MY.UAНовини
Експортні перспективи: чи поїде український брухт закордон
Експортні перспективи: чи поїде український брухт закордон

Експортні перспективи: чи поїде український брухт закордон

Заготівля брухту в Україні, як і будь-який інший бізнес, зазнала значного впливу війни. За підсумками січня-липня поточного року обсяги збору по всій країні впали на 64,1% до 756,8 тис. т. Хоча ще рік тому українські підприємці збирали за аналогічний період близько 2,3 млн т вторинної сировини.

Таке драматичне падіння пов’язане з кількома факторами. В першу чергу слід говорити про тимчасову окупацію значної частини українських територій на сході та півдні України, а також ведення активних бойових дій поблизу. Завдяки високій концентрації промислових виробництв утворення металобрухту відбувалося переважно в цих регіонах. Тож втрата фізичного доступу до них наразі унеможливлює заготівлю металургійної сировини. На ситуацію також впливає рішення низки металургійних підприємств обмежити роботу через безпекові чинники та логістичні проблеми, що заважають збуту продукції.

Тож робота брухтарів надалі залишається нестабільною: від початку війни щомісячні обсяги заготівлі не перевищують 65 тис т, хоча у 2021 році підприємства в середньому збирали 250 тис т/міс.

Чи допоможе експорт

Представники галузі вирішили скористатися поточною ситуацією, щоб домогтися зменшення експортного мита на брухт чорних металів, яке встановлено в Україні на рівні 180 євро на тонну. 10 серпня на сайті Президента України була зареєстрована відповідна петиція, автори якої вважають, що це зробить постачання закордон більш рентабельним.

Чи не єдиним напрямком для експорту металобрухту наразі залишається Євросоюз. До того ж на операції з країнами ЄС діє ставка експортного мита у 3 євро/т. Але попри такі досить сприятливі умови обсяги постачань вторсировини в Європу ніколи не були значними, коливаючись на рівні від кількох тисяч до десятків тисяч тон. Вимоги європейців до брухту досить серйозні. Той брухт, який постачається компаніями на українські комбінати, не буде прийнятий європейцями. Тому і обсяги такі незначні.

Крім того ціни в Європі є ринковими, тоді як металургійна галузь Туреччини, яка донедавна була основним покупцем української продукції, користується державними дотаціями. Це дозволяє місцевим виробникам пропонувати більш привабливу для українських постачальників вартість, пояснює президент об’єднання підприємств «Укрметалургпром» Олександр Каленков.

За його словами, значна частина брухту з України також постачалася до Придністров’я, окупованої Росією території Молдови, де працює Молдавський металургійний завод. Підприємство, за словами Каленкова, отримує електроенергію від РФ за пільговими цінами, тому «може дозволити собі вигрібати брухт з України за економічно необґрунтованими цінами».

«Сьогодні вивіз в ЄС ускладнений. До Туреччини брухт раніше відправляли судами, але зараз Росія блокує морські перевезення. Куди ще може піти брухт з України? Я впевнений, що всі 100% (за умови скасування мита – ред.) відправляться на територію Придністров’я, яке фактично є російською військовою базою», - каже Каленков.

Сфера заготівлі брухту залишається однією з найбільш тіньових в Україні, тому коли представники цієї сфери вимагають від держави якихось преференцій для себе, це викликає як мінімум здивування, зазначив Дмитро Кисилевський, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку. Він згоден з тим, що єдиним можливим напрямком для експорту металобрухту в умовах, коли економічні відносини з Росією та Білоруссю неможливі, а постачання до Туреччини обмежені через логістику, є підконтрольний Росії регіон.

«Залишається лише один напрямок експорту брухту, який відкриється зі скасуванням мита. Це Придністров’я. Відповідно ця петиція – це вимога до української влади дозволити постачати сировину в російський анклав на нашому кордоні. Чи є це роботою ворога або ж це українські експортери брухту настільки «всеядні», хай визначаться компетентні органи», - зазначив він.

