MY.UAНовини
Народні депутати зареєстрували проєкт закону про повну деколонізацію гуманітарної сфери України
Народні депутати зареєстрували проєкт закону про повну деколонізацію гуманітарної сфери України

Народні депутати зареєстрували проєкт закону про повну деколонізацію гуманітарної сфери України

Метою законопроекту є встановлення уніфікованих правил позбавлення України від імперського, постімперського, радянського символізму, інших символів російської імперської гегемонії в українському публічному просторі, культурі, освіті, архітектурі, засобах масової інформації (медіа), топоніміці.

У парламенті зареєстровано законопроект №7721 «Про деколонізацію гуманітарної сфери України», ініціаторами якого є народні депутати Микола Княжицький, Володимир В’ятрович та інші члени фракції «Європейська солідарність», «Батьківщина» та депутатської групи «За майбутнє».

Автори проєкту хочуть запровадити обмеження на пропаганду ідеології «русского міра» та іншої антиукраїнської, проросійської пропаганди, поширити заборону на трансляцію/ретрансляцію телевізійних і радіопрограм не лише на суб’єктів у сфері інформаційної діяльності, але й на інших осіб, заборонити використання пов’язаних з російською імперією назв та імен в об’єктах топоніміки, найменуваннях освітніх і культурних закладів тощо.

Законопроект передбачає:

– встановлення принципів державної політики деколонізації (як ті, що були реалізовані раніше в раніше прийнятих законах України, так і ті, що запроваджуються цим законопроектом);

– встановлення заборони антиукраїнської, проросійської пропаганди, до якої включається в тому числі поширення матеріалів, заснованих на ідеології «русского міра», тверджень щодо російського імперіалізму та месіанства, приниження України та національної гідності українців тощо;

– розширення раніше запровадженої заборони трансляції ретрансляції телевізійних і радіопрограм держави-агресора також на російські ОТТ-сервіси, готелі, громадський транспорт, заклади громадського харчування тощо;

– закріплення критеріїв для ідентифікації російських суб’єктів у сфері медіа, які дозволяють не обмежуватись лише формальними ознаками місця реєстрації, а керуватись відповідним контентом;

– визначення умови встановлення пам’ятників, присвячених будь-яким фізичним особам, подіям в історії України та світу, використання їх імен в найменуваннях закладів культури, освіти з метою недопущення глорифікації осіб, які використовуються в антиукраїнській пропаганді або самі займались такою пропагандою;

– реакція на невиконання релігійними організаціями, керівний центр яких знаходиться в державі-агресорі, вимог Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» в частині найменування.

Приміром, в ч. 10 п.2 ст.5 «Заборона антиукраїнської, проросійської пропаганди» зазначається, що окремими різновидами антиукраїнської, проросійської пропаганди є: «заперечування автокефалії Православної церкви України та її канонічного статусу, правової бездоганності Томосу про автокефалію Православної церкви України, що ґрунтується на скасуванні Константинопольським патріархатом неправового рішення Московського патріархату про підпорядкування Київської православної митрополії в 1686 році;».

Законопроєкт пропонує зміни до низки законів, зокрема «Про телебачення і радіомовлення», «Про культуру», «Про освіту», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» та ін.

Нагляд за дотриманням цього закону здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері культури, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, національна поліція, інші органи державної влади в межах своїх повноважень.

На думку медіа юриста Ігоря Розкладая (ЦЕДЕМ), «ідея деколонізації правильна, тільки ми не маємо стати драконом». У коментарі «Детектору медіа» медіаюрист сказав, що поява законопроекту про деколонізацію не стала для нього несподіванкою, а скоріше логічним продовженням після розробки декомунізаційних проектів, в яких він сам брав участь. Утім, він вважає, що ця тема була значно складніша і не така однозначна.

