MY.UAНовини
Експортні перспективи: чи поїде український брухт закордон
Експортні перспективи: чи поїде український брухт закордон

Експортні перспективи: чи поїде український брухт закордон

Заготівля брухту в Україні, як і будь-який інший бізнес, зазнала значного впливу війни. За підсумками січня-липня поточного року обсяги збору по всій країні впали на 64,1% до 756,8 тис. т. Хоча ще рік тому українські підприємці збирали за аналогічний період близько 2,3 млн т вторинної сировини.

Таке драматичне падіння пов’язане з кількома факторами. В першу чергу слід говорити про тимчасову окупацію значної частини українських територій на сході та півдні України, а також ведення активних бойових дій поблизу. Завдяки високій концентрації промислових виробництв утворення металобрухту відбувалося переважно в цих регіонах. Тож втрата фізичного доступу до них наразі унеможливлює заготівлю металургійної сировини. На ситуацію також впливає рішення низки металургійних підприємств обмежити роботу через безпекові чинники та логістичні проблеми, що заважають збуту продукції.

Тож робота брухтарів надалі залишається нестабільною: від початку війни щомісячні обсяги заготівлі не перевищують 65 тис т, хоча у 2021 році підприємства в середньому збирали 250 тис т/міс.

Чи допоможе експорт

Представники галузі вирішили скористатися поточною ситуацією, щоб домогтися зменшення експортного мита на брухт чорних металів, яке встановлено в Україні на рівні 180 євро на тонну. 10 серпня на сайті Президента України була зареєстрована відповідна петиція, автори якої вважають, що це зробить постачання закордон більш рентабельним.

Чи не єдиним напрямком для експорту металобрухту наразі залишається Євросоюз. До того ж на операції з країнами ЄС діє ставка експортного мита у 3 євро/т. Але попри такі досить сприятливі умови обсяги постачань вторсировини в Європу ніколи не були значними, коливаючись на рівні від кількох тисяч до десятків тисяч тон. Вимоги європейців до брухту досить серйозні. Той брухт, який постачається компаніями на українські комбінати, не буде прийнятий європейцями. Тому і обсяги такі незначні.

Крім того ціни в Європі є ринковими, тоді як металургійна галузь Туреччини, яка донедавна була основним покупцем української продукції, користується державними дотаціями. Це дозволяє місцевим виробникам пропонувати більш привабливу для українських постачальників вартість, пояснює президент об’єднання підприємств «Укрметалургпром» Олександр Каленков.

За його словами, значна частина брухту з України також постачалася до Придністров’я, окупованої Росією території Молдови, де працює Молдавський металургійний завод. Підприємство, за словами Каленкова, отримує електроенергію від РФ за пільговими цінами, тому «може дозволити собі вигрібати брухт з України за економічно необґрунтованими цінами».

«Сьогодні вивіз в ЄС ускладнений. До Туреччини брухт раніше відправляли судами, але зараз Росія блокує морські перевезення. Куди ще може піти брухт з України? Я впевнений, що всі 100% (за умови скасування мита – ред.) відправляться на територію Придністров’я, яке фактично є російською військовою базою», - каже Каленков.

Сфера заготівлі брухту залишається однією з найбільш тіньових в Україні, тому коли представники цієї сфери вимагають від держави якихось преференцій для себе, це викликає як мінімум здивування, зазначив Дмитро Кисилевський, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку. Він згоден з тим, що єдиним можливим напрямком для експорту металобрухту в умовах, коли економічні відносини з Росією та Білоруссю неможливі, а постачання до Туреччини обмежені через логістику, є підконтрольний Росії регіон.

«Залишається лише один напрямок експорту брухту, який відкриється зі скасуванням мита. Це Придністров’я. Відповідно ця петиція – це вимога до української влади дозволити постачати сировину в російський анклав на нашому кордоні. Чи є це роботою ворога або ж це українські експортери брухту настільки «всеядні», хай визначаться компетентні органи», - зазначив він.

