MY.UAНовини
Експортні перспективи: чи поїде український брухт закордон
Експортні перспективи: чи поїде український брухт закордон

Експортні перспективи: чи поїде український брухт закордон

Заготівля брухту в Україні, як і будь-який інший бізнес, зазнала значного впливу війни. За підсумками січня-липня поточного року обсяги збору по всій країні впали на 64,1% до 756,8 тис. т. Хоча ще рік тому українські підприємці збирали за аналогічний період близько 2,3 млн т вторинної сировини.

Таке драматичне падіння пов’язане з кількома факторами. В першу чергу слід говорити про тимчасову окупацію значної частини українських територій на сході та півдні України, а також ведення активних бойових дій поблизу. Завдяки високій концентрації промислових виробництв утворення металобрухту відбувалося переважно в цих регіонах. Тож втрата фізичного доступу до них наразі унеможливлює заготівлю металургійної сировини. На ситуацію також впливає рішення низки металургійних підприємств обмежити роботу через безпекові чинники та логістичні проблеми, що заважають збуту продукції.

Тож робота брухтарів надалі залишається нестабільною: від початку війни щомісячні обсяги заготівлі не перевищують 65 тис т, хоча у 2021 році підприємства в середньому збирали 250 тис т/міс.

Чи допоможе експорт

Представники галузі вирішили скористатися поточною ситуацією, щоб домогтися зменшення експортного мита на брухт чорних металів, яке встановлено в Україні на рівні 180 євро на тонну. 10 серпня на сайті Президента України була зареєстрована відповідна петиція, автори якої вважають, що це зробить постачання закордон більш рентабельним.

Чи не єдиним напрямком для експорту металобрухту наразі залишається Євросоюз. До того ж на операції з країнами ЄС діє ставка експортного мита у 3 євро/т. Але попри такі досить сприятливі умови обсяги постачань вторсировини в Європу ніколи не були значними, коливаючись на рівні від кількох тисяч до десятків тисяч тон. Вимоги європейців до брухту досить серйозні. Той брухт, який постачається компаніями на українські комбінати, не буде прийнятий європейцями. Тому і обсяги такі незначні.

Крім того ціни в Європі є ринковими, тоді як металургійна галузь Туреччини, яка донедавна була основним покупцем української продукції, користується державними дотаціями. Це дозволяє місцевим виробникам пропонувати більш привабливу для українських постачальників вартість, пояснює президент об’єднання підприємств «Укрметалургпром» Олександр Каленков.

За його словами, значна частина брухту з України також постачалася до Придністров’я, окупованої Росією території Молдови, де працює Молдавський металургійний завод. Підприємство, за словами Каленкова, отримує електроенергію від РФ за пільговими цінами, тому «може дозволити собі вигрібати брухт з України за економічно необґрунтованими цінами».

«Сьогодні вивіз в ЄС ускладнений. До Туреччини брухт раніше відправляли судами, але зараз Росія блокує морські перевезення. Куди ще може піти брухт з України? Я впевнений, що всі 100% (за умови скасування мита – ред.) відправляться на територію Придністров’я, яке фактично є російською військовою базою», - каже Каленков.

Сфера заготівлі брухту залишається однією з найбільш тіньових в Україні, тому коли представники цієї сфери вимагають від держави якихось преференцій для себе, це викликає як мінімум здивування, зазначив Дмитро Кисилевський, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку. Він згоден з тим, що єдиним можливим напрямком для експорту металобрухту в умовах, коли економічні відносини з Росією та Білоруссю неможливі, а постачання до Туреччини обмежені через логістику, є підконтрольний Росії регіон.

«Залишається лише один напрямок експорту брухту, який відкриється зі скасуванням мита. Це Придністров’я. Відповідно ця петиція – це вимога до української влади дозволити постачати сировину в російський анклав на нашому кордоні. Чи є це роботою ворога або ж це українські експортери брухту настільки «всеядні», хай визначаться компетентні органи», - зазначив він.

Встановлення мита на експорт металобрухту на рівні 180 є/т наприкінці 2021 відбулося через економічні причини: Придністров’я та Туреччина, послуговуючись неринковими методами, закуповували величезні обсяги української сировини. За підсумками 2021 року експорт виріс у 17 разів рік до року, склавши 615,7 тис. т. Металургійні асоціації, такі як «Укрметалургпром» та «Укртрубопром» тоді попереджали, що зростання обсягів вивозу стратегічної сировини закордон призведе до дефіциту на внутрішньому ринку і негативно впливатиме на роботу меткомбінатів.

Підвищення мита допомогло стабілізувати ситуацію, вважає Каленков. На сьогодні ж завдання влади – зберегти стратегічний ресурс всередині країни, оскільки його споживання зростатиме значними темпами під час повоєнної відбудови України. Однак варто розуміти, що у південних та східних областях, найбільш постраждалих від бойових дій, заготівля брухту буде ускладненою ще певний час після звільнення окупованих територій.