Встановлення мита на експорт металобрухту на рівні 180 є/т наприкінці 2021 відбулося через економічні причини: Придністров’я та Туреччина, послуговуючись неринковими методами, закуповували величезні обсяги української сировини. За підсумками 2021 року експорт виріс у 17 разів рік до року, склавши 615,7 тис. т. Металургійні асоціації, такі як «Укрметалургпром» та «Укртрубопром» тоді попереджали, що зростання обсягів вивозу стратегічної сировини закордон призведе до дефіциту на внутрішньому ринку і негативно впливатиме на роботу меткомбінатів.

Підвищення мита допомогло стабілізувати ситуацію, вважає Каленков. На сьогодні ж завдання влади – зберегти стратегічний ресурс всередині країни, оскільки його споживання зростатиме значними темпами під час повоєнної відбудови України. Однак варто розуміти, що у південних та східних областях, найбільш постраждалих від бойових дій, заготівля брухту буде ускладненою ще певний час після звільнення окупованих територій.

«Хоча зараз попит на брухт на внутрішньому ринку не такий як раніше, варто розуміти, що він все ж буде зростати. Коли безпекова ситуація покращиться, попит збільшиться не на 10-20%, а в рази. Для підприємств, які зараз зупинили чи обмежили виробництво, економічно доцільніше буде збільшувати використання металобрухту замість чавуну. Але обсяги брухту в Україні обмежені, і вичерпувати їх не варто», - зазначив Каленков.

Відбудова країни неможлива без сировини

Виклики, які постали перед Україною через війну, роблять наявність брухту в країні вкрай важливим питанням, вважає керівник дослідницького центру CMD-Ukraine Ігор Гужва. Під час відновлення країни знадобляться сотні тисяч тонн металопродукції для будівництва житла й інфраструктури. Окрім цього слід думати про економічні перспективи, говорить він.

«Влада України працює над масштабним планом відновлення економічного та металургійного потенціалу України, у ньому ключове місце відводиться будівництву нових заводів. Швидше за все це будуть електросталеплавильні потужності, де брухт – основна сировина», - зазначив експерт.

До того ж наразі, на його думку, Україна має унікальну можливість замістити російських та білоруських виробників на західних ринках металопродукції. Зокрема, за його даними, у 2021 році РФ експортувала 9,52 млн т металопродукції в ЄС на $7,84 млрд, а РБ – 980,9 тис. т на $750,9 млн. Щоб покрити такі обсяги, Україні знадобиться додаткова сировина, в тому числі брухт. «Для забезпечення власних потреб та експорту металопродукції металобрухт без перебільшення набуває стратегічного значення», - вважає експерт.

Збільшення ступенів переробки сировини має бути пріоритетом державної економічної політики, погоджується Дмитро Кисилевський. Мала частка переробної промисловості у ВВП є одним з ключових економічних факторів бідності, а в Україні минулого року вона склала лише 10% від загального обсягу ВВП.

«Відповідно скасування існуючих обмежень на будь-яку сировину протирічить задачам економічного розвитку і відновлення економіки – будь то мито на експорт металобрухту, мораторій на експорт лісу-кругляку чи інші аналогічні заходи», - каже депутат, за словами якого стимулювати варто не експорт сировини, а радше імпорт обладнання та компонентів для розвитку власної промисловості.

Він також нагадав, що Україна взяла на себе зобов’язання по скороченню шкідливих викидів, хоча війна й змусила відволіктись від цієї теми. «Набуття статусу кандидата на членство в ЄС говорить про те, що нам від цих завдань після перемоги нікуди не дітись. Поки в світі не вигадали технології, яка дозволяє здійснити зелений перехід без масового використання металобрухту в якості металургійної сировини. Тому стимулювати вивіз цієї сировини за кордон є повним безглуздям з точки зору нашої здатності виготовляти металопродукцію для поставок в ЄС», - резюмував він.

