MY.UAНовини
Лариса Кадочникова, яка сміється в обличчя війні
Лариса Кадочникова, яка сміється в обличчя війні

Лариса Кадочникова, яка сміється в обличчя війні

Дмитро Томашпольський зняв незалежний фільм про знакову акторку й культурних діячів, які тримають небо над Києвом, — «Лариса Кадочникова. Війна». Без пропаганди.

У день прем’єри в київському Будинку кіно лунав гучний сміх. Несподівана, здавалося б, реакція на фільм про початок великої війни. Але ж у ньому знялася Лариса Кадочникова, відома своїм почуттям гумору: «Доводиться пити пігулки, щоб заспокоїтися. Алкоголь продавати заборонили…».

Глядачі сміялися також, пригадуючи, як Сергія Параджанова через його жарт «про квиток в один кінець» не випустили за кордон. У залі було чимало кінематографістів, які знали кінорежисера не з книжок. Тож фрагмент байопіка «Лариса Кадочникова. Автопортрет» (2013), який демонстрували перед прем’єрою, комусь нагадав про старі часи кіностудії Довженка.

Так само смішним, а не трагічним, був автомат в руках у тендітної акторки. Вона, — навмисно, напевне, — раз у раз переймалася в кадрі: «Чи добре я виглядаю?». «Чудово!» — відповідав зал, де вона сиділа в першому ряду.

Це був особливий день. 30 серпня — день народження акторки, ім’я якої увійшло в історію українського поетичного кіно, московського театру «Современник» і колишнього Театру російської драми. Її колеги, які прийшли вітати з ювілеєм, цитували назву спектаклю за участі Кадочникової — «Актрисі завжди вісімнадцять». А поет і кінорежисер Станіслав Чернілевський під оплески залу декламував: «Вона трішки молодша за Балаяна, але значно молодша, ніж Тримбач і я!».

Голова Спілки кінематографістів Олесь Янчук нагадав, що лик Лариси Кадочникової вже давно є на іконостасі серед святих у капличці на кіностудії Довженка поряд із зображеннями Івана Миколайчука та Сергія Параджанова. Чимало присутніх у залі виросли на фільмах Кадочникової та Миколайчука.

«Я залишаюся в Києві»

Фільм Дмитра Томашпольського концентрується на змінах, які відбуваються з Києвом і людьми зі сфери мистецтва і культури після 24 лютого. В одному з перших кадрів Лариса Кадочникова пояснює телефоном, що не полетить через океан, бо не хоче бути втікачкою. Завершується фільм 10 квітня, коли вона знову виходить на сцену театру, з назви якого зникла згадка про Росію. Тепер це Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки.

За сюжетом фільму, кожен, хто залишився в Києві, почав шукати справу, в якій може бути корисним під час війни. Завдяки кінорежисеру Лариса Кадочникова визначилася відразу: знімалася у фільмі-документі, виїжджаючи на небезпечні локації.

Також Дмитро Томашпольський спиняє свій погляд на інших киянах, які, своєю чергою, спиняють свої автівки чи телефони, аби поміж волонтерством чи іншою роботою знятися в кіно.

Вокаліст гурту «ТНМК» Олег Михайлюта (Фагот) вступив до батальйону добровольців «Реванш». Мистецтвознавець, професор кафедри університету Карпенка-Карого Вадим Скуратівський після 24 лютого був напоготові боронити Київ від росіян. Він народився 1941 року, і, як розповів під час зйомок фільму, партизанив із перших років — мама брала його на завдання, щоб викликати менше підозри.