Встановлення мита на експорт металобрухту на рівні 180 є/т наприкінці 2021 відбулося через економічні причини: Придністров’я та Туреччина, послуговуючись неринковими методами, закуповували величезні обсяги української сировини. За підсумками 2021 року експорт виріс у 17 разів рік до року, склавши 615,7 тис. т. Металургійні асоціації, такі як «Укрметалургпром» та «Укртрубопром» тоді попереджали, що зростання обсягів вивозу стратегічної сировини закордон призведе до дефіциту на внутрішньому ринку і негативно впливатиме на роботу меткомбінатів.

Підвищення мита допомогло стабілізувати ситуацію, вважає Каленков. На сьогодні ж завдання влади – зберегти стратегічний ресурс всередині країни, оскільки його споживання зростатиме значними темпами під час повоєнної відбудови України. Однак варто розуміти, що у південних та східних областях, найбільш постраждалих від бойових дій, заготівля брухту буде ускладненою ще певний час після звільнення окупованих територій.

«Хоча зараз попит на брухт на внутрішньому ринку не такий як раніше, варто розуміти, що він все ж буде зростати. Коли безпекова ситуація покращиться, попит збільшиться не на 10-20%, а в рази. Для підприємств, які зараз зупинили чи обмежили виробництво, економічно доцільніше буде збільшувати використання металобрухту замість чавуну. Але обсяги брухту в Україні обмежені, і вичерпувати їх не варто», - зазначив Каленков.

Відбудова країни неможлива без сировини

Виклики, які постали перед Україною через війну, роблять наявність брухту в країні вкрай важливим питанням, вважає керівник дослідницького центру CMD-Ukraine Ігор Гужва. Під час відновлення країни знадобляться сотні тисяч тонн металопродукції для будівництва житла й інфраструктури. Окрім цього слід думати про економічні перспективи, говорить він.

«Влада України працює над масштабним планом відновлення економічного та металургійного потенціалу України, у ньому ключове місце відводиться будівництву нових заводів. Швидше за все це будуть електросталеплавильні потужності, де брухт – основна сировина», - зазначив експерт.

До того ж наразі, на його думку, Україна має унікальну можливість замістити російських та білоруських виробників на західних ринках металопродукції. Зокрема, за його даними, у 2021 році РФ експортувала 9,52 млн т металопродукції в ЄС на $7,84 млрд, а РБ – 980,9 тис. т на $750,9 млн. Щоб покрити такі обсяги, Україні знадобиться додаткова сировина, в тому числі брухт. «Для забезпечення власних потреб та експорту металопродукції металобрухт без перебільшення набуває стратегічного значення», - вважає експерт.

Збільшення ступенів переробки сировини має бути пріоритетом державної економічної політики, погоджується Дмитро Кисилевський. Мала частка переробної промисловості у ВВП є одним з ключових економічних факторів бідності, а в Україні минулого року вона склала лише 10% від загального обсягу ВВП.

«Відповідно скасування існуючих обмежень на будь-яку сировину протирічить задачам економічного розвитку і відновлення економіки – будь то мито на експорт металобрухту, мораторій на експорт лісу-кругляку чи інші аналогічні заходи», - каже депутат, за словами якого стимулювати варто не експорт сировини, а радше імпорт обладнання та компонентів для розвитку власної промисловості.

Він також нагадав, що Україна взяла на себе зобов’язання по скороченню шкідливих викидів, хоча війна й змусила відволіктись від цієї теми. «Набуття статусу кандидата на членство в ЄС говорить про те, що нам від цих завдань після перемоги нікуди не дітись. Поки в світі не вигадали технології, яка дозволяє здійснити зелений перехід без масового використання металобрухту в якості металургійної сировини. Тому стимулювати вивіз цієї сировини за кордон є повним безглуздям з точки зору нашої здатності виготовляти металопродукцію для поставок в ЄС», - резюмував він.