«Детектор медіа» друкує думку Розкладая щодо нової законодавчої ініціативи повністю:

«По-перше, чи ми говоримо лише про російську колонізацію, чи про польську, та австро-угорську. З якого моменту її рахувати? Чи це означає, що ми маємо піти на перейменування міст та інших населених пунктів . Ну наприклад, чи має Одеса знову стати Гаджибеєм? Ці питання потребують достатньо глибокої, якщо не суспільної, то бодай фахової дискусії, чи навіть баталій. Бо однозначно будуть люди, які казатимуть, що це наше минуле, а інші будуть казати, що це минуле є зброєю. Закон Княжицького говорить про деколонізацію, хоча по факту намір цього закону – війна з так званим рускім міром (чи правильніше казати – російським). Сферою дії закону автори визначають відносини, пов’язані з використанням в публічному просторі України імперського, постімперського символізму, радянських, пострадянських символів, інших символів російської імперської гегемонії, які використовуються в соціально-комунікаційних технологіях випливу Російської Федерації на внутрішню політику інших країн, поширення інформації, що містить елементи ідеології русского міра, антиукраїнської, проросійської пропаганди, інші відносини, визначені законом.

По факту це закон про все, що пов'язане з РФ, адже РФ використовує будь-що, щоб впливати на своє насєлєніє, так і на інші країни і їх громадян. Але чи може бути закон про все? Декомунізація – це досить щупальна тема. Там є часові рамки, органи, символіка. При цьому деякі символи не вдалося заборонити, бо вони є банально загальнолюдськими, а вже потім їх присвоїли, як і багато чого іншого більшовички. А головне – це свіжа рана загублених в немислимих масштабах жертв. Деколонізація – це перш за все про мізки, але в значно більшому історичному часопросторі. Чи можна засудити все імперське? Очевидно ні. Ви не можете засудити перший київський трамвай, дугу Бенардоса чи меценацтво Терещенків. Це наша історія, з усіма її вадами, а головне – українці самі достатньо багато зробили, щоб ця імперія жевріла. Наше завдання не в цьому. Завдання – зрозуміти свою історію не лише через призму звитяг і страждань, але і через призму інших вад, коли заради хорошого життя люди були готові позбавити себе мови, вигляду, ідентичності. Завдання, не давати Росії використовувати фальшиві наративи на підтримку імперських амбіцій.

І тут правда, в Україні не місце окрім як музею пам'ятника Катерині, не місце музею Полтавської битви через російську призму, не місце релігійній організації з центром управління, а головне ідеологією з країни-агресора. Для кожного окремого прояву російського впливу слід використовувати чи створювати розумні, а може і хитрі інструменти. Якщо ми говоримо про свободу висловлювань, то в нас є вже стаття щодо мови ненависті, підтримки окупації. Якщо ми говоримо про кіно, то тут можливі точкові і намацувальні зміни щодо поширення контенту про Росію. І тут би нам дуже допомогли кодекси поведінки від органів співрегулювання, бо даруйте писати в законі «української нації не існує», «української мови не існує», «єдність українського та російського народів» як приклади – це вже не закон, а guidance.

І останні 2 тези. Перше. Нам конче потрібні глибокі дослідження, що б доводили як працює пропаганда РФ. Те, що робить СтопФейк, Воксчек та інші фактчекери, але не тільки. Тут треба аналіз церковного впливу, наукового, впливу на дітей... Ці дослідження мали б лягти в основу трибуналу над неофашистською ідеологією РФ і, відповідно стати в основу заборон. Друге, що ще більш важливе – нам потрібна дуже потужна кампанія з повернення забутих імен. Бо заміщення завжди є кращим за порожнє місце. Це можна робити і під час перейменування вулиць, коли не лише міняється адресна табличка, але і з'являється табличка-оповідь про людину чи подію.

Нам потрібні фільми на рівні з "Колапсом" чи "Спадком Терещенків", які б розказували про вагомі події і осіб, які вплинули на хід нашої історії. Без ура-патріотизму, шароварщини, але і без "ой, які ми бідні-нещасні". Цю роль може виконувати і Суспільне мовлення, але ще жодна влада не набралася хоробрості дати їм законний мінімум, щоб було за що знімати і популяризувати ці фільми. Ідея деколонізації правильна, тільки ми не маємо стати драконом. Російська федерація рано чи пізно сконає, і вся ця імперська велич виявиться мильною бульбашкою, але нам треба навчитися вміти жити з нашим минулим. І будь-яка законодавча ініціатива має цьому сприяти, а не бути красивим маніфестом».

3 червня МКІП опублікувало роз'яснення щодо дерусифікації, декомунізації та деколонізації та ключову інформацію щодо законодавчих рамок відповідних процесів.

Мінкульт та Український інститут національної пам'яті створили Раду з питань дерусифікації та декомунізації, яка, зокрема, координуватиме процеси демонтажу пам'ятників. До складу Ради увійдуть письменники, культурні діячі, видавці та історики.