Теги за темою
війнаекспорт
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ворог уночі двічі обстріляв Сумщину
УкраинФорм
2024-11-24T06:33:16Z
Вночі над Києвом ППО знищила понад десяток безпілотників – КМВА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:30:52Z
Втрати ворога станом на 24 листопада 2024 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:15:02Z
Війська РФ атакували 11 населених пунктів Запорізької області
УкраинФорм
2024-11-24T06:09:43Z
Якою буде зима в Україні: чи чекати аномального тепла
24tv
2024-11-24T06:03:59Z
На Херсонщині минулої доби внаслідок ворожих обстрілів поранена одна людина
УкраинФорм
2024-11-24T06:01:50Z
Почім оренда у Києві: елітне житло за $8-10 тисяч - завжди зі світлом і метро поруч
Комсомольская правда
2024-11-24T06:01:49Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 24 листопада 2024 року
Фокус
2024-11-24T06:00:53Z
Економте на ремонті: що зробити перед відключенням світла, щоб техніка "вижила"
Знай
2024-11-24T05:36:21Z
Боррель: Країни ЄС не можуть обирати, чи арештовувати прем’єра Ізраїлю
Европейская правда
2024-11-24T06:34:00Z
У Румунії стартували президентські вибори
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:33:53Z
Головний щит урядового кварталу у Києві. І це не українське ППО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:27:49Z
РФ за 3 місяці виробляє стільки зброї, як ЄС за рік - Пісторіус
GlavRed
2024-11-24T06:27:27Z
Росії бракує грошей на війну: Путін доручив зменшити виплати солдатам
TSN
2024-11-24T06:24:49Z
Румунія обирає нового президента
Европейская правда
2024-11-24T06:22:16Z
Втрати РФ у війні проти України перетнули нову психологічну позначку
TSN
2024-11-24T06:09:26Z
Найважливіші вибори в Румунії за 20 років: хто може прийти до влади і чи є загроза для України
24tv
2024-11-24T06:03:56Z
Мир чи капітуляція: експерти розповіли, чим для України обернуться обіцянки Трампа про швидке завершення війни
Политека
2024-11-24T06:01:11Z
Пластичний хірург прокоментував пластичну операцію Mommy Makeover, яку робила співачка MamaRika
Фокус
2024-11-24T06:12:25Z
Бренд Chanel обрав для різдв’яного ролику «Щедрик» Леонтовича
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:00:02Z
"Хлопці завжди поруч...": Настя Каменських отримала романтичний подарунок, а Потап усе проспав
Знай
2024-11-23T20:51:56Z
Міс Всесвіт 2024 запалила Емпайр-стейт-білдинг
360ua.news
2024-11-23T19:21:49Z
GRISANA презентує нову пісню «Циклон»: перша лірична робота артистки
Storyboom
2024-11-23T19:03:05Z
Дівчатка, тримайтеся: Роберт Паттінсон може знову зіграти роль вампіра, але цього разу з 1920-х
Знай
2024-11-23T18:51:13Z
Андре Тан створив новорічну колекцію "Fenix": вбрання, яке закохує з першого погляду
24tv
2024-11-23T18:48:32Z
Прослухали понад 1 млрд слухачів: Spotify назвав найпопулярнішу пісню
Фокус
2024-11-23T17:45:53Z
16-річний син Потапа розкрив подробиці особистого життя: "Подобається дівчина"
TSN
2024-11-23T16:21:39Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Навіщо потрібно додавати чашку чаю під час смаження курки
TSN
2024-11-24T02:39:43Z
Зима наближається: 7 продуктів, які допоможуть не хворіти
ZN UA
2024-11-24T02:04:50Z
7 порад від Гарварду для успішних силових тренувань
24tv