Теги за темою
войнаэкспорт
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Коктейлі в укриттях та холодне море: пік сезону в Одесі проходить з аншлагом
Комсомольская правда
2025-07-26T07:01:45Z
Не море, але краще: де на Львівщині є пляж, коні, риболовля й хатинки в лісі
Telegraf
2025-07-26T07:00:00Z
Не пощастить: 3 знаки зодіаку, яким останні дні липня принесуть погану новину
24tv
2025-07-26T06:24:32Z
Секс після поранення: як повернутись до близькості у парі
TSN
2025-07-26T06:21:41Z
Вона розриває всі тренди: як приготувати красиву й смачну каву колд брю
24tv
2025-07-26T05:12:32Z
Як правильно зберігати гроші, аби вони лише примножувалися
24tv
2025-07-26T05:03:53Z
Втеча від галасу туристів: ці 2 острови у Європі ідеальні для спокійної відпустки
24tv
2025-07-26T04:36:55Z
У 6 знаків зодіаку розпочнеться новий розділ фінансового достатку: відома дата
GlavRed
2025-07-26T04:27:52Z
Подарунки та нові знайомства: 26 липня доля усміхнеться двом знакам зодіаку
GlavRed
2025-07-26T03:27:54Z
Українці розкупили квитки на концерт Меладзе в Італії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T03:51:20Z
Галкін з Пугачовою показалися в нових образах: співачка здивувала довжиною вбрання
GlavRed
2025-07-25T23:27:00Z
Галкін і Пугачова хочуть приїхати в Україну: шоумен назвав умову
GlavRed
2025-07-25T22:39:35Z
Нікіта Кісельов – "Чайка" – 4 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-25T21:45:08Z
Найстильніша стрижка року: саме таку зачіску обожнює Сальма Гаєк
24tv
2025-07-25T21:03:40Z
Дуже важка хвороба: російську зірку запідозрили в найстрашнішому
GlavRed
2025-07-25T20:27:32Z
Гарантують відпочинок і гарний настрій: 3 смішні комедії для домашніх вихідних
24tv
2025-07-25T19:27:16Z
Перші кадри Sci-Fi серіалу Pluribus від творця «Пуститися берега». Реліз — 7 листопада на Apple TV+
ITC
2025-07-25T18:46:18Z
Статки Оззі Озборна: скільки та на чому заробляв "Принц темряви"
24tv
2025-07-25T18:06:31Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Стармер: Британія визнає Палестинську державу у рамках мирної угоди
Европейская правда
2025-07-26T07:01:42Z
Зеленський прокоментував масовану атаку РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:57:14Z
Орбан: Україні варто бути "буферною" державою та співпрацювати з ЄС замість вступу
Европейская правда
2025-07-26T06:54:42Z
Найбільш гучні справи які розслідує НАБУ в Черкасах
Украина Криминальная
2025-07-26T06:48:36Z
Глава МЗС Туреччини: У Стамбулі домовилися про саміт лідерів за участі Зеленського, Путіна і Трампа
Лига
2025-07-26T06:45:43Z
Історична подія: ексочільник МЗС проаналізував зміну послів у 16 країнах
24tv
2025-07-26T06:42:42Z
Як працює Нацрада, чому люди стають залежними від спілкування з ШІ, і як побудувати ефективні страткомунікації
Детектор М
2025-07-26T06:39:49Z
Атакований завод з важливою технікою для армії РФ: дрони вдарили по Ставрополю
GlavRed
2025-07-26T06:36:55Z
Корисно для ґрунту: три причини тримати гречку в сівозміні
AgroPortal
2025-07-26T07:00:32Z
Як правильно обрізати листя петрушки, щоб росла до пізньої осені
Gazeta UA
2025-07-26T06:57:32Z
Як зберегти молодість жінкам 40+: чотири корисні звички після сну
Gazeta UA
2025-07-26T06:57:27Z
Як схуднути після 50 років: головні перешкоди та реальні рішення
24tv
2025-07-26T05:27:17Z
Японські учені винайшли спосіб лікування синдрому Дауна
TSN
2025-07-26T05:03:55Z
Відновлення після фронту: які медпослуги можна отримати
ZN UA
2025-07-25T22:25:06Z