Фото: Віталій Кличко/Facebook

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Вистава для одного глядача: Путін задумав "великоднє перемир'я" з єдиною метою
24tv
2025-04-20T16:51:53Z
Одна фраза представника Трампа зіпсувала спробу США налагодити відносини з Європою, – The Times
24tv
2025-04-20T16:51:52Z
Путін дратує росіян своєю непоступливістю, а Трамп – хаотичністю, – NYT
24tv
2025-04-20T16:40:41Z
Кремль зробив заяву щодо продовження «великоднього перемир’я»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T16:40:31Z
Путіну про дещо доповіла розвідка, – Тимочко припустив, навіщо Кремлю "перемир'я" на Великдень
24tv
2025-04-20T16:39:04Z
Українська команда буде на перемовинах у Лондоні щодо припинення вогню — ОП
ZN UA
2025-04-20T16:37:06Z
Сибіга: наступні дні покажуть, чи налаштована Росія на мир
Европейская правда
2025-04-20T16:33:33Z
Taurus і авіація: Мельник запропонував Мерцу п’ять кроків, щоб підтримати Україну
Факти ICTV
2025-04-20T16:30:07Z
"Врятуватися дуже складно": у Раді розповіли про загрозливу тактику росіян на фронті
24tv
2025-04-20T16:27:29Z
Британські винищувачі тричі за тиждень перехоплювали російські літаки над Балтією
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T16:42:36Z
Жінка знайшла за шафою старовинний секрет: тепер орендна плата за житло може збільшитись
Фокус
2025-04-20T16:30:50Z
Винищувачі Британії кілька разів перехопили літаки РФ у повітряному просторі НАТО
Европейская правда
2025-04-20T16:28:52Z
"Вони офігелі": Попенко розповів, як українські мігранти вразили поляків та німців
Хвиля
2025-04-20T15:45:09Z
Життя на 18 квадратних метрах: блогерка показала свою крихітну квартиру і як облаштувалася у ній
24tv
2025-04-20T15:33:40Z
Українців масово готуватимуть до спротиву ворогу: запрацюють спеціальні центри
Знай
2025-04-20T15:30:26Z
Дружина Бориса Джонсона показала, чим вони з чоловіком займалися в Техасі
Фокус
2025-04-20T15:21:52Z
Патріарх Кирило, який підтримує вбивства українців, порівняв Великдень із днем перемоги
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T15:12:34Z
Кейт Міддлтон вдруге поспіль пропустила великодню службу: що сталося цього разу
Фокус
2025-04-20T15:00:16Z
"Ти - мій": обраниця Дмитра Кулеби показала романтичне фото з політиком
GlavRed
2025-04-20T16:25:09Z
У Великдень Христина Соловій поділилася рідкісним фото з мамою
24tv
2025-04-20T14:36:25Z
Разом із сином за святковим столом: як відзначає Великдень Софія Ротару
GlavRed
2025-04-20T14:27:14Z
Українській співачці у Росії загрожує 20 років тюрми
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T13:12:17Z
Майбутній "Холостяк" Тарас Цимбалюк замилував спільним фото з мамою: рідкісний кадр
24tv
2025-04-20T12:54:15Z
У студентському архіві знайшли плівки двох кінострічок 1920-1930 років
Детектор М
2025-04-20T12:39:18Z
Режисер "Чорного ворона" мобілізувався до ЗСУ та розповів, де проходить службу
24tv
2025-04-20T12:21:58Z
Рецензія на фільм «Грішники» / Sinners
ITC
2025-04-20T11:49:31Z
Литва на Євробаченні 2025: хто такі Katarsis, чия пісня стала хітом ще до конкурсу
Факти ICTV
2025-04-20T11:37:15Z
Як миттєво позбутись запаху часнику з рота. Вчені здивували відкриттям
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:22Z
Шість продуктів, які зменшують тривалість життя
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:21Z
Все життя ви робили це неправильно: як насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-04-20T11:42:52Z
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