2024-11-23T20:15:08Z
3 продукти, які можуть призвести до вісцерального жиру: їх краще не вживати
24tv
2024-11-23T19:30:56Z
Близькі люди обмінюються мікрофлорою більше, ніж вважалось: які наслідки
24tv
2024-11-23T19:24:35Z
Як зробити кислі мандарини солодкими: простий лайфхак
24tv
2024-11-23T16:12:58Z
Повторний огляд для людей з інвалідністю: у МОЗ розповіли, як це проходитиме
24tv
2024-11-23T15:36:32Z
Шахтар — Інгулець 6:0 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-24T06:33:35Z
Київ, Рівне та Львів у неділю прийматимуть матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-11-24T06:24:44Z
Сельта — Барселона 2:2 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2024-11-24T06:18:00Z
Наполі — Рома. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T06:16:19Z
Леганес — Реал Мадрид. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T06:09:14Z
Верес — Олександрія. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T06:06:47Z
Рух — Лівий Берег. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T06:06:30Z
Сімеоне встановив рекорд Ла Ліги
1News
2024-11-24T05:42:00Z
Сімеоне провів 700 матчів на чолі Атлетіко
Football.ua
2024-11-23T23:03:43Z
Податки в Україні: скільки доведеться сплачувати більшості українців
Политека
2024-11-24T06:27:10Z
Бронювання від мобілізації: аудит виявив зловживання у 5 відсотках підприємств
24tv
2024-11-24T06:21:05Z
Курс рубля впав до найнижчого рівня за два роки
24tv
2024-11-24T06:09:15Z
АЧС в Україні: дрібні господарства залишаються головною зоною ризику
Agravery
2024-11-24T06:06:52Z
Пільги на комуналку за спрощеною схемою: як це зробити
Знай
2024-11-24T06:06:51Z
Агротрейд модернізує елеватори з акцентом на енергозбереження
AgroPortal
2024-11-24T06:00:40Z
Імпорт врятував ціни на картоплю: українцям розповіли, скільки коштує кілограм
Политека
2024-11-24T05:31:11Z
Пенсія в Україні: у ПФУ розповіли, як забезпечити собі високі виплати в старості
Политека
2024-11-24T04:31:50Z
Nvidia повідомили, що продажі чіпів Blackwell нового покоління перевищать попередні прогнози
InternetUA
2024-11-24T00:43:29Z
ЗСУ втратили майже половину території в Курській області: що відомо
GlavRed
2024-11-24T06:33:50Z
25 листопада — яке церковне свято, що не слід робити, щоб цілу зиму не хворіти
TSN
2024-11-24T06:09:09Z
Росія вивела в Чорне море ракетоносії: який можливий залп «Калібрів»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T05:54:47Z
Букінгемський палац закриють на реконструкцію на три роки – The Times
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T05:30:16Z
У ТЦК пояснили, як відбувається рекрутинг до ЗСУ
24tv
2024-11-24T05:24:29Z
Астрологічний прогноз на 2025 рік: яким буде новий рік для українців
Фокус
2024-11-24T05:12:54Z
Яке сьогодні, 24 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-11-24T05:09:51Z
Допомога від ВПП ООН: хто може її отримати цього року
ZN UA
2024-11-24T05:04:50Z
Як сьогодні живе комік Ігор Ласточкін, який не спілкується з батьком і рідним братом
24tv
2024-11-24T05:03:44Z
Якщо набридли звичні деруни: як приготувати старовинну українську страву бандуряники
24tv
2024-11-24T06:21:27Z
Цей аромат зведе вас з розуму: рецепт осіннього заливного пирога з капусти
Знай
2024-11-24T05:51:19Z
Як отримати оргазм: 10 поз для жінок