Сухість повік, свербіж та печіння: що викликає лущення на очах і як це зупинити
Знай
2025-07-25T20:51:14Z
Вакцини від Covid-19 врятували значно менше життів, ніж вважалося раніше — дослідження
ZN UA
2025-07-25T20:01:57Z
Як готувала бабуся: швидкий рецепт ніжних пиріжків з вишнею від Ярославського
24tv
2025-07-25T19:33:36Z
Травма, що породжує жорстокість. Як психологиня Тетяна Руденко допомагає військовим та їхнім родинам
Лига
2025-07-26T07:00:43Z
"Не спав усю ніч": чоловік розбагатів завдяки подарунку на його День Народження
Фокус
2025-07-26T07:00:32Z
Росія скасувала головний військово-морський парад у Петербурзі - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-26T06:57:29Z
Ворог активно втрачає особовий склад та техніку на фронті - Генштаб
Gazeta UA
2025-07-26T06:39:48Z
В ЄС запроваджують штрафи для батьків, які забирають дітей з дитячих садків із запізненням
Известия Киев
2025-07-26T06:34:42Z
Зламалася гілка: як реанімувати дерево і врятувати врожай
GlavRed
2025-07-26T06:27:49Z
Українцям роздадуть безкоштовне житло – хто отримає поза чергою
Знай
2025-07-26T06:12:44Z
Робота для неповнолітніх в Україні: в яких областях найбільше таких робітників
ZN UA
2025-07-26T06:09:01Z
Чи заберуть у вас город, який ви не приватизували під час воєнного стану
24tv
2025-07-26T06:03:19Z
Росіяни понад 110 разів обстріляли громади Сумщини, четверо поранених
УкраинФорм
2025-07-26T07:00:27Z
Повітряні сили повідомили, чим окупанти атакували Україну вночі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:54:53Z
Атака на Дніпро та область: є жертва та поранені, зруйновано «Епіцентр»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:48:21Z
На Південно–Слобожанському напрямку росіяни атакували сім разів, на Куп’янському вчора відбулося одне боєзіткнення – Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-26T06:37:29Z
Генштаб розповів про наступальні дії росіян
1News
2025-07-26T06:36:03Z
Російські військові вже у Покровську: ДРГ си щось більше — ISW
ZN UA
2025-07-26T06:33:48Z
У Чернівцях вчитель "мінував" школи та дитсадки
TSN
2025-07-26T06:33:15Z
Новий графік руху транспорту в Миколаєві: що змінилося для пасажирів
Политека
2025-07-26T06:31:18Z
Пам’яті енергетика, старшого лейтенанта Олександра Бизина
УкраинФорм
2025-07-26T06:18:02Z
У Харкові окупанти атакували рятувальників: ДСНС показала наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:54:13Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 26 липня
Мій Харків
2025-07-26T06:49:05Z
Знайдено бомбу уповільненої дії: руйнівний землетрус може статися будь-якої миті
Фокус
2025-07-26T06:45:22Z
В РФ БпЛА атакували радіозавод "Сигнал", який виробляє комплекси РЕБ
Фокус
2025-07-26T06:45:21Z
Росія знищила "Епіцентр" у Кам'янському. Як він виглядає після атаки
Telegraf
2025-07-26T06:42:50Z
Біля Кам'янська росіяни знищили Епіцентр
УкраинФорм
2025-07-26T06:24:24Z
Окупанти понад три години атакували Харків та область КАБами, балістикою та дронами
Комсомольская правда
2025-07-26T06:16:29Z
"Харків відновлюється навіть тоді, коли ще димить": у місті досі палають пожежі, спричинені масованим повітряним ударом
ZN UA
2025-07-26T06:06:18Z
Внаслідок обстрілу Шосткинської громади поранені 3 людей: у якому вони стані
24tv
2025-07-26T05:57:58Z
Ліверпуль цікавиться півзахисником Ювентуса
Football.ua
2025-07-26T06:58:44Z
Блан: Без Ла Масії, Барселона вже б зникла
Football.ua
2025-07-26T06:58:25Z