2025-04-20T09:57:36Z
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
2025-04-20T07:42:52Z
Ранкові ритуали після яких ви будете бадьорі цілий день
24tv
2025-04-20T07:30:01Z
Нові дані про звичні уявлення щодо користі вина
24tv
2025-04-20T06:12:36Z
Сподобається навіть тим, хто не любить печінку: рецепт смачного печінкового рулету
Telegraf
2025-04-20T06:12:20Z
Дієта 4:3 — як вона працює та чому ефективніша за дефіцит калорій
TSN
2025-04-20T02:38:42Z
Найбільший штурм РФ біля Покровська, зміна тактики обстрілів і переговори: події тижня на фронті
Факти ICTV
2025-04-20T16:51:32Z
Українські військові відкинули росіян у районі Покровська, – ЗСУ
24tv
2025-04-20T16:48:11Z
Графіки відключення світла в Одесі та області на тиждень з 21 по 27 квітня: термінове попередження ДТЕК
Политека
2025-04-20T16:45:18Z
В Екопарку під Харковом випустили в природу сотню диких тварин
УкраинФорм
2025-04-20T16:43:52Z
Перемир'я на фронті та реальні наміри Росії: головні новини України
GlavRed
2025-04-20T16:33:49Z
Заплатите за всіх сусідів: "Київводоканал" терміново попередив споживачів
Знай
2025-04-20T16:30:06Z
Квіткові локації Києва: куди піти, щоб побачити тюльпани, магнолії та екзотичні рослини
24tv
2025-04-20T16:27:46Z
Росія може накопичити сили на Харківському напрямку під час "перемир'я", – "Хартія"
24tv
2025-04-20T16:25:38Z
Окупанти відступають на Покровському напрямку через значні втрати - ОСУВ "Хортиця"
Gazeta UA
2025-04-20T16:21:14Z
У Казахстані під час напівмарафону померли двоє учасників
УкраинФорм
2025-04-20T16:25:23Z
Румунські рятувальники шукають 40-річного українця, який заблукав у горах
Европейская правда
2025-04-20T15:57:16Z
Везли телефони на пів мільйона гривень: на Буковині затримали двох чоловіків
InternetUA
2025-04-20T15:19:45Z
Великоднє диво: на Закарпатті поїзд врізався в авто, у людей лише синці та подряпини
Фокус
2025-04-20T15:15:46Z
На Вінниччині автобус з пасажирами злетів у кювет: постраждали семеро людей
Факти ICTV
2025-04-20T15:07:10Z
Фігуранти справи про вбивство активіста з Бахмута мобілізувалися, заявив брат загиблого
Комсомольская правда
2025-04-20T14:39:45Z
На Київщині другу добу гасять пожежу на торфовищі біля Гостомеля
УкраинФорм
2025-04-20T14:33:42Z
У Саксонії у великодню ніч влаштували дебош, втрутилась поліція
Европейская правда
2025-04-20T14:00:46Z
Дівчина-водій виїхала на рейки просто під поїзд: інше можна назвати дивом
Telegraf
2025-04-20T14:00:04Z
Вчені вивели "формулу успіху": які риси характеру вам необхідні
24tv
2025-04-20T16:21:27Z
Назустріч пригодам: 2 знаки зодіаку, яким у травні треба піти у відпустку
24tv
2025-04-20T16:09:17Z
1100 євро за 3 ночі: у Німеччині готуються запустити найбільший круїзний лайнер у світі
Фокус
2025-04-20T16:03:52Z
Як виростити солодкий буряк — секрети посадки, поливу і підживлення
GlavRed
2025-04-20T15:27:13Z
Парфуми для жінок на весну: аромати, які закохують в себе з перших нот
24tv
2025-04-20T15:12:59Z
Впала та розбилася крашанка: ось що означає прикмета
24tv
2025-04-20T15:09:52Z
Чим підгодувати часник навесні — добрива, що дійсно працюють
GlavRed
2025-04-20T14:27:49Z
Нізащо не викидайте волосся у смітник: притягнете до себе біду
24tv
2025-04-20T13:45:04Z
"Надсучасні" кухонні стелажі Енн Гетевей вражають з перших секунд: чим вони особливі
24tv
2025-04-20T13:12:41Z
Газ у травні подорожчає: чому виростуть рахунки за комуналку
Хвиля
2025-04-20T16:30:28Z
Подорожчання кави в Одесі: які несподіванки сталися з цінами
Политека