CutInsight
2024-11-24T05:21:02Z
Чому важливо не ставити гаряче в холодильник: причину заборони знають не всі
GlavRed
2024-11-24T04:27:51Z
Як приготувати ідеальні курячі рулетики з сиром: смачний рецепт без проблем
Политека
2024-11-24T04:00:43Z
Найвірніші та найкращі друзі: які знаки зодіаку ніколи не зрадять - список
GlavRed
2024-11-24T01:27:25Z
Рецепт ідеальних курячих котлет: шеф-кухар поділився своїми секретами
Политека
2024-11-23T23:33:19Z
Як розморозити фарш за 20 хвилин: час цей лайфхак знати всім
24tv
2024-11-23T21:06:16Z
У Грузію кинулися тисячі російських туристів - зафіксовано рекордне збільшення турпотоку
ZN UA
2024-11-23T20:16:11Z
Заходили різними курсами: ворог атакував столицю та Київщину дронами, деталі
GlavRed
2024-11-24T06:33:40Z
Схеми обману: у поліції розповіли, як аферисти розводять українців на гроші в інтернеті
InternetUA
2024-11-24T06:27:22Z
З Куп’янського і Борівського напрямків евакуювали ще 38 людей
УкраинФорм
2024-11-24T06:24:36Z
Моторошна ДТП на Львівщині: пішохід потрапив під колеса трьох автомобілів
24tv
2024-11-24T06:24:28Z
Місце в гумовому човні за $10 тисяч: біля Тиси затримали чотирьох ухилянтів
УкраинФорм
2024-11-24T05:51:29Z
Стрілянина біля посольства Ізраїлю в Йорданії: троє поранених, нападник ліквідований
УкраинФорм
2024-11-24T04:51:33Z
«Білі янголи» евакуювали літню родину з прикордонної громади на Сумщині
УкраинФорм
2024-11-24T02:09:11Z
Україну атакують "Шахеди": у Київській та низці областей лунає тривога
24tv
2024-11-24T01:03:22Z
17-річний підліток став жертвою інтернет-шахраїв, втративши понад 19 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-23T22:31:43Z
Як прибрати функції, що дають змогу смартфону "шпигувати" за вами: прості налаштування
InternetUA
2024-11-24T06:33:18Z
Мемний робот із "Ріка і Морті" тепер продається в реальному житті: що він може
InternetUA
2024-11-24T06:01:45Z
Вчені знайшли абсолютно новий спосіб вимірювання часу
Portaltele
2024-11-24T05:46:52Z
iPhone 18 Pro отримає камеру з функцією, якої ще не було в iPhone
InternetUA
2024-11-24T05:01:18Z
MacBook Pro M5, ймовірно, буде простим і передбачуваним оновленням
InternetUA
2024-11-24T04:01:15Z
Новий алгоритм MIT підвищує ефективність ШІ у 50 разів, оптимізуючи навчання
InternetUA
2024-11-24T03:04:47Z
Вперше за межами США. Neuralink починає тестувати мозковий чип у Канаді
InternetUA
2024-11-24T02:01:04Z
Складна головоломка із захованою літерою: завдання потрібно вирішити за 11 секунд
GlavRed
2024-11-24T01:27:14Z
Дотисли. Apple інвестує в Індонезію обіцяні мільйони, щоб відновити продажі iPhone
InternetUA
2024-11-24T01:04:25Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z
Де можна побачити найнезвичайніші маршрутки
AutoCentre
2024-11-23T17:40:09Z
Маршрутки з дерев’яним кузовом і не тільки – автоекзотика Джакарти
AutoCentre
2024-11-23T16:52:40Z
Українці частіше купують вживані електромобілі
360ua.news
2024-11-23T15:06:16Z
Обман зору? Авто яких забарвлень найчастіше потрапляють в аварії в Україні
Знай
2024-11-23T14:52:40Z
Сміливо, суворо та брутально: київський майстер зробив із "Lanos" карету для бойовиків
Знай
2024-11-23T11:51:11Z
Автономери через Дію: які нові серії тепер доступні українцям
Хвиля
2024-11-23T11:30:18Z