби завдяки їхнім публікаціям постраждалих було неможливо впізнати. «Буває, що обличчя людини заблюрять, проте вона виступає на знайомому тлі: можна розпізнати локацію за пейзажом, ідентифікувати населений пункт», — каже експертка.

Вона пояснює: на сьогодні кримінальна відповідальність за сексуальні злочини, пов’язані з війною, встановлюється статтею 438 Кримінального кодексу. «Є різні види сексуального насильства під час війни. Це не лише зґвалтування, хоча переважно ми бачимо розмови про це, — розповідає Марина Легенька. — Це, в тому числі, сексуальне рабство, примусові вагітність чи стерилізація, примушення до заняття проституцією, примусове роздягання та інші приниження сексуального характеру. Ми знаємо про випадки інших форм сексуального насильства. Наприклад, примушування обирати ту людину, яку зґвалтують кривдники; примушування до роздягання, ставання на коліна. Але всі ці форми насильства не ідентифікуються сьогодні суспільством та правоохоронними органами як сексуальне. Проте під час створення публікацій журналісти мають розуміти, що сексуальне насильство — це не лише зґвалтування».

За даними Марини Легенької, «Ла Страда-Україна» надає психологічну, юридичну, інформаційну підтримку потерпілим на гарячій лінії. «З початку великої війни щодо сексуального насильства до нас звернулися 23 людини, переважно жінки, але серед постраждалих є також чоловіки та діти. Тому медійникам не варто створювати видимість, що сексуальне насильство в умовах війни — це проблема виключно жінок. Хоча жінок вона непропорційно багато зачіпає, — каже експертка. — Потерпілі звертаються по різну підтримку. Не всі вони звернулися до правоохоронців. Але це не означає, що вони ніколи цього не зроблять, вони можуть бути не готові до звернення тут і зараз, але їхню думку й вибір ми маємо поважати».

На думку Марини Легенької, чоловікам важче говорити про сексуальне насильство, яке вони пережили, ніж жінкам. «Чоловіки категорично відмовляються звертатися до правоохоронців. Із чоловіками складніше працювати. Жінкам не так соромно зізнатися в тому, що вони пережили, і говорити про це, — розповідає експертка. — Але медійники, хоч це і не є їхнім безпосереднім завданням, можуть подбати, щоби герої та героїні матеріалів змогли отримати своєчасну допомогу, підтримку, — і медичну, і юридичну, й інформаційну. Скеровуйте постраждалих до компетентних людей. Це важливо й може суттєво покращити стан і захищеність постраждалих, а в деяких випадках і врятувати життя».

Медійниця та правозахисниця Лариса Денисенко каже, що журналісти забезпечують право людей на інформацію, тому запит від суспільства щодо історій про сексуальне насильство в умовах війни, на її думку, є справедливим. «Інша справа, як ми його задовольняємо. Ми маємо зробити так, щоб історія була розказана. Треба дати можливість людям почути цю інформацію, зрозуміти, як захищатися; зрозуміти, як діє держава в таких випадках, як звертатися, — розповідає Лариса Денисенко. — Ми, коли починаємо працювати з цією темою, теж маємо реалізувати своє право на інформацію. Також бажано мати пам’ятки для постраждалих від сексуального насильства. Їх ви можете брати з собою в різноманітні відрядження. Наприклад, коли їдете на звільнені території. Потрібно роздавати їх людям, представникам місцевої влади. У такий спосіб ми теж виконуємо свою соціальну функцію: поширюємо інформацію, ми є її носіями».

Експертка каже, що медійники також мають дбати про захист персональних даних потерпілих. «Багато хто пам’ятає історію про дані щодо сексуального насильства, які поширювала колишня уповноважена з прав людини Людмила Денісова. В її розповідях було чимало деталей щодо складу родини постраждалих; місцини, де це відбувалося; віку дітей. Всі ці деталі можуть допомогти ідентифікувати потерпілих, особливо в маленьких містах чи селах, — розповідає Лариса Денисенко. — Надмірна деталізація може стати в пригоді й самим окупантам, тому це становитиме небезпеку для потерпілих. Буває, що якусь місцину звільняють, а за якийсь час ворог знову її окуповує. Не забувайте також про колаборантів, які існують і можуть вказати на постраждалу родину, на людей, які повідомляють про злочини».

Лариса Денисенко також каже, що в потерпілих є постійна тривога щодо того, що злочинець повернеться. «Це ключовий момент. Цей страх не дає потерпілим нормально дихати, — розповідає вона. — Ми маємо думати, що змінюємо в їхній історії; думати, що ми висвітлюємо; пояснювати, чому це важливо. Поступово повертати постраждалій людині її суб’єктність — теж медійне завдання. Людина має відчувати, що вона контролює ситуацію, тому що вона в період окупації була об’єктом».