Історик кіно Сергій Тримбач у цьому фільмі відновив історичну несправедливість. Довженкознавець нагадав, як із початком радянсько-німецької війни Олександра Довженка евакуювали до Ашхабада, де призначили полковником інтендантської служби. Кіномитець потерпав від бездіяльності і просив відправити його кореспондентом на фронт, де він зрештою й написав свою статтю «Україна в огні». У фільмі Томашпольського Сергій Тримбач телефонує Ларисі Кадочниковій і в павільйоні кіностудії Довженка призначає її «полковником», а себе оголошує «майором». І коли пізніше лунає сигнал тривоги, Лариса Кадочникова знову змушує зал реготати. Під час загрози ракетного удару «військове керівництво», перебуваючи у Ботанічному саду, звіряє час. Тоді «полковник», беручись за руку «майора», оголошує, що зараз люди на сигнал тривоги вже не реагують — ходять собі.

За словами режисера стрічки, на початку квітня кияни справді почали менше зважати на небезпеку. «Я особисто бачив, як над універмагом “Україна” летіла ракета. Глянув на людей довкола — жодної реакції», — розповів Дмитро Томашпольський.

Камера в руках партизана

Зйомки фільму розпочиналися як часткове продовження фільму Томашпольського «Лариса Кадочникова. Автопортрет» (2013). Ані бюджету, ані знімальної групи в режисера не було. «Зйомки у той час були заборонені з міркувань безпеки. Будь-якої миті мене могли зупинити, затримати і відібрати відзнятий матеріал», — розповів кінорежисер. Натомість формат one man crew дав йому повну свободу в межах вікна автівки. Документальний фільм створений на матеріалах партизанської зйомки Києва, цитат з інтерв’ю та монологів актриси, документування вибухів міськими камерами спостереження і блогерами, зйомок із театру та кадрів із фільмів за участі Лариси Кадочникової.

Як наголошує Дмитро Томашпольський, у його фільмі немає жодного слова пропаганди. Цей незалежний проєкт він після завершення подаватиме для подальшого показу в Україні і за кордоном. «Це не лише мистецький твір, а й документ», — каже кінорежисер.

З відзнятого матеріалу, як він каже, в роботу взяв половину. Іншим документалістам щастить зазвичай менше: до смітника летить більшість відеофайлів.

Фільм знімався в період, коли, як кажуть учасники «Вавилону’13», які вже вісім років документують війну, «повітря в Києві бриніло». Тож непересічних людей у цей час, мабуть, хотілося знімати постійно. Наприклад, до фільму увійшов епізод із Фаготом, коли він під час зйомок стрічки включився в прямий ефір із нагоди свого дня народження. Олег Михайлюта порівняв себе з козаками-характерниками, чиї здібності потрібні для оборони Києва.

У плані діалогів особливо вдався епізод, у якому Лариса Кадочникова спілкується з Вадимом Скуратівським. От вона, справжня магія кіно: раз — і на своїй кухні актрису приймає інтелектуал, книжки й публікації якого знають мільйони. Само собою, квартира Вадима Скуратівського під час війни була суцільною книжковою барикадою. До речі, тема класичної київської квартири, де мешкає обдарована людина, так само тепло прозвучала у стрічці «Валентин Сильвестров» Сергія Буковського. Автор трилогії теж тактовно натякнув наступним поколінням на башту книжок в оселі композитора. У Дмитра Томашпольського вийшла ще й дотепна сцена спілкування двох зірок із мистецького середовища. Рідкісна кінематографічна хроніка. Втім, досить спойлерів.

І в цьому, і в решті епізодів Лариса Кадочникова в кадрі неодмінно «з помадою» і, певно, з готовими сентенціями, якими прагне поділитися зі своїми глядачами. «Светр, документи, помаду» вона бере з собою в найнебезпечніші хвилини, коли виходить ховатися від ракети до коридору квартири. Яка та ракета, каже актриса, вона достеменно не уявляє. Навпроти опорної стіни в її квартирі велике дзеркало.

Здається, Кадочникова і гра нероздільні. Режисер так і каже: актриса грає в запропонованих, за Станіславським, обставинах. «Це як у джазі, коли тема виникає в процесі гри музикантів. Якщо вони суперкласні, то й музика звучить. Лариса Кадочникова грає на такому інструменті, як життя. Завжди цікаво бачити її реакції, вона дивовижна!» — пояснює Дмитро Томашпольський. Він переконаний: найкраще для документального кіно, коли думка народжується просто в кадрі, а герой фільму органічно в ньому живе.