«Хоча зараз попит на брухт на внутрішньому ринку не такий як раніше, варто розуміти, що він все ж буде зростати. Коли безпекова ситуація покращиться, попит збільшиться не на 10-20%, а в рази. Для підприємств, які зараз зупинили чи обмежили виробництво, економічно доцільніше буде збільшувати використання металобрухту замість чавуну. Але обсяги брухту в Україні обмежені, і вичерпувати їх не варто», - зазначив Каленков.

Відбудова країни неможлива без сировини

Виклики, які постали перед Україною через війну, роблять наявність брухту в країні вкрай важливим питанням, вважає керівник дослідницького центру CMD-Ukraine Ігор Гужва. Під час відновлення країни знадобляться сотні тисяч тонн металопродукції для будівництва житла й інфраструктури. Окрім цього слід думати про економічні перспективи, говорить він.

«Влада України працює над масштабним планом відновлення економічного та металургійного потенціалу України, у ньому ключове місце відводиться будівництву нових заводів. Швидше за все це будуть електросталеплавильні потужності, де брухт – основна сировина», - зазначив експерт.

До того ж наразі, на його думку, Україна має унікальну можливість замістити російських та білоруських виробників на західних ринках металопродукції. Зокрема, за його даними, у 2021 році РФ експортувала 9,52 млн т металопродукції в ЄС на $7,84 млрд, а РБ – 980,9 тис. т на $750,9 млн. Щоб покрити такі обсяги, Україні знадобиться додаткова сировина, в тому числі брухт. «Для забезпечення власних потреб та експорту металопродукції металобрухт без перебільшення набуває стратегічного значення», - вважає експерт.

Збільшення ступенів переробки сировини має бути пріоритетом державної економічної політики, погоджується Дмитро Кисилевський. Мала частка переробної промисловості у ВВП є одним з ключових економічних факторів бідності, а в Україні минулого року вона склала лише 10% від загального обсягу ВВП.

«Відповідно скасування існуючих обмежень на будь-яку сировину протирічить задачам економічного розвитку і відновлення економіки – будь то мито на експорт металобрухту, мораторій на експорт лісу-кругляку чи інші аналогічні заходи», - каже депутат, за словами якого стимулювати варто не експорт сировини, а радше імпорт обладнання та компонентів для розвитку власної промисловості.

Він також нагадав, що Україна взяла на себе зобов’язання по скороченню шкідливих викидів, хоча війна й змусила відволіктись від цієї теми. «Набуття статусу кандидата на членство в ЄС говорить про те, що нам від цих завдань після перемоги нікуди не дітись. Поки в світі не вигадали технології, яка дозволяє здійснити зелений перехід без масового використання металобрухту в якості металургійної сировини. Тому стимулювати вивіз цієї сировини за кордон є повним безглуздям з точки зору нашої здатності виготовляти металопродукцію для поставок в ЄС», - резюмував він.