Лариса Денисенко радить обережно працювати з добровільною згодою потерпілих на розмову. «Потерпілі від сексуального насильства весь час перебувають у стресі і можуть не розуміти, що таке добровільна згода. Люди кажуть “я вам все зараз розповім” не усвідомлюючи, що варто говорити, а що — ні; що може в перспективі нашкодити їм, — каже Лариса Денисенко. — Саме медійники мають контролювати ситуацію й в якийсь момент говорити ‘стоп’. Нещодавно мене вразив матеріал “Настоящего времени”. Автори заблюрили обличчя потерпілої, але залишили одяг, в якому вона була, й показали краєвид села, не змінили голос, додали мапу, щоби показати, де це селище розташоване. Також жінка у відео назвала ім’я сусідки, яка теж була зґвалтована».

Лариса Денисенко розповідає, що часто під час розмови потерпілі можуть запитувати, чи правильно вони все робили, коли це з ними відбувалося. Мовляв, можливо, вона мало опиралася чи мала побігти. «Подумайте над тим, як ви реагуватимете на такі питання. Це не поодинокі випадки. Спробуйте віднайти чутливий прийнятний для вас баланс, — каже Лариса Денисенко. — Краще не кажіть потерпілим, що кривдника обов’язково впіймають. Ви не можете цього знати, правоохоронці не можуть цього знати. Коли ви це говорите, вам або починають сильно вірити, або перестають вірити зовсім. Краще говоріть, що держава має наміри покарати кривдників, але не давайте людям обіцянок. Також не варто зневірювати. Не кажіть, що ми ніколи не знайдемо кривдників».

На думку експертки, дискредитують армію не розмови про сексуальне насильство, яке чинять її представники, а самі зґвалтування. Тому вона радить медійникам розповідати й про випадки насильства, яке вчиняють українські військові, якщо такі випадки підтверджені. «Тут важливий баланс, звичайно, тому що люди мають спиратися на нашу армію як на захисників, — каже Лариса Денисенко. — Але ми розуміємо, що такі випадки можуть траплятися. Ми маємо звертати увагу на злочинну поведінку, пишучи, що йдуть розслідування, відкриваються справи, що українська держава робить все, щоби захистити своїх громадянок та громадян, які страждають від таких злочинів з боку представників чи представниць армії. Якщо трапляються такі випадки і ви вирішите про це писати, тримайте в голові ось цей баланс. Ви не маєте лякати людей власною армією, але замовчувати такі випадки, якщо вони є, теж не можна. Подавати такі теми обов’язково потрібно з коментарями від військових прокуратур, командування Міноборони про те, наскільки справи ведуться, наскільки зло карається».