Доповнює історію Кадочникової цитування фільмів за її участі. Найчастіше це стрічки Юрія Іллєнка. Зокрема, до документального фільму увійшов кадр, де, за сюжетом стрічки «Вечір на Івана Купала», Пидорка розрубує канат від баржі «з усім, що несло горе». Дмитро Томашпольський, за його словами, вклав у цей жест і новий сенс — прощання української культури з Росією. Згадується у фільмі й автор фантастичної повісті Микола Гоголь — як надпис на пам’ятнику з Андріївського узвозу, що на час війни захищений мішками з піском.

До одного з епізодів увійшов фрагмент спектаклю, в якому «палає» екран на сцені. Це цілком відповідало настроям у столиці: на початку квітня на час оголошення повітряної тривоги глядачі мали спускатися до підземного переходу. Пригадуючи ці зйомки, режисер досі нервується: «Важливим був момент, коли глядачів театру перевіряли військові. Я так і не знайшов цього кадру. Я точно його зняв, однак, вочевидь, забув натиснути на кнопку запису».

Люди, які тримали небо над Києвом

Фільм зроблений у чорно-білому форматі, що дає можливість глядачеві сфокусуватися на головному. Історії «Лариса Кадочникова. Війна» притаманний тонкий драматичний момент. Він стосується ситуацій, коли важлива сама присутність і участь. І це в кінці лютого точно відчули чимало діячів із вразливого, здавалося б, мистецького середовища.

Як сказав Дмитро Томашпольский, ці люди тримали небо над Києвом. Власне, вони продовжують його тримати — як Станіслав Чернілевський, який після втрати сина на фронті, продовжує творити. Як дописувач «Детектора медіа», кінорежисер Олег Чорний, який одним із перших під час війни кинувся допомагати киянам із найнеобхіднішим. Як чимало кінематографістів, які пішли волонтерити й ніколи цього не афішували. Як Дмитро Томашпольський, який взявся за камеру, коли знімати Київ було заборонено, адже перед тим уже випустив під час локдауну, коли знімати теж було заборонено, фільм «Простір». Хоча одного разу кінорежисера таки схопили на вулиці під час фільмування.

Попри те, що кінця російській агресії ще не видно, нова робота кінорежисера підводить своєрідний підсумок тривожного й багато в чому вирішального для України періоду. Лариса Кадочникова його пережила, не забуваючи, що вона ще й «чарівна Марічка» для багатьох глядачів. «Більшої патріотки України я не знаю», — каже про актрису Дмитро Томашпольський.