Теги за темою
войнаэкспорт
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Что будет, если крошечная черная дыра пройдет через тело человека
TSN
2025-02-23T19:51:56Z
Крокодилам грозит вымирание: ученые назвали неожиданную причину
TSN
2025-02-23T18:06:32Z
Game of Thrones: Kingsroad обзавелась системными требованиями к ПК — скоро выйдет демоверсия
GameMag
2025-02-23T17:24:18Z
В продолжении Cyberpunk 2077 могут появиться самые реалистичные NPC и мультиплеерный режим
GameMag
2025-02-23T17:12:51Z
"Как эта штука работает": кот стал звездой интернета благодаря своей любознательности
Фокус
2025-02-23T17:00:49Z
Путешествие быстрее скорости света: если варп-двигатель возможен, то почему его не создали
Фокус
2025-02-23T15:00:52Z
Эксперты назвали 5 причин, по которым маленькие телефоны не имеют смысла в 2025 году
Фокус
2025-02-23T15:00:50Z
NVIDIA RTX 5070 Ti для максимальных настроек графики: Системные требования Lost Soul Aside на ПК
GameMag
2025-02-23T14:15:59Z
Как улучшить скорость зарядки любого ноутбука: топ-5 советов от экспертов
Фокус
2025-02-23T14:00:07Z
Какие сладости выбирают разные знаки Зодиака
Comments UA
2025-02-23T22:30:56Z
Шо ты налепила? Мастера честно ответили, с какого возраста девочкам можно делать гель-лак
Знай
2025-02-23T20:51:13Z
Масленица-2025: рецепт блинов на пиве, ароматное угощение для веселого праздника
Знай
2025-02-23T16:51:38Z
Гороскоп на понедельник 24 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-23T16:00:02Z
Завтрак за пять минут: рецепт необычных горячих бутербродов
TSN
2025-02-23T15:48:49Z
Спальня мечты: как интерьер влияет на качество вашего сна
Marie Claire
2025-02-23T15:00:59Z
Гороскоп Таро на неделю: что ждет каждого знака Зодиака с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T14:30:16Z
Какую одежду нельзя стирать гелевыми капсулами: эту ошибку совершают практически все
TSN
2025-02-23T14:21:10Z
Обязательно нужно сделать 3 вещи: посевной календарь на март 2025
UAToday
2025-02-23T14:12:41Z
Студент едва не сжег дотла общагу, когда "играл" с реалистичной куклой: в дверь постучали
Знай
2025-02-23T19:51:08Z
Полиция пришла в ночной клуб на звуки "русского мира": подробности. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T19:33:32Z
В Херсоне во время атаки российских беспилотников мужчина утратил обе ноги от взрыва
ZN UA
2025-02-23T16:19:35Z
Огромные провалы в земле "пожирают" город: бразильские власти объявили чрезвычайную ситуацию
TSN
2025-02-23T16:18:04Z
Глупый и опасный: полиция задержала мужчину со странными "орудиями преступления"
Фокус
2025-02-23T14:00:30Z
В Испании ликвидировали сеть торговли людьми
Европейская правда
2025-02-23T12:49:52Z
В результате ночного удара дронами по Одесщине пострадали три человека
Апостроф
2025-02-23T09:03:28Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
Подпись на футболке и объятия: Роналду и Усик встретились в Саудовской Аравии
Фокус
2025-02-23T21:15:07Z
Голевые передачи украинцев помогли команде победить в матче чемпионата Турции
ZN UA
2025-02-23T19:54:23Z
"Всегда учимся друг у друга": Усик встретился с Роналду в Саудовской Аравии
TSN
2025-02-23T16:51:02Z
Во время матча НХЛ в лицо комментатора прилетела шайба
ZN UA
2025-02-23T13:34:03Z
Нокаутированный Баколе проанализировал поражение от Паркера
Корреспондент
2025-02-23T13:00:17Z
Решила пошутить: женщина отправила бегунов в 2,5-километровый обход во время забега
Фокус
2025-02-23T12:00:49Z
В Англии похвалили выход на замену украинского футболиста "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2025-02-23T10:07:54Z
Пригласил "станцевать": Паркер остроумно обратился к Усику после яркой победы над Баколе
TSN
2025-02-23T09:48:57Z
Известная российская теннисистка призналась в избиении самой себя
ZN UA
2025-02-23T09:31:53Z
К врачу – без «прописки» в Киеве: пошаговая инструкция
VGorode
2025-02-23T23:03:32Z
Масштабная коррупция в Киеве: на чем "зарабатывают" "эффективные менеджеры" Кличко
Comments UA
2025-02-23T21:48:24Z
Киевляне соблазнились обломками шахеда
Корреспондент
2025-02-23T21:30:43Z
Россия запустила ударные дроны: где есть угроза обстрелов
Comments UA
2025-02-23T20:18:33Z
Синоптикиня рассказала, когда спадут морозы
ZN UA
2025-02-23T19:58:26Z
А в Покровск наблюдатели приедут? – Зеленский о выборах во время войны
ZN UA
2025-02-23T19:07:25Z
Неделя начнется с хаоса в погоде: от весенних +5 до морозных -12
Новости Украины
2025-02-23T18:30:08Z
Тариф на водоснабжение планируют повысить почти втрое: кого ждет такая судьба
Политека
2025-02-23T18:01:19Z
Гороскоп на 24 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-23T16:30:18Z
Сила ракурса: секреты лучшего позирования от Ирины Шейк
Marie Claire
2025-02-23T23:15:25Z