Лариса Денисенко додає, що дуже часто медійники стають першими людьми, які слухають потерпілих. «Все, через що ми проходимо в інформаційному полі, завдає нам психологічної травми. Ми маємо бути готові до того, щоб захищати самих себе і спробувати теж отримувати допомогу, щоби бути ефективними до інформування й захисту інших людей», — каже вона.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Білий дім підсумував шість місяців президентства Трампа та згадав про війну в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T22:54:46Z
Угорщина підтвердила участь Росії у будівництві нового нафтопроводу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T21:12:56Z
Дрони атакують Ростовську область: у районі аеродрому лунають вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:45:12Z
До побачення, НАБУ? Що насправді криється за масштабною спецоперацією СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T19:09:39Z
Пять Patriot для Украины, новые переговоры с РФ, запрет для "дирижера Путина": новости дня
Европейская правда
2025-07-21T18:25:55Z
Мораторій на перевірки бізнесу, призначення нових послів України. Головне за 21 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T18:12:57Z
У НАБУ заявили, що причетність співробітника до спецслужб РФ не підтверджена
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:48:49Z
У Бельгії допитали двох туристів з Ізраїлю через звинувачення у злочинах у Газі
Европейская правда
2025-07-21T17:48:07Z
Російські ДРГ почали заходити у Покровськ - DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T22:00:57Z
Атака на Суми: є постраждалі, пошкоджені будинки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T21:42:48Z
Лінія фронту станом на 21 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:24:42Z
Прокуратура вимагає привести до належного стану пам’ятку «Будинок з хлібною лавкою»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:18:34Z
Ворог атакував Сумщину: четверо постраждалих, серед них дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T19:51:22Z
Графік відключення світла в Дніпрі з 22 по 24 липня: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-21T15:30:50Z
Через Україну пройде ще один атмосферний фронт: синоптики пояснили, як це вплине на погоду
24tv
2025-07-21T15:30:17Z
У Запорізькій області росіяни атакували дронами цивільну автівку
УкраинФорм
2025-07-21T15:24:54Z
Рятувальники назвали області з руйнівними наслідками через негоду
Gazeta UA
2025-07-21T15:12:48Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
Зірка "Папіка" Даша Петрожицька чесно про те, чому рідко грає в кіно: "Хочеться чогось іншого"
24tv
2025-07-21T14:00:51Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
У США чоловік загинув через те, що зайшов в кабінет, коли там працював МРТ апарат
24tv
2025-07-21T11:24:14Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Чи зможете ви знайти 4 яблука за 15 секунд: надзвичайна загадка для найрозумніших
GlavRed
2025-07-21T14:27:21Z
РНБО запровадила мораторій на перевірки бізнесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:25Z
Мораторій із винятком. Президент розповів, яка сфера бізнесу залишиться під особливим контролем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:57:57Z
Мільярдні втрати. Гетманцев розповів про наслідки тіньової торгівлі технікою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:18:16Z
Індекс Біг-Мака: гривня недооцінена майже на 50%
AgroPortal
2025-07-21T16:00:21Z
Україна отримає додаткові Patriot від Німеччини: подробиці
TSN
2025-07-21T15:37:07Z
Де більше нафти: у морі чи на суші
24tv
2025-07-21T15:30:19Z
Україна і Франція поглиблюють співпрацю в оборонній промисловості
УкраинФорм
2025-07-21T15:18:59Z
ЄС може тихо заборонити оренду газових приладів починаючи з 2030 року
Топ Жир
2025-07-21T15:18:57Z
Знову вводили план "Килим": у Росії стався серйозний колапс в аеропортах
24tv
2025-07-21T15:09:19Z
Керівництво Академії МВС розібрало квартири, яке обіцяло пільговикам і ветеранам – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T18:33:30Z
У Підмосков’ї російська ППО знищила житловий будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:18:07Z
Міленіали обирають «тихі відпустки» без відома керівництва: світ захопив новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:42:03Z
Чому в Україні нашестя сарани: науковець надав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:33:13Z
Канада виділить $15 млн на ремонт танків для України
Европейская правда
2025-07-21T16:24:53Z
Мобілізація, яка змінить хід війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:15:12Z
ППО, боєприпаси і мільйони на дрони. Шмигаль підбив підсумки «Рамштайну»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:00:49Z
У службі якості освіти повідомили про кількість відрахованих дорослих студентів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T15:54:04Z
Чи є "удача" в українській мові та якими ще словами можна назвати це явище
24tv
2025-07-21T15:30:12Z
Україна здобула першу нагороду Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:20Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Зоря підписала бразильського хавбека Руана Олівейру
Football.ua
2025-07-21T15:21:45Z
Місію виконано, – Усик звернувся до вболівальників після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-21T15:18:59Z
ПСЖ хоче підписати Камавінгу — Marca
Football.ua
2025-07-21T15:04:15Z
Станкович завершує перехід в Брюгге
Football.ua
2025-07-21T15:01:04Z
Карпати – Шарджа: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-21T14:58:03Z
У Британії двоповерховий автобус з пасажирами врізався в міст: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T22:21:56Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: у потерпілих виявлено сальмонельоз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:21:24Z
Авіакатастрофа в Індії: розшифровано чорні скриньки літака Boeing
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:27:04Z
У Рівному водій на Range Rover тікав від патрульних і врізався в магазин
УкраинФорм
2025-07-21T16:18:01Z
У Києві знищили бойову частину збитої російської ракети Х-69, що впала біля будинку
УкраинФорм
2025-07-21T15:21:32Z
На Рівненщині чоловіки знущалися над собакою: у справу втрутилася поліція
24tv
2025-07-21T15:06:54Z
Трьом співробітникам НАБУ повідомлено про підозру в скоєнні ДТП, що призвели до каліцтва потерпілих
Украина Криминальная
2025-07-21T15:06:11Z
Одесит помстився за образу, завдавши ножових поранень співмістянину
Украина Криминальная
2025-07-21T15:03:19Z
У Києві водій маршрутки накинувся з лайкою на пасажирів через українську: деталі скандалу
Telegraf
2025-07-21T15:00:36Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
Гряде нова ера гаджетів: у Китаї готують тонкий смартфон із надвитривалою батареєю
Фокус
2025-07-21T15:00:42Z
У США створили унікальний чип, який може стати основою квантових комп'ютерів майбутнього
InternetUA
2025-07-21T14:49:16Z
Хакери атакували урядові установи та підприємства світу, використавши вразливість у системі Microsoft SharePoint
Детектор М
2025-07-21T14:27:41Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z
Чому бензобак в одних авто зліва, а в інших справа: відповідь введе у ступор
GlavRed
2025-07-21T13:27:57Z
Новий електричний пікап Isuzu вражає своєю високою вартістю
Топ Жир
2025-07-21T13:18:10Z
Недорогі та безпроблемні: експерт назвав кращі авто для початківців вартістю до $10 000
Фокус
2025-07-21T13:00:52Z