Він щасливий, що відважився на цей унікальний досвід. «Щодалі більше забуватимуться і це відчуття абсолютно порожніх вулиць, і дні, коли час від часу лунають вибухи. І, мабуть, це справжнє братство, коли люди відкривалися по-новому, коли підтримували один одного. Я цього ніколи не забуду», — каже Дмитро Томашпольський.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Кажуть, говорити про майбутнє нині — наївно" — фестиваль "Фронтера" проведуть уп'яте
Gazeta UA
2025-07-26T08:33:41Z
Фільм, що наробив галасу: які актори зіграли у стрічці "Раша гудбай"
24tv
2025-07-26T07:21:00Z
Рецензія на серіал «Король гольфу» / Stick
ITC
2025-07-26T07:10:44Z
Люди бояться говорити, – щире інтерв'ю з Lida Lee про "Хентай", участь в "Холостяку" і творчість
24tv
2025-07-26T07:03:19Z
Найтрендовіша спідниця сезону: встигніть її придбати цього літа
24tv
2025-07-26T07:03:00Z
Українці розкупили квитки на концерт Меладзе в Італії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T03:51:20Z
Галкін з Пугачовою показалися в нових образах: співачка здивувала довжиною вбрання
GlavRed
2025-07-25T23:27:00Z
Галкін і Пугачова хочуть приїхати в Україну: шоумен назвав умову
GlavRed
2025-07-25T22:39:35Z
Нікіта Кісельов – "Чайка" – 4 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-25T21:45:08Z
Місто, де зупинився час: турист знайшов покинутий курорт біля зони відчуження
24tv
2025-07-26T08:12:52Z
Скло чи дерево: який стіл краще обрати для веранди
24tv
2025-07-26T07:30:56Z
Одеський завод дитячого харчування випустив три нові смаки безлактозного молока
AgroPortal
2025-07-26T07:30:45Z
Нова загроза для людей: пляжі заполонили "рожеві грудки", наповнені небезпечними паразитами
Фокус
2025-07-26T07:30:02Z
Вам позаздрять навіть англійці: смачнюща вівсянка з сиром та помідорами
24tv
2025-07-26T07:09:08Z
Коктейлі в укриттях та холодне море: пік сезону в Одесі проходить з аншлагом
Комсомольская правда
2025-07-26T07:01:45Z
Не море, але краще: де на Львівщині є пляж, коні, риболовля й хатинки в лісі
Telegraf
2025-07-26T07:00:00Z
Не пощастить: 3 знаки зодіаку, яким останні дні липня принесуть погану новину
24tv
2025-07-26T06:24:32Z
Секс після поранення: як повернутись до близькості у парі
TSN
2025-07-26T06:21:41Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Політика Трампа щодо України є складнішою і менш руйнівною, ніж багато хто вважає — The Atlantic
ZN UA
2025-07-26T08:36:30Z
Європі "краще взятися за розум": Трам зробив гучну заяву про імміграцію
TSN
2025-07-26T08:36:11Z
Комбінований удар росіян по Дніпру: зросла кількість загиблих
ZN UA
2025-07-26T08:34:29Z
СБУ провела більш як 80 обшуків у понад 20 співробітників НАБУ - Кривонос
УкраинФорм
2025-07-26T08:30:51Z
Орбан: Україні варто бути "буферною" державою та співпрацювати з ЄС замість вступу
Европейская правда
2025-07-26T08:30:02Z
Матернова на тлі протестів: здатність влади чути суспільство – ознака зрілої демократії
Европейская правда
2025-07-26T08:28:00Z
"А що вам заважає бити по Москві?": чому Трамп кинув докір в бік Зеленського
GlavRed
2025-07-26T08:27:52Z
США і Китай зіткнулися в ООН через підтримку Росії
360ua.news
2025-07-26T08:27:08Z
Як зберегти молодість жінкам 40+: чотири корисні звички після сну
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:20Z
Як війна впливає на інтимне життя українців, і як вберегти лібідо
TSN
2025-07-26T07:18:33Z
Прорив у лікуванні синдрому Дауна: вчені змогли видалити зайву 21-шу хромосому
Фокус
2025-07-26T07:12:36Z
Корисно для ґрунту: три причини тримати гречку в сівозміні
AgroPortal