Продолжение фильма "Константин: Повелитель тьмы" официально запущено в разработку
GameMag
2025-02-23T22:49:24Z
Жан Рено был бы рад поработать с Capcom над ремастером Onimusha 3: Demon Siege
GameMag
2025-02-23T22:49:14Z
Канье Уэст выпустит фильм о Бьянке Цензори: «Это будет модное кино»
Marie Claire
2025-02-23T18:01:04Z
Джарел Лето снова "подлизал" россиянам: позировал с поддерживающими Путина актерами на BAFTA
Знай
2025-02-23T17:51:17Z
"До недавнего времени не хватало моральных сил выходить в люди". Интервью с актрисой Надеждой Хильской/У актрисы пока нет желания работать в театре
Апостроф
2025-02-23T17:27:37Z
Фильм о Глиноликом снимет режиссер триллера "Не говори никому"
GameMag
2025-02-23T17:19:28Z
Даша Квиктова с роскошными букетами цветов заинтриговала подробностями личной жизни
TSN
2025-02-23T16:51:17Z
Осталось мало времени: Netflix удаляет культовые фильмы и сериал
Фокус
2025-02-23T15:06:02Z
Масленица: история и запреты
ZN UA
2025-02-23T22:33:12Z
День ангела 24 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-23T22:18:17Z
Отпуск в Украине: сколько дней могут предоставить в 2025 году
Политека
2025-02-23T21:30:57Z
Можно ли жениться, убирать и ходить в гости на Масленицу: народные приметы на 24 февраля-2 марта
Знай
2025-02-23T20:30:52Z
В Киеве мобилизовали священнослужителя УПЦ МП - соцсети
Корреспондент
2025-02-23T20:06:08Z
С Масленицей: красивые поздравления
ZN UA
2025-02-23T20:03:23Z
Раскрыт страх Кейт Миддлтон и принца Уильяма за их детей
Фокус
2025-02-23T19:36:28Z
Как выйти на пенсию, если не хватает нескольких месяцев стажа: есть решение
Фокус
2025-02-23T19:00:19Z
Минобороны привлекает частные компании для ректуринга в армию - Умеров
Апостроф
2025-02-23T18:57:30Z
Розмариновая вода: действительно ли это панацея от выпадения волос
Comments UA
2025-02-23T23:42:54Z
Распространенная привычка может привести к потере зрения
Comments UA
2025-02-23T23:00:28Z
Почему иммунитет зависит от кишечника и как его укрепить
Знай
2025-02-23T21:51:56Z
Почему жир идет в живот: 7 опасных привычек, которые мешают похудеть
UAToday
2025-02-23T14:12:34Z
Названы самые полезные консервы для здоровья пожилых людей: укрепляют сердце и кости
TSN
2025-02-23T12:36:34Z
Постановление Кабмина лишило тяжелобольных пациентов скидок на лекарства: семья ветерана бьет тревогу
Фокус
2025-02-23T12:06:22Z
Любовь и здоровье сердца: как романтические отношения влияют на организм
Фокус
2025-02-23T11:30:17Z
Этот утренний ритуал может разрушать вашу кожу: правда о кофе, которую не говорят
Знай
2025-02-23T08:51:31Z
Эпидемия одиночества: как мы разучились дружить и любить в реальном мире
Marie Claire
2025-02-23T08:00:27Z
Скрытые долги за электричество могут оставить украинцев без света: на что нужно срочно обратить внимание
Знай
2025-02-23T21:12:48Z
Мораторий на коммунальные услуги: что будет с тарифами в 2025 году
Знай
2025-02-23T19:30:12Z
Главное за 23 февраля: повышение цен на воду, 60 тысяч штрафа, жалобы сотрдуников ТЦК на тяжелую работу и Масленица
Знай
2025-02-23T18:21:53Z
GameFile: NetEase может закрыть свои западные студии, включая Quantic Dream и Grasshopper Manufacture
GameMag
2025-02-23T17:19:57Z
Гетманцев назвал новый налог, который введут в Украине: "Он действует в Евросоюзе"
UAToday
2025-02-23T17:06:33Z
Благодаря энергетикам ДТЭК удалось вернуть тепло в доме одесситов после обстрелов — Труханов
TSN
2025-02-23T15:06:53Z
Кабмин продлит сроки перебронирования работников предприятий: названа дата
GlavRed
2025-02-23T13:27:42Z
Без субсидий и с ростом тарифов: украинцы остались без помощи в феврале
Знай
2025-02-23T13:12:07Z
Глава Минфина о полезных ископаемых: Цель Украины не экспорт, а привлечение инвесторов
Лига
2025-02-23T13:06:43Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Новая Зеландия объявила новые санкции против РФ
Корреспондент
2025-02-23T23:54:27Z
Будущий канцлер Мерц планирует сформировать коалиционное правительство к Пасхе
ZN UA
2025-02-23T23:51:06Z
Россияне примут любой результат завершения войны, если им скажут, что это "победа" – социолог
TSN
2025-02-23T23:36:47Z
Победитель выборов в ФРГ назвал свой приоритет
Корреспондент
2025-02-23T23:33:08Z
"Капитулирует перед россиянами": сенатор раскритиковал политику Трампа
Корреспондент
2025-02-23T23:09:48Z
В Париже прошел многотысячный митинг в поддержку Украины
Корреспондент
2025-02-23T22:45:28Z
Конгрессмен-республиканец считает принуждение Украины к соглашению "вымогательством у жертвы"
ZN UA
2025-02-23T22:27:47Z
Венгрия стала соавтором резолюции США в ООН, не осуждающей российскую агрессию
TSN
2025-02-23T22:03:49Z
Медведев хорошо отпраздновал 23 февраля: что заявил о "победе над Украиной"
Comments UA
2025-02-23T22:00:31Z