Загальну суму коштів, необхідну на післявоєнне відновлення України, попередньо оцінили в щонайменше $349 млрд.
Це більш ніж у 1,5 рази перевищує ВВП України в 2021 році.
Про це йдеться в спільній оцінці уряду України, Єврокомісії та Світового банку.
Йдеться про відбудову нашої держави в соціальному, виробничому та інфраструктурному секторах.
– У спільній оцінці уряд України, Європейська комісія та Світовий банк у співпраці з партнерами оцінюють поточну вартість реконструкції та відновлення в Україні у розмірі $349 млрд.
Очікується, що ця цифра зросте протягом найближчих місяців, оскільки війна триває, — зазначається в повідомленні на сайті Єврокомісії.
Звіт Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA), оприлюднений сьогодні, є першою комплексною оцінкою наслідків повномасштабної війни в двадцяти різних секторах.
Звіт охоплює період з 24 лютого по 1 червня 2022 року.
Аналіз виявив, що фізичні збитки від війни перевищили $97 млрд.
Особливо значними вони були в житловому секторі, сферах транспорту, торгівлі та промисловості.
Найбільше руйнувань зафіксовано в Чернігівській, Донецькій, Луганській, Харківській, Київській та Запорізькій областях.
– Російське вторгнення в Україну продовжує завдавати жахливих втрат: від значних жертв серед цивільного населення та переміщення мільйонів людей до повсюдного руйнування будинків, підприємств, соціальних інститутів та економічної діяльності… RDNA допоможе визначити пріоритети для відновлення, — пояснила регіональний віце-президент Світового банку Анна Б’єрде.
Згідно зі звітом, протягом наступних 36 місяців Україні знадобляться $105 млрд на вирішення нагальних потреб.
Йдеться про відновлення систем освіти та охорони здоров’я, шкіл та лікарень; підготовку до майбутньої зими через відновлення опалення та енергопостачання будинків; підтримку сільського господарства; ремонт важливих транспортних шляхів.
Як уточнив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, лише на перший етап (rapid recovery) необхідно $17 млрд, з яких $3,4 млрд – вже в найближчі три місяці.
Він висловив сподівання на підтримку відповідних проєктів відновлення з боку країн G7(Великої сімки), Євросоюзу, МВФ та Світового банку.
За словами Шмигаля, презентована сьогодні оцінка руйнувань та потреб на відновлення закладає основу для національного Плану відновлення України та є передумовою його фінансування.
Водночас в Кабміні та Єврокомісії наголошують, що викладена в звіті оцінка є попередньою, а тому озвучені збитки та потреби слід розглядати як мінімальні, які не відображають повною мірою масштаби руйнувань і втрат для України.
Тож у майбутньому відбуватиметься перегляд даних.