2025-07-26T07:00:32Z
Як правильно обрізати листя петрушки, щоб росла до пізньої осені
Gazeta UA
2025-07-26T06:57:32Z
Як схуднути після 50 років: головні перешкоди та реальні рішення
24tv
2025-07-26T05:27:17Z
Японські учені винайшли спосіб лікування синдрому Дауна
TSN
2025-07-26T05:03:55Z
Відновлення після фронту: які медпослуги можна отримати
ZN UA
2025-07-25T22:25:06Z
Сухість повік, свербіж та печіння: що викликає лущення на очах і як це зупинити
Знай
2025-07-25T20:51:14Z
Подорожчання проїзду у Луцьку: що відомо про підвищення ціни
Политека
2025-07-26T08:30:44Z
Влаштували окупантам пекло: оператори СБС знищили район оборони ворога
24tv
2025-07-26T08:30:27Z
"Ходять в пакетик". Жителі окупованого Донецька в істериці через катастрофу з водою
Telegraf
2025-07-26T08:24:21Z
Життя сильніше за смерть. Харків танцює у фонтанах після нічних обстрілів
Telegraf
2025-07-26T08:18:19Z
Зупинили на блокпосту: чи можуть перевірити військово-облікові документи
ZN UA
2025-07-26T08:03:26Z
Атака на Дніпро та область: є жертва та поранені, зруйновано «Епіцентр»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T08:03:14Z
У Чернівцях вчитель "мінував" школи та дитсадки
TSN
2025-07-26T08:00:22Z
Не тільки сарана знищує поля: фермери показали, яка біда спіткала Одещину
Telegraf
2025-07-26T07:18:06Z
Повітряні сили повідомили, чим окупанти атакували Україну вночі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T07:06:33Z
Вчиться жити по-новому, – Костянтин Грубич чесно розповів про стан сина після поранення
24tv
2025-07-26T08:36:43Z
"Вас можуть обманювати": українка розповіла правду про роботу в Німеччині
24tv
2025-07-26T08:36:01Z
Скоординована онлайн-атака на головну редакторку «Дзеркала тижня» Юлію Мостову
Детектор М
2025-07-26T08:34:45Z
Чоловік-алкоголік путіністки Кудрявцевої публічно накинувся на ведучу
GlavRed
2025-07-26T08:27:44Z
Дрони СБУ уразили завод радіоелектроніки у Ставрополі - джерело
УкраинФорм
2025-07-26T08:27:31Z
Привітання з Днем медика - прикольні картинки і теплі слова
GlavRed
2025-07-26T08:27:04Z
Розкриті технічні характеристики новітнього ударного дрона-камікадзе Shadow 50
InternetUA
2025-07-26T08:24:57Z
Перетин кордону з дитиною 2025 року: оновлені правила та необхідні документи
TSN
2025-07-26T08:21:36Z
Сирському — 60! Які операції головкома ЗСУ вже увійшли в історію
Telegraf
2025-07-26T08:15:58Z
У Києві чоловік жорстоко вбив товариша під час чаркування
Украина Криминальная
2025-07-26T08:18:21Z
У Вінницькій області жителі села виганяли евакуйовану родину з собаками: що кажуть у поліції
24tv
2025-07-26T07:45:26Z
На Харківщині за добу внаслідок російських ударів постраждали 29 людей
УкраинФорм
2025-07-26T07:42:57Z
У лікарні померла жінка: кількість жертв внаслідок атаки по Дніпру та району зросла
24tv
2025-07-26T07:36:47Z
В Україні викрили ще одного адміністратора ТГ-каналу, який намагався зірвати мобілізацію
InternetUA
2025-07-26T07:19:43Z
Масштабна нічна атака на Дніпро
360ua.news
2025-07-26T07:15:17Z
У столиці затримали зловмисника, який пограбував пенсіонерку та обікрав двох дітей
Украина Криминальная
2025-07-26T07:12:10Z
У Харкові окупанти атакували рятувальників: ДСНС показала наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:54:13Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 26 липня
Мій Харків
2025-07-26T06:49:05Z
Відомий журналіст та інсайдер Майк Коппінджер назвав гонорар Усика у 132 мільйони доларів занадто завищеним
Известия Киев
2025-07-26T08:34:54Z
Баварія цікавиться Гарначо – ESPN
Football.ua
2025-07-26T08:15:33Z