2025-04-20T16:30:26Z
Літак Boeing для Китаю повернувся до США через тарифи - Reuters
УкраинФорм
2025-04-20T16:27:46Z
Що буде з доларом після Великодня: банкір поділився прогнозом
GlavRed
2025-04-20T16:25:40Z
Беззаперечні лідери: скільки коштують найбільші нафтові компанії світу
24tv
2025-04-20T15:54:49Z
Великі та середні підприємства отримали торік на 22% більше прибутку - Держстат
УкраинФорм
2025-04-20T15:36:21Z
За скільки можна купити 100 злотих на Великдень
24tv
2025-04-20T15:30:29Z
Шалений попит на дубайський шоколад став причиною глобального дефіциту фісташок
24tv
2025-04-20T15:21:13Z
Ціни на квартири в Дніпрі: скільки коштує квадратний метр залежно від розташування
Политека
2025-04-20T15:01:29Z
Еліна Світоліна виграла тенісиний турнір в Руані
УкраинФорм
2025-04-20T16:51:51Z
Ліверпуль проявляє інтерес до вінгера Брентфорда
Football.ua
2025-04-20T16:43:33Z
"Електрик з Йоркшира" нокаутував сербського боксера: потужне відео
24tv
2025-04-20T16:33:29Z
Тростянець вшанував жертв теракту в Сумах футболками з написом "Russia is a terrorist state"
Football.ua
2025-04-20T16:28:11Z
Юнацька хокейна збірна України розгромила угорців на чемпіонаті світу
УкраинФорм
2025-04-20T16:25:38Z
Непереможений українець нокаутував суперника на турнірі в Ер-Ріяді
24tv
2025-04-20T16:24:16Z
Вільярреал і Реал Сосьєдад не виявили сильнішого
Football.ua
2025-04-20T16:19:43Z
Манчестер Юнайтед програв Вулвергемптону обидва матчі сезону вперше за 45 років
Football.ua
2025-04-20T16:04:53Z
Онофрійчук здобула ще одну нагороду Кубка світу з художньої гімнастики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T15:43:36Z
Експерти розкрили способи захисту гаджетів від стеження у 2025 році
InternetUA
2025-04-20T16:34:38Z
У Чорнобилі вперше помітили гібридів коней Пржевальського
FaceNews
2025-04-20T15:54:47Z
Експерти розповіли, як смартфон «вмирає» через одне налаштування
InternetUA
2025-04-20T15:46:21Z
220 днів у космосі: найстарший чинний астронавт із США приземлився на Землю у свій 70-й день народження
Фокус
2025-04-20T15:33:10Z
Вчені з'ясували, що найбільше шкодить акумуляторам телефонів й ноутбуків
InternetUA
2025-04-20T15:01:30Z
Інсайдер показав нові зображення iPhone 17 Pro в різнокольорових чохлах
InternetUA
2025-04-20T14:31:03Z
В Україні запустили AI-бота, який дає бізнес-поради мовою Коломойського та Корбана
24tv
2025-04-20T14:21:15Z
Нідерландські розробники представили революційну систему розмінування Mine Kafon Ball
InternetUA
2025-04-20T14:01:17Z
iPhone 17 Pro Max встановить новий рекорд автономності
InternetUA
2025-04-20T13:31:26Z
Огляд електричного пікапа Riddara RD6: Як справляється перший позашляховик Geely на електриці?
Топ Жир
2025-04-20T16:00:00Z
Ця поширена звичка на заправці може стати причиною дорогого ремонту
24tv
2025-04-20T15:51:05Z
Знижки на Dodge Charger були вражаючі? Подивіться на знижки на Hornet!
Топ Жир
2025-04-20T14:45:29Z
Tesla відкладає випуск дешевшої та компактнішої моделі Y, планує скорочену версію Model 3
Топ Жир
2025-04-20T13:15:42Z
Незважаючи на санкції, Росія отримує новий Патруль від Nissan з Китаю
Топ Жир
2025-04-20T11:45:29Z
Tesla Model Y стала фаворитом українського імпорту
360ua.news
2025-04-20T08:18:50Z
На дорожні випробування виїхав електричний Jeep Compass
AutoCentre
2025-04-20T07:07:55Z
XPeng планує продавати гібрид пікапа та дрону вже у 2026 році
Portaltele
2025-04-20T05:43:28Z
Hennessey Performance представила оновлений Venom F5 Evolution
Portaltele
2025-04-20T05:43:05Z