Збірна України з баскетболу вдруге перемогла Нідерланди у контрольній грі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:51:55Z
Ребич домовляється про повернення на батьківщину
Football.ua
2025-07-26T06:45:26Z
Стало відомо, які преміальні отримає Лунін за участь у клубному чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:36:29Z
Юрій Ковальчук здобув «золото» чемпіонату Європи з сучасного п'ятиборства
УкраинФорм
2025-07-26T06:27:12Z
Захисник Торіно перебрався до Сассуоло
Football.ua
2025-07-26T06:13:35Z
Зірковий супертяж відверто оцінив рівень Усика після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-26T06:09:00Z
Колишній воротар Евертона перейшов до Спортінга
Football.ua
2025-07-26T05:55:29Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Харківській області: що варто знати про ціни
Политека
2025-07-26T07:00:53Z
Життя після 70 років: як зростають пенсії літніх українців
24tv
2025-07-26T06:03:06Z
Подорожчання палива в Україні: у Нацбанку пояснили, чого чекати водіям
Хвиля
2025-07-26T06:00:20Z
Цей популярний продукт з ринку може бути небезпечним: як розпізнати підробку
Telegraf
2025-07-26T05:57:51Z
Чи зміняться тарифи на газ із вересня: вже відомо чітку відповідь
24tv
2025-07-26T05:33:06Z
ЄС готує дзеркальну відповідь на впровадження Трампом з 1 серпня нових тарифів на імпорт
Известия Киев
2025-07-26T05:28:00Z
Страйки в європейських аеропортах на вихідних можуть зірвати тисячі відпусток
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T05:21:51Z
Високі ціни на малину будуть триматись до вересня
Agravery
2025-07-26T05:21:50Z
Якими пільгами не користуються пенсіонери в Україні
24tv
2025-07-26T05:03:19Z
Форум з кіберзлочинності Leak Zone публічно розкрив IP-адреси своїх користувачів
InternetUA
2025-07-26T07:01:36Z
Amazon представив новий кольоровий Kindle
InternetUA
2025-07-26T06:49:04Z
Вийшла публічна бета-версія Apple iOS 26
InternetUA
2025-07-26T06:31:03Z
Незвичний "щоденний ритуал" ретривера став вірусним: що незвичного робить собака
Фокус
2025-07-26T06:30:48Z
Новий пошук Google Web View упорядковує результати за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2025-07-26T06:16:34Z
Заробляти на YouTube: скільки платформа платить за 10 000 переглядів
24tv
2025-07-26T05:03:29Z
Вчені знайшли помешкання понад 40 тис. гігантських черепах: як їх рахували
TSN
2025-07-26T04:51:37Z
Як клімат, війна і занедбані землі створили ідеальні умови для навали сарани
24tv
2025-07-26T04:33:58Z
У застосунку «Армія+» запустили навчальний курс «Стоп корупція»
УкраинФорм
2025-07-26T04:12:25Z
Куди поділись Renault Logan та Sandero, та чому зникають хетчбеки?
AutoCentre
2025-07-26T05:04:33Z
Покинула російського пілота, народила дитину: історія кохання Ферстаппена та Піке
24tv
2025-07-26T04:12:26Z
Наступник Audi TT дебютує восени у вигляді концепту
Топ Жир
2025-07-26T01:18:52Z
Hyundai готується представити доступний електричний автомобіль
Топ Жир
2025-07-26T00:18:27Z
27 автомобілів Lamborghini Revuelto можуть отримати звичайні двері замість класичних ножичних
Топ Жир
2025-07-25T23:33:44Z
Коли звичайний позашляховик здає, цей водоплавний V8-монстр продовжує рух
Топ Жир
2025-07-25T22:03:06Z
Автомобілі, які обирають справжні колекціонери, можуть вас здивувати
Топ Жир
2025-07-25T21:18:32Z
Мільйони водіїв ненавидять цю систему економії палива, тому EPA планує її скасувати
Топ Жир
2025-07-25T20:33:43Z
Ця замаскована V8 суперкар демонструє AMG у найбільш нестримному вигляді
Топ Жир
2025-07-25T20:03:21Z