Керівник Штутгарта заблокував трансфер таланта Нюрнберга
Football.ua
2025-07-26T08:09:41Z
"Буквально із повітря": відомий інсайдер розніс вигаданий гонорар Усика за реванш із Дюбуа
24tv
2025-07-26T08:06:16Z
Легенда боксу пояснив, чому Усик декласував Дюбуа в реванші
24tv
2025-07-26T07:54:35Z
«Ганебний матч від Великої». Український коментатор жорстко пройшовся по російських шаблістках
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T07:51:59Z
Фофана – про Модрича: Всі у Мілані готові жертвувати собою заради володаря Золотого м'яча
Football.ua
2025-07-26T07:36:35Z
Президент FIFPro: Матчі опівдні на КЧС-2025 — це збочення
Football.ua
2025-07-26T07:27:45Z
Юрій Ковальчук здобув «золото» чемпіонату Європи з сучасного п'ятиборства
УкраинФорм
2025-07-26T07:09:26Z
Чи подорожчає долар на початку серпня
24tv
2025-07-26T08:33:58Z
Завдяки платформі United24 за рік вдалося залучити майже $770 мільйонів - ОП
УкраинФорм
2025-07-26T08:33:37Z
Аж 20% світових запасів: де в Україні знайдено найбільші поклади титанових руд
GlavRed
2025-07-26T08:30:33Z
У США виробники морозива відмовляються від штучних барвників
AgroPortal
2025-07-26T08:30:32Z
Скільки готівки можна перевезти через кордон в Україні
24tv
2025-07-26T08:12:19Z
Які вакансії добре оплачуються в Україні: ТОП актуальних професій
24tv
2025-07-26T08:12:09Z
Росія активно розширює завод з виробництва «Шахедів» в Алабузі - CNN
УкраинФорм
2025-07-26T08:09:55Z
Як платити менше за світло влітку: у ДТЕК нагадали про важливу деталь
24tv
2025-07-26T08:03:09Z
Курс долара буде стабільним, євро залишиться непередбачуваним: прогноз банкіра
Gazeta UA
2025-07-26T08:00:13Z
Теорію глобального потепління Землі буде спростовано: допомогло відкриття "найнебезпечнішого льодовика"
Фокус
2025-07-26T08:27:10Z
Китай запропонував створити глобальну організацію зі співпраці у сфері штучного інтелекту
ZN UA
2025-07-26T08:21:07Z
Українські полярники сфотографували унікальний айсберг, схожий на сендвіч
Комсомольская правда
2025-07-26T08:10:49Z
Археологи знайшли гробницю одного з ключових царів народу мая
24tv
2025-07-26T08:03:45Z
Найкращі телевізори з екраном 75 дюймів: бюджетні, середні та топові моделі
Фокус
2025-07-26T08:00:45Z
Star без Link. Ілон Маск підсадив на свою "інтернет-голку", але гарантій не дає
Gazeta UA
2025-07-26T07:48:41Z
Побачити кота за 7 секунд зможуть лише "генії головоломок": складна загадка на уважність
GlavRed
2025-07-26T07:27:10Z
Як правильно заряджати смартфон, щоб не зіпсувати батарею
InternetUA
2025-07-26T07:10:50Z
Форум з кіберзлочинності Leak Zone публічно розкрив IP-адреси своїх користувачів
InternetUA
2025-07-26T07:01:36Z
Як у Джеймса Бонда: виявлено британський суперкар 80-х за $900 000 у новому стані
Фокус
2025-07-26T08:06:08Z
У BMW розкритикували новий протокол Apple CarPlay Ultra
AutoGeek
2025-07-26T07:27:05Z
Куди поділись Renault Logan та Sandero, та чому зникають хетчбеки?
AutoCentre
2025-07-26T05:04:33Z
Покинула російського пілота, народила дитину: історія кохання Ферстаппена та Піке
24tv
2025-07-26T04:12:26Z
Наступник Audi TT дебютує восени у вигляді концепту
Топ Жир
2025-07-26T01:18:52Z
Hyundai готується представити доступний електричний автомобіль
Топ Жир
2025-07-26T00:18:27Z
27 автомобілів Lamborghini Revuelto можуть отримати звичайні двері замість класичних ножичних
Топ Жир
2025-07-25T23:33:44Z
Коли звичайний позашляховик здає, цей водоплавний V8-монстр продовжує рух
Топ Жир
2025-07-25T22:03:06Z
Автомобілі, які обирають справжні колекціонери, можуть вас здивувати
Топ Жир
2025-07-25T21:18